DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. OMP De strijd aan het Oostfront. )NGEN m Een nieuwe phase van operaties. Achtervolging van Sovjettroepen over de Sereth. Britsche havenwerken aan de Z. en Z.O. kust gebombardeerd. De strijd in Syrië. VERDUISTERINGS- T1JDEN van 22.03 tot 5.25 op 21.22 onder 5,19 Het toppunt van schandelijke onmenschelijkheid. Nieuwe Engelsche schending van het volkenrecht. Britsche strijdkrachten bij Tobroek bestookt. Engelsche luchtaanval op Palermo. T telegrammen. boerenleider heeft onder ;ingen de twee en uit Rolde rvan was ge- van de N.S.B. oeren en boe- ;n, betuigen u arouw in uw :en nationaal- nd." am was gericht saris en luidde: teren en boerin- verzekeren u, en verstaan en t de algeheele strijd van boe- ewisme is be- •ootsche demon- eleefd uit- helemaal uist in het aarom zou ;en maken. nOMtuT vSR- -< OOR UW o'n foto nog iet alleen in dapper die Dus stemde :huld was, dan..." jeteekenend, Sonia handen ineen om ie ga verder. Ik vend in zulke diep- ering neer te stor- gedacht had, dat ;n per uur tien jaar l sedert het oogen voor het eerst om ven vroeg", och zoo mooi, als je vlam staat. Je wordt and door. Ik wou, ïgen wist, om je op maar er schiet me niets te binnen... ieten loopen om aan ontkomen en ben vermoeid. Het was jammer voor dien i, maar voor mij uzengeluk". - irder hardop te den reken tegen Sonia, an woede beefde. Ze ng naar Peters. Had lit aantrekkelijk of Hoe had ze zich i door zijn minder- stochtelijkheid? Ze of ze dat halve jaar gheid ooit uit haar ;n wegwisschen. (Wordt vervolgd). ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. RERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 158. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Dinsdag 8 Juli 1941 Berlijn, 7 Juli. (D.N.B.) Het D.N.B. heeft op het weermachtbericht van vandaag de volgende toelichting ont vangen: De Duitsche opmarsch naar het O. heeft met zijn voorste troepen de z.g. „Stalin-linie" thans over een breed front bereikt. Hiermede begint een nieuwe phase van de operaties in het Oosten, daar te voorzien is, dat om dit systeem van versterkingen hevige gevechten geleverd zullen worden. Met de verovering van deze stelling hebben de Duitsche troepen den weg vrij naar de groote gebieden in het binnenland der Sovjetunie. De Duit sche troepen hebben in de thans achter hen liggende twee eerste we ken van den nieuwen veldtocht in het Oosten bijna al het nieuw verkregen land der Sovjet-Unie sinds Septem ber 1939 den bolsjewisten weer afge nomen. Het zijn de Westelijke Oekraine en Westelijk wit-Roethenië, die vroeger bij Polen behoorden, Bessarabië en de Noordelijke Boeko- wina, die vroeger in Roemeensch be zit was, alsmede de voormalige lan den Letland en Litauen. Deze gebie den beslaan in totaal een oppervlakte van 375.000 vierkante kilometer. Wanneer men zich realiseert, dat het Duitsche rijk op grond van de bepa lingen van Versailles teruggedrongen was tot een gebied van 469.000 vier kante kilometer, dan kan men hier uit de grootte van het succes bepa len. Tot aan de nadering van de „Stalin- linie" hebben de Duitsche troepen vanaf de grens ongeveer 400 a 450 kilometer al strijdend en marschee- rend afgelegd. Dit gelukte in een periode van veertien dagen. Welk een korten tijd dit is, blijkt, wanneer men zich herinnert, dat in 1940 de Duitsche formaties in het Westen' vanaf de Luxemburgsche grens tot Abbeville aan de Kanaalkust 21 dagen noodig hadden en hierbij slechts een afstand van 350 kilometer hadden af te leggen. De Stalinlinie is weliswaar geenszins met de Maginot- linie te vergelijken, toch kan men aannemen, dat zij is aangelegd in een voor de verdediging bijzonder goed geschikt terrein. Hierbij komen nog de nieuwe veldversterkingen, die se dert het begin van den oorlog zijn opgericht. Terwijl de door den Duitschen aan val murw gemaakte strijdkrachten naar deze verdedigingslinie terug trokken, worden uit het achterland voortdurend reserves aangevoerd. Op deze transporten, alsmede op het belangrijkste wegennet in het ach terland van de Stalinlinie zijn der halve bij voorkeur thans de aanval len van de Duitsche luchtmacht ge richt. Tevens echter brengt ons lucht- wapen nieuwe slagen1 toe aan de nog resteerende Sovjetvliegerformaties, die tevergeefs trachtten de verliezen te compenseeren. De gevechten om de Stalinlinie zullen de komende week op den voorgrond staan. Te verwachten is echter, dat ook deze verdedigingslinie voor de Duitsche troepen op den duur geen onover winnelijke hindernis zal vormen. Grootere breuk in de verster- kingslinie. Berlijn, 7 Juli. (D.N.B.) Gepantser de Duitsche strijdkrachten hebben gisteren, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, den breuk in de door de res ten van de verslagen bolsjewisten betrokken versterkingslinie, vergroot. Twintig bunkers van de modernste soort werden na zware gevechten ge nomen. Bij de actie van de Duitsche troepen werden hier 154 pantser wagens en gepantserde verken ningswagens, alsmede honderd stuk ken geschut varieerende van middel matig tot het zwaarste kaliber buit gemaakt. Sterk vestingwerk aangevallen. Berlijn, 7 Juli. (D.N.B.) Tijdens hun verderen opmarsch naar de ver dedigingswerken van de Stalinlinie heeft, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt gemeld, een af deeling Duitsche infanterie op 6 Juli een sterk vestingwerk aangevallen, waar van de bemanning door haar poli tieke commissaris was opgesloten en gedwongen was zich op te offeren. Na taaie gevechten, die deels in de onderaardsche verbindingsstukken werden voortgezet, gaven zich twin tig overlevenden der bemanning over. Na elkaar kwamen uit dit ves tingwerk nog acht vrouwen te voor schijn, die door de Sovjets van wa pens waren voorzien en tot strijden met de wapens waren gedwongen. Kazematstellingen in de Stalin linie bedwongen. Berlijn, 7 Juli. (D.N.B.). De uit Wolhynië terugtrekkende bolsjewis ten trachten in de moderne kazemat ten der Stalinlinie nieuwe verdedi gingsstellingen te betrekken. Duit sche troepen hebben, naar het D.N.B. verneemt, na door de Sovjetachter hoede te zijn gedrongen, den aanval op dit stelsel van kazematten geopend. Op verscheidene plaatsen is de linie doorbroken, nadat kaze matten, die van kracht:ge wapenen voorzien waren, genomen waren. De opmarsch der Duitsche troepen wordt voortgezet. KAART VAN PELT DE OPERATIES AAN HET DUITSCH—ZUIDOOST-FRONT. Ve.vo°rnaamste militaire operaties aan het Zuidoost-front bepaalden cn in de afgeloopen week tot het vernietigen van verstrooide deelen van den vijand. nnf ^en val van de vesting Lemberg gingen de aanvalsrichtingen der andere CzernPe^t^n tW66 r*cht'ngen> een hiervan was Tarnapol, de Ten Zuiden van Lemberg volgden men de rivier de Stryj tot aan de Hongaarsche grens. Door de bezetting van de stad Stryj kwam de Sarnbor-achterhoek geneei ,in Duitsche handen. Het is daar waar de rijke Galicische olie velden gelegen zijn. Met de Hongaarsche troepen samen werden de steden Stanislau en Koiomea bezet, hiermede hebben de legers het gebied van de Proeth bereikt en zyn de Dnjestrstad Chotin genaderd. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 7 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In Bessarabië zijn de Duitsche en Roemeensche troepen, na tegenaan vallen te hebben afgeslagen, steeds in den aanval. In de Boekowina heb ben Roemeensche troepen en N.W. daarvan Hongaarsche strijdkrachten den bovenloop van den Dnjestr be reikt. Czernowitz is genomen. De achtervolging van den vijand werd over een breed front aan de over zijde van de Sereth voortgezet. Ten N. van de Pripet-moerassen rukken afdeelingen van het Duit sche leger al strijdende over een breed front op naar den Dnjepr en den bovenloop van de Duna. De operaties der Duitsche en Finsche troepen blijven zich volgens de plan nen ontwikkelen. Eskaders van de Duitsche lucht macht hebben ook gisteren een groot aantal vijandelijke pantserwagens en vrachtauto's, alsmede treinen, verkeerswegen en munitieopslag plaatsen vernield. Geslaagde lucht aanvallen waren verder gericht op den terugtrekkenden vijand in de Oekraine en op versterkingswerken. Andere afdeelingen bombardeerden vijandelijke troepen rondom Smo lensk en ten O. van het Peipus- meer. Gevechtsvliegtuigen en stu ka's steunden het landleger op het visschersschiereiland en bestookten steunpunten van den vijand met bommen van elk kaliber. Op den zesden Juli hebben de Sovjets in totaal 204 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 160 bij luchtgevechten vernield, 41 vliegtuigen werdén er op den grond vernield en drie door mijnvegers neergeschoten. Tien Duitsche vlieg tuigen worden vermist. In het O. der Oostzee ontmoetten Duitsche mijnenvegers vier Sovjet torpedojagers. In een gevecht, dat een uur duurde, werd een jager door geschutvuur beschadigd, waarna de vijand zich terugtrok. Dezelfde mij nenvegers sloegen zeven vijandelij ke bomaanvallen af en schoten daarbij drie Sovjetvliegtuigen neer. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in het Kanaal van St. George twee vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 10.000 ton tot zinken gebracht. Ge vechtsvliegtuigen hebben in den af geloopen nacht met succes vlieg velden in Midden-Engeland en ha venwerken aan de Z.- en Z.O.-kust gebombardeerd. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers voltreffers geplaatst op artillerie en luehtaf- weerstellingen bij Tobroek. Pifj aanvalspogingen heeft de vijand gisteren overdag aan de Ka naalkust 19 vliegtuigen door jagers en afweergeschut verloren en 1 door marinégeschut. Britsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht op ver schillende plaatsen in West-Duitsch- land brisant- en brandbommen la ten vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Branden in woon wijken, o.m. te Dortmund, konden snel gebluscht worden. Bij deze aan vallen en bij een nachtelijken aan val op de kust van het bezette Fransche gebied hebben nachtjagers en afweergeschut 8 gevechtsvlieg tuigen neergeschoten. Van 3 tot 6 Juli zijn 83 Britsche vliegtuigen neergeschoten, waarvan 58 in luchtgevechten en door nacht jagers, 21 door afweergeschut en 4 door oorlogsschepen. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland 9 Duitsche vliegtuigen verloren. Duitsche aanval op Suezkanaalt Berlijn, 7 Juli (D.N.B.) In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen het Suez-kanaal aangevallen. Bommen van allerlei kaliber werden uitgeworpen. Vrij sterke gevechtsformaties van bet Duitsche luchtwapen hebben Zaterdag weer met succes een aanval gedaan op Alexandrië. Bom men van allerlei kaliber troffen de dok- en kade-installaties van de haven, opslagloodsen en het goe derenstation. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Berlijn, 8 Juli (D.N.B.) In den nacht van 7 op 8 Juli zijn Britsche bommenwerpers west- en noord- westduitschland binnengevlogen. Op verscheidene plaatsen werden brisant- en brandbommen neerge worpen, waardoor op verschillen de plaatsen schade aan gebouwen en verliezen onder de burgerbevol king veroorzaakt werden. Het Fransche legerbericht. Vichy, 7 Juli (D.N.B.) Het leger bericht van heden meldt: Geen wij ziging in de algemeêne situaties. De Britsche aanval, die gisteren in het kustgebied werd gedaan, heeft tot een verbitterden strijd in de om geving van Damoer geleid. Van ochtend duurde deze nog voort. Van de andere fronten valt niets van belang te melden. Ons luchtwapen heeft alle door de verkenners opgegeven doelen met bommen en mitrailleurvuur bestookt. Bijzondere -belangrijke re sultaten werden door haar optre den in de buurt van Deir Es Tsor bereikt.. In den afgeloopen nacht werd Beiroet driemaal aangevallen. Op verschillende wijken kwamen bommen neer, die niet-militaire gebouwen en een kerkhof verniel den. Er vallen enkele slachtoffers te betreuren. Toestand onveranderd. Vichy, 7 Juli (D.N.B.) Het Fran sche persagentschap Afo meldt uit Beiroet: Om negen uur was de toestand vandaag aan het geheele front on veranderd. Onze troepen weerstaan nog steeds den vij andelij k'en druk aan de kust. In den nacht van 6 op 7 Juli heeft het Britsche luchtwa pen drie vluchten gemaakt boven Beiroet. Op de wijk bij den vuurto ren en op de buurt St. Michael en aan de rivier werden bommen neer geworpen. Vijf huizen werden ver nield. Een persoon werd gedood, een werd gewond. Een bom is op het kerkhof der orthodoxe kerk in de wijk St. Michael terechtgekomen, waar eenige graven werden ver-' nield. SOVJET-AANVAL OP ROODE KRUISSOLDATEN; Berlijn, 7 Juli (D.N.B.) Na de doorbraak van de Duitsche troe pen door een bolsjewistische verde digingsstelling bij Minsk werden, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, Duitsche Roode Kruis- sol daten uitgestuurd om de gewon den te bergen. Nauwelijks waren de Duitsche Roode Kruis-soldaten met hun opdracht begonnen om uit de duizenden gesneuvelde bolsjewisten de gewonden te zoeken en buiten de vuurlinie te brengen, of zij werden door verstrooide groepen Sovjets van zeer dichtbij onder vuur geno men. Höewel deze afdeeling door witte banden om den arm waarop het teeken van het. Roode Kruis duidelijk kenbaar was gemaakc, schoten de bolsjewisten vanuit een veilige schuilplaats op de Duitsche Roode Kruis-colonne. Verscheidene gewonde bolsjewisten werden het slachtoffer van dezen overval. En kele Duitsche Roode Kruissoldaten werden gewond. Deze gebeurtenis wordt nog aan* gevuld door het feit, dat kort daar op een vooruitgeschoven verband- plaats, eveneens voorzien van groote Roode Kruisteekens, door een kleine afdeeling bolsjewistische soldaten werd overvallen en beschoten. "Aan het snelle ingrijpen van een opruk kende Duitsche afdeeling infanterie is het te danken, dat het Roode Kruispersoneel en de gewonde Duit sche en Sovjet-soldaten niet om net leven kwamen. De omstandigheden, waaronder deze bolsjewistische overvallen wer den ondernomen, bewijzen op on dubbelzinnige wijze, dat de Sovjets opzettelijk de door het Roode Kruis- teeken voor onschendbaar gehouden inrichtingen aanvallen. MIJNEN VOOR DE HAVENS VAN DE ZWARTE ZEE. Berlijn, 7 Juli (D.N.B.) Forma ties van de Duitsche luchtmacht hebben dezer dagen tezamen met eenheden van het Roemeensche luchtwapen het leg'gen van mijnen voor de haven der Sovjet-marine in de Zwarte Zee met goed succes voortgezet. Het grootste deel van de Sovjet- vloot ligt in de haven stil, daar de ze haven door aanvallen van de Duitsche en Roemeensche vliegtui gen gesloten zijn. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 8 Juli: Volle Maan, Berlijn, 7 Juli (A.N.P.) Omtrent de beschieting van Duitsche schip breukelingen door een Engelsche duikboot in de Grieksche wateren wordt gemeld: In de N.-Grieksche haven Kaval- la liep midden Mei de reddingsboot van een Grieksch motorvaartuig binnen. De inzittenden waren diep onder den indruk van een afschu welijke gebeurtenis. De geredde Grieksche zeelieden vertelden, dat hun kleine vischkotter door een Britsche duikboot tot binken was 'gebracht. Terwijl de Grieksche be manning en de Grieksche passagiers zich in een sloep van het motor vaartuig mochten begeven, werd de Duitsche bemanning, die n het wa ter ronddreef, door de Britsche ma trozen met machinegeweren dood geschoten. Een nieuw baralong-geval. Alvorens van Duitsche zijde werd overgegaan tot het bekend maken van dit voorval, dat herinnert aan de gevallen van de „King Stephen", de „Baralong" en de „Cossack", wer den de kapitein en de bemanning van het Grieksche motorvaartuig in tegenwoordigheid van neutrale bui tenlanders onder eede gehoord. Het resultaat van dit nauwkeurige en uitvoerige onderzoek bevestigt, dat de Engelschen met ongelooflijke laaghartigheid en menschenwaardi- ge ruwheid 'n misdaad hebben ge pleegd. De neutrale buitenlanders hebben gedurende het onderzoek en in hun rapporten met grooten af schuw van den laaghartigen moord der Britten kennis genomen. De onder eede afgelegde verkla ring, die is geteekend door den Griekschen kapitein en alle vijf de leden van zijn bemanning luidt: „Het 35 ton metende motorvaar tuig „Osia Paraskevi" is op 20 Mei 1941 te 12.00 uur op de vaart van het eiland Lemnos naar Kavalla, twintig zeemijlen ten N.W. van Kestron op 1.000 m. afstand aan gehouden door een Britsche duik boot, die vier schoten over de boeg van het schip loste. Aan boord be vonden zich buiten de Grieksche bemanning een Duitsch officier een onderofficier en twee manschappen. Het schip stopte onmiddellijk en een Grieksche matroos wuifde met een witten doek. In weerwil daar van werd de Duitsche officier met een pistool beschoten vanuit den toren der duikboot, die inmiddels langszij was gekomen. Een officier van de Britsche duikboot beval de Grieksche bemanning in de reddings boot te gaan. De Duitsche soldaten werden daarna met machinegewe ren bedreigd en gedwongen zich on derdeks te begeven, daarop opende de duikboot van zeer nabij geschut vuur op het motorvaartuig, dat on middellijk in brand geraakte en snel zonk. Met brandend uniform spron gen de Duitsche soldaten in het wa ter. Zij werden toen, ronddrijvend in het water, zoolang met machinege weren beschoten, tot zij alle getrof fen en gezonken waren. De Grieksche bemanning was op een afstand van dertig meter getui ge van deze afschuwelijke gebeurte nis, van begin tot einde. Duitschland zal uit dit ruwe en onmenschelijke optreden der Brit sche marine de noodige consequen ties trekken. Toen de kapitein en de beman ning van hetGriekche motorvaar tuig onder eede gehoord werden, waren buitenlandsphe getuigen, door de Duitsche autoriteiten uitgenoo- digd, daarbij aanwezig. Er is dus geen aanleiding om aan de boven geschilderde gebeurtenis te twijfe len. De Engelschen hebben zich schuldig gemaakt aan een misdaad, die zelfs nog aanzienlijk ernstiger lijkt dan de beruchte gevallen van de „King Stephen", de „Baralong" en de „Cossack". Een dergelijke schen ding van de meest primitieve regels van het oorlogsrecht is zonder voor beeld. De 'buitenlandsche getuigen en de leden der bemanning van het Grieksch motorvaartuig zijn van meening, dat deze nieuwe schand daad der Britsche marine gewroken zal worden. Aanvallen op weerlooze gevange nen zijn natuurlijk in het volken recht algemeen als ontoelaatbaar veroordeeld. Het is onmenschelijk op machtelooze, in het water zwem mende mannen te schieten. Waar tegen dergelijke barbaarsche me thodes in de oorlogvoering kun nen leiden bewijzen wel de tal rijke in de laatste dagen binnen komende berichten over gruwelen in gevangenissen in de Sovjet-Unie, in den staat waar op het gebied van barbaarschheid en onmenschelijke ellende alles mogelijk schijnt. Rome, 7 Juli (Stefani). Weer machtbericht no. 397 luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft de Itali aansche artillerie detachementen infanterie en pantserwagens van den vijand aan het front van To broek bestookt. Italiaansch-Duit- sche luchtformaties hebben duik- aanvallen gericht op vijandelijke batterijen en stellingen der sterkte en andere toestellen hebben con centraties van gemotoriseerde strijdmiddelen ten zuidwesten van Sidi el Barani gebombardeerd. De vijand heeft een nachtelijken aan val gedaan op Benghasi. In Oost-Afrika wordt levendige bedrijvigheid der artillerie gemeld in den sector van Woltsjefit in Gondai'. Gistermiddag heeft de vijande lijke luchtmacht een aanval gedaan op Palermo: met als gevolg eenige schade aan de haven en drie dooden en een twintigtal gewonden onder de burgerbevolking. EEN FINSCH COMMUNIQUE. Helsinki, 8 Juli. (D.N.B.). Het Finsche Staatsinlichtingenbureau maakt bekend: In de streek van Hangoe heeft onze artillerie verscheidene vol treffers geplaats op vijandelijke stellingen. Ook transportschepen in de haven zijn onder geconcen treerd vuur genomen. Een muni tieopslagplaats van den vijand is in de lucht gevlogen. Onze duik- booten hebben eenige bolsjewis tische transportschepen, die op weg waren van Reval naar Kroon stad, in den grond geboord. Op één plaats aan het oostelijke front is de vijand tot den aanval overge gaan. Hij werd echter teruggesla gen. In een korten strijd verloor de vijand vierhonderd dooden en vele pantserwagens. Onze eigen verliezen zijn onbeteekenend. In vele sectoren zijn onze troepen aanzienlijk ver over de grenzen getrokken. Van vijandelijke zijde is een aantal overloopers aange komen. Ons luchtwapen heeft met succes vijandelijke stellingen in den rug van den vijand met bom men bestookt. Zie verder Buitenland pag. Z, Ze bl.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1