JAGERS" tegen bom STAD EN OMGEVING Een honderdjarige. Zakenman en prijspolitiek. SPAANDER Co. „A! fantastische snelheden. ze^n EERSTE BLAD Alkmaar, Zaterdag. EEN WELDADIGE REGEN. Vannacht ontlastte zich over ons gewest een weldadige regen. Voor de op het land staande gewassen, maar ook voor het weiland is deze regen van onschatbare waarde. Op de zandgronden was er groote be hoefte aan water. Van de aard appelen en de boonen dreigde op deze gronden niets terecht te komen. Dank zij de totstandkoming van Het IJselmeer bestond thans de mogelijkheid om, tijdens de lang durige droogte, in het lage polder land zoet water in te laten, waar door er voor het vee voldoende drinkwater was en de visch in de polderslooten niet door het brak water werd gedood, zooals dit voor het totstandkomen van het IJsel meer het geval was. De dagen durende hittegolf had echter op veel plaatsen de grasmat in een kokosmat veranderd.Nu het hooi, dat, dank zij de droogte, prachtig hooi genoemd kan worden, binnen is, was ook voor den weideboer de regen een zegen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 20 Juli is de apotheek van B. H. J. Schouten, Emmastraat 64, geopend. Op Zon- en Feestdagen en ge durende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 8 uur. BOND VOOR STAATS- PENSIONNEERING. Landdag te Alkmaar. Naar wij vernemen, zal de groote vergadering van de gecom bineerde federaties van den Bond van Staatspensionneering in Noord holland op Zaterdag 2 Augustus a.s. in de Unie te Alkmaar worden ge houden. Als sprekers zullen optreden de heeren G. van Roekei, voorzitter van den bond en C. J. van Lienden van Eindhoven. EXAMENS M.U.L.O. Bij de gisteren alhier gehouden M.U.L.O.-examens zijn geslaagd: Voor Diploma A: de dames: N. M. v. Leeuwen, A. E. Bruins en E. Ger ritsen Plaggert te Alkmaar, C. D. Korver te Winkel, I. M. Meurs te Heiloo, R. Aten en M. Th. v. Holk te Zaandam, A. C. Duyvis te Koog aan de Zaan, W. Bakker te Velsen, L. Jansen te Beverwijk, T. Broekhuy- zen en C. M. Smit te den Helder en de heeren J. P. Bilstra te Winkel, M. Kaaij te Lutjewinkel, S. Vecht te Beverwijk, R. v. d. Wal te Lim- men en A. J. de Bunje te den Hel der. Voor Diploma B: de heeren: W. F. Carrière te Beets en C. R. Keesman te Zijpe. DE WIELERSPORT IN ALKMAAR EN OMGEVING. Ondanks het verdwijnen van de Alkmaarsche wielerbaan en het niet doorgaan van de ronde van Alkmaar, blijkt er in de geheele streek rond Alkmaar groote belang stelling te bestaan voor de wieler sport en de prestaties van de ver schillende renners uit deze streek. Eén en ander is voor enkele wie lersportliefhebbers aanleiding ge weest om een wielerwedstrijd té or- ganiseeren, welke Zaterdagavond 26 Juli zal worden gehouden en waar voor momenteel de noodige maat regelen worden getroffen. Na eenigen tijd zoeken hebben de organisatoren beslag gelegd op de Windhondenrenbaan te Heiloo, die bij uitstek geschikt is voor het hou den van een wielerwedstrijd. Met de opgehoogde bochten doet de baan denken aan de leembanen, die men in vroeger jaren veel in Brabant en Limburg aantrof en waarop wieler kampioenen als Jan Pijnenburg, Braspenninx enz. groote triomfen hebben gevierd. Op een dergelijke baan zal de wielerwedstrijd worden gehouden, die in velerlei opzicht be langwekkend zal worden. De organisatoren hebben zich met verschillende prominente wielren ners in verbinding gesteld en dezer dagen zullen wij in staat zijn de lijst van deelnemers te publiceeren. Het is de bedoeling aan dezen wed strijd een Holland-Brabant karakter te geven. Wij kunnen reeds melden dat verschillende Brabantsche cracks met de organisatoren tot overéén- stemming zijn gekomen. Er zal naast omnium, afval, eigen kracht en sprintwedstrijden ook een koppel - wedstrijd worden gehouden. Teneinde het publiek ook weer eens in kennis te stellen met het geen de jongere renners uit Alk maar en omgeving presteeren, zal een deel van het uitgebreide pro gramma voor wedstrijden voor de jongeren als Glas, Ekkers, Wie- meersch, Pool, Koenen, Hiemstra en anderen gereserveerd worden. De windhondenrenbaan, te Heiloo gelegen, is vanuit Alkmaar gemak kelijk te voet en per rijwiel te be reiken. Hopelijk zullen vele wieier- enthousiasten dien avond dan ook hun schreden naar Heiloo richten, ten einde weer eens van nabij met de wielersport kennis te maken. JONGEN OVERREDEN. Donderdagavond geraakte het tienjarig zoontje van de familie Groot-Cornelisse nabij het station te Heerhugowaard onder een gela den aardappelwagen van den land bouwer Blauw. De wagen ging het knaapje over de borstkas. In zorgelijken toestand werd het kind opgenomen en naar het St. Elisabeths ziekenhuis te Alk maar vervoerd. GESLAAGD. Voor het eindexamen van de kweekschool voor machinisten te Amsterdam, getuigschrift B.M., slaagden de heeren F. Kaarsemaker te Alkmaar en K. Korver te Bergen aan Zee. De heer H. v. D. schrijft ons: Deondergeteekende door aankoop eigenaar geworden zijnde van de br^odbakkerij staande en gelegen in de Heuigbrouwersteeg, alhier, beveelt hij zich van heden af, in de Gunst zijner geëerde stadgenooten, belovende een prompte bediening. Alkmaar, 26 Juli 1841. Gs. GOES. Zoo luidde de advertentie in de Alkmaarsche Courant van 1841. Een nader onderzoek bewees mij direct dat dit dezelfde bakkerij en hetzelfde perceel is waarin thans nog het broodbakkersbedrijf door den kleinzoon wordt beoefend. Hetzelfde perceel, maar in en uitwendig gewijzigd en vooral wat de bakkerij aangaat naar de eischen des tijds ingericht. Alleen den naam, waarop de bakkerij op 16 Augustus 1941, uit handen van Clara ter Hofstede, zonder beroep, in die van Gijsbertus Goes overging, is niet gebleven. En deze naam leerde mij dat in dit perceel de bakkersnering reeds werd uitgeoefend vóór 1649, want in dit jaar werd Jan Claesz backer uijt de Vijffhoek, op 30 Aug. be graven. Bakkers zijn er door de eeuwen heen geweest al of niet met nevenbedrijven. Want door de hoe veelheid bakkers was het blijkbaar soms noodig om naast dat vak nog te hebben een tapperij-, melkslijte- rij, 'boerenbedrijf e. d. Dat was in den goeden ouden tijd toen evenals nu, de noodige con ti öle door de overheid werd gehou den op de samenstelling, het ge wicht en den prijs van het brood. Waren er toen keurmeesters en wegers van het brood, thans heb ben wij daarvoor den Keurings dienst voor Waren. Nu hebben wij de vestigingswet, toen was er het bakkersgilde dat er voor zorgde dat alleen zij het vak uitoefenden die aan de voorge schreven proef hadden voldaan en het noodige aan de gildekas hadden bijgedragen. Ook het aantal werd door de overheid bepaald. Zoo waren er in 1747 in onze gemeente 75 bakkers en 50 broodslijters. Veel te veel van het goede en werd besloten door uitsterfsysteem terug te gaan tot 40. Dus geen proeven meer doen dan in 2 gevallen. Ie als een knecht een bakkersweduwe kon trouwen; 2e als een bakkerszoon een bak kersdochter trouwde. Aan deze gedwongen huwelijken kwam een eind in 1774 opt verzoek van 3 overgebleven dochters van een bakker, die de zaak met be hulp van een knecht mochten oortzetten. Honderd jaar kleinbedrijf door dezelfde familie lijkj mij wel de moeite te vermelden. Vooral als wij weten onder welke omstandigheden zoo'n bedrijf soms ipoest werken. De in 1886 bestaande Vereeniging van brood-, koek- en banketbak kers, „Eendracht en Trouw" nam maatregelen tegen wanbetalers door middel van publicatie. Oorlogen en revoluties, met alle aankleve van dien veroorzaakten ook voor dei bakkers- lastige oogen blikken. Het misloopen van de tarwe- of roggeoogst eveneens en daarbij kwam dan nog de armoede der bevolking. De werkloosheid was er in evengroote mate als tegenwoordig. De loonen in den zomer ƒ1.tot 1.20 voor den vakmar 7096 ct. voor den sjou werman en des winters 0.75 ƒ1.voor den vakman, 5'076 voor den sjouwerman per dag. Al leen als het druk was gingen de loonen omhoog uit vrees voor werk staking. Werkverschaffing was er voor 50 of 60 cent per dag. De voortdurende verandering in de prijzen en de samenstelling van het brood brachten evenzoovele moeilijkheden om te overwinnen, terwijl ook het huiselijk leed de familie niet werd bespaard (Gijs bertus Goes verloor 2 echtgenoo-ten door den dood en zijn opvolger Johannes Goes, die in 1878 de zaak overnam verloor 1 echtgenoote. Ondanks deze tegenspoed heeft de familie Goes getoond groote wilskracht en goede kijk op het vak te hebben gehad. Want beide zijn noodig geweest om in de 160 jaar de zaak te maken tot wat zij thans is, een goede naar de eischen des tijds ingerichte bakkerij en mede daardoor een door het publiek gewilde zaak. Hierin heeft de tegenwoordige eigenaar, de heer G. J. W. Gc.es, beter bekend als Bertus Goes, een belangrijk aandeel gehad. Bertus nam de zaak van zijn vader over in 1910 en heeft zijn bakkerij geheel vernieuwd. Ook heeft hij een prach tige oplossing gevonden voor het leerlijke geveltje aan de Laat waar zijn oven uitkomt. Hij is evenals zijn voorgangers wars gebleven van N.V.'s Combi naties e. d. Hij is evenals zij het waren lid van het Begrafenisfonds voor Bakkers dat mede door zijn grootvader werd opgericht, en na tuurlijk lid van de bakke-rspa- troonsorganisatie „St. Honor" wel ke in 1910 werd opgericht en van de Hanze waarvan hij reeds 21 jaar de volijverige secretaris is. Zijn bekendheid ook buiten het bakkersbedrijf geeft ons de zeker heid dat het „Bertus" op 26 Juli a.s. zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. Voor het op 16 en 17 Juli te Am sterdam gehouden examen voor het rijwiel- en motorrijwielherstellers - bedrijf is geslaagd onze stadgenoot, de heer L. de Graaf. BERGEN. Rijwieldiefstal. - De politie al hier heeft als verdacht van rijwiel diefstal aangehouden en overge bracht naar het Huis van BeWaring te Alkmaar een bewoner dezer ge meente. Het rijwiel, dat reeds in de derde hand was, is in beslag genomen. TOELATING R.H.B.S. Toegelaten tot klasse II: F. H. de Groot en Ja. Verstraate. Toegelaten tot klasse III: Ja. Ga. Hoogenboom en O. Klap. HEERHUGOWAARD. Portemonnaie gevonden. - Bij de plaatselijke politie zijn inlich tingen te bekomen omtrent een gevonden portemonnaie met een tamelijken inhoud aan geldswaar de. De nieuwe wijzigingen in de omzetbelasting. Op initiatief van de Kamer van Koophandel hield gistermiddag mr. B. J. Geveke, bureauchef bij den dienst van den Gemachtigde voor de prijzen te 's-Gravenhage, in de Har monie een inleiding over het onder werp Zakenman en Prijspolitiek. De heer S. W. Arntz, voorzitter van de Alkmaarsche Kamer van Koop handel verheugde zich over de sa menwerking met de Kamer te Hoorn, vertegenwoordigd door de heeren Kroon en Assendelft de Conink, die hij hartelijk verwelkomde, evenals de sprekers, de heeren Geveke en Volkmaers. Over de goede opkomst verheugde spr. zich everieens; hij heette allen welkom en deed een dringend beroep op de aanwezigen, om de voorschriften t.a.v. de prijzen zoo nauwkeurig mogelijk na te leven en de leden van hun organisaties op het hart te drukken, zich niet in te laten met handelingen, die de distri butiemaatregelen verstoren en oor zaak zijn, dat de minderbedeelden in een ongunstige positie komen. Spr. gaf hierna het woord aan den eersten inleider. Rede mr. Geveke. Mr. Geveke begon deze lezing met een schets van de ontwikkeling van de overheidsmaatregelen op het gebied van de prijspolitiek, van den wereldoorlog 1914---1918 af tot 10 Mei 1940. Vervolgens toonde hij, hoe de gewijzigde omstandigheden na 10 Mei 1940 het ingrijpen van de overheid noodzakelijk maakten, daar de reeds bestaande neiging tot prijsver- booging in ernstige mate werd ver sterkt door de gevolgen van het af sluiten van den overzeeschen aan voer en de vergroote hamsterwoede van het publiek. Indien er geen doeltreffende con trole van de prijzen had plaats ge vonden, zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. Vooral de menschen met de kleine inkomens zouden dan de dupe geworden zijn, doch ook het bedrijfsleven zou ern stig zijn geschaad, door de snelle schoksgewijze veranderingen in het prijsniveau. Daarna behandelde spr. de ver schillende prijsvoorschriften tot in onderdeelen. De eerste was de z.g. prijstop van 9 Mei '40, waarbij niet het verbod van prijsverhooging hoofdzaak was, maar wel de moge lijkheid om in' gevallen, dat prijs verhooging voor het bedrijfsbelang noodzakelijk moet worden geacht, toestemming hiertoe te verkrijgen. In het bijzonder legde spr. den na druk op het belang van den arbeid van den Gemachtigde voor de Prijzen, die als centrale instantie alle prijsmaatregelen, welke door de ver schillende departementen uitgevaar digd worden, eerst beoordeelt naar hun gevolgen ten aanzien van het algemeen belang. De heer Geveke beëindigde zijn lezing met eenige woorden over de prijsbeheersching, welke zorg draagt voor de naleving van de prijsmaat regelen. Daar het bestaande rechter lijke apparaat uiteraard op een snelle en strenge berechting van prijsover- tredingen niet was ingesteld, heeft de Gemachtigde voor de Prijzen' de beschikking gekregen over een eigen apparaat, dat de geheele opsporing, vervolging en berechting van de prijsvoorschriften omvat. Deze taak is opgedragen aan de 5 Inspecteurs voor de Prijsbeheersching, wier rechtsgebied samenvalt met- dat der gerechtshoven. De werkzaamheden van den Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen zijn erop gericht, de lasten welke deze tijd oplegt zoo billijk mogelijk te verdeelen. Wijziging omzetbelasting. De heer E. J. Volkmaers, Inspec teur voor Invoerrechten en Accijn zen te Den Helder, sprak hierna over de nieuwe wijzigingen in de omzetbelasting. In het kort aldus spr. is de situatie voor de onderscheidene groepen van ondernemers thans als- volgt: Voor den fabrikant geldt, dat niet meer is toegestaan vrije inslag van grondstoffen en evenmin teruggaaf van belasting van met omzetbélas- ting ingeslagen grondstoffen. Het percentage bij aflevering van zijn producten is verlaagd tot 2 pet., in dien hij aan een ondernemer le vert, die de goederen ten behoeve van zijn onderneming betrekt. Bij levering rechtstreeks aan den par ticulier is het percentage verlaagd tot 4 pet. Bepaalde groepen van fa brikanten behoeven bij recht- streeksche levering aan den con sument slechts 2 pet. omzetbelas ting te betalen. De heffing van 2 pet .bij levering aan de onderne mers heeft alleen plaats, indien de afnemer een schriftelijke opdracht aan den fabrikant verstrekt en daarbij uitdrukkelijk verklaart, dat hij die goederen ten behoeve van zijn onderneming betrekt. Deze verklaring kan in een bepaalden vorm voor een geheel kalenderjaar worden gegeven, terwijl in enkele speciale gevallen deze verklaring geheel achterwege kan blijven. Het beschikken over zelf vervaar digde goederen voor bedrijfsdoel einden is met 2 pet. belast, voor privé met 4 pet. De percentages van 4 pet. en 2 pet. worden bij de levering van granen, meel, bloem van granen en brood teruggebracht tct 1 pet. Voor groothandelaren is de situ atie als volgt: Alle leveranties aan onderne mers, die de goederen ten behoeve van hun onderneming betrekken zijn belast met y. pet. Vóór 1 Juli mocht het tarief van y pet. b.v. niet worden toegepast bij leveran ties door een groothandelaar aan ondernemingen, die diensten ver richtten. Thans wordt derhalve voor leveringen aan ondernemers, die diensten, verrichten, het tarief van y, pet. toegepast. Leveranties aan het rijk, de provincies, de ge meenten en aan publiekrechtelijke lichamen worden als groothandels leveringen beschouwd, evenals le veringen aan bouwondernemers en installateurs van bouwmaterialen en andere in of aan onroerende goederen aan te brengen voorwer pen. De bepaling, dat men als kleinhandelaar wordt beschouwd, indien de omzet in het voorafgaan de kalenderjaar voor meer dan 75 pet. van het bedrag uit leveringen als kleinhandelaar en verrichte- diensten bestond, is blijven be staan. Voor kleinhandelaren is het per centage van de verschuldigde omzet belasting teruggebracht tot 2 pet. In dien een kleinhandelaar granen, meel, bloem van granen en brood aflevert, bedraagt het percentage daarvoor 1 pet. Kleinhandelaren, die tevens fabrikant zijn, dienen er re kening mede te houden, dat hun leveranties van de fabricageafdee- ling bij levering direct aanden ge bruiker belast worden met 4 pet., behalve voor een aantal groepen van fabrikanten, waarvoor het tarief 2 pet. bedraagt. Voor ondernemers, die diensten verrichten, is het percentage terug gebracht van 2 y2 tot 2 pet. Alle goe deren benoodigd voor hun onderne ming kunnen thans inplaats van met 2 pet. mét y, pet. omzetbelasting van een groothandelaar worden betrok ken. Op verzoek van het secretariaat van de K. v. K. deelen wij nog mede, dat de Kamer, zooveel mogelijk, in lichtingen verstrekt omtrent de om zetbelasting. Daar, in verband met de ingewikkelde voorschriften, vaak overleg gepleegd moet worden met den betrokken Inspecteur der In voerrechten en Accijnzen, wordt men verzocht, de vragen zoo uitvoerig mogelijk, liefst schriftelijk, in te zen den. Van de gelegenheid den beiden inleiders vragente stellen, werd door vele aanwezigen een dankbaar gebruik gemaakt. De heer Arntz bracht den beiden sprekers tenslotte dank, waarbij zich de heer Kroon namens de Kamer van Koophandel te Hoorn aansloot. Zuinigheid en egoisme. Er dreigt in onze gevoegelijke sa menleving een ernstig gevaar bin nen te sluipen onder het mom „bezuiniging"zakelijke bespre kingen die tot voort kort gevoerd werden onder het genot van een sigaartje, verloopen sedert eenigen tijd zonder dat er rookwolken bij te pas komen; familie-avondjes waar op vroeger de thee in trek was, zijn thans droog gelegd. Ik zou daar vrede mee kunnen nemen als we er werkelijk zoo erg aan toe waren dat er geen sigaren en geen thee meer te krijgen was. Maar de zakenvriend die zoo bot weg een traditie overboord gooit, heeft nog sicfaren en rookt nog dan heelen dag, En de huisvrouw die haar gasten op een droogje laat zit ten, schenkt wel thee als er geen gasten zijn. Zooiets noem ik egoïsme en niet zuinigheid. Het is immens geen kunst om royaal te zijn als men al les volop heeft, maar om anderen van zijn armoe mee te laten deelen en daarvoor zelf krom te liggen, dat is eigenlijk pas hartelijk en een ver dienste, En nu moeten we ons niet aanstellen of de hartelijkheid onder de distributie valt, want dan maken we het leven voor onszelf en voor andeven nog erger dan het al is en dat is onmenschelijk. Om mijn zakenvriend en mijn familie-relatie op een nette manier tot de orde te roepen, heb ik beiden een avond bij mij thuis uitgenoo- digd. Ze werden rijkelijk onthaald op sigaren en thee zoodat we deze gastvrijheid met diverse rook- en theelooze dagen hebben moeten be- koopen om de huishoudelijke ba lans weer in evenwicht te brengen. Dat was èvenwel niet te duur betaald, want de gasten zeiden dien avond verrast: „het schijnt er bij jullie nog af te kunnen". En toen kon ik antwoorden: „och, voor een goed vriend moet je wat over heb ben en je iets kunnen ontzeggen". Het heeft geholpen: de traditie is gered. We rooken weer bij de zake lijke besprekingen en we drinken weer thee op de familie-avondjes. We doen dat zuiniger dan vroeger maar ook. met meer genot. En de onderlinge waardeering heeft er bij gewonnen. Kleermaker!) van den len rang. Geslaagd. - Mej. J. Gootjes slaagde voor het diploma machine- schrijven (136 lettergrepen per minuut). De heer Specker, ambtenaar ter secretarie, verwierf het diploma uitgereikt door de vereeniging voor gemeenteregistratuur. Den heer C. Gootjes is het diplo ma Boekhouden van de vereeni ging van leeraren in de Handels wetenschappen uitgereikt. BROEK OP LANGENDIJK. De eerste bieten. - De eerste bieten werden aamle veiling van de Langendijker Groenten Centrale aangevoerd door den heer H. Glas van Broek op Langendijk. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig en te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar, op alle Woens- en Zaterdagen van des voormiddags 11 uur tot des namid dags 1 uur, de volgende voorwer pen, als gevonden gedeponeerd in het tijdvak van 1017 Juli 1941: een dameshandschoen, een porte monnaie met inh., een oorbel, 'een zwart knipportemonnaietje inh. eenig geld, badpak in handdoek, twee pas foto's, een gymschoen, een beenen armbandje, .een beige portemonnaie inh. eenig geld, 3 pasfoto's, een knipmes, een zwarte portefeuille. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende personen, d.e volgende voorwerpen, als gevonden aangege ven in hetzelfde tijdvak: portemonnaie inh. eenig geld, Wester, Paternosterstr. 14; gero- servetring, Plant, Bergerweg 64; padvindersriem, van Dijk, Geest 17a; een verchroomd polshorloge, Bonsema, Westerweg 324; een por temonnaie met ritssl., inh. eenig geld, Kleverlaan, Laat 109; een vul pen, Klok, 2e Landdwarsstr. 7: een polshorloge, van Gastel, Anjelier straat 8; rechter gymschoen, Van der Berg, Emanuel de Wittestraat; blauw damesjasje, Hogervorst, Boe zemsingel 66; een slangenarmband, Denneman, Huishoudschool; witte heeren regenjas, Wijnstekers, Burg. Bosstr. 17; melkbus, Lisonen, Ber- berweg 144; kinderschep, Danen- berg, Westerhofje 28; hondenpen- ring met ring No. 617, Mooij, Park straat 18; zwarte vulpen, Dekker, Kanaalkade 46; dasspeld, v. d. Id- sert, Hofstraat 25; zadeldek, van Willigen, Metuisstraat 2; sleutèltje van een rijwielslot, Bakker, Tienen- wal 23; 2 'zilverbons a 2.50, Meurs, Jul. v. Stolberglaan 9; linnen dames regenjas, kantoor Shell, Afgesneden Kanaalvak; en lens van een foto toestel, Beentjes, Paardenmarkt 5; een bruine actentasch, Postkantoor; zilveren oorbelletje, Schouten, Nieuwpoortslaan 107; Parker vul potlood, van Aale,-Roemer Visscher- straat 5. Indien men wederom in het bezit is van een verloren voorwerp, dient men hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie te Alkmaar. HET IJSELMEER EN DE DROOGTE. Dag en nacht staan de „pompen" (duikers) van onze polders en reeds maanden open, om 't ring vaart- of ander water in de polders te laten. Was dit niet 't geval dan zouden de slooten reeds lang ver droogd zij, zoodat 't vee geen drink water zou hebben, en de landbou wer en veehouder niet konden va ren. Bovendien zou de afscheiding van slooten tusschen de landerijen zijn opgeheven en kon 't vee zich zonder veel moeite naar buurmans land en verder begeven. Hieruit blijkt terdege de groote noodzakelijkheid om koste wat het kost de slooten met water gevuld te houden. Dit „kosten" ondervond men te plattelande al meermalen. Uitzonderlijk drooge zomers trof men b.v. in de jaren 1911, 1917 en 1921 aan. Toen evenwel was men voor 't inlaten van water aangewe zen op 't brakke zeewater. De gevol gen waren zeer ernstig. De zoetwa- tervisch moest het grooténdeels af leggen; de bagger die in die jaren op den wal gehaald werd, was zoo verzilt dat ze eer nadeel dan voor deel opleverde; het vee kon het brakke drinkwater niet verdragen en moest in groote kuipen en ton nen op 't land meerdere malen des daags worden voorzien van welwa ter, wat vanzelfsprekend voor den veehouder veel werk gaf. Daarom kunnen we ons thans ge lukkig prijzen met het tot stand ko men van het groote werk van ir. Lely, waarbij o.m. voor 't IJselmeer gezorgd werd. Een groot deel van ons land kan nu hieruit van het zoo gewenschte zoete water worden voorzien. En daarom ook denkt men nu niet meer aan doode visch, bij honderdtallen, aan brak water voor 't vee, etc. De droogte houdt maar aan, klaagt de landman, als hij dagelijks meerdere jmalen de lucht op een waterwolkje naspeurt. Hoe lang nog? Want het gewas heeft er groote behoefte, om niet te spreken van ge brek, aan. In dit verband is het wel interessant in de herinnering terug te roepen dat in 1911 van begin Juli tot half October regen uitbleef. Als merkwaardigheid vermelden we hier nog bij, dat in de gebieden, waar 't land hoog uit het water ligt, toen in December de slooten nog droog lagen! Maar nu toch zal de regen wel niet zóó lang uitblijven 'T ZAND.. Afscheid van den heer Elzer. Donderdagmiddag j.I. is in zaal-Kreijgër te 't Zand, in tegen woordigheid o. m. van het gemeen tebestuur van Zijpe en van den inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Den Helder, den heer Feringa, afscheid genomen van den heer B. Elzer, hoofd der o. 1. school aldaar, die den dienst binnenkort met pensioen gaat ver laten. Voor deze. gelegenheid was een feestcomité gevormd uit de burge rij, met als voorzitter dr. J. J. Boerma te 't Zand. Behalve diverse autoriteiten waren ook aanwezig leerlingen en ouders van leerlingen. De heer Elzer werd door ver schillende sprekers in hartelijke en waardeerende bewoordingen toe gesproken. Daarbij had het schei dende schoolhoofd, dat langer dan 25 jaar zijn taak te 't Zand heeft vervuld, bovendien stoffelijke blij ken van waardeering in ontvangst te nemen. Mevrouw Elzer werd bij deze huldiging niet vergeten. Tenslotte dankte de heer Elzer voor de hartelijke woorden en de ontvangen cadeaux. De leerlingen kregen een extra speech mee naar huis. Het was speciaal voor de familie Elzer een onvergetelijke middag. Des avonds werd de heer Elzer op hartelijke wijze gehuldigd door de plaatselijke vereeniging voor ziekenhuisverpleging, waarvan de heer E vanaf de oprichting steeds lid is geweest. Veel werk heeft de heer Elzer ook voor deze vereeni ging in den loop der jaren gedaan. Ook hier werden cadeaux en bloe men aangeboden. Moge de heer Elzer en zijn fami lie nog vele jaren in gezondheid genieten van zijn welverdiende rust. OUDKARSPEL. Schoolfeest. - Vrijdagmiddag hadden de kinderen van de Open bare Lagere school alhier een feestje in de zaal van den heer Vis, in plaats van het schoolreisje, zoo als het andere jaren de gewoonte was. Het was een mooie middag voor de kinderen en dit is voor een groot gedeelte te danken aan het optreden van. den heer Williams, feestarrangeur te Amsterdam. Eerst werd een poppenspel vertoond over de goede zijde van Pietje Bell. De kinderen leefden echt met de poppen mee. De held van het spel, met de vriendjes, Vader en Moeder, de meester, de klagende buurman en de lastige tante Cato kwamen ten tooneele en het hoogtepunt werd bereikt bij het bezoek aan het circus. Wat hebben de kinde ren hiervan genoten. Na de pauze, waarin de kinderen EERSTE BI werden onthaald kunst. De kinderei wondering voor welke werden heele voorstelling kinderen actief geen wel bevord feestvreugde. He te gauw. Een woo] allen, die hebben dit feestje zoo is hier wel op Inlevering me gemeester hééft steld voor de ve van lood, tin, legeeringen. Het in het gymnastiek school en zal geop werkdag van 1 De leiding van dit burgemeester opge ambtenaar ter Bossen. Als deskundige van materialen is heer C. Jansen, alh gezinnen en alleen nen ontvangen H, meester een schrift op welken dag en verschijnen in het kaal. Een ieder is deze oproeping te De zittingen van len aanvangen Maa De financieele meen te. - De gemee heeft de gemeenterek dienstjaar 1940 op gen gelegd aan het Naar wij vernemen rekening weer met saldo. De ontvangst* dragen 82791.02 76.980.31, alzoo saldo van 5810.71 Het dienstjaar een batig saldo van dat de financieele gemeente met l'.„„ gegaan. NOORDSC] jff Huuropdrijving. - meente is tegen eei procesverbaal opgen huuropdrijving. Het een aantal woningen verhuurd aan Heidei I lingen. Er zijn nog gevallen aan den Lan l z- t. ook wel zulle derzocht. Niet met zn drieën j de dorpen is het verb drieën naast elkaar te ook op de snelverkeers niet toegestaan omdat t door tot op den lir komt. Er wordt, n* medegedeeld, streng chaussee op gelet ;er scheidene waarschuw geven. 25 jaar op de gasfab ii€er J. van Klaveren, de gemeenschappelijke van de Langendijker Sint Pancras heeft jubileum als zoodan Donderdagmiddag is hij van den directeur door zitter van de commissie burgemeester Kroonent De huidige oorlog voor een belangrijk als een strijd der lu Welke ook de vei legen doeleinden der mogen zijn: het uit; den tegenstander scherpe blokkade of doorbreken van dez dadigen gordel, het van des vijands wap van zijn voorraden dan wel het neerslaa vijandelijke weermac en op het land ste het vliegtuig daarby hele taak als wapen 2 den aanval als voor ging. VW, Z'jn de eigenschapp _i£d& weike dezen «o Igeven n Zijn verhijsterer Rld 6nkt aan de gew ■OK»-. over hon< de st0ot van iïT™' 6en op een willed maar f uitgevoerd Unlpunt k val welke^fn urkeid in tie i" het' luohtm e,rSch i geen rivieren i,J d wordt belemmerd üea,nde schappen maken w v aamonische oorlnl u-g de oude wetten d °smachlr tig doorbrei gaan ahoeddemiuchf' loop v h ?ken boe Zij invloeden t" /,Jg wellictl meden. Laat ons ditma

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2