Radioprogramma VERHOOGING VLEESCHRANTSOEN VAN BLIJVENDEN AARD. IN DE TOEKOMST ALLEEN NOG TAPTEMELK VERKRIJGBAAR. De clandestiene slachtingen. Mare do9*n'' f C. A. O. GROOTE METAAL- INDUSTRIE. De persdienst van het N. V. V. meldt o.ra.: De 15e Juli is de verbindend ver klaring van de collectieve arbeids overeenkomst in de groote metaal industrie van kracht geworden. Zooals men zich zal herinneren, kwam in September van het vorige jaar, nadat gedurende -een aantal jaren geen landelijke collectieve arbeidsovereenkomst had gesloten, een zoodanige overeenkomst tot stand. Zij had betrekking op. een 140-tal ondernemingen met rond 64.500 arbeiders. De verbindend verklaring, die thans in werking is getreden, loopt tot 15 September 1941. Het is voor de eerste maal, dat in de metaal industrie een C. A. O. verbindend werd verklaard.Het aantal arbei ders, dat in dienst is bij ongeorga niseerde werkgevers en tengevolge van de verbindend verklaring on der de C. A. O. valt, wordt geschat op 25-30.000. Bovendien werd eenige weken geleden een loonsverhooging, waar omtrent tusschen den metaalbond, de r.k. vereeniging van werkgevers in de metaalnijverheid en de ver eeniging van prot. chr. metaalin- dustrieelen eenerzijds en desamen- werkende metaalbewerkersbon den anderzijds overeenstemming was bereikt, door het college van rijksbemiddelaars goedgeurd. Deze loonsverhooging geldt voor rond 50.000 arbeiders. Een C. A. O. voor de ldeine metaalindustrie is in voorbereiding. ONGELUK OP STAATSMIJN HENDRIK. Gisterochtend werd de 54-jarige handlanger G. M. Eijsvogels bijzijn werkzaamheden in de verlading van de staatsmijnHendrik te Brunssum door een rangeerende lo comotief gegrepen, waardoor hem de beide beenen ter hoogte van de knie werden afgekneld. Hij werd onmiddellijk naar de- verbandka- mer van de mijn overgebracht, waar hij is overleden. Eijvogels was als invalide mijnwerker te werk gesteld bij de W. I. M. Hij was gehuwd en vader van negen kinderen. Hij woonde te Brunssum. KINDEREN MET VACANTIE NAAR DUITSCHLAND. De nazional-socialistische Volks- wohlfahrt der n.s.d.a.p. zal dezen zomer op geregelde tijden Neder landsche en Duitsche kinderen in de gelegenheid stellen een vacantie van vijf weken in de schoonste streken van Duitschland door te brengen. Deze week is het eerste transport jongens en meisjes naar Wurttemberg-Hohenzollern gezon den. 525 kinderen waarvan meer dan de helft Nederlandsche vertrokken van het Centraal station te A'dam. ïntusschen is reeds het bericht van hun aankoms in Wurttemberg ont vangen. Binnen zeer korten tijd gaat een tweede transport vacan- tiegangers naar Duitschland en dit transport zal nog belangrijk groo- ter zjjn. Maandag 21 Juli vertrek ken 27 Nederlandsche en vijf Duit sche kinderen voor hun gezond heid naar het kindertehuis te Sachsa in de Harz. ZATERDAG, HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl 6.50 Ochtendgymnastiek. 7Gr.pl 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO. Nieuwsber. 8.15 Gr.pl, 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 10.— Ernstige muziekprogramma's (opn.) 12 Zang met pianobegeleiding en gr.pl 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.— De Ramblers. 1.30 De Romancers. 2— Voor het gezin. 2.20 Na gedane arbeid.... muziek en vroolijkheid. 4.Bijbellezing (voor bereid door de Christ. Radio Stich ting). 4.20 Pianovoordr. en gr.pl. 4.59 Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Orgelspel. 6— Gr.pl. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 De melodisten en solist. 7.— BNO: Vragen van den dag. 7.15 De melo disten en solist. 7.45 Causerie „Als ik 't voor 't zeggen had". 8.— BNO- Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Zang, klarinet en piano. 9.30 Ber. (Eng.) 9.45 BNO: Nieuwsber. 10. 10.15 BNO: Uitz. in de Eng. taal: Dutch News Reel. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gr.pl. 8-50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. '■45 Ochtendgymnastiek. 8.— BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 10— Morgen wijding (voorbereid door het Vrijz. °t. kerkcomité). 10.20 „Ons sche meruurtje (opn.) 11.10 Gr.pl. 11.15 t-abaretprogr. (opn.) 12— Ber. 12.15 Orgelconcert. 12.45 BNO: Nieuws- en 6con. ber. 1/Viool en piano. 1.40 voor de jeugd. 2— Utr. Sted. orkest (2.453.Voor de platte- landsjeugd). 4— Omroeporkest en ois e. 5Cursus „Over Godsdienst u kinderen" (voorbereid door het wnjz. Prot. Kerkcomité). 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Het ?ch Instrumentaal kwintet. .15 Nederl, Kamerkoor. 6.40 Sport en toerisme. 7— BNO: Groningsch praatje. 7,15 Nieuws van de platen- C-807.45 Causerie „Sint rawrf it- de Regenheilige". 8— «NU: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 8.80 Gev. progr. 9,45 BNO: Nieuwsber. 30. Dagsluiting (Voorbereid door «e Christ. Radio Stichting). 10.05 W.l-5 Causerie „ik was er zelf bij", ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 18 JULI 1941. EEN KIJKJE IN HET AANMELDINGSBUREAU TE ARNHEM van het Nederlandsche Vrijwilligers Legioen voor den strijd tegen de Bolsje wisten, waar talrijke vrijwilligers zich kwamen aanmelden. (Foto Polygoon-Fellinga) RUSLAND. STEEN KLOPPEN ALS VROUWENARBEID. (Seherl-Polygoon) 's-G r a v e n h a g e, 17 Juli. Landwirtschaftsrat dr. Schönbeck gaf op de persconferentie, gelijk die dagelijks in den Haag plaats vindt, hedeneen interessante toelichting op de nieuwe distributiemaatrege len. De vleeschportie wordt vergroot; dit heeft tot oorzaak, dat de van elders ingevoerde krachtvoervoor- raden opgebruikt zijn en ons vee nu leven moet van wat het eigen land opbrengen kan; tengevolge hiervan moet de veevoorraad al lengs terug worden gebracht tot de hoeveelheid, die op gezonde wijze gehandhaafd kan blijven. Om deze reden is er thans meer slachtvee en is het mogelijk de vleeschdistributie ruimer te maken. Het is te verwach ten, dat deze grootere ruimte niet gedurende een korten termijn zal bestaan, doch van betrekkelijk blij- venden aard zal blijken te kunnen zijn. Een goede raad is, dat de huisvrouw zich niet angstig make over de vraag, of de sla ger wel voldoenden vleeschvoor- raad zal hebben of krijgen. De grootste dwaasheid is, als ieder zich angstig maakt en winkels plat loopen gaat. Men doe gewoon en dan loopt alles het vlotste. Er is rijkelijk vol doende voorraad vleesch en de toe wijzing aan de slagers verloopt vol komen normaal. Dat op Maandag en Dinsdag geen vleesch verkocht zal worden (van af 28 Juli) heeft een administratieve reden. Men wil dan namelijk rustig de noodige organisatorische maat regelen treffen, o.a. de toewijzingen regelen. Er wordt op gerekend, dat het meerendeel der bevolking ge woon is tegen het einde der week vleesch te koopen. Alleen taptemelk. De 21/0: vet, die thans in de melk aanwezig is, zal er uitge- roomd worden, zoodat thans al leen getapte melk overblijft. De oorzaak is, dat door de warmte de weiden niet genoeg voedsel voor het vee leverden en daardoor weer de vetpositie van ons land ongunstig beïn vloed werd. De autoriteiten achten het be langrijker cm in elk geval te zor gen, dat de vetdistributie op de huidige hoogte gehandhaafd kan worden en nemen zoodoende de 2 >4 vet uit de melk. Nu is dit niet zoo erg als het lijkt, want de getapte melk is een uitstekend voed sel en bevat o.a. de noodige eiwit stoffen in precies dezelfde hoeveel heid als de volle melk.Alleen het vet is er uit. Voor kinderen beneden de 14 jaar, voor zwangere vrouwen en voor enkele categorieën blijft inmiddels de gestandaardiseerde melk, gelijk die tot op heden ver krijgbaar was, bereikbaar. De thee is bijna op. Wat de thee betreft, deze is bijna op. Liever echter, dan het restant ook te laten consumeeren, wilde men dit bewaren voor andere ge legenheden, b.v. in de koude maan den, in den tijd van St. Nicolaas of Kerstmis. Aanbevolen werd de „er- satz-koffie" niet te verachten. Deze is in Nederland zelfs beter dan in Duitschland, daar er hier in dezen ersatz een veel grootere hoeveelheid koffieboonen verwerkt is dan ginds. Ook geve men aandacht aan ver schillende in het land zelve ver vaardigde theesoorten. Vruchten- en groenten- uitvoer. Inzake vruchten en groenten zeide dr. Schönbeck, dat natuur lijk eeh deel wordt uitgevoerd, Het zou dwaas zijn om dit niet te doen. In de eerste plaats kan niemand wenschen, dat men in Duitschland gebrek aan groente zou hebben en hier met de over schotten geen goeden raad zou weten. Natuurlijk moet er wor den geëxporteerd. Dit is aller belang. Dit neemt echter niet weg, dat hier toch in dit opzicht een bevoorrechte positie blijft bestaan, hetgeen normaal is. In de streek waar de productie zelve plaats vindt blijft steeds de verkrijging het gemakkelijkst. Ook Wordt er bij den export steeds re kening mee gehouden, dat wat hier noodig is, ook hier blijft en dat voor export bij voorkeur de soorten wor den genomen, die hier weer minder in trek zijn. Overigens heeft nie mand reden om bij het vernemen van export van groenten bedenkelijk te kijken. In de wereldgeschiedenis zal men zeer moeilijk een voorbeeld vinden van een land, dat na een ver loren oorlog nochtans op voet van gelijkheid in de verzorging behan deld werd, gelijk thans hier het ge val is. De verzorging geschiedt vol komen op de basis van broederlijke lotsverbondenheid. Wat wij tekort komen ontvangen wij naar vermo gen, Wat wij over hebben, verzen den wij naar vermogen. Een zeer hartig woord werd gesproken over het feit, dat vol gens de tellingen er thans meer dan 500.000 varkens minder hij de boeren aanwezig bleken te zijn, dan er volgens de oorspron kelijke aangiften na aftrek van de veroorloofde slachtingen zou den moeten zijn. De ontbreken de varkens zijn natuurlijk groo- tendeels in den sluikhandel ver dwenen. Dit wijst er op, dat er in Neder land minder verstandige menschen zijn, dan men normaal zou mogen verwachten. Men denke zich in, aan welke hygiënische gevaren men zich bij het betrekken van vleesch uit ge heim slachterijen blootstelt, epide mische gevaren zelfs. Wie dit ris keert komt in verantwoordelijk heidsbesef voor eigen gezin en om geving te kort. Voorts moet opge merkt worden, dat degenen, die hierin tekort komen, het meest bij de zoogenaamde betere klassen ge zocht moet worden, daar de woeker prijzen in den sluikhandel, door den mideren man niet betaald kunnen worden. Dat men tenslotte zeer on sociaal handelt en door het koopen van zulk vleesch aan de volksge meenschap onttrekt, wat aan allen gezamenlijk toekomt, behoeft niet eens meer gezegd te worden. Dit is bekend, ook aan de overtreders. Maar daarom des te meer zijn ook de strenge straffen gerechtvaardigd, die dit euvel aantasten. Van Duit sche zijde doet men wat men kan, o.a. door de smokkelarij aan de grenzen op de scherpste wijze tegen te gaan. Maar ook elke Nederlander moet van harte meewerken. De schuldigen zijn zoowel de stelers als de helers, zoowel zij die verboden slachtingen verrichten en dit vleesch verhandelen als zij die dit koopen. Het getal van meer dan 500.000 ver dwenen varkens wijst er op, dat de schuldigen dubbel scherp moeten worden aangepakt. Wie niet hooren wil, moet voelen. Tot de discipline, die men als mensch in de samenle ving behoort te bezitten, doch blijk baar in vele gevallen niet bezit, moet dan met de harde hand ge dwongen worden. Tenslotte merkte dr. Schönbeck nog op, dat varkensvleesch slechts in beperkte mate in de distributie komt en dat er bij de beschikbaar stelling gerekend wordt met dege nen, die zwaar werk hebben, daar deze extra-aanspraak op vet kunnen doen gelden. Om deze reden gaat er nogal wat varkensvleesch naar de mijnstreken van Limburg. De mijn- arbeid behoort tot den zwaarsten arbeid, die er ie. DUITSCHE TROEPEN OP OEKRAINSCHEN GROND. Duitsche troepen trekken over een brug. Links een vernielde Sovjet-pantserauto. (Weltbild-Polygoon) SUBSIIHEERÏNG IERKELDER- BOUW. In verband met de opvoering der voedselproductie heeft de regeering besloten den bouw van ierkelders te stimuleeren door middel van subsidie eriiig. Alleen ierkelders welke van met selsteen zijn gemaakt, komen voor deze subsidieering in aanmerking, met dien verstande, dat het deksel, en in uitzonderingsgevallen, bij hoogen grondwaterstand en zachten bodem, de geheele kelder van ge wapend beton mag zijn. De geheele constructie moet van soliden aard zijn en voldaan zal moeten worden aan eischen van luchtdichte afsluiting. De subsidie zal, indien de aan vrage en de bouw door den rijiks- landfoouwconsulent van het betrok ken ambtsgebied is goedgekeurd, 1/3 deel der totale bouwkosten be dragen met een maximum van 7 per M3 kelderinhoud. Voorlichting omtrent de con structie wordt op verzoek gegeven door het instituut voor landbouw werktuigen en gebouwen te Wage- ningen. Aanvragen om, subsidie moeten worden gericht aan den rijksland- bouwconsulent in het betrokken ambtsgebied. Nadere inlichtingen worden tevens door hem verstrekt. Aangezien het totaal beschikbare bedrag beperkt is en slechts ge bruikt kan worden tot 31 December 1941 is het gewenscht de subsidie aanvragen ten spoedigste in te zenden. DAGORDER VAN COMMANDANT BREUNESE. (A.N.P.) De commandant van den Nederlandschen arbeidsdienst majoor Breunese, heeft een dag order aan zijn mannen uitgevaar digd, waarin zij worden aange spoord giften te schenken aan het Nederlandsche roode kruis, welke bestemd zijn een roode kruis ambu lance voor het oostelijk front te vormen. Majoor Breunese doet in zijn dagorder 'n beroep op den of ferzin, welke Nederland steeds heeft getoond wanneer het er om ging het roode kruis in staat te stel len zijn algemeen-menschelijke op drachten te vervullen. Hij herin nert hierbij aan het zenden van 'n Ned. ambulance naar Helsinki tij dens den jongsten bolsjewistischen overval op Finland. Ook nu is het de plicht van ieder Nederlander, door zijn gaven het roode kruis in de gelegenheid te Stellen zijn taak te vervullen in het bewustzijn van zijn verantwoording jegens Europa. Verdronken. - Woensdagavond is Den Haag de 6-jarige A. S. S. in het water vandé Zuid-Buitensingel gevallen. Hij stond te kijken naar het visschen door anderen. Hij boog zich te ver voorover, viel in het water en was verdronken voor men hem op het droge had weten te brengen. DE INLEVERING VAN METALEN. Enquête naar de door bedrijven geleden schade. Nu de procedure, welke is voor zien in Art. 12 van de beschikking van 27 Juni 1941 betreffende de inle vering van metalen om practische redenen eenigszins is gewijzigd, is het rijksbureau voor non-ferro meta len gebleken, dat niet alle bedrijven (fabrikanten, handelaren, enz.) nauwkeurig zijn ingelicht omtrent de formaliteiten, welke moeten worden vervuld in verband met de enquêteering van de schade, welke door inleveiingsplichtige bedrijven wordt geleden als gevolg van de inlevering van metalen voorwerpen op grond van de verordening no. 108 van 18 Juni 1941 en de uitvoerings beschikking van 27 Juni 1941. In ver band hiermede volgt hieronder een uiteenzetting daarvan. Het inleveringsplichtige bedrijf ontvangt bij den oproep van den burgemeester (formulier model 1) tevens een inventarislijst in tweevoud (formulier model 6). Voor groote bedrijven kunnen ver- volgbladen op deze inventarislijst eveneens in tweevoud bij den burge meester word enaangevraagd. Bedoelde inventarislijst moet voor de inlevering volledig worden inge vuld (in tweevoud). Bij de inlevering van hoeveelhe den van 1000 kg cn minder, welke geschiedt bij een door den burge meester aangewezen plaats in de ge meente, wordt bedoelde inventaris lijst in tweevoud gecontroleerd en voor accoord geteekend door den vanwege den burgemeester aangewe zen ambtenaar. Hoeveelheden boven 1000 kg moeten worden ingeleverd bij een vanwege den burgemeester aan te wijzen provinciaal magazijn, in welk geval de beheerder van dit magazijn de inventarislijst contro leert en voor accoord teekent. In dit geval dient het inleveringsplichtige bedrijf deze gecontroleerde inven tarislijst in tweevoud naar den bur gemeester te zenden, die deze inven tarislijst zijnerzijds voor accoord pa rafeert en de lijst wederom in twee voud aan het inleveringsplichtige be drijf terugzendt. Het inleveringsplichtige bedrijf be schikt derhalve na de inlevering (zoowel indien het gaat om hoeveel heden van 1000 kg en minder als wanneer het betreft inlevering van hoeveelheden beven 1000 kg) over de door of vanwege den burgemeester geteekende inventarislijst in twee voud. Na de inlevering ontvangt het be drijf een schade-enquête formulier, voor fabrikanten formulier model 7a en voor handelaren formulier model 7b, alsmede daarbij behoorende ver volglijsten. Dit schade-enquêteformulier moet door het inleveringsplichtige bedrijf worde ingevuld. Op de bij het for mulier behoorende lijsten dient een -— uiteraard met de inventarislijst -—li"?'*:;. Da* en zonder K» dage* 10° tfgp m m wz IJ i n 5. os3\ UI, overeenkomende specificatie te worden gegeven, waarbij door fabri» kanten de kostprijs en door handela ren de inkoop (factuur) waarde in de daarvoor bestemde kolommen dient te worden aangegeven. Dit enquêteformulier dient volle dig ingevuld en onderteekend voor 10 September 1941 in tweevoud rechtstreeks te worden ingezonden aan het rijksbureau voor non-ferro metalen, afdeeling inlevering meta len schaderegeling (I.M.S.), postbus 95 te 's-Gravenhage. Met nadruk wordt erop gewezen, dat bij deze formulieren (met bjjbe- hoorende lijsten) dient te worden ge voegd het eerste exemplaar van de door of vanwege den burgemeester onderteekende inventarislijst. De speciale aandacht van de be drijven wordt nog erop gevestigd, dat de bovenbedoelde enquêteformu lieren slechts moet worden aangege ven de schade, geleden als gevolg van de inlevering van bedrijfsvoorra den en dat derhalve niet mag wor den opgenomen de waarde van ge bruiksvoorwerpen e.d., welke zouden, zijn ingeleverd. Den bedrijven wordt tenslotte erop gewezen, dat zij zich ter voorkoming van vertraging stipt dienen te hou den aan de aanwijzingen, welke ook op de schade-enquêteformulieren zelf zijn vermeld. Personeel Nederlandsche Bank. - De directie van de Nederlandsche Bank deelt ons mede, dat voor de leden van haar personeel, die zich opgegeven of reeds hebben opgege ven voor het „vrijwilligers legioen Nederland" een regeling is getrof fen, welke belangrijk gunstiger is dan die voor het overheidsperso neel. Zoo zullen de vrijwilligers ge durende hun diensttijd het volle salaris ontvangen, terwijl in geval van verwonding of overlijden een vergaande regeling ten bate van familie en nabestaande is tot stand gekomen. Suikerdiefstal opgehelderd. - De politie te Utrecht heeft den 27- jarigen zager H. C. van der L. en den 34-jarigen loswerkman J. T. ge arresteerd, die uit een pakhuis van een grossierderij aan den Lagenoord te Utrecht, 22 balen suiker, elk be vattende 50 kg, hebben gestolen en daarna opgeborgen in een woning aan den Hoogenoord. Zoo goed als de geheele voorraad Is opgespoord. De daders zijn ter beschikking van de justitie gesteld. A

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5