Helpt allen mee den clandestieneii handel te bestrijden!! 2280 pond koffie in den sluikhandel. Clandestien slachten een volksgevaar voordeel te trekken van alle goede krachten, die bij den arbeid mee werken. Spr. was van meening, dat de groo- tere waardeering voor de boeren en tuinders en een sterker gevoel van saamhoorigheid voor ons volk mede de vruchten kunnen zijn van dgzen zwaren tijd. D.e leider van het Nederlandsch agrarisch front, de heer E. J. Ros kam Hzn., zeide, dat de productie slag 1941 een rechtstreeksche eisch der scheppingsorde is. De wet van vraag en aanbod op de wereldmarkt druischt in tegen den alouden en toch steeds nieuwen boerenigeest. Het beginpunt van elke gezonde economie moet liggen bij den vrijen eigengeërfden boer, die den vaderlandschen bodem be arbeidt voor zijn eigen volk in ge bondenheid aan zijn geslacht en die in hoogste instantie alleen verant woording schuldig is aan zijn Schepper. Dr. Posthuma vatte tenslotte den inhöctd der toespraken als volgt samen: dat de opvatting ten aan zien van het wezen v..n den pro ductieslag bij de verschillende boe- renorganisaties iet of wat uiteen loopt behoeft niemand te verwon deren. Het begrip „productieslag" is immers voor ons land een nieuw begrip en vooral over nieuwe din gen loopen de meeningen nog wel eehs uiteen. Ook wat den productieslag betreft, kan er echter- slechts één opvatting de juiste genoemd worden. Deze is: de productieslag moet gezien wor den als een gemeenschappelijk streven van alle Nederlandsche boeren en tuinders om gezamenlijk zooveel mogelijk uit den Neder landsehen bodem te halen, niet zoozeer voor eigen gezin, doch in de eerste plaats om de voedselvoor ziening van het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk te verzekeren. Voor den productieslag is vóór alles éénheid noodig. Mijn streven, aldus dr. Posthuma, is er voor alles op gericht die eenheid tot stand te brengen. Moge dit spoedig het ge- BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Woensdagavond is de 18-jarige G. Engelen te Ulft bijhet zwemmen in den Ouden IJsel verdronken. Zijn vrienden merkten het onge luk te laat en konden hem niet meer redden. Woensdagavond gingen eenige mannen zwemmen in het diepe AmsterdamRijnkanaal onder de gemeente Oudenrijn. Een van hen, de 24-jarige H. van B., wonende te Hoog Raven bij Juthpaas, is hierbij verdronken. Gisteravond is te Wemeldinge bij het zwemmen in de Oosterschelde de 13-jarige jongen J. Oudeman verdronken. Met een viertal vrien den van ongeveer denzelfden leef tijd was hij gaan zwemmen, doch geen van allen kon dit behoorlijk. Zijn vrienden trachtten nog hem hulp te bieden, doch slaagden er niet in hem te redden. Onmiddel lijk werd met dreggen begonnen, doch het stoffelijk overschot was eenige uren later nog niet geborgen BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage, 19 Juni. Het A.N.P. meldt: In den- afgeloopen nacht vlogen wederom eenige Britsche vliegtui gen boven ons land, die hier en daar bommen neerwierpen, welke geen noemenswaardige schade aanricht ten. In verband met de mededee- lingen in het Duitscha weermachts- bericht over de groote successen van het Duitsche luchtwapen, kan vermeld worden, dat een deel van dit succes boven Nederlandsch ge bied behaald werd; onlar.gs werden boven ons land binnen 48 uur tijds niet minder dan 8 Engelsche vlieg tuigen omlaag geschoten. val zijn. In het belang van d evrij- heid van ons eigen, van ons Neder landsche volk, VERGOEDING OORLOGSSCHADE MOTORRIJTUIGEN. In de Rijksregeling inzake de ver goedingen voor oorlogsgeweld- schaden aan huisraad, enz., wor den in een apart artikel (art. 8) ook de bijdragen geregeld wegens het verloren gaan van motorrijtuigen door oorlogsgeweld. De redactie van het artikel kon er toe leiden, dat enkele schade-en- puête-commissies slechts bijdragen toekenden wanneer het verloren gegane motorrijtuig voor den recht hebbende als onmisbaar moest wor den beschouwd. De K.N.A.C. Aeende aan het be doelde artikel echter een andere interpretatie te moeten geven, waardoor de beperkende bepaling van de noodzakelijke onmisbaarheid van het motorrijtuig niet zou gel den. Dezer dagen ontving zij van het departement van financiën bericht, dat dit zich met de interpretatie van de K.N.A.C. kan vereenigen, zoodat voortaan onafhankelijk van het feit of het motorrijtuig voor den rechthebbende onmisbaar was of niet, in ieder geval een Rijksbijdra ge kan worden verleend, wanneer het voertuig door oorlogsgeweld verloren gaat. GRASDROGERIJ GEHEEL UITGEBRAND. Door tot nu toe onbekende oor zaak brak gisteravond brand uit in de grasdorgerij van de N.V. ont ginningsmaatschappij Overijijsel, staande op een afgelegen plaats in het Staphorsterveld onder Meppel. De brandweer van Meppel was spoedig met de autobrandspuit ter plaatse, doch hoewel zij met drie stralen het vuur bestreed, kon zij niet verhinderen, dat de grasdro gerij van binnen geheel uitbrandde. Zij was na - een uur de situatie meester. De kostbare installatie, die ruim 65.000 heeft gekost, ging grootendeels verloren. Deze gras drogerij, die de tweede in Neder land werd, werd pas in het voor jaar van 1940 in gbruik genomen. heele partij ongebrande koffie af te nemen voor 4.60 per pond .Koffie, welke het vorig jaar bij inkoop on geveer 40 cent per pond had ge kost werd nu door den eierhande- laar verkocht tegen een prijs van 3.65 waarop de „bemiddelaars" 0.95 per pond hadden gelegd. Nadat de koffie uit Deventer was weggehaald, lekte de zaak ech ter uit. De Deventer politie wist de erbij betrokkenen te achterhalen, behalve één der tusschenpersorien, die spoorloos is verdwenen. De inspecteur voor de prijsbe- heersching te Arnhem, die deze zaak berechtte, veroordeelde den verkooper P., den man bij wien de partij was opgeslagen, wegens over treding van art. 3 prij zenbeschik king 1940 nr. 1, tot 150 boete, ter wijl de opbrengst van de koffie 8.322 werd verbeurdverklaard. De tusschenpersoon L., zelf handelaar in koffie en thee, zag zich beboet met 10 en daarenboven werd de provisie van 670 en zijn eigen voorraad van ongeveer 125 pond koffie en 200 pond thee verbeurd verklaard. Van D., wiens provisie van 500 ook al werd verbeurd verklaard, kreeg daarbij nog een boete van 100, terwijl de bemid delaars S. en L. zich tot boeten van 350 en 225 zagen veroordeeld, waarbij de inspecteur voor de prijs- beheersching rekening hield met de bedragen, welke zij met deze sluikhandelaffaire hadden verdiend. Het onderzoek tegen den kooper en den oorspronkelijken eigenaar van de koffie wordt nog voortge zet. APELDOORNS COMMISSARIS ONTSLAG VERLEEND. Op grond van artikel 2 lid 1 eersten volzin van de verordening r.o. 108 1940 van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied en gelet op het algemeen rijksambtenarenreglement is mr. W. F. H. van, Barrelo met ingang van 18 Juni 1941 eervol ontslag uit. den dienst als commissaris van politie te Apeldoorn en als commissaris van de rijkspolitie, t Lcmdbouwvoormomnen over den productieslag. Dezer dagen hebben in een speciale radiouitzending de leden der commissie-Posthuma, leiders der onderscheidene landbouwoga- nisaties, alsmede oud-minister dr. F. E. Posthuma zelf, zich gericht tot de Nederlandsche boeren, in verband met dén productieslag 1941. De voorzitter van den chr. boe ren- en tuindersbond. prof. mr. P. A. Diepenhorst, sprak als eerste en stelde vast, dat de oproep tot den productieslag de boerer. niet in staat van beschuldiging stelt voor de wijze, waarop zij tot dusver hun taak hebben vervuld. Ofschoon Gods zegen en bijstand onontbeer lijk zijn, heeft de productieslag be staansrecht. Er mag letterlijk niets onbeproefd worden gelaten om ons volk voor den honger te bewaren. Iedere boer beseffe daarom zijn verantwoordelijkheid en verbinde ais devies aan al zijn bedrijvighedi het oude „Bid en werk", om het be lang van land en orde. Vervolgens voerde de voorzitter van den r.k. boeren- en tuinders- bond, de heer Fleskens, het woord. Indien ooit het gezegd evan toepas sing is, dat de boer moet halen uit den bodem wat er in zit, dan is dit Ihans het geval. Wanneer wij hier met klem op wijzen, dan is dit niet in de eerste plaats met de bedoeling den boer op zijn eigen voordeel te v/ijzen, doch bovenal, omdat het belang van land en volk ermee ge moeid is, omdat thans meer dan ooit het Nederlandsche volk zij fahan- kelijkheid ondervindt van de pro ductiviteit van den bodem, waarop het leeft. De heer H. D. Louwes, voorzitter van het Ned. landbouwcomité, merkte op, dat de commissie- Posthuma aan den arbeid is geto gen, om de boeren den strijd tegen alles, wat hun bij de voortbrenging op den akker en in de Weide tegen zit te vergemakkelijken, en om hen te helpen zoo mogelijk nog meer Vergaderingen van 20 per sonen of minder. Van de staatkundige vereenigingen ver boden. Naar aanleiding van de Woensdag afgekondigde verscherping der be palingen op het vergaderrecht diene nog he.t volgende ter verheldering: Tot dusver waren alle ver gaderingen waaraan niet meer dan 20 personen deelnemen, vrij. De thans aangebrachte redactiewijziging heft deze vrij heid op voor deze kleine ver gaderingen, indien deze uit gaan van staatkundige ver eenigingen of van plaatselijke afdeelingen daarvan, benevens voor dergelijke bijeenkomsten waarop staatkundige onder werpen besproken worden. Alle overige kleine vergaderingen blijven vrij. Een sluikhandel-transactie van grooten omvang vond in het begin van Maart plaats te Deventer, waar 20 balen, welke niet minder dan 2280 pond ongebrande' koffie inhielden, in één keer werden ver handeld. Een handelaar in Apeldoorn had reeds in Juni van het vorig jaar deze 20 balen ongebrande koffie doen opslaan in het eierpakhuis van een zijner relaties te Deventer. De eierkoopman, volgens zijn zeg gen verontrust door' vele inbeslag nemingen, wilde in Februari van de koffie af en zocht dus een kooper, dit alles zonder medeweten van den eigenaar. De bij dergelijke affaires bijna altijd opduikende „bemiddelaars" begonnen nu hun werk, allen op zoek naar een kooper. Vijf man schakelen zich in, voordat de eier- kandelaar in contact was met een zekeren B., die bereid was de ge- ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 20 JUNI 1941. drijven van handel in clandestien ge slacht vleesch, wordt de normale voed selvoorziening der bevolking ernstig in gevaar gebracht. Deze jonge dieren, die misdadige handen van Joodsche zwendelaars on der hemeltergende kwellerijen in zulke met alle hygiëne spottende omstandig heden vroegtijdig van het leven be- rooven, worden aan de normale vleesch- voorziening onttrokken. Zulke clandestiene slagerijen zijn er schuld aan, dat de huisvrouwen tren in de rij moeten staan bij de bonafide handelaren in de steden. Zulke slagerijen zijn er schuld aan dat vleeschvergiftiging en alle moge lijke ziekten optreden, zooals helaas reeds verschillende malen geconstateerd werd. Ongekeurd wordt dit vleesch aan de markt gebracht. Het is duidelijk, dat de gevolgen niet uitblijven. Het algemeen belang eischt, dat het euvel van dezen smokkelhandel in clandestien vleesch uitgeroeid wordt Deze misdaad aan de gemeenschap mat niet blijven bestaan, een regelmatige voedselvoorziening wordt gesaboteerd de volksgezondheid wordt ernstig ge schaad. Tuchtelooze misdadigers ver rijken zich ten koste der gemeenschap Wanneer een ieder, in den strijd te gen deze volksvijandelijke elementen meewerkt, helpt hij een rechtvaardige en afdoende verdeeling van levensmid delen verzekeren. Wanneer men zijn gedachten over deze ongure practijken laat gaan. moet het niet moeilijk zijn. medewerking tè verleenen om hieraan paal en perk te stellen. Clandestien slachten is een volksge- vaarl Helpt den Sluikhandel en het clandestien slachten bestrij den! Dit zijn de oorzaken, die een regelmatige voedsel voorziening van de Nederland sche bevolking in gevaar bren ger». Een zekere bevolkings groep, vooral de beter gesi tueerden, maken het dezen onguren elementen nog moge lijk, hun duistere practijken voort te zetten. Wanneer een ieder in den strijd tegen deze volksvijandige elementen mee werkt, helpt hij een rechV vaardige en voldoende verdee ling van levensmiddelen ver zekeren. 7. Eet smakelijkDit verwerkt tot gehakt is een ernstig gevaar voor de volksgezondheid. (Foto's Kok-Stapt) hoopje steenen. De bedrijver-s van dit misdadig spel, natuurlijk Joden, bekenden, dat het de bedoeling was, deze resten nog tot gehakt en worst te verwerken. Nergens was een kraan of een spoelbak in de buurt. De messen, waarmee men de dieren ge slacht had, waren nog bedekt met ge ronnen bloed, waarover tallooze vliegen gondsden. Docb dit was nog niet alies Dat de clandestiene slagers niet meer tot het normale menschensoort behooren, doch een misdadigen aanleg bezitten, bleek wel zeer duidelijk uit het feit, dat zij jong vee gestald hadden in de geheime slagerij. Een schaap at van hooi, dat met bloed besprenkeld was, terwijl een groot schouderstuk van een pasgeslacht kalf op den grond naast het vuil van het etende schaap lag, In een anderen hoek van de loods stond een jong kalf; beide dieren, die vroegtijdig het slachten ten offer vielen, hebben vele uren lang getuigen van de ergste soort van die- renkwellerij moeten zijn. Het is een ieder duidelijk, dat van een slachten onder dergelijke technisch ongunstige omstandigheden nauwelijks sprake kan zijn. Het is geen slachten meer. Het is een vermoorden en ter gend kwellen van jonge dieren door misdadigers. Fatsoen en afschuw verbieden het, nog meer in bijzonderheden af te dalen. Wanneer men hoort en ziet, dat het juist vleesch uit zulk soort geheime slagerijen is, dat zonder bonnen tegen hooge prijzen aan het publiek geleverd wordt, kan men een diep gevoel van onpasselijkheid en afschuw nauwelijks onderdrukken. Maar wat nog veel erger is: door het 8. De vijanden van de voedselvoorziening worden door de politie onschadelijk gemaakt. TWEEDE BLAD Het A.N.P. meldt: De laatste weken zijn herhaaldelijk berichten in de dagbladen verschenen, waaruit op te .maken viel, dat het euvel van clandestien slachten een grooten omvang heeft aangenomen. Zonder publiek, zonder afnemers zou dit geheim slachten, dat uiteraard al leen door ongure elementen bedreven wordt, niet bestaan. Een fatsoenlijk slager, die zich van zijn plicht ten op zichte van zijn beroep en ten opzichte van de gemeenschap bewust is, blijft met zijn handen van dergelijke prak tijken af. Het publiek, de afnemers van het clandestien geslacht vleesch, zijn in meer dan een opzicht de bedrogenen. In de eerste plaats moeten zij voor het cladestien geslacht vleesch heel wat meer betalen dan normaal. En dit terwijl het vleesch van lagere kwaliteit is en de slachtkosten geringer zijn. Voorts weet het publiek niet onder welke onhygiënische en alle begrippen van volksgezondheid tergende omstan digheden zulk eengeheime slagerij werkt. Een dezer dagen heeft men juist een ontstellend inzicht in zulk een clan destiene slagerij gekregen. De politie ontdekte op een wagen clandestien ver voerd vee. Men kwam er achter waar de plaats van bestemming was. De ge heime slagerij bevond zich in een pri mitieve loods. Temidden ian alle mo gelijke vuiligheid, wagensmeer, poets katoen, enz. trof men versch geslacht vleesch aan. De resten, beenderen en afval lagen overal in het rond op den grond, op een stuk boomstam en een 1. Agenten ontdekken een clandestien geslacht kalf op een vervoerwagen. Het moet niet moeilijk zijn zich voor deze zaak te span nen. Waar komt het clande stien geslacht vee vandaan? Zonder bonnen I Ieder wel denkend mensch zal bij het zien van bijgaande serie foto's, welke ons van officieele zijde bereikte, ervan worden over tuigd, dat, wanneer er zoo met de hygiëne gespot wordt, niet alleen de voedselvoorzie ning gevaar loopt, doch ook de hygiëne op ernstige wijze wordt aangetast. 2. Bij onderzoek blijkt, dat joden en hun hand langers in een smerige garage een clandestiene slachterij bedrijven. Zij worden onderzocht en j>. Let op at zinoenjkneid Heeft u dan nog trek in een stukje biefstuk zonder bon 1 5. Deze misdadigers zijn de vijanden der volks gemeenschap. 3. verhoord 4a. niet alleen een groot aantal voortijdig geslacht vee werd hier aangetroffen, maar ook een noodeloos kwellen van dieren, terwijl bovendien het stallen der jonge beesten geschiedt in de slachtruimte. Hiertoe zijn slechts joden, en hun handlangers in staat.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5