'STILLE NO- 9 Klompertje Klomp DASHIELL HAMMETT 136 Distributie vaste brandstoffen. GEMEENTERADEN ^-PÜROL PUBLICATIES TIJDSCHRIFTEN BOEKEN EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN Een debat in Havenwerken Britsche vli De krijgsverrichl Zware vei J. IJ mi- TWEEDE BLAD GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat een begin zal worden gemaakt met het beschikbaarstellen van vaste brand stoffen, teneinde de verbruikers in de gelegenheid te stellen reeds ge durende de zomermaanden een ge deelte van het hun voor den aan staanden winter toe te kennen rant soen te betrekken. Hiertoe werden voor het tijd perk van 24 Juni 1941 tot en met 31 Dec. 1941 de bonnen no. 01, 02 en 03 van de bonkaart „haarden en kachels" J, de bon nen no. 01, 02, 03 en 04 van de bonkaart „haarden-kachels" K, alsmede de bonnen no. 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10 en 11 van de bonkaart „centrale verwarming" L, elk geldig ver klaard voor het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Voorts geven gedurende boven genoemd tijdvak de bonnen no. 05, 06, 07 van de bonkaart „haar den en kachels" j. en de bonnen no. 05, 06, 07 en 08 van de bonkaart „haarden en kachels" elk recht op het koopen van hetzij 195 kg. persturf (300 stuks), hetzij 200 kg. baggerturf (450 stuks), hetzij 275 kg. uit de Peel afkomstige turf, hetzij 200 kg. overige soorten turf. Zooals bekend is aanmaakturf zonder bon verkrijgbaar. Fabrieks- turf wordt uitsluitend beschikbaar gesteld voor industrieele doelein den en kan niet op de gewone bon- ren worden betrokken. De bonnen, die thans alleen voor het koopen van turf zijn aangewezen, zullen vermoedelijk later alsnog worden geldig verklaard voor het koopen van alle soorten vaste brand stoffen, die thans gedistribueerd wor den, zoodat verbruikers, die hierop geen turf wenschen te betrekken, deze bonnen kunnen bewaren en ze later voor net koopen van de door hen gewenschte andere soorten vaste brandstoffen kunnen besteden. Voor zoover zulks mogelijk is, zul len voor 31 December 1941 nog andere bonnen voor vaste brandstof fen worden aangewezen. Het spreekt vanzelf, dat de brand- stoffenhandelaren niet in de gelegen heid zijn om onmiddellijk aan de verbruikers op alle thans geldig verklaarde bonnen brandstoffen af te leveren en dat zij daarom de leve ring over den zomer en het najaar dienen te verdeelen. De verbruikers, die ten gevolge van onvoldoende bergruimte of an derzins niet in de gelegenheid zijn reeds nu vaste brandstoffen op hun bonnen te betrekken, kunnen hier mede vanzelfsprekend ook tot het a.s. stookseizoen wachten, daar de bonnen geldig zijn verklaard tot en met 31 December 1941. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bonnen gemerkt met „brandstoffen, een eenheid" van 24 Juni 1941 af tot 1 Mei 1942 recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Reeds in een deel onzer vorige oplaag geplaatst. KINDEREN SPEELDEN MET LUCIFERS. (A.N.P.) Gistermiddag is brand uitgebroken in den hooiberg van den heer Vink aan den Zwarteweg te Aalsmeer; doordat een kind van zeven jaar bij die hooiberg met lucifers speelde. De ouders waren afwezig en de vijf kinderen waren alleen met de dienstbode thuis. De hooiberg brandde geheel af en ook een daarbij staande houten stal werd een prooi der vlammen. Hierdoor gingfen ongeveer 3000 kg hooi ver loren, terwijl voorts een aantal kostbare landbouwwerktuigen door het vuur vernield werd. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er in het woonhuis te be houden. De schade bedraagt zeker eenige duizenden guldens. De heer Vink was verzekerd. BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: In het afgeloopen weekeinde vlogen hier en daar Engelsche vliegtuigen boven ons gebied. Eeni ge brisant- en brandbommen wer den neergeworpen. Naar verhou ding was de schade ternauwernood vermeldenswaard. Op een plaats werd een boerenhoeve door een brandbom getroffen en liep schade op. Op een andere plaats werd een winkel eendgermate beschadigd. Slachtoffer van zonnesteek. - Gistermiddag is te Rotterdam de 16 jarige leerling-bankwerker G. van M. tijdens den schafttijd in de fa briek waar hij werkzaam was, door een zonnesteek getroffen en onwel geworden. Enkele oogenblikken later is hij aan de gevolgen over leden. Afvallenbesluit 1940 rf. - Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van landbouw en visseherij,. opgenomen in de Staatscourant van gisteravond, is in. het afvallenbesluit 1940 IX. Een wijziging gebracht, waardoor aan de ambtenaren, belast met de keuring van slachtdieren en van vleesch, be doeld in artikel 25 van de vleesch keuringswet, en de opzichters van oen veeartsenijkundigen dienst op sporingsbevoegdheid wordt verleend voor de in het afvallenbesluit 1940 II. strafbaar gestelde feiteii. Bij het zwemmen verdronken. - Zondagavond omstreeks 7 uur is de 15-jarige zoon van van A. uit Liempde, die met eenige makkers in de Dommel aan het baden was, plot seling in de diepte verdwenen. De reddingspogingen, die dadelijk in het werk werden gesteld, waren te- vergeefsch. Eenige tijd later is het lichaam bij het begin van het Nieu we Kanaal gevonden. Oven uit elkaar gesprongen. - Zaterdagnacht tegen één uur is in een bakkerij aan de Leidschekruis- straat te Amsterdam, vermoedelijk tengevolge van oververhitting, een ontploffing in den oven ontstaan, waardoor de eerste en de tweede verdieping van het huis gedeeltelijk vernield werden, zoodat het geheele perceel moest worden ontruimd. Van de bewoners kregen vijf per sonen lichte verwondingen. Kind verdronken. - Zondag avond is aan het Keizersveer te Raamsdonk de 9-jarige jongen M. S., die op de kade aan het spelen was in de rivier gevallen en jammerlijk verdronken. HEILOO. Dit jaar geen kermis. Ver- kooping van bouwterrein aan een speciale voorwaarde ge bonden. Een mooi gebaar van het herv. kerkbestuur. De raad dezer gemeente kwam gisteravond in voltallige vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den loco-burgemeester, wethou der dr. Barnhoorn. Er was slechts één ingekomen stuk, n.l. proces-verbaal van kas opname, wdafaan geen enkel woord werd verspild. Gemeente-geneesheer en ambtenarenreglement. Hoewel de heer L. Hoekstra den 65-jarigen leeftijd heeft bereikt en voor eervol ontslag in aanmerking kwam ingevolge art. 69 van het ambtenarenreglement, stelden B. en W. voor om op zijn verzoek dat arti kel buiten toepassing te verklaren, echter niet, zooals gevraagd tot adressants 70e jaar, maar tot 1 Juni 1943. De heer Keesman meende, dat aan art. 69 zooveel mogelijk moet worden vastgehouden en ook in dit geval, omdat zich z.i. geen bijzon dere omstandigheden voordoen, die tot afwijking nopen. De voorzitter antwoordde, dat er naar de meening van B. en W. geen reden is om :.an het verzoek niet te voldoen. De wet laat toe den dokter in functie te laten tot zijn 70e jaar. B. en W. stelden voor om hem in zijn functie te handhaven tot J.uni 1943, omdat de kaps zóu be staan, dat zich bezwaren voordoen bij verlenging tot 1946. De heer Helling a was het eens met den heer Keesman. De heer Rus kon zich wel veree nigen met het voorstel van B. en W. en zou het jammer vinden, als de raad het verzoek afwees. Spr. "bracht nog naar voren; dat de jaarwedde van dr. Hoekstra heusch niet hoog is. De heer Opdam achtte in het algemeen den leeftijd van 65 jaar hoog genoeg om een functie neer te leggen, omdat dan toch de werk kracht reeds aanmerkelijk is ge daald. Het voorstel werd hierop zonder stemming aangenomen. Verzoek ontheffing riool belasting afgewezen. Na de op zijn verzoeken om ont heffing van de door hem voor de dienstjaren 1939 en 1940 verschul digde rioolbelasting gegeven afwij zende beschikking heeft de heer A. van der Grij spaarde zich nogmaals tot den raad gewend om ontheffing of vermindering van die rioolbelas ting. B. en W. bleven van meening, dat reclamant volgens geen enkele bepaling der verordening op de hef fing van rioolbelasting voor onthef fing in aanmerking kan komén. Zij gaven daarom in overweging ook deze bezwaarschriften niet ontvan kelijk te verklaren. Conform besloten. Bezwaarschrift tegen vergunningsrecht. De heer C. Brouwer had gerecla meerd tegen den aanslag van 70 van het perceel De Rustende Jager voor vergunningsrecht over 1941/'42i B. en W. vonden in de daarbij aan gevoerde redenen (daling van omzet door rantsoeneering) aanleiding om voor te stellen den aanslag nader te bepalen op 50. De heer S c h u ij t vroeg of uit dit voorstel ook consequenties ten aan zien van andere vergunninghouders kunnen voortvloeien. De voorzitter antwoordde be vestigend, maar men vergete niet, dat de anderen het wettelijk mini mum betalen en de heer Brouwer daar boven uitging. Het voorstel werd z.h.st. aange nomen. De kermis gaat dit jaar niet door. De vraag of er aanleiding bestaat de kermis dit jaar al dan niet te laten doorgaan, werd door B. en W. als volgt beantwoord: De nog bestaande voorschriften omtrent lichtuitstraling (verduiste ring), het uitgaansverbod (van 24-4 uur niet buitenshuis) en de distribu tie van velerlei artikelen, zijn op zich zelf. reeds even zoovele argu menten tegen het houden van ker mis. De mededeeling van Ged. Sta ten, dat de commissaris-generaal voor bestuur en justitie, in overleg met zijn ambtgenooten voor open bare veiligheid en voor bijzondere zaken, van oordeel is, dat jaarmark ten (kermissen) niet geoorloofd zijn in het gebied, waarin op grond van de verordening no. 129/40 het al rei zende uitoefenen van een bedrijf verboden is, sluit het dit jaar hou den van kermis in deze gemeente ten eenenmale geheel uit. B. en W. stelden daarom vcror te besluiten de kermis dit jaar niet te laten doorgaan. Alzoo werd besloten. Geen zout gebruiken bij sneeuwruimen. De secretaris-generaal van het de partement van binnenlandsche za ken gaf in overweging in de alge- meene politieverordening voor schriften betreffende het sneeuwrui-, men op te nemen. Daarbij werd spe ciaal de wenschelijkheid betoogd van het vaststellen van een verbod om zout te strooien. B. en W. stelden naar aanleiding hiervan voor om de politieverorde ning aan te vullen met bepalingen in dien geest. Werd goedgekeurd. Vrees voor ontsiering, daarom eerst komen met een bouw- plan. De heer N. Bijl te Bergen had ge vraagd om 321 vierkanten meter bouwterréin te mogen k'oopen aan den Zeeweg, voor 963, met een frontbreedte van 10.70 meter. B. en W, wilden dit verzoek wel inwilli gen, ofschoon het voorloopige bouw plan niet geheel voldeed aan de voor bebotiwing van den Zeeweg gestelde eischen. De heer Dekker merkte op, dat er op het terrein reeds bouwmate rialen liggen. Is het perceel eigenlijk al verkocht?, vroeg spr. Neen, zei de voorzitter, als cr materialen zijn, is dat geheel voor risico van den belanghebbende. De heer Rus vreesde, dat het huisje, hetwelk ter plaatse gedacht is, het „niet goed zal doen", al blijft er nog een kleine 20 meter plantsoen over, dat echter misschien laag zal worden gehouden. De voorzitter verdedigde het voorstel met op te merken, dat het z.i. eigenlijk een „verloren" stuk grond is, dat nu nog een kleine dui zend gulden kan opbrengen. De heer' Rus zou er prijs op stel len, dat eerst het bouwplan wordt ingediend. De heer G r e e u w had bezwaar tegen het te dicht bebouwen. Weth. Akkerman zou aan het voorstel wel willen toevoegen, dat de v.erkoop slechts doorgaat als het bouwplan naar de meening van B. en W. kan worden goedgekeurd. De heer Opdam zei, dat er thans al te veel gebouwd is daar ter plaatse. De voorzitter geloofde, dat door bebouwing van bedoeld per ceel de schoonheid van het geheel niet zal worden geschaad. tv/ fegren schrijnen .stukgaan ïjs on verbrande huid. Verzacht,geneest. Doos 30-60,Tube4-5cl De heer Rus stelde voor het voorstel aan te houden totdat het bouwplan is ingediend, dat goed keuring kan wegdragen. Dit voorstel werd aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voorgesteld werd voorts om aan den heer Kaandorp te verkoopen een perceel bouwterrein achter de bakkerij van De Nijs aan den Ken- nemerstraatweg voor den prijs van 1100, B. en W. stelden voor tevens accoord te gaan met het ver zoek om de bebouwing te mogen uit stellen tot Mei 1943. Na eenige bespreking werd het voorstel aangenomen, mits rekening wordt gehouden met den aanleg van een pad. Verbreeding Westerweg. Onder dankbetuiging voor de door den kerkeraad der herv. gemeente betoonde medewerking werd voor totaal 1'overgenomen een gedeelte grorid ter verbreeding van den Wes terweg van de Zevenhuizerlaan tot de Ewislaan. Voorzoover vernieu wing van de bestaande afrastering noodig is, zullen de kosten daarvan voor rekening van de gemeente ko men. Aankoop huis, erf en tuingrond. Door bemiddeling van den make laar S. J. van den Berg te Amster dam was namens den eigenaar, den heer Westerop, te koop aangeboden een huis met erf en tuingrond aan de Butterlaan, nos. 927 en 928, samen groot 83.90 aren, voor een koopprijs van 5500. B. en W. steldén den raad voor om te besluiten tot aankoop van deze perceelen. De voorzitter wees erop, dat bedoeld perceel in de toekomst zal worden gebruikt voor het doortrek ken van de Butterlaan naar den Rijksstraatweg. Hert voorstel werd goedgekeurd. Benoeming ambtenaar G.E.B. De heer Mulder, administratie! ambtenaar bij het G.E.B., zal waar schijnlijk worden benoemd aan het gewestelijk 'arbeidsbureau. Voor de vermoedelijk ontstaande vacature hebben B. en W. sollicitanten opge roepen; er kwamen 93 liefhebbers waaruit een zestal uitgenoodigd werd ter bespreking. Hierna vorm den B. en W. een drietal, n.l. de hee- ren Govers te Oterleek, Overtoom te Spierdijk en Schouw te Haarlem. Eerstgenoemde trok zich terug, na dat hem gebleken was, dat dienst jaren, elders doorgebracht, geen aanleiding zouden zijn terstond een periodieke verhooging toe te ken nen. B. en W. stelden nu voor, een keuze te doen uit de twee anderen, die zij meenden te mogen aanbe velen in de aangegeven volgorde. De raad benoemde den heer Over toom met algemeene stemmen. Af- en overschrijvingen. Goedgekeurd y.'erfien eenige al en overschrijvingen terzake finan- cieele besluiten voor het dienstjaar 1940 en vaststèlling van een supple- toire begrooting' 1941. Sluiting slagerswinkels. De secretaris-generaal van H., N. en S. maakte bezwaar tegen de 18 April j.l. vastgestelde verordening op de slu^ingsuren voor slagerswin kels. Het bezwaar richtte zich er ir. hoofdzaak tegen, dat die wijziging der winkelsluitingswet is gegrond op art. 9 en niet op art. 6 dier wet. B. en W. stelden voor om aan be doeld bezwaar tegemoet te komen door intrekking van het raadsbe sluit van 18 April j.l. en het vast stellen van een nieuwe verordening, waarbij de sluiting der slagerswin kels wordt gebaseerd op art. 6 dei- winkelsluitingswet. De raad vereenigde zich hiermee. Vergoeding buitengewoon lager onderwijs. Ter toepassing van art. 101 eerste lid der l.o.-wet 1920 werden de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven voor de r.k. jongensschool over 19140 vastgesteld op f 1746,71 en voor de r.-k. meisjesschool op 2811,58. De' vergoeding, waarop het r.-k. schoolbestuur over 1940 volgens art. 103 tweede lid der l.o.-wet aan spraak heeft (berekend naar het leerlingental der openbare school) is 5553,33 voor de jongens- en meisjesschool samen. Er is reeds 5429,57 betaald, zoodat nog 123,76 dient te worden uitgekeerd. Een en ander werd goedgekeurd, waarna sluiting der openbare ver gadering volgde. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De directeur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedu rende het tijdvak van Woensdag 2-5 Juni tot en met Dinsdag 1 Juli 1941 de volgende kleuren bonnen geldig zijn: margarinebonnen bruine kleur; vetbonnen rose kleur. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. Alkmaar, 24 Juni 1941. H. Veldkamp: Daniel. Uitg. Wever, Franeker. Dit boekje verscheen in de serie: Paraphrase Heilige Schrift en geeft dan ook ieder vers van dit vaak zoo duistere bijbelboek weer, in voor hedendaagsche menschen begrijpelijke taal. We kunnen ieder, die wél belangstelt in den Bijbel, maar tegen de moeilijke bijbeltaai opziet, dit deeltje aanraden te le zen'. De rechtzinnige opvatting blijkt uit de, gelukkig kort gehou den, inleiding. „Zonnevaart" van Dijk. U. door Leem Mij. Holland. Tot de bekende soort oppervlak kige lectuur „voor oudere meisjes" behooren de boeken van Leens van Dijk zeker niet. Zij verstaat de kunst over gewone moderne, jonge menschen te schrijven, zooals ze zijn en zooals ze de problemen van dezen tijd én die van alle tijden in hun leven ontmoeten. Ze teekent sterke, gezonde karakters, echte menschen, die voldoende diepgang hebben om den lezer, ook den vol wassene, te boeien. Wat in dit boek gebeurt wordt gezien tegen den achtergrond van den mobilisa tietijd, die ons land doormaakte. Het geeft een verslag van de reacties van een jong meisje op de gebeurtenissen in 't leven van ons volk en die in haar eigen leven. Eén verslag, waarin niets uitzonderlijks gebeurt en dat toch de aandacht weet vast te houden. Leens van Dijk schept figuren, waarvan de lezer méér zou willen weten. „Zonnevaart" is een goed en boei end boek; optimistisch en vlot ge schreven zonder ook maar één oogenblik te vervallen tot opper- vlakkkigheid, die met de koude realiteit geen weg weet en de il lusie van-rozengeur-en-maneschijn tot hoogste waarheid verheft. Het boek is uiterlijk goed ver zorgd. 45. Het liep boven verwachting goed af. Terwijl de twee andere boeven nog niet eens bekomen waren van de schrik en de stevige bons, die zij tegen het hoofd hadden gekregen, was de derde al in geen velden of wegen meer te zien, zo hard was die naar buiten gestoven, 143e Jaargang No. 46 Vader Klomp kon goed lachen, dat alles zo best ging, maar Piet lachte helemaal niet. Die kreeg, evenals zijn twee kameraden, het verdiende loon. Met een geweldige smak kwam hij op straat terecht, precies op een stenen paal, die natuurlijk niet meegaf. Daar zie je hem liggen. De betrek e Berlijn, 24 Juni. (D. N. Britsche lagerhuis is vanc de Engelsche berichtendie een debat gevoerd over de ken toestand. Jladat min: dent Churchill in zijn inle klaard had, dat hij hoopt den loop van den zomer ei conferentie van het empiri kunnen roepen, heeft de van buitenlandsche zaken, sproken over de betrekki sehen Engeland en de Sov Uitgaande van de beker Saksische propagandastel Duitschland naar de w schappen streeft en ook tegen de Sovjet-Unie sl middel tot dit doel is, Eden eraan, dat reeds in land met de Sovjetreg Moskou was overeengekc verklaring af te leggen, dat er geen belangenconfli een of andere belangrijk van de internationale pol schen beide mogendheden De toentertijd vastgeste Jjjnen gelden, zoo verklaa: thans meer dan ooit. Enge bij talrijke gelegenheden i leden de mogelijkheid samenwerking met de S ter tafel gebracht en moge derpalen getracht uit den ruimen. In dit verband bes dat er eenigerlei overe tusschen Engeland en de betreffende den Balkan be bevestigde het reeds door verkondigde feit, dat de regeering met het oog op Het 1 legei Hoofdkwartier van de 24 Juni (D. N. B.) Het van de weermacht deelt n „In het Oosten ontwik! de operaties der Duitsche onder groote successen plannen. In de Engelsche water; gevechtsvliegtuigen eer patrouillevaartuig tpt z bracht en twee vijandeli vaarders ernstig beschadig Britsche poging om overd; zette gebied binnen te dri 22 vijandelijke vliegtuige schoten. Bij deze gevecht vier Duitsche vliegtuigen Een vèrdragende batter marine heeft vijandelijke het Kanaal beschoten. In loopen nacht heeft de havenwerken aan den mo Theems en in het zuidc Engeland gebombardeeri branden braken uit. Britsche vliegtuigen 1 den afgeloopen nacht Duitschland een gerir Berlijn, 24 Juni (D.N trenit de. korte mededeeli Duitsche weermachtberic Oosten ontwikkelen zich ties der Duitsche weerm groote successen volgen nen", wordt aan het welingelichte .militaire schreven: Ongeacht de ook op fronten voortgaande ge delingen staan de geb aan het nieuwe Oostelij] den voorgrond. Terwijl richt van het opperbeve Sovjetleger van 23 Jun bepaalde gegevens we strekt, houdt het Duitscl vel der weermacht ziel veerd. Dat is in overe; met een gebruik, zooals alle groote gevechtsh asm Duitsche zijde kc waargenomen. Intusschen kan men vangen berichten zien, c te offensiefbeweging va sche weermacht tot dus-v Sovjettroepen niet kc

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6