Groote beslissingen aan het O. front afgedwongen. BüiTEHLAND De strijd in de lucht. Havenwerken aan de mond van de Theems gebombardeerd. VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels De militaire toestand in het Oosten. De houding van Japan De vesting Tobroek voortdurend bestookt. Hongarije in den oorlog. De strijd in Syrië. Spanje en de oorlog tegen de Sovjet-Unie. GEMEENTERADE1 TWEEDE BLAD TWEEDE BLAD Tallooze Sovjet-vlieg tuigen vernietigd. Berlijn, 27 Juni. (D.N.B.) Een Duitsche' formatie duikbommen werpers die op 26 Juni in het Ru- theensche deel van het oostelijk front bolsjewistische pantser-for maties, auto-colonnes en troepen- concéntraties had gebombardeerd, is op de vlucht terug aangevallen door een sterke groep bolsjewisti sche jagers. In het verloop van het felle luchtgevecht schoten de Duitsche vliegers 28 machines van de sovjets neer. Reeds op grooten afstand hadden de Duitsche be manningen aan de voor hen opstij gende stofpluimen gezien dat een vrij groot aantal sovjet-vliegtuigen startten. De Duitsche vliegers brachten hun toestellen onmiddel lijk in een aanvalspositie en joegen in vollen vaart midden op de bols jewistische formatie in. De machi nes draaiden wild door elkaar heen. Lichtspoormuntie vloog dooi de lucht, in enkele seconden vielen de eerste bolsjewistische jagers van het type Rata in de diepte. Intusschen waren drie Sovjet- jagers opgedrongen tot het vlieg tuig van den gezagvoerder van de Duitsche formatie, terwijl nog twee Rata-machines van achteren aanvielen. Met een scherpe wen ding aanvaardde de Duitsche commandant den strijd. In een frontaanval vuurde hij uit alle wapens en als door den bliksem getroffen stortten twee Rata-ma chines met een donkeren rook pluim ter aarde. De overige Sov jet-vliegtuigen trachtten daarop te ontkomen, maar de Duitsche duikbommenwerpers zetten hen na en schoten nog verscheidene machines neer. Slechts enkele vliegtuigen van de sterke formatie konden ontsnappen aan het ver nielende Duitsche vuur. Luchtactie aan de Roe- meensche grens. Berlijn, 27 Juni. (D.N.B.) For maties - van het Duitsche lucht- wapen hebben op 26 Juni, naar het D.N.B. verneemt, aan de Roe- meensch-Sovjet-Russische grens vliegvelden van het Sovjetlucht- wapen gebombardeerd. Eén enkele formatie vernielde daarbij 21 vlieg tuigen op den grond en joeg een colonne auto's uiteen. Bij de nade ring van het bevolen doel, een vliegveld van het Sovjet-lucht- wapen, meldde de waarnemer van colonne auto's, die bij de nadering der Duitsche machines met ver hoogde snelheid trachtte te ontko men naar een langs den weg ge legen bosch. Het gelukte de co lonne echter niet meer den Duit- schen aanval te ontwijken. In scheervlucht ronkte de formatie over de colonne heen. Zij raakte in volkomen verwarring en in dezen chaos vuurden alle boordwapens. Auto's vielen om, rolden in de sloot langs den weg en vlogen in brand. Toen de formatie haar eigenlijke doel naderde, zagen de vliegers reeds uit de verte een groot aantal vliegtuigen,die deels gecamoufleerd, deels open op het vliegveld stonden. In de opgestelde Sovjetmachines kwamen de pro jectielen van de boordkanonnen en de machinegeweren neer en ont ploften de bommen van alle kali bers. Steekvlammen en rookwol ken schoten omhoog tot aan de Duitsche machines, splinters en vliegtuigdeelen werden de lucht in geslingerd. Sovjetjagers trachtten den Duitschen toestellen den weg terug af te snijden, de afweer uit de machinegeweren der Duitsche boordschutters liet hen echter niet tot vuren komen. Zonder eigen verliezen konden de Duitsche toe stellen naar hun standplaats terug- keeren. 21 Sovjetvliegtuigen en een autocolonne meldde de com mandant als vernietigd. Vliegtuigen naar Oost- Pruisen. Berlijn, 27 Juni. (D.N.B.) De Duitsche meerderheid in de lucht aan het geheele oostelijke front weerhield de Sovjetluchtmacht ook gisteren van pogingen om Duitsch gebied binnen te vliegen. Enkele bolsjewistische vliegtuigen vlogen, meestal alleen, uitsluitend naar Oost-Pruisen en het oosten van 't gouvernement-generaal, op bui tengewoon groote hoogte. Onmid dellijk opstijgende Duitsche jagers dwongen de aanvallers overal spoedig rechtsomkeert te maken. Nergens werden bommen gewor pen. Aan belangrijke spoorweglijnen aangerichte vernielingen zijn van des te grootere beteekenis, daar het Sovjet-spoorwegnet met be trekking tot de dichtheid en de capaciteit ver beneden de goede spoorwegnetten in midden-Europa blijft. De nog bruikbare Sovjet- spoorweglijnen en wegen zijn ten gevolge van de vernielingen aan de .andere wegen, totaal overbe last en verstopt. Communistische drukkerij ont dekt. (D.N.B.) - In Beziers is eer. communistische drukkerij ontdekt, die ingericht was in het centrum der stad. Aanzienlijke hoeveelheden drukwerk en belangrijke documen ten zijn in beslag genomen. Vijf communisten werden gearresteerd. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 27 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: De eerste vijf dagen der operaties hebben bewezen, dat de Sovjetweer macht gereed was voor den aanval op Midden-Europa. Ook in het naar het Westen uit springende grensgebied om Lem- berg en Bialystock, dat reeds onmid dellijk blootgesteld was aan een Duitsche insluiting en daardoor on geschikt was voor een zuivere ver dediging, troffen onze troepen een opeenhooping van offensieve Sov jettroepen aan. Daardoor kwam het reeds bij de eerste grensgevechten tot een botsing met het Sovjetleger en de Sovjetluchtmacht. Onze op alle fronten zegevierende troepen hebben groote beslissingen afgedwongen: mededeelingen daar omtrent kunnen zeer binnenkort verwacht worden. Marine en luchtwapen hebben den strijd tegen de Britsche koopvaardij met succes voortgezet. Een duik boot heeft ten W. van Afrika vijf vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 31.500 ton tot zinken gebracht. Gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht voor de Britsche Oostkust drie vrachtschepen met een geza menlijken inhoud van 18.000 ton vernietigd. Andere luchtaanvallen waren ge richt op havenwerken aan den mond van de Theems en op een vliegveld in het Zuiden van Engeland. Het leggen van mijnen voor Brit sche havens werd voortgezet. Een verdragende batterij der marine heeft vijandelijke schepen in het Kanaal beschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen op 25 Juni met succes Britsche troepenconcentraties bij Sidi Barrani en stellingen van het afweergeschut bij Tobroek aan gevallen. Ook gisteren zijn pogingen van Britsche gevechts- en jachtvliegtui gen om de Kanaalkust aan te vallen met aanzienlijke verliezen voor den vijand afgeslagen. Bij luchtgevech ten en door luchtafweergeschut zijn negen en door marinegeschut twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een duikbootjager der marine werd in het Kanaal door twee Britsche vliegtuigen aangevallen en schoot ze beide neer. In den afgeloopen nacht heeft de vijand op verschillende plaatsen in het W. en N.W. van Duitschland een gering aantal brisant- en brand bommen laten vallen. De burgerbe volking leed geringe verliezen. Op verschillende plaatsen zijn woningen vernield of beschadigd. Door nacht jagers en afweergeschut zijn twee aanvallende vliegtuigen neergescho ten. De Duitsche aanvallen op Haifa. Berlijn, 27 Juni (D.N.B.) Ten aan zien van de hevige Duitsche lucht aanvallen, op den 25sten Juni on dernomen op Haifa, dat naast Alexandrië het laatste toevluchts oord dér Britsche oorlogsschepen in het Oosten der Middellandsche zee is, verneemt het D.N.B. nog van be voegde zijde, dat de Duitsche vlieg tuigen havenwerken en docks ge bombardeerd hebben. Ten Z. van de petroleumhaven en in het N.O. der stad werden spoorwegemplacemen ten vernield. In pakhuizen en tanks braken zware branden uit. Engelsché vliegtuigen boven Duitschland. Berlijn, 28 Juni (D.N.B.) Het Brit sche luchtwapen heeft in den afge loopen nacht geprobeerd met zwak ke strijdkrachten N.W.-Duitschland binnen te vliegen. Door bommen werd slechts geringe schade aan ge bouwen veroorzaakt. De aanvallen de Britten leden door nachtjagers en luchtdoelgeschut zware verliezen. Tot dusver werden in totaal elf vliegtuigen als neergeschoten gerap porteerd. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. Gebruikte dames-, heeren-, jongens- en meisjesrijwielen te koop gevraagd (met goede banden). C. NIEROP Heerenstraat 10. Te koop een bij uitstek beste Bak- wagen Colasch nieuwe bak. J. HARTOG, Natteweg 66, Bergen (N.-H.) Te koop: eenige paren zomer- en wonterdamesschoenen, maat 37. Te bevragen GASHOUDERSTR. 25. Te koop gevraagd: oude en gebro ken gramofoonplaten tegen flinken prijs. Tevens huisraad en inboedels Naaimachines, Piano's, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: pracht model 27.50. RUNSTRAAT 4. Dressoir, klein Te koop z. g. a. n. Heerenrijwiel en idem Damesrijwiel. AKERSLAAN 35. Gebruikte Invalidenwagens. In- verkoop. „HYGIENA", Achterstraat 45. Telef. 2052, Alkmaar. en Te koop: een goede Damesfiets met lamp en goede banden 20. WOGNUMSCHEBUURT 24. Het Sovjetleger op tal van punten met succes aangevallen. Berlijn, 27 Juni (D.N.B.) Ten aanzien van den militairen toestand in het Oosten zijn, naar van wel ingelichte militaire zijde wordt me degedeeld, drie punten bijzonder opmerkelijk: 1). De op 22 Juni aangevangen slagen aan de grens zijn systema tisch tot ontwikkeling gekomen. Voor de verdere ontwikkeling van den toestand zijn beslissende suc cessen te verwachten. 2) Het feit, dat om de beide ste den Lemberg en Bialystock twee groote veldslagen zijn ontbrand, geeft aanleiding tot zeer bepaalde conclusies. Wanneer de Sovjets namelijk, zooals zij beweren geen aanvalsbedoelingen hadden gehad, maar alleen troepen ter verdedi ging aan hun westelijke grenzen hadden geconcentreerd, zou het juister zijn geweest aan de grens een aaneensluitend verdedigings front te vormen. Een blik op de kaart nu leert, dat de beide ge noemde steden, Lemberg in Galicie en Bialystock aan den boven Narew bijna in het middelpunt van een naar het westen zeer vooruit springend grenssector liggen, de concentratie van opeengehoopte strijdkrachten juist in deze secto ren bewijst duidelijk de aanvals- voornemens van de Sovjets jegens Duitschland. 3). De strijd van het Duitsche luchtwapen tegen het Sovjet-lucht- wapen gaat dagelijks met dezelfde vernietigende uitwerking voort. Wanneer daartegenover de Sovjets hun luchtaanvallen voornamelijk richtten op Roemeensch gebied, geschiedt zulks klaarblijkelijk om dat zij gelooven daar een zwak punt en geringen weerstand te vinden. In strijd hiermee moet wor den geconstateerd, dat ook deze luchtaanvallen geen successen heb ben behaald en dat bovendien de afweer van de verbondenen aldaar zoo doeltreffend is, dat reeds in verscheidene gevallen alle aanval lende vliegtuigen volkomen konden worden vernietigd. Vernietiging van Sovjet pantserwagens. Berlijn, 27 Juni. (D.N.B.) Een groot aantal Sovjet-pantserwagens was op 25 Juni, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, in bosschen naast een grooten opmarschweg in gereedheid gebracht voor een aanval op den flank van den Duitschen op- marsch. Formaties van een der be kendste jachteskaders van het Duit sche luchtwapen ontdekten echter de naderende Sovjetpantserwagens toen deze, ongeveer 70 stuks in totaal, nog slechts enkele honderden meters van den hoofdweg uit gunstige dek king wilden optrekken tegen de Duitschers. Voor de pantserwagens onder beschermende boomgroepen of in graanvelden dekking konden vin den wierpeni de Duitsche jagers zich op hen en bestreden hert met bom men en met de boordwapens. In enkele minuten ontstond een ver schrikkelijke wirwar van laaiende en rookende pantserwagens. Toen de onaangetast gebleven Sovjetpantser wagens zich in een klein dorp terug trokken ronkte een tweede formatie Duitsche jagers naderbij en wierp haar bommen op deze concentratie van pantserwagens. De bommen sloegen midden tusschen de wagens in. Dorp en pantserwagens verdwe nen in rook en stof. Eén na het ge vecht ingesteld onderzoek leverde het bewijs, dat het beroemde jacht- eskader in totaal 46 Sovjetpantser wagens had vernietigd. Een geheele divisie vernietigd Berlijn, 27 Juni. (D.N.B.) Volgens door het D.N.B. ontvangen berichten zijn de Duitsche eenheden op 26 Juni bij de gevechten in het Oosten tot diep in de linies der Sovjettroe pen doorgedrongen en hebben zij de bolsjewisten zware verliezen toege bracht. Op een plaats heeft een enkel stuk Duitsch geschut niet minder dan vijftien Sovjet gepantserde gevechts wagens totaal vernietigd. Op een andere plaats ontmoetten Beiersche bergjagers een vijandelijke pantser divisie. In hevige gevechten sloeger zij de bolsjewistische strijdkrachten uit elkaar en maakte 'n groot aan tal stukken geschut buit. Tijdens verbitterde gevechten ban man tegen man hebben deze bergjagers meer dan honderd vijandelijke gepantserde gevechtswagen vernietigd. Uit een anderen sector wordt ge meld, dat een geheele Sovjet-divisie, versterkt door een pantserregiment, welke het contact met andere bols jewistische formaties had verloren, na hardnekkige gevechten van man tegen man totaal in de pan is gehakt. De verliezen van den vijand aan zware pantserwagens, stukken ge schut en auto's waren hier bijzonder zwaar. Gevraagd donkerblauw Mantel pakje maat 40 of 42 of andere kleur niet boven de 10 gld. liefst met blouse en een los trapstel v. naai machine. Br. lett. S 279 b. v. d. bl. Te koop een z. g. a. n. wringer met bok en 6 M. tuinslang met sproeier. PAARDENMARKT 4. Goed onderhouden wandelwagentje te koop. 2e KANAALSTRAAT 2. Te koop: Godin- en Salamander kachels, Vuurduivels en Kook kachels m. 3 kookgaten v.af 17.50. H PANDER, Voormeer 2. V Te koop: 4 Stoelen en 2 Crapauds 45, 2 Fauteuils en 4 Stoelen 20 2 Fauteuils en 4 Stoelen 17.50 4 Stoelen 8. H. PANDER, Voormeer 2. Te koop: mooi Damesrijwiel 30 Excelsior Stofzuiger 125 volt mét hulpmiddelen in prima staat 20 Gramofoon met 12 pl. 10. LIJTWEG 21, Bergen'. Te koop: pracht Dressoir, prima Brandkast, 1 p. Opklapledikant groote mahonie linnenkast, Duitsche piano, autokoffer, hutkoffer, (koop jes). DEKKER, Spoorstraat 5. Autobanden gebruikt v. paarden- tractie; 3 stuks v. 16 inch m. binn. band. Rijwielbanden 28. x 1 ruilen voor 28 x 1 3/8 x 1 1/4. 28 x 1 5/8 x 1 3/4 28 x 2, als nieuw. NIEUWPOORTSLAAN 164. Er kan voorloopig geen otiicieele verklaring verwacht worden. Tokio, 27 Juni. (D. N. B.) Op een vraag over de Japansche houding ten aanzien van eventueele Ameri- kaansche hulpverleening aan de Sovjet-Unie heeft de woordvoerder der regeering geantwoord, dat men moet afwachten, of Amerika hulp over Wladiwostock zal zenden en welke hulp dat zal zijn. Werkelijke hulpverleening over Wladiwostock zou zeer gevaarlijk zijn. Japan zou dan in een gecompliceerde positie worden gebracht en de ontwikkeling met de grootste belangstelling moe ten volgen.' Voorloopig, aldus de woord voerder, kan geen officieele Ja pansche verklaring over het con flict tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie verwacht worden. Italiaansch legerbericht. Rivierovergang in O.-Alrika verijdeld. Rome, 27 Juni. (Stefani). Het 387ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „In Noord-Afrika blijven de bom menwerpers der spilmogendheden de stellingen en ravitailleeringsin- stallaties van de vesting Tobroek bestoken. Jagers hebben gemotori seerde strijdmiddelen en kampemen ten in de omgeving van Sidi el Bar rani niet machinegeweren beschoten. Een hurricane werd neergehaald. In Oost-Afrika zijn pogingen van den vijand, om over de rivier de Didessa in het gebied van Galla en Sidamo te trekken, verijdeld". Verklaring van Bardossy. Boedapest, 27 Juni. (D.N.B.) In de heden gehouden zitting van het Hongaarsche Huis van Afgevaardig den heeft minister-.president Bar. dossy medegedeeld, dat de staat van oorlog tusschen Hongarije en ds Sovjet-Unie wasingetreden. Hij kondigde militaire vergeldings maatregelen aan als antwoord op den aanval van het Sovjetluchtwa- pen óp Kasjau. Deze mededeeling werd door de afgevaardigden met geestdriftigen bijval opgenomen. De leden der rechtsche oppositie eisch- ten een verbod van de sociaal-de mocratische partij, aangezien deze het Moskousche bolsjewisme in Hon garije bevorderde. Aanvallen op Hongarije. Boedapest, 27 Juni. (D.N.B.) Het Sovjet luchtwapen heeft vanmiddag een nieuwen aanval gedaan op Hon- gaarsch souverein gebied. Drie ge vechtsvliegtuigen wierpen op het plaatsje Talaborfalva, ten Oosten van Chust, verscheidene bommen neer, die slechts geringe materieele schade aanrichtten. Er vielen geen slachtoffers. Hongaarsche luchtwapen bom bardeert Sovjet-doelen. Boedapest, 28 Juni. (D.N.B.) De chef van den Honved-generalen staf meldt Vrijdagavond o.a., dat ter vergelding van den gisteren door het Sovjet-luchtwapen gepleegden aanval op Kasjau, Vrijdagochtend sterke formaties van het Hongaar sche luchtwapen militaire doelen in de Sovjet-Unie met succes gebom bardeerd hebben. De uitwerking van de brisant- en brandbommen was duidelijk te onderscheiden. Alle Hongaarsche vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Vrijdag ondernam Diet Sovjet-luchtwapen met zwakke strijdkrachten verschil lende vluchten naar Hongaarsch ge bied, zander echter bommen te la ten. vallen. SLUIKHANDEL IN BELGIE ONTDEKT. Brussel, 27 Juni (A.N.P.) In Char leroi en omgeving heeft de politie een groote sluikhandel-organisatie ontdekt, vooral bestaande uit sla gers. Deze bende had den gewonen vleeschhandel een tijdlang volkomen verlamd en de maatregelen ter in voering van normale vleeschprijzen gesaboteerd. Niet minder dan 1500 personen worden er van beschuldigd te zijn betrokken bij den woeker handel. De tot dusver' ontdekte ver- valschingen hebben betrekking op het geweldige bedrag van 23 mil- lioen francs. Officieel communiqué. Vichy, 27 Juni (D.N.B.) In het of ficieele communiqué van vandaag over den militairen toestand wordt gezegd, dat na twintig dagen van hevige gevechteh de Fransche troe pen in taaien tegenstand overal de vijandelijke strijdkrachten tegen houden. Aan de kust heeft de .Britsche vloot opnieuw de Fransche stellin gen onder vuur genomen. Bij Djez- zin, dat zich evenals voorheen iij Fransche handen bevindt, heerscht wederzij dsche activiteit der artille rie. In den sector van Merdsj-Ajoem is vanmorgen een hevigen aanval van den vijand afgeslagen. Ook in den frontsector van Damascus is het Britsche offensief met zware verlie zen voor den aanvaller ineengestort. Het garnizoen van Palmyra houdt, evenals voorheen de gemotoriseerde strijdkrachten van den vijand in be dwang. Het communiqué maakt voorts melding van een versterkte activi teit van het Britsche luchtwapen, welke echter de acties van de Fran sche luchtstrijdkrachten niet be lemmert, en van een aanval van Britsche vliegtuigen op het vlieg veld van Rayak en op dat van Deir- es-Zor aan den Euphraat. Madrid, 27 Juni (D.N.B.) Minister Arrese heeft de militie der Phalanx opgeroepen onverwijld aan den kruistocht tegen de Sovjet-Unie deel te nemen en in het geheele land aan- meldingsbureaux te vestigen. Hij verklaarde, dat de Spaansche jeugd bij haar demonstraties niet alleen uiting heeft gegeven aan haar har telijke sympathie voor de landen, die op het beslissende oogenblik aan de zijde van Spanje vochten, maar ook aan het besef, dat de Duitsche strijd tegen het Sovjet-communis- me zonder eenige beperking ook de strijd van het nationale Spanje is. Daarom zal een legioen van Spaan sche strijders aan den slag tot red ding van Europa deelnemen. De oproep van Arrese. Madrid, 27 Juni (D.N.B.) De Ma- drileensche pers publiceert den op roep van den partij minister Arrese in grooten opmaak en juicht het be vel tot vorming van een Spaansch vrijwilligerslegioen zonder voorbe houd toe. De A.B.C. schrijft: „Geen oproep heeft -ooit zoo tot de Spaansche volksziel kunnen spreken als het opmarschbevel tegen het bolsjewis me. Het bevel van den minister is de duidelijkste uiting van een krachtigen, collectieven volkswil. Geen land, dat nog den adem van den Europeeschen beschaving en christelijken geest in zich voelt, kan thans nog twijfelen over de keuze van vrienden en vijanden". De A.B.C. spreekt de hoop uit, dat het oogenblik niet ver meer zal zijn, waarop de 3000 kinderen, die tijdens den burgeroorlog naar de Sovjet- Unie werden gevoerd, hun Spaan sche vaderland zullen terugzien. In weerwil van energieke Spaansche stappen heeft de regeering te Mos kou geweigerd de kinderen te doen terugkeeren. De Arriba constateert, dat de ge heele wereld op dit oogenblik be grip/ toont voor de houding van Spênje, met uitzondering van de Britsche regeering. Engeland heeft als repressaille voor de protest-de monstraties tegen het communisme Spanje de navicerts onttrokken, die noodig waren voor het benzinever- voer over zee. SOVJETSPIONNAGE IN NOORWEGEN. 1 Oslo, 27 Juni. (D.N.B.) Omtrent het optreden van het bolsjewisme in het Noorden van Noorwegen van November 1939 tot het voorjaar van 1940 heeft de chef van het Noorsche departement van politie, Jonas Lie, in een interview met het blad „Fritt. Folk" verklaringen afgelegd. Op grond van zijn ervaringen als chef van Óen controledienst in Fin marken, deelde Lie mede, da't de Sovjets in den tijd een opvallende belangstelling vertoonden voor Noorwegen en vooral voor het Noorden des lands. Van acht spion nen, die gevangen genomen werden bekenden er zes, dat zij werkten in opdracht van Sovjet-Russische mili taire instanties. De Sovjets hadden over geheel Noorwegen een net van spionnen uitgebreid. Dit spionnage- systeem werd geleid uit Petsamo en Moermansk. Onder de spionnen be vonden zich ook officieren, die voor het grootste deel opgeleid waren bij de spionnage-centrale in Leningrad. Er kon worden bewezen, dat deze Sovjet-Russen in nauw contact ston den met de Noordsche communisten. Vele Noorsche zeelieden werden be- dregd om van hen inlichtingen los te krijgen over de toestanden in de Noorsche havens en dergelijke. DE BOMBARDEMENTEN IN FINLAND. Helsinki, 27 Juni (D.N.B.) Een officieele mededeeling geeft bijzon derheden over de bombardementen op onbeschermde Finsche steden. Donderdag is Kotka viermaal door de Sovjetluchtmacht aangevallen. De eerste aanval begon te half twee. Tegen drie uur 'verscheen onver wachts weer een aantal vijandelijke vliegtuigen .die eenige luchtmijnen en brandbommen lieten vallen. Een houten gebouw brandde af, waarbij een vrouw om het leven kwam. Te 5.35 uur werd Kotka gebombardeerd door twee vliegtuigen, waarbij ten minste twee burgers gewond werden en verscheidene branden uitbraken. Zweedsche vrijwilligers voor den strijd van Finland. Stockholm, 27 Juni (D.N.B.) Naar Svenska Dagbladet meldt, hebben zich bij het Finsche gezantschap in Stockholm talrijke Zweedsche vrij willigers voor den strijd van Finland tegen de bolsjewisten gemeld. COMMUNISTISCHE KINDER KAMPEN IN LITAUEN. Stockholm, 27 Juni (D.N.B.) Naar Stockholms Tidningen meldt, pro beerden de bolsjewisten onder de jeugd van Litauen door het inrich ten van communistische kampen, voorvechters te verwerven. In met prikkeldraad omheinde kampen werden de voor de communistische opvoeding bestemde kinderen prac- tisch als gevangenen afgesneden van elk verkeer met de buitenwereld. Woordelijk zegt het bericht: De plaatsen, waar de kampen zich be vonden, waren tot dusver niet be kend. De kinderen zijn pas thans ge vonden, toe zij, aan zich zelf overge laten, zWaren honger leden. Het Litausche Roode Kruis heeft hun thans eten gebracht en tevens de ongelukkige moeders verzocht haar kinderen zoo spoedig mogelijk af te balen. ONDERHOUD VAN DUITSCHEN AMBASSADEUR MET MATSOEOKA. Tokio, 27 Juni. (D, N. B.) De Duitsche ambassadeur heeft heden een cnderhoud van anderhalf uur gehad met den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Masoeoka. In de heden gehouden plenaire bijeenkomst van het kabinet heeft Matsoeoka rapport uitgebracht over de ontwikkeling van het conflict tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie. De minister van oorlog heeft als voorzitter van het bureau voor aangelegenheden van Mandsjoekwo gesproken over economische vraag stukken. In een vervolgens gehouden plenaire bijeenkomst van regeering en weermacht onder voorzitterschap van den minister-president, hebben vertegenwoordigers van het leger het woord gevoerd over de militaire positie. Madrid, 27 Juni (D.N.B.) Van ochtend om 9 uur is in het gebouw der gouwleiding der Phalanx in Ma drid het eerste aanwervingsbureau voor vrijwilligers geopend. Reeds twee uur eerder was een eindelooze reeks falangisten uit alle standen verschenen. 25 artsen werkten alleen in Madrid onafgebroken om de noodzakelijke keuring te verrich ten. Het eerste Spaansche vrijwilligers legioen voor den strijd tegen het bolsjewisme zal bestaan uit een divi sie infanterie ter sterkte van onge veer 15.000 man. Spaansche vrouwen en de strijd. Madrid, 27 Juni (D.N.B.) Talrijke Spaansche vrouwen, van wie velen reeds als verpleegsters in den Spaanschen burgeroorlog dienst hadden gedaan, mqlden zich dage lijks aan bij het Spaansche Roode Kruis om aan de zijde van de Spaansche vrijwilligers naar Sovjet- Rusland te gaan. Naar verluidt zal de Spaansche vrouwenleidster Pilar Primo de Rivera de leiding van de Roode Kruisformaties op zich ne men. ZUID- EN NOORDSCHERM Afscheid va burgemeestei De gistermorgen gehouden vergadering, de laatste welk< burgemeester Kolb werd ge deerd, werd niet bijgewoond den heer Kieft met kennisgevi: Van den commissaris der p cie was bericht ingekomen, d< den heer Kolb eervol ontslag i leend als burgemeester met i van 1 Juli a.s, Voorts was ontv de goedkeuring op de verord tot wijziging van de vermal lieidsbelasting. Toetreding tot den si artsendienst. Van den burgemeester van merend was een brief ingek terzake de schoolartsendienster namens de daartoe ingestelde loopige commisie het verzoek i treden tot een schoolartsen! voor het district Waterland, schrijven ging vergezeld vai ontwerp-instructie voor een ar stellen districtsschoolarts. De voorzitter deelde aanvankelijk gemeend te he dat de gemeente Zuid- en N schermer zich beter zou kunnen sluiten bij Alkmaar, maar bij inzien vonden B. en W. een 1 strekt district, zooals beoogd v niet zoo'n heel groot bezwaar, tricten, zooals voorgesteld, z heel Noordholland gevormd. De de gemeente Zuid- en Noords mer bij toetreding te betalen lijksche bijdrage zal ongeveer zijn, d.i. 40 méér dan tot d voor dat doel werd uitgegeven, vond het wel gewenscht toe t< den, omdat dan ook gemeenter anders geen geneeskundig schoi zicht zullen hebben, daartoe ku besluiten doordat het gezamc gaat. Mevr. S1 o o t e n zou het ti steden bedrag liever uitgeven den huisarts, die de kinderen kent. Men weet nu niet wien krijgt. De voorzitter meeendf d e gemeente wel medezeggen: zal krijgen in de benoeming va schoolarts. De commissie voor schoolartsendienst bestaat ui burgemeesters der aangesloten meeenten waaruit weer een dag sche commissie is aangewezen. De heer V aalburg gelo dat in de grootere plaatsen de d niet méér intensief werkt dan ii kleinere plaatsen, zooals spr. ervaring met eigen kinderen is g ken. De voorzitter wees dat in het onderhavige gev; schoolarts geen particuliere pra zal uitoefenen, zoodat het ondei meer intensief zal kunnen zijn tot dusver Voor een juiste vei ling der kringen zal onze gem< moeten zijn aangesloten bij h vormen district. De heer Vaalburg zoi toejuichen als de zaak zóó word! de te benoemen geneesheer deren beter zal onderzoeken, c' hij' niet anders te doen heeft. De voorzitter adviseerde te treden op voorwaarde, dat all meenten in het district zullen doen, zulks ook met het oog o anders weer stijgende kosten. De heer Schot vond den der zaak buitengewoon goed wenschte, dat de ouders bij in ring verplicht zullen zijn hun ki ren te laten onderzoeken. De voorzitter zei, dat z al zoo is vastgesteld, tenzij ouders verklaren voor eigen r< ning hun kinderen te zullen 1 onderzoeken. Het voorstel van den voo zitter werd hierop zonder ster ming aangenomen. De gemeente aanvaardt socialen plicht. De voorzitter deelde m dat een zieke voor rekening va: gemeente is overgebracht naar prov. ziekenhuis. Een andere rekening van dé gemeente pleegde, die was opgenomen weest in een blindeninrichting Bussum, verzocht nu verpleeg! mogen worden in Amsterdam, voor de gemeente belangrijk 1 gere kosten zou meebrengen, jonge man is ongeveer een half thuis geweest en is zeer ei| machtig opgetreden. De heer H e ij n i s vroeg hoe het kost, als de man in den si wordt opgenomen. De voorzitter antwoor dat dan niet anders dan 1 noodzakelijk levensonderhoud worden uitgekeerd, wat in dit val practisch niet te doen is. Op oogenblik is de betrokkene aan werk in het vrije bedrijf. Spr. viseerde tot het najaar te wacl met een beslissing. De heer van der Laan w hem gelegenheid geven zich in vak te bekwamen, dat hij in I sum heeft geleerd. Men r trachten hem een toekomst te zorgen, al heeft hij tot nu toe ook niet meegewerkt zooals 1 wacht mocht worden door t< den wensch van B. en W. uit I sum weg te gaan. De verplegin Amsterdam zal vier jaren du Blijft hij hier dan zal hij altijd steun van de gemeente zijn aai wezen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6