0 DE HAGENAAR ALS AMPHIBIE. BOUI-FIX GELESAUS^ BRAAWUS^ BOUI-FIXSM AANVRAAG BILJET PROVETA LANGESTRAAT 78a ALKMAAR. SauS, ctiJLs 'v&utanqfc. '/z LITER (10 CENT GROSSIERSADRESSEN OP AANVRAAG. EERSTE BLAD Alkmaar, Zaterdag. DE OFFICIEELE BENOEMING. Met ingang van 15 Juli 1941 is benoemd tot burgemeester van de gemeente Heiloo de heer G. C. Bos, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Egmond-Binnen. GESLAAGD. Te Amsterdam is voor het arts examen geslaagd de heer J. Dege- naar alhier. De heer mr. J. H. N. Wilken te Heiloo is te Den Haag geslaagd voor het tweede deel van het no tarieel examen. EIEREN IN BESLAG GENOMEN. En proces-verbaal opgemaakt. Door een ambtenaar van den C. C. C. D. werd te Anna Paulow- na een wielrijder aangehouden, die op zijn fiets een mandje meevoer de, waarin zich 110 kippeneieren bevonden. Waar hier een overtre ding van het eierenbesluit 1940 werd geconstateerd, werden de eieren in beslag genomen en pro cesverbaal opgemaakt. Een andere fietser vervoerde in een kartonnen doos 50 kipeieren. Ook hier volgde in beslagname en procesverbaal. GROOT VOCAAL TUINCONCERT. Zondag 13 Juli organiseeren de heeren Corn. Jonker en Nico Ak kerman een vocaal tuinconcert. Aan dit concert werken verschil lende bekende zangvereenigingen uit Alkmaar en omstreken mede. Wij vertrouwen dat vele zanglief hebbers zich zullen opmaken om dit mooie concert te gaan bijwo nen. Voor een zeer aantrekkelijk en afwisselend programma is zorg gedragen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 6 Juli is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedu rende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgen den morgen 8 uur> In de apotheek, welke Zondags ge opend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waar genomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 8 uur. UITSLAG EINDEXAMEN MURMELLIUS-GYMNASIUM. Aan het Murmellius-gymnasium te Alkmaar slaagden voor het eindexamen voor diploma A: mej. C. Dun te Alkmaar. Voor diploma B: mej. B. Eecen te Bergen, en de heeren H. Engel man, H. Jansen en N. de Jongh, allen te Heiloo; A. Bonnet en H. Meiman, beiden te Alkmaar. De examens zijn geëindigd. Alle candidaten zijn geslaagd. VEILING WARMENHUIZEN. Omzet Juni. Verhandeld werd in Juni 1941 en Juni 1940: Rabarber 40.050 kg. Vroege aardap. D. witte kool Spinaie - De omzet bedroeg 2021.28 tegen 2796.96 in Juni 1940. 2.320 bos 53.575 kg. 5.950 kg. 12.500 kg. DE LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE. Omzet in Juni. V. aardap. 721.789 kg. 1.944.117 kg. Tomaten 140.506 kg. 200.378 kg. Bloemkool 2.068 st. 3.390 st. Rarbarber 48.360 kg. 32.720 bos Bos uien 339 bos Peen 3.944 bos 10.056 bos Veldsla 720 krop 274 krop De totale omzet was in Juni 125.370.02 tegen 176.149.52 vel leden jaar in dezelfde maand. DE EXPORT VAN GROENTEN. Weer andere verdeeling. De producten, welke op de exportlijst voorkomen, zullen nu anders worden verdeeld dan voor heen. Tomaten en komkommers zullen voor 80 moeten worden geëxporteerd, tuinboonen 75 peen en spitskool 65 en erwten, peulen en bloemkool 55 MAXIMUMPRIJS TUINBOONEN. De maxmumprijs voor tuinboo nen is thans vastgesteld. De eerste kwaliteit zal 12 per 100 kg mogen opbrengen, de afwijkende kwaliteit 9.60. OMZET NOORDERMARKTBOND IN JUNI. De omzet van de veilingsver- eeniging De Noordermarktbond te Noordscharwoude was gedurende de maand Juni f 6832,56, tegen 23.752,93 in dezelfde maand van het vorige jaar. Deze lagere op brengst is een gevolg van de op schorting van het aardappelrooier Er zijn maar weinig vroege aardap pelen geveild in Juni. NA 12 UUR OP STRAAT, MAAR NIET GESTRAFT. Eenige kreten, vön pijn en rrrt, daar sprong het meisje haal bed uit. „O, mijn, oor, ik word gek!' Haastig schoot zij eenige kleecj^pg- stukken aan en rende de straat op, gillend van pijn, gevolgd door haar zuster, die het onverantwoord vond om haar alléén te laten. Het was echter na middernacht, en dus mochten de jongedames niet meer op straat komen. Geen won der, dat de, surveilleerende politie, die op het gillen afkwam, beiden meenam naar „het bureau", waar men vol deernis met het lijdende meisje naarstig zocht naar de oor zaak van de vreeselijke oorpijn. Niets te ontdekken totdat bewoog zich daar iets? Ja! De zoe kende agent greep toe enving een vloo, die in het oor was gekro pen en van alle misère de oorzaak was geweest. Dankbaar keerden de beide meisjes in het holst van den nacht weer huiswaarts. FEDERATIE VAN RIJWIELPAD- VEREENIGINGEN IN NEDERLAND. De Federatie van Rijwielpadver- eenigingen in Nederland hield gis termiddag in den Muziektuin, onder voorzitterschap van Baroi. von Fridagh, haar algemeene vergade' ring, die aa.n de gebeurtenissen in ons vaderland, sinds de vorige jaarvergadering te Baarn, 'herin nerde, de beste wenschen voor de vergadering uitsprak en een speciaal woord van welkom richtte tot den voorzitter en den directeur van den A.N.W.B. en den oud voorzitter mr. Gratama. De voorzitter deelde mede dat de rijwielpadvereeniging Drenthe tot de federatie was +oegetreden. Van den secretaris-generaal van waterstaat was een schrijven inge komen, dat, gezien de tijdsomstan digheden, het verzoek om subsidie werd aangehouden. Verzocht was als werkobject den aanleg van rij wielpaden te bevorderen. Ir. de Bruin van den A.N.W.B. oordeelde, dat het nu de tijd was voor het aanleggen en verbeteren van rijwielpaden. Het bestuur van den A.N.W.B. had daarom ook aan drang op waterstaat uitgeoefend. De afgevaardigde van Gelder land deelde mede, dat daar de rijwielpaden, in verband met de voedselvoorziening, niet uitgevoerd kunnen worden. De voorzitter oordeelde, dat de voedselvoorziening voorrang verdient. In Schoorl, in het daar voor ongeschikte duingebied, kon het werk voortgang hebben. De heer B ijle veld (Gelder land) deelde mede, dat er daar mooie plannen op uitvoering wachten, waarvoor overleg met de zusterorganisatie Drenthe is ge pleegd. De materiaal-moeilijkheden belemmeren echter reeds het ge wone onderhoud, mede doordat de gemeenten weinig doen. Het aftredende bestuurslid L. Vincken (Assen) werd herkozen, terwijl de heer J. Louwerse als secretaris-penningmeester, die reeds het vorig jaar had moeten aftreden, doch in functie was ge bleven, omdat men toen niet kon vergaderen, op verzoek van de vergadering, na een warm woord van den voorzitter, in functie bleef. De jaarverslagen over 1939 en 1940 werden conform vastgesteld. Dit was ook het geval met de financieele verslagen, waarbij met voldoening geconstateerd werd, dat de financieele positie beter was geworden. Ook de begrooting werd vastge steld, zooals ze was aangeboden. De afgevaardigde van U.M.O., besprak hierop de regeling van de schade toegebracht aan rijwiel paden. Deze afgevaardigde, mr. dr. J. H. Jonckers Nieboer, deelde mede, dat zijn vereeniging nog steeds moeilijkheden ondervindt in bet verkrijgen van schadevergoe dingen. Andere afgevaardigden hadden andere ervaringen. De secretaris J. Louwers deel de mede, dat de schade aan rijwiel paden voor de vereeniging op Wal cheren voor 45000 had bedragen. Voor vergoeding van schade door de Nederlandsche weermacht moet men den burgemeester inschakelen, voor die door de bezettende weer macht den Ortscommandant. In Arnhem had de gemeente de herstellingen uitgevoerd. De ver eeniging had zich tot de bezetten de weermacht gewend, die betaling ahn de gemeente had toegezegd. Anderen hadden weer tegengestel de ervaringen. De voorzitter zegde in een rondschrijven toe de vereeniging, na een enquete, op de hoogte te stellen. Daarna zal de Federatie, in samenwerking met den A.N.W.B. trachten iets te bereiken. Als ontvangende vereeniging voor de volgende jaarvergadering zal de Rijwielpad-vereeniging „West-Veluwe" optreden. Mr. Gratema (Zwolle) deelde nog een en ander mede van de po gingen tot het aanleggen van AGENDA Bioscopen. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Een hemel op aarde (kom.); hoofdrollen Heinz Rühmann en Her man Thimig. Toegang alle leeftijden. Zondag voorstellingen te 2, 4.15 en 7.15 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Een leven lang (real.); hoofdrollen Paula Wessely, Joachim Gottschalk en Maria Andergast. Toe gang boven 18 jaar. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer: Voor Duitschland start (ruitersportfilm) hoofdrollen Willy Birgel, Gerhold Weber en Herbert Böhme. Toegang voor alle leeftijden. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Cupidó in de benzine (hum.); hoofdrollen Leo Slezak en Lizzy Holzschuh. Toegang voor eiken leef tijd. Zondag voorstellingen te 2, 4.15 en 7.15 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 5 Juli. 1.30 uur, zwembad Sportpark, schoolz wem wedstrii den. 7.45 uur, Muziektuin, openlucht meeting N.S.B. spreker Ernst Voor hoeve. Zondag 6 Juli. 3 uur, Muziektuin, De Ramblers o. 1. v. Theo Uden Masman voor Eve rybody. 8. uur, 't Gulden Vlies, optreden helderziende André du Lancelle. PROVETA Naam wonende verzoekt zonder eenige verplich ting zijnerzijds ingelicht te wor den over de propaganda en ver zekering voor tandverzorging. Verzoeke beleefd dit biljet te willen invullen, uitknippen en op te sturen in een (ongefran- keerde) enveloppe, waarop adres: rijwielpaden in Overijsel o.a. van Zwolle naar Deventer. Droevig is echter nog, dat enkele particuliere eigenaren de totstandkoming kun nen tegenhouden en dit te meer waar in de streek de overheden gaarne medewerken. Hoe noodig het rijwielpad is, stelde spr. in het licht met het oog op de- veiligheid. Bij een bespreking over den duur van de volgende vergadering met excursie verdedigde mr. J. P. Bosman het standpunt, dat men dit aan de ontvangende vereeni ging moest overlaten, aangezien niet iedere vereeniging, zooals hier, den steun heeft van de V.V.V. en de overheidf en ook niet ver scheidenheid aan natuurschoon en attracties kan bieden. In dien geest werd besloten, De voorzitter sloot met het uitspreken van de beste wenschen voor de nog volgende excursie. De heer Bloemers, voorzitter van den A.N.W.B., sprak nog een waardeerend woord voor hetgeen de Federatie voor het toerisme deed en sprak als zijn meeniing uit, dat er wel wat meer te doen zal komen en dat waterstaat meer gelden voor dit schoone doel beschikbaar zal stellen. INGEKOMEN PERSONEN. G. Noordhuis, z.b., N.H., van Delf zijl naar Prinses Julianalaan 6. J. M. van Diest, adsp. instrumentma ker P.T.T., R.K., van Bloemendaal naar Frans Halsstraat 11. J. E. Geus, wed. J. van Dok, z.b., N.H., van Oudorp naar Houthavenstraat H. C. van Gooi, tuinman, geen, en gezin, R.K., van Haarlem naar Spoorstraat 56. C. Smit, kappers bediende, R.K., van St. Pancras naar Snaarmanslaan 13. C. H. van Eek, wed. R. H. van Dort, z.b., N.H., var. Oudkarspel naar Prinses Juliana laan 14. J. B. Hoogland; meubel maker, N.H., van Medemblik naar Laat 36. C. van der Leun, leeraar kleedermaken N.O., N.H., van 's- Gravenhage naar Stationsweg 25. A. Glas, h.i.d.h., N.H., van Noord scharwoude naar Prinses Juliana laan 14. J. Mulder, z.b., N.H., van Voorst naar Asterstraat 3. F. Hi- larius, h.i.d.h., N.H., van Harlingen naar Langestraat 22. J. Kuijper, kunstschilder, geen, van Amsterdam naar Kanaaldijk 2a. J. G. Schmaltz, z.b., N.H., en gezin, van Schoorl naar Koningsweg 50. E. C. Oort, echtg. van A. F. Groes, z.b., R.K., van Amsterdam naar Tienen- wal 42. F. Schilt, koopman on- ger. goederen, geen, en gezin, R.K., van Sneek naar Groot-Nieuwland 34. W. van der Oord, kapper. N.H., van Harenkarspel naar Boter- straat It. -A. M. Wittop Koning, studente, D.G., van Amsterdam naar Egmonderstraat 14. A. Hugens, koopman in div. art., R.K., van onb. naar Voormeer 18. E. Knol, huis houdster, N.H., van Meppel naar Wilhelminalaan 25. E. Zijdenbos, echtg. K. A. Fink, werkster, N.H., en kinderen, van Venlo naar Stations weg 192. L. J. Jasperse, foto graaf, G.K., van Tiel naar Nieuwe- sloot 87. A. Toereppel, z.b., N.H., van Bergen naar Spoorstraat 16. N. van Dam, grondwerker, R.K., van Castricum naar Akerslaan 31. M. C. van Sambeek, R.K., onder wijzeres, van Bergen naar Cabel- jaustraat 7. J. C. L. M.' Goedhart, R.K., echtg. v. S. E. J. Peet, van 's-Gravenhage naar Spoorstraat 89. J. R. Zweerus, geen, commies P.T.T., en zoon, van Bergen naar Ruysdaelkade 3. T. Langenberg, N.H., echtg. v. M. Benjamin, z. b., van Heiloo naar Tienenwal 30. H. H. M. ter Horst, N.H., bemidde laarster Gewest, arbeidsbureau, van Emmen naar Lamoraalstraat 1. P. L. L. de Wit, R.K., groentehande laar, van Heiloo naar Pr. Hendrik straat 13. G. Bakker, N.H., d.b., van Akersloot naar Westerkolkstr. 6. M. de Boer, N.H., colporteur, van 's-Gravenhage naar Kooltuin 13. J. C. D. Calf, R.K., kantoorbe diende, en gezin, geen, van Heiloo naar Schermerweg 99. H. de Boer, R.K., kleermaker, van Schoorl naar Koningsweg 50. A. Hoofd, N.H., tuinbouwarbeider, van. Eg mond-Binnen naar Overdiestraat 42. E. Klos, geen, kantoorbediende, van Haarlem naar Bisschop Botte- mannestr. 43. VERTROKKEN PERSONEN. C. de Haan, R.K., huishoudster, van Nieuwlandersingel 70, naar Ber gen. E. C. Tiet, R.K., dienstbode, van Verdronkenoord 56, naar Lim- men. A. de Vet, N.H., dienstbode, van Spoorstraat 64, naar Warmen- huizen. R. M. van den Broek, R.K., dienstbode, van Baanstraat 6a, naar Haarlem. I. Smal, R.K., dienst bode, van Wagenmakerstraat 5, naar Bergen. G. van Kessel, R.K., dienstbode, van Verdronkenoord 50, naar Abbekerk. M. M. Hollander, R.K., h. in de huish., van Wildeman straat 8, naar Lemsterland, Lemmer. Abr. Booij, geen, studeerend, van Stuartstraat 38, naar Oldebroek. P. van der Walle, N.H., mandenma ker, van Eikelenbergstraat 10, naar Nieuwe Niedorp. C. Rood, N.H., z.b., en gezin, van Luttik Oudorp 35a, naar Oudorp. G. J. Boom, R.K., bankwerker, en echtg., van Lom- bardsteeg 9, naar Amsterdam. G. Huiberts, R.K., dienstbode, van Em- mastraat 56, naar Hoorn. H. van Sluis, R.K., z.b., Baansingel 37b, naar .Uitgeest. C. J. A. van de Kamer, R.K., huishoudster, van Geest 17, naar Herwen en Aerdt. K. A. Ap pelman, geen, grondwerker, van Kooltuin 13, naar Ede. W. Weel, N.H., dienstbode, van N. G. Pierson- straat 16, naar Schellinkhout. F. van Smirren, N.H., z.b., van Linden- laan 4, naar Heiloo. A. Oudes, H.A.Z., bankwerker, van Eilandswal 10a, naar Amsterdam. T. R. Teitsma, Ger.K., bouwk. opz., van Houtweg 28 naar Kam pen. A. Kieft, N.H., zonder be roep, van Snaarmanslaan 113 naar Harenkarspel. J. M. Groothui zen,' R.K., zonder beroep, en echt- genoote, van Verdronkenoord 103 naar Gouda. L. Bootsma, EvL., dienstbode, van Boterstraat 12 naar Duitschland. F. J. Westra, N.H., kantoorbediende, van Geestersingel 38 naar Heiloo. T. van der Steen, R/K., zonder beroep, van Verdron kenoord 49 a, naar Enschede. J. Smit, N.H., zonder beroep, van Friescheweg 40 naar Hoorn. T. Mèuleveld, geen, magazijnbedien de en echtgenoote, van Tienenwal 13 b naar Hoorn. A. Kragt, N.H., dienstbode, van Jul. van Stolberg- laan 2 naar Bergen. J. M. Schaap van Wilgenburger, Ger.K., zonder beroep, en echtgenoote, van Spoor straat 3 naar Hilversum. UITGEEST. Aanbesteding. - Door het ge meentebestuur is aanbesteed het bouwen van arrestantenlokalen, een politiekamer, een lijkenhuisje en een bergplaats, te bouwen nabij het Raadhuis. Ingekomen waren 4 bil jetten, t.w.: K. Tromp 7209, Th. Krom f 7495, J. Scheerman 7850 en C. de Wit f 7654. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. (Van onzen Haagschen correspondent). Er is geen stad in Nederland, waar in den zomer zooveel wordt gezwommen en gebaad als Den Haag. Ons zeefront is een kilometer of vijftien lang en behalve Scheve- ningen hebben wij nóg een bad plaats, Kijkduin, die door haar grootere zuster erg wordt over schaduwd, maar onderdeharld veel drukker wordt bezocht dan menige badplaats, die er den naam van heeft. Het Stille Strand. Bij Kijkduin sluit het z.g. Stille Strand aan, dat zich over een kilo meter of zeven uitstrekt en heele- maal niet klopt met zijn naam, die dan ook uit den oertijd van een jaar of vijfentwintig geleden da teert. Het is namelijk het drukste strandbad, dat men zich kan den ken. In den zomer, vooral op Zon dagen en in den vacantietijd, komt daar de bevolking van Den Haag- West, waar de meeste Hagenaars wonen, bij elkaar, en men heeft nog nooit zooiets gezien als het tentendorp van werkelijk duizen den tenten, dat dan het „stille" strand, zoover het oog reikt, over dekt. Dit dorp is niet willekeurig, maar volgens een zeker schema opgezet. Er is een vereeniging, die „het Stille Strand" heet en over de orde waakt. De geregelde bezoe kers zijn er bijna allen lid van voeren haar vlagje op hun tent en onderwerpen zich vrijwillig aan haar discipline, die zich ook over het gedrag en het toilet van haar leden uitstrekt. Hiervoor gelden ongeschreven wetten: wie zich niet behoorlijk gedraagt, wordt getrof fen door het vonnis van het scher- vengericht en genegeerd. Het is een wonder zoo goed als de pu- blieke opinie in deze haar functie vervult. Op het Stille Strand ge schiedt niets onvertogens. Men zou dit er ook niet kunnen hebben, want als er ergens een familiebad is, waar heele gezinnen bijeen komen, dan is het hier. Het bad heeft zijn eigen politie bureau, reddingsbrigade en op bescheiden schaal zijn winkels en cafétjes. Ieder heeft er zijn vaste plaats. Men zou er wel een adresboek van kunnen aanlegg ;n. Er zijn bepaalde ondernemers, die de tenten bewa ren, waardoor het heen en weer sjouwen wordt uitgespaard en ook in ander opzicht is er allerlei „ser vice". Er zijn massas Hagenaars, die het nooit hebben bezocht en er den neus voor optrekken, maar dat is onzin. Het is er keurig en bijzon der gezellig. Er zijn clubs, 'die on derling spelen, op de mandoline en de güitaar, geïmproviseerde con certen weggeven, men kent er elkaar als. in de straat waar men woont zijn buren en er zijn genoeg families, die in den zomer hun huishouden naar het Stille Strand overbrengen en er van 's ochtends Vijftien kilometer strand. vroeg tot 's avonds zoo laat als het maar mag, vertoeven. Onze kust is nogal eens gevaarlijk door on voorziene stroomingen, maar on danks de honderdduizenden, die in den loop van een zomer van het Stille Strand in zee gaan, komen ongelukken zelden voor. De red dingsbrigade houdt een oogje in het zeil en néémt de taak over, die in de afgesloten zeebaden de bad mannen in hun bootje vervullen. Het Volksbad. Het Stille Strand loopt van Kijk duin tot aan de Visschershaven door. Aan gene zijde van de haven gaat het baden dan meteen verder. Daar heeft men weer een groot vrij bad, waar zich in den zomer even eens duizenden vermeien, voor wie het Stille Strand te afgelegen is. Dit gedeelte is bij de „dagjes- menschen" bijzonder in trek. De etiquette is er niet al te streng. Het gaat er nogal burgerlijk toe. Papa permitteert zich de vrijheid van zijn hemdsmouwen en hoewel het pootjebaden voor volwassenen vanwege de aesthetica verboden is, ziet men menige -mama met opge trokken rokken en bloote beenen iangs de waterlijn waden. De.kin deren dartelen er in hun badpakjes rond en zoo heeft de heele familie plezier. "Op dit vrije bad volgt het gemeen telijke Volkszeebad, verreweg de grootste afgesloten badinrichting van Scheveningen. Het is zeer goedkoop en kost 's middags na vijven zelfs heelemaal niets. Dit is het uur, dat de menschen die op kantoor hebben gezeten en de winkelmeisjes hun duik komen nemen, wat tegenwoor dig nog des te beter kan, daar het bad pas om acht uur 's avonds sluit. Het Volkszeebad heeft een orga nisatie, die erop berekend is met duizenden te werken. Men komt er vlot aan de beurt en in tegenstelling met vroeger mag men er tegen woordig, met zekere beperkingen wat den tijd betreft, zonnebaden. Sedert een paar jaar is de nogal preutsche maatregel afgeschaft, dat de manne tjes en wijfjes op het strand niet samen mochten zitten. Een draad afzetting hield hen braaf gescheiden. Niet verboden was aan weerskan ten vair den scheidsmuur en vlak er tegenaan te gaan zitten, maar voor het familieleven was dit toch niet be vorderlijk. Het hekje was dan ook erg onpopulair. Dat het is verdwenen heeft den loop naar het Volkszee bad nog extra doen toenemen. Het is geen zeldzaamheid, dat er een tien duizend baden por dag worden ver strekt. Kermis der ijdelheid. De mondaine badgelegenheid van. Scheveningen is het luxe-bad. Het zeewater is er precies hetzelfde als in het volksbad, maar men zegt, dat er een beter publiek komt, ofschoon ik persoonlijk daar volstrekt zoo zeker nog niet van ben. Wel zijn de badpakjes er wufter; men ziet er zeker ook meer make up. Hier is de attractie het zonnebad, dat geen Zl LITER (10s H&t SOEPPASTA-BLOKJE SOCPPASTA-BlOmE. iM£c4u£St*tc6i ÏOtyJZtl, extra geld meer kost en de kermis der ijdelheid. Men kan zoolang blijven als men wil, tenminste als men geen koetsje in gebruik heeft. Er zijn tegenwoor dig massa's baders en baadsters, die maar meteen in badkleeding naar het strand komen. Een reservebad pakje hebben zij bij zich; op het strand is er voor gezorgd, - dat men zonder extra kosten kan verwisse len. Voor fiets of tram is een over gooi voor de meisjes, een overeen komstig summiere kleeding voor de mannen genoeg. Er is tegenwoordig geen mensch meer, die er aanstoot aan neemt als meisjes in haar strandshorts op de fiets strand- waarts rijden met min of meer vrij gevig vertoon van bruine bloota beenen. De straatkleeding kan men in een vestiaire in bewaring geven en dan is er niets dat belet den heelen dag te blijven. Er zijn in den vacantietijd heele „stammen", die dat doen. Hun consumptie brengen zij mee, anders is er wel wat te krijgen in het strandcafé, waar men ook in bad pakje welkom is of anders bij de rondloopende bedienden, die voor een fooitje een tafeltje aansleepen, ;oodat mén zich bijna als thuis kan installeeren. De vroegkomers zorgen er voor, dat zij een parasol bemach tigen, waaronder men, van de lucht en het water vermoeid geworden, een dutje kan doen of kan lezen; deze of. gene heeft een gramöfoon meegebracht, die de liedpes van den dag uitzendt, men kan desgewenscht wat beweging nemen aan de gym- nastiektoestellen, er wordt druk aan hardloopen en balspelen gedaan, ook de sport, die flirt heet, wordt van- zelf druk beoefend, kortom ook hier is het zeer genoegelijk. Hef „Groene Huisje". Maar hiermede is het badgebied van Scheveningen nog lang niet ten einde. In de latere jaren is het meer en meer in zwang gekomen ten Noorden van Scheveningen te baden in den omtrek van wat men het „Groene Huis" noemt, een loodsje, dat vroeger voor schiet proeven werd gebruikt. Daar heeft zich langzamerhand een reprise van het Stille Strand gevormd, die zich nu ook al over gauw een kilo meter uitstrekt en waar zich zomers duizenden baders verza melen. Velen geven tegenwoordig aan deze, niet ver- van Scheve ningen gelegen en op de fiets ge makkelijk te bereiken badgelegen heid, de voorkeur. Zoo leven er in den Haag-aan- zee den zomerdag duizenden, tien duizenden Hagenaars als amphi- bieën, om de haverklap in en uit het water. Ik meen niet te overdrij ven als ik zeg, dat het er op een warmen Zondag al gauw een vijf tigduizend zullen zijn, die hun dag aldus doorbrengen. En als men in aanmerking neemt,' dat er ook in de zoetwaterbaden, speciaal het groote openluchtzwem bad van het Zuiderpark nog gere geld een duizend of wat zwemmers zijn, dan vrees ik geen tegenspraak op het gezegde, waarmee ik ben be gonnen: dat den Haag voor den zo mer wel het zwemrecord houdt. Men kan het ons aanzien: de Hage naar onderscheidt zich van andere volksstammen door zijn gebruinde tint, die herinneringen aan koffie met room oproept. - HAGENAAR,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2