GEMEENTERADEN PUBLICATIES FILMNIEL1WS. TWEEDE BLAD ZUID- EN NOORDSCHERMER. Afscheid van den t burgemeester. De gistermorgen gehouden raads vergadering, de laatste welke door burgemeester Kolb werd gepresi deerd, werd niet bijgewoond door den heer Kieft met kennisgeving.' Van den commissaris der provin cie was bericht ingekomen, dat aan den heer Kolb eervol ontslag is ver leend als burgemeester met ingang van 1 Juli a.s, Voorts was ontvangen de goedkeuring op de verordening tot wijziging van de vermakelijk heidsbelasting. Toetreding tot den school- artsendienst. Van den burgemeester van Pur- merend was een brief ingekomen terzake de schoolartsendiensten met namens de daartoe ingestelde voor- loopige commisie het verzoek toe te treden tot een schoolartsendienst voor het district Waterland. Het schrijven ging vergezeld van een ontwerp-instructie voor een aan te stellen districtsschoolarts. De voorzitter deelde mede aanvankelijk gemeend te hebben, dat de gemeente Zuid- en Noord schermer zich beter zou kunnen aan sluiten bij Alkmaar, maar bij nader inzien vonden B. en W. een uitge strekt district, zooals beoogd wordt, niet zoo'n heel groot bezwaar. Dis tricten, zooals voorgesteld, zijn in heel Noordholland gevormd. De door de gemeente Zuid- en Noordscher mer bij toetreding te betalen jaar- lijksche bijdrage zal ongeveer 100 zijn, d.i. 40 méér dan tot dusver voor dat doel werd uitgegeven. Spr. vond het wel gewenscht toe te tre den, omdat dan ook gemeenten, die anders geen geneeskundig schooltoe zicht zullen hebben, daartoe kunnen besluiten doordat het gezamenlijk gaat. Mevr. S1 o o t e n zou het te be steden bedrag liever uitgeven voor den huisarts, die de kinderen reeds kent. Men weet nu niet wien men krijgt. De voorzitter meeende, dat d e gemeente wel medezeggenschap zal krijgen in de benoeming van een schoolarts. De commissie voor den schoolartsendienst bestaat uit de burgemeesters der aangesloten ge- meeenten waaruit weer een dagelijk- sche commissie is aangewezen. De heer V aalburg geloofde, dat in de grootere plaatsen de dienst niet méér intensief werkt dan in de kleinere plaatsen, zooals spr. uit ervaring met eigen kinderen is geble ken. De voorzitter wees erop, dat in het onderhavige geval de schoolarts geen particuliere praktijk zal uitoefenen, zoodat het onderzoek meer intensief zal kunnen zijn dan tot dusver Voor een juiste verdee ling der kringen zal onze gemeente moeten zijn aangesloten bij het te vormen district. De heer Vaalburg zou het toejuichen als de zaak zóó wordt, dat de te benoemen geneesheer d° kin deren beter zal onderzoeken, c'.dat hij' niet anders te doen heeft. De voorzitter adviseerde toe te treden op voorwaarde, dat alle ge meenten in het district zullen mee doen, zulks ook met het oog op de anders weer stijgende kosten. De heer Schot vond den opzet der zaak buitengewoon goed en wenschte, dat de ouders bij invoe ring verplicht zullen zijn hun kinde ren te laten onderzoeken. De voorzitter zei, dat zulks al zoo is vastgesteld, tenzij de ouders verklaren voor eigen reke ning hun kinderen te zullen laten onderzoeken. Het voorstel van den voor zitter werd hierop zonder stem ming aangenomen. De gemeente aanvaardt een socialen plicht. De voorzitter deelde mede, dat een zieke voor rekening van de gemeente is overgebracht naar het prov. ziekenhuis. Een andere voor rekening van de gemeente ver pleegde, die was opgenomen ge weest in een blindeninrichting te Bussum, verzocht nu verpleegd te mogen worden in Amsterdam, wat voor de gemeente belangrijk hoo- gere kosten zou meebrengen. De jonge man is ongeveer een half jaar thuis geweest en is zeer eigen machtig opgetreden. De heer H e ij n i s vroeg hoeveel het kost, als de man in den steun wordt opgenomen. De voorzitter antwoordde, dat dan niet anders dan voor noodzakelijk levensonderhoud zal worden uitgekeerd, wat in dit ge- val practisch niet te doen is. Op het oogenblik is de betrokkene aan het werk in het vrije bedrijf. Spr. ad viseerde tot het najaar te wachten met een beslissing. De heer van der Laan wilde hem gelegenheid geven zich in het vak te bekwamen, dat hij in Bus sum heeft geleerd. Men moet trachten hem een toekomst te be zorgen, al heeft hij tot nu toe dan ook niet meegewerkt zooals ver wacht mocht worden door tegen den wensch van B. en W. uit Bus sum weg te gaan. De verpleging in Amsterdam zal vier jaren duren. Blijft hij hier dan zal hij altijd op steun van de gemeente zijn aange wezen. De voorzitter was het hier mede eens Als men lang wacht, zal het gevaar bestaan, dat de jonge man een deel van het geleerde handwerk verleert. Ten slotte werd zonder stemming besloten den betrokkene op grond van de argumenten van den heer van der Laan in Amsterdam te plaatsen. Wijziging begrooting 1941. In verband met brieven van Ged. Staten d.d. 9 en 23 April en 7 Mei werden administratieve wijzigingen in de begrooting 1941 aangebracht, tengevolge waarvan het tekort op 1400 gesteld moest worden, wat echter reeds weer met 500 wordt verminderd door een saldo van in komstenbelasting. Straatbelasting verlaagd. Van Ggd. Staten was met eenige bemerkingen terug' gekomen de verordening op de straatbelasting. Het percentage wilden zij met één zien verlaagd tot 3 pet. waardoor de opbrengst niet 2500, maar 1500 zal worden.. Besloten werd de verordenig aldus te wijzigen. De voorzitter deelde nog mede, dat de rekening van het burgerlijk armbestuur sluit met een nadeelig slot van 124. Personeel ter secretaris. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om vast te stellen, dat er twee ambtenaren ter secre tarie zullen zijn en een bode. Een woning voor den veld wachter, die nog niet is benoemd. De heer He ij n e s vroeg of de gemeente het huis heeft gehuurd van wed. Zee. De voorzi tter antwoordde, dat voor rekening der gem. in ver band met het ontbreken van een woning voor een te benoemen veld wachter, voorloopig beslag is ge legd op de woning van wed. Zee, mits de raad zulks goedkeurt. De heer H e ij n e s dacht dat eigenlijk geen veldwachter noodig was, omdat zoo noodig altijd over politie kan worden beschikt. Zoo er wèl een veldwachter komt, dan geloofde spr. dat een tweede amb tenaar ter secretarie overbodig zou zijn; de man kon dan wel wat werk op de secretarie verrichten. De voorzit terr zei, dat er thans reeds geruimen tijd twee ambtenaren ter secretarie werken en er overvloed van werk is. Een veldwachter zal hier toch moeten zijn, meende spr. Mevr. S lo o t e n, wethoudster, vond het voorloopig huren der wo ning voor een veldwachter onnoo- dig in verband met een vorige be slissing van den raad, toen hij af wees haar voorstel om voor dit doel een woning te koopen. Men kan nu beter afwachten of er wel een veldwachter komt. De voorzitter zei,, dat het niet aan den raad ligt of er al of niet een veldwachter zal komen. Dat is een zaak, die door hoogere autoriteiten wordt uitgemaakt. On ze gemeente is aangewezen als plaats van vestiging van een veld wachter. Spr. achtte het voor een burgemeester niet goed doenlijk om geen veldwachter naast zich te hebben, die geregeld contact heeft met de bevolking. De heer Waalburg achtte hat zeer juist van de meerderheid van B. en W, om nu reeds een woning voor den te benoemen veldwachter vast te houden. Weth. Van der Laan was het niet eens met de redeneering van mevr. Slooten en verdedigde het huren der woning, voor 3.50 per week in verband met den wo ningnood in de gemeente. De door B. en W. getroffen maatregel werd goedgekeurd met de stemmen van mevr. Slooten en de heer Heijnes tegen. De burgemeester neemt afscheid. De voorzitter sprak hierna een uitvoerig affscheidswoord tot den raad in verband met zijn ver trek naar Aalsmeer, tot burge meester waarvan hij benoemd werd met ingang van 1 Juli a.s. Hij gewaagde ervan, dat hij veel wat hem lief is geworden zal moeten achterlaten. Hij heeft de bevolking leeren kennen en waardeeren. Het gerestaureerde raadhuis is een ge bouw geworden, waar het hem prettig was te werken en van de ambtswoning kon hij niets dan goeds zeggen. Dankbaar was spr. ge stemd jegens de bevolking, die met den verbouw van het raadhuis ge heel meeleefde en daarvoor ver schillende cadeaux heeft aangebo den. Daarnaast noemde spr. nog an dere werken, die in de zeven jaren van zijn burgemeesterschap in de gemeente tot stand kwamen; het sportterrein, een verbeterde busver binding, een dienstgebouw met standplaats voor de brandspuit, een bergplaats met opslagplaats ten behoeve van de luchtbescherming, verbetering van de school en de overdracht van het G. E. B. aan het P. E. N., waardoor de gemeen te een grooten schuldenlast kon delgen en die tevens aanleiding werd voor verhooging van het landschapsschoon, doordat de palen verdwenen. De medewerking van den raad en de wethouders bij dit alles stelde GEMEENTELIJKE SCHOOL VOOR VOORBEREIDEND MIDDELBAAR TECHNISCH ONDERWIJS TE ALKMAAR. INSCHRIJVING VAN NIEUWE LEERLINGEN. De inschrijving wordt gehouden op Dinsdag 8 Juli a.s. in het ge bouw der Ambachtsschool, des avonds van 6%9 uur. Leerlingen met het diploma Ambachtsschool, of zij, die naar de 5e klasse van de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs zijn be vorderd, kunnen onmiddellijk worden toegelaten onder overleg ging van hun rapportboekje en een verklaring van den Directeur, dat ze voldoende aanleg hebben- voor voortgezette studie in de techni sche vakken. In bijzondere gevallen kunnen ook andere leerlingen worden toegelaten, mits zij aan de gestelde eisen van ontwikkeling voldoen. Het schoolgeld is laag gesteld. De school geeft opleiding voor het toelatingsexamen ener Middel baar Technische School, terwijl een bewijs te zijn geslaagd voor dit toelatingsexamen de gelegen heid openstelt tot het examen voor één der Nijverheidsakten. De lessen worden in de avond uren gegeven. Aanvang 19 Augustus a.s. Nadere inlichtingen bij den Directeur J. Arnoldus. spr. op hoogen prijs. Ook betuigde hij zijn hartelijken dank aan het personeel der gemeente, dat hem steeds trouw ter zijde heeft gestaan en zijn plichten naar beste kunnen vervulde. Spr. noemde hierbij ook nog als gem.-ontvanger den heer Schermerhorn en getuigde, dat de heer van Giesen, die nog slechts kort als zoodanig werkzaam is, zijn taak tot volle tevredenheid ver richt. Verder noemde spr. nog als waar dige werkers voor het belang der gemeente en hare ingezetenen: het onderwijzend personeel, mej. Kreb, den gemeentearts, den gem.-opzich- ter, den president-armvoogd, den commandant d-er brandweer en den schoolschoonmaker, die hij allen daarvoor dank bracht. Den steun van de pers, speciaal van de Alkmaarsehe Courant en de Drie Meren, wilde spr. niet ver geten. Naast dat van de wethouders van thans, mevr. Slooten en den heer van der Laan, memoreerde spr. nog het werk van den heer Posch, die ook vele jaren klaar stond voor het gemeentebelang. Onder de instellingen in de ge meente noemde spr. de leesinrich- ting een zeer nuttige en hij hoopte, dat zij dat zal blijven. Voor de medewerking uit de ge meente in het belang van Winter hulp, waardoor zeer gunstige resul taten konden worden bericht, be tuigde spr. zijn erkentelijkheid. Dat er groote moeilijkheden zijn geweest bij de luchtbescherming wilde spr. niet ontkennen, maar de groote meerderheid der ingezetenen heeft toch meegewerkt en dat stem de hem tot dankbaarheid. De vergaderingen van den raad verliepen altijd op aangename wijze en telkens bleek weer het saamhoo- righeidsgevoel van de vertegen woordigers der ingezetenen. De in zichten waren niet altijd gelijk, maar de besprekingen waren ernstig en waardig. Moge dat steeds zoo blijven. Aan het eind van zijn speech wenschte spr. den raadsleden en de overige ingezetenen in de toekomst veel voorspoed, maar, voegde hij hieraan toe, dit is niet mogelijk, als het ons land en Europa niet goed gaat. Hij hoopte, dat men zal inzien en erkennen, dat het communisme alom welig zou hebben getierd, als er geen nationaal-sooialistisch Duitschland was geweest, dat vecht voor het behoud der Europeesche cultuur. Moge ook de gemeente dat beseffen en daarnaar haar houding bepalen in het belang van de plaats, die ons land en volk in Europa zul len kunnen en moeten innemen. Wethouder vanderLaan, die straks zal optreden als waarnemend burgemeester, noemde de benoeming van den heer Kolb tot burgemeester van Aalsmeer, een gemeente van 11000 zielen, een promotie, die een gelukwensch waard is. Terugkomend op hetgeen door den voorzitter was genoemd als tot stand gekomen in de laatste zeven jaren, legde spr. er den nadruk op, dat voof de meeste zaken het initia tief van den burgemeester was uit gegaan. In het bijzonder wilde spr. bierbij memoreeren het herstel van het raadhuis, dat thans zoodanig is, dat het voor de verre toekomst door het nageslacht met eerbied zal wor den aanschouwd. Behalve een man met initiatief is de burgemeester een prettig werker gebleken in de gemeente. Wij heb ben tezamen veel vergaderd, zei spr., en niet altijd waren wij het eens, maar de strijd werd ridderlijk gestreden en nooit tot schade van de belangen der gemeente. Dank voor de wijze, waarop ge met ons hebt samen gewerkt. Het ga U en de Uwen goed in de nieuwe woon plaats. Mevr. Slooten bood namens den raad een prachtig bloemstuk aan met dank van den burgemees ter voor zijn vele bemoeiingen in het belang van de gemeente. Daar voor werd nooit tevergeefs een be roep op U gedaan, constateerde spreekster. Juist daardoor kon de strijd in de raadszaal steeds waar dig zijn en het debat op hoog peil blijven. Trots de vele moeilijk heden, die uw burgemeesterschap meebracht, kunt U met voldoening terug zien op de jaren,' in de ge meente Zuid- en Noördschermer doorgebracht. Dank bracht spreekster ook aan de inmiddels binnengekomen mevr. Kolb, die eveneens veel nuttig werk deed in de gemeente, niet te ver geten wat zij verrichtte ten behoeve \an het verbouwde raadhuis. Spr. eindigde met de fam. Kolb het al lerbeste te wenschen voor de toe komst. Nadat nog de heer Schot zijn beste wenschen daaraan had toege voegd, werd op verzoek van den burgemeester een dronk gewijd aan het welzijn der gemeente. Men bleef daarna nog geruimen tijd hl gezelligen kout bijèen. tlksEM. Vrijdagmiddag kwam de raad dezer gemeente bijeen onder voor zitterschap van den heer Van den Heuvel, burgemeester. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen was o.a.: a. schrijven van Ged. Staten met goedkeuring van de rekening der gemeente en van het Burgerlijk Armbestuur over 1939; b. verschillende andere goed keuringsbesluiten van dat college; c. van den commissaris der provincie een uitnoodiging om de kermis dit jaar te laten doorgaan, indien geen belangrijke overwegingen zich daar tegen verzetten; d. van den secre taris-generaal van het dept. van cultuurbescherming een schrijven over het wenschelijke van zwem men. De voorzitter deelde roede, dat B. en W. daar veel voor voelen en vroeg namens het college machtiging om te onderzoeken wat gedaan kan worden om tot een be hoorlijke zweminrichting te komen. Deze machtiging werd verleend, hoe wel eenige heeren van meening waren, dat van een dergelijke in richting -geen gebruik zal worden gemaakt, omdat de jongens toch zullen gaan zwemmen in de ring- sloot, waarop werd opgemerkt, dat zulks dan zou kunnen worden ver boden. De overige stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De tweede suppletoire begrooting voor den dienst van 1940, zijnde af- en overschrijvingen, werd goed gekeurd. Een voorstel van B. en W, tót toe kenning van een renteloos voorschot aan de r.-k. bouwvereeniging Sint- Joseph tot een gelijk bedrag als de achterstallige annuïteit werd door den voorzitter toegelicht. Weth. Oud vroeg of, waar hier van een voorschot sprake is, de be doeling bestaat, dat de vereeniging het geld terugbetaalt. De voorzitter ontkende dit. Het gaat erom, om later te voor komen, dat misschien gezegd zou worden, dat de vereeniging zuivere eigendommen had. Spr. stelde hierbij tevens voor om over 1940 een extra subsidie te geven van 300 voor verschillende door de vereeniging gemaakte kosten. Ook dit werd goedgekeurd. Op zijn verzoek werd aan den heer P. Hinke eervol ontslag ver leend als ambtenaar'van den bur gerlijken stand en als gemeente ontvanger, onder dankbetuiging voor het als zoodanig gepresteerde. Als tijdelijke functionnaris, voor loopig tot 1 Januari 1942, werd in diens plaats door den voorzitter aanbevolen te benoemen den heer Bolten, ambtenaar ter. secretarie, zulks na overleg met Ged. Staten. Intusschen hoopte spr., dat toestem ming zal worden verkregen tot be noeming van een definitieven ont vanger, waarmee dan zou zijn be reikt, dat Ursem in dezen geen dis- trictsontvanger zou krijgen, iets wat de raad niet in het belang van de gemeente achtte, zooals in vorige besprekingen reeds naar voren was gekomen. De heer van IJiepen geloofde, dat het beter zou zijn sollicitanten op te roepen. De voorzitter verdedigde zijn zienswijze, waarmee Ged. Staten zich vereenigen. Als de in alle op zichten bekwame ambtenaar ter secretarie wordt benoemd, zal hij een behoorlijk (gecombineerd) salaris ontvangen. Weth. Oud zou liever geen secretarie-ambtenaar benoemen tot ontvanger en als er geen ander dis ponibel is, zag hij liever een districts- óntvanger. Spr. meende, dat de heer Bolten,' tegen wien hij overigens geen bezwaar had, te veel op den voorgrond was gedrongen. De.>v o o r z i 11 e r kwam hiertegen op, alles was z.i. gegaan zooals de raad had besproken. In de aanbe veling van den heer Bolten meende spr. een gemeentebelang te dienen. Tusschen weth. Oud en den bur gemeester ontwikkelde zich over een en ander een breedvoerige discussie over hetgeen ten aanzien van deze zaak is besproken of bedoeld. De heer S. de Joiigh geloofde, dat men het beste zal doen den heer Bolten te benoemen, omdat hij zeer zeker bekwaam is te noemen. Op een desbetreffende vraag van den heer P e e r e b o o m zei de voorzitter, dat de heer Bolten bij benoeming in de gemeente zal moeten wonen. Aan een dispensatie van de ten dezen bestaande bepaling zou spr. niet willen meewerken. Ten slotte werd de heer Bolten benoemd met zes tegen één stem. Deze laatste was uitgebracht op j,een districtsontvanger". De nieuwbenoemde werd hierop binnengeroepen en beëedigd, waarbij de voorzitter de overtuiging uitsprak, dat de heer Bolten zich de keuze waardig zal toonen- en de zelfde accuratesse zal betrachten als hij ook in acht neemt als gemeente ambtenaar. Verzoek afgewezen. De voorzitter deelde mede, dat er een request was ingekomen van den heer Kok, caféhouder te Maartensbrug, met protest teger. zijn aanslag in het vergunningsrecht, het welk z.i. te hoog is in verband met de rantsoeneering van gedistilleerd tot. 40 a 45 pet. Spr. wees erop, dat de aanslag loopt over het Verbruik van 1940. Voor het volgende jaar zou misschien met het aangevoerde ar gument rekening kunnen worden ge houden, maar thans niet, want de rantsoeneering is pas in 1941 begon nen. Op het verzoek tot verlaging van den aanslag werd hierop afwijzend beschikt. Tijdelijke hooistekers benoemd. De heer S. dejongh vroeg of het niet goed zou zijn, als de ge meente weer hooistekers benoemt. Weth. Oud zag het groote belang er niet van in. Het beste zal zijn, dat de landman zelf zijn hooi onder zoekt. Op voorstel van den voorzitter, die het er intusschen wel mee eens was, dat het onderzoek vanwege den belanghebbende niet achterwege mag blijven, werden de heeren Peere boom en Vet weder herbenoemd tot tijdelijke -hooistekers. Hierop yolgde sluiting van de openbare vergadering. DE GELUKSVOGEL. Victoria-theater. „De Geluksvogel" is een Ufa- film op het thema van den ver borgen schat en de jacht daarnaar. Gewoonlijk denkt men in zoo'n ge val aan diefstal en bloederige ont moetingen, maar hier is het een aaneenschakeling van tegenvallers bij het zoeken van den juisten stoel uit een dertiental, waarin een goedmeenende, voorzichtige tante haar erfenis had verstopt. En als we nog vertellen, dat de regisseur als speler van de rol van Felix Rabe, den erfgenaam, Heinz Rühmann heeft uitverkoren, dan weet ieder reeds dat van die te genvallers iets humoristisch is gemaakt. Aan zijn zijde had hij eenige andere uitstekende spelers, van wie we slechts noemen Hans Moser als Alois Hofbauer, den an tiquair, die met Felix al het moge lijke doet om de in diens opdracht verkochte stoelen terug te vinden. En dan Anni Rosar als de bazige vrouw van Hans, alsmede Inge List, het meisje waarmee Felix zich duizend droomen droomt, die op niets uitloopen. De jacht naar het geld wordt ten slotte in zoover met succes bekroond, dat Felix verneemt waar zijn schat is be land. Maar dan doet hij geen ver dere pogingen tot het bemachtigen ervan, want dan zou hij weeskin deren moeten teleurstellen. Toch komt er een bevredigend slot, als hij een groot man wordt door het uitvinden van een haargroeimiddel en dan ook aan Alois het hem toe komende deel kan aanbieden. Alles te zamen een gezellige film met vele zeer goede interieurs. Vooraf gaat interessant geïl lustreerd nieuws uit binnen- en buitenland met vooral oorlogsge beuren en sport. CARNAVAL IN WEENEN. Roxy-theater. Zooals de titel reeds' doet ver moeden is dit een zeer amusante film, die zich afspeelt te midden der Weensche carnavals-stemming. Ieder wil zich dan amuseeren, oud en jong, Voor sommigen zijn de carnavalsdagen vol buitengewone verrassingen en zoo is 't in deze film voor Hanni Grübe, een aardig ver koopstertje in een modemagazijn en voor diverse achtenswaardige hee ren. Zij komen door het bal in de Sofiazaal in de meest penibele omstandigheden, niet het minst professor Kornmeyer, die in de scène op het politiebureau de wan hoop nabijkomt. Hanni gaat op aanraden van Kümmelmann (Hans Moser) in een'costuum, uit het magazijn ge leend, naar het bal, wordt ge dwongen zich uit te geven voor mevr. Sörensen, ontmoet de heer Sörensen, die zich uitgeeft voor de tective, verzoekt den bovengenoem- den professor als haar man op te treden, ontmoet op het bal^ de eigenaar van de zaak, waar zij werkzaam is, die het costuum her kent, enz., enz. Alleraardigst is de wijze, waarop deze heer Sommer- bureau naar 't bal weet te komen en Hans Moser op 't bal in mandarij nen handelt. Dat het geheel voor de hoofdpersonen nog goed afloopt, niet het minst voor Hanni en Hel- 3 mut von Sörensen, ga men in deze film vol vroolijkheid en vreugde eens zien. Friedl Czepa toont zich ook in deze film een uitnemende come dienne. Bijzonder zal men genieten van het spel van Richard Roma- nowsky als de professor, van Leo Slezak als de heer Sommebauer en van Hans Moser en Hans Holt als Kümmelman en von Sörensen. Zij maken het geheel tot een vlotte film. Het voorprogramma bracht een uitgebreid Ufa-journaal, een Tobis Holl. Nieuws en een aardige muzi kale één-acter: De afscheids- symphonie van Joseph Hayden, vervaardigd naar een episode uit het leven van den grooten compo nist. SCHEIDING OP KORTEN TERMIJN. City-Theater. Een componist Paul Hörbiger doet meer aan spelen en geld opmaken dan aan componeeren met het gevolg, dat zijn vrouw en zijn vrienden en zelfs zijn advocaat een faillissement tegemoet zien en het alleraardigste vrouwtje van den componist willen redden. Zij komen gezamenlijk be halve de vrouw natuurlijk tot de conclusie, dat het tot een schei ding moet komen en om daaraan een wettelijk motief te geven, sturen zij den componist op reis en geven hem een assistente van een goochelaar mee, die hem onderweg zal moeten verleiden. Er is zelfs om een fotograaf gedacht, die de allerergste verleidingsscène op de gevoelige plaat moet vastleggen en alles zou goed of beter gezegd verkeerd gegaan zijn, als de componist niet aldoor aan zijn eigen vrouwtje dacht en duidelijk liet blijken, dat het gelegenheids vrouwtje hem gestolen kon wor den. Het duurt dan ook heel lang voor de fotograaf voor de rechtbank kan verklaren, dat hij weliswaar niets heeft kunnen fotografeeren, maar dat hij het meisje toch in den nacht op de kamer van den componist heeft gezien. Gelukkig blijkt ook dit een vergissing, want het was niet de componist, die toen bij het meisje was, maar een goo chelaar, dus precies de man, die een assistente kan gebruiken. Hoewel men te laat tot de ont dekking komt, dat het huwelijk niet ontbonden behoeft te worden de scheiding is namelijk net uitgesproken, blijkt er gelukkig een ander deel van de rechtbank te zijn, waar men direct weer trouwen kan, zoodat ook met den componist en zijn vrouwtje alles in een oogenblik weer voor elkaar komt. Naast Paul Hörbiger heeft An- ny Ondra een groot aandeel in het welslagen van deze film. Vooraf gaat een Ufa-opname, een zeer interessante film over het vlas en zijn bewerking, alsmede veel actueel Tobis-nieuws uit binnen- en buitenland. „LIEFDE STRENG VERBODEN". Harmonie. Wie de titel van deze film leest, heeft maar heel weinig deduceer- talenten noodig om te begrijpen, dat hier van dat verbod maar heel weinig terecht komt. Het is in deze amusante geschiedenis eigen lijk zoo, dat dit verbod er alleen maar is om overschreden te wor den. Zoowel Carla Höhn als Grethe Weiser doen dit dan ook prompt. En dat is, als we zien, dat ze Wolf Albach-Retty en Carl Schönböck ontmoeten, ook niet zoo'n wonder. Carla en Grethe zijn hier de twee zusjes uit Berlijn, die in Weenen na alerlei dwaze avonturen elk een jongen man opdoen, die haar hart kunnen bekoren. Nu speelt boven dien Hans Moser in dit verhaal een belangrijke rol en degenen die de gedragingen van dezen heer ken nen weten wel, dat hij gewoonlijk de ongeluksvogel is, die het goede wil, maar altijd juist het verkeer de doet. Zoo ook hier: Moser heeft een groot aandeel in de verwikke lingen en verwisselingen, die deze film ons in rijke verscheidenheid te zien geeft. We zullen geen po ging doen om deze kluwen te ont warren: dit is den bezoeker die het zelf ziet veel beter toevertrouwd. Hij zal zich bij het zien van „Liefde streng verboden" zeker amuseeren. ,Van het voorprogramma noe- mèn we: dé beide journaals over gebeurtenissen in binnen- en bui tenland, en een filmpje over de stad Münster en haar mooie om geving Josjizawa uit Batavia vertrok ken. (D.N.B.) De bijzondere Japan- sche afgezant voor de handelsbe sprekingen met Nederlandsch-Indië, Josjizawa, is met de leden der Ja- pansche handelscommissie uit Bata via vertrokken. Voorts werd begon nen met het vertrek der Japanners uit Nederlandsch-Indië. Noodweer op Kioeskoe. (D.N. B.) - Het Noorden van Kioeskoe is door zeer hevige wolkbreuken ge teisterd. Er zijn 26 dooden en vele gewonden. Zestien personen worden vermist. 40.000 huizen zijn bescha digd of weggespoeld. Het geheele verkeer is gedesorganiseerd. Het meteorologische instituut Foekoeka noemt de ramp de grootste sedert vele jaren.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 7