STILLEN AAN DE VRUCHTEN KENT MEN DEN BOOM Het vroolijke leeren. f DASHIEL HAMMEI 142 AMSTERDAMSCt BEURS L EERSTE BLAD EERSTE BLA] Alkmaar, Dinsdag. BENOEMD. Mej. J. Verhaar te Oudorp is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de r.k. meisjesschool. OVERTREDINGEN DISTRIBUTIE BEPALINGEN. Tegen verschillende personen te Broek op Langendijk is proces verbaal opgemaakt wegens over treding van distributiebepalingen, o.a. wegens het koopen van fraudu leus geslacht vleesch en het ver- koopen van schoenen zonder bon, terwijl te Koedijk turf uit Limmen duurder werd verkocht dan volgens de prijzenbeschikking was toege staan EEN DRAAD OVER DEN WEG GESPANNEN. Voor de Alkmaarsche rechtbank s'ond verleden week terecht de chauffeur J. B. uit Wieringerwaard, die er van beschuldigd werd, over een pad, dat toebehoorde aan zijn patroon, een ijzeren draad te heb ben gespannen teneinde een buur man, D. V., te laten verongelukken. Verdachte zou dezen aanslag om politieke redenen hebben gepleegd. Hij ontkende dit echter en zei slechts van zins te zijn geweest het pad voor alle verkeer af te sluiten. Tegen D. V. had hij niets in den zin gehad. Hij wist niet eens, dat de man langs het pad zou komen. De officier nam wel opzet tot een aanslag aan en vorderde vier maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. D. Buiskool, bepleitte vrijspraak. De rechtbank veroordeelde thans J B. tot 1 maand gevangenisstraf, wijl zij aannam, dat B. een aanslag op D. V. had beraamd. Als verzachtende omstandigheid werd aangenomen, dat D. V. geen letsel1 had bekomen. VERKOOP GROND HOEK JAN VAN SCORELKADENICOLAAS BEETSKADE. In bijlage No. 64 schrijven B. en W.: De heer S. Bak, architect, alhier, heeft verzocht te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Jan van Scorelkade, hoek Nicolaas Beetskade, groot ongeveer 524 M2., voor den prijs van 3406 in totaal, ten einde daarop drie woningen te bouwen. Tegen verkoop van dit perceel bestaat bij ons geen bezwaar, terwijl de grondprijs op grond van haar destijds voor de hier gelegen terreinen uitgebrachte ad vies geacht moet worden, bij de commissie van bijstand voor het grondbedrijf geen bezwaar te ont moeten. B. en W. bieden den Raad een ontwerp-besluit ter vaststelling aan. DE EERSTE PEULEN. De eerste peulen werden aan de veiling te Broek op LangendijK aangevoerd door den heer A. J. Boon. De prijs was 25 per 100 kg. DE EERSTE AARDBEIEN- VEILINGEN IN KENNEMERLAND Maandagmiddag had de eerste speciale aardbeienveiling plaats in Beverwijk, Castricum en Heiloo. In Beverwijk was het den gehee- len dag buitengewoon druk. Eerst had de groenteveiling plaats en daarna de aardbeienveiling. Zoowel bij de Vereenigde veilingen (Ken- r.emerland en Vrije Veiling) als bij de B.E.T.-veiling was er een vrij groote aanvoer, welke ongeveer 2 uur in beslag nam. In'Beverwijk verstaat men de kunst om in een korten tijd dui zenden sloffen- te verkoopen, bij de overige veilingen gaat het lang zamer. Het is min of meer een gemoedelijk veilen. Alleen de aard beien met dop geplukt gaan door de klok, de vrucht zonder dop gaat rechtstreeks naar de veiling. Doch niettemin was er in Beverwijk een groote belangstelling. De meeste koopers waren present en waren er als de kippen bij om de beste par tijen te „drukken". De verkoop gaat per slof, met een inhoud van 5 pond netto en de beste partijen de z.g. vrije partijen brachten een hoogeren prijs op, ongeveer de door de Fruit- en Groente-Centrale vastgestelde prijzen. Ook aan de veilingen te Castri cum en Heiloo waren de prijzen voor le soort aan den hoogen kant. Heden (Dinsdag 1 Juli) worden de maximumprijzen voor aardbeien met dop le soort 0.40 en-voor 2e soort 0.3-2 per kilogram. Het is streng verboden uit de hand te ver koopen. Naar men ons mededeelde begin nen ook de fabrieken te werken, hoewel nog niet op volle kracht. Druk zal het niet worden, werd ons verzekerd. Nu de regen is uit gebleven zal de campagne in een betrekkelijk korten tijd afloopen. De doorsneeprijzen vallen niet tegen. Het hangt er maar van af welke maximumprijzen er zijn en nog komen en welke prijs voor de fabrieksaardbeien wordt bepaald. EEN NIEUWE RECHTER. Heden, Dinsdagmorgen, werd door de Alkmaarsche rechtbank in de civiele zitting tot rechter in de Alkmaarsche rechtbank geïnstal leerd mr. J. G, J. de Vlines, korte lings plaatsvervangend rechter in de rechtbank te Amsterdam. De korte plechtigheid werd bijge woond door eenige familieleden en een groot aantal leden van de balie. De rechtbank was samengesteld uit mr. baron Tuijl van Serooskerken, president, mr. Ubbens en mr. Th. van der Loos, rechters. Mr. dr. jhr. v d. Brandeler, griffier en mr. Rooyaards, waarnemend officier. Mede waren aanwezig mr. J. Krab be, rechter, mr. Moens en mr. J. P. Bosman, plaatsvervangende rech ters, mr. Boerrigter, kantonrechter. Nadat de waarnemend officier tot bevestiging van mr. de Vlines had gerequireerd en de griffier de acte van beëediging had voorgelezen, sprak de president eenige hartelijke woorden tot den nieuwen rechter, wien hij hartelijk welkom heette. Spr. vond den dag van heden een belangrijken dag voor de rechtbank, die in haar kring een man ziet op genomen van groote kennis en er varing. De rechtbank verheugde zich claar hartelijk over. De deken van de Orde van Advo caten, mr. Langeveld, zei, dat de balie zich verheugde in de benoe ming van mr. de Vlines, wiens groote ervaring ook hier bekend is. Spr. uitte de verwachting, dat de ver houding tusschen. den nieuwen rech ter en de balie een prettige zal zijn. De zitting werd hierop gesloten, waarna allen zich naar de raadka mer begeven om mr. de Vlines te complimenteeren en te begroeten. VARKENS IN BESLAG GENOMEN. Door ambtenaren van den C. C. C. D. werden bij een landbouwer te Zwaagdijk vier varkens in beslag genomen, die niet vermeld stonden in het vee-registratieboekje. De varkens zijn naar het abattoir te Hoorn overgebracht, terwijl een procesverbaal werd opgemaakt. KINDERWAGEN TE WATER GERAAKT. Kind verdronken. Een kinderwagen, waarin een één-jarig meisje van C. Dekker Az.- te Waarland is door nog niet be kende oorzaak in een langs het erf loopende sloot geraakt. De moeder, die het ongeval bemerkte, kwam helaas te laat: de kleine was reeds verdronken. DE OP CONTRACT GETEELDE DOPERWTEN. Voor de op contract geteelde doperwten, welke straks geleverd zullen moeten worden, aangezien ze spoedig geoogst zullen kunnen worden, heeft de N.G.F.C. eenige voorschriften vastgesteld. Daarin wordt o.m. -bepaald, dat de aanvoer moet worden geregeld door de vei ling, zoodat zij ook kunnen worden vervoerd. Door het Tuinbouw Ex port Bureau zijn eenige exporteurs aangewezen, die voor de verlading zullen zorg dragen en ook de ga rantie voor de kwaliteit hebben te dragen. Bij verschil van meening over de kwaliteit t,usschen exporteur en veiling heeft het U.C.B. de beslis sende stem. De erwten moeten worden gele verd aan den wagon en losgestort worden verladen. Dit komt dus neer op het in feite controleeren van iederen zak. Er mag slechts worden gefactu reerd het werkelijk geconstateerde wagongewicht. Is weging der wa gons niet mogelijk, dan moet 2-0 van den aanvoer steekproefsgewijze worden gewogen. Er moet derhalve nauwkeurig worden toegezien, dat in uniforme verpakking wordt aan gevoerd. De prijs, welke de exporteurs moeten betalen, is 12 per 100 kg plus 0.30 voor ontslagkosten en-z. ten behoeve van de veiling. De veilingen zij-n er voor aan sprakelijk, dat geen erwten onder deze regeling worden aangevoerd, die niet op het contract met de N.G.F.C. zijn geteeld. WIJZIGING VERORDENING HAVEN- EN KAAIGÈLDEN. In bijlage no. 61 schrijven B. en W.: Bij akte van ruiling van 23/31 Januari 1941 heeft de gemeente van de provincie in eigendom overgeno men een perceel grond aan den Kraspolderweg, dat is ingericht als aanleg- en opslagplaats. Het is gewenscht van de schepen, die van deze kade gebruik maken, kaaigeld te heffen. De verordening op het heffen en invorderen van haven- en kaaigel- den zal moeten worden aangevuld .in dien zin, dat het mogelijk" wordt ook in gevallen als het onderwerpe- lijke kaaigeld te heffen. Er bestaat geen aanleiding een hooger recht te heffen dan het in artikel 5, tweede lid, der verorde ning genoemde, t.w. 1 cent per m3 waterverplaatsing, met een mini mum van 6 cent. DE GAS- EN ELECTRICITEITS- RANTSOENEERING. In verband met de reeds in ons vorig nummer gepubliceerde voor schriften van den secretaris-gene raal van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, heeft de directeur van de gasfabriek te Alkmaar in dit nummer van onze courant eeA advertentie doen opne men, waarvoor we ook in deze ru briek de bijzohdere aandacht van onze lezers vragen. Met ingang van heden zullen de rantsoenen gas en electriciteit voor alle gebruikers worden verlaagd en wel van 100 procent tot 75 procent van het verbruik in de overeen komstige .periode van 1940. Uitge zonderd zijn daarbij de toewijzin gen, welke betrekking hebben op de minimum-rantsoenen, te wetén die van 60 kubieke meter gas voor een periode, 33 K.W. voor licht en huishoudelijk gebruik aan electrici teit én 150 K.W. voor hen, die elec- trisch koken. Men houde er daarbij rekening mede, dat de 60 Kubieke meter voor gas constant blijven, maardat de toewijzing voor electriciteit voor verlichting en huishoudelijke doel einden steeds varieert naarmate de avonden lang of kort zijn. 33 K.W. is thans het maximum dat daarvoor in de periode Juli en Augustus ge bruikt mag worden. Wat de diverse bedrijven betreft kan men zich om nadere inlichtin gen tot de Lichtbedrijven wenden, waar elk geval natuurlijk zelfstan dig zal worden bekeken cn geregeld. Onze waarschuwing van heden betreft hoofdzakelijk de normale verbruikers, die er rekening mee moeten houden, dat van heden af, ongeacht het feit of al dan niet me teropneming heeft plaats gevonden, het verbruik met 25 procent wordt verminderd. Men is ook hier voornemens men is daartoe trouwens wel ge dwongen daaraan streng de hand te houden. Het Rijkskolenbureau verstrekt slechts het driekwart ge deelte van de benoodigde kolen en en er blijft dus geen andere keuze dan algemeene beperking. Verscheidene ingezetenen is om de een of andere reden een verhoo ging toegekend. Het ligt niet in de bedoeling, deze dadelijk in te trek ken, maar men zal ook daarbij met een vermindering van 25 procent rekening moeten houden. Wie meer gebruikt dan hem is toegestaan moet weten, dat hij dit meerdere aan anderen ontneemt. Er zal daartegen ten strengste worden opgetreden en het is 'niet onwaar schijnlijk, dat de verspiller zijn toe voer ziet afgesloten. Verzoeken om verhooging kunnen van heden af niet meer worden ge daan, tenzij in hoogst ernstige geval len ook bij bevallingen en dan alleen op voorschrift van een me dicus. Van 20 tot 6 en van 14 tot 17 uur zal de gasdruk worden verminderd en men doet, zoo eenigszins moge lijk, verstandig de dagvlammen der gasapparaten af te sluiten. De directeur der Lichtbedrijven doet een ernstig beroep op de bur gerij om zich stipt aan de gegeven voorschriften te houden teneinde algemeen mede te werken deze moeilijke periode zoo goed mogelijk door te komen. GEMEENTE WIERINGERMEER INGESTELD. 'In de Staatscourant van gister avond is afgekondigd een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken, van waterstaat en van finan ciën tot instelling van een gemeente Wieringermeer. Dit besluit treedt óp heden in werking. Bij dit besluit is bepaald, dat met ingang van 1 Juli 1941 een gemeen te, genaamd Wieringermeer, wordt ingesteld. Het gebied, dat de nieuwe gemeente zal omvatten, is hetzelfde als dat van het openbare lichaam van dien naam; de gemeente zal be- hooren tot de provincie Noordhol land en zal liggen in het rechtsge bied van het kanton den Helder. Van 1 Juli 1941 tot den eersten Dinsdag van September 1943 vor men de leden van de bestaande be stuurscommissie den raad der ge meente. Deze leden kunnen te allen tijde door den secretaris-generaal van het departement van binnen landsche zaken worden geschorst en ontslagen. De secretaris-generaal kan zoo noodig in openvallende plaatsen voorzien. De burgemeester is tot den eersten Dinsdag van Sep tember 1943 ambtshalve lid van den raad. DE PRIJZEN VOOR DE VROEGE AARDAPPELEN. De prijzen voor de vroege aard appelen zullen gedurende deze week als volgt zijn: gedurende de eerste drie dagen 9 per 100 kg en gedurende de laatste drie dagen 8 per 100 kg. Dit zal voor de tuinbouwers wel een teleurstelling zijn, aangezien de oogst nog tegenvalt. Men had ge hoopt, dat de prijs van 10 nog eenigen tijd zou zijn gehandhaafd. Het ziet er naar uit, dat de aanvoe ren in plaats van toe te nemen, wel eens geringer kunnen zijn in de komende week. De beste vroege akkertjes zijn thatï's wel zoo onge veer leeg. luidt een bekend Hollandsch spreekwoord. Wij zijn dit spreekwoord voort durend indachtig bij ons ijverig streven tevreden personen rondom ons te vereenigen. Want is er beter aanbeveling denk baar dan resultaten van eigen arbeid? Wij zijn er op gesteld in pns werk de door en door gezonde opvatting van zaken doen te bewijzen. Het spreekt in dit verband vanzelf, dat wij tandheelkun dige hulp laten verieenen zoo goed als de huidige stand dier wetenschap het ons permit teert. Dit houdt in, dat alles wordt overgelaten aan het medisch inzicht van den desbetrefien- den tandarts die naar beste weten zijn behandeling ver richt. Wij weigeren dientengevolge in te gaan op condities door patiënten gesteld als uitvloei- se! van misleidende propa ganda Zelfs ons goedkoopste gebit vol doet aan hooge eischen en kan op grond daarvan op dezelf de garan ties aanspraak manen als ons duurste gebit. Daarom Profiteert van de Proveta! Langestraat 78a bij de v. d. Boschstraat. HANDELSREGISTER. Inschrijvingen van 17 tot en met 30 Juni 1941. Nieuwe zaken: Heiloo: D. Nes, Kooimeerlaan B. 61, smederij. Bestuurswijzigingen: Alkmaar; Algemeene afdeeling Zie kenfonds Alkmaar en Omstreken, Nieuwlandersingel 44. Schagen: Scnager Fouragehandel, Loet E. 191. Koninklijke Handelmaatschap pij v.h. Boeke en Huidekoper, Haarlem. Schermerhorn: Ursemmer Vee fonds II, Wijk 104. Andere wijzigingen: Alkmaar: cartonnagefabriek „Suc ces", Perronstraat 2-4, cartonnage fabriek enz.; omgezet in een ven nootschap onder firma; Joh. C. Berger, Heilooërdijk 20, melkslijter enz.; overgegaan aan N. C. Berger. Castricum: „De Hoop", Dorps straat 50, brood-, en koekbakkerij enz.; overgegaan aan wed. H. Hemmer. Den Helder: H. A. Dorré, Juliana- park 20, stationsrestaurateur; fili aal gevestigd te Schoorl. Bergen: hotel Trianon, Pier Pan derstraat 14, Bergen aan Zee; uit treding procuratiehouder. Schagen: H. van Weelde, Hoog- zijde C. 2, huishoudelijke artikelen enz.; overgegaan aan A. J. van Weelde. Texel: A. Boon en L. Schagen, Oudeschild 282, visehhandel; over gegaan aan L. Schagen. Opheffingen: Den Helder: A. B. M. KuiperMinneboo, Beu- kenkampstr. 30, kruidenierswinkel. WIJZIGING -ORGANISATIE OPENBAAR GEWOON LAGER ONDERWIJS. B. en W. schrijven in bijlage No. 59: Bij artikel I van het besluit van de Secr.-Gen. van de Dept. van Op voeding enz. en van Binn. Zaken, inzake het treffen van eenige maat regelen op het gebied van het L. O. (Nr. I) is een nieuwe leerlingen- schaal vastgesteld, naar welke het aantal onderwijzers van bijstand wordt berekend, wier jaarwedden door het Rijk worden vergoed. Die leerlingenschaal treedt voor deze gemeente in werking cp 1 Augustus a.s., den datum van aan vang van een nieuw schooljaar. Voor scholen voor gewoon lager mderwijs vergoedt het Rijk de wed den van de volgende aantallen leer krachten (het hoofd inbegrepen): t/m 35 leerlingen 1, bij 36 t/m 75 leerlingen 2, bij 76 t/m 120 ieerlin- gen 3, bij 121 t/m 165 leerlingen 4, bij 166 t/m 210 leerlingen 5, bij 211 t/m255 leerlingen 6, bij 256 t/m 300 leerlingen 7, bij 301 t/m 345 leer lingen 8, bij 346 t/m 390 leerlin gen 9. De vorige leerlingenschaal gaf bij 236 t/m 285 leerlingen aanspraak op Rijks vergoeding der wedden van 6 leerkrachten. De volgende openbare scholen hadden in 1940 de volgende gemid delde getallen en dus volgens de oude en volgens de nieuwe schaal de achter elke school vermelde ge tallen verplichte leerkrachten. Tesselschadesehool 285 1/3 6 (7) Vondelschool 268 2/3 6 (7) Nic. Beetsschool 2712/3 6 (7) Lindenschool 267 1/3 6 (7) Rochdaleschool 244 6 (6) Hofdijkschool 97 1/3 3 (3) Samen 33 (37) Van 1 Augustus a.s. af bestaat dus aanspraak op vergoeding der wed den van 4 onderwijzers(essen) meer dan nu het geval is. Voor wat de Tesselschadesehool betreft, zouden wij van de gelegen heid gebruik willen maken om aan c'°ze school een 7e leerkracht te be- „In het Centraal Station te Am sterdam zal over eenige dagen worden geopend: de eerste spoor- speelkamer voor kinderen". Zoo'n bericht krijg je onder oogen in de krant gevuld met nieuws van het oorlogs- en distributiefonds; in de krant waarvan beweerd wordt dat er tegenwoordig zoo weinig interes sants in te vinden is! In een tijd dat de Nederlandsche Spoorwegen tot over de ooren in het werk en in de zorg zitten, gaan ze een speelkamer voor de jeugd inrichten: een stuk paradijs voor onze jongens en meisjes. En wie zegt, dat nu opk de andere over heidsbedrijven niet met dergelijke plannen rondloopen: een fiche- fiscus-spel op het belastingkantoor om de jeugd in te palmen voor de ze door de ouderen zoo vaak ver foeide instelling; een postspeelka- mer in het postkantoor om de kin- ren te leeren hoe zij een postzegel op een enveloppe moeten plakken; in elk raadhuis een raadsheeren- spel om de jonge burgers in con tact te brengen met de gemeente lijke overheidszorgen. Wel ja: we moeten bij de jeugd met het spel beginnen en het vermaak van het spel zoo onge merkt laten overgaan in den ernst van de plicht. Mr. Hieronymus van Alphen heeft in zijn tijd al zooiets in de gaten gehad, toen hij het ge dichtje schreef van „het vrolijke leeren". •„Mijn spelen is leeren, mijn leeren is spelen, En waarom zou mij dan het leeren vervelen? Het lezen en schrijven ver schaft mij vermaak. Mijn' hoepel, mijn' priktol verruil ik voor boeken; Ik wil in 'mijn prenten mijn tijdverdrijf zoeken; 't Is Wijsheid, 't zijn deugden, naar welke ik haak". Maar de Nederlandsche Spoor wegen doen het nu weer andersom. Ze halen den hoepel en den priktol weer te voorschijn, naar de eischen des tijds natuurlijk gewijzigd in een diesseltrein en een electrische sein installatie, om zoo de jeugd te brengen naar de wijsheid en de deugden waarnaar ze volgens Van Alphen zoo haakt. De „lieve wich ten" van nu moeten anders van de wijsheid en de deugden vcun Van Alphen niet veel meer hebben en dat kun je ze niet eens kwalijk ne men. Maar van die spoorspeelkamer in Amsterdam: als de voorteekenen niet bedriegen, slaan de Nederland sche Spoorwegen de kosten er de zen zomer al uit aan de spoor kaartjes van vaders en moeders die geen weerstand kunnen bieden aan het gezeur van hun kroost om dat in de komende vacantie te gaan zien. noemen. Het aantal aangiften voor de nieuwe le klasse van deze school bedraagt thans 63. Wij zijn nu in staat alle aanvragen in te willigen, door de klasse te splitsen in twee afdeelingcn. Voor wat betreft de drie andere leerkrachten zijn twee oplossingen mogelijk. Eén daarvan is, met handhaving van de' bestaande schoolorganisatie, aan de Vondelschool, aan de Nico laas Beetsschool en aan de Linden- school elk 1 leerkracht te benoemen, in welk geval dan aan elke school een nader aan te wijzen klasse zou kunnen worden gesplitst in twee afdeelingen, doch de andere klassen zouden blijven bevolkt met betrek kelijk groote aantallen leerlingen. Het oogmerk is echter kleinere klassen te vormen door tewerkstel ling van een grooter aantal leer krachten. Veel meer schijnt het dan ook aanbeveling te verdienen, de Hof dijkschool wederom als een school met 6 leerkrachten, ieder met een eigen klasse te organiseeren. Aan de hand van het met den aanvang van bet schooljaar 1941/1942 te verwach ten totaal aantal leerlingen van de 5 niet-opleidingsscholen is het moge lijk élke chool met ongeveer 230 a 240 leerlingen te bevolken. Daartoe zullen dan de noodige overplaatsin gen en verwisselingen van leerlin gen moeten geschieden. Naar aanleiding van een daartoe door ons gedaan verzoek heeft de Secr.-Gen. van het Dept. van Op voeding bepaald, dat het aantal ver plichte onderwijzers van bijstand aan elk van de 3 hiervoor genoemde scholen ook na 1 Augustus a.s. vijf zal blijven, en dat over het jaar 1941, te rekenen van 1 Augustus, Rijksvergoeding zal worden ver leend van de wedden van drie extra- ieerkrachten aan de Hofdijkschool, mits en voor zoolang het aantal leer lingen ten minste 211 bedraagt en op deze benoemingen de vereischte goedkeuring is verkregen. Het ge volg van dit laatste is, dat ook voor 1942 op eenzelfde gunstige beslis sing zal kunnen worden gerekend. Van 1 Januari 1943 af zullen naar verwachting alle leerkrachten ver plicht zijn. B. en W. zullen voordrachten aan bieden ter benoeming van een on derwijzer en twee onderwijzeressen aan deze school, waardoor de for matie gelijk wordt aan die van de andere scholen, n.l. drie mannelijke en drie vrouwelijke leerkraphten. De hiervoor genöemde oplossing zal niet alleen aan het onderwijs aan de Hofdijkschool, maar ook aan dat aan de andere niet-opleidings scholen ten goede komen. Wij achten het tevens gewenscht den naam van de school te, veran deren in „Bosboom-Toussaint- school", waardoor de gewijzigde or ganisatie van de school nog meer toj uitdrukking zal kunnen komen. B. en W. hebben omtrent voren bedoelde aangelegenheden verschil lende adviezen ingewonnen, die zij ter inzage zullen leggen. KOSTEN UNIFORMKLEEDING COMMISSARIS VAN POLITIE. In bijlage no. 62 schrijven B. en W.: Naai- ons werd medegedeeld kan worden verwacht, dat, zoodra de rangen van de commissarissen van politie definitief zullen zijn vastge steld, aan hen ook de verplichting zal worden opgelegd om uniform- kleeding te dragen. De eerste aan schaffing *van uniformkleeding en het gewoon jaarlijksch onderhoud daarvan zullen van de betrokken functionarissen belangrijke uitgaven vorderen. Tot dusver ontbrak op dit punt een. regeling, omdat het mee- rendeel van hen in 'civiel in functie werkzaam was. Blijkens de op deze aangelegen heid betrekking hebbende voor u ter inzage gelegde stukken, over weegt de waarnemend secr.-gen. van het dep. van justitie thans een alge meene regeling ten aanzien van de. aan de compiissarissen van politie toe te kennen vergoedingen voor het dragen van uniformkleeding vast te stellen. Naar het oordeel van ge noemden bewindsman ware de jaar lij ksche uniformtoelage voor iederen. commissaris'van politie te stellen op 150, terwijl in de kosten van eerste aanschaffing voor éénmaal een tege moetkoming van 350 zou kunnen worden gegeven. De secr.-generaal stelt er prijs op /hieromtrent over eenkomstig artikel 224, tweede lid, der gemeentewet, het oordeel van den gemeenteraad te vernemen." De genoemde bedragen komen ons aan de hand van de tegenwoor dig geldende prijzen redelijk voor. In verband hiermede stellen wij u derhalve voor ons college te machti gen aan Ged. Staten dezer provincie te berichten, dat de voorgestelde normen voor toelage en eerste aan- sehaffingskosten voor uniformklee ding van den commissaris van politie dezer gemeente uw instemming heb ben. BENOEMING ONDERWIJZEND PERSONEEL. In bijlage no. 63 schrijven B. en W.: Ten vervolge op ons voorstel, op genomen in bijlage nr. 59, bieden wij, ter voldoening aan artikel 36, 8e lid, der Lageronderwijswet-1920, Uwe vergadering de volgende voor drachten aan ter benoeming van onderwijzend personeel, opgemaakt na overleg met- en met goedkeuring van den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar: A. een onderwijzer aan de Tessel schadesehool: 1. J. Harlaar, kweekeling met akte aan een o. 1. school te Zaandam, 2. P. Kroonenburg, onderwijzer aan de o. 1. school te Burgerbrug, 3. K. Goos, leeraar Vrouwenarbeidsschool te Enkhuizen; B. een onderwijzer aan de Bosboom- Toussaintschool (thans nog genaamd Hofdijkschool): 1. P. Kroonenburg, onderwijzer aan de o. 1. school te Burgerbrug, 2. E. Akkerboom, tijdelijk onderwijzer aan een u. 1. school te Utrecht, 3. L. Beekman, tijdelijk onderwijzer aan een o. 1. school te Amsterdam; C. twee onderwijzeressen aan de onder B genoemde school: a. 1. mej. A. G. van den Tooren, onderwijzeres aan de o. 1. school te St. Maarten, 2. mej. T. Zijp, onder wijzeres aan de bijz. neutr. Wierin- germeerschool te Middenmeer, 3. mej. C. M. Mulder, onderwijzeres aan de o. 1. school te De Koog (Texel); b. 1. mej. T. Zijp, onderwijzeres 1 aan de bijz. neutr. Wieringermeer- school te Middenmeer, 2. mej. C. M. Mulder, onderwijzeres aan de o. 1. school te De Koog (Texel); 3. mej. J. J. A. van Deest, onderwijzeres aan de o. 1. school te Grootschermer. GARAGE EN UITRIT BIJ DE VERMEERSTRAAT. In bijl. nr. 58 schrijven B. en W.: In de vergadering van -15 Mei werd besloten tot verhuring met recht van optie van de strook grond, groot ongeveer 45 M2. ten behoeve van den uitrit voor een tijdelijke garage achter de voor den dienst der Maréchaussee ge huurde woningen aan de Vermeer straat. Achteraf is gebleken, dat om met auto's in en uit deze garage te kunnen rijden, het noodig is de garage gedeeltelijk op de te ver ieenen strook te bouwen. De eigenaar van de woningen, die in- en uitgang langs den te maken in- en uitrit hebben, heeft daartegen geen bezwaar, zoolang de wonin gen verhuurd zijn aan den dienst der Maréchaussee. In verband daarmede zouden enkele wijzigin gen moeten worden aangebracht in het besluit van 15 Mei. B. en W. stellen daarom voor op het verzoek van 7 Juni j.l. van den Divisie-Commandant der Maré- -.hausee gunstig te beschikken. GESCHREVEN D( TEEKENINGEN V ALEXANDER RAYMOND NOORDSCHARV Vergadering gascommissie; meterhuur wordt weer inges De Commissie van Behe< gemeenschappelijke fasfabric de Langendijker gemeente Sint Pancras vergaderde M: middag onder voorzitterscha den heer J. Kroonenburg, meester van Sint Pancras. De directeur, de heer W. J heeft een overzicht gegevei den vooruitgang van de gasE De afname is in- de eerst maanden van dit jaar gestej 30 pet., vergelijken bij v< jaar. Het aantal geplaatste met sinds 1 Januari toegenomei 59, tot 2401. Alle gemeentebesturen 1 bericht, dat zij de uitbreidin; het buizennet ter verbeterin; de gasvoorziening van St. P hebben goedgekeurd. De bel voor meter-opnemers werd 1 steld op 21 per week, mei éénj aarlij ksche verhoogingen 1 tot een maximum van week. De heer C. Hart werd ze functie benoemd. Voorts stelde het bestuur het salaris van den heer Mies Sint Pancras te verhoogen 1072.68 tot 1350 per jaar Ged. Staten wenschen, d< gasmeter weer zal worden Hierover werd vrij breed van gedachten gewisseld en slotte besloot men met ingang 1 Juli de meterhuur weer in ning te brengen. Het jaarverslag over 1940 i c.m. mede, dat de gasverkoop gevolge van den oorlog en de uit ontstane pëtroleumschaars' gestegen met 41 pet. Aan het onderhoud van de f: is veel aandacht besteed. Vele nieuwingen zijn aangebracht. De totale lengte van het b net bêdraagt 20250 M. In 1940 deri door de fitters 2064 opdré behandeld. Er werd een winst gemaakt 5761.55. Voorgesteld were verband met te verwachten onderhoudskosten hiervan 57i reserveeren en de rest aan he servefonds toe te voegen, dat door op 1692.20 komt. Bij de rondvraag deed de teur mededeeling van de rai neering van het gas, die niet vaart zal loopen voor de me aan den Langendijk, omdat he nimum van 60 M3. blijft be: De instelling van de wasche voor de verschillende geme is een goede maatregel ge\ waardoor de gasafname veel gelder is geworden. Vischwedstrijd. - De henge Ontspanning te Noordscharv hield een hengel wedstrijd lan kade vhn de Bleekmeer. Er weinig visch gevangen. Er kon enkele maatbaars worden verscl De uitslag van den wedstrijd w volgt: le pr. Jb. Bullooper 8 s A. Timmerman 6 st.; 3. W. Glas 4. St. de Rijke 4 st.; 5. D. v. Sev 3 st; 6. S. Wormsbecker 2 st.; Sjoerds 2 st.; 8. H. Dekker 2 st. OPGAVB AMSTERDAMS CHE BANK N Bijkantoor Alkmaar, van Dinsdag 1 Juli 1941 STAATSLEENINGEN. Vor k. 4 Nederland 1941 99>/8 4 Nederland 1940 II 98»/F 3-3H Nederl. 1938 913/4 3 Ned.-lndië 1937. 917J6 BANK-INSTELLINGEN A nsterd. Bank 113>/4 Handel Mij. Cert. v. f 250128i/s Koloniale Bank ISH/j Ned. Ind. Handelsbank 121 IND. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie .143 Calvé Delft Cert. 693/4 NederL Ford. .288 Lever Bros 1133/4 Phil. Gloeil Gem. Bezit 214 CULTUUR MAATSCH. H V. A406 Java Cultuur239 Ned. Ind Suiker Unie .230 Verg. Vorstenlanden .116 PETROLEUM. Kon Petroleum 234l/s RUBBERS. „cn Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber .210 Hessa Rubber 130'/a Oostkust149 Serbadiadi 1343/4 SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 111 JavaChina—Japan lijn 147 Kon. Ned Stoomboot 159 Scheepvaart Unie I6H/4 TABAKKEN. Deli Batavia i 206 Oude Deli 2SC3/4 Senembab .215'/} pli 91 91 9: 9:

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2