Een afscheid. De strijd van het Nationaal- Socialisme tegen het Bolsjewisme. AMSIERDAMSCÜE BEURS Laatste Berichten. Lentberg door Duitsche troepen genomen. EERSTE BLAD 2 De heer J. Dokter heen gegaan als directeur van de Coöp. Zuivelbank. Vrijdagmiddag werd aan den heer J. Dokter, directeur van de Coöp. Zuivelbank, die wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd zijn werkkring per 1 Juli gaat verlaten, door de Bank en de Ver- eeniging „Het Landbouwhuis" een afscheidsreceptie aangeboden in het Gebouw Heul 3. Niet minder dan 24 bloemstukken sierden de zaal, terwijl ook vele schriftelijke en tele grafische uitingen van erkentelijk heid waren ingekomen. De heer Bos, voorzitter van het bestuur der Bank, die de fam. Dok ter en de talrijke aanwezigen, spe ciaal den heer Visser, dir. van de Centr. Bank te Utrecht en den heer Frietema, oud-voorzitter van de Coöp. Zuivèlbank te Leeuwarden, een hartelijk welkom toeriep, dankte namens bestuur, raad van toezicht en leden in welgekozen woorden den heer Dokter voor alles, wat hij voor de Bank heeft gedaan. De ge zellige sfeer die U steeds wist te scheppen, zoo vervolgde spr., en de zakelijke wijze, waarop U de be langen van de Bank en haar leden heeft behartigd, dwingen ieders res pect af. Namens de Bank bood spr. een paar fraaie fauteuils aan. De heer S ij p, voorzitter van de vereeniging „Het Landbouwhuis", bracht namens deze vereeniging dank aan den heer Dokter voor het vele werk dat hij gedurende ruim 20 jaar als secretaris-penningmeester van het Landbouwhuis had verricht en bood hem namens de bewoners een prachtig radiotoestel aan. Namens de Centrale Bank te Utrecht voerde de heer Visser, directeur dezer Bank, het woord. Hij memoreerde de moeilijkheden, die zich in het tijdvak 191819.41 op economisch en monetair terrein had den voorgedaan. Desniettegenstaande is het den heer Dokter gelukt de Zuivelbank tot grooten bloei te brengen. Spr. feliciteerde hem met dit behaalde resultaat m dankte namens het bestuur van de Centr. Bank en inspectie voor de zeer pret tige samenwerking en sprak den wensch uit dat de heer Dokter nog vele jaren van zijn welverdiende rust zal mogen genieten. Namens het personeel bracht de heer van Ammers hartelijk dank aan den directeur voor diens groote hulpvaardigheid en vriendelijkheid, waardoor tusschen dezen en het per soneel de meest aangename verhou ding bestond. Als bewijs van erken telijkheid werd den directeur een fraaie wandelstok aangeboden, ter wijl mevr. Dokter bloemen werden geoffreerd. De heer Kooy van Uitgeest bood een mooie serrelamp aan na mens de zuivelf. Assumburg in liquidatie en dankte voor de vele warden kende den heer Dokter voor die vereeniging had gedaan. De heer Frietema te Leeu warden kende de heer Dokter' reeds van zijn H. B. S.-jaren af, toen hij als volontair bij hem werkzaam was. Het gaf hem thans groote voldoening om getuige te zijn van de hartelijkheid en waardeering, welke den heer Dokter thans ten deel viel. Als wij oud zijn geworden, zei spr., laat ons dan denken „er is een tijd-van komen, er is een tijd van gaan". Er komt een tijd, dat het noodzakelijk is ons werk te leggen in handen'van jongeren en' dit be denkend, zullen wij het hun toe vertrouwen zonder hartzeer, maar met den hartelijken wensch dat zij het tot een goed einde zullen brengen". Ik hoop dat de afgetre den directeur van de zuivelbank zijn heengaan zóó zal gevoelen, en ik spreek den wensch uit dat hij nog vele jaren van zijn pensioen zal mogen genieten en dat hij het mag aanschouwen dat het de coöp. zuivelbank ook in het vervolg goed gaat. De heer Jn. Blaauboer sprak als voorzitter van den bond van zuivelfabrieken. 'Hij herinerde aan de oprichting van de Zuivelbank, waarbij het toenmalige bestuur voor de moeilijke keuze kwam te staan, wie als directeur benoemd zou moeten worden. Iii de achter ons liggende jaren is wel gebleken dat de benoeming van den heer Dokter, die zijn sporen reeds had verdiend in de coöperatie, een zeer gelukkige is geweest. Spr. dankte hem hartelijk voor al datgene wat hij voor de coöperatieve vereeni- gingen in het algemeen en voor de bank in het bijzonder had gedaan. Hierna voerden nog vele spre kers het woord, o.a. de heer Beugel van de H. M. v. L., de heer Broe- ke'ns namens de directeuren; 'nota ris van Leersum namens de ver eeniging Westerlicht; de heer v. d Heer namens de zuivelf. Eureka en tenslotte ds. Klein Wassink en de heer Roderwijn als vrienden. Bij de verschillende sprekers kwam zeer duidelijk tot uiting, wat de heer Dokter voor de zui velbank en het Landbouwhuis is geweest. De heer Dokter, die de verschil lende sprekers beantwoordde, bracht mede namens zijn vrouw warmen dank voor de mooie cadeaux, die zij mochten ontvangen en voor de har telijke woorden tot hem gericht. Dit afscheid, zoo zeide spr., is voor mij geen dag van weemoed, doch een dag van vreugde geworden, mijn werkzaamheden voör de Bank zijn hiermede beëindigd, de balans is af gesloten en tot mijn groote vreugde met een behoorlijk resultaat. Ik acht mij zeer gelukkig dat ik aan den groei van de Coöperatieve Zuivel bank heb mogen arbeiden. Ik wil hierbij zonder uitzondering aan alle bestuursleden en leden van den raad van toezicht, die in de afgeloopen 23 jaar hiervan deel uitmaakten, harte lijk dank zeggen voor de prettige samenwerking en wensch de Zuivel bank ook in de toekomst alle goeds. In zijn slotwoord sprak de voorzit ter de hoop uit, dat de vriendschap nog lange jaren zal blijven bestaan en dat de heer Dokter nog vaak als. gast in hun midden mag zijn. GEMEENTERAAD. De burgemeester roept de leden van den Gemeenteraad op ter bij woning eener vergadering op Donderdag 3 Juli 1941, des namid dags te één uur. Te behandelen: 1. Vaststellen van de notulen der vorige vergadering. Mededee lingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot. wijziging van de organisatie van het openbaar gewoon lager onderwijs (bijl. - nr. 59). 3. Benoeming van onderwijzend personeel bij het openbaar ge woon lager onderwijs (bijl. nr. 63). 4. Benoeming van een lid dei- Commissie van toezicht op het lager onderwijs (bijl. nr. 44). 5. Benoeming van twee leden der Commissiën van toezicht op het Middelbaar Onderwijs en op het Gemeentelijk Nijver heidsonderwijs (bijl. nr. 54). 6. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1941 (bijl. nr. 55). 7. Idem tot verbouwing van het stadhuis ((bijl. nr. 57). 8. Idem inzake de verpachting van een perceel tuingrond aan de Prins Bernhardlaan, hoek Sportlaan (bijl. nr. 56). 9. Idem tot verkoop van grond aan de Jan van Scorelkade, hoek Nicolaas Beetskade (bijl. nr. 64). 10. Idem tot verhuur van een strook grond aan de Vermeer straat aan het Rijk, onder in trekking van het Raadsbesluit van 15 Mei 1941, nr. 15 (bijl. nr. 58). 11. Idem tot instelling van een cursus in electrisch lasschen voor oudere werkloozen (bijl. nr. 60). 12. Idem tot wijziging van de verordening op het heffen en invorderen van haven- en kaaigelden (bijl. nr. 61). 13. Idem met betrekking tot het toekennen van een vergoeding aan den Commissaris van Po litie voor aanschaffing van uniformkleeding (bijl. nr. 62). 14. Idem tot het toekennen van een bijdrage in de kosten van verbetering van een arbeiders- woning (bijl, nr. 65). CENTRALE KEUKEN. Aan de deelnemers vah de Cen trale keuken te Alkmaar wordt bekend gemaakt dat op veler ver zoek op Dinsdag 1 Juli a.s. aard appelen en bloemkool afzonderlijk zullen worden verstrekt. TAXI-TARIEVEN VOOR HET GEHEELE LAND VASTGESTELD. Met ingang van heden zijn de tarieven voor huurauto's bindend voorgeschreven voor het geheele land. Deze tarieven zijn vastge steld door den secretaris-generaal van het departement van water staat na overleg met den gemach tigde voor de prijzen. De nieuwe tarieven maken on derscheid tusschen gemeenten bo ven 50.000 inwoners en gemeenten tot 50.000 inwoners. Ih de grootere gemeenten is het tarief voor stads- ritten vastgesteld op 0.20 per km, de eerste aanslag bedraagt 0.50, waarvoor 1 km wordt gereden. Auto's zonder taxameter mogen 0.30 per km berekenen- met een minimum van 0.75 per rit. Bui- Evenals in 25 andere plaatsen in ons land, werd Zaterdagavond ook in Alkmaar op -de Paardenmarkt door de N.S.D.A.P. en de N.S.B. een openluchtvergadering gehouden. In Alkmaar werd het woord ge voerd door den heer Roskam, lei der van het Agrarisch Front en door dr. Lindenberger. Voor den ingang van de R.H.B.S. was een pocfium opgericht met het N.S.B. doek, terwijl aan hooge pa len de hakenkruis, de N.S.B.-'en de princenvlag wapperden. Tegenover het podium waren een 500 zitplaatsen aangebracht, die door N.S.B.-mannen, vrouwen 'en kmderen werden bezet. Van de Duitsche weermacht was slechts een gering aantal manschappen aan wezig. De handhaving der orde be rustte bij de politie, onder leiding van inspecteur Rijpma, terwijl ook een groep van 20 S.S.-mannen, onder leiding van den heer Vetman aanwezig was. Ongeveer een 500 belangstellen den, in hoofdzaak kinderen, hadden zich om het plein opgesteld. Aan vankelijk was het tijdens de rede voering van den heer Roskam wat rumoerig, doordat de jeugd zich vermaakte met hei volgen van door den wind voortgejaagde stukken couranten. Dit werd beter, toen ook de omstanders gelegenheid kregen zich achter de hoorders te plaatsen. De felle windvlagen, de dreigende lucht en het feit, dat beide spre kers met te groote sternverheffing voor de microfoon spraken, was oorzaak, dat er veel van het ge sprokene verloren ging. Dit was niet het geval met het woord van den nieuwen kringlei der, den heer Sprenger, directeur van het Arbeidsbureau, die er op geestdriftige wijze aan herinnerde, dat de leider der N.S.B., de heer Mussert, Vrijdagavond in Amster dam naast Dr. Seyss Inquart in een bijeenkomst had gesproken, die door 50.000 personen werd bijge woond. Spreker besprak den strijd van bet Nationaal Socialisme onder leiding van den Führer van het groot Duitsche Rijk, Adolf Hitler, tegen het gevaar van het bolsje wisme. Wij, Nederlanders, aldus spr., dienen te beseffen, dat wij, wanneer het communisme over Europa had gezegevierd, er niet beter aan toe waren dan thans. De heer Roskam ving zijn be toog aan, met een uiteenzetting van de Zonnewende op 21 Juni. Den volgenden da= wisten wij, dat de oerkracht nog leefde als voor ÏOO'O jaar en dat onze Duitsche broeders den strijd tegen het bols jewisme waren ingegaan. Uitvoerig scheste spr. het bols jewisme als een kracht uit den on dergrond van alle tijden. Voorts behandelde hij het verderfelijke van het Marxisme, het Jodendom, het politieke katholicisme en het kapi talisme, waarbij hij aan de terreur daden herinnerde in de Meidagen gepleegd tegen hen, dié wisten, wat er achter de democratie en het kapitalisme zat. Het communisme, aldus spr., is een wereldbeschou wing. Wie daarin- leeft, gaat er in dood, tenzij er krachten komen die ziel en leven omkeeren. Spreker herinnerde aan het sa mengaan van de S.D.A.P. met de Communisten in de revolutiedagen van 1918. Voorts herinnerde hij aan het woord, door Mussert reeds in 1932 gesproken, waar deze betoog de, dat alleen een nationaal-socia- ilstisch Europa 'n indamming tegen het communisme kan geven tot be houd vai* de Europeesche cultuur. In 1936 schetste Mussert Rusland reeds als een groote fabriek met een directeur-generaal en vele millioe- nen slaven. Ons volk heeft het zuiverste Ger- maansche bloed, dat er is en spr. vertrouwde er daarom op, dat dit volk, nu het weet wat er thans met het bolsjewisme gebeurt, zich zal bezinnen. Wij, aldus spr., scharen ons als een eenheid achter den Führer, die met zijn troepen het monster van het bolsjewisme naar de keel vliegt. Daarom gaan wij voort met Mussert. Dr. Lindenberger, die hier na als woordvoerder van de N.S.D.A.P. sprak, herinnerde aan den kamp van het Nationaal- Socialisme in Duitschland, onder leiding van Adolf Hitler, tegen de talrijke partijen Wij, aldus spr., zegevierden, omdat Hitier aan zijn idee geloofde. Ofschoon gij in Ne derland nog een kleine groep zijt, zult ook gij hier zegevieren. Wij zullen het bolsjewisme verslaan, hoewel uw koningin met de Engelsche conservatieve kliek en den Negus hopen, dat de bolsjewie ken in Rusland uw kameraden neer slaan. Wij hebben de Duitsche Weer macht in Rusland de keus gegeven. Wij weten nog niet waar die weer macht staat, maar wij weten wel, dat de droom van Londen niet ver wezenlijkt zal worden. (Applaus) Er is, aldus Spr., niets van waar, dat Adolf Hitler Nederland wil onderdrukken. Hij wil u de hand reiken, evenals hij Engeland en Frankrijk d-e hand geboden heeft, maar onder voorwaarde, dat gij uw plaats in het nieuwe Europa, als volk van Germaanschen stam, inneemt. Bedenkt dat het er om gaat, dat het uw kinderen in de wereld beter gaat. Leert inzien, dat Adolf Hitler de Führer is van alle Germanen de grootste Führer aller tijden, Slechts een groot Europa brengt een betere toekomst. De 1 voorzitter bracht den sprekers dank en uitte den wensch dat men uit. de betoogen gejeerd had, dat het geen tijd is om in Alkmaar rond te loopen suffen, maar dat aanpakken de boodschap was. Gemeenschappelijk werd hiema het 6e couplet van het Wilhelmus, het „Deuteschland über alles" en 't Horst Wessellied gezongen. Met een „Sieg Heil" voor den Führer aller Germanen werd de bijeenkomst gesloten, nadat een regenvla'ag reeds velen had doen uiteen gaan. tenritten, waarvan de bestemming is gelegen op meer dan 10 km van de gemeentegrens, kosten 0.15 per km, waarbij men echter ook den terugrit, ook indien deze leeg wordt gereden, moet betalen. Stadsritten in gemeenten met minder dan 50.000 inwoners kosten 0.30 per km met een minimum van 0.75 per rit. Voor buitenrit- ten geldt hetzelfde tarief als dat der grootere gemeenten. Tengevolge van den gestegen benzineprijs wordt op de genoem de tarieven 10 pet. gelegd; deze wordt niet berekend over de wachttarieven. De vergoeding voor „vóórrijden" is in alle tarie ven inbegrepen. Voor wachten mag 0.10 per 4 minuten worden berekend. Nieuw voor ons land is een ver hoogd nachttarief: tusschen 22 uur en 4 uur worden alle prijzen met 50 pet. verhoogd. Uitgezonderd van deze regeling is hét vervoer met ziekenauto's, terwijl de tarieven evenmin toe passelijk zijn op bijzondere diens ten, zooals het .verhuren van auto mobielen bij doop, huwelijk en soortgelijke plechtigheden. De gemachtigde voor de prijzen heeft bepaald, dat in huurauto's op duidelijk zichtbare en leesbare wijze het vervoertarief moet wor den aangebracht. DE RAMBLERS VOOR EVERYBODY. In verband met de onlangs ge memoreerde reorganisatie van de vereeniging, is het bestuur er in geslaagd een première voor Alk maar en omgeving te organiseeren, en wel het openbaar optreden van het bekende Nederlandsche Radio- Show- en Dansorkest „de Ram blers", in hün volledige bezetting van 11 man, o.a. piano, Theo Uden Masman; slagwerk, Kees Kranen burg; bas, Jac. Pet; trompettisten, George van Helvoirt, Jack Bulter- man en Ferry Barendse; trombone, Marcel Thielemans; saxophones, Wim Poppink, André van der Ouderaa, F. Reinders en S. Doof. Doof. De Ramblers, die een wereld reputatie genieten, bestaan dit jaar 15 jaar. Wat dit orkest pres teert, behoeft geen verdere om schrijving, want een ieder weet, wie en wat de Ramblers zijn. Het bestuur heeft zorg gedragen voor Nederlands beste orkest, maar bovendien heeft zij één van Alk- maars mooiste gelegenheden in geschakeld, n.l. de Sted. Muziek- tuin. Deze gelegenheid, welke bij uitstek geschikt is voor een derge lijk optreden, garandeert zonder twijfel een succes. Mochten de weersomstandigheden onverhoopt ongunstig zijn, dan zal het' optre den plaats vinden in de groote zaal van de Harmonie, zoodat de avond in elk geval doorgaat. LAAGSTE INSCHRIJVER. Bij de Vrijdag te Haarlem gehou den aanbesteding van het verbree- den van gedeelten buitenduinregel langs de Noordzeekust onder Cal- lantsoog voor rekening van den Riikswatoerstaat was de N.V. P. Daalder's Aanneembedrijf alhier laagste inschrijver met 31800. De gunning zal nader bekend gemaakt worden. INGEKOMEN PERSONEN. A. J. J. Hartevelt, N.H., zonder beroep, Comansstraat 45, van 's-Gra- venhage. M. L. Kranenburg, N.H., lakstoker, Hekelstr. 3, van Nieuwer- Amstel. E. M. Kabel, R.K., echt- genoote van P. A. Boots, zonderbe roep, Fnidsen 47, van Heiloo. J. Balk, N.H., gasfitter, en gezin, Karl Marxstraat 12, van Schagen. A. Koppes, R.K., grondwerker, en gezin, Omval 18, van Wijk bij Duurstede. P. Wijpkema, G.K., broodbakker, Achterdam 12, van Schagen. J. M. Zweijtzer, R.K., hulp in de huishou ding, Spoorstraat 51, van Sneek. H. Dignum, R.K., melkventer, Tulp straat 2, van Zijpe. J. H. D. Norde- mann, E.L., centr. Rijksbur. distrib. van textielprod., Kennemerpark 14, van Rotterdam. T. L. Suuren- broek, R.K., fabrieksarbeider, Heilig land 2, van Amsterdam. P. Lange- veld, geen, zonder beroep,Nassau- laan 37, van Voorschoten. P. C. Jonker, N.H., telefoniste, Zaagmolen straat 25, van Oudkarspel. H. Am- brosius, G.K., bankw.-monteur, Hoornschekade 7, van Schiedam. W. G. Harms, N.H., schildersknecht, Nieuwpoortslaan 127, van Castricum. A. G. Luken, R.K., huishoudster, Westerweg 22, van Noordscharwoude. E. Baas, N.H., kabel-monteur en echtgenoote, zonder beroep, G.K., Houthavenstraat 14, van Rotterdam. J. Kleppers, N.H., wachtmeester réarechaussee, Oudegracht 287, van Amsterdam. T. Groot, N.H., tele foniste, Pr. Julianalaan 14, v. Heiloo E. J. de Graaf, N.H., hulp in de huishouding, Zijdam 15a, van Heiloo. E. J. D. Schildknecht, D.Ev., d.b., Kennemerstraatweg 31, van 's-Gra; venhage. E. G. T. Schellens, R.K., kinderjuffrouw, Kennemerstraatweg 115, van 's-Gravenhage. E. M. Gerritsen, R.K., hulp in de huishou ding, Kennemerstraatweg 115, van 's-Gravenhage. VERTROKKEN PERSONEN. H. Jellema, geen, van Ramen 13a naar Zijpe. J. Geluk, Ger.K., technisch ambtenaar R. W. S., en echtgenoote en kinderen, van Graaf Jankade 4 naar Sprang-Kapelle. W. A. v. Klaveren, EvL., expediteur en gezin, N.H., v. Geest la n. A'dam P. J. Visser, geen, schipper, en echtgen. N.H., van Kanaalkade 2 naar Schagen. M. H. van Ros- sem, R.K., z.b., van Dr. Schaepman- kade 30 naar Heemstede. J. J. Kaptein, R.K., schrijver N.S., en echtgenoote en kind, van St. An- thoniussraat. 7 naar Zuilen. A. J. Lujkens, Ger.K., hulp in de huis houding v. Rozenstraat 5 naar An- dijk. B. V. en E. J. Hermes, R.K., van Roemer Visscherstraat 10 naar Zoetermeer. C. Willemse, N.H., officier Ned. Leger des Heils, van Hekelstraat 9 naar Culemborg. T. Bas, geen, hulp in de huishou ding, van Prinses Julianalaan 14 naar Heerhugowaard. M. J. Slinkert, R.K., z.b., van Brouwer straat 4 naar 's-Gravenhage. J. F. Nauman, N.H., z.b., van Brou werstraat 20 naar Winkel. P. J. van den Aakster, R.K., z.b., van Nassauplein 11 naar Haarlem. P. Swager, N.H., kellner, en echtg. en kinderen, geen, v. Nieuwpoortsl. 50 naar Bergen. P. G. Helder, N.H., marechaussee, van Nieuwpoorts laan 89 naar Bloemendaal. C. van der Meer, R.K., kinderjuf frouw, van Helderscheweg 84 naar Amsterdam. M. M. Gildemeijer, R.K., dienstbode, van Comanstraat naar Oudorp. K. Kliffen, chauf feur, van Kinheimstraat 39 naar St. Pancras. SINT-PANCRAS. Schadelijke insecten. - Het ge vreesde koolwitje is tijdens de war me zomerdagen in volle actie ge weest. De eitjes, gelegd op de kool bladeren, zijn thans tot ontwikke ling gekomen en heele nesten rup sen vreten de bladen kaal. Er zullen maatregelen moeten worden geno men. De uien, die reeds op vele akkers dun staan, hebben veel te lijden van de maaitjer. Vele jonge uien- plantjes vallen weg. „De Tuinbouw". - Door het be stuur van „De Tuinbouw" is beslo ten, om de leden, die dit noodig mochten hebben, een voorschot te verstrekken, met het oog op de min der vlotte uitbetaling van de vroege aardappeleny De oogst is reeds later en velen zien reikhalzend uit naar de eerste ontvangsten van het nieu we seizoen. HEILOO. Onbegaanbare weg. - Talrijke klachten gaan uit van de bewoners van den Westerweg tusschen den Stationsweg en de Ewisiaan en de talrijke zakenmenschen die daar moeten zijn over den onhoudbaren toestand van den weg. Dagenlang liggsn daar groote hoopen zand mid den op den weg en het publiek moet maar zien langs den kant te komen. Naar men ons mededeelde, moet het zand ergens gebruikt worden en zal er binnen afzienbaren tijd ver andering komen. Het zijn niet allen tuinders - Het is buiten kijf, dat niet alle huurders van de door het gemeen tebestuur verhuurde tuinen voor de bewerking geschoold zijn. Dit kan men zien, doch met goeden wil en behoorlijk onderricht door een vanwege de gemeente aangewezen deskundige is heel wat bereikt. Doch er zijn er bij, die bepaald on willig zijn en deze hebben de vorige week een weliswaar hoffelijk ge stelde waarschuwing van het ge meentebestuur ontvangen, doch die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Het is dan ook ergerlijk hoe meerderen hun tuin er zijn er bij die nog moeten beginnen te poten of te planten misbruiken. Het gemeentebestuur zal hen als huurders uitsluiten en de tuinen aan anderen er zijn nog een 30- tal aanvragen verhuren. De vereeniging van volkstuinders heeft den heer P. A. Couwenhoven alhier aangezocht om op te treden als technisch-deskundige. OPGAVE AMSTERDAMSCBE BANK N.V. Byltautuor Alkmaar. van Maandag 30 Juni 1941 Vor. k. öW/ie -8l/i6 9118/IO 91 ,113 .128 13?3/4 1 9 08 ,288 '114 STAAI3LEENINGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 11 3—3J4 Nede; 3 Ned -Indië 1937. 8ANK-IN3TELLINCEN Amsterd Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind Handelsbank 1203/, IND, OND. B1NNENL, Al^. KunsUiide Unie Calvé Delft Cert. Neder) Ford Lever Bros Phil Gloeit Gem Bezit 20/ CULTUUR MAATSCH. H. V. A415 lava Cultuur230 Ned Ind Suiker Unie 230 Verg. Vorslenlanden 116l/s PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd Rubber a Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn, lava—China—Japan lijn 14 l/s Kon Ned Stoomboot 16u Scheepvaart (Jnie 169 TABAKKEN. Deli Batavia2'4 Oude Deli .279 Senembah i i 215 .236 .2611/, 208 •132 ■149 '131V4 111 p.m 2 u 9=>V18 98Vs 913/s-f 91Vs. 113 128 188 120 t/s 70 287 114 215 411 233 230 114 236 259 208 134 148 132 111 14 I ,0 163 205 279 215 Berlijn, 30 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht meldt uit het hoofdkwartier van den Führer: „Lemberg is heden door Duitsche troepen genomen. Van de citadel waait sedert 4.20 uur de Duitsche oorlogsvlag". VERSCHERPTE RANTSOENEE- RINGSMAATREGELEN VOOR GAS EN ELECTRICITEET. De secretaris-generaal van het departement van H., N. en S. maakt het volgende bekend: Het is noodzakelijk gebleken met ingang van 1 Juli a.s. de gas- en electriciteitsrantsoeneering te ver scherpen. Met ingang van genoemden da tum zullen derhalve de rantsoenen gas en electriciteit voor alle ge bruikers worden verlaagd van 100 tot 75 van het verbruik in de overeenkomstige perioden van het vorige jaar met dien verstande, dat de minimum rantsoenen voor gas ad 60 m3 en voor electrisch ko ken ad 150 kwh per periode onge wijzigd blijven. De minimum rant soenen electriciteit voor verlichting en huishoudelijke doeleinden- (be halve koken) worden voor de eerst volgende drie perioden met 20 verlaagd. Van de verlaging van het rantsoen van 100 tot 75 zijn bedrijven van openbaar nut en openbare ver- keersbedrijven uitgezonderd, be nevens nader aan te wijzen bedrij ven. werkzaam voor de voedselvoor ziening. Het rantsoen voor deze be drijven blijft bepaald op 100 Voor verbruikers voor industriëele doeleinden kunnen afwijkingen van de hierboven genoemde percentages, zoowel naar boven als naar beneden, worden vastgesteld. Aanvragen van industrieele be drijven tot een hooger rantsoen gas en/of electriciteit dienen te worden gericht tot de betrokken gas- en/of electriciteitsbedrijf. Men wordt verzocht het indienen van dergelijke aanvragen zoo veel mogelijk te be perken, daar slechts in zeer dringen de gevallen tot rantsoensverhooging zal kunnen worden overgegaan. Kort samengevat komt het bo venstaande in het algemeen hierop neer, dat een ieder vanaf 1 Juli a.s., ongeacht het feit of al dan niet meteropneming heeft plaats gehad, zijn verbruik met 25 pro cent dient te verminderen. Een ieder wordt dan ook in zijn eigen belang aangeraden de meest moge lijke zuinigheid met gas en elec triciteit te betrachten aangezien anders de rantsoeneering verder zal moeten worden verscherpt. PADEREWSKI OVERLEDEN. New-York, 30 Juni. (D.N.B.) De vroegere minister-president van Polen en beroemde pianist, Ignaz Paderewski, is Zondag op 81-jarigen leeftijd in een hotel te New-York overleden, na ge durende een week ziek te zijn "geweest. Ignaz Johan Paderewski werd geboren in Kurikowka in Podolie op 18 November 1860. Men heeft de pianistiek van Paderewski vaak virtuozendom genoemd, doch zijn speelwijze ging daar zonder twijfel ver bovenuit. Hij maakte de tech niek van het pianospel onderge schikt aan zijn muzikaliteit. Zijn recitals waren dan ook steeds de vrucht van diepe en serieuze studie van de werken der componisten, welke hij uitvoerde. Niet alleen als toonkunstenaar, ook alscomponist is de groote Pool bekend. Paderewski behaalde artistieke successen in de geheele wereld, doch Polen vergat hij nooit. Sedert 1915 ijverde hij voor de Poolsche onafhankelijkheid en hij slaagde er in, president Wilson er van te overtuigen, dat deze hersteld moest worden. In Januari 1919 werd hij geko zen tot minister-president; hij vertegenwoordigde zijn land in Versailles en in 1920 en 1921 in den Volkenbondsraad te Genève. Hij slaagde er evenwel niet in, zijn wensch van een nationale unie in Polen te verwezenlijken. Daarom trad hij af op 27 November 1919. In 1921 trok hij zich terug op zijn landgoed in Californië, om zich wederom geheel te wijden aan de muziek. Ook na deze periode trad hij in de geheele wereld als pianist op. WONING VAN FRANSCHEN COMMISSARIS IN SYRIË VERWOEST. Vichy, 30 Juni. (D.N.B.) Volgens berichten uit Beiroet hebben Brit- sche vliegtuigen Zondagmiddag de Woning van den Fransehen hbogen commissaris voor Syrië, generaal Dentz, met bommen bestookt. De woning werd verwoest. Talrijke personen werden gedood en gewond. FRANKRIJK BREEKT MET DE SOVJETS. Vichy, 30 Juni. (D.N.B.) Naar of ficieel wordt medegedeeld, heeft de Fransche regeerng de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie verbroken.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2