DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. De bezetting van IJsland. Staking der vijandelijkheden tusschen Syrië en Engeland. Voortgang der operaties aan het Oostfront. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschiand. Bomaanval op Cyprus. DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzingen. VERDUISTERINGS TIJDEN van 22.01 tot 5.31 op 23.15 onder 8.47 ALKMAARSC COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargong No. 161. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Vrijdag 11 Juli 1941 De slagen van Bialystok en Minsk. Hoofdkwartier van den Führer, 10 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: Met den dubbelen slag van Bialystok en Minsk is thans de grootste slag van de wereld geschiedenis op het gebied van materieel en omsingeling be ëindigd. 323.898 gevangenen, onder wie verscheiden bevel voerende generaals en divisie- commandanten, zijn ons in handen gevallen. 3332 gepant serde gevechtswagen, 1809 stukken geschut en groote hoe- veeliheden andere wapens wer den buitgemaakt of vernietigd. Hiermede is het totale aan tal der gevangenen, die tot dusver aan het Oostelijk front zijn gemaakt, tot meer dan 400.000 gestegen. De hoeveel heid buitgemaakt of vernietigd vijandelijk materieel is toe genomen tot 7615 gepantserde gevechtswagens en 4423 stuk ken geschut. Het Sovjet-luchtwapen heeft tot dusverre in totaal 6233 vliegtuigen verloren. De Duitsche verliezen. Berlijn, 10 Juli (A.N.P.) In poli tieke kringen hier verklaart men, dat de in het buitenland verspreide berichten over zoogenaamde reus achtige Duitsche verliezen in het Oosten uit Sovjetbronnen afkom stig en daarmede reeds afgehandeld zijn. In dit verband herinnerde men er heden in de Wilhelmstrasse' aan, dat steeds, in den veldtocht tegen Polen, bij den oorlog in het Westen en in den strijd om Kreta dergelijke geruchten verspreid zijn, waarvan bij het einde van de veldtochten Week, dat zij verzonnen waren en met doorzichtige bedoelingen van vijandige zijde in de wereld ge bracht waren. Daarom ziet men cok in dit geval, wat den succesvol len Duitschen opmarsch in 't Oosten betreft, een nieuw voorbeeld van de versleten en thans ook door de Sovjets gebruikte propaganda methode: het verbloemen van eigen échecs en militaire verliezen door het bewust verspreiden van on ware berichten over zoogenaamde enorme Duitsche verliezen. 110 Sovjetvliegtuigen ver nietigd. Berlijn, 10 Juli (D.N.B.) Gisteren zijn in den loop van den dag aan het Oostelijk front, volgens de tot- dusver ontvangen rapporten, 110 Sovjetvliegtuigen vernietigd. Hier van werden er 35 in luchtgevechten neergeschoten en 57 op den grond vernield. Washington, 10 Juli (D.N.B.) De mededeeling van Churchill dat En- gelsche troepen ook verder op IJs land blijven en dat Engelsche en Amerikaansche oorlogsschepen te zamen de scheepvaartlinies open zullen houden, baart hier opzien. In politieke kringen alhier neemt men aan, dat Churchill Engeland er over gerust heeft willen stellen, dat hij IsJland niet aan „die Yankees" zal overlaten, maar Engelands aanspra ken op het eiland in stand wil hou den. Wat de gisteren in het Witte Huis gehouden persconferentie en de verklaringen van Roosevelt betreft, eischt de in Washington verschijnen de Daily News, dat onder geen om standigheden een Amerikaansch ex- peditieleger naar Europa of het na bije Oosten zal worden gezonden, zooals is geëischt door de Engelsche generaals Auchinleck en Wavell. Het blad juicht het toe, dat deze eisch gisteren door den secretaris van Roosevelt is afgewezen. De se cretaris verklaarde ten aanzien van de uitlating van Auchinleck, dat Churchill uitdrukkelijk heeft ge zegd, dat Engeland zijn taak zelf zal uitvoeren, wanneer men het slechts de werktuigen daarvoor geeft. De bekende schrijver over politiek Sul livan verklaart in de Washington Post: Roosëvelts expeditie naar IJs land gaat verder dan alles, wat hij tot dusver heeft gedaan en vormt een volkomen inbreuk op zijn belof ten, dat hij geen Amerikaansche strijdkrachten naar vreemden bodem zou sturen. Meeningsverschillen. Stockholm, 10 Juli (A.N.P.) Het vermoeden dat meeningsverschillen zijn gerezen tusschen Engeland en de Ver. Staten naar aanleiding van de bezetting van IJsland, vinden aan waarschijnlijkheid door de te rughoudendheid, waarmede Chur chill zich heeft uitgelaten over deze kwestie. Churchill zeide o.m. dat net niet zijn taak was de maatrege len te beperken, welke de Ver. Sta- en zich gedwóngen hebben gezien ,e ,n^en' Hij twijfelde er niet aan dat Engeland en de Ver. Staten zouden samenwerken bij de verde lging van IJsland. In verband met deze verklaring van Churchill kan er aan herinnerd worden, dat eerst if er. ®kend gemaakt werd dat een Engelsche bezetting naast de Ame rikaansche op het eiland zal blijven. De Engelsche pers over IJsland. Stockholm, 10 Juli. (a. n. p De Engelsche bladen juichen het toe, dat de Britsche troepen ook na aan- komst der Amerikaansche strijd krachten op IJsland kunnen blijven, zoo meldt heden de Londensche cor respondent van Svenska Dagbladet. De Engelsche pers betoogt, dat zoo doende voor de eerste maal in dezen oorlog Engelsche en Amerikaansche soldaten schouder aan schouder staan bij de verdediging van een belangrijk strategisch pünt, gelegen in een ge bied, dat de Duitschers tot oorlogs gebied hebben verklaard. De kran ten, vooral de Times, verklaren dat deze militaire samenwerking zich niet zal beperken tot de route Londen IJsland. De Britten hebben hun positie niet prijs gegeven. Berlijn, 10 Juli (A.N.P.) Wij ver nemen van welingelichte zijde, dat men zich in politieke kringen der rijkshoofdstad ook vandaag ertoe heeft beperkt tot het stellen van een diagnose van den toestand, ontstaan door de bezetting van IJsland door Amerika. De nieuwe symptomen in deze ontwikkeling van deze kwestie gaan, volgens de meening in deze kringen, in dezelfde richting, waar over officieuze instanties zich reeds gisteren hebben uitgelaten. Terwijl aanvankelijk in de be richten van de buitenlandsche pers agentschappen en in de commenta ren van een zekere buitenlandsche pers nog de lezing werd verkondigd, dat de minister-president van IJs land eerst na de mededeeling, dat Engeland zijn troepen op IJsland zou terugtrekken, zich tot Roosevelt heeft gewend, noemde men het van daag in de Wilhelmstrasse als vast staand, dat de Britten in het geheel niet eraan gedacht hebben hun po sitie op IJsland prijs te geven. Van Duitsche zijde ziet men in deze heele manoeuvre een bewuste misleiding van de IJslandsche bevolking. In dit verband wijst men hier vooral op de Times, die bij een beoordeeling der dingen zeis zoo ver gaat, de lan ding van de Amerikaansche troepen en het blijven van de Britsche troe pen op IJsland voor te stellen als een eerste synchronisatie van de we- derzijdsche strijdkrachten. Ook de verklaring hierover van Wendell Willkie, volgens welke de bezetting van IJsland door Amerika „slechts een utigangspunt" beteekent, is met belangstelling hier opgenomen. De karakteriseering, die vandaag door Berlijnsche politieke kringen van dit vraagstuk tegenover de vertegen woordigers der pers werd gegeven, luidt: „De arm blijft begeerig naar Europa uitgestrekt". AMBASSADEUR VAN TSJOENKING VERLAAT BERLIJN. Berlijn, 10 Juli. (D. N. B.) De am bassadeur der regeering te Tsjoeng- king, Tsjen Tsjieh, heeft vanavond met het personeel der ambassade de Duitsche hoofdstad verlaten. Ver nomen wordt, dat hij zich naar Zwit serland zal begeven om daar te wachten op reisgelegenheid naar Amerika, vanwaar hij naar Tsjoeng- king zal terugkeeren. Vichy, 10 Juli (D.N.B.) Of ficieel wordt medegedeeld: Sedert een maand voeren onze troepen in den Levant een verbitterden strijd om aan den wil van Frankrijk, de ver dediging van de aan zijn hoede toevertrouwde gebieden te waarborgen, kracht bij te zetten. Geleid door den wensch een bijzonder smartelijk bloedver gieten te vermijden en het oorlogsleed voor de bevolking van Syrië en Libanon te ver korten en in het bewustzijn, dat de wapeneer ongeschonden is, heeft de Fransche regeering derhalve besloten generaal Dentz te machtigen om staking der vijandelijkheden te ver zoeken. Dienovereenkomstig is giste ren te Beiroet door bemidde ling van den consul-generaal der Vereenigde Staten een de marche ondernomen. Weygand in Vichy. Vichy, 11 Juli. (D. N. B.) De al- gemeene gedelegeerde van de Fran sche regeering voor Noord-Afrika, generaal Weygand, is Donderdag avond per vliegtuig uit Algiers in Vichy aangekomen. De reis van Weygand staat, naar men in Fransche kringen alhier ver moedt, in verband met de gebeurte nissen in Syrië. Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 10 Juli. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt be kend: De operaties in het Oosten vor deren onweerstaanbaar. Aan het Finsche front werd op 8 Juli, met steun van omtrekkende bewegingen van Finsche strijdkrachten het krachtig versterkte Salla na geveeh-, ten van verscheidene dagen door Duitsche formaties ingenomen. De daar strijdende Sovjet-divisie werd uiteengeslagen. In Noord-Afrika werden plaatse lijke aanvallen van vijandelijke pantserstrijdkrachten vanuit To- broek afgeslagen. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben op 8 en 9 Juli militaire doelen in de haven van To- broek en een vliegveld ten Zuidoos ten van Mersa Matroeh met succes met bommen aangevallen. Ten Noor den van Solloem heeft een Britsche torpedobootjager een bomtreffer ge kregen. Vrij sterke strijdkrachten van Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht vliegtuig- loodsen ten Westen van ïsmailia aan het Suezkanaal in brand geworpen. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht ten Noorden van Newquay vijf koopvaarders met in totaal 21.000 brt., die in eonvooi voeren, vernie tigd en met effect haveninstallaties aan de Oost en Zuidoostkust van het eiland gebombardeerd. In den nacht van 8 op 9 Juli is ten Noorden van Berwick een ander groot koop vaardijschip door gevechtsvliegtui gen zwaar beschadigd. Aan de Kanaalkust hebben giste ren jagers 17, luchtafweergeschut en marine elk een Britschen jager neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigien heb ben in den afgeloopen nacht ver scheidene plaatsen in West-Duitsch- land gebombardeerd. De verliezen onder de burgerbevolking zijn ge ring. Het ziekenhuis Bethel bij Bie lefeld werd wederom met brand bommen bestookt. Bij deze aanval len verloor de vijand door afweer met jagers en geschut vier en door marine-artillerie twee gevechtsvlieg tuigen. Kapitein Balthasar, houder van het eikenloof bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis, die met 40 luchtoverwinningen aan de genoem de successen van het luchtwapen een schitterend aandeel heeft gehad heeft in zegevierende luchtgevech ten aan het Kanaal den heldendood gevonden. Met hem verloor het luchtwapen een van zijn jachtvlie- gers. Het aandenken van dezen held- baftigen officier van 't jachteskader Richthofen, die zich reeds in het condorlegioen door zijn doodsver achting herhaaldelijk had onder scheiden, zal bij het Duitsche volk onvergetelijk blijven. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Berlijn, 11 Juli (D.N.B.) Het Brit sche luchtwapen is in den afgeloo pen nacht, naar het D.N.B. ver neemt, met zwakke strijdkrachten naar West-Duitschland gevlogen en heeft brisant- en brandbommen neergeworpen. De bevolking had ge ringe verliezen aan dooden en ge wonden. Militair economische schade is volgens to.t dusver ontvangen be richten niet ontstaan. Britsche aanval op Napels. Het Italiaansche legerbericht. Rome, 10 Juli. (Stefani). Het 400ste communiqué van het Itahaansche hoofdkwartier luidt: „Bij een aanval op de bases van Nicosia op Cyprus hebben onze af- deelingen vliegtuigen schade toege bracht en aanzienlijke branden ver- oozaakt. Voor de kust van Cyprus hebben onze vliegtuigen een stoom schip van 5000 ton getorpedeerd. In de straat van Sicilië is een roode kruis-watervliegtuig door Britsche jagers aangevallen. Ten zuiden van Sicilië hebben onze jagers een Hur ricane neergeschoten. Aan het front van Solloem in Noord-Afrika is een vijandelijk deta chement, dat door tanks gesteund werd, op de vlucth gedreven. Duit sche en Italiaansche vliegtuigen heb ben de versterkingen te Tobroek en op de reede liggende schepen gebom bardeerd. Ook zijn bomaanvallen ge daan op vijandelijke luchtbases ten O. van Sidi El Barrani, waar bran den uitbraken en op een der vlieg velden vele Britsche vliegtuigen vernield werden. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Benghazi en Tripolis. Van de zeven toestellen die Tripolis aanvielen, zijn er twee neergeschoten door afweergeschut en vier door onze jagers. In Oost-Afrika hebben troepen DE ENGELSCHE AANVALLEN OP DUITSCHE STEDEN. Berlijn, 10 Juli (D.N.B.) In Duit sche kringen verneemt men de opvatting, dat de jongste Engelsche luchtaanvallen op Duitsche steden opnieuw hebben bevestigd, dat het Britsche luchtwapen geen stelsel matige aanvallen onderneemt op voor den oorlog belangrijke, resp. oorlogseconomische doelen, doch dat gebombardeerd wordt zonder rekening te houden met de oorlogs- beteekenis der doelen. Reeds uit den aanval op Münster bleek dit duidelijk, zoo verklaart men hier. Ook de in den nacht van 9 op 10 Juli ondernomen aanval op Aken is, naar van Duitsche zijde wordt verklaard, een bombardement op een stad, die geen beteekenis heeft voor de oorlogsindustrie. Aken be schikt alleen, over een industrie van verbruiksgoederen, die voor namelijk bestaat uit fabrieken, die stoffen vervaardigen. Daarentegen ontbreekt de zware industrie ge- van een stelling in Amhara een vijandelijke poging om onze stellin gen te naderen snel verijdeld. In den sector Wolsjefit groote bedrijvigheid der artillerie. Gistermiddag hebben laagvliegende Britsche vliegtuigen Syracuse aange vallen. In den afgeloopen nacht heb ben Britsche vliegtuigen een aanval gedaan op Napels, waar 14 burgers zijn omgekomen en 30 gewond". heel. Daarenboven is Aken een handels- en ambtenarenstad en in het bijzonder, overeenkomstig de ligging aan de grens, de zetel der douaneautoriteiten. De stad heeft ook een naam als badplaats. Aken is in de wereld bijzonder bekend door zijn kunstschatten en histori sche bouwwerken uit de middel eeuwen, waartoe ook de beroemde keizersdom behoort. SPANJE EN DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Madrid, 10 Juli (D.N.B.) Het se cretariaat-generaal van de Phalanx deelt mede, dat alle vooraanstaande mannen van het landsbestuur en van de gouwbesturen der Phalanx zich als vrijwilligers hebben opge geven voor de blauwe divisie. Daar het om organisatorische redenen niet mogelijk is de Phalanx van haar leiding te berooven, heeft voor- loopig slechts een groep van Pha- lanxleiders toestemming gekregen om aan den strijd tegen het bolsje wisme deel te nemen. Deze groep zal later door andere phalanxleiders worden afgelost. EEN VERKLARING VAN WILLKIE. Washington, 10 Juli. (Reuter). Willkie heeft verklaard, dat hij voor stander is van de vestiging van Amerikaansche militaire steunpunten in Noord-Ierland en Schotland. „Vol gens mij is de bezetting van IJsland door Amerika de eerste van een reeks dergelijke maatregelen, die genomen behooren te worden". In antwoord op een vraag ver klaarde Willkie: „Het is van vitaal belang, dat de zeewegen open blijven". Hij voegde hier aan toe, dat de Britsche verliezen aan koop vaarders den bouw van nieuwe ver overtreffen. BEMIDDELINGSVOORSTEL VOOR PERU EN ECUADOR. Mexico, 10 Juli. (D. N. B.) De Mexicaansche regeering heeft te Quito en te Lima gelijkluidende nota's overhandigd, waarin zij steun verleent aan het voorstel van de Ver. Staten, Brazilië en Argentinië, dat Peru en Ecuador hun troepen zullen terugtrekken tot 15 K.M. van de grens. De Mexicaansche regeering geeft in genoemde nota uiting aan de op vatting, dat een vreedzame regeling van het conflict in het belang van de Pan-Amerikaansche solidariteit zou zijn. DUITSCHE GEVANGENEN UIT NEDERLANDSCH-INDIE. Sjanghai, 10 Juli. (D. N. B.) Na een gedwongen verblijf van meer dan een jaar in Nederlandsch-Indië zijn hier met een Japansche vracht boot 670 Duitsche vrouwen en kin deren aangekomen. In Nederlandsch- Indië waren zij geïnterneerd en in krijgsgevangenenkampen vastge houden. Volgens hun mededeelingen was hun behandeling zeer slecht, daar niet slechts de krijgsgevangen Duitsche mannen, maar ook hun vrouwen en kinderen zich de be- schamendste vernederingen moesten laten welgevallen. BRITSCHE AANVAL OP DE DOM TE AKEN. Berlijn, 10 Juli (D.N.B.) In den nacht van 9 op 10 Juli heeft een Britsche bommenwerper tijdens zeer helder maanlicht den dom in Aken tot zijn doel gekozen, en door ver scheidene bomtreffers beschadigd. Hierdoor is een van de meest historische monumenten van het avondland, dat in de geheele wereld wat betreft zijn historische beteeke nis en kunstwaarde nauwelijks zijns gelijke vindt, tot het doel van een zinnelooze vernielingswoede van het Britsche luchtwapen geworden. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e bi. 's-Gravenhage, 10 Juli. De secr.- generaal van het departement van landbouw en visscherjj maakt be kend, dat de hieronder vermelde bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rant soenen. AARDAPPELEN. VERHOOGING AARDAPPEL RANTSOEN. Met ingang van 14 Juli a& wordt het rantsoen aardappelen verhoogd en wel van 2 op 3 kg. Bon „26 reserve": 14 Juli tot en met 20 Juli, 3 kg aardapelen per bon. BROOD EN GEBAK. Bon „26" van de broodkaart: 14 Juli tot en met 20 Juli, 100 gram brood of een rantsoen gebak per bon. Bon „26-4 rantsoenen" van de broodkaart: 14 Juli tot en met 20 Juli, 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak per bon. Een rantsoen gebak is: beschuit, wafels, biscuits of andere koekjes 75 gram, speculaas 140 gram, koek 140 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. bo terletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele rut meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. MELK. Bon „26" van de melkkaart: 14 Juli tot en met 20 Juli, 13/4 liter per bon. Bon „25" van de melkkaart kan vernietigd worden. EIEREN. Bon „26 eieren": 14 Juli tot en met 20 Juli: een ei per bon. KAAS. Bon „26 kaas" en bon „27 kaas": 14 Juli tot en met 27 Juli, 100 gram kaas per bon. Deze bonnen zijn voorts nog gel dig tot en met 10 Augustus a.s. Bon „25 kaas" kan vernietigd wor den. RIJST ENZ. Bon „102" van de „bonkaart alge meen": 14 Juli tot en met 10 Aug., 250 gram rijst, rijstemeel, rijste bloem, rijstgries of gruttemeel (ge mengd meel) per bon. TARWEBLOEM E.D. Bon „10" van de bloemkaart, 14 Juli tot en met 10 Augustus, 35 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak per bon. De bonnen, welke zijn geldig ver klaard voor een op Maandag aan vangende distributieperiode mogen reeds den daaraan vaorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. JAM E.D. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 11 Juli: Het nummer van den bon voor jam e.d. zal bij afzonderlijk persbe richt worden bekend gemaakt. De Leider van den Distributie; dienst Kring ALKMAAR maakt bekend, dat beroeps-telers van aardappelen de met „reserve" gemerkte bonnen van henzelf, van hun gezinsleden en van het inwonend personeel, moeten inleveren in het tijdvak van 14 tot en met 19 Juli a.s. bij het Distri butiekantoor Breedstraat 40 te ALKMAAR. ALKMAAR, 10 Juli 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1