DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De kruiser „Admiral Scheer" op Duitsch steunpunt teruggekeerd. De hulpkruiser „Pinguin" verloren gegaan. 't Verloop der operaties tegen de Sovjets. Vliegvelden van Malta gebombardeerd. De strijd in Syrië. Een verklaring van Saradjogloe Duitsche troepen in Baltisch gebied Bonaanwijzingen. VERDUISTERINGS TIJDEN van 22.07 tot 5.20 ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk '2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 3,7060. Telet. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 149. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Vrijdag 27 Juni 1941 Het Duitsche legerbericht. Uit het Führerhoofdkwartier, 26 Juni D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het O. zijn ook gisteren de operaties te land en in de lucht systematisch voortgezet. Nadat de beslissingen in talrijke grensslagen te onzen gunste zijn gevallen, tee kenen zich operatieve successen van grooten omvang af. In het W. wordt de strijd tegen Groot-tBritannië met succes voort gezet. Duikbooten vielen in het N. van den Atlantischen Oceaan op de scheepvaartwegen naar het Britsche eiland convooien aan, welke door een groot aantal torpedobootjagers zwaar werden beveiligd. Verdere aanvallen waren gericht op afzon derlijk varende schepen. In het ge heel werden acht vijandelijke koop vaarders, met in totaal 48.000 brt.., tot zinken gebracht. De zware krui ser „Admiral Scheer" is, onder commando van kapitein ter zee Krancke, na langdurige succesvolle actie in het N. en Z. van den Atlan tischen Oceaan op een Duitsch steunjunt teruggekeerd. Hij heeft daarbij, zooals reeds vroeger be kend is, gemaakt, in totaal 152.000 brt. o.m. een heel convooi van 18000 brt., tot zinken gebracht. De hulpkruiser „Pinguin", die, ter belemmering van den vijande lijken handel in overzeesche wate ren in den strijd was gebracht, is in den Indischen Oceaan in een gevecht met den veel sterken Britschen zwaren kruiser „Corn wall" verloren gegaan. De com mandant en het grootste deel der bemanning vonden na heldhaftigen strijd den dood. Een deel geraakte in gevangenschap. De kruiser „Cornwall" werd beschadigd. In een actie, die maandenlang, heeft geduurd, heeft de hulpkruiser, onder bevel van den kapitein ter ■zee Krüder, den Atlantischen Oce aan en den Indischen Oceaan beva ren en ruim 140.000 brt. scheeps- ruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken "gebracht en een groot aantal koopvaarders met waarde volle lading opgebracht, die inmid dels op Duitsche steunpunten zijn aangekomen: In totaal heeft deze roemrijke en succesvolle kruistocht geleid tot het verlies van bijna tweehonderdduizend brü. scheeps- ruimte der vijandelijke koopvaardij. In den strijd tegen de Britsche aanvoeren heeft het luchtwapen voor de Oostkust van Engeland een koopvaarder van 100 brt. tot zinken gebracht en met bommen treffers geplaatst op een tweeden grooten koopvaarder. Britsche formaties gevechtsvlieg tuigen en jagers hebben ook giste ren bij aanvallen zonder effect op de bezette gebieden in het lucht ruim van Calais zware verliezen geleden. Jagers schoten 21, luchtaf weergeschut haalde 5 Britsche jagers neer. In den afgeloopen nacht zijn luchtaanvallen gericht op 'havens aan de Engelsche Z. kust. Bij goed zicht op den grond werd in de door luchtaanvallen reeds op verstrek kende wijze vernielde installaties van de ravitailleeringshaven Southampton een reeks branden verwekt. Duitsche duikbommenwerpers hebben op 24 Juni in de wateren bij Tobroek Britsche vlootstrijd- krachten aangevallen en een lichten kruiser en een tankschip tot zinken gebracht. Een zware kruiser kreeg een borntreffer. Gisteren hebben Duitsche forma ties gevechtsvliegers met succes militaire doelen in Haifa aange vallen. Zwakke Britsche afdeelingen ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht enkele brisant- en brandbommen in het Noord-Duit- sche kustgebied neergeworpen. In een kamp werden verscheidene krijgsgevangenen gedood of ge wond. Nachtjagers schoten twee van de aanvallende Britsche vlieg tuigen neer. Van 15 tot 25 Juni werden 136 Britsche vliegtuigen neergeschoten In denzelfden tijd gingen in strijd tegen GrootBritannië 35 eigen vliegtuigen verloren. De Duitsche verliezen zijn buitengewoon klein. Berlijn, 26 Juni. (D.N.B.) In vijf punten vat de meestentijds goed in gelichte correspondentie „Dienst aus Deutschland" het verloop van de Duitsche operaties tegen het Sovjet- leger samen. 1. De tactiek der verrassing van den vijand is aan het geheele front gelukt. 2. Het Sovjetleger heeft reeds in de eerste dagen zware slagen ont vangen. Ondanks ten deele zeer hevig verzet, hebben de Sovjet troepen de Duitsche bewegingen niet kunnen tegenhouden. Aan het ge heele front zijn overal de stellingen aan de grens doorbroken, hetgeen tot verrassend diepe aanvallen ge leid heeft. 3. Het Duitsche luchtwapen heeft van het begin af aan de zwaarste nederlagen toegebracht aan het Sov jet luchtwapen. en de superioriteit ra de lucht verkregen over het ge heele front, dat zich uitstrekt over een luchtlijn van ongeveer 2500 kilo meter. 4. Nadat Finland zich door de Sov jet-aanvallen genoodzaakt gezien had, eveneens aan den strijd tegen het leger der bolsjewisten deel te nemen, is ook aan het Finsche front de strijd met succes begonnen. 5. De tot dusver aan Duitsche zijde geleden verliezen zijn buitengewoon klein. Dit, zoo merkt de genoemde correspondent op, laat wel zien, dat het Sovjetleger nergens ook maar eenigermate tegen het Duitsche leger is opgewassen. Reeds de resul taten van de eerste dagen hebben op buitengewoon groote successen ge wezen, die voor het verdere ver loop van den veldtoclit doorslag gevend en beslissend kunnen zijn. Vooral legt de correspondent nadruk op de omstandigheid, dat ip dezen Italiaansch legerbericht. Aanvallen in O.-Afrika afgeslagen. Rome, 26 Juni. (Stefani) Het 396ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: In den afgeloopen nacht zijn de vliegvelden van Malta gebombar deerd, Tijdens luchtgevechten tus- schen onze jagers en vijandelijke jagers hoven het eiland zijn twee Engelsche vliegtuigen neergescho ten. Onze jagers hebb'en een afdee- ling vijandelijke bommenwerpers ontmoet en een Blenheim neerge schoten. In Noord-Afrika hebben Italiaan- sche en Duitsche vliegtuigen vijan delijke schepen,- die ten N. van Mar- «•aloech (ten O. van Tobroek) voe ren, aangevallen. Britsche vliegtui gen hebben Benghazi gebombar deerd. In Oost-Afrika heeft de vijand twee massale aanvallen op ons gar nizoen te Debra Tabor gedaan: bei de aanvallen werden snel afgesla gen. In het Westen van Galla en Sidamo is de vijandelijke druk door onze doeltreffende tegenaanvallen verminderd. Speciale lasthebber der Fran sche regeering in Ankara. (D.N.B.) - Onderstaatssecretaris Benoit Me- chin is gister met een specialen op dracht van de Fransche regeering per vliegtuig in de Turksche hoofd stad aangekomen. veldtocht aan beide zijden met legers van millioenen manschappen gestreden wordt en dat men in dit opzicht zelfs vergeleken met den wereldoorlog kan zeggen, dat. er nog nooit in de oorlogsgeschiedenis zulke groote legers tegen elkaar ge.- opereerd hebben, DE SAMENKOMST TE AMSTERDAM. Het A.N.P. meldt: Naar wij van bevoegde zijde vernemen, kan erop gerekend worden, dat voor dege nen, die met speciale treinen van de Duitsch-Nederlandsche samen komst te Amsterdam naar hun woonplaatsen terugkeeren, voldoen de verkeersmiddelen ter beschik king zullen staan. Desbetreffende besprekingen zijn gehouden met de hiervoor in aanmerking komende tram-, autobusondenamingen e.d. Vichy, 26 Juni (D.N.B.) Volgens het officieele communiqué over den militairen toestand in Syrië blijven de Britsche troepen voor Palmyra sterken tegenstand ontmoeten. De vijand tracht thans in andere secto ren van het front den druk op de flank van zijn verbindingslinies te breken. In Zuid-Syrië heeft de vijand aanzienlijke strijdkrachten in het vuur geworpen in de richting Soeida, de hoofdstad van Djebél- Droes, en Donderdagmorgen met afdeelingen infanterie en cavalerie de Fransche posities ten Noorden van Catana en bij Damascus aan gevallen. De gevechten duren hier voort. In het gebergte van den Zuide lijken Libanon hebben Britsche strijdkrachten om de achterwaart- sche verbindingen te ontlasten, ten O. van Merdsj-Ajoem, op de hel lingen van den Hermon, en bij Djezzim aanvallen ondèrnomen, welke werden afgeslagen. De ge vechten bij Djezzim waren zeer he vig. Beide partijen leden zware verliezen. Aan de kust heeft de Britsche vloot de Fransche stellingen be schoten, waarop de vijand hier een nieuwe opmarschpoging ondernam. Het Fransche luchtwapen heeft de aanvallen op vijandelijke colon nes in het geheele operatiegebied voortgezet. In den afgeloopen pacht en vanmorgen vroeg zijn Beiroet en Homs door Britsche vliegtuigen gebombardeerd. Er werd slechts materieele schade aan gericht. De Turksche minister president spreekt tot het parlement. Ankara, 26 Juni. (D.N.B.) Naai het Turksche persbureau meldt heeft de minister van buitenland- sche zaken, Saradjogloe, bij de de batten in de groote nationale verga dering over de ratificatie van het Duitsch-Turksche vriendschapver drag verklaard, dat dit verdrag de bestaande verplichtingen van beide partijen tegenover derde mogend heden aan elke beïnvloeding ont trekt. Het vriendschapsverdrag is te midden van de branden, verwoes tingen en ineenstortingen, welke door den oorlog veroorzaakt werden, een mooi en gelukkig vredeswerk voor het Turksche volk, het Duit sche volk en zelfs voor de mensch- heid. De minister herinnerde aan den brief van den Führer aan den president der Turksche republiek, welke, naar hij betoogde, op de Turksche overheid diepen indruk gemaakt heeft en zijn weerklank vond in dienovereenkomstige en ge lijkgerechtigde overwegingen van den Turkschen president. Verder herinnerde Saradjogloe aan de rijks dagrede van den Führer van 4 Mei, waarin deze met betrekking tot de Turksche staatslieden en vooral met betrekking tot den grooten Ataturk, gedachten en meeningen heeft ge uit, welke even juist als hoffelijk geweest zijn. Beide partijen hebben den eeni- gen weg van correctheid en open lij kheid bewandeld. Engeland is van de belangrijke phasen der on derhandelingen op de hoogte ge houden. Nadat Saradjogloe nog de bijzondere verdiensten van von Pa pen herdacht had, wees hij er op, dat het bereikte resultaat een ver strekkende instemming ontmoet van de geheele menschheid. Het heeft aan het Turksche volk weer een bijzonder eervolle plaats verleend. Turkije zal bewijzen, hoezeer het deze plaats waardig is. Berlijn, 26 Juni (D.N.B.) Over slechte, stoffige wegen zijn Duit sche troepen, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, tot het vroeger door de Sovjets bezette Baltische gebied doorgedrongen. Door de bevolking met verbazing aangeke ken, trekken zij steden en dor pen binnen. Ter-wijl de eerste boe renhoeven langs de grens kenne lijk geëvacueerd zijn, stonden eenige kilometers daarachter boe ren, werklieden en visschers voor him huizen en gaven levendig uiting aan hun blijdschap dat de Sovjets verdwenen zijn. RADIOTOESPRAAK VAN RYTI. Helsinki, 26 Juni (D.N.B.) De president der Finsche republiek, Ryti, heeft hedenavond een radio/ toespraak gericht tot het Finsche .volk, waarin hij verklaarde, dat het vredelievende Finland opnieuw het doel van een wreeden aanval is geworden. Sedert gisteren hebben de strijd krachten van de Sovjet-Unie, zon der zich om verdragen te bekom meren uitgebreide oorlogshande lingen in alle deelen van het land, vooral tegen open dorpen en vreed zame inwoners gepleegd. Ryti gaf vervolgens een nauw keurige opsomming van de ver- schülende door de Sovjet-Unie te- pgen Finland ^gerichte intriges en maatregelen, zooals medegedeeld in het Finsche blauw-witboek. De liefde voor den vrede en de wil tot vrede van het Finsche volk zijn afgestuit op het voornemen van de Sovjets, de zelfstandigheid van Finland te vernietigen. De volkscommissaris van buiten- landsche zaken Molotof eischte bij de onderhandelingen te Berlijn van 12 en 13 November 1940 van Duitschland de vrije hand om Fin land te kunnen liquideeren. Wij zijn den Duitschen rijkskanselier den diepsten dank verschuldigd voor het feit, dat hij zich toenter tijd tegen deze eischen der Sovjet unie heeft verzet. De' Sovjet-Unie heeft het uitbreken van den oorlog toegejuicht en steeds er naar ge streefd hem uit te breiden, opdat de Europeesche en indien mogelijk ook de niet-Europeesche volken moreel en materieel verzwakt een gemakkelijke prooi zouden worden voor het Sovjet-imperialisme. Vervolgens legde de president den nadruk op den plicht van Fin land om zich thans te verdedigen met alle ter beschikking staande moreele en militaire middelen. President Ryti besloot zijn toe spraak met de volgende woorden: „De eeuwen hebben bewezen, dat op de plaats, waarop het lot ons heft geplaatst, geen blijvende vrede te bereiken is. Steeds staat ons een druk van het Oosten in den weg: om dezen druk te verlichten, om de eeuwige bedreiging te verwijde ren en om de komende geslachten een gelukkig en vreedzaam leven te waarborgen strijden wij onzen verdedigingsstrijd". DE POLITIEKE TOESTAND IN DE ZUIDZEE. Tokio, 26 Juni (D.N.B.) Volgens de Jomioeri Sjimboen heeft de Brit sche ambassadeur in China, Sir Ar- chibeld Stark-Kerr, op een ont vangst van Chineesche functionna- rissen verklaard, dat de onderhande lingen over een militair bondgenoot schap tussehen Engeland, de Ver. Staten en China reeds voltooid zijn. Zoodra er in den Stillen Oceaan een conflict uitbreekt, zal de Ameri- kaansche vloot China te hulp ko men. De Japansche regeering, aldus het blad, hecht aan deze verklaring veel beteekenis en overweegt reeds te genmaatregelen. LITWINOF WEER IN DE SOVJET- REGEERING? New-York, 26 Juni. (D. N. B.) Buitenlandsche diplomaten in An kara hebben verklaard, zoo meldt de Associated Press uit de Turksche hoofdstad, dat de vroegere minister van buitenlandsche zaken van de Sovjet-Unie, Litwinof, naar Moskou zal terugkeeren, om zich te belasten met een belangrijke regeeringsfunc- tie. Vermoedelijk zal hij belast worden met de leiding van de be trekkingen der Sovjet-Unie met Engeland en Amerika. 's-Gravenhage, 27 Juni. De secr.- generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend: TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van Maan dag 30 Juni tot en met Zondag 3 Augustus, a.s. geeft de met „38" ge nummerde bon van de „bonkaart al gemeen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samen stelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude sa menstelling van vóór 1 Jan. 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe sa menstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 500 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet ge kocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wassche- rijen. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onveran derd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve ver plicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, die nen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te ne men en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tussehen het pu bliek en de wasscherijen optreden. Dewasch van kantoren, hotels, café's, enz., voorzoover het handdoe ken, poets- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter be handeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. AARDAPPELEN. Bon „08" van de aardappelen- distributiebonkaart: 30 Juni tot en met 6 Juli: 2 kg per bon. MELK. Bon „23" van de melkkaart Juni tot en met 6 Juli: 13/4 liter per bon. KAAS. 30 Bon „69" en „79" van de „bon kaart algeeen": 30 Juni tot en met 13 Juli: 100 gram kaas pér bon. De bonnen blijven geldig tot en met 27 Juli a.s. BOTER. Bon „22" en „23" van de boter- kaart: 30 Juni tot en met 16 Juli: 250 gram boter per bon. Bon „22" eg. „23" van de vetkaart: 30 Juni tot en met 16 Jyli: 250 gram boter per bon. Op de bonnen van de vetkaart wordt per 250 gram boter 15 cent reductie ver leend. EIEREN. Bon 89 van de bonkaart algemeen: 30 Juni tot en met 6 Juli: één ei per bon. De bonnen, welke zijn geldig ver klaard voor een op Zondag of Maan dag aanvangende distributieperiode, mogen reeds den daaraan vooraf- gaanden Zaterdag worden gebruikt. Men is verplicht te verduis teren tussehen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 27 Juni: 8,19 onder 23.27 op 2 Juli Eerste Kwartier. NIEUWE BETOOGINGEN IN SPANJE. Madrid, 26 Juni (D.N.B.) Uit alle deelen van Spanje worden nieuwe sympathiebetoogingen voor Duitsch land gemeld. In de havenstad Huel- va trokken meer dan 10.000 perso nen door de stad, met de jeugdorga nisatie der Phalanx aan het hoofd. Ook te Cordova, Granada en Ponte- vredra zijn groote demonstraties ge houden. Talrijke arbeiders verlieten hun werkplaatsen om uiting te ge ven aan hun sympathie voor de spil- mogendheden. Overal werden geest driftige toespraken gehouden en ovaties gebracht aan Hitler, Musso lini en Franco. Te Orense begaf de menigte zich na een massademon stratie naar de kerk om te bidden voor de overwinning van Duitsch land en den ondergang van het bolsjewisme. GRUWELSPROOKJES. Berlijn, 26 Juni, (D. N. B.) De bolsjewistische soldaten worden met de primitiefste middelen tot uiter sten tegenstand aangezet. De poli tieke commissarissen vertellen den Sovjetsoldaten de meest dwaze gruwelsprookjes over de behandeling van gevangenen door de Duitsche soldaten, naar steeds weer blijkt uit verklaringen van gevangenen. Als gevolg van deze agitatie hebben, volgens door het D. N. B. ontvangen inlichtingen, hier en daar bolsjewis tische soldaten zelfs zelfmoord ge pleegd om aan een dreigend gevan genschap en het door hen gevreesde z.g. hiermede gepaard gaande mar telen te ontgaan. De Sovjet-soldaten hebben, naar men overigens ver neemt, in de eerste dagen van den strijd voor het grootste deel buiten gewoon verbitterd gestreden en op verschillende plaatsen tot de laatste ■patroon stand gehouden. Deze tegen stand werd echter door de stoot kracht van de Duitsche infanteristen, stormpioniers, pantserformaties en door de kracht van de Duitsche ar tillerie overal gebroken. ITALIAANS CHE DIVISIE GEREED VOOR SOVJET FRONT. Rome, 26 Juni. (D.N.B.) Musso lini heeft hedenochtend, naar Ste fani officieel meldt, in een stad in de Povlakte, de eerste gemotoriseerde divisie van het expeditiecorps ge ïnspecteerd, dat naar het Sovjet front gaat vertrekken. In een door hem zelf bestuurd vliegtuig was Mussolini daar aangekomen. Hij was in gezelschap van generaal Caval ier o, generaal Pricolo en partij secretaris Sereno. In een toespraak tot de aangetreden divisie betoogde de Duce, dat de soldaten een ge beurtenis tegemoet gingen, welke hun allen voor altijd in herinnering zou blijven. Zij zouden ten strijde trekken tegen de Sovjet-Unie, den doodsvijand der beschaving. De Duce herinnerde aan de zware ver liezen, welke de Duitsche kamera den den Sovjethorden reeds hadden toegebracht en hij besloot zijn toe spraak met als zijn overtuiging uit te spreken, dat de Italiaansche sol daten in elke positie bn tegen eiken vijand nieuwen roem aan hun wa penen zouden toevoegen. TURKSCHE BLADEN OVER DEN VELDTOCHT TEGEN DE SOVJETS. Istanboel. 27 Juni. (D. N. B.) Wan neer het Duitsche offensief in dit tempo doorgaat is de afloop van den oorlog tussehen Duitschland en de Sovjet-Unie spoedig zeker, schrijft het blad Son Posta. De onthullingen van den Führer vormen historische uitingen van de grootste beteekenis. De onmatige honger van de Sovjets kent geen grenzen. Zelf voeren zij een impe rialistische politiek, die zij bij ande ren laken. In het blad Son Telegraf meent de afgevaardigde Benidsje, dat reeds in de komende 48 uur een categorische voorspelling over den afloop van den oorlog mogelijk is. Het gaat hier om den grootsten veld tocht van alle tijden. Zie verder Buitenland pag. 2e bL

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1