DAGBLAD VOOR ALKMAAR HM OMSTREKEN* Duitschland en Italië in oorlog met Rusland. Een front von de Noordelijke IJszee tot de Zwarte Zee. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 145. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Maandag 23 Juni 1941 Roemenië en Finland aan de zijde der spilmogendheden. Berlijn, 22 Juni. Rijksminister dr. Göbbels heeft hedenochtend vroeg te 5.30 uur een oproep van den Führer aan het Duitsche volk voorgelezen. Hierin stelde de Führer het Duitsche volk op de hoogte van de Sovjet-Russische machinaties tegen het Rijk, in samenwerking met Engeland. Hfj kondigt in zijn oproep aan, dat een front is opgericht van de Noordelijke IJszee tot de Zwarte Zee, tezamen met het Finsche en het Roemeensche leger, ter bescherming 'van Europa. Tenslotte deelt dr. Göbbels mede, dat de Führer besloten heeft het lot en de toekomst van het Duitsche Rijk en het Duitsche volk wederom in handen van de soldaten te leggen. De oproep vqn den Führer. De Führer heeft in een op roep aan het volk medegedeeld, dat thans het oogenblik aangebro ken is, dat hij eindelijk kan spreken. Hij herinnerde aan de vele oor logen waarin Engeland in den loop der jaren gepoogd heeft iedere po ging tot den opgang van Europa te verijdelen. Hij memoreerde het Duitsche verlies in 1918 en de Britsche po gingen om Duitschland stelselma tig te vernietigen waarna de na tionaal socialistische beweging den zwaren arbeid der wedergeboorte was begonnen. Hoewel Engeland daardoor niet bedreigd werd begon het zijn om- singelingspolitiek en trachtte het met zijn handlangers de oprichting van den nieuwen Duitschen volks- staat te verhinderen. Eveneens werd Italië en Japan 't aandeel in de goederen dezer we reld bestreden, zoodat de aaneen sluiting dezer landen slechts een daad van zelfbescherming was. Anderen volkeren werd door Engeland gesuggereerd, dat zij be dreigd werden. Zij ontvingen be loften voor garanties en bijstand en eenige staten de Baltische lieten zich verleiden aan de om- singelingspolitiek deel te nemen. Duitschland stelde deze staten gerust. Nooit heeft het Duitsche volk tegen de volkeren van Rusland vijandelijke gevoelens gekoesterd, maar sedert 20 jaar \heeft een Joodsch-Bolsjewistische kliek van machthebbers getracht heel Euro pa in brand te steken. Dé gevolgen waren overal slechts chaos, ellende en hongersnood. De Führer zette vervolgens uit een hoe hij in Duitschland gestreefd had tot een nieuwe zegenrijke so cialistische orde te komen waardoor de winst van den arbeid in steeds .grooteren omvang den werkenden mensch ten goede zou komen. Het succes was ongekend en het was daarom een zware stap in Augustus 1939 in Moskou te pogen de Brit sche omsingelingspolitiek tegen te werken. Terwijl Duitschland in Moskou verzekerde, dat de betrokken ge bieden behalve Litauen buiten de Duitsche belangensfeer lagen werd een regeling voor Polen ge troffen welke niet in verhouding stond tot de prestaties der Duitsche wapenen. De gevolgen van dit alles waren voor de in de getroffen landen levende Duitschers zeer zwaar. Een half millioen Duitschers moesten onmiddellijk hun vroeger vaderland verlaten teneinde een voor hen ellendig regiem te ont- loopen. Ik heb aldus Hitier gezwe gen om door dit offer een duurzame ontspanning mogelijk te maken. Tijdens onzen opmarsch in Polen maakte Rusland ook aanspraken op Littauen hie wel Duitschland nimmer de bedoeling had Littauen te bezetten, maar Duitschland heeft zich in deze nieuwe Russische eischen geschikt. Na de overwinning in Polen werd een Duitsch vredesaanbod door de oorlogsophitsers van de hand gewezen daar Engeland nog steeds hoopte Duitschland te kun nen insluiten met behulp van de Balkanstaten en ie Sovjet-Unie. Ambassadeur Cripps kreeg de opdracht in Moskou de betrekkin gen tusschen Engeland en Rusland te verstevigen en in den herfst van 1939 en het voorjaar van 1940 wa ren de eerste gevolgen merkbaar. Rusland maakte zich gereed Fin land en de Baltische staten militair te onderdrukken onder het mom van bescherming dezer gebieden. Dit was tegen Duitschland ge richt, maar ik aldus de Führer moest zwijgen. Terwijl Duitsch land in het voorjaar van 1940 zijn strijdkrachten ver van de Oostelijke grenzen terug trok begon reeds een zoodanige opmarch van Russische troepen, dat het een bewuste be dreiging tegen Duitschland werd. Nadat de Duitsche soldaten vanaf-10 Mei de Fransch-Brit- sche macht in het Westen had den gebroken werd de Russische opmarsch steeds dreigender. Van Augustus 1940 af kon ik aldus 'de Führer onze reeds zoo vaak verwoeste Oos telijke provincies niet meer on beschermd laten en. werden wat onze tegenstanders be oogden zoo sterke Duitsche strijdkrachten in het Oosten gehouden, dat een radicaal be ëindigen van den oorlog in het Wsten niet meer te verant woorden was. Hierbij betoogde Hitier, dat Engeland zoowel als Rusland den oorlog zoolang mogelijk willen laten duren om Europa steeds meer te ver zwakken. De dreigende aanval van Rusland tegen Roemenië beoogde slechts een belangrijke basis voor het geheele economische leven van Europa te vernielen. Teneinde de Balkan niet tot oorlogsgebied te maken heb ik aldus Hitier de toenmalige Roemeensche regeering geadviseerd toe te geven aan de Russische af persing en Bessarabië af te staan. Roemenië verlangde daarvoor een schadevergoeding, de garantie, dat het overgeschoten gebied zou be houden en aldus Hitier dit heb ik met een bezwaard hart ge daan wetende, dat wij in allen ge valle onze 'verplichtingen moesten nakomen. Vier vragen van Molotof. - Ter verduidelijking van den toestand is Molotof uitgenoo- digd naar Berlijn te komen, die antwoord op een viertal vragen wenschte. Hij vroeg of de Duitsche ga rantie ook tegen Rusland kon gericht zijn, wat ik bevestigde, maar er bij voegde dat Rusland, voor zoover bekend, geen ver- dere belangen in Roemenië had. Molotof zeide, dat Rusland zich door Finland bedreigd - gevoelde en hij wenschte gee nerlei inmenging van Duitsche zijde. Ik antwoordde aldus de Führer dat wij aan een Finsche bedreiging niet ge- loofdèn en dat Duitschland niet wenschte, dat de Oostzee nog maals oorlogstooneel wordt. Verder wilde Molotof weten of Duitschland bereid was toe te staan, dat Rusland een ga rantie aan Bulgarijë gaf en daarheen troepen zond waarbij Rusland niet voornemens was den koning ter zijde te schui ven. Daarop aldus Hitier heb ik geantwoord, dat Bul garije een souvereine staat is, dat mij van een garantiever- zoek aan Rusland niets bekend was en ik mijn bondgenoot moest raadplegen. Op een vraag of Duitschland tegen een Russische bezetting van steunpunten aan de Dar- da-nellen en de Bosporus zou zijn heb ik aldus Hitier geantwoord, dat wij toestem den'in een wijziging van het statuut van Montreux ten gunste van de staten aan de Zwarte zee maar niet met de inbezitneming door Rusland van steunpunten aan de zee engten. Hitier wees vervolgens op de ver sterking van de Russische activi teit tegen Duitschland en de uit holling van den nieuwen Roemeen- schen staat benevens de poging door propaganda de Bulgaarsche regeering terzijde te schuiven. Men slaagde er in in Roemenië een staatsgreep te ensceneeren, welke Antonescu ten val moest brengen, waardoor Duitschland zijn garantie gestand zou moeten doen, maar ik meende het beste te doen te blijven zwijgen Daarna werden de Russische troepen aan de grens nogmaals ver sterkt terwijl men in Duitschland weet dat nog tot voor enkele weken geen enkele Duitsche gepantserde of gemotoriseerde divisie aan de Oostelijke grens lag. Het Yoegoslavische conflict be wees opnieuw de coalitie tusschen Engeland en Rusland. Terwijl wij een laatste poging tot pacificatie op den Balkan onder namen brachten Engeland en Rus land de Yoegoslavische regeering in één nacht ten val. Wij zwegen en de Russische lei ding ging verder. Zij sloot met nieuwe creaturen die haar waren toegedaan de bekende vriendschaps overeenkomst om de Serven te versterken en tegen Duitschland op .te hitsen en wij hebben thans de bewijzen dgt Rusland dreigde via Saloniki wapens, vliegtuigen en ander oorlogstuig tegen Duitsch land te leveren terwijl ik Matsoeo- ka den raad gaf een ontspanning met Rusland te bevorderen in de hoop daarmede den vrede te dienen. Slechts onze snelle opmarsch naar Saloniki heeft de Britsch-Russische bedoelingen verijdeld waardoor Duitschland niet maandenlang in een strijd verwikkeld werd terwijl Rusland den opmarsch van zijn leger kon voltooien om samen met Engeland en door Amerikaansche leveranties Duitschland en Italië te worgen. Terwijl Rusland vrede en vriend schap huichelde heeft het ons vriendschapsverdrag verraden. Thans aldus Hitier is het oogenblik gekomen, waarop verder werkeloos toezien na latigheid zou zijn en een mis daad tegen het Duitsche volk en geheel Europa. Er staan nu 160 Russische divisies aan onze grens die hier, in Roemenië en het hooge Noorden voortdu rend geschonden wordt. In den nacht van 17 op 18 Juni konden Russische pa trouilles eerst na een vuurge vecht van Duitsch gebied wor den verdreven en thans heeft het uur geslagen waarop het noodzakelijk is stappen te on dernemen tegen de Joodsch- Angelsaksische oorlogshitsers en de Joodsche machthebbers der Bolsjewistische Centrale in Moskou. Thans voltrekt zich een op marsch welke de grootste is welke de wereld ooit gekend heeft. In vereeniging met Fin sche kameraden staan de strij ders van Narvik aan de Noor- lijke IJszee. Duitsche divisies onder bevel van den veroveraar van Noorwegen beschermen met de Finnen onder hun maarschalk den Finschen bodem. Van Oost Pruisen tot de Karpathen strekken zich de formaties uit van het Duitsche Oostfront. Onder Antonescu vereenigen zich Duitschers en Roemenen aan de oevers van de Proeth, aan de benedenloop van den Donau tot de oevers der Zwarte. Zee. De taak van dit front is de beveiliging van Europa en de redding van allen. Ik heb zoo eindigde de Führer derhalve vandaag besloten het lot en de toekomst van Duitschland en zijn volk weer in handen van onze sol daten te leggen. Moge de Heere God ons juist bjj dezen strijd helpen. Een verklaring van von Ribb entrob. De Duitsche minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft Zondag ochtend te zes uur in aanwezigheid van de pers de wereld per radio in kennis gesteld van de nota van het ministerie van Buitenlandsche Za ken aan de Sovjet-regeering. Ook hierin wordt herinnerd aan Duitschlands goedkeuring om over principieele geschillen heen te stappen en in 1939 twee diametrale wereldbeschouwingen met elkaar te verzoenen. Duitschland achtte dat de beste waarborg tegen een verdere uit breiding van de communistische leerstellingen van het internatio nale jodendom naar Europa. Zoo' kwam men op 23 Augustus 1939 tot het non-agressiepact en op 28 September tot de grens- en vriendschapsovereenkomst. Men zou als vreedzame buren leven en regelde de belangensfeer in de Baltische staten en Polen.. Duitschland is de verdragen ge trouw nagekomen en Rusland is door de verovering van Polen be voordeeld. Helaas bleek al spoedig, dat Rus land in Duitschland een ondermij ningsactie en sabotage voorbereid de en tevens in de bezette ge bieden. Men onderhield met zendappa raten een drukken berichtendienst. Er werden sabotagegroepen ge vormd met eigen laboratoria waarin zij bommen maakten, waar van niet minder dan 16 Duitsche schepen het slachtoffer werden. Er werd op groote schaal spion- nage bedreven en men trachtte in Roemenië een anti-Duitsche stem ming te wekken evenals in Yoego Slavië. In Hongarije werd onder de Roe theensche bevolking gewerkt en in Slowakije werd openlijk actie ge voerd voor een inlijving bij Rus land. Ook Finland werd in anti Duitschen zin ondermijnd, overal werd dit voorbeeld gevolgd en nauwelijks was Griekenland bezet of ook daar ging men aan het werk. In Bulgarije werd geageerd te gen de toetreding tot het driemo- gendhedenpact en voor een garan tieverdrag met Rusland en in Roe menië een revolutiepoging geën sceneerd. In Zuid-Slavië beschouw de men Rusland als „de machtige vijand van Duitschland van vroe ger" en aan Servië deed men alle mogelijke beloften. Men eischte geheimhouding te genover Duitschland. De Duitsche regeering zal overzichtelijk haar bewijsmateriaal bekend maken. Alle afspraken met Rusland zijn van die zijde een bewuste mislei ding en bedrog gebleken en men heeft maar al te zeer daarbij de stelling van Lenin toegepast dat verdragen slechts dienstig mogen zijn aan de Sovjet-Unie. De verklaring wijst er vervol gens op, dat Rusland te kennen had gegeven geen staten in zijn belangensfeer te zullen bezetten, te bolsjewiseeren of te annexee- ren. In werkelijkheid heeft men voortdurend gestreefd naar uit breiding der militaire macht en verdere bolsjewiseering van Euro pa. Von Ribbentrop doet daarna verklaringen in den geest van Hitiers oproep ten aanzien van de verhouding van Rusland tot de Baltische staten. Terwille van den vrede liet Duitschland ook het door de Russen eigenmachtig bezette gebied in Littauen aan de Sovjet- Unie over. De minister herinnert vervolgens aan de bezetting van Letland en Estland en de bolsjewiseering van het Oostzeegebied, waarna de an nexatie volgde. Ook in het nieuw verworven Poolsche gebied werden dadelijk sterke Russische garnizoe nen gedetacheerd. Rusland loste het Bessarabische vraagstuk tegen alle afspraken in met geweld op en maakte aanspraken op de Boekowina. Men eischte binnen 24 uur het stand punt der Duitsche regeering te kennen en terwille van den vrede werd Roemenië door Duitschland aangeraden toe te geven. De bezetting van Bessarabië en deelen van de Boekowina geschied de zeer snel. In geheel Oost-Euro pa heeft de Russische regeering tegen de overeenkomsten van Mos kou gehandeld. De verklaring van Von Ribben trop herinnert vervolgens aan de territoriale regeling tusschen Hon garije en Roemenië. Dit laatste land kreeg een Duitsche garantie maar Rusland verklaarde, dat het belangen bleef houden op den Balkan. Verder wordt gewezen op de steeds toenemende activiteit en de grootere militaire voorbereidingen aan de grenzen. In een te Belgrado gevonden rapport wordt verzekerd, dat het Russische leger in Augus tus 1941 gereed zou zijn. Een be roep op de vriendschappelijke ge voelens van Italië en een uitnoodi- ging aan Molotof om Berlijn te be zoeken bleven beneden de ver wachting. Rusland wilde slechts samenwerking in ruil voor toe stemming tot opdringen in het N. en Z.O. van Europa. In Januari 1941 verklaarde Rus land, dat Bulgarije en de beide zee engten tot zijn veiligheidsgebied behooren, waarbij gewaarschuwd werd tegen het zenden van Duit sche troepen in die gebieden. Duitschland gaf de garantie na de militaire operaties zijn troepen te rug te zullen trekken, maar het Russische standpunt is niet gewij zigd. De verklaring bespreekt daarna de rugdekking welke Rusland aan Turkije heeft gegeven als dit aan den oorlog zou deelnemen. De coup in Yougo-Slavië blijkt thans duidelijk mede Ruslands werk te zijn. Rusland trachtte tij dens den strijd op den Balkan Duitschland in den rug aan te vallen door Yoego-Slavië te steu nen en Turkije tot'%en agressieve houding te bewegen. Zelf had Rus land een sterke troepenmacht in Bessarabië en aan de Moldau aan de Roemeensche grens. Men poog de Roemenië tot afval aan Duitschland te bewegen. Slechts de houding van Antonescu, van Turkije en de snelle Duitsche op marsch verijdelden de Russische plannen. Vele Yoego-Slavische officieren doen thans dienst in het Russische leger. Herhaaldelijk heeft Rusland getracht zijn vijandelijke houding te camoufleeren, maar Duitschland is daarvan niet de dupe geworden. In de rede wordt vervolgens aan de concentratie van sterke Russi sche strijdkrachten aan de grens herinnerd. De oproepen van Enge land en Amerika" om Rusland te steunen bewijzen welk lot men Duitschland zou willen bereiden. Duitschland is bij dit alles niet van zins werkeloos toe te zien en de Führer heeft daarom bevel ge geven met alle machtsmiddelen op te treden. Het Duitsche volk beseft, dat het in den komenden strijd niet slechts ter bescherming van het vaderland aantreedt, doch dat het geroepen is de geheele beschaafde wereld te redden van de doodelijke gevaren van het bolsjewisme en den weg te banen voor den waren maatschappelijken vooruitgang in Europa. Duitsche mededeeling aan Russischen ambassadeur. Berlijn, 22 Juni. (D.N.B.) Ter gelegenheid van de voorlezing der nota van het ministerie van buitenlandsche zaken aan de Sovjetregeering heeft de' minis- ter van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat hij den Sovjet ambassadeur, Dekanosov, heeft ontvangen. Hij heeft hem mede gedeeld, dat de Duitsche regee ring, met het oog op de vijandige politiek der Sovjet-regeering en de bedreiging der Duitsche gren zen door de reusachtige concen traties van het roode leger, met ingang van heden tot militaire afweermaatregelen is overge gaan. Een dagorder van Hitier. Berlijn, 22 Juni. (D.N.B.) De Führer heeft op 22 Juni een dag order tot de soldaten van het oos telijk front gericht, waarin hij de feiten constateert, waarvan hij ook in zijn oproep aan het Duitsche volk melding maakte. De dagorder besluit met de vol gende woorden: „Duitsche solda ten, hiermede aanvaardt gij een harden en verantwoordelijken 'strijd. Want het lot van Europa, de toekomst van het Duitsche rijk, het bestaan van ons volk liggen thans alleen in uw hand. Moge God ons allen in dezen strijd bijstaan". De oorlogsverklaring van Italië. Rome, 22 Juni. (Stefani). De Italiaansche regeering heeft den Sovjet-ambassadeur mede gedeeld, dat zij zich van 5.30 uur af in staat van oorlog met de Sovjet-Unie beschouwt. Een oproep van Antonescu. Boekarest, 22 Juni. (D.N.B.) Generaal Antonescu heeft een oproep aan het Roemeensche leger gepubliceerd, waar o. a. wordt verklaard: „Soldaten, ik Heb u beloofd den schandvlek uit het boek des volks uit te wisschen en de schaduw der vernedering van uw voorhoofd weg te nemen. Heden is het uur van den heiligsten strijd gekomen, den strijd voor de van de vaderen geërfde rechten en de rechten der kerk, den strijd voor uw huis en haard en de eeuwige Roemeensche altaren. Soldaten, gij zult schouder aan Proeth over en verpletter den vij and in het oosten en het noorden. Bevrijdt uw geknechte broeders van het roode juk van het bolsje wisme, voegt het oude land der Bessarabiërs en de wouden van de Boekowina, uw akkers en weiden, weder bij het land. Soldatn, gij zult schouder aan schouder en hart naast hart strijden met het sterkste, roemrijkste leger der wereld. Zij strijden in het land van de Moldau voor onze grenzen en voor gerechtigheid op de wereld. Toont u de eer waardig, die de geschiedenis, het leger van het groote Duitsche rijk en zijn unieke Führer, Adolf Hitler, u hebben be wezen. Strijdt om uw vernedering en het ons berokkende onrecht te wreken. Ons volk, de koning en uw generaal verlangen dit van u. Ook Slowakije verbreekt diplomatieke betrekkingen met Rusland. Pressburg, 22 Juni. D.N.B.) De Slowaaksche republiek heeft van daag de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie verbroken. De betrekkinger tusschen Bulgarije en Rusland. Rome, 22 Juni (D.N.B.) Naar ,.:fani uit Sofia meldt, is het af breken van d e diplomatieke be trekkingen tusschen Bulgarije, en Sovjet-Rusland ieder oogenblik te verwachten.. Zie verder Buitenland 2 2e blad. pagina

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1