Metaalinlevering. Uitzonderingen voor kunst, antiquiteiten en volkskunst. Persoonsbewijzen in vacantietijd. RADIOPROGRAMMA r~- TWEEDE BLAD GESTADIG VALT HET WATER IN DEN NOORD-OOST-POLDER. Alleen reeds het gemaal tê Kadoelen maalt per minuut 12 a 14.000 M3. water uit den Noord-Oost-polder. Thans bouwt men te Vollenhove een vijftal enorme loodsen voor het opbergen van de landbouwwerktuigen (Polygoon) Dr. H. E. van Gelder, die als on-, 'dervoorzitter der rijkscommissie van advies inzake de musea belast is met de leiding van de keuring van meta len voorwerpen van kunst-, histo rische of wetenschappelijke waarde, welke niet behoeven te worden in geleverd, geeft de volgende aanwij zingen. A. Wat moet de particulier doen? 1. Zijn bezit aan koperen, bronzen en tinnen voorwerpen voor zoo ver deze niet nagelvast zijn of groo- tendeels uit ander materiaal be staan, of in gebruik en onvervang baar zijn nagaan, om te zien, a) welke voorwerpen moeten worden ingeleverd, b) of hij voorwerpen bezit, die wel moeten worden aangemeld, doch niet behoeven te worden inge leverd, c) of hij voorwerpen bezit, welke zoowel van aanmelding als van in levering vrijgesteld zijn (zie d.) 2. Wachten op de oproeping door oen burgemeester om voorwerpen te komen inleveren. 3. Heeft hij stukken onder zich, be- hoorende tot de onder 4 genoemde soorten, dan behoeft hij deze niet met de andere in te leveren, maar dan vraagt hij, als hij verschijnt op de oproeping van den burgemeester, een formulier II. Hierop vult hij thuis deze stukken in, met opgave van de reden waarom hij meent, dat zij vrij van inlevering zijn. 4. Voor vrijheid van inlevering komen in aanmerking: a. zaken van kunstwaarde (oud en nieuw). b. zaken van geschiedkundige waarde (oud en nieuw). c. zaken van wetenschappelijke waarde (oud en nieuw). d. antiquiteiten, dat wil zeggen: voorwerpen van cultureele waarde; ouder dan circa 75 jaar. e. naar kunstenaarsontwerp of onder kunstenaarstoezicht uitge voerd handwerk van jonger datum. f. in brons of ander metaal ge goten beeldhouwwerk (ook bij zondere penningen) van beken de kunstenaars. g. waardevol volksgoed, volks kunst. h. waardevolle oude en nieuwe niet Europeesche (o.a. Indische) kunst en volkskunst. 5. De ingevulde formulieren moe ten binnen acht dagen bij den bur gemeester worden terugbezorgd. 6. Darna wacht hij af, tot hij de beslissing van den museumdeskundi- ge die het recht heeft om bij den aanvrager de aangemelde voorwer pen te komen bezichtigen bij den burgemeester in ontvangst kan nemen. 7. Voor inlevering komen dus wel in aanmerking, namaakantiek, fa-- briekmatige niet door kunstenaars ontworpen voorwerpen en vaak ten onrechte als kunstnijverheid be schouwde, Indische, Chineesche of Japansche bazaar-artikelen en .der gelijke, Ook natuurlijk oude voor werpen zonder cultureele waarde, B. Wat moeten musea, verzame laars, gods- en gasthuizen e.d. doen? Z"Ü zijn vermeld in 't bekende gele boekje: „De Nederlandsche mu sea uitgegeven door het departe ment van onderwijs, kunsten en wetenschappen (1938), dan zijn zij van aanmelding vrijgesteld. 2. Musea, die daarin niet zijn ver meld, kunnen aanstonds bij den bur gemeester een formulier IV aanvra- 9911 en dat bij dezen ingevuld terug bezorgen, ten einde zoo mogelijk te worden „erkend". Zij wachten de beschikking daarop af. Worden zij niet erkend, dan handelen zij gelijk onder A is voorgeschreven voor par ticulieren. ALLE HOOP IS VERVLOGEN. Hier liggen ze, de Sovjet-pantsermonsters, waarvan de Sovjet-machthebbers zich zooveel voorstelden. Zij werden door de Duitsehe troepen vernield. (Atlantic-Holland) 3. Een particulier, die uit weten schappelijke of kunstoverwegingen een „verzameling" heeft bijeenge bracht, welke meer dan 50 stuks om vat, kan eveneens aanstonds een formulier IV vragen, waarna hij handelt als onder B 2 is aangegeven. Voor stukken, die niet tot de ver zameling behooren, handelt hij als alle anderen. Hij levert ze in,' ten zij zij onder D vallen. Voor zoover zij voor vrijstelling in aanmerking komen, vraagt hij daarvoor als hij voor inlevering wordt opgeroepen, een formulier II. C. Wat moeten antiquairs en kunsthandelaren doen? ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 11 JULI 1941. f>... r II I I - I —II HUM I [■■IB———— 1. Zij leveren evenals andere winkeliers bij den burgemeester een staat van hun winkelvoorraad in. 2. Zij specificeeren die naar: a. antiquiteiten. b. kunst van de 19de en 20ste eeuw. e, waardevol volksgoed, volks kunst. d. exotische kunst. e. datgene wat noch kunst, noch waardevol volksgoed of exotische kunst is. 3. Zij geven van de onder e. ge noemde voorwerpen de inkoops- waarde op. 4. Voor hun persoonlijke bezittin gen (verzamelingen en huisraad) handelen zij als de particulieren (zie A). D. Geheel vrijgesteld van aanmel ding en inlevering zijn de volgende voorwerpen: 1. openbare monumenten en ge- denkteekenen. Hieronder worden mede begrepen gedenkplaten e.d. 2. kerkklokken. Hieronder worden mede begrepen torenklokken en ca rillons. 3. Voor den eeredienst bestemde gebruiks- en andere voorwerpen in kerken en kapellen. 4. orgels en hun onderdeelen. 5. hetgeen behoort tot eenige volks dracht. Hieronder worden mede be grepen bestanddeelen van tuig van last- en trekdieren, voor zoover daaraan uit een oogpunt van volks kunde bijzondere beteekenis moet worden toegekend. 6. ordeteekenen en eereteekenen. Hieronder worden mede verstaan gedenk- en eerepenningen, voor zoo ver deze een bijzondere historische of kunstwaarde hebben. 7. gangbare munten. 8. wetenschappelijke instrumenten en leer- en hulpmiddelen, in gebruik en onvervangbaar bij laboratoria, scholen, inrichtingen voor kunst-'en nijverheidsonderwijs, kunstenaars ateliers, ziekenhuizen, sanatoria, artsen, inrichtingen voor tandheel kunde, studenten enz. Tenslotte zij nog vermeld, dat hel aan het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming (Oostduinlaan 2 te 's-Gravenhage, tel. 116390 intercom, m m m) ge vestigde bureau' onder leiding van dr. H. E. van Gelder uitslui tend inlichtingen aan burge meesters en andere autoriteiten ver strekt. RIJKS-, PROVINCIALE- EN GEMEENTELEENINGEN. In de laatstverschenen aflevering van 1941 van het maandschrift pu bliceert het centraal bureau voor de statistiek wederom enkele bijzon derheden omtrent de kaspositie en de leeningen van rijk, provincies en gemeenten, Kaspositie. De kaspositie van het rijk is in het tijdvak 1 April 1940 tot 1 April 1941 915 millioen ongunstiger gewor den. Voor de gezamenlijke provin ciën werd de kaspositie in hetzelfde tijdvak 1 millioen en voor de ge zamenlijke gemeenten 54 millioen ongunstiger. NEDERLAND WERKT AAN DEN fokkers in de omgeving van Ermelo loopen benut voor aardappel- en Leeningen. Door het rijk werd in het tijdvak van 1 April 1940 tot 1 April 1941 een leening aangegaan, groot f 500 millioen, en wel op 15 Febr. 1941 tegen een rente van 4 pet. en een koers van 100 pet., af te lossen in jaarlijksche gelijke termijnen uiter lijk binnen 10 jaar. Door de gezamenlijke provinciën werd in hetzelfde tijdvak opgeno men in totaal 6 millioen. Van dit bedrag was ruim 1.5 millioen of 26 pet. voor conversiedoeleinden be stemd. Door bemiddeling van den centralen beleggingsraad werden in genoemd tijdvak bij rijksinstellingen geen gelden opgenomen. Door de gezamenlijke gemeenten werd in het tijdvak van 1 April '40 tot 1 April '41 in totaal opgenomen 71 millioen. Van dit bedrag was slechts onge veer 0.8 millioen of 1 pet. voor conversiedoeleinden bestemd. Bij rijksinstellingen werd door bemid deling van den centralen beleggings raad 43 millioen of 60 pet. ge noemd tot' totaalbedrag opgenomen, Voorschotten. Bovendien werd door het rijk in den vorm van voorschotten uit het werkfonds, ingevolge de woning-* en iandarbeiderswet enz., gedurende het tijdvak van 1 April 1940 tct 1 April 1941 aan de gemeenten ver strekt een bedrag van in totaal 38 millioen en aan provinciën 0.6 millioen. Van genoemd totaalbedrag ad 38 millioen werd 29 millioen en dat aan de provinciën geheel renteloos verstrekt. SLACHTOFFERS VAN HET ZWEMMEN. Verdronken in de IJsel. Woensdag in den laten namiddag vermaakten zich 12 jongens uit Zwolle in den IJsel onder Hattem met het zg. pootjebaden, Plotseling schoot één van hen, de ongeveer 12-jarige van Vilsteren, in het die pere gedeelte van het water, waar in hij verdween, Verschillende per sonen hebben nog herhaaldelijk naar den jongen gedoken, en ook werd. nog geruimen tijd gedregd, doch alle pogingen om hem te vinden waren vruchteloos. Ver moedelijk is de jongen pnet den vrij sterken stroom afgedreven. De 20-jarige S. uit Dieren, die Woensdagavond met 3 kameraden bij het Apeld.-Dierensche kanaal in den IJsel wilde gaan zwemmen, doch deze kunst niet machtig was, werd door den snellen stroom mee gesleurd. De politie heeft langdurig gedregd, tot nu toe echter tever geefs. Woensdagavond is te Maurik de 21-jarige R. D. bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Nabij het Lekskesveer te Wage- ningen is Woensdagavond de veer tigjarige J. G. bij het baden ver dronken. PRODUCTIESLAG. De eenden hebben een groot deel van de eenden- boonenteelt. (Polygoon) De rijksinspectie van de bevol kingsregisters deelt- het volgende mede: Duizend Nederlandsche gemeen ten maken een begin met de uit reiking der persoonsbewijzen, wel ke uiterlijk op 1 Januari 1942 moet zijn voltooid. Voor het opmaken van een persoonsbewijs is de aan wezigheid van den toekomstigen bezitter noodzakelijk en daarom wordt ieder op zijn beurt uitgenoo- digd, in het gemeentehuis te ver schijnen op een bepaalden datum en een bepaald uur teneinde bij het opmaken van zijn persoonsbe wijs tegenwoordig te zijn en het daarna persoonlijk in ontvangst te nemen. De werkzaamheden, welke aan het opmaken van het per soonsbewijs verbonden zijn, zullen ongeveer een kwartier in beslag nemen. Voor hem, die is uitgenoo- digd, beteekent zoo'n kwartiertje niet veel.Maar de ambtenaren, die met de uitreiking zijn belast moeten eenige maanden lang gestadig door werken willen zij op tijd met de uitreiking gereed komen. Er moei niets slechts gestadig doch ook stelselmatig gewerkt worden. De uitnoodigingen worden over het algemeen in alphabetische volgor de verzonden; wanneer de opgeroe- penen niet op den aangegeven tijd verschijnen is zoowel tijdverlies als opstopping' van werkzaamheden het noodzakelijke ongewenschte ge volg en kan tenslotte de uitreiking niet op bepaalden tijd gereed zijn. Wij hebben er reeds meermalen op gewezen, dat van alle opgeroepenen moet worden verwacht, dat zij zich strikt houden aan den tijd, welke op hun uitnoodiging staat aangege ven: niets slechts uit eigen interes se, ook het algemeen belang wordt daarmede gediend. Niet verschijnen op den bepaalden tijd kan tot ge volg hebben, dat het aan legesgel- den verschuldigde bedrag tot twee gulden wordt verhoogd. Intusschen is de vacantiet'ijd aan gebroken. Vele onzer hebben va- cantie: krijgen vacantie of nemen vacantie. En van die velen is er dan nog een groot aantal dat met vacantie gaat. Vacantiegangers zijn al degenen, die gedreven door een primitief nomaden-instinct huis en haard verlaten om er op uit te trekken, te varen, te fietsen of te wandelen. Na acht of veertien -da gen komt de zwerver naar zijn haardstede terug en vindt in zijn brievenbus een uitnoodiging om ters ecretarie te verschijnen op een tijdstip, dat reeds eenige dagen verstreken is. De 'beste raad, die wij den zorgloozen reiziger kunnen geven is, zoo spoedig mogelijk met de secretarie een nieuwe afspraak te maken. Wij vreezen evenwel, dat ook hier goede raad duur zal blijken en dat de onbezorgde va- cantieganger een verhooging van legesgelden. niet zal kunnen ont- loopen. Misschien zal hij bij de her- LEMBERG NA DE INNEMING. In de G.P.Oe-gevangenis van Lem- berg werden 2 a 3000 Oekrainers door de Sovjets vermoord. Aangrijpende tóoneelen speelden zich af. (Weltbild-Polygoon) ZATERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. (9.159.25 Voor de huisvrouw). 10.Ernstige muziek (opn.) 12.Cello en piano. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.De Ramblers. 1.35 Musiquette. 2.Voor het gezin. 2.20 Na gedane arbeid muziek en vroolijkheid. 4.Bijbellezing (voor bereid door de Christ. Radio-Stich ting). 4.20 Het Hollandseh kamer- muziek-ensernble en gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws- econ.- en beurster. 5.30 Or gelspel. 6.Gr.pl. 6.15 Voor de bin nenschippers. 6.30 Russisch orkest ,,Slawa" en solisten. 7.BNO: Vra gen van den dag. 7.15 Rococo-octet. 7.45 Voor den boer. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Viool, piano en gr.pl. 9.30 Ber. (Eng.) 10.—10.15 BNO: Eng. uitz.: Dutch news reel". HILVERSUM H, 301,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.— Gr.pl, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8BNO: Nieuwsber. 8.15 G.pl. 10.Morgen wijding (voorbereid door het Vrijz. door het Vrijz. Prot. Kerkcomité), 10.20 Ons schemeruurtje (opn.) 11.10 Gev. progr. (opn.) 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.-Pianovoordacht. 1.40 Voor de jeugd. 21R'damsch Philh. Or kest en soliste. (2.153.„Stad en land"). 4.Klaas van Beeck en zijn orkest en het ensemble Bandi Ba- logh. 5.Cyclus „Twee zendelin gen" (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Or gel en hobo. 6.15 Collegium „Musica Divina". 6.45 Cyclus „Tien Neder landsche componisten thuis". 7. BNO: Groningsch praatje. 7.15 Gr.pl. (7.30—7.45 „H.B.S. of Ambachts school", causerie). 8.BNO: Nieuws berichten. 8.15 Gr.pl. 8.30 Gev. progr. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.— Dagslui ting (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 10.0510.25 „Ikwas er zelf bij", causerie (opn.) innering aan-'de gemaakte vacantie genoegens zijn extra gulden met een blijmoedig hart betalen. Heel Nederland weet nu zoo langzamerhand wel? dat in deze maanden de persoonsbewijzen wor den uitgereikt. Wie in deze maan den met vacantie gaat kan twee dingen doen. Hij kan voor zijn vertrek tijdig ter secretarie infor- meeren, wanneer hij aan de beurt is en, wanneer het zou blijken, dat hij tijdens zijn afwezigheid zal wor den uitgenoodigd een andere af spraak trachten te maken. Dit is de veiligste en voor alle partijen de meest verkieselijke weg. Hij kan er zich ook niets van aantreken, kalmf op reis gaan en denken: „als je me roept dan ben ik er wel niet". Dit is de laat-maar-waaien methode, die het nadeel heeft, dat zij den gang van zaken storend beinvloedt en daarenboven geld kan kosten. Wie dat geld er voor over heeft en den zoi'geloozen weg wil bewande len, moet dat dan zelf maar weten. Veel bewondering kunnen wij voor deze methode niet gevoelen en wij prefereeren daarom de eerste. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gravenhage. 10 Juli Ook in den afgeloopen nacht, vlogen vrij veel Britsche vliegtuigen boven ons land. Behalve brisant- en brand bommen werden ook nu weer brandplaatjes neergeworpen. De JONGETJE DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. In de kleine Eligensteeg te Utrecht is gisteren een droevig on geluk gebeurd. Aldaar werd een vrachtauto gelost, welke, toen het lossen geëindigd was, door den chauffeur achteruit gereden werd. Het bijna tweejarig jongetje F. R., dat ongemerkt achter den vracht auto was gaan spelen, werd hier door overreden en was op slag dood. De moeder zag het ongeluk voor haar oogen gebeuren. Brand in boerderij. - Door hooibroei is gisteravond brand ont staan in de boerderij van B. Vree man in de buurtschap Lochuizen onder Neede (Geld.) De boerderij met geheelen hooioogst ging ver loren; een paar kalveren kwamen in de vlammen, om. De brandweer slaagde erin, de aangebouwde schuren te behouden. op deze wijze hier en daar ont staande bosch- en heidebranden konden snel gebluscht worden. In een stad in Limburg werden zeven woonhuizen deels vernield, deels zwaar beschadigd. Hierbij waren acht dooden .te betreuren.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5