Klompertje Klomp [\E VREESELIJKE W VERDENKING MltTEÊÊLAND VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels De strijd in Syrië. Hevige luchtaanvallen op Beiroet. PUBLICATIES BURGERLIJKE STAND TIJDSCHRIFTEN GEMEENTERADEN. jteuiiteton EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN TWEEDE BLAD 2 KOSTBAAR STOEIPARTIJTJE. Er stoeiden eens twee jongens op een rodelbaan te Velp, een van veer tien en een van zeventien, met het gevolg, dat de vuist van den oudste op het gezicht van den jongste te recht kwam. Drie tanden gingen daarbij verloren. Stuur uw zoon maar naar tand arts Zoo-en-Zoo; ik zal de behande ling gaarne voor mijn rekening nemen, sprak toen de vader van den oudste, die aansprakelijk was voor de ontstuimigheid van zijn zoon. Dat is niet voldoende, ant woordde de vader van het slachtof fer; hij zal ook later nog tandheel kundige hulp noodig hebben en na derhand zullen de kunsttanden nog eens gerepareerd moeten worden. Bovendien zal het dragen van een kunstgebit zijn gezondheid schaden en het zal hem beperken in de keuze van zijn beroep. De schade is dus in werkelijkheid veel grooter dan die eene rekening van den tand arts. Ik verlang duizend gulden schadevergoeding! In plaats van het giroboek ter hand te nemen belde de vader van den zeventienjarige zijn advocaat op. Hetgeen het begin was van een procedure, die drie-en-een-half jaar zou duren. Zij is dezer dagen geëin digd met een arrest van het ge rechtshof te Arnhem, dat thans in het „Weekblad van het Recht" is af gedrukt. Hieruit blijkt, dat de voorloopige reparatie 18 gulden heeft gekost, dat de kosten van deugdelijke aanbren ging van een kunstgebit op 250 gul den en die van verder mogelijke reparatie op 150 gulden moeten wor den geschat. Afkeuring voor een be paald beroep kan daarmee voorko men worden. Zoo heeft dus het hof 418 gulden schadevergoeding toegewezen. Bo vendien moet.de vader van den jon- gen-met.de-sterke-vuist tweederde van de proceskosten, die den vader van zijn slachtoffer ten laste ko men, voor zijn rekening nemen. DE ERKENNING VAN DE NANKING-REGEERING. Berlijn, 1 Juli (A.N.P.) Van wel ingelichte zijde vernemen wij, dat in politieke kringen der rijkshoofd stad de erkenning van de regeering te Nanking door Duitschland be schouwd wordt als een logische ver dere ontwikkeling van de politiek van het driemogendhedenverdrag. In dit verband wees men er van daag in de Wilhelmstrasse op, dat het van het begin af tot de beginse len van de regeering te Nanking heeft behoord, een nieuwe orde in het Oost-Aziatische gebied door een samenwerking tusschen de beide mogendheden Japan en China te verkrijgen. Men is hier verder van meening, dat de anti-communisti sche tendenz van de regeering Wang Tsjing Wei in niet onbelangrijke mate heeft bijgedragen tot het er kennen der regeering door de mo gendheden, die het driemogendhe- denpact hebben gevormd. Men ver wacht voorts, dat een aantal andere staten, die bij het driemogendheden- pact zijn aangesloten, eveneens de regeering te Nanking zullen erken nen. HITTEGOLF IN AMERIKA. New-York, 2 Juli (D.N.B.) Van de Oostkust der Ver. Staten komen berichten over het begin van een hevige hittegolf met buitengewoon groot vochtgehalte. Volgens berich ten uit Philadelfia zijn daar reeds acht personen door de warmte be vangen en gestorven. Bulgarije, Hongarije, Kroatië en Slowakije erkennen Nanking. (D. N.B.) - De Bulgaarsche regeering heeft besloten de Chineesche natio nale regeering te Nanking te erken nen, aan wie zij dit besluit telegra fisch heeft meegedeeld. Kroatië heeft eveneens Nanking erkend, evenals Hongarije en Slowakije. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. Gebruikte dames-, heeren-, jongens- en meisjesrijwielen te koop gevraagd (met goede banden). C. NIEROP Heerenstraat 10. Te koop heerenrijwiel met goede banden. WESTERWEG 296. Te koop een prima Damesrijwiel op goede banden. En een prima Fornuis. OUDEGRACHT 145, na 6 uur. Te koop gevraagd: oucle en ge broken Gramofoonplaten tegen flinken prijs. Tevens Huisraad en Inboedels. Naaimachines. Piano's, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: heeren- en damesrijwiel, beste banden, zoomede een vogel kooi. NOORDERKADE 36. Te koop: eikenhouten Cylinder- schrijfbureau, rieten Ligstoel, 's avonds nè 6 uur, LUTTIK OUDORP 8a. Te koop prima goed werkende trapnaaimachine en los onderstel. Adres te bevr. bureau v, d. blad. Te koop: Radio 220 V. wissel en een loophek. PRINS BERNHARDLAAN 18. Te koop: een Radiotoestel bij J BERGSMA, Omval No. 5. 's Avonds na 7 uur. Te koop: z. g. a. n, Heerencost. en Damesmantels in alle mat-nc J. Rij broeken, leeft, 15 j. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Vichy, 1 Juli. (D. N. B.) Naar Ofi uit Beiroet meldt, zijn in den nacht van 29 op 30 Juni drie buiten gewoon hevige luchtaanvallen op Beiroet gedaan. Op haven en stad werden brisantbommen geworpen, waarbij een schoolgebouw getroffen werd. Gelukkig bevond zich niemand in dit gebouw. Voor het overige was de schade, in vergelijking met de hoeveelheid bommen, gering. Vier menschen kwamen om het leven, zes werden gewond. Van 30 Juni op 1 Juli heeft het Britsche luchtwapen bijna ononder broken de stad Beiroet gebombar deerd. Talrijke bommen vielen op ver schillende woonwijken, die in het geheel geen militaire beteekenis heb ben en veroorzaakten materieele schade aan woonhuizen en vooral aan twee moskeeën. Vijf personen werden gedood en twee gewond. Het Fransche legerbericht. Vichy, 1 Juli. (D. N. B.) Het Fransche legerbericht van heden luidt als volgt: In alle sectoren van het front ver sterken de Erigelschen hun detache menten, die contact hebben met onze stellingen. Het Engelsche luchtwapen is uiterst actief. In het zuiden van den Libanon, aan de kust en in de bergachtige ge bieden was er aan beide zijden ar tillerievuur, terwijl de vijandelijke detachementen poogden nader contact te krijgen met onze troepen. In Syrië heeft de situatie rondom Damascus zich niet gewijzigd. Ten noordoosten van deze stad heeft een onzer gemotoriseerde for maties in de omgeving van Nebeck aanzienlijke Britsche afdeelingen aangevallen. Het contact met den vijand werd gehandhaafd. Ons luchtwapen heeft zijn aanval len tot steun van de strijdkrachten te land met bommen en mitrailleurs voortgezet. Het Britsche luchtwapen heeft den afgeloopen nacht Beiroet aangeval len en wel met brandbommen en bommen van zwaar kaliber. In ver schillende wijken werden materieele schade en slachtoffers onder de bur gerbevolking gehield. Palmyra niet gevallen. Vichy, 1 Juli. (D. N. B.) Ofi meldt uit Beiroet: In den fróntsector van Palmyra hebben onze troepen de Britsche tegenaanvallen afgeslagen en den vijand zware verliezen toe gebracht. De bewering van den Lon- denschen zender, dat Palmyra geval len is, is totaal onwaar. Aan het ove rige gedeelte van het front ié de toestand onveranderd. JAPAN OVER DE ERKENNING VAN NANKING. Tokio, 1 Juli (D.N.B.) Naar Domei meldt, heeft de woordvoerder van het Japansche ministerie van voor lichting, dr. Ito, verklaard dat de erkenning van de nationale Chinee sche regeering te Nanking door Duitschland, Italië, Roemenië, Kroa tië en Slowakije een zware slag is voor al degenen, die het groote ideaal der vestiging van een nieuwe orde in Oost-Azië nog niet hebben begrepen. De Japansche regeering heeft in een officieele publicatie uiting ge geven aan haar vreugde en voldoe ning over de erkenning van de re geering van Wang Tsjing Wei. In dit communiqué wordt verklaard, dat de macht van de nieuwe nationale regeering in China sinds haar stich ting in Maart van het vorig jaar voortdurend is toegenomen. Na de sluiting van de principleele overeen komst van 30 November 1940 tus schen Japan en China heeft Japan het initiatief tot erkenning van deze regeering genomen en Wang Tsjing Wei bij zijn plannen in zeer -groote mate steun verleend. Tezamen heb ben Japan en China er sedertdien naar gestreefd het doel van den we deropbouw en een gemeenschappe- lijken welstand in Oost-Azië te be reiken. Door den stap van bovenge noemde regeeringen heeft deze op- bouwarbeid tevens zijn erkenning gevonden. Deze erkenning van de regeering te Nanking door de Euro- peesche mogendheden is een histo risch keerpunt en een nieuwe stap tot verwezenlijking van de nieuwe orde in Oost-Azië. DE ERKENNING DER REGEERING VAN NANKING. Nanking, 1 Juli (D.N.B.) De mi nister van buitenlandsche zaken, Hsoe-Linan, heeft thans van de Duitsche en Italiaansche ministe- riën van buitenlandsche zaken de cfficieele mededeeling gekregen, dat de Chineesche nationale regee ring de jure erkend is. In officieele en niet-officieele kringen noemt men de erkenning door de spilmogend- heden een waardevolle versterking der politieke positie van Nanking. OVEREENKOMST TUSSCHEN NÉDERLANDSCH-INDIE, AUSTRALIË EN MALAKKA. Batavia, 1 Juli. (D.N.B.) Goed in gelichte kringen te Batavia ver klaarden Maandag, dat er tusschen Nederlandsch-Indië, Australië en Britsch-Malakka een overeenkomst tot stand is gekomen over het ge bruikmaken van -steunpunten voor de vloot en luchtmacht bij onvoor ziene' gebeurtenissen. D.e reden voor deze overeenkomst zou liggen in -de bezorgdheid over een verder opdringen van Japan naar het Zuiden in Zuidoost-Azië. DE AMBASSADES VAN ITALIË EN DE SOVJET-UNIE. Rome, 1 Juli (D.N.B.) De bij de Italiaansche regeering geaccredi teerde Sovjetambassade en de Ita liaansche ambassade in de Sovjet- Unie zijn nog niet vertrokken. De leden der Italiaansche ambassade vertoeven in de omgeving van Mos kou, terwijl de Sovjet-ambassadeur nog te Rome is. PAARDENMARKT. Te Alkmaar op Maandag 7 Juli 1941. De gelegenheid tot aanvoer wordt opengesteld van des voormiddags 810 uur, terwijl als marktterrein »e aangewezen de Marktstraat (Door braak). De Directeur van het Marktwezen, VOORTHUYSEN. SINT-PANCRAS. (Juni). G e b o r e n: Ri Jo, d. van J. Kok en A. Schenk. Gerrit, z. van K. Leijen en M. W. Booij. Antonie, z. van F. van Andel en G. R. Kuiper. Overleden: J. Kortleven, echtgen. van M. M. Kleijwegt. Panorama heeft eengeïllustreerd artikel over de wilgenschillers, die seizoendrukte brengen in het land langs onze rivieren. In een bijdrage „Veluwsche vreugden" worden de bekoorlijkheden van onze onvolpre zen Veluwe gememoreerd „De groententuin in Juni" geeft nuttige wenken en practische raadgevingen voor allen, die zich thans met tui nieren onledig houden. Zeer in teressant is een geïllustreerd arti kel over visschen en aquariums. Ho'e een dokter op het platteland zijn patiënten bezoekt en wat hij daarbij alzoo vraagt, wordt in een aardig artikel met fotomateriaal geïllustreerd. Aan gebeurtenissen in binnen- en buitenland, en van alles op het gebied van mode en sport wordt weer ruimschoots aan dacht geschonken. W ARMENHUIZEN. Maandagavond wérd een raadsver gadering gehouden, die door alle leden bezocht was. Voorzitter was burgemeester Nolet. De notulen van de vorige vergade ring werden na een kleine wijziging goedgekeurd. Een schrijven van de Selectie- Vereeniging S. A. E. V., onderafd. L. T. B., en van de tuinbouwvereeni- gingWestfriesland te Schoorldam, om een verbodsbepaling in te stellen inzake het verbouwen van diverse soorten aardappelen, werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Conform een voorstel van B. en W. werd besloten om weder voor vijf jaren deel te nemen in het midden- standsbcrgstellingsfonds Hollands Noorderkwartier. Overeenkomstig een voorstel van B. en W. werd de pensioengrondslag voor den gemeente-secretaris en voor den ontvanger vastgesteld op resp. f 2650 en 675. In verband met den verkoop van de ambtswoning aan den gemeente geneesheer stelden B. en W. voor art. 8 sub 1 van diens instructie thans te doen luiden: „De gemeente-genees heer geniet een jaarwedde van f 1400". De heer De Groot merkte eenigszins verbaasd op, dat de dokter nu niet alleen vrij wonen heeft, maar ook hooger salaris. Dit laatste nu vond spr. niet noodig, omdat het huis toch al zoo goedkoop is ver kocht. De voorzitter merkte op, dat niet vergeten mag worden, dat de dokter nu toch ook de kosten van onderhoud van het huis heeft te dragen. Het is niet meer dan billijk, FRANSCHE VRIJWILLIGERS VOOR DEN STRIJD TEGEN DE SOVJET-UNIE. Vichy, 1 Juli (D.N.B.) Het secr.- generaal van den minister-president deelt mede, dat in het onbezette en ook in het bezette gebied Fransche vrijwilligers zich aanmelden voor den strijd tegen de Sovjet-Unie. Daar geen enkele bepaling van het internationale recht dit belet en ook de eenheid van Frankrijk hierdoor niet wordt aangetast, heeft de Fran sche regeering hiertegen geen be zwaar. DOOR PHILIPPA PRESTON 5) „Dat de man, die vermoord werd, niet Leonard Peters is, maar iemand, die buitengemeen veel op hem gelijkt. We ontdekten het pas, toen we de handige grimeering, door hem toegepast, van zijn ge zicht verwijderden". Audrey drukte zoo hard op de tafel, dat de aderen van haar vingers opzwollen en daardoor ver- rieden, hoe dringend ze steun noodig had om te blijven staan. „Ja en toen wé het gezicht had den schoongewasschen, ontdekten we tevens dat zijn haren ook ge verfd waren. De dokter had het zoo druk met de wond gehad, dat de grimeering hem niet was opge vallen, voordat de man er in zijn dood zoo gezond bleef uitzien, als of hij nog leefde. Dat verried" het geval. En toen kwam de directeur van het telegraafkantoor in de Twee-en-veertigste Straat met het bericht, dat een van zijn besteller? een pakje aan mijnheer Leonard Peters persoonlijk had afgegeven aan een 'adres in de Twee-en-veer- tigste Straat". Plotseling zonk Aurey op een stoel neer. Haar hart klopte haar hinderlijk tot in haar keel en dat maakte haar benauwd. „Ik had er geen idee vanhij zat heelemaal in de schaduw van de lampenkap en ik had hem nooit eerder gezien, zoodat ik geen en kele reden had ,aan zijn identiteit te twijfelen. Maar waarom was die persoonswisseling noodig?" Haar stem bleef ongewoon rus tig; haar moed bedwong haar in nerlijke ontroering bewonderens waardig. „Dat is nu juist, wat we moeten uitzoeken en daarom ben ik hier gekomen, want ik hoopte, dat u ons eenige inlichtingen zoudt kun nen verschaffen. We vonden uw bloc-note met de gedicteerde brie ven, maar daarin is geen enkele, aanwijzing te vinden. Er is een bij aan een zekere So'nia, nog al vaag en toch ergens op doelend. Ik ver onderstel, dat u wel niet zult we ten, waar die brief op sloeg?" Het was een handig verhoor; dat met groot gemak en op gewonen toon gehouden werd; Audrey be greep echter, dat de detective éen val voor haar uitzette, „Neen, geen idee van". Het scheen haar toe, of de donkere hoeken van de kamer, buiten den warm gelen gloed van het licht, vol waren met schimmen van Shane Carter, die over zijn zusje met haar sprak. „Dat begrijp ik. Nu, dan is er geen reden, waarom ik u nog langer zou ophouden. Ik kon niet uitscheiden met mijn werk, voor dat ik zekerheid had, of u al dan niet eenige verdenking tegen uw tijdelijken werkgever gekoesterd had". „Ik heb u reeds gezegd, dat ik hem nooit eerder gezien had en dat er dus voor mij geen reden tot arg waan bestond. U zult mijnheer Pe ters nu zeker wel om de noodige verklaringen vragen, want hij weet natuurlijk precies, wat er ge beurd is". „Hoor eens hier, juffrouw Meri- vale, u moet buiten schooltijd geen vragen stellen, omdat ik daarop geen antwoord kan geven. Maar- het zou me niets verwonderen te hooren, dat mijnheer Peters een beetje verder dan de Tweeen-veer- tigste Straat weggetrokken is maar waarheen, ja dat moet uitge kocht worden. „Wanneer wordt het gerechtelijk onderzoek gehouden? Ze hebben het me wel verteld, maar het is me ontschoten". Haar stem klonk loom en onverschillig. Leyton keek haar doordringend aan. Was ze zoo'n goede actrice, of slechts een on schuldige, jonge vrouw? „Overmorgen. Ik denk wel, dat het uitgesteld zal moeten worden, tot we genoeg bewijzen hebben met de vingerafdrukken en alle kana len, die uit de massa brieven en verdere gegevens leiden, hebben nagegaan". „Ja", antwoordde ze werktuige lijk, terwijl ze dacht: De brieven van Sonia! „Nou dan, goedenavond, juf frouw. U hebt hier een gezellige woning". Audrey zei weer: „Ja", met een koelheid, die aan Leyton niet ont ging en hij werd weer wat vorme iijker. „Als ik nog meer vragen beant woord wil zien, kom ik nog wel eens terug". Met zware passen liep hij naar de voordeur, waar hli met een wij den zwaai zijn hoed opzette en er een tikje op gaf. „Goedenavond, juffrouw Meri- vale". „Goedenavond". Audrey sloot de deur en haastte zich terug in de kamer, waarin de sombere schaduw van den detecti ve nog scheen rond te hangen. Ze kon zien, waar hij op den grooten stoel gezeten had. Hij zou terugko men. Ze zou zich spitsen gaan op elk klopje, op elk belletje, dat zijn meenden B. en W., om daarvoor 400 te vergoeden, d.i. het bedrag, dat de gemeente voorheen ook voor onderhoud enz. bijdroeg. - Het voorstel werd na nog' eenige besprekingen aangenomen. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. om de gedempte sloot achter het zusterhuis, de kerk en de pastorie over te dragen aan het r.k. kerkbestuur en de nieuw gegraven sloot in eigendom over ,te nemen. Eveneens werd besloten om de politieverordening der gemeente aan te vullen met de door den secretaris generaal wenschelijk geachte be palingen op het wegruimen yan sneeuw en ijs. Een suppletoire begrooting voor 1940 werd vastgesteld volgens door B. en W. gedaan voorstel. Rondvraag. De heer de Groot' vroeg weer eens iets naders over de verduiste ringsmaatregelen vanwege de ge meente, als straks de duistere avon den weer komen. De voorzitter antwoordde, dat hij in diverse plaatsen had geïnfor meerd en ook zelf een onderzoek had ingesteld naar de werking van de zoogenaamde verduisteringslampen. Zijn conclusie was, dat heelemaal niet mag worden gesproken van een oplossing van het- verduistering» vraagstuk, want bedoelde lampen maken het niet mogelijk om zich behoorlijk te oriënteerèn. De heer de Groot zou toch graag een proef genomen zien. De heer van Buuren vroeg naar het weggetje bij de sluis te Schoorldam. De voorzitter antwoordde, dat die weg verbeterd is. Bij den binnen kort te houden schouw zal ook dat weggetje bezien worden. Spr. zou het op prijs stellen, als de heer v. B. daarbij tegenwoordig zou zijn, iets wat deze toezegde. De heer Roozendaal beval aan om melk te verstrekken op de scholen. De voorzitter zegde een on derzoek toe naar de noodzaak en de mogelijkheid ervan. Hierna volgde sluiting van de openbare vergadering. 59. En daar begon Klompertje.van zijn avonturen te vertellen en Gijs luisterde naar alles, wat er gebeurd was. Jonge, jonge, wat een kraan van een kerel was die Klompertje toch eigenlijk. Gij vond het verhaal zo prachtig, dat hij niet eens zag wat er gebeurde. 60. Daar keken twee lelijke ogen door de deut van Gijs Soetekoek's winkel. Wie was dat? Het was Leendert van ue Achterweg. Hij was pas enkele dagen in Palingdam komen wonen, maar niemand had het al op hem begre pen, want Leendert was.lan» rlijk, luister maar. ambtelijke komst zou aankondigen. Ze had barstende hoofdpijn, nam nog een paar asperientjes en zette versche thee. In de zitkamer dronk ze haar kopje met kléine teugjes leeg en ging daarna met de kin in in haar handen gesteund en haar ellebogen op tafel zitten. Wat zou het einde zijn van dezen verschrik- kelijken middag? Shane Carter en zij zelf waren verbonden door het knellende geheim, dat het zijné wel was, doch dat zij tot het hare ge maakt had. Ze keek de kamer door met het gevoel, dat ze vol politieagenten was, vol met notitieboekjes en vol met stilte, die alleen door telkens herhaalde vragen verbroken werd. Doch in werkelijkheid zag ze niet anders dan haar eigen spiegelbeeld in den langen spiegel, die eens de trots van het atelier van haar va der was geweest. Hij weerkaatste haar beeld in volle schoonheid, waarvan haar kindsheid reeds, de belofte had ingehouden. Het fletse gouden haar was nu zuiver goud geworden en ze droeg het in een grooten wrong achter in haar hals. En hoewel de hoofdpijn kringen onder haar oogen veroorzaakt had, bezaten die oogen toch nog al de schittering, die haar een fortuin had kunnen bezorgen, indien ze slechts gewild had. Doch ze bekeek haar eigen beeld, als was het dat van een ander. De Audrey van vroeger was verdwenen, toen dat schot in die afschuwelijke kamer viel. Met een zuchtje sprong ze over eind. „Dat gaat zoo niet. Ik moet naar bed en gaan slapen. Morgenoch tend zal ik al m'n zinnen goed bij elkaar moeten hebben. III. „Dit schijnt een afscheid te zijn!" Voor acht uur 's morgens werd ze gewekt door de telefoon van het politiebureau, waar men haar ver zocht, zoo vroeg mogelijk even aan te komen. Ze antwoordde: „Ja", en hoorde de brievenbus klap pen, toen het ochtendblad er in ge worpen was. Ze trok haar kapman tel aan en ging de krant beneden halen. Zpodra ze die uit de bus haalde, zag ze reeds de vette op schriften. s Ze hadden het over den moord op Leonard Peters, die Leonard Pe ters niet was. Over het onbekende slachtoffer eener persoonverwisse ling. En midden tusschen de ko lommen in stond een portret van haarzelf. En op dezelfde bladzijde: Verbazingwekkende Bankdiefstal. Banklooper beroofd van effecten ter waarde van 1.000.000 dollar. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6