DAGBLAD VOOR ALKWAAR EN OMSTREKEN. Het Duitsch-Turksch vriendschapsverdrag. Het Duitsche antwoord aan Ierland. Groote militaire buit bij Solloem. Japan en Ned.-Indië. Duitsche nota aan den Amerikaanschen zaakgelastigde te Berlijn. Havenwerken en vliegvelden in Engeland gebombardeerd. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland. DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzingen. ALKMAARSCH COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060- Telei. 3320, redactie 3330. 134e Jaargang No. 143. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj, N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Vrijdag 20 Juni 1941 Een verklaring van de Wilhelmstrasse. Berlijn, 19 Juni. (A. N. P.) Ten aanzien van het vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Turkije wordt in de Wilhelmstrasse ver klaard: Het sluiten van een verdrag van vriendschap tusschen Duitschland en Turkije is er een teeken voor, dat alle politieke gebeurtenissen en ver anderingen van de laatste jaren niet vermocht hebben, de oude banden van vriendschap tusschen Duitsch- ladn en Turkije te verstoren. De vriendschap, die sinds den tijd van Frederik den Grooten onafgebroken bestaat, heeft op de slagvelden van den wereldoorlog haar vuurproef doorstaan en door haar duurzaam heid een diep gevoel van kameraad schap tusschen de beide dappere naties te voorschijn geroepen, dat ook door misverstanden, die zich nu en dan voordeden, niet kon worden ver stoord. De schepper van het nieuwe Turkije, de onvergetelijke staatsman en soldaat, Kemal Ataturk, had uit eerbied voor de oude banden van vriendschap en voor de wederzij dsche gemeenschappelijke belangen, de be staande nauwe handelsbetrekkingen tusschen de beide landen zoo uitge breid, dat Duitschland weer tot den eersten klant en eersten leverancier van Turkije werd, zooals dit reeds vóór den wereldoorlog het geval was. Duitschland heeft niet alleen belang rijke grondstoffen, die het dringend noodig heeft, als chroom, koper,- wol, katoen, tabak, enz. van Turkije be trokken, doch ook alle landbouw- oogsten, welke anders slechts moei lijk een afzetgebied gevonden had den, als vijgen, rozijnen, noten, enz., geregeld van Turkije overgenomen. De opvolger van Ataturk, Ismet Inönoe, door zijn schitterende over winningen'in den tijd na den wereld oorlog een der eerste medewerkers van Ataturk, hervat heden de oude traditie en bezegelt de bestaande verhouding van vriendschap en ka meraadschap in een zeer ernstigen tijd door een pact, dat weer duide lijke en veilige betrekkingen tus schen de beide groote naties tot stand brengt, nadat vreemde elementen steeds geprobeerd hadden, de be trekkingen tusschen beide staten te verstoren. Duitschland heeft uit de geschiedenis der laatste jaren de vaste overtuiging verkregen, dat Turkije een stabiliseerend element van rust en vrede in het zuidoosten en Nabije Oosten is, waarin men ver trouwen moet hebben. Turkije van zijn kant heeft er zich in den afge- loopen Balkanoorlog van kunnen overtuigen, dat Duitschland geen territoriale belangen in het zuid oosten en Nabije Oosten heeft. Onze Führer heeft weer in zijn groote rede van 5 Mei op de vredes politiek van Turkije tegenover- de Engelsche machinaties gewezen en verklaard, dat hij er sinds de over neming van de macht naar gestreefd heeft, een nauwe, op doeltreffendheid berustende samenwerking tusschen Duitschland en Turkije tot stand te brengen. Wanneer hij daarbij op Turkije als wonderbaarlijk voorbeeld voor de verheffing uit het diepste ongeluk van den smadelijken vrede van Versailles wees, heeft hij ons Duitschers daarmede tot het hart gesproken. Op dezelfde wijze heeft de Duce op 10 Juni uiting gegeven aan zijn vreugde, dat Turkije in dezen oorlog den weg van den vrede bewandeld h,eeft en heeft hij verklaard, dat Italië voornemens is, tegenover Turkije een politiek van goede verstandhouding en samen werking te voeren, gebaseerd op de overeenkomsten van 1928. Turkije kan er staat op maken, dat Duitschland zijn oude vriendschap pen nooit zal vergeten en dat Turkije zich in tijden van nood altijd op de hulp van Duitschland verlaten kan. Zelfs toen de Turksche pers door misverstanden Duitschlands houding in dezen oorlog meende te moeten critiseeren, heeft de Duitsche pers gezwegen, al was zij ook door de soms onbegrijgelijke houding van de Turksche bladen smartelijk getrof fen Daarom is het van beteekenis, dat met verwijzing naar het geluk kige feit van het sluiten van dit verdrag, in een verklaring van de gevolmachtigden uiting gegeven wordt aan den wensch, dat pers en radio der beide landen bij hun pu blicaties en uitzendingen 'geleid wor den door den geest van dit vriend schapsverdrag. Een nog grootere beteekenis komt toe aan de uitge wisselde nota's, waarin eveneens onder verwijzing naar het gelukkige feit van het sluiten van dit verdrag het voornemen bekend wordt ge maakt, de handelsbetrekkingen tus schen de beide landen te bevorderen en in binnenkort 'te openen onder handelingen de bij verdrag te be palen grondslagen voor de uitvoe ring van deze overeenkomst tot stand te brengen. Londen en het Duitsch- Turksche verdrag. Berlijn, 19 Juni (D.N.B.) De be langrijkste punten van de Britsche reactie op het sluiten van het Duitsch-Turksche vriendschapsver drag ziet men in politieke kringen alhier in de verrassing te Londen en in het feit, dat van Engelschen kant de sluiting van het verdrag tusschen Berlijn en Ankara gevoeld wordt als een buitengewone nederlaag van de Britsche politiek en diplomatie. De beteekenis van het Duitsch- Turksche accoord deze overtui ging sprak men vandaag in de Wil helmstrasse uit zal stellig door de toekomst worden bewezen. Uit Stockholm wordt door het D.N.B. gemeld: De Londensche cor respondent 'van Nya Dagligt Alle- handa constateert, dat de Londen sche perscommentaren op de sluiting van het Duitsch-Turksche pact karig zijn en schrijft, dat over Turkije geen woord gezegd wordt, ofschoon het bij het uitbreken van den oorlog zoo trotsch als eerste geallieerde van Engeland werd aangekondigd. Ook vandaag houdt de Engelsche pers zich minder bezig met de beteekenis van het Duitsch-Turksche pact dan met datgene, wat het niet beteekent. Het kan alles of niets be- teekenen, schrijven volgens den correspondent de Engelsche bladen en zij trachten te verklaren, waar om dit pact niets beteekent. Telegrammenwisseling. Berlijn, 19 Juni (D.N.B.) Naar aanleiding van de onderteekening van het Duitsch-Turksche vriend schapsverdrag heeft de Turksche president Ismet Inönu den Führer een telegram gezonden, waarop de Führer heeft geantwoord. Ismet Inönu. (Foto P.I.B.) Bij dezelfde gelegenheid zijn te legrammen gewisseld tusschen den Turkschen minister van buitenland- sche zaken, Saradjogloe en den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. Italiaansche kringen over Duitsch-Turksche pact. Rome, 20 Juni (D.N.B.) In Ita liaansche politieke kringen verklaart men over het Duitsch-Turksche vriendschapspact, dat zelfs de Engel sche pers genoodzaakt is, van een „diplomatiek succes van de as" te spreken en te bekennen, dat Groot- Britannië niet in staat is andere lan den te helpen. Amerikaansche stemmen over het pact. Washington, 20 Juni (D.N.B.) Sumner Welles heeft geweigerd commentaar te leveren op het Duitsch-Turksche vriendschapspact. Hij zeide, het verdrag eerst eens nauwkeuriger te moeten bestudee- ren. De Washington Post meldt, dat bet bericht over het sluiten van het verdrag onverwacht gekomen is en Duitschland wil schade vergoeding geven. Dublin, 19 Juni (D.N.B.) De pers publiceert vandaag de antwoord nota van de Duitsche regeering op het Iersche protest over de op 31 Mei op Dublin neergeworpen bom men. Met het oog op de mededeeling van de Iersche regeering, dat vol gens haar onderzoek de op Dublin neergeworpen bommen van Duitsch fabrikaat zijn en rekening houdende met de op de plaats van het kanaal in kwestie heerschende zeer 'krach tige hóogtewinden heeft de rijksre- geering de mogelijkheid open gela ten, dat Duitsche vliegtuigen tot bo ven de Iersche Oostkust zijn afge dreven, zonder dat de piloten dit hebben bemerkt. Bij dezen stand van zaken heeft de rijksregeering niet geaarzeld haar oprecht leedwe zen uit te spreken en zich, rekening houdende met de vriendschappelijke' betrekkingen .tusschen Duitschland en Ierland, bereid verklaard voor het beklagenswaardige verlies aan menschenlevens, alsmede voor het ontstane nadeel voor personen en de materieele schade schadevergoeding te geven. Italiaansch legerbericht. Benghazi door de Britten gebombardeerd. Rome, 19 Juni. (Stefani). Het 379ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier hjidt: In Noord-Afrika bleef de lucht macht de terugtrekkende resten der Britsche troepen bestoken. Men gaat thans over tot de zuivereing van het terrein, terwijl de gevangenen en het door den vijand achtergelaten mate riaal bijeengebracht worden. Het aantal buiten gevecht gestelde vij andelijke pantserwagens bedraagt ongeveer 200. ■Tijdens luchtgevechten zijn nog zes vijandelijke toestellen neerge schoten. Gedurende de vier dagen van den slag bij Solloem heeft de Britsche luchtmacht dus 42 toe stellen verloren. De verdedigings werken van Tobroek en Mersa Matroeh zijn gebombardeerd. Britsche toestellen hebben opnieuw Benghazi gebombardeerd. In Oost-Afrika is de algemeene toestand in het gebied van Galla en Sidamo onveranderd gebleven. Be drijvigheid van artillerie rondom Gondar. Een verklaring van den heer van Mook. Tokio, 19 Juni.' (D. N. B.) Volgens een Domeibericht uit Batavia heeft de heer H. J. van Mook, hoofd van de afdeeling economische zaken, aan de pers verklaard, dat zijn re geering er geen bezwaar tegen zal maken, indien particuliere Japan- sche industrieele ondernemingen het voornemen hebben in Nederlandsch- Indië een bedrijf op te richten. JAPAN EN HET DRIEMOGEND- HEDENVERDRAG. Tokio, 19 Juni (Domei). Koh Isjii, de woordvoerder van het bureau voor inlichtingen, is geestdriftig toe gejuicht, toen hij in een redevoe ring, welke een uur duurde, er op aandrong, dat Japan zou voortgaan met zijn politiek van handhaving van het bondgenootschap der drie mogendheden. In zijn rede gaf Isjii een overzicht van den internationa len toestand voor een algemeene vergadering van den centralen raad van samenwerking van het genoot schap voor nationalen dienst. Isjii besloot zijn rede met de volgende punten: 1. De Europeesche oorlog ontwikkelt zich geleidelijk ten gun ste van Duitschland; 2. De Europee sche spil functionneert vlot, zoodat in officieele kringen verrassing en ontsteltenis heeft teweeg gebracht. Tevens heeft het de vraag opgewor pen, welke gevolgen daaruit zullen ontstaan voor het gebied van het nabije Oosten. Nog geen antwoord van de Ver. Staten ontvangen. Berlijn, 19 Juni (D.N.B.) Den Amerikaanschen zaakge lastigde te Berlijn is vandaag in het ministerie van buiten landsche zaken een nota over handigd, waarin de rijksregee- ring erop wijst, dat het gedrag van de Amerikaansche consu laire ambtenaren en van het Amerikaansche Reisbureau „American Express Company" sedert langen tijd aanleiding geeft tot ernstige protesten en dat de rijksregeering zich der halve gedwongen ziet de Ame rikaansche regeering te ver zoeken alle Amerikaansche ambtenaren en Amerikaansche employes van de consulaten der Vereenigde Staten in het Duitsche rijk, alsmede in Noor wegen, Nederland, België, Luxemburg, de bezette deelen van Frankrijk, in Servië en in de door de Duitsche troepen bezette deelen van Grieken land uiterlijk 15 Juli 1941 uit deze gebieden terug te roe pen en de consulaten te sluiten. Tevens wordt in de nota de sluiting geëischt van de filialen van de American IJxpyess Company in de boven genoem de gebieden en de terugroe ping van het Amerikaansche personeel van deze maatschap pij tot uiterlijk 15 Juli 1941, daar de American Express Company en het personeel hiervan zich op een wijze hebben gedragen, die strijdig is met de belangen van het Duitsche rijk. Naar het D.N.B.van bevoegde zijde in verband met het overhan digen van de nota aan den Ameri kaanschen zaagelastigde te Berlijn verneemt, beschikt men over ver pletterend materiaal over de in de nota geconstateerde vergrijpen van de Amerikaansche vertegenwoor digingen. Uit den overvloed van materiaal, waarover het ministerie van bui tenlandsche zaken beschikt over de voor den staat nadeelige kuiperijen en den ongeoorloofden berichten dienst van de Amerikaansche con sulaten worden eenige gevallen medegedeeld. Het Duitsche Washington. protest te Berlijn, 19 Juni (D.N.B.) Naar in politieke kringen alhier verluidt, is een antwoord van de Ver. Staten op de Duitsche protestnota betref fende de sluiting der Duitsche con sulaten in de Ver. Staten tot dusver nog niet in Berlijn ontvangen. Italaansche nota aan de Amerkaansche ambassade te Rome. Rome, 19 Juni (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: Het ministerie van buitenland sche zaken heeft Donderdag de ambassade der Ver. Staten een nota doen toekomen, waarin, onder ver wijzing naar het feit, dat de hou ding en de activiteit van de Ameri kaansche consulaten in Italië tot veel protesten aanleiding geven, wordt medegedeeld, dat de Italiaan, sche regeering van de regeering der Ver. Staten uiterlijk 15 Juli de terugroeping verlangt van de Ame rikaansche consulaire ambtenaren en het consulaire personeel, alsmede de sluiting van de consulaten in Italië,- in de gebieden, die onder het Italiaansche oppergezag staan en in de gebieden die door de Ita liaansche troepen zijn bezet. De Italiaansche regeering heeft zich voorbehouden ook de bureaux van de American Express Company in Italië te sluiten. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 19 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Bij de eindgevechten ten Z. van Solloem in N.-Afrika zijn opnieuw Britsche pantserwagens vernietigd en in luchtgevechten zes Britsche /vliegtuigen neergeschoten. In den ochtend van den lSden Juni hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen op nieuw militaire doelen van de Brit sche vlootbasis Alexandrië met suc ces bestookt met zware brisantbom men. In de wateren rondom Enge land heeft de luchtmacht in den af- geloopen nacht twee vijandelijke koopvaarders met een gezamenlij- ken inhoud van 5000 ton, die in een krachtig beschermd convooi ten N.O. van Cromer voeren, tot zinken ge bracht. Gevechtsvliegtuigen hebben met succes de havenwerken van Great Yarmouth en vliegvelden in het Z.O. van Engeland gebombar deerd. In versterkte mate zijn den laatsten tijd overdag en des nachts mijnen gelegd voor talrijke Britsche havens. Opnieuw heeft de Britsche scheepvaart daardoor ernstige be lemmeringen ondervonden en ver liezen geleden. Afdeelingen ge vechtsvliegers van de luchtvloot de luchtdichte samenwerking tus schen Duitschland en Italië geen probleem vormt; 3. Het is voorbarig te voorspellen, daf de Ver. Staten aan den oorlog zullen gaan deelne men, ofschoon de mogelijkheid daar van blijft toenemen. RESERVISTEN OPGEROEPEN EN FINLAND. Helsinki, 19 Juni (D.N.B.) Het persbureau der Finsche regeering deelt mede: „Officieel wordt be kend gemaakt, dat Finland om zijn veiligheid te waarborgen, evenals andere neutrale staten, voorberei dende maatregelen tot versterking der defensieve paraatheid heeft ge nomen, door reservisten voor buiten gewone oefeningen op te roepen", van generaal veldmaarschalk Kes- selring hebben in die operaties een bijzonder belangrijk aandeel gehad. Duitsche jagers hebben gisteren overdag vier Britsche jagers neer geschoten, toen Britsche vliegtuigen het bezette gebied langs de Kanaal- kust trachtten te naderen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht een gering aantal brisant- en brandbommen op het kustgebied van West-Duitschland laten vallen. Eeni ge burgers kwamen om het leven of werden gewond. In woonwijken, on der meer te Hamburg en Bremen, werden eenige gebouwen vernield of beschadigd. Nachtjagers en af weergeschut hebben buitengewoon veel succes gehad. Zij schoten acht der aanvallende Britsche toestellen neer. Engelschen vielen weer Duit sche woonwijken aan. Berlijn, 19 Juni. (D.N.B.) Brit-V sche luchstrijdkraehten hebben bij hun vlucht naar Noordwest-Duitsch- land in den afgeloopen nacht weer uitsluitend woonwijken aangevallen en hebben ook thans weer zieken huizen tot doelwit van hun bommen genomen. Hoewel de daken van het Willehard-ziekenhuis in Bremen voorzien waren van Roode Kruis kenteekenen welke tot op grooten afstand zichtbaar zijn, vielen weer verscheidene brisantbommen van zwaar kaliber in de onmiddellijke nabijheid van het ziekenhuis. De driedaagsche slag bij Sallcem. .Berlijn, 19 Juni. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, heeft de driedaagsche slag bij Solloem den troepen buiten gewoon zware eischen gesteld. Des middags was de gemiddelde tempe ratuur 55 graden Celsius. De beman ning der pantserwagens hadden het nog zwaarder tengevolge van de hitte, die zich in de wagens ont wikkelde. De bataljonscommandant van het infanterieregiment, dat den Halfajapas moest verdedigen, heeft zich bijzonder onderscheiden. Drie dagen lang hield hij dezen pas m,et De secretaris-generaal en het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat de vol gende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen: BROOD EN GEBAK. Bon „23" van de broodkaart: 23 Juni t/m. 6 Juli 20l0 gram brood of twee rantsoenen gebak per bon. Eén rantsoen gebak is: Beschuit 75 gram, biscuits en wafels 75 gram, andere koekjes 75 gram, speculaas 140 gram, cake 3O0 gram, koek 140 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 40'0 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bióem is verwerkt. AARDAPPELEN. Bon „07" van de aardappeldistri- butdebonkaart 23 Juni t/m. 29 Juni 2 kg. per bon. MELK. Bon „22" van de melkkaart ,23 Juni t/m. 29 Juni l'/j liter per bon. EIEREN. Bon „37" .van de „bonkaart alge meen" 23 Juni t/m. 29 Juni een ei per bon. Bon ,,99" van de bonkaart alge meen: 23 Juni t/m. 6 Juli, een ei per 'bon. SUIKER. Bon 56 van de bonkaart algemeen 23 Juni t/m. 6 Juli: 1 kg. suiker per bon. KOFFIESURROGAAT EN THEE. Bon ,.46" van de bonkaart alge meen 23 Juni t/m. 20 Juli: 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee per bon. De bonnen, welke zijin geldig verklaar d voor een op Zondag of Maandag aanvangende distributie periode mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. zijn Duitsche en Italiaansche troe pen tegen de talrijke aanvallen van een groote overmacht, tot hij met zijn dappere mannen door tegenaan vallen ontzet werd. De grootte van de Britsche neder laag bij Solloem kan pas geleidelijk in haar vollen omvang overzien worden, zoo verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde. Volgens voor- loopige gegevens werden minstens 150 Britsche pantserwagens vernie tigd of door de Duitsche troepen als buit binnengehaald! Bovendien zijn den Duitschers aan oorlogsmateriaal in handen gevallen stukken veldge schut en pantserafweerkanonnen. Duitsche gevechtswagens brachten op 17 Juni bij krachtige tegenaan vallen en na een feilen strijd een Britsche batterij tot zwijgen en dron gen tot de stelling van deze batterij door. Een aantal stukken geschut viel hun in handen. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Berlijn, 20 Juni. (D.N.B.) De R.A.F. is vannacht met zwakke strijdkrachten naar West-Duitsch land gdvlogen. Reeds bij de nade ring konden de vijandelijke vlieg tuigen verspreid worden. Op eenige plaatsen vielen brisant- en brand bommen, die slechts geringe schade in woonwijken aanrichtten. Belang rijke militaire doelen werden niet getroffen. De luchtaanval op Alexandrië. Damascus, 19 Juni. (D.N.B.) Het Egyptische ministerie van binnen- landsche zaken heeft medegedeeld, dat de laatste luchtaanval op Alexandrië ongeveer een uur heeft geduurd. Totdusver is er één slacht offer te betreuren. De schade is aan zienlijk. f

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1