DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd tegen de Sovjet-Unie. Officieeie berichten van het Duitsche opperbevel. Verpletterende nederlagen aan het Sovjetleger toegebracht. De anti-bolsjewistische betoogingen in Barcelona. Nat.-Soc. bijeenkomst te Den Haag. Finland en de oorlog, VERDUISTERINGS- T1JDEN van 22.07 tot 5.22 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheeie Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 151. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Maandag 30 Juni 1941 Het Duitsche legerbericht. Het Duitsche opperbevel, dat een week lang geen officieeie mededee- lingen van den strijd in het Oosten heeft gegeven, had toegezegd, dat het verloop van dien strijd gister in een reeks speciale berichten ge publiceerd zou worden. Achtereenvolgens zijn over den strijd tegen de Sovjet-Unie thans de volgende officieeie D.N.B. be richten binnen gekomen. Alle af komstig uit het hoofdkwartier van den Führer en gedateerd 29 Juni, Groote verliezen der Sovjet luchtmacht. „Om het dreigende gevaar uit het Oosten af te weren, heeft de Duitsche weermacht op den 22en Juni te drie uur i n den ochtend, midden in den geweldigen opmarsch der vijandelijke strijdkrachten, in gegrepen. De eskaders der Duitsche luchtmacht stortten zich nog in de ochtendschemering op den vijand. In weerwil van de groote numerieke meerderheid van den vijand heeft de Duitsche luchtmacht reeds op den 22en Juni de luchtheerschappij in het Oosten bevochten en de Sovjet luchtmacht vernietigend verslagen. Bij luchtgevechten alleen al waren 322 Sovjet vliegtuigen neergeschoten, gedeeltelijk door jagers, gedeeltelijk door lucht afweergeschut. Met de op den grond vernielde toestellen was het aantal vernietigde vlieg tuigen op den avond van den 22en Juni tot 1811 gestegen. De Duitsche luchtmacht verloor op dien dag 35 vliegtuigen. De Sovjet-versterkingen reeds op den eersten dag doorbroken. „Het Oostelijke Duitsche leger is vroeg op den 22sten Juni in breed front over de grens getrokken. Het- stootte midden in de Sovjet-legers, die hun opmarsch voltooiden. De sterke grensversterkingen van den vijand werden voor een deel reeds op den eersten dag doorbroken. Onder zeer zware verliezen mis lukten de hevige tegenaanvallen der Russische legers. De Duitsche luchtmacht heeft in deze gevechten een roemrijk aandeel gehad." De vesting Grodno genomen. Op 23 Juni heeft de vijand woe dende tegenaanvallen op de voor hoede onzer aanvallende colonnes gedaan. Bij deze krachtmeting bleef ae Duitsche soldaat overwinnaar. Alle Sovjetaanvallen werden af geslagen. Zij eindigden voor een deel in bloedige en verbitterde gevechten van man tegen man. De vesting Grodno werd aange vallen en na harden strijd genomen. De vijandelijke luchtmacht leed op dezen dag opnieuw buitengewoon zware verliezen. In den avond van den 23sten Juni was het aantal vernietig de Sovjetvliegtuigen reeds tot 2582 gestegen. Brest-Litwosk, Wilna en Kowno genomen. „De vesting Brest-Litowsk, die werd aangevallen met ondersteuning van de zwaarste artillerie, viel in onze. handen. Het laatste steunpunt van den vijand, d ecitadel, werd ou 24 Juni door onze troepen be stormd. De Duitsche opmarsch be reikt Wilna Enkowno. Beide steden werden nog op denzelf- den dag genomen. 1400 pantserwagens ver nield. „Om den Duitschen opmarsch te stuiten, heeft het Sovjetleger ge tracht met ontelbare pantserwagens onze divisies aan te vallen, achter- waartsche verbindingen af te snij den, of door de beginnende om singeling te breken. In samenwer king met onze pantserafweeraf- deelingen hebben de Duitsche ge pantserde strijdkrachten echter een definitief succes behaald. Zij wer den daarbij gesteund door luchtaf weergeschut en vliegers. Ook de nieuwe Sovjet reuzentanks zijn voor de dapperheid van den Duitschen soldaat en de hooge hoedanigheid onzer wapens bezweken. Na afloop der eerste vier gevechtsdagen waren 1200 Sovjet pantserwagens door de legerafdeelingen en 97 door de afdeelingen der luchtmacht vernietigd." Dunaburg genomen. „26 Juni 1941, na een moedigen <aart van pelt DUITSCHE TROEPEN OP BALTISCH GEBIED. Op dit kaartje zijn de Baltische staten aangegeven o.a. Litauen, Letland en Estland, het door de Sovjets bezette gebied. Van Oost-Pruisen uit is het de Duitsche troepen gelukt in het Baltische gedeelte ver door te dringen. De voornaamste zeehavens, strategische punten en spoorweg knooppunten zijn op deze kaart aangegeven, opmarsch hebben onze in de Bal tische landen opereerende troepen de Duna bereikt. Op verscheidene plaatsen trokken zij over de rivier. De stad Dunaburg viel in Duitsche handen. Alle pogin gen van den vijand, om dezen opmarsch door wanhopige tegenaanvallen te verhinderen strandden op de dapperheid van onze soldaten. Zware verliezen der Sovjetvloot. „De strijdkrachten der Duitsche marine hebben in den strijd tegen de Sovjetmarine talrijke moedige operaties ondernomen. In het O. der Oostzee is een Sovjettorpedobootjager door mijnen tot zinken gebracht. De kruiser Maxim Gorki wefd zwaar beschadigd. Duitsche motof- torpedobooten hebben twee vijan delijke torpedoboot jagers, een tor pedoboot en een duikboot tot zin ken gebracht. Een poging van twee Sovjet torpedojagers, om de haven van Constanza aan te vallen, werd door kustartillerie verijdeld. Na een korte beschieting vloog een dezer jagers in de lucht; de' andere ver wijderde zich snel." Sovjet-nederlaag ten noor den van Kowno. „Op 26 Juni hebben de Duitsche gepantserde strijdkrachten in een geweldigen slag ten noorden van Kowno, die twee dagen duurde, de overwinning behaald. Verscheidene vijandelijke divisies werden inge sloten en vernietigd. Meer dan 200 Sovjet pantserwagens, waaronder 29 van de zwaarste soort, meer dan 150 stukken geschut en hon derden auto's vielen in onze han den." Duitsche troepen rukken op naar Lemberg. „In den frontsector, ten Z. van de Pripjetmoerassen, is de strijd gev.oerd tegen keurtroepen van het Sovjetleger. In taaie en heldhafti ge aanvallen zijn ten westen van Lemberg de sterkste en modernste versterkingen bedwongen. Onze troepen rukken thans zegevierend op naar Lemberg zelf. Ten N. daarvan rukken Duitsche gepant serde divisies al strijdende over Luck naar het O. op. Evenals in andere sectoren heeft ook hier de luchtmacht tot den zegevierenden opmarsch van ons leger bijgedra gen door haar verkenningsacties en haar vermetel optreden tegen de vijandelijke strijdkrachten, die voortdurend uit de laagte worden aangevoerd. De bloedige verliezen van den vijand zijn reusachtig. Talrijke vijandelijke pantserwagens zijn vernield. Alleen al bij de ge vechten om Doebilo zijn 215 pant serwagens en, vele stukken ge schut, waaronder 42 van het zwaarste kaliber, buitgemaakt". Twee Sovjet-legers ingesloten. „Bij het voortschrijden der opera ties zijn in het gebied ten O. van Bialystok thans Vosjetarmeeen aan alle kanten ingesloten. In weerwil van hun dagenlange wanhopige po gingen om door te breken, wordt het cordon der Duitsche legers van uür tot uur nauwer. In enkele dagen zullen deze Sovjet-legers zich heb ben overgegeven of vernietigd zijn. Daarmede zal het lot bezegeld zijn van talrijke Sovjet-divisies, die tct taak hadden, den centralen aanval op Duitschland te ondernemen. In fanteriedivisies van het leger en van de Waffen S.S. strijden hier te land. Door vernietigende aanvallen staat de luchtmacht hun op voorbeeldige wijze bij." Duitsche troepen bereiken ge bied rondom Minsk. „Duitsche gepantserde afdeelin gen en gemotoriseerde divisies heb ben, aan weerszijden van het dai van Bialystok oprukkend, het ge bied rondom Minsk bereikt. Een nieuw groot succes is te verwach ten". Ruim 4000 vliegtuigen ver nietigd. „De inleidende operaties tegen de Sovjet-Unie hebben in den korten tijd van 22 tot 27 Juni 1941 tot resultaten geleid, die, ondanks de onmogelijkheid den buit thans ook maar bij benadering te schatten geweldig zijn. Behalve de zwaarste bloedige verliezen van den vijand zijn reeds in de eerste dagen meer dan 40.000 gevangenen in onze Barcelona, 28 Juni. (D.N.B.) Ten aanzien van de anti-bolsjewistische betoogingen in Barcelona wordt nader bekend, dat een groote volks menigte voor het consulaat-generaal der Ver. Staten en voor het Britsche consulaat fluitconcerten organiseer de. Uit de krantenstalletjes werden alle Engelsche bladen verwijderd. Nooit heeft Europa zich zoo eensge zind getoond als in de oorlogsverkla ring aan de Sovjet-Unie, schrijft La Prensa. Europa moet volgens de meening van dit blad thans ook En geland als doodsvijand beschouwen, precies als de Sovjet-Unie. Europa resteert niets anders dan de vernieti ging van Engeland na te streven, opdat Engeland nooit weer het conti nent zal kunnen uitleveren aan de macht der moscoviten. Ook in Bar celona heeft de inschrijving van de Spaansche viijwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme een aan vang genomen. De toeloop is gewel dig. De toeloop van vrijwilligers in Madrid. Madrid, 28 Juni. (D.N.B.) Van ne gen uur des ochtends af tot tien uur des avonds passeert een onafgebro ken stroom vrijwilligers voor den strijd tegen Sovjet-Rusland de aan- meldingsbqreaux. Men raamt, dat al leen op Vrijdag, den eersten inschrij vingsdag tusschen de 40 en 50.000 vrijwilligers zich aangemeld hebben. In dè files voor de bureaux staan mannen uit alle klassen en van alle leeftijden, tot oude mannen van 60 jaar toe, die hopen zich ergens nut tig te kunnen maken. Vele mannen dragen op den mouw het teeken der gewonden uit den Spaanschen oorlog tegen het communisme of het teeken der vroegere gevangenen der rooden. DE VOLMACHTEN VAN ROOSEVELT. Washington, 28 Juni (D.N.B.) De Senaat heeft het door de oppositie ingediende voorstel om Roosevelt de volmacht te ontnemen tot verdere waardevermindering van den dol lar, verworpen. De regeeringsmeer- derheid motiveerde haar afwijzen de standpunt er mede, dat financiee- le volmachten met het oog op den economischen wereldtoestand thans noodzakelijker zijn dan ooit. handen gevallen. Meer dan 600 stukken geschut werden tot duver buitgemaakt. 2233 pant serwagens, waaronder 46 van de zwaarste soort, n.l. 52 ton, zijn deels vernietigd, deels buit gemaakt. Hierbij komen nog geweldige hoe veelheden pantserafweer- en lucht afweergeschut, alsmede mitrail leurs, geweren, auto's enz. Deze cij 7 fers stijgen met het uur. Zij zullen echter nog geweldig stijgen na de capitulaties of. de vernietiging van de thans ingesloten Sovjet armeeën. Het Duitsche luchitwapen heeft het Sovjet luchtwapen de zwaarste nederlaag van totdus- ver in dezen oorlog toegebracht. Door jagers, gevechtsvliegtui gen en luchtdoelartillerie wer den in de lucht en op den grond in zeven dagen 4107 Sovjpt vliegtuigen vernietigd. Hier tegenover blijven onze eigen verliezen binnen matige gren zen. In dezelfde periode heeft ons luchtwapen 150 vliegtuigen verloren. De superioriteit van de Duitsche vliegers alsmede van het Duitsche materiaal is zeer groot. Deze gewel dige cijfers aan vliegtuigen, pant serwagens en ander materiaal, waarvan de vernietiging of verove ring te danken is aan de voorbeel dige samenwerking van de Duitsche weermacht, geven echter tevens een indrukwekkend en verrassend beeld van de grootte van het gevaar, dat in het Oosten aan de grenzen van het rijk bestond. Het is waarschijn lijk juist nog te elfder ure gelukt het Midden-Europeesch gebied voor een invasie te bewaren, waarvan de gevolgen onoverzienbaar geweest zouden zijn. Het Duitsche volk is zijnen dap peren soldaten waarlijk den diep- sten dank verschuldigd. General-Kommissaris Schmidt sprak. Zaterdag en gisteren zijn in ons land ongeveer dertig betoogingen georganiseerd door de nat. soc. Duitsche arb. partij en de N. S. B. in samenhang m§t de Vrijdagavond te Amsterdam gehouden bijeen komst, waarop de rijkscommissaris het woord voerde. De samenkomst te Den Haag werd namens de N. S. D. A. P. door Kreisinspektor dr. G. F. Schuon' ge opend. Daarna was het woord aan den commissaris-generaal, den leider van het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in Nederland, Obérdienst- leiter Fr. Schmidt; aan het verslag van zijn betoog van het A. N. P. ontleenen wij het volgende: Eenmaal hebben de bolsjewisten gezegd hebben, dat Duitschland bolsjewistisch moest worden. Dat was in den vorgen wereldoorlog, in de dagen van Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht, Thalmann, Max IIölz en andere beruchte communis tische figuren, die in Duitschland het bolsjewisme propageerden en daarvoor zekeren aanhang verkre gen. Daartegen is Adolf Hitler te vel de getrokken. Hij riep zijn kamera den op om samen den strijd aan te binden mede tegen de Joden en plutocraten, die in Duitschland het communistische gevaar vergrootten. Heden begrijpen nog zoovele Ne derlanders niet, wat het nationaal- socialisme beteekent. Doch wij we ten, hoe onze kameraden zich tegen het communistische gevaar hebben geweerd en wij eeren den onbeken den S. A.-man, die als eerste zijn leven in dien strijd heeft moeten laten. Thans strijden de bruinhemden van Hitier en de zwarthemden van Anton Mussert samen voor de ver wezenlijking ,van de nationaal-so- cialistische idealen. Evenals vóór 20 jaren in Duitschland het geval was, waren het tot voort kort in Nederland de Joden, die de volk- sche gedachte ondergroeven en die hier te lande tegen Duitschland hitsten. Thans is 't tijdstip gekomen om definitief met het bolsjewisme in Europa af te rekenen. Een groot deel van de Neder- landsche bevolking begrijpt nog niet waar het om gaat, want zij be grijpt het nat. soc. niet. Doch ook de Duitsche nationaal-socialisten hebben aanvankelijk slechts weinig ledenaanhang gevonden. Tot de Nederlandsche nat. soc. wilde spreker zeggen: Blijf trouw iri uw geloof, houdt dit als het eenig mogelijke vast. Ook uw volk zal dit geluk deelachtig worden en het nationaal-socialisme volledig erkennen. Het jaar 1941 zal voor Nederland beslissend zijn ten aan zien van de houding van zijn bevol king. Dat heeft de rijkscommissa ris op nieuwjaarsdag 1941 te ver staan gegeven. De heer Schmidt besloot: „Thans roept de groote moeder Germania ons op om het bolsjewisme uit Europa te helpen verdrijven. Dat heeft Adolf Hitler reeds in „Mein Kampf" voorzien. Thans zijn onze geest en ons gebed bij onze solda ten, die in de sterkste weermacht op aarde strijden en die hun taak niet zouden kunnen volbrengen, in dien zij Gods zegen niet hadden. Zoo treden wij onder aanvoering van onzen Führer in vol vertrou wen om den bolsjewistischen dui vel te vernietigen. En het natio naal-socialisme in Europa te doen doordringen tot allen. Spreker eindigde met een: „Voor Adolf Hitler Sieg heil". Rede van Geelkerken. De volgende spreker, de heer C. van Geelkerken, plv. leider der N, S. B. en hoofdstormer van den nationalen jeugdstorm, zeide ver volgens o.m., dat het thans om de eindafrekening gaat en dat het Ne derlandsche volk nu moet kiezen tusschen nationaal-socialisme of bolsjewisme. Tegenover den ver vloekten oproep der communististi- sche internationale „Proletariërs aller landen, vereenigt U" stellen wij onze leuze: „Volk sluit U aan een". Het bolsjewisme of commu nisme is de consequentie van den marxistischen klassenstrijd, die het volk uiteenscheurt. Toch schreef in 1935 de Standaard, het blad van Colijn dat van de twee stelsels, nat. soc. of communisme dit laatste, hem nog het liefste ware. Wie er thans nog zoo over denkt, vare daarmee naar de hel. Wij, nationaalsocialisten, als volk van Germaanschen bloede hebben onze keuze reeds lang gedaan. Wij staan in trouw en verbondenheid aan de zijde van den Germaan schen Führer. Spreker gaf tenslotte uiting aan de hoop, dat thans eindelijk de oogen van de meerderheid van het Nederlandsche volk open zullen gaan men dat de beste tradities van ons volk werden naar voren zullen komen. Hierop deed het muziekkorps van den Duitschen arbeidsdienst het zesde couplet van 't Wilhelmus, het Deutschlandlied en het Horst- Wessellied weerklinken. Een dagorder van maarschalk Mannerheim. Helsinki, 29 Juni. (D.N.B.) Veld maarschalk Mannerheim heeft van ochtend vroeg uit zijn hoofdkwartier den volgenden dagorder tot de Fin- sche soldaten gericht: „Onze winteroorlog is met een bit teren vrede geëindigd. In weerwil van den vrede is ons land voortdu rend het voorwerp van snoode drei gementen en afpersingen door den vijand geweest. Van den aanvang af wilde de vijand geen blijvenden vrede. De vrede was slechts een wapenstilstand, die thans is afgeloo- pen. Gij kent onzen vijand, gij kent zijn eeuwig streven: het vernietigen van ons huis, ons geloof en ons vaderland, het in slavernij brengen van ons volk. Dezelfde vijand, het zelfde gevaar staat thans aan onze grenzen. Zonder eenige aanleiding heeft de vijand op brutale wijze ons vreedzame volk aangevallen en ons land gebombardeerd. De toekomst van het vaderland verlangt daden van u. Ik roep U op, mij in den hei ligen oorlog tegen den vijand van ons volk te volgen. Onze gevallen helden' verrijzen uit hun graven en komen aan onze zijde, wanneer gij in wapenbroederschap met de gewel dige oorlogsmacht van Duitschland met vasten moed in den kruistocht tegen onzen vijand trekt, om de toe komst van Finland te verzekeren. Wapenbroeders, volgt mij, nu het volk van Karelië. weer opstaat en de nieuwe dageraad van Finland ons tegenblinkt". Zweden melden zich vrij willig aan. Stockholm, 28 Juni. (D.N.B.) Het Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 30 Juni: op 11.49 onder 0.52 2 Juli Eerste Kwartier, DE FRANSCHE AMBASSADEUR TE MOSKOU. Parijs, 29 Juni (D.N.B.) De Petit Parisien verlangt, dat de Fransche ambassadeur te Moskou, Bergery, zal worden teruggeroepen. Het blad schrijft, dat Frankrijk geen contact mag onderhouden met degene, door wie het verraden is, en dat een te rugroeping ook in overeenstemming is met de Europeesche solidariteit tegenover het bolsjewisme. ZWEEDSCHE REGEERING BEHARTIGT BELANGEN. Stockholm, 29 Juni (D.N.B.) De Zweedsche regeering heeft zich be reid verklaard, de belangen te be hartigen van Denemarken en Fin land in de Sovjet-Unie, alsmede die van de Sovjet-Unie in Finland, Ita lië en Roemenië. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e bl. Finsche gezantschap hier ter stede deelt mede, dat zich de laatste 48 uur eenige honderden Zweden als vrij willigers voor den strijd in Finlan hebben aangemeld. I

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1