DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Weest zuinig met eiectriciteit en gas. EEN NIEUW JAPANSCH KABINET. Beperkt Uw verbruik. Succesvolie strijd aan het Oostelijk front. hull gebombardeerd: De buitenlandsche politiek wordt niet gewijzigd. Luchtgevechten bij Malta. VERDUISTERINGS TIJDEN van 21.53 tot 5.41 van 21.51 tot 5.42 op 2.10 onder 17.26 op 2.45 onder 18,23 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 168. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Zaterdag 19 Juli 1941 Bedenkt, dat het electriciteits- en gasverbruik is gerantsoeneerd op 75 pCt. Dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rant soen niet te overschrijden. Dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en afsluiting van den toevoer. - Zuinig kan men o.a. zijn door niet onnoodig licht te laten branden. Vooral in dezen zomertijd kan verlichting vrijwel geheel achterwege blijven. Het moet niet voorkomen, dat men bij daglicht in hotels, restaurants, winkels enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in particuliere woningen moet het licht tot het allernoodzakelijkste beperkt worden. Door Uw radiotoestel af te stellen, indien U toch niet luistert. Door het warmwaterverbruik voor koken, wasschen en baden te beperken. Dit kan o.a. worden bereikt door: Geen kleine vlammetjes doorloopend te laten branden onder keuken- of badgeiser. Groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds de deksels op de pannen. Zoodra damp uit pan of ketel komt, kan Uw gasbrander klein worden gesteld. Voor het zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noodig is. Het vaatwerk e e nmaal per dag af te wasschen. Bij het baden niet meer warm water te gebruiken, dan strikt noodzakelijk is. Het is een algemeen belang en daarbij ook Uw eigen belang, want het bespaart U boe ten en afsnijding van den toevoer. Leert daarom ook zoo spoedig mogelijk Uw meter zelf op te nemen. De volgende week zullen hierover inlichtingen worden verstrekt. Zoo noodig kunnen ook de electriciteits- en gas bedrijven U hierover voorlichten. Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 18 Juli (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt be kend: De geweldige gevechtshandelin gen aan het O. front verloopen in alle sectoren te onzen gunste. In den strijd tegen Gr.-Britannië heeft het luchtwapen in den afge- loopen nacht met sterke strijdkrach ten wederom pakhuizen, graansilo's, oliefabrieken en dokinstallaties van de ravitailleeringshaven Huil ge bombardeerd. Er ontstonden groote branden en zware ontploffingen. Andere gevechtsvliegtuigen brach ten voor de Britsche Oostkust een vrachtschip van 3000 brt. tot zinken, beschadigden nog twee groote koop vaarders en vielen met goed gevolg vliegvelden in de Midlands aan. Voor de Noord-Afrikaansche kust hebben Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers op 15 Juli bij Sidi el Barani een vrij grooten koop vaarder tot zinken gebracht en een tweede schip zwaar getroffen. Bij luchtgevechten werden vijf Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Bij pogingen van Britsche jagers en gevechtstoestellen om gisteren de Kanaalkust aan te vallen hebben jagers en afweergeschut tien vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Mijnenzoekers hebben in het Ka naal vier Britsche vliegtuigen neer geschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht in W.- Duitschland eenige brand- en bri santbommen neergeworpen, zonder noemenswaard effect te bereiken. Nachtjagers en afweergeschut scho ten drie der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. De Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Berlijn, 18 Juli (D.N.B.) Reuter meldt, dat de aanvallen, in den afge loopen nacht door de Duitsche lucht macht ondernomen op de Oostkust van Groot-Britannië, de hevigste se dert geruimen tijd waren. De bom menwerpers naderden in golven en lieten een groot aantal zware bom men vallen. Verschillende personen zijn doodelijk gewond. Vooral daar, waar schuilgelegenheden getroffen werden, terwijl de schade zeer om vangrijk was. VROUWpN IN HET SOVJET- LEGER. Berlijn, 18 Juli. (D.N.B.) Duit sche afdeelingen infanterie, die op 16 en 17 Juli herhaaldelijk een hardnekkig Sovjet-verzet over wonnen, hebben een verrassende ontdekking gedaan. Onder de honderden gesneuvelde Sovjet soldaten vondpn zij talrijke vrou wen, die soms nog hun gewone kleeding droegen, waarover zij öovjetuniformen hadden aange trokken. de militaire commissarissen in het sovjet-leger. New-York, 18 Juli (D.N.B.) De Amerikaansche pers schenkt zeer veel aandacht aan het bericht uit Moskou over de benoeming van militaire commissarissen in de Sovjet-weer macht. De New-York Times merkt op, dat het belangrijkste bericht over de wanorde in de Sovjet-weer macht merkwaardig genoeg door de Sovjets zelf wordt gegeven. Indien deze maatregel werkelijk noodzake lijk is en niet slechts een uiting van Stalins chronis.che argwaan betee- kent, is het bericht van heel wat meer beteekenis dan elk ander dat van het O. front komt. Ook de militaire deskundige van de New-York Times noemt de invoe ring van het stelsel van commissa rissen een zeer ontmoedigende ont wikkeling, gezien van het standpunt der Sovjet-weermacht. Vele Sovjet-commandanten heb ben hun oppositie tegen het bestaan de systeem met hun leven betaald, als Stalin het noodig acht, controle te oefenen op de betrouwbaarheid van zijn generaals, is dit voor Hitier slechts een opwekkend bericht. DE ENGELSCHEN STELLEN ONTRUIMING VAN DJIBOETI VOOR. Berlijn, 18 Juli (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft het Britsche opperbevel te Kairo den gouverneur van Fransch Soma- liland voorgesteld, vrouwen en kin deren uit Djiboeti te doen vertrek ken.' Matsoeoka uit de regeering. Tokio, 18 Juli (D.N.B.) Het nieu we Japansche kabinet is als volgt samengesteld: Eerste minister, prins Konoje, te vens minister van justitie. Minister van buitenlandsche zaken: admi raal Toyada. Minister van binnen- landsche zaken: Tanabe, lid van het Hoogerhuis, vroeger minister voor het verkeer in het kabinet- Hiranoema. Minister van financien: Oegoera, directeur-generaal van het Soeihitomo-cóncern, tot dusver mi nister zonder portefeuille. Minister van oorlog: luitenant-generaal To- jo, evenals tot dusverre. Minister van marine: admiraal Oikawa, evenals tot dusverre. Minister van handel: vice-admiraal Saponji. Mi nister van verkeer en spoorwegen: Moerata, evenals tot dusverre. Mi nister van welvaart: generaal-ge- neesheer B. D. Koizoemi. Voorts hebben als ministers zon der portefeuille in het kabinet zit ting baron Hiranoema (tot dusver re minister van binnenlandsche za ken), luitenant-generaal Yanagawa, (tot dusverre minister van justi tie), luitenant-generaal Soezoeki, tevens evenals tot dusverre chef van het bureau tot het ontwerpen van plannen. In functie bleven de staatssecretaris van de rijkskanse larij Tomita, de chef van de grond- wetsafdeeling Moerase en de chef van de afdeeling voor de inlich tingen Ito. Verklaring van Konoje. Tokio, 18 Juli (D.N.B.) Minister president prins Konoje heeft van avond in zijn eerste monde lij ke ver klaring gezegd, dat door de snelle veranderingen in den internationa len toestand de missie van Japan steeds moeilijker wordt en dat de geheele natie zich solidair moet verklaren. De politiek van Japan om het hoofd te bieden aan den moeilijken internationalen toestand is reeds bepaald en moet thans snel en vast beraden ten uitvoer worden gelegd. Dientengevolge moet ook de inwen dige structuur van het land aan deze groote lijn worden aangepast. Prins Konoje verklaarde ten slotte nog dat hij met steun van de honderd millioen Japanners zijn taak zal vervullen. Geen wijziging der Japan sche buitenlandsche politiek. Tokio, 18 Juli (D.N.B.) Naar Domei meldt, is men in welinge lichte kringen van meeninB, dat de Japansche buitenlandsche politiek geen enkele wijziging zal onder gaan. Indien derde, anti-Japansche mogendheden zouden trachten munt te slaan uit de regeeringswis- seling en de propaganda te ver spreiden, dat een verandering der buitenlandsche politiek te wachten zou zijn, zou slechts blijken, dat deze mogendheden een verwachting armer worden. De buitenlandsche politiek zal geconcentreerd blijven op het met succes beëindigen van het Chineesche conflict. Iedere twij fel aan de duidelijke politiek van Japan zou onmiddellijk weerlegd worden door het feit, dat Konoje wederom aan het hoofd der regee ring staat. Het tweede kabinet- Konoje heeft een einde gamaakt aan de afhankelijkheid van Enge land en de Vereenigde Staten. Het derde zal tot taak hebben de onaf hankelijke politiek te versterken. Een verklaring van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken. Tokio, 1-8 Juli (D.N.B.) De mi nister van buitenlandsche zaken, admiraal Toyoda heeft vanavond verklaard, dat hij vastbesloten is zijin zaak als soldaat te vervullen. Toen het driemogendhedenpact werd gesloten was ik, zoo verklaar de de minister, plaatsvervangend minister van marine en zoodoende was ik van den toestand geheel op de hoogte. Japans politiek blijft on veranderd, waarbij, indien dit noo dig mocht zijn, de diplomatie aan gepast zal worden aan den inter nationalen toestand. De diplomatieke taak van Japan. Tokio, 18 Juli (D.N.B.) De diplo matieke taak van Japan is, volgens het oordeel in politieke kringen alhier met het oog op den interna tionalen toestand slechts dan met succes te volbrengen, wanneer de buitenlaijdsche politiek zich baseert op de totale landsverdediging. Der halve acht men het geheel vanzelf sprekend, dat prins Konoje, beslo ten heeft, met uitschakeling van door partijpolitiek belemmerde krachten een nauw contact tot stand te brengen tussehen regeering en leger. In dit verband wordt zeer veel aand&ch tgeschonken aan ver klaringen, welke vanavond in krin gen van het leger zijn vernomen en waarin tot uiting kwam, dat de groote richtlijnen van de staatspo- litiek, zooals zij door den Tenno uitdrukkelijk zijn goedgekeurd, onveranderd en onafhankelijk van de kabinetswisseling ten uitvoer zuilen worden gelegd. Het reorga- niseeren van de regeering in een werkelijk oorlogskabinet beteekent, zoo wordt in dezelfde kringen van het tóger verklaard, dat alle leden der regeering in volledige harmonie aaneengesloten dienen te staan om de structuur van heit land door de krachtigste bewapening aan te passen aan den toestand. De nieuwe regeering geïnstalleerd. Tokio, 18 Juli (D.N.B.) Vanavond is het derde kabinet Konoje door den Tenno op plechtige wijze ge in stalleerd. In aansluiting hierop is het nieur we kabinet in eerste zitting bijeen gekomen. Geen verklaring van het nieuwe kabinet verwacht. Tokio, 19 Juli D.N.B.) Naar hier wordt vernomen, zal het nieuwe kabinet geen formeele verklaring over de richtlijnen van de te volgen politiek afleggen, aangezien de na tionale politiek van Japan reeds door het tweede kabinet van Konoje was vastgelegd. Daarenboven wer den op de keizerlijke conferentie 'van 2 Juli j.l. ten opzichte van de buitënlandsche politiek, reeds de maatregelen getroffen, die noodig waren ten einde rekening te houden met de internationale positie. EEN OPROEP VAN GENERAAL ANTONESCU. Boekarest, 18 Juli (D.N.B.) De op perbevelhebber aan 't Roemeensch- Duitsche front in Moldavië, generaal Antonescu, heeft aan de bevolking van Bessarabië en de Boekowina een oproep gericht, waarin hij verklaart, dat dit oude Roemeensche grondge bied thans door den wil van God en het bloed van de Roemeensche sol daten en van de dappere Duitsche bondgenooten van den vijand is ge zuiverd. Het jaar van oneer, on rechtvaardigheid en onderdrukking is ten einde. De menschen van Bes sarabië en de Boekowina hebben de z.g. „zegeningen" van 't bolsjewisme aan den lijve ondervonden en uit het hun berokkende leed de les ge trokken, dat een volk slechts kan leven door te gelooven, te strijden en te werken. Hjj zelf zal zich belasten met het werk van den herbouw in deze pro vincies en met het uitwisschen van de laatste sporen eener vreemde herschappij. De Roemenen zullen de werkelijke meesters in het land zijn en de boeren zullen profijt trekken uit hun arbeid en in het genot ge steld worden van de opbrengst van hun grond. De oproep besluit als volgt: „Leve Roemenië, leve onze koning Michaël I, leve onze bondgenooten en de groote Führer van Duitschland Adolf Hitler". Boekarest is, in afwachting van den intocht van generaal Antonescu en zijn troepen in de hoofdstad van Bessarabië, reeds feestelijk versierd niet de vlaggen van Roemenië, Duitschland en Italië. Van de hui zen hangen groote transparanten, waarop de portretten van den Roe- meenschen koning, den staatsleider. Adolf Hitler en Mussolini zijn afge beeld. BOLSJEWISME!!! Het huis van den afschuw. Vrouwen herkennen in de verminkten meestal slechts aan de kleedingstukken haar mannen en vaders. (P.B.Z.-Polygoon) Benghazi en Derna gebombardeerd. Rome, 18 Juli (Stefani). Het Ita liaansche legerbericht luidt als volgt: In de nabijheid van Malta hebben onze luchtformaties felle gevechten geleverd met sterkere vijandelijke jagers. Vijf Engelsche vliegtuigen werden neergeschoten. Een van on ze toestellen is niet naar zijn basis teruggekeerd. In Noord-Afrika zijn in Tobroek wederom batterijen ep. versterkte stellingen gebombardeerd waardoor branden en explosies werden ver oorzaakt. Ten Z.W. Van Sidi el Ba rani hebben onze jachteenheden in scheervlucht vijandelijke vracht auto's en troepen aangevallen. Tij dens een nieuwen aanval op de bei de ten N. van Marsa-Loech ontdek te, in het weermachtbericht van gis teren genoemde schepen, hebben Duitsche jagers die door een vijan delijke formatie, welke de transpor ten trachtten te beschermen, werden aangevallen, vijf Britsche vliegtui gen van het type Curtiss P. 40 neer geschoten, terwijl de bommenwer pers van de spil het tweede, nog overgebleven schip, in den grond boorden. Vijandelijke vliegtuigen hebben Benghasi en Derna gebombardeerd, waarbij in de laatstgenoemde plaats eenige slachtoffers zijn gevallen on der de Mohammedaansche bevol king. In den nacht van 17 op 18 Juli hebben vijandelijke vliegtuigen bommen geworpen op Palermo: drie gewonden onder de bevolking. DE DUITSCHE LUCHTMACHT IN HET OOSTEN. Berlijn, 18 Jiili (A.N.P.) In de Deutsche Allgemeine Zeitung publi ceert kapitein Renner een artikel „De luchtmacht in den Oostelijken veldtocht". Hij zegt, dat de eerste en meest in drukwekkende mededeeling door het opperbevel der weermacht na een week van spanning gepubli ceerd, de luchtmacht gold. Op den 30sten Juni werd bekend gemaakt, dat de luchtmacht in minder dan 24 uur 1811 Sovjet-vliegtuigen had ver nietigd en zelf slechts 35 toestellen had verloren. Op den zevenden dag van den oorlog was het aantal ver nietigde Sovjet-vliegtuigen gestegen tot 4107 en op den 18den dag tot 6233, waarmede reeds verreweg het grootste deel, volgens voorzichtige schattingen bijna 75 pet. der Sovjet luchtmacht uitgeschakeld was. In nog grooter omvang en wonderbaar lijker tempo dan in de vorige veld tochten heeft de Duitsche lucht macht de voorwaarden geschapen voor de grootsche en stelselmatige tenuitvoerlegging der operaties. In de eerste plaats heeft zij het vijan delijke commando beroofd van zijn oogen en van de belangrijkste wa pens voor den strijd op een af stand: het meerendeel der gevechts eskaders. De Duitsche luchtmacht heeft het strijdgebied en het lucht ruim boven Duitschland voor de Sovjet-vliegers vrijwel afgesloten en massale aanvallen gedaan op da achterwaartsche verbindingen, be- richtencentrales en stafkwartieren van den vijand, waardoor het door geven van bevelen geheel verlamd werd. Men is verplicht te verduis teren tussehen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 20 Juli: Maans op- en ondergang 19 Juli: 20 Juli KAART VAN PCLT DE DOORBRAAK VAN DE STALIN-LINIE. De dikke zwarte lijn op het kaartje geeft het verloop der Duitsche mili taire operaties weer in Sovjet-Rus land tot op 14 Juli. De zwarte pijl tjes geven de opmarschrichtingen aan naar bepaalde strategische doe len reeds nu en dan in de Duitsche weermachtsberichten vermeld. De doorbraak der Stalin-linie is aange geven bij Witebsk en Bobroeisk. De grootste druk wordt uitgeoefend in de richting van St. Petersburg bij de stad Pskof gelegen ten Z. van het Peipiivgmeer; in den midden sector bij Witebsk in de richting van Smolensk de voornaamste plaats op den weg naar Moskou, 'in den zuid sector bij Zjitomar in de richting van Kiew (Kief). De Duitsche luchtmacht heeft ech ter ook in groote mate den Duit- schen opmarsch beveiligd. Hóewei de vijandelijke luchtafweer nog niet uitgeschakeld was, was het gevaar voor dé Duitsche vliegtuigen toch aanzienlijk verminderd. De Duitsche vliegers hebben in het volle besef van het reusachtige belang van hun arbeid, in dit moeilijke gevechtster- reni gebruik gemaakt van alle mo gelijkheden die hun geboden wer den. Eerst een latere geschiedschrij ving zal kunnen vaststellen, hoe veelzijdig en belangrijk juist de operaties van afzonderlijke Duitsche vliegtuigen waren bij het vorderen der operaties in het reusachtige ge bied der Sovjet-Unie.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1