DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i'J De opmarsch der Duitsche troepen in Rusland. Artilleriebedrijvigheid bij Tobroek. Verklaringen van Roosevelt. De strijd in het Oosten. VERDUISTERINGS TIJDEN van 22.06 tot 5.22 op 14.18 onder 1.32 1-1 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN! Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 153. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Woensdag 2 Juli 1941 Havenwerken van Cardiff gebombardeerd. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 1 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Tusschen de Karpaten en de Pri- petmoerassen rukken de afdeelingen van het Duitsche leger in vereeni- ging met Slowaaksche troepen al st-;idende op aan weerszijden van L iberg, waarbij zij den verslagen vi nd achtervolgen. Sovjet-legers, di ttsschen Bialystok en Minsk in- ge; oten zijn, hebben den geheelen dat wanhopige en vergeefsche po- gin^n. gedaan zich uit de omsinge ling te bevrijden. De vijandelijke doorbraakpogingen, die menigmaal dooi afdeelingen van acht tot twaalf geleleren diep gedaan werden en dooi de zwaarste pantserwagens ge steund werden, mislukten onder buitengewoon bloedige verliezen voor den vijand. Verder naar het Oosten is de Berezina bereikt. Tus schen Dunaburg en Riga is de Duna over een breed front bereikt; op verschillende plaatsen zijn de Duit sche troepen over de rivier getrok ken. Ook hier zijn verbitterde tegen aanvallen van den vijand mislukt. Afdeelingen der Duitsche lucht macht hebben met beslissend succes ingegrepen in den strijd te land. Zij bombardeerden de vijandelijke co lonnes ten Oosten van Lemberg, die soms in twee of drie rijen naast el kander langs de wegen wijken, brachten ie: hjgschen Bialystok en Jij v1" Sovjet-troepen 'i .-liezen toe en vielen de v.y 2» .troepen, die over Riga tertfe. n, onophoudelijk aan. Bjj deze operaties zijn talrijke pant- arvagens en honderden vracht auto's vernield, vijandelijke batte- ïjen tot zwijgen gebracht en -ansporttreinen vermeld. Buitengewoon groote successen :eft de Duitsche luchtmacht giste- 1 ren in den strijd tegen de Sovjet- v .iegers behaald. De vijand heeft op 30 Juni 280 vliegtuigen verloren, waa van 216 bij luchtgevechten. Ten Zui< =n van het visschersschiereiland en Sovjet-torpedojager door bom reffers tot zinken gebracht en tweede zwaar gehavend. In de Engelsche wateren hebben gevechtsvliegtuigen een grooten koopvaarder ernstige schade toege bracht. Nachtelijke aanvallen der luchtmacht waren gericht op de ravitailleeringshaven Cardiff en op havenwerken an de Oostkust en Zuidoostkust van Engeland. Voor Solloem in Noord-Afrika hebben Duitsche stuka's brand ver oorzaakt aan boord van een Britsche torpedojager. In Tobroek hebben zij havenwerken en autoconcentraties gebombardeerd. Britsche gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren, beschermd door de laaghangende wolken en het slechte zcht, bommen geworpen op woon wijken in het Noord-Duitsche kust gebied. De burgerbevolking leed eeige verliezen. Verscheidene ge bouwen werden vernield of bescha digd. Bij dezen aanval en bij vijan delijke pogingen om het bezette ge bied langs het Kanaal binnen te vliegen werden 11 Britsche vliegtui gen neergeschoten door jagers en afweergeschut en 5, door marinege- schut. Bij vijandelijke luchtaanval len, in den afgeloopen nacht op West-Duitschland ondernomen, zijn o.m. te Keulen eenige burgers ge dood en gewond. Schade aan de 'oorlogseconomie of aan militaire doelen werd niet aangericht. Door den afweer met jagers en de luehtdoelartillerie werden 3 Brit sche vliegtuigen neergeschoten. De artillerie van de marine heeft in den nacht van 29 op 30 Juni 4 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Tij dens zegevierende luchtgevechten in het Oosten heeft het jachteskader onder bevel van majoor Trautloff 65 vliegtuigen neergeschoten. Alexandrië weer gebombar deerd. Berlijn, 1 Juli (D.N.B.) Aan het Afrikaansche front zijn de haven zoowel als voor dén oorlog belang rijke doelen te Alexandrië door Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht weer gebombar deerd. Naar de bemanningen konden waarnemen, veroorzaakten de ont ploffingen langdurige, uitgebreide branden. Italiaansch legerbericht. Brische torpedoboot jager tot zinken gebracht. Ripe, 1 Juli (Stefani). Het 391e comnuniqué van het Italiaansche horfflkwartier luidt: ,,Baj luchtgevechten boven Malta heli yen onze jachtaf deelingen twee ■vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. levendige bedrijvigheid der artil lerie aan het front van Tobroek in Noord-Afrika. De luchtmacht der spilmogendheden heeft ten N. van Bardia een vijandelijke vlootforma- tie aangevallen: een torpedoboot- jager werd tot zinken gebracht, een tweede ernstig beschadigd. Andere Italiaansche vliegtuigen hebben ra- vitailleeringsbedrijven en installa ties in de vesting Tobroek gebom bardeerd. In Oust-Afrika zijn aanvallen op ons garnizoen te Debra labor snel verijdeld. Een onzer duikbooten onder bevel van deri eersten luitenant ter zee heeft in het Oosten der Mludellandsche zee een Brit schen torpedobootjager getorpe deerd en tot zinken gebracht". mASSA-EXECUTIES IN Estland. 1 Juli (D.N.B.) In Re- goners van Estland op dooor den kPSel te- noSrt n200 meldt Sveoska t öeze massa-executies s jpr ^f^d met onderzoekin- ^en - Kp-,.rppViet"autoriteiten' waarbij "aal v Wordt, wapens gevon- dT L ad meldt het Zweed" S pjirneni S°vjets een amazo- Letlandsche vrou- Yeng®7„ „d>bt>en, dat ook in den lorlog gebruik zal worden. Zal Amerika buiten den oorlog blijven? Hydepark, 2 Juli (D.N.B.) In de persconferentie van gisteren heeft president Roosevelt de hoop uitge sproken, dat de Ver. Staten buiten den oorlog zouden kunnen blijven. Hij betoogde evenwel, dat er een onderscheid bestaat tusschen hopen en gelooven, het is aan geen twij fel onderhêvig, aldus Roosevelt, hoe een beoordeeling van de Ame- rikaansche bevolking, of het land aan den oorlog tegen de as-mo- gendheden moet deelnemen, zou uitvallen. Het is zeker, dat elkeen wien men het vroeg, tegen den oorlog zou zijn. Op de vraag, of hij heden nog van meening is, dat de Ver. Staten buiten den oorlog zouden kunnen blijven zooals hij na het uitbreken van den oor log gezegd heeft beweerde de president, dat hij een dergelijke meening nooit is toegedaan ge weest. NEDERLANDSCH TANKSCHIP GETORPEDEERD. New York, 1 Juli. (D.N.B.) Vol gens de bladen alhier, zijn veertien leden der bemanning van het in En gelschen dienst varende Nederland- sche tankschip „Pendrecht" (10.746 ton), dat in den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot is ge torpedeerd, alhier aangekomen. De matrozen verklaarden, dat plotse ling een Duitsche duikboot naast het schip opdook, toen zij reeds in de booten waren gegaan. Een Duit sche officier vroeg daarop de be manning van het tankschip, of er voldoende levensmiddelen aan boord waren van de reddingsboot. Toen deze vraag bevestigd werd beant woord, antwoordde de officier „zeer goed", waarop hij vertrok. BOMMEN OP FINLAND. Helsinki, 1 Juli (D.N.B.) Naar de rijksberichtendienst meldt, is het plaatsje Loviisa gisteren -en vandaag eenige malen door vijan delijke vliegtuigen gebombardeerd zonder dat schade werd aangericht. Op 30 Juni hebben Finsche lucht strijdkrachten zeven vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In de afgeloopen dagen hebben de Sovjets op verschillende plaat sen afzonderlijke parachutisten neergelaten, waarvan de meeste reeds tijdens het dalen onschade lijk konden worden gemaakt Op vier plaatsen in Finland heeft het Sovjet-luchtwapen gisteren bommen geworpen. De burgerbe volking en woonwijken hebben daaronder geleden. In Kouvola brandde een woonhuis af. Overi* gens viel er geen schade te consta- teeren. Andere aanvallen waren gericht op Kaphula, Heinaevaara en Mulo. OUD-BURGEMEESTER VAN BRUSSEL GEARRESTEERD. Brussel, 1 Juli. (D.N.B.) De giste ren afgetreden burgemeester van Brussel, van de Meulebroeck, en de chef van het Brusselsche stedelijke politiecorps zijn op bevel van het militaire bestuur gearresteerd. De burgemeester moest op grond van een verordening inzake de leef tijdsgrens bij het openbaar bestuur van 7 Maart 1941 na het bereiken van de leeftijdsgrens op 30 Juni zijn ambt neerleggen. Te elfder ure heeft hij echter een z.g. „proclamatie" aan de burgerij der stad Brussel door middel van aanplakbiljetten gepubliceerd, waar in hij de genoemde verordening als onwettig trachtte te bestempelen en mededeelde, dat hij de eenige recht matige burgemeester van Brussel is en blijft. De eigenaar van de druk kerij, waarin de aanplakbiljetten zijn gedrukt, is eveneens gearres teerd. Zijn bedrijf is gesloten. De Soir wijst er op, dat van ds Meulebroeck in den Spaanschen burgeroorlog een ijverig partijlid is geweest van de bolsjewisten en dat hij systematisch alle noodzakelijke sociale en cultureele hervormingen in Brussel heeft gesaboteerd. WAVELL OPPERBEVELHEBBER IN BR.-INDIE. Stockholm, 2 Juli (D.N.B.) Offi cieel wordt in Londen bekend ge maakt, dat generaal Wavell tot op perbevelhebber in Britsch-Indië be noemd is. Hij komt in de plaats van generaal Auchinleck, die benoemd is tot Britschen opperbevelhebber in het Midden-Oosten. Wavell's vertrek. New York, 2 Juli. (D.N.B.) Asso ciated Press meldt uit Londen, in verband met de verplaatsing van generaal Wavell als opperbevelheb ber der Britsche strijdkrachten naar Britsch-Indië, dat de desbetreffende officieele mededeeling, die groote verrassing heeft teweeg gebracht, niet met redenen omkleed is. Zij kan echter als een bewijs gelden, dat generaal Wavell wegens de Duitsche doorbraak in Libye en wegens het verlies van het eiland Kreta ter zijde gesteld is. Een an dere lezing, welke het bovenge noemde persbureau geeft, is, dat de wisseling op den belangrijken post van Britschen opperbevelhebber in het Nabije Oosten als een teeken be schouwd wordt, dat generaal Wavell een verlof noodig heeft. De opvolger van Wavell op de plaats van opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in het Na bije Oosten, generaal Auchinleck, die tot dusver de Britsche strijd krachten in Britsch-Indië aanvoer de, is aan het Britsche publiek bijna volkomen onbekend. Generaal sir Claude Auchinleck is 57 jaar oud sn geldt als vertegenwoordiger van de „nieuwe defensieve oorlogsvoering", die bewegelijkheid en verrassing vereischt. Met betrekking tot de benoeming van den vroegeren Britschen mi nister van handel, Oliver Lyttelton tot lid van het oorlogskabinet en het feit dat hij naar het Midden-Oosten gestuurd wordt, meldt hetzelfde persbureau uit Londen, dat men van Lyttelton verwacht, dat hij „de politieke manoeuvres in orde zal brengen, zoo b.v. het behoud van het Britsche prestige in Irak en Iran alsmede in Turkije." Riga in Duitsche handen. Berlijn, 1 Juli (D.N.B.) Teneinde achterwaartsche verbindingen der Sovjettroepen te'vernielen, worden door het Duitsche luchtwapen niet alleen de eigenlijke gevechtsvlieg tuigen, doch ook formaties torpedo- en jachtvliegtuigen met het groot te succes gebruikt. Zoo werden op 30 Juni, voornamelijk in het gebied van Pscow aan het Peipsimeer de uit het bedreigde Oostzeegebied naar Leningrad loopende spoorlij nen op vele plaatsen vernield, ten einde de uit Letland terugtrekken de Sovjettroepen van ieder ver voermiddel te Herooven. In het centrale strijdgebied wordt de ver nietiging van de ingesloten vijan delijke troepen met alle kracht voortgezet-. Tevens worden echter ook hier de achterwaartsche ver bindingen zeer zwaar bestreden. Door luchtaanvallen werden giste ren in dit gebied vijf goederentrei nen en een munitie trein vernietigd, acht stukken geschut buiten gevecht gesteld, negen pantserwagens in brand geworpen en verscheidene honderden vrachtauto's vernield. Toelichting op het leger bericht. Berlijn, 1 Juli (D.N.B.) In een toelichting op het legerbericht wordt door het D.N.B. van militaire zijde verklaard, dat de Duitsche vorderingen aan het front op beide vleugels worden gekenmerkt door den opmarsch voorbij Lemberg naar het O. en het bereiken resp. oversteken van de Duna. In het midden-van het front kon de ten O. van Bialystok gemelde ring reeds in drie kleinere ringen wor den verdeeld. Hieruit blijkt de voortgaande omsingeling, resp. vernietiging van de binnen deze ringen ingesloten Sovjetformaties. Het totale beeld van den toe stand laat voor de Sovjettroepen vernietigin-gsgevechten zien, wa.r- b.\j zij zware verliezen lijden en waardoor de offensieve kracht van de Sovpjets wordt gebroken. Daar entegen gaan de Duitsche offensie ve aanvallen naar het Oosten, on danks voortdurend herhaalde en verbitterde tegenaanvallen der Sovjetformaties ononderbroken voorwaarts. Duitschers veroveren Riga. Hoofdkwartier van den Führer, 1 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Vanochtend hebben troepen van het Duitsche leger Riga- ingenomen, nadat reeds 29 Juni ver vooruitgeschoven strijdkrachten onder bevel van kolonel Lasch in een snellen aanval via Mitau strijdend het zuidwestelijk deel van de stad waren binnen gedrongen. Na de bezetting van Libau. Berlijn, 1 Juli (D.N.B.) De Duit sche soldaten, die op "30 Juni de vroeger door de Sovjets bezette stad Libau binnentrokken, vonden in de haven de wrakken van zes groote bolsjewistische transport schepen, die op 27 Juni bij een aan val van Duitsche vliegtuigen ver nield waren. Bij verrassing hadden de vliegtuigen zich op de 10.000 tot 20)000 ton groote schepen gestort. De uitwerking der bommen was zoo groot, dat van de moderne schepen slechts deelen van eten romp overbleven. Daartusschen drijven de lijken der opvarenden. Een schoorsteen van het grootste schip werd in een buitenwijk van Libau teruggevonden. De straten in de nabijheid der haven zijn bezaaid met stukken verbogen ijzer en hout. Groote vernielingen te Moermansk. Berlijn, 1 Juli (D.N.B.) Tijdens uitgebreide, zware Duitsche lucht aanvallen op voor den oorlog be langrijke Sovjet-doelen zijn in de haven van Moermansk groote ver nielingen veroorzaakt. Luchtgevechten. Berlijn, 2 Juni (D.N.B.) De on dernemingen van het Duitsche luchtwapen aan het O. front waren ook gisteren weer gericht op troe penconcentraties en de achter waartsche verbindingen alsmede op stations e.d. Op verscheidene plaat sen vielen bommen, waardoor de verbindingen gestagneerd werden. Hierbij werden ge-ri—treinen en Die van nnig langer beSv n ts het Maasstation zal sn het geheele spoot- verscheidene colonnes vernietigd en werden talrijke vrachtauto's en pantserwagens vernield. De totale verliezen welke ge meld zijn in het legerbericht van 1 Juli zijn opgeloopen tot 322 vliegtuigen. Aanvallen op Smolensk. Berlijn, 1 Juli. (D.N.B.) Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben de beide laatste dagen omvang rijke aanvallen ondernomen op de districtshoofdstad Smolensk aan de Dnjepr, waar een munitiefabriek, een vliegtuigfabriek, een vliegveld en groote houtopslagplaatsen door opeenvolgende golven met bom men werden bestookt. Reusachtige brandden breidden zich snel uit. Ook de spoorweginstallaties kregen veel treffers, die verder gebruik onmogelijk maken. Voorts was de spoorlijn Tarno- polOdessa herhaaldelijk het voorwerp van hevige Duitsche luchtaanvallen. Door bomtreffers op de rails op verschillende plaat sen werd het verkeer tusschen beide steden onderbroken. Bij een aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op Kirofsk, een stad in het mijngebied van Moermansk, werden de electrische centrale en enkele industrieele installaties door bommen verwoest. Zonder door het bolsjewistische luchtwa pen lastig gevallen te zijn, be reikten alle Duitsche toestellen hun basis. JAPAN EN DE EUROPEESCHE OORLOG. Tokio, 1 Juli (Domei). Aan den vooravond van den vijfden verjaar dag van het begin der Chineesche affaire heeft de chef der persafdee- ling van het leger bij het hoofd kwartier, Maboetsji, vanavond per radio het Japansche volk aange spoord zich uit alle macht te blijven inspannen „om tot een staat van krachtig georganiseerde defensie te geraken met het oog op de interna tionale spanning als gevolg van den Duitsch-bolsj ewistischen oorlog". Hij merkte voorts op, dat de Chi neesche affaire en de wereldoorlog deel uitmaken van denzelfden slag en niet gescheiden kunnen worden. Door de Chineesche kwestie succes vol te regelen zit Japan op de wip en beslist over zegepraal of neder- Sinds de stichting van de regee ring te Nanking is het bewind te Tsjoengking slechts een „plaatselijk bestuur" geworden, aldus de woord voerder. Met zijn gevoel voor recht vaardigheid verleent Japan thans steun aan de regeering te Nanking in haar strijd tegen de rebellenle gers van Tsjan'g Kai Sjek en andere booze elementen in China. Maboetsji betoogde, dat de we reld verdeeld zal worden in twee kampen, waarvan het eene streeft naar den opbouw van een nieuwe orde in de wereld, gebaseerd op voortdurenden vrede, terwijl het an dere poogt de oude orde met al haar onbillijkheden te handhaven. Het internationale prestige en de positie van de regeering te Nanking zijn grcotelijks versterkt door haar erkenning en zullen blijven toene men, terwijl invloed en macht van Tsjoengking zullen blijven achter uitgaan. Thans erkennen nog slechts Groot-Britannië, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie Tsjoengking. AMERIKAANSCH JACHT MET 36 MAN VERGAAN. New-York, 2 Juli (D.N.B.) Naar uit Harphwell (Maine) gemeld wordt, zijn daar zes lijken aange spoeld, die, naar later bleek, tot de bemanning 'behoorden van een par ticulier jacht. Een der lijken ver toonde zware brandwonden. Men vreest, dat het jacht op onopgehel derde wijze verongelukt is, en dat de uit 36 koppen bestaande beman ning om het leven is gekomen. BENOIST-MECHIN'S VERBLIJF TE ANKARA. Vichy, 1 Juli. (D.N.B.) In ant woord op een desbetreffende vraag heeft men in welingelichte kringen alhier verklaard, dat het verblijf van den Franschen staatssecretaris Benoist-Mechin te Ankara waar schijnlijk nog ettelijke dagen zal duren. Men laat doorschemeren, dat de staatsman „een zeer delicate taai: te vervullen heeft, die moeilijke problemen stelt" en dus waarschijn lijk nog een reeks besprekingen met de Turksche staatslieden noodzake ^kiimaken* 'Huis vah( gesloten. Den 19d. J Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 2 Juli: Eerste Kwartier. RADIOREDE VAN WANG TSJING WEI. Sjanghai, 2 Juli. (D.N.B.) Ter ge legenheid van de erkenning van de regeering van Nanking door de staten van het driemogendhedenpact, heeft Wang Tsjmg Wei in een radio rede verklaard, dat er voor China geen andere weg bestaat dan toe te treden tot de as. Sinds het begin van het conflict tusscenh China en Japan hebben de Chineesche communisten gemeenschappelijk met de lakeien van het economische imperialisme gepropageerd, dat China zich op de Sovjet-Unie, Engeland en Amerika moet verlaten. Deze fout is voort durend herhaald en heeft geleid tot den huidigen ondragelijken toestand van China. Thans is de tijd gekomen, om een herhaling van deze fout definitief onmogelijk te maken. De Nanking goed gezinde landen hebben den geest der negen voor de Chi- neesch-Jaansche betrekkingen gel dende beginselen zooals zij tot uit drukking gebracht zijn in het ver drag tusschen Nanking en Tokio en in de gemeenschappelijke verklaring van China, Japan en Manndsjoekwo begrepen, en zij weten, dat deze drie landen een as vormen ter bescher ming van Oost-Azië en ter bevorde ring van de wereldvrede. Ten slotte wees Wang Tsjing Wei op de nood zakelijkheid "an het wederzijdsche ChineesehJapansche vertrouwen, om een grondslag te vormen voor den nieuwen opbouw van Oost-Azië. JAPANSCHE BERAADSLAGINGEN OVER DEN TOESTAND IN EUROPA. Tokio, 1 Juli (D.N.B.) Voor de opening van de heden te houden bijeenkomst van het kabinet, heeft generaal-majoor Okamoto van den generalen staf rapport uitgebracht over de oorlogspositie van dit oogen- blik in Europa. De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, sprak vervolgens over den algemee- nen diplomatieken toestand in ver band met het conflict tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. De minister-president, prins Konoje, zal nog in den loop van den dag door den keizer ontvangen worden om hem verslag uit te brengen over de resultaten van de beraadslagingen der regeering over den toestand in Europa. Prins Konoje zal morgen, naar Domei meldt, in den vorm van een gesprek met de pers of in den vorm van een verklaring, de hou ding van Japan ten aanzien van den nieuwen internationalen toestand bekend maken. Japan en de oorlog tegen de Sovjet-Unie. Tokio, 1 Juli. (D.N.B.) Minister president Konoje is vandaag door den Tenno ontvangen om een uit eenzetting te geven van den door den strijd tegen de Sovjet-Unie ont- stanen toestand. Naar aanleiding hiervan meent de pers te kunnen melden, dat de regeering na een vrij langdurige beraadslaging met de weermacht het eens is geworden over een prin- cipieele houding en dat de minister president den Tenno om goedkeu ring heeft verzocht voor de verkla ring, die de regeering waarschijn lijk morgen over den internationa len toestand zal afleggen. SOVJET-RUSSISCHE STAATS BURGERS IN FRANKRIJK GEARRESTEERD. Vichy, 1 Juni (D.N.B.) De veilig heidspolitie heeft hier alle Sovjet- Russische staatsburgers, die ouder zijn dan 16 jaar, gearresteerd. In totaal werden 250 personen in ver zekerde bewaring gesteld, die thans aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen zullen worden. Soortge lijke maatregelen zijn in het geheele onbezette gebied genomen. Zie verder Buitenland pag. Z, Ze bl. are.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1