pijn!" den tug W'AKKEÓtJtt ieuitlefan 'STILLE NO. 9 Dl QR00M Bif Examens KLOMPERTJE KLOMP Meubel- en tapijthandel tot f 400.000 boete veroordeeld. RADIOPROGRAMMA DASHIELL HAMMETT 133 EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN TWEEDE BLAD 2 4 1 duren die vragen eeuwig VOORT? ik heb hem ver SCHEURD ik liet hem THUIS ik weet niet meer. wat ik er mee deed! WAAR IS DE BRIEF DIEN IÏU U SCHREEF eveline'S vader heeft ME GESCHRE ven VROEG ME hier te komen ik WACHTTE OP HEM toen kwam. - hoe hebt u dit adres ontdekt, mevrouw powers? King Fwuw* Syndicate. Ine, Gttit Bni.in ngho tntmèj.' WAAR IS MIJN VADER. TANTE GRACE? OMDAT EK NIET1 WIST WIE ER BIN NEN ZOUDEN KOMEN EN IK WAS BANG! en lendenpijn? Ai, dal kan het beste humeur bederven. Neem een "AKKERTJE", de vlugwerkende pijnverdrijverl Een groote firma te Amster dam, die meubelen, tapijten, stoffen, ledikanten en tal van andere artikelen op het gebied van meubileering verkoopt, is door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam wegens prijsopdrijving veroor deeld tot een boete van 400.000. Dit is de hoogste boete, die tot dusverre aan een overtreder van prijsvoorschriften \yerd opgelegd. Het bedrag van 250.000, dat een groot handel in manufacturen in Den Haag eenige maanden geleden moest be talen, is hiermede ver overtroffen. In Maart bemerkten ambtenaren van het rijkstextielbureau, dat in alle afdeelingen van het bedrijf prijs opdrijving plaats vond op groote schaal. De inspecteur voor de prijs beheersching gelastte onmiddellijk een diepgaand onderzoek, waarin de politie te Amsterdam een belang rijk aandeel had. Vele leden van het personeel wer den aan een verhoor onderworpen. In sommige gevallen waren de nieu we prijzen tweemaal zoo hoog als de oude. Er kwamen echter nog andere feiten aan het licht. In de afgeloopen maanden had de directeur van de naamlooze vennootschap, B. A. W., zeer groote hoeveelheden goederen naar een huis laten vervoeren in Bloemendaal. Toen de politie daar een onderzoek instelde, trof zij enor me voorraden aan, waaronder ruim 600 kleedjes, 420 karpetten, 135 rol len meubelstof, honderden doeken en ruim 1600 dekens. De prijskaar tjes, waarop de opgedreven prijzen stonden vermeld, had W. er eenige dagen te voren uit angst voor het on derzoek afgeknipt. Eenzelfden maat regel trof hij in verschillende afdee lingen van zijn bedrijf, een werkje, waar hij een staf van personeel aan had gezet. Het Perzisch boek. Op nog vele andere wijzen trachtte verdachte W. de bewijsstukken der overtredingen te laten verdwijnen. Verschillende dagen is de politie op zoek geweest naar het „Perzisch boek", een catalogus, waarin alle voorradige Perzische tapijten waren genoteerd en waarin naast de oude prijzen de soms tweemaal zoo hooge nieuwe prijzen voorkwamen. Na door Eleanor Elliot Carroll. 37) „Het is vandaag mooi weer, niet waar?" vroeg ze. „Ik denk zoo, dat ik best wat in het zonnetje kan gaan zitten". „Ja, maar nu nog niet", ant woordde Julian vrij streng. „Ik moet eens met je praten. Daarom ben ik hier gekomen. Je hebt me niet werkelijk nOodig, Inez, net zoo min als de aanhoudende verpleging die je van dat doodelijk vermoeide meisje vordert". „Wat wil je daarmee zeggen?" stoof Inez op. „Je weet toch heel goed, hoe gevaarlijk ziek ik ben ge weest? En zelfs nu ben ik nog zoo slap als een vaatdoek!" „Ja, je bent werkelijk heel erg ziek geweest", gaf dokter Faust rustig toe. „Maar voor het grootste deel waren het kuren. Ik bedoel daarmee voornamelijk de manier, waarop jij je vannacht hebt aange steld En de zaak, waarover ik nu eens rustig met je wilde praten, betreft Robin Lee en Gwynne. Ik heb in den laatsten tijd verschil lende eindjes aan elkaar geknoopt, Inez, zelfs voordat die jongelui ons teruggevonden hadden. «Maar ik kan het nog niet heelemaal voor verschillendde huiszoekingen k.wam het tenslotte in zijn woning te O ver veen voor den dag.De bezwarende pagina's had hij er echter uitge scheurd en verbrand. Onder een balkenlaag op de vlie ring boven het bedrijf, kwamen, na lang zoeken, vijf bundeltjes papieren te voorschijn, die eveneens veel be zwarend materiaal bevatten. De aanzienlijke prijsverhoogingen, welke W. toepaste, hadden voor een groot deel betrekking op oude voor raden. Echter ook ten aanzien van nieuwe voorraden was hij vaak in overtreding. De in geld uitgedrukte winstmarge was hooge r- dan de marge, die voor overeenkomstige goederen voor den oorlog gold. De rijksaccountantsdienst bracht een deskundigenrapport uit over den omvang der overtreding en de teveel gemaakte winst. Verdachte W„ die werd bijgestaan door zijn raadsman mr. E. Vogels, erkende de feiten ten deele. Bij de bepaling van de boete van 400.000, waartoe de naamlooze vennootschap werd veroordeeld, hield de inspecteur voor de prijsbeheersching rekening met de draagkracht van het bedrijf. De in beslag genomen goederen wer den weer vrij gegeven. De heer W. persoonlijk werd veroordeeld tot een geldboete van 10.000. JONGETJE IN GIERPUT VERDRONKEN. Het tweejarig zoontje van den héér Kamphuis, wonende in de School straat te Raalte, viel in een onbe waakt oogenblik in den gierput. Of schoon de ouders het knaapje er heel spoedig konden uithalen, mocht het den in allerijl ontboden geneesheer niet gelukken, de levensgeesten op te wekken. ORGANISATIE ZOETWAREN- INDUSTRIE. In verband met de organisatie van het bedrijfsleven werd door 153 fabrikanten van „zoetwaren" waaronder zeer vele belangrijke' bedrijven, een schriftelijke verkla ring afgelegd, waarbij deze fabri kanten de organisatiecommissie voor het bedrijfsleven verzoeken de organisatorische eenheid van de Nederlandsche zoetwarenindustrie te willen bevestigen door de instel ling van een bedrijfsgroep zoetwa ren. Slechts een zeer klein aantal fa brikanten hoofdzakelijk fabrikan ten van merkartikelen, heeft zich alzijdig gehouden. Daartegenover echter staat, dat de nationale bond van groothandelaren in zoetwaren, op een onlangs te Utrecht gehouden vergadering met provinciale besturen, zich met al- gemeene stemmen heeft uitgespro ken voor de zoetwarengroepeering, waardoor thans meer dan 90 pro cent van de industrie en handel in zoetwaren zich voor de organisato rische eenheid heeft verklaard. elkaar krijgen. Dat kun jij wel doen, Inez". Hij keek haar veelzeggend aan. „Ik begrijp er heusch niets van", antwoordde zij, niet op haar ge mak. „Je zult jezelf wat duidelij ker moeten uitdrukken, Julian". „Nou, dat kan gebeuren. Er zat een heel vreemde kant aan jouw verloving met Robin. Iets heel om waarschijnlijks zelfs". „Dat is uit", antwoordde ze norsch. „Hijik we hebben gis teren al besloten er een eind aar. te maken". „Vertel me de volle waarheid, Inez", zei Faust, zich over haar heenbuigend met een ernstigen, beslisten blik. „Zit het geval eigen lijk niet zóó, dat jij dien jongen man er op de een of andere manier ingedraaid hebt? Nee, het dient nergens 'voor, je tegenover mij op te winden of flauw te vallen. Ik heb je al gekend, toen je nog een verwend, schandelijk vertroeteld kind was en meen dus het recht te hebben, te zeggen,wat ik ervan denk en waar het op staat. Geef dus antwoord op mijn vraag. Ik stel die op heel ernstige gronden". „Wat voor gronden?" vroeg ze aanmatigend. „Doe je het soms om die meid daarbuiten?" Haar mond je vertrok zich in een smalend lachje. „Juist, precies daarom! Gwynne Cameron is het flinkste en dapper ste wezentje, dat ik nog ooit het geluk heb gehad, te ontmoeten. En Robin Lee is een van mijn beste vrienden. Die twee jongelui heb ben elkaar werkelijk lief. Het was nauwelijks begonnen, of jij. bent er ZATERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gra- mofoonmuziek. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.B. N. O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoon muziek. (9.159.25 Voor de huis vrouw). 10.Ernstige muziek (e.o.)-. 12.Het Nationale Trio. 12.40 Alma nak. 12.45 BNO: Nieuws- en econo mische berichten. 1.— Ensemble Jack der Kinderen en solist. 1.40 Gramo foonmuziek. 2.20 Gevarieerd pro gramma. 4.— Bijbellezing (Voorbe reid door de Christelijke Radio Rich ting). 4,20 Zang met pianobegelei ding. 5.15 BNO: Nieuws-, economi sche en beursberichten. 5.30 Orgel spel. 6.Gramofoonmuziek. 6.15 Voor den binnenschipper. 6.30 En semble Bandi Balogh. 7.- BNO: Vragen van den dag. 7.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.45 Voor den boer. 8.BNO: Nieuwsberichten. 8 15 Spiegel van den dag. 8.30 Chris telijke Oratorium Vereeniging, het Utrechtsch Stedelijk Orchest en de clamatie. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Causerie: „Ik was er zelf bij" (opn.). 10.10.15 BNO: Engelsche uitzending: Dutch News Reel. BESCHERMING UNIFORM DER N.S.D.A.P. Het rijkscommissariaat maakt bekend: Zooals bekend is par. 5 van de wet tegen arglistige aanvallen op staat en partij en tot bescherming van de partij-uniformen ook van kracht in de bezette Nederlandsche ge-bieden .Dit voorschrift ze-gt o.a., dat elkeen, die officieele partij- uniform, uniformonderdeelen, uni- formstoffen, vlaggen of insignes van de .nationaal-socialistische ar beiderspartij, haar onderafdeelin- ,gen of de bij haar aangesloten or ganisaties als beroep vervaardigt, in voorraad heeft, te koop aanbiedt of anderszins in den handel brengt, daartoe een vergunning noodig heeft. Deze vergunning wordt in het Duitsche rijk verstrekt door den rijksthesaurier van de N.S.D.A.P. In verhand met de bezetting van Nederland is er echter een groote vraag naar de vermelde artikelen ontstaan, waaraan is voldaan'doof bemiddeling van de Duitsche dienst- instanties alsmede door deels uit gebreide bestellingen van individu- eele rijksduitschers bij Nederland sche producenten of handelsfirma's, zonder dat het in elk afzonderlijk geval mogelijk was, de wettelijk voorgeschreven vergunning te ver krijgen. De op 18 Juni in werking getreden verordening nr. 167/41 van den rijkscommissarh brengt hierin verbetering. Zij bepaalt, dat de vermelde vergunning voortaan cloor den rijkscommissaris (com missaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) wordt verstrekt en stelt de voorwaarden voor de uitreiking daarvan vast. In de- ge vallen waarin deze vergunning ge- zoo wreedaardig tusschen geko men. Het was zóó iets moois, dat ik betwijfel, ooit iets mooiers te zullen ontmoeten. En daar ben jij tusschen gekomen op een slink- sche „Maar Julian, hoe durf je zooiets tegen me zeggen?" Inez zat rechtop van woede, maar de dokter ging onverstoord verder: „Dat durf ik, omdat het de waar heid is. Ik vermoedde toen reeds, dat er iets niet in den haak was al op den dag, dat je vader de ver loving publiek maakte. Maar ik kon er niet achter komen, wat er precies gebeurd was. Zou je niet eerlijk kunnen zijn, Inez, en mee helpen, om dien ongeluksknoop te ontwarren? Gun hun toch het ge luk, waarop ze recht hebben! Na al wat we doorgemaakt hebben, ben je den hemel toch wel iets ervoor verschuldigd, dat je leven gespaard is gebleven om je wellicht gele - genheid te geven, anderen een wel daad te bewijzen Het bleef lang, heel lang stil in de hut. Ten slotte fluisterde Inez rr.et stokkende stem: „Je hebtgelijk, Julian. Ik zal jealles vertellen. Misschien dat weverlost worden uit deze ellen dige .plaats als ik hen bij elkaar breng". XXIII. Een uiterst gewichtige zaak. Intusschen was Gwyrme van het heele gezelschap het ijverigste aan den arbeid. Ze had dien morgen HILVERSUM It, 301,5 M. 6.45 Gra mofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnas tiek. 7.Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.B. N. O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 10.Morgenwijding. (Voor bereid door het Vrijz. Prot. Kerk- comité). 10.20 Orgel, harp en viool (opn.). 10.50 Gramofoonmuziek. 11.10 Ons Schemeruurtje (opn.). 12.— Be richten. 12.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten. 1.Hobo met pianobegeleiding en gramofoonmu- zieken. 1.40 Voor de rijpere jeugd. 2.Utrechtsch Stedelijk Orchest. 2.45 Voor de jeugd van het platte land. 3.Utrechtsch Stedelijk Or chest en solist. 4.Orkest Eloward en gramofoonmuziek. 5.Bijbelver telling. (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Pianovoordracht. 6.15 Collegium Musia Divina. 6.45 Repor tage. 7.BNO: Groningsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Werkers ontmoeten elkaar. (VI)! 7.45 Gramo foonmuziek. 8.BNO: Nieuwsbe richten. 8.15 Vroolijke voordracht. 8.30 Revue-programma. 9.45 Gramo foonmuziek. 9.55 Dagsluiting. (Voor bereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.BNO: Nieuwsberich ten. Sluiting. weigerd moet worden, wordt tevens een beslissing genomen over het productief maken van mogelijk aanwezige voorraden eventueel met billijke inachtneming van de belangen van dêngene die het ver zoekschrift indient zoodat be drijfsschade bij de uitvoering van de verordening vermeden wordt De aandacht wordt erop geves tigd, dat het vanaf den dag waarop deze verordening in werking treedt onverwijld 'verboden is een bedrijf voort te zetten dat aan een vergun ning onderhevig is en dat de bepa ling van par. 5 van de „Heim- tückegesetz", volgens welke het verrichten van aan vergunning on derhevige handelingen met gevan genisstraf van maimum twee jaar gestraft wordt indien zulk een ver gunning niet volgens voorschrift werd aangevraagd, voortaan door de Duitsche rechtbanken in het be zette Nederlandsche gebied zonder uitzondering zal worden toegepast. 50 Jaren raadslid. - De heer J. E. Penraad te Maurikherdenkt 22 Juni a.s. zijn 50-jarig jubileum als raadslid. Sedert 20 November 1913 is hij tevens ywethouder der ge meente Maurik. Al deze jaren heeft hij in beide functies de belangen der gemeente op de beste wijze be hartigd. Zijn groote verdiensten werden indertijd erkend bij zijn be noeming tot ridder in de Orde vai. Oranje-Nassau. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtablet ten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apo thekers en Drogisten. reeds op haar eentje een hoogen stapel takken en stukken wrak hout op het strand opgericht, om dien te kunnen aansteken, zoodra het noodig was. De lucht was zoo licht en de zee zoo helder, dat men mijlen ver uitzicht had. Als het toeval wilde, dat er een schip voorbij voer, al was het dan ook heel in de verte, dan zou het rook- en vuursignaal ongetwijfeld de aan dacht trekken. Uren geleden was Robin al heen gegaan, naar zijn zeggen om vruchten en noten te verzamelen. Ze had hem nagekeken, tot hij uit het gezicht verdwenen was en zich een beetje angstig gevoeld bij de gedachte aan de mogelijke gevaren, die het bosch verborgen hield en zich tegelijkertijd Verbaasd over de vreemde manier, waarop hij zich tegenover Inez gedroeg. Hoe wel dokter Faust gesproken had over den slechten nacht, dien zij gehad had, was haar naam zejfs niet over Robin's lippen gekomen. Veeleer maakte het den indruk, dat hij de hut van Inez zooveel mogelijk vermeed. Als ize van el kaar hielden, dan was het toch wel vreemd, dat hij haar niet ver langde te zien. Gwynne was aan het roosteren van den onuitputtelijken voorraad broodvruchten bezig, toen ze Ju lian Faust naderbij zag komen. Oogenblikkelijk zette ze haar vroo- lijkste gezicht. Het gelukte haar zelfs, een deuntje te neuriën, toen hij in haar nabijheid kwam. „Hallo., krijg je honger?" vroeg ze opgewekt. „Nou, het zal niet lang meer duren, voordat het feest- GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND i T ik tr maal klaar is, Wat heb je liever... wilde eend ofgebraden kal koen? Zeg het maar gerust. We kunnen het immers net zoo noemen ais we willen en ik geloof, dat we zelfs in staat zouden zijn, ons ver- hemeltje voor het lapje te houden, zou het niet?" Hij bekeek haar met een honge- rigen blikmaar het was geen honger naar voedsel. „Je bent toch een uitstekend pad vindstërtje", prees hij haar. „Jou'w's gelijke is er op de heele wereld niet te vinden". „Vleier!" schold ze. „Mannen zijn toch overal hetzelfde, of het nou in een groote stad, of op een verlaten eiland is! Als je hun maar eten geeft, vinden ze je bewonderens waardig! Hoe voelt zich Inez op het oogenblik?" „Die maakt het weer goed", ant woordde Julian stroef. „Niets bij zonders aan de hand. Ik zou graag eens rustig met jou praten, Gwyn ne. Toe, kom eens naast me zitteó en luister naar wat ik je te vertel len heb". „Dat gaat onmogelijk, Julian", zei ze en wierp haar hoofdje achT terover op een manier, die hij ver rukkelijk vond. „Weet je nou nog niet eens, dat je een beroemde kok niet in zijn werk moogt storen? Waar blijft dat wonderbaarlijke vischnet toch, waarover je gisteren zoo aan het opsnijden bent ge weest? Ga dat eens halen en vang een stelletje forellen voor ons sou per. Of'hebben we andere visch in onze particuliere vischwateren? Ik ben niet zoo goed op de hoogte van visch, versch of gezouten, moet je weten!" Ze sprak gejaagd en zenuwach tig en deed haar best, zijn gedach ten af te leiden. Het ging op dat moment haar krachten te boven, met hem over persoonlijke aange legenheden te moeten spreken en aan zijn gelaatsuitdrukking zag ze heel goed, dat hij dit juist van plan was. Doch Julian gaf het niet op. „Leg dat ding, dat je aan het schillen bent, neer jonge dame en kom met me mee!" Hij nam spe lenderwijze haar pols beet en trok haar het zakmes uit de hand. „Het gaat om iets belangrijker dan al het eten, dat je ooit bij elkaar ge zien hebt". Op dat oogenblik kwam Robin met volbeladen armen het bosch uit. Hij zag het stoeipartijtje en Gwynne zag hem op hetzelfde oogenblik. En, hoewel hij het ge ziene op zijn manier opvatte, kwam hij toch naar hen toe en zij had nauwelijks tijd om te fluisteren: „Wacht ermee, tot we met eten klaar zijn, Julian Ik weet, dat hfj doodgaat van den honger, die ar me Ze voleinde den zin niet en beet zich op de lippen om zich stil te kunnen houden. Ze verachtte zich zelf. Er moest toch wel iets aan haar eergevoel mankeeren, dat ze telkens weer overrompeld werd door teedere gevoelens voor een man, die haar zoo gekrenkt had, als Robin Lee had gedaan, dacht ze woedend in zichzelf (Wordt vervolgd). waarom had o zich K T KABINET VERBORGEN! 40. Door het gewicht van vader Klomp schoot de deur met een ruk open, precies tegen de neus van den twee den boef, die gereed stond om Klomp op te vangen. Die slag kwam zo hard aan, dat hij sterretjes zag en het hem groen en geel voor de ogen werd. 39. Vader Klomp, die in de gang de boeven hoorde praten, was naar het tuimelraam boven de deur ge klauterd en keek naar binnen. Daar zag hij Klompertje geboeid zitten tussen de drie boeven. Dat was hem te veel. Hij bonsde op de ruit, die opensloeg, precies op het hoofd van Janus.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6