Nieuwe sluis te Broek op Langendijk. Bij Examens Groote verbetering der aanvoermogelijkheid aan de veiling. Van de oude sluis woei de vlag halfstok. GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND KERK EN SCHOOL •I Niet alleen voor Broek op Langendijk, maar ook voor de omgeving was het gister een belangrijke dag, toen de nieu we sluis in het nieuwe kanaal officieel in gebruik werd ge steld, waardoor thans heel wat grootere schepen aan de veiling kunnen komen. Een bij velen gevoelde behoefte is dus nu eindelijk in vervulling gegaan. Het officieele gedeelte van de plechtigheid had natuurlijk plaats ten raadhuize der gemeente Broelj op Langendijk.Vele belangstellen den waren daartoe aanwezig, o.a de heer Thomese, hoofdingenieur directeur van den prov. waterstaat; ir. de Vassie en opzichter Schuur man van dien tak van overheids dienst; de heer ir. W. M. van Bossum du Chattel, inspecteur voor de prov. Noordholland voor den rijksdienst der werkverrui ming; burgemeester Sutman Meijer van Heerhugowaard; de heeren Arntz en Scheffel, resp. voorzitter en secretaris van de K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar; bestuursleden van het Geestmer Ambacht en de ban nen Broek op Langendijk, Zuid- scharwoude, Noordscharwoude en Sint-Pancras; idem van de vereeni- ging Schuttevaer afd. Langendijk; idem van de vereeniging De Koop handel en van de Langendijker Groentencentrale. Door laatstge noemde organisatie was een fraai bloemstuk gezonden. Rede van burgemeester Schelhaas. De heer Schelhaas, burge meester van Broek op Langendijk, sprak een kort woord van welkom, waarna hij constateerde, dat het leven voortgaat, ondanks alles wat ons beklemt. De voortsnellende tijd vraagt om verandering, verbetering en aanpassing. Wat enkele eeuwen geleden voldoende was, is dat he- 4»n ten dage niet meer. Veel van het oude moet verdwijnen om plaats te maken voor hetgeen de moderne cultuur vraagt. Ook op het gebied van het verkeer hebben zich vele veranderingen voltrok ken. De deelen der aarde zijn veel dichter bij elkaar gekomen. Maar toch zijn er van die onveranderlij ke waarheden, die de eeuwen kun nen trotseeren, ondanks al het nieuwe. Het verkeer te water, bestaande reeds van den aanvang der schep ping af, bestaat nog. Het is een on misbare schakel in het welzijn van een volk of van een bepaalde streek Het 'is veilig, zeker en goedkoop en zal daarom blijven bestaan. Het mag tijdelijk in discrediet geraken, telkens zal weer blijken, dat het onmisbaar is. Spr. wilde niet beweren, dat op dit gebied geen verbeteringen zijn noodig geweest. Zoo ook in Broek op Langendijk. Immers, in 1769 was een sluis van 3 meter breedte en ongeveer 15 meter lengte vol doende om in de toenmalige be hoeften te voorzien. Pas in 1881 kwam de sluiskolk tot stand, waar door-schepen van ongeveer maxi maal 35 ton konden schutten. De laatste jaren voldeed deze sluis niet meer aan de behoeften. Zij was totaal versleten, maar boven dien maakten de grootsche plan nen, door de provincie Noordhol land tot uitvoering gebracht, het mogelijk dat de onderscheidene pol ders aansluiting konden verkrijgen op groot vaarwater. Dat werd door het gemeentebestuur van Broek op Langendijk begrepen en het „grijpt als 't rijpt" .werd in toepassing ge bracht. Groote steun werd onder vonden van Ged. Staten en van de provinciale Waterstaat en daardoor was de gemeente in staat met be hulp van het Werkfonds, tot stand te brengen wat thans in gebruik is gesteld: een sluis van 6.5 meter breed en 50 meter lang. Vele conferenties moesten wor den gehouden alvorens de plannen konden worden uitgevoerd, maar al aanstonds bleek dat er bij vele corporaties en lichamen groote be langstelling voor bestond. Onge veer 4 jaren zijn noodig geweest om de plannen te verwezenlijken. Behalve aan Ged. Staten, den pro vincialen Waterstaat en het Werk fonds, bracht spr. dank voor de on dervonden medewerking aan de Kamer van Koophandel te Alk maar, de Langendijker Groenten- centrale, De Vereen, van kooplie den en exporteurs „de Koophandel" de polder Geestmerambacht, Oos- terdijk en Molengeerzen en de- ge meentebesturen van Heerhugo waard en Koedijk. In April 1940 had de aanbeste ding plaats. Laagste inschrijver was de heer W. van Zuilen te Zwolle, wien het werk werd gegund. De oorlog zette echter alles weer op losse schroeven. De heer van Zui len echter trok zich niet terug, maar wierp zich met des te meer energie op dit werk. De samenwer king tusschen den aannemer, de di rectie en het gemeentebestuur heeft nimmer iets te wenschen overgelaten en daardoor is het ge lukt deze sluis in zoo'n korten tijd te bouwen. Ook de samenwerking met de Ned. Heide Mij., onder wier leiding en toezicht het toeleidingskanaal tot de nieuwe sluis is gegraven, werd door spr. geroemd. Velen hebben aan het werk gear beid, de gravers, de bouwe.rs, tim merlieden, smeden, monteurs, met selaars, betonwerkers en schilders. Zij allen hebben hun beste krach ten gegeven, getuigde spr. Dat dit werk van groote beteeke- nis is voor geheel Geestmeram bacht staat onomstootelijk vast, zoo ging hij voort. Nu misschien nog meer dan anders, gevoelt men de onmisbaarheid van den tuinbouw voor de voedselvoorziening. En het is vooral de binnenlandsche handel in groenten, die voor een groot deel van het schip gebrujk maakt. Daarbij komt in normale tijden het vervoer per schip naar de groote oceaanstoomers. Ook het vervoer van allerlei materialen en grond stoffen per schip naar den Langen dijk kan nu beter tot zijn recht ko men, aangezien er nu veel groote re schepen binnen den poldér kun nen komen. Deze sluis is gebouwd voor de toekomst. Moge die toekomst licht zijn, ook voor de scheepvaart. Moge God de Almachtige dit werk met zijn onmisbaren zegen bekronen tot heil van onze geheele streek. Nadat deze rede uitgesproken was, werd de eerewijn rondgediend en een glas gedronken op het wel zijn van allen, die aan de totstand koming der sluis hebben medege werkt en van hen, die daarmede zijn gebaat. STAL EN WOONHUIS AFGEBRAND. Het A.N.P. meldt: Dinsdagmiddag brak een felle brand uit in een stalgebouw met woonhuis van den veehouder Schouten aan de Eemstraat te Baarn. Het perceel stond in een oogerublik in lichter laaie. De stal, op welks bovenverdieping hooi en stroo was opgeslagen, zoomede het aangebouwde woonhuis, brandden geheel uit. Het aanwezige vee kon met moeite worden gered. Een personenauto werd een prooi der vlammen. De brand is vermoedelijk ont slaan door een vonk uit een gas generator van een vrachtauto, welke voor het stalgebouw stond. De eigenaar van hét perceel is verzekerd. BOSCHBRAND ONDER BEILEN. Het A.N.P. meldt: Gistermiddag werd de brandweer te Beilen gealarmeerd voor. een boschbrand te Tiendeveen, in het zuiden dezer gemeente. Daar de bodem veen bevat en bovendien ongeveer een halve hectare uit gekapt hout bestond, liet de brand zich ernstig aanzien. Gelukkig was ei geen wind, waardoor kon worden voorkomen dat het vuur in het hooge bosch vat kreeg op de krui nen der dennen. Het werd echter middernacht voor de brandweer het vuur bedwongen had. Van onge veer twee hectaren hoog bosch is het onderhout verbrand, doch waarschijnlijk zal het bosch behou den blijven. Een halve hectare kap en schHhout ging verloren. De schade is aanzienlijk. Ongelukkige duiksprong .- Maan dagavond kwam de 26-jarige on gehuwde B. van Leeuwen bij een duiksprong in het Picardikanaal zoo ongelukkig terecht, dat hij bewusteloos door zijn vrienden werd opgehaald. Aanvankelijk werd het slachtoffer naar huis vervoerd, waar hij nog even bij kennis is. geweest. Dinsdag was de toestand echter zoo, dat overbren ging naar het ziekenhuis noodzake lijk werd geacht. Hier is de jonge man des avonds overleden. Aanvulling. - De secretarissen- generaal van de departementen van landbouw en visscherij en van bin nenlandsche zaken hebben het af- vallenbesluit 1940 I in dier voege gewijzigd, o.a. door aan artikel 7 een tweede lid toe te voegen, lui dende als volgt: „Het dooden van honden en katetn door toediening van strychnine is verboden". Door \blikse,m gedood. - Giste renavond is tijdens het hevige on weer, dat te Vlijmen gewoed heeft, de 32-jarige vrouw M. Biezemans door den bliksem getroffen en op slag gedood. De vrouw was gehuwd en moeder van twee kinderen. Politiecommissaris te Zaandam. - Tot commissaris van politie te Zaandam is in de vacature C. Ro- scher benoemd de heer J. Kemper, inspecteur van politie aldaar. De heer Kemper is lid van de N.S.B. Kind verdronken. - Dinsdag middag is te Dordrecht het ander- halfjarige dochtertje van de familie Tv. in een waterput geraakt en ver dronken. Verschillende sprekers, De heer Thomese, h.-ing.-dir, van den prov. Waterstaat, wees op meerdere groote werken, die naar gehoopt mag worden, binnenkort zullen worden geopend. Met genoegen had het provin ciaal bestuur meegewerkt aan den sluisbouw en gaarne nam de prov. Waterstaat de leiding. Spr. huldig de .den burgemeester voor zijn initiatief en de voor vele zaken gevonden oplossing. Spr. gaf hierop een korte techni sche beschouwing over de nieuwe sluis: Zij heeft roldeuren inplaats van de gewoonlijk gebezigde deu ren; zij worden op eenvoudige wijze (draaien met handkracht) ge opend. De twee kolken, waaruit de sluis bestaat, liggen achter elkaar en kunnen afzonderlijk worden ge bruikt. Bij den laagsten stand is het water nog 2.30 meter hoog. De heer va.n Rossum du Chattel, inspecteur voor de provincie Noordholland voor de werkverruiming, releveerde, dat het Werkfonds (later overge gaan naar Werkverruiming) zijn hulp aanbood voor den sluisbouw en ook meewerkte aan de totstand koming van het toevoerkanaal. Spr. merkte op, dat bij het zoeken van werkobjecten zooveel mogelijk ge zocht wordt naar die gelegenheden waardoor ook in de toekomst werk verruiming kan ontstaan. Zoo'n object, meende spr., is wel gevon den bij den bouw van deze sluis, omdat zij van belang is voor de heele streek en daardoor kan bij dragen tot blijvende werkver schaffing. De heer Arntz, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Alk maar, zag in de nieuwe sluis nieuwe perspectieven voor handel, industrie en scheepvaart. Zoo lang de Kamer van Koophan del te Alkmaar is gevestigd en dat is al een kleine honderd jaar heeft zjj steeds vooral een open oog gehad voor de belangen van de scheepvaart. Spr. wees slechts op haar medewer king in de zoogenaamde „Commissie van Aalst", waarin de heer J. Hoog land destijds lid der Kamer namens haar, zulk nuttig werk ver richtte, alsmede op het feit, dat de bevrachtingscommissie voor den kop van Noordholland, die thans zulk belangrijk werk doet, door haar ambtenaren wordt geleid. De Kamer wilde allerminst afbreuk doen aan het voortreffelijk dienst betoon, dat de Nederlandsche Spoor wegen en tal van auto-vrachtdien sten hebben gegeven voor de ont wikkeling van de welvaart in dit deel van Noordholland, maar daar naast meénde spr. met bijzondere waardeering gewag te mogen maken van al hetgeen de Langendijker schipperij voor Ons volksbestaan heeft gepresteerd. Deze arbeid wordt wel zeer bevorderd door de uitvoe ring van de plannen van de kanali satie van Westfriesland. Het voordeel van den aanvoer te water uit „het Rijk der duizend eilanden" naar de diverse veilingen en den afvoer naar de groote verbruikscentra of export havens, dat uw streek in zulk een hooge mate deelachtig is geworden, wordt in den huidigen tijd met zijn beperkt auto- en treinverkeer op nieuw sterk geaccentueerd. Alhoewel de Langendijker schip pers gehouden waren aan een klein type vaartuig, dat de 50 tons niet te boven ging, wisten ze zich in elk op zicht te handhaven en thans, nu door onze bevolking op de geheele vloot van circa 50 schepen wordt gerekend voor het aardappelvervoer, staan zij, gehard door den moeilijken tijd, pa raat om de zeer belangrijke taak te vervullen, het Nederlandsche volk binnen enkele weken te voorzien van de duizenden tonnen nieuwe aardappelen, die hier geoogst kullen worden. De Kamer van Koophandel wenscht U met deze sluisverbetering hartelijk geluk en spreekt het ver trouwen uit, dat dit werk spoedig vruchten zal mogen dragen voor Uwe gemeente in het'bijzonder en voor ons Nederlandsche volk in het algemeen. De heer S. de Boer Kz., voor zitter van de Langendijker Groenten- centrale, noemde den bouw van deze sluis een bewijs van den vooruitzien- den blik van het gemeentebestuur van Broek op Langendijk van 1937, toen in een tijd van laagconjunctuur dit werk werd aangevat. Ook in het verleden gaf Broek meerdere malen blijk van durf en vertrouwen in de toekomst. Spr. wees als bewijs hiervoor op den sluisbouw van 1769, als gevolg waarvan de toen reeds hier bestaande groenteteelt kon wor den uitgebreid; op het scheppen van gelegenheid voor export van groen ten, op het tot stand komen van de spoorlijn,' enz., en thans zet deze sluisbouw de kroon op het werk, een gebeurtenis waarmee spr. het ge meentebestuur feliciteerde. De heer J. Hoog.land, die als belanghebbende bij de scheep vaart altijd groot voorstander was van de kanalisatie van Westfriesland, herinnerde eraan dat indertijd eenige leden van de bekende com missie-van Aalst twijfelden aan de juistheid van het streven, maar dat desondanks de stoere dr. C. J. K. van Aalst (zelf een Westfries) van geen wijken wilde weten en wist door te voeren, dat de plannen tot stand kwamen. Zonder diens taaie volhar ding zou de nu tot stand gekomen nieuwe sluis niet noodig zijn geweest. Spr. feliciteerde het gemeentebe stuur ermee, dat het de eerste aan sluiting op het nieuwe kanaal heeft tot stand gebracht en wees voorts op de noodzakelijkheid voor de schip perij om grootere schepen aan te schaffen, die ook voor ander werk dan het vervoer van groenten kun nen worden gebruikt. Alleen dan kan Broek op Langendijk een een trum voor de schipperij blijvep, zoo als het tot nu toe met eere is geweest, De heer Stenneberg, voorzit' ter van de vereeniging De Koophan del, noefnde dezen dag een voor den handel zeer belangrijken. Zonder de door de voorvaderen gebouwde sluis had de handel nooit den omvang ge kregen van thans en dat het gemeen' tebestuur van onze dagen nu een zooveel grootere sluis heeft durven bouwen getuigt van groot vertrou wen in de toekomst. In den persoon van den burgemeester meende spr, allen te mogen huldigen voor hun medewerking. De heer Kroon,' voorzitter van het Ambacht van Westfriesland, ge naamd Geestmer Ambacht, en den polder Oosterdijk en Molengeersen, prees zich gelukkig dat deze colleges spontaan hebben meegewerkt aan den sluisbouw en verzekerde, dat hij nooit berouw zal krijgen, dat het Geestmer Ambacht daarvoor een bij drage verleende. De heer van Zuylen, gem.- ontvanger, las 't gedicht „De uitvals- poort" van den Langendijker dichter Jan van Alphen Voor, waarin de ge schiedenis van de nieuwe sluis en in verband daarmee die van den tuin' bouw in deze streek werd gerele- yeerd en aan den gemeenteraad hulde werd gebracht voor het in de toekomst gestelde vertrouwen. Te vens werden de werkers aan den sluisbouw naar verdienste gehuldigd, De burgemeester bracht alle sprekers afzonderlijk dank voor hun welgemeende woorden en hoopte, dat de door hen voor de toe komst geuite wenschen in vervulling zouden gaan. Naar de nieuwe sluis. Op voorstel van den heer Schel haas begaven zich hierop alle genoo- digden naar den aanlegsteiger van de veiling, waar een motorboot ge reed lag om hen naar de nieuwe sluis te brengen. In een tweede boot nam 't muziekgezelschap Advendo plaats om onderweg onder leiding van zijn directeur,, den heer van Kalken, eenige opgewekte nummers ten beste te geven. Bovendien namen nog eenige booten met belangstel lenden, meest jongeren, aan den tocht deel. Er werd door de veiling gevaren voor velen al iets opmer kelijks en daarna ging het via het nog niet geheel gereed zijnde toevoerkanaal naar de nieuwe sluis, waar de genoodigden uitstapten en het schutten van de verschillende booten gade sloegen. Aan de deskun digen van het gezelschap werden hierbij verschillende bijzonderheden gevraagd omtrent den bouw en de inrichting der sluis. Om ongeveer 6 uur keerde men naar het punt van uitgang terug, waarmee de plechtigheid was beslo ten. DE FEDERATIE VAN V. V. V.'s IN NOORDHOLLAND. Algemeene bestuurs vergadering te Heiloo. Te Heiloo, in de Rustende Jager, werd gister een algemeene vergade ring gehouden van vertegenwoor digers van V. V. V.'s in Noordhol land boven het Noordzeekanaal, onder leiding van mr. Breebaart, burgemeester van de Zijpe, welke vergadering ook werd bijgewoond door den voorzitter van de A. N. V. V. dr. Deckers en den directeur van de A. N. V. V., den heer de Waal, alsmede den burgemeester van Alk maar, jhr. mr. van Kinschot. Voor den aanvang der vergadering werden de heeren in de raadszaal ontvangen door het gemeentebestuur van Heiloo, waar de loco-burgemees ter, dr. Barnhoorn, verzekerde, dat het voor het gemeentebestuur een groot genoegen was, de vertegen woordigers van de V. V. V.'s te ont vangen en zijn voldoening over de aanwezigheid van den voorzitter der A. N. V. V., dr. Deckers, uitsprak. Spr. vertrouwde, dat de schoonheid en de aantrekkelijkheid van Heiloo aanleiding waren hier te vergaderen. Daarom had spr. onmiddellijk gevolg gegeven aan de uitnoodiging van de V. V. V. Heiloo, om het gezelschap ten gemeentehuize te ontvangen. De voornaamste reden om het gezelschap sypathiek tegemoette treden was wel, dat de Federatie tot doel heeft ons eigen volk meer be kend te maken en van liefde te door dringen voor de schoonheid en eigen cultuur van ons land. Juist in dit tijdsgewricht, nu wij diep de waarde van den vaderlandschen bodem met den dag meer gaan be seffen, gevoelt spr. zich gedrongen de vergadering een hartelijk welkom toe te roepen. (Applaus). Namens de Federatie dankte de voorzitter, mr. Breebaart, voor de vriendelijke ontvangst, begrijpende, dat de drukke werkzaamheden van dr. Barnhoorn hem verhinderen, de vergadering bij te wonen. Spr. zette uiteen, waarom de V. V. V.'s doorgaan, ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden de schoonheid van Noordholland te propageeren, er op- wijzende, dat er nog vele schoone dorpen in Noord holland zijn, die verdienen aan vergetelheid te worden ontrukt. Voorts richtte spr. waardeerende woorden tot mr. Deckers, den heer de Waal en burgemeester van Kin schot. Hierna werden ververschingen aangeboden, waarna men in verga dering bijeen kwam. De voorzitter herinnerde er aan, dat het vorig jaar, door de oor logsomstandigheden, de vergadering niet kon doorgaan. De voorzitter deed hierop verschillende mededeelingen, w.o, dat door de omstandigheden van het collectief adverteeren niets was ge komen. Ook de kwestie van de normaal bladen werd besproken. De secretaris, mr. J. P. Bosman deelde mede, dat Bergen eh Alk maar tot de uitgifte van de normaal bladen waren toegetreden. De zaak was thans duidelijker geworden. De A. N. Vi V. is bereid de V. V. V.': die daarvoor niets kunnen betalen tegemoet te treden. De heer Klomp drong er bij den directeur van de A. N. V. V. op aan. traineering in de aanschrijving voorkomen, door de plaatselijke orga nisaties hierdoor rechtstreeks in con tact met de A. N. V. V. te stellen. De heer de Waal zegde dit toe en deelde mede, dat de stagnatie was veroorzaakt, door het laat afkomen van het prijsbesluit. Met nadruk verzocht spr. de V, V. V.'s zich voor de maandbladen met de A. N. V. V. in verbinding te stellen. De heer Butter (Hoorn) zegde medewerking van Hoorn toe, terwijl de heer N ij p e 1 s (Den Helder) verzocht, ook de kleinere V. V. V. op de hoogte te stellen. De heer d e W a a 1 zegde dit toe. De voorzitter deelde voorts mede, dat door het Provinciaal Waterleidingbedrijf het duingebied tusschen Egmond aan Zee en Wijk aan Zee tegen een matig tarief was opengesteld. De heer Klomp bracht mr. J. P. Bosman dank voor hetgeen hij in dit opzicht bij Ged. Staten had bereikt, Nu is het mogelijk om met één toe gangskaartje per rijwiel door het duingebied van Egmond naar Wijk aan Zee te fietsen. Mr. Bosman zette nog uiteen, dat daardoor is .voorkomen, dat men om van het eene in het andere te komen, een adres moet zoeken voor een kaart. Spr. gaf in overweging, deze kaarten in Bergen en Egmond le koopen bij de V. V. V.'s, omdat men dan met 10 cent kan volstaan. Ook zal nog getracht worden op de andere bureaux de kaarten be schikbaar te stellen. De vergadering verleende mr. Bosman machtiging om dit ook namens de Federatie te verzoeken De heer N ij p e 1 s (Den Helder) verzocht iets dergelijks ook te be reiken voor het natuurgebied van Den Helder naar Callantsoog. De voorzitter deelde mede, dat het gebied met het Zwanenwater particulier bezit is. Ten zuiden daar van is in normale tijden het duin gebied wel vrij. De penningmeester, de heer Schneiders (Hoorn) bracht hier op het financieel verslag uit, waar uit bleek, dat dank zij extra- l'ijdragen, van verschillende V. V. V.'s de financieele achterstand was gehaald en men thans zelfs een klein financieel saldo heeft. Hierna werd de agenda van de congresvergadering besproken, waarbij de heer Klomp de strand- afzettingen ter sprake bracht en voorts betoogde, dat het perscommu niqué van de A. N. V. V. over het reizen, door Bergen betreurd werd, omdat het teveel da moeilijkheden van het reizen naar voren bracht. De voorzitter van de A. N. V. V. dr. Deckers, verzocht den heer Klomp het laatste op de congres vergadering ter sprake te brengen en betoogde, dat de strekking meer was de vreemdelingen op te wekken, dagelijks van uit een centraal punt te reizen. Na een woord van den voorzit- e r der V. V. V. Heiloo, over de des middags te organiseeren excursie, vereenigden de aanwezigen zich aan een lunch. Na heropeninng deed de voor- i 11 e r mededeeling over de op richting van een Provinciale V. V. V. in Noordholland, die nog steeds door Amsterdam wordt getraineerd. Notaris M o e n s (Beverwijk) on derstreepte dit, ofschoon Amsterdam nimmer heeft gezegd, dat ze niet meewerkt. Dr. Deckers, voorzitter der H. N. V. V., noemde de geschiedenis van het oprichten van een provin ciale organisatie in Noordholland een lijdensgeschiedenis. In 10 provincies bestaat een pro vinciale organisatie. In Noordholland heeft men die niet. Bij de reorgani satie zal die er moeten komen, omdaJt straks de A. N. V. V. zal steunen op de 11 provinciale organisaties en de drie in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Nog slechts een korten tijd scheidt ons van den nieuwen organisatie vorm en daarom is er naar gestreefd om van de enkele maanden als tij delijke provinciale organisatie een contact-commissie aan te stellen, bestaande uit de drie streekorgani- saties en de V. V'. V. Amsterdam. Amsterdam heeft met groote voort varendheid getracht te komen tot installatie van die commissie, deze is niet tot een goed resultaat gekomen en spr. is voornemens morgen in Amsterdam tot installatie van die, commissie te kunnen over gaan. Van groote beteekenis is dit niet, omdat het slechts geldt voor een overgangstijd. De overheid heeft belangrijke plannen met het vreem delingenverkeer. In het belang van de V. V. V.'s in Noordholland is daarom aan de overbrugging gedacht. Hoe het straks zal gaan, beschouwt spr. als een in terne aangelegenheid van de pro vincie. In Zuidholland, waar Rotterdam en Den Haag zelfstandige organisaties worden, wil men desondanks in de provinciale organisatie. Wil men dit in Noordholland met Amsterdam niet, dan moet men dat daar maar uitmaken. Van het Provinciaal bestuur was bericht ingekomen, dat aan de A. N. V. V. 1800 subsidie was toegekend, het aan deze organisatie overlatende, daaruit de Federaties in Noordhot- land te subsidieeren. De voorzitte r uitte den wej?sch, dat de A. N. V. V. de Federatie zal bedanken, opdat ook deze bijeen komsten maandelijks met vertegen woordigers van de plaatselijke V. V. V.'s kan organiseeren. De heer Dinkelberg bracht hierop verslag uit van de voorbe reidende werkzaamheden van de excursie „Drie dagen op het Stalen Ros" op 11, 12 en 13 Juli, met Alkmaar als centrumplaats. 1500 prospectie Zijn daarvoor tot nog toe, naast communiqué's, ver zonden. Het parcours is uitgezet. Het wachten is nu op de deel nemers. De start vindt eiken dag te 8.30 uur plaats. Vrijdag 11 Juli wordt, in verband met de kaasmarkt, om 10 uur ge start. In 1939 hadden wij 100 deel nemers. Nu is er nog slechts één, maar het mogelijke zal gedaan wor den en slaagt het niet, dan is toch de voorbereiding een propaganda ge weest. Hierop volgde een uitvoerige be spreking over twee maandelijksche vergaderingen van secretarissen in het gewest, waarvan de nuttigheid werd ingezien. De uitvoering werd aan het bestuur opgedragen. Dr. Deckers deelde mede, dat de V. V. V.'s verordenende bevoegd heid krijgen; hoever die zullen strek ken is nog niet bekend. Als plaats voor de volgende na jaarsvergadering werd Alkmaar aan gewezen. Hierop volgde sluiting, waarna de bezienswaardigheden van Heiloo werden bezichtigd en een gemeen- chappelijke thee werd gebruikt. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtablet ten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apo thekers en Drogisten. ALKMAAR. GETROUWD: Cornelis Kaal en Christina C. A. Morsch. Montest Kleverlaan en IJda M. W. de Boer. PLECHTIGHEID OP DEN SINT ADELBERTUS-AKKER TE EGMOND-BINNEN. Begunstigd' door prachtig zo merweer heeft gister te Egmond- Binnen weder de jaarlijksche vie ring van den sterfdag van Sint Adelbertus, den schuts-patroon van het r.k, deel van Kennemerland, plaats gehad. Sinds meer dan 30 jaar wordt deze traditie in eere gehouden. Van heinde en ver komen telken jaren de pelgrims bijenn op den Sint- Adelbertus-akker, ter bijwoning van de plechtige mis, die opgedragen wordt op het openluchtaltaar. Juist deze mis-opdracht in de open lucht geeft aan deze plechtigheid een eigenaardig karakter. Men heeft er dan ook nooit voor gevoeld hier weder een kapel op te richten, sinds eerst een houten kerkgebouw en in den reformatietjjd ook de la ter gebouwde steenen kapel zijn verdwenen. Het voornaamste is trouwens het behoud van den Sint Adelbertus- put, op de plaats, waar het ge beente van Sint Adelbertus is be graven. Vele r.k. bezoeken dezen put om er genezing van lichamelij- ken en geestelijken nood te vin den. Meer dan 1000 pelgrims waren dit jaar opgekomen uit geheel Ne derland, ter viering van de nage dachtenis van den prediker, die omstreeks het jaar 700 met Willi- brordus en vijftien andere Benedic tijner monniken het evangelie in Kennemrland predikte. De pontifi cale hoogmis werd 's morgens om 10 uuropgedragen door den abt der Benedictijnen uit Oosterhout, dom. Jean de Puniet de Parry, ge assisteerd door den deken van Alk maar en de Benedictijner monni ken van de Egmondsche priorij. De feestrede werd gehouden door pastoor K. Vosskühller van Am sterdam. Na de mis werd een pro cessie met de relieken van Sint Adelbertus over den akker gehou- dochden.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6