Nederlandsche cultuur waarden worden ontzien. Elk artikel moet duidelijk zijn geprijsd. Joodsche winkels niet meer op Zondag open. Personeele belasting motorrijtuigen. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 JUNI 1941. Metaalvordering. Het A.N.P. meldt: Van de zijde van het departement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming wijst men op de uitzonderingsbepalingen, welke in de artikelen 4 en 5 van de verordening var^ den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de inlevering van metalen nr. 108/1941 zijn opgenomen. De uitvoering der geheele verorde ning is aan de Nederlandsche autori teiten opgedragen, dus ook het nemen van beslissingen omtrent deze uitzonderingen, hetwelk ge schieden zal door een speciale orga nisatie van deskundigen door boven genoemd departement ingesteld on der leiding van den onder-voorzitter van de rijkscommissie van advies inzake musea. Het is in volledige overeen stemming met de wenschen van de bezettingsautortieit, dat bij deze beslissingen uitgegaan wordt van de gedachte, dat Nederland sche cultuurwaarden moeten worden ontzien en gespaard. Men wachte dus ten opzichte van de uitvoering der verordening zonder zich onnoodig te verontrusten de weldra te verschijnen uitvoerings bepalingen en de daarna van de zijde van bovengenoemd departe ment te geven uiteenzettingen af. LANDELIJK COMITÉ VOOR DE OPENBARE SCHOOL. Dezer dagen hield het landelijk' comité voor de openbare school zijn jaarvergadering. De verslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Als gevolg van de fusie van de Ver. van Hoofden van Scholen en het Ned. Onderwijzers Genootschap wa ren een paar regiements-wijzigingen noodig geworden De te dien aanzien door het bestuur ingediende voor stellen werden aangenomen. Na de bestuursverkiezing is het dagelijksch bestuur thans samenge steld uit de heeren J. van Dijke (Volksonderwijs), voorzitter; L. F. Kleiterp (N.O.G.), 2e voorzitter; W. M. van Diesen (Volksonderwijs), secretaris; G. F. Vlekke (Bond van Ned. Onderwijzers), penningmeester. Dooilelijk ongeval. - Donder dagmiddag is de 38-jarige arbeider H. Goverde, wonende te Tilburg, werkzaam aan e'en bouwwerk onder de gemeente Gilze en Rijen, van een groote hoogte gevallen en gedood. Het slachtoffer was docr een misstap door een opening in het dak geval len. De overledene laat vrouw en acht kinderen achter, waarvan het oudste twaalf en het jongste een jaar oud is. Strenge controle. 's-Gravenhage, 27 Juni. Gedurende de volgende week zal in het geheele land een verscherpte controle vworden gehouden op de naleving van het prijsaanduidingsbesluit. De verplichting om alle leyens- en genotmiddelen, textielwaren en lederwaren van duidelijke prijzen te voorzien bestaat nu ruim een maand. In het algemeen heeft men' zich behoorlijk aan de voorschriften ge houden. In die gevallen, waarin echter de overtredingen zoodanig waren, dat niet met een waar schuwing kon worden volstaan, werd procesverbaal opgemaakt. De inspecteurs voor de prijsbeheer- sching hebben reeds een aantal vonnissen gewezen. Bij de controle, die de volgende week in alle gemeenten door de politie wordt ingezet, zal men niet meer waarschuwen, men zal zich ook niet beperken tot het nagaan der étalages, doch in de winkel onderzoeken of alle goederen, die voor verkoop gereed zijn, van prijs kaarten zijn voorzien. In het bijzonder wordt er op ge let, dat de prijzen niet bi; één of twee artikelen, juist die waarvoor men teveel vraagt, weggelaten zijn. PRIJSOPDRIJVING IMPORT GOEDEREN. 3000 boete. Een handelaar in technische arti kelen te Rotterdam, R., importeur en agent van buitenlandsche fabrie ken, had zijn prijzen in den zomer van het vorig jaar met 10 tot 20 verhoogd, daar hem door buiten landsche leveranciers een prijsver- hooging van dezen omvang werd aangekondigd. Hij verkocht echter ook de goederen, welke op 10 Mei 1940 reed in zijn bezit waren en waarvoor hij dus den normalen prijs had betaald, tegen deze verhoogde prijzen. Daarenboven had hij het percentage van den magazijntoeslag bij de duurder geworden import goederen gehandhaafd, terwijl hem volgens de officieele prijsvoorschrif- ten slechts eenzelfde bedrag in geld toekwam als hij vroeger in rekening had gebracht. R. werd veroordeeld tot 5000 boete, terwijl het vonnis op zijn kosten zal worden openbaar ge maakt. Ansjovisvangst in de Waddenzee. - Bij bechikking van den secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij is bepaaldj dat de gesloten tijd voor het vis- sehen met het staand ansjovisnet, de ansjovisfuik, het ansjovissleepnet 6n den wonderkuil in de Waddenzee in 1941 zal ingaan op 15 Juli, in- plaats van 1 Juli. Het A. N. P. meldt: Het gisteren verschenen verorde ningenblad bevat een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, hou dende wijziging van eenige bepalin gen op het gebied van'het bedrijfs leven en van het arbeidsrecht. Bij deze verordening worden de geldende voorschriften van het Ne derlandsche recht, waarbij aan leden van kerkgenootschappen, die een anderen dag dan den Zondag als rustdag tellen (in de eerste plaats dus de Joden) de mogelijkheid ge geven wordt, op Zondagen te wer ken, resp. winkels open te houden, afgeschaft. Ter toelichting diene het volgende: Het Nederlandsche recht behelst bepaalde voorschriften op het gebied van bedrijfs- en arbeidsrecht, krach tens welke met betrekking tot per sonen, „die lid zijn van een kerkge nootschap, dat den wekelijkschen rustdag op den Sabbath of den zevenden dag houdt" uitzonderlijke regelingen getroffen zijn in dien zin dat voor het beroep en bedrijf van dergelijke personen, resp. voor het werk in bedrijven, waartoe dergelijke personen behooren of die door hen geleid worden, zekere beperkende bepalingen in het belang der hand having van de Zondagsrust niet op Zondagen, doch op de rustdagen dooi de week binnen bepaalde grenzen tot uitoefening van hun beroep en bedrijf zijn toegestaan. Personen van dien aard zijn in de eerste plaats de Joden. De boven vermelde bepalingen bevatten der halve een bijzondere behandeling van het Joodsche bevolkingselement hier te lande. De toepassing van deze bijzondere bepalingen heeft in de practijk tot ongewenschte toestanden geleid, en wel a. doordat dergelijke ondernemin gen haar bedrijf op Zondag kunnen openhouden, terwijl het overwegen de aantal van gelijksoortige bedrijven gesloten moet blijven. b. doordat de controle, of de op deze wijze bevoorrechte bedrijven van hun kant de Zondagsrust op de rustdagen door de week handhaven, uiteraard bemoeilijkt wordt en ook wat betreft de materieele schade, welke gelijksoortige bedrijven door den onder a aangeduiden stand van zaken treft, van ondergeschikte be- teekenis is. c. doordat werknemers gedwongen zijn op Zondag te werken, omdat de werkgever tot den bovenvermelden bevoorrechten kring van personen behoort. De verordening maakt een eind aan al deze bijzondere bepalingen en herstelt zoo ook op dit gebied, met wegneming van vroegere Joodsche KINDERVREUGDE OP HET STRAND TE SCHEVENINGEN. Polygoon) EEN DER EERSTE OPNAMEN VAN DEN STRIJD IN HET OOSTEN. De brug over de grensrivier, welke door het wegnemen van het middelste deel versperd was, werd door het aanbrengen van een hulpstuk bruikbaar gemaakt. W eltbild-Polygoon OP HET STRIJDTOONEEL BIJ TOBROEK. Generaal Rommel, de commandee- rende Generaal van het Duitsche Afrikacorps, bezichtigt voor Tobroek een- buitge maakte Engelsche tank. (Holland) TWEEDE JOURNALISTENKAMP GESLOTEN. Het tweede kamp van de serie zomerkampen voor journalisten op het kasteel „De Cannenburgh" bij Vaassen op de Veluwe, is Donderdag gesloten, aldus een verslag van het A.N.P. Koos Speenhof deed zich op den afscheidsavond hooren. De heer G. Ballentijn, redacteur van het dagblad „Tubantia", heeft in een kort woord aan tafel de dank bare stemming van deze tweede groep deelnemers het beste tot uit drukking gebracht. De algemeene organisator van de zomerkampen voor journalisten, de heer A. Meyer-Schwencke, heeft vervolgens een afscheidswoord tot de deelnemers gesproken. Tenslotte heeft de cultureele lei der van de journalistenkampen, de heer W. Goedhuys, nog afscheid genomen van de tweede ploeg, evenals kampcommandant J. Lear- buch, die beiden zulk een groot aandeel hebben in het succes van de kampen op „De Cannenburgh". De derde ploeg is Zaterdag aan de beurt. De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen was op den -afscheidsavond verte genwoordigd door het hoofd van de afdeeling algemeene propaganda ten departemente, den heer N. Ooster- baan. BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: 's-Gravenhage, 27 Juni. In den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche toestellen boven ons ge bied. Ook ditmaal deden de uitge worpen brisant- en brandbommen weinig schade. Op een plaats werd een boerenhoeve door een brisant bom vernield; hierbij werden een man en drie kinderen gewond, ook een deel van het vee werd gedood. Op een andere plaats werd door een brandbom een schuur in brand gestoken. Bij de blussching liepen drie personen brandwonden op. Voorts ontstond hier en daar glas schade. Vrouw door trein overreden. - Gisteravond is bij Waterhuizen, -on der Groningen, een vrouw van mid delbaren leeftijd door den trein aan gereden en gedood. De identiteit van het slachtoffer is nog niet vast gesteld. Verdronken. - In het Maas- Waalkanaal, waar den laatsten tijd bij gebrek aan goede zwemgelegen- heid in Nijmegen druk gezwommen wordt, in weerwil van het zwem- verbod, is gisteren de 28-jarige ge huwde J. P. Janssen onder Malden bij Nijmegen verdronken. voorrechten, dezelfde voorwaarden van concurrentie voor Joodsche en niet-Jopdsche neringdoenden. Dit besluit trad gisteren in werking. INVOERING VAN EEN DIVIDENDBELASTING. De heffing bedraagt 15 pet. van de bruto-opbrengst. In het gisteren verschenen Veror deningenblad is een verordening op genomen van den Secretaris-Gene raal van het departement van Financiën betreffende een te heffen dividend-belasting. Bij wijze van voorheffing op de inkomstenbelas ting en de winstbelasting zal een be lasting worden geheven van de op brengst van aandeelen, winstbewij zen en winstdeelende obligatiën van naamlooze vennootschappen op aan deelen, welke binnen het Rijk geves tigd zijn en niet van de winstbelas ting zijn vrijgesteld, krachtens art. 2. Ie., van het Besluit op de Winst belasting 1940. De belasting be draagt 15 pet. van de bruto-op- brengst. HOND GREEP WORSTENDIEF. Donderdag liep te Amsterdam een 46-jarige fabrieksjongen langs een kelder, behoorende bij een woning, toen zijn oog verrast werd door eenige heerlijk uitziende worsten, welke in den kelder wa ren opgehangen. Hij kon de verleiding niet weer staan en wist, door het inslaan van een klein ruitje naar binnen te komen. Even later wilde hij met twee worsten de beenen nemen, doch een plotseling opduikende hond greep den jongen aan zijn broek en hield hem zoo lang vast, tot ook de bewoners in den kelder waren gekomen. Zonder worst, maar met een procesverbaal ver trok de jongeman later. GOEDKOOPE VROEGE AARDAPPELEN. Prijzen 11 ct., kriel 6 ct. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeel-t, is de prijs van de vroege aardappelen voor de eerstkomende twee weken vastge steld op 11 cent per kg. Behalve de vroege aardappelen zullen ook krielaardappêlen ver krijgbaar worden gesteld, waar voor de prijs gedurende de week van 23- t./m. 28 Juni is bepaald op 6)4 ct. per kg.; nadien op 6 cent per kg. Bovendien blijven gedurende de eerstvolgende twee weken behalve de vroege aardappelen ook oude aardappelen verkrijgbaar tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. Er- wordt aan herinnerd, dat de duur ste soort van deze oude aardappe len 8 cent per kg. kost. De prijs van de vroege aardap pelen zal na de eerste twee weken geleidelijk aan den prijs der oude aardappelen worden aangepast. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er met nadruk de aandacht op, dat, zoolang de hoogere prijs van 11 cent voor de vroege aard appelen geldt, in geen geval voor oude aardappelen méér mag,wor den berekend dan de daarvoor vastgestelde prijzen. NU HET ROOIVERBOD IS OPGEHEVEN, is de aanvoer van aardappelen zeer groot. De aardappelen zijn dit jaar grooter van stuk, daar men later met het rooien is begonnen. De drukte op de veiling te Broek op Langendijk. (Polygoon) Mr. Ir. N. J. van Leeuwen, advocaat te Alkmaar, is benoemd tot Procureur-Generaal bij het Gerechtshof in Den Bosch. (Foto Klinkert) De K.N.A.C. schrijft: Met het oog op een zoo econo misch mogelijk gebruik van den aanwezigen benzinevoorraad wordt in het algemeen in den laatsten tijd geen rijvergunning meer verstrekt voor personenauto's met een grooter benzinegebruik dan 15 liter per 100 km. Tengevolge hiervan werden vele houders genoodzaakt een ander, lichter voertuig aan te schaffen en het eerste motorrijtuig op te leggen. Ingevolge de bepalingen van de wet op de personeele belasting moesten zij echter voor beide voer tuigen personeele belasting betalen. Op een desbetreffend verzoek van de K.N.A.C. heeft thans het departement van financiën beslist, dat in de hier bedoelde gevallen een aanslag voor het laatst aange-. schafte voertuig achterwege blijft. VERHOOGING KAPPERS TARIEVEN BEBOET. Een zestal kappers te Monster (Z.H.) had in onderling overleg be sloten de prijzen voor haarknippen, scheren en permanenten te verhoo- gen. Zij meenden daarmee in één keer de gestegen bedrijfsonkosten, omzetbelasting en het duurder levensonderhoud te kunnen goed maken, doch kwamen in conflict met de prijzenbeschikking 1940/1, daar zij niet de vereischte officieele goedkeuring bezaten om hun tarie ven met meer dan de omzetbelas ting te verhoogen boven die, bere kend op 9 Mei 1940. De inspecteur -voor de prijsbeheersching te 's-Gra venhage veroordeelde hen dan ook tot boeten, varieerend van 50 tot 100.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5