DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. SMOLENSK IN DUITSCHE HANDEN. PUBLICATIES Weenen uit de hoogte En uit de diepte der catacomben. MARKTBERICHTEN Rosemarie von Ianko. KANTONGERECHT tweede blad 3 Uit het hoofdkwartier van den Führer, 18 Juli (D.N.B.) Het Opperbevel van de weer macht maakt bekend: De doorbraak door de zwaar versterkte Stalin-linie, tusschen Mogilow en Witebsk, is tot voorbij Smolensk vergroot. Smolensk zelf is, door den vijand taai verdedigd, op 16 Juli genomen. Alle pogingen van den vijand om deze stad te heroveren, zijn mislukt. Bijzonderheden over de bezetting. Berlijn, 19 Juli (D.N.B.) Over de bezeting van Smolensk verneemt het D. N. B. nog de volgende bij zonderheden: Terwijl in den vroegen ochtend van den 16den Juli nog een heftig artilleriegevecht rondom Smolensk werd gevoerd drong een Duitsche afdeeling in een bliksemsnellen aanval de stad binnen en bezette de buitenwijken. Gepantserde verken- niijgswagens en motorrijders waren de" stad genaderd en korten tijd la ter kwamen ook groepen infante rie, die in weerwil van de langs den hoofdweg ontploffende grana ten de huizen steeds dichter na derden. Zij gingen met machinege weren en granaat-werpers in stel ling om de resten van tegenstand, die de bolsjewisten in de huizen hadden ingericht, stelselmatig onder vuur te nemen. Daarna kwamen verscheidene pantserwagens, die in den heksenketel binnendrongen. Na een kwartier had de infanterie reeds een huizenrij bezet en gelei delijk viel de eene straat na de an dere in Duitsche handen. Nieuwe Duitsche troepen bezetten ten slot te de geheele stad. In den ochtend van den 16den Juli heeft Duitsche infanterie ten- Westen van Smolensk een sterke Sovjet-afdeeling, die een aanval uit de stad trachtte te doen vernietigd. Gemotoriseerde Duitsche colonnes waren in de ochtendschemering tot den rand der stad genaderd. Plot seling zagen de Duitschers een lange colonne voertuigen, gevolgd door pantserwagens en troepen, uit een der straten komen. De Duitsche soldaten wachtten tot de bolsjewis ten zeer dichtbij gekomen waren. Toen openden zij een moorddadig vuur uit alle monden. Ontsteld vluchtten de Sovjets in de reusach tige korenvelden langs den weg. Slechts een klein deel beantwoord de het vuur. In korten tijd was het bolsjewistische geschut tot zwijgen gebracht. Daarna werden de koren velden gezuiverd, de meeste bols jewisten, die zich hardnekkig ver dedigden, werden neergelegd. De rest werd gevangen genomen. Met de voorste Duitsche troepen trok ook een afdeeling op die tot taak had een telefoonlijn aan te leggen. Onder voortdurenden strijd werd de kabel gelegd tot bij de eerste huizen van Smolensk. Door middel van deze lijn werd d di visiecommandant de inneming van Smolensk gemeld. Een geheele divisiestaf gevangen genomen. Berlijn, 18 Juli (D.N.B.) Gisteren is een Duitsch infanterie-bataljon ten Zuidwesten van Smolensk na hevigen strijd in geslaagd tot diep in de bolsjewistische linies door te dringen. Voor een hardnekkig ver dedigd dorp stieten de Duitsche troepen op een buitengewoon ver bitterden tegenstand, nadat dit ver zet, soms in gevechten van man tegen man, was gebroken, trokken zich de Sovjet-soldaten in wilde vlucht terug. Daarbij werd een ge heele divisie-staf gevangen geno men. De opmarsch naar St. Petersburg. Berlijn, 18 Juli. (D. N. B.) Bij den opmarsch naar St. Petersburg stiet gisteren een Duitsche afdeeling bij het Peipusmeer op Bolsjewistischen tegenstand. In korte, verbitterende gevechten leden de Sovjets bloedige verliezen. Vijftienhonderd Bolsje wisten werden gevangen genomen. Beze gevangenen bleken menschen 'e zÜn, die tot tuchthuisstraf veroor deeld waren. Op bevel van de poli tieke commissarissen waren zij uit tuchthuizen ontslagen onder voor- Waarde, dat zij tegen de Duitschers zouden vechten. Eveneens bij den opmarsch naar ft- Petersburg ontmoetten Duitsche °efen georganiseerde bandieten- nden van het z.g. vernietigings- hataljon PoPoff, die zich in de bos- inof11 S°'uiil hadden gehouden en j °s f®n moordend vuur op de wild nde Duitsche troepen T,fen °P<men. De Duitsche sol- knrfo ^la^kten met deze bandieten or. -, ®n' beschoten de bosschen r ,u:lverden eenige nesten met Prmoff"311^ Zo° werd bet bataljon n dat de vernietiging der Duitschers op zijn banier had ge- enkelI8K i Z6if vernietigd". Slechts kele bolsjewisten vielen tevens in Duitsche handen. Behalve met machine-pistolen en dere vuurwapens waren zij voor zien van bijlen, dolken en flesschen met bijtende zuren. De gevangenen vertelden, dat zij waren opgeleid in een Sovjetschool, die in 1940 was gevestigd in een klooster te Pets- jorry in Estland. Het waren over het algemeen jonge communisten, die door de partijfunctionnarissen nauw keurig waren onderricht in de Bolsje wistische moordmethoden. Na het innemen van Smolensk. Berlijn, 18 Juli. (D. N. B.) Na de vernietiging van aanzienlijke Sovjet- strijdkrachten in het gebied tusschen Witebsk en Mogilew zijn de Duitsche formaties snel naar het oosten op gerukt. Op 16 Juli werd, zooals reeds gemeld, het belangrijke verkeers knooppunt Smolensk "genomen. Van af deze provinciale hoofdstad aan den Dnjepr loopt het reeds voltooide gedeelte van den autoweg Minsk— Moskou verder naar het oosten. Deze stad van 160.000 inwoners en waar munitiefabrieken, vliegtuigfabrieken en een belangrijke textielindustrie is gevestigd, werd als laatste vrij groote stad voor Moskou door de Bolsjewisten met alle kracht ver dedigd. De Duitsche troepen hebben ook hier met de bloedigste verliezen voor de Bolsjewisten den tegenstand gebroken. De Duitsche verliezen bij de verovering van Smolensk zijn buitengewoon gering. Honderden Sovjet-pantser- wagens vernield. Berlijn, 19 Juli. (D. N. B.) Gisteren ontstond ten noorden van Krasniyi een treffen tusschen meer dan driehonderd Sovjet-pantserwagens en Duitsche pantserwagens. In kor ten tijd verloren de Sovjets bij dezen verbitterden tsrijd 210 wagens. De rest werd met zware verliezen voor den vjjand teruggeslagen. De strijd ten O. van de Stalinlinie. Berlijn, 18 Juli. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, heeft de geweldige strijd ten O. van de Stalinlinie thans een zelfde ver loop als de gevechten na de door braak der bolsjewistische grensstel lingen in het begin van den oorlog. De strijd speelt zich af in een zóne, die soms meer dan 100 k.m. diep is. Terwijl de voorhoede der Duitsche pantsercolonnes onophoudelijk de operatieedoelen aanvallen, zijn de daarachter volgende divisies infan terie en pantserwagens er in ge slaagd de Sovjet-afdeelingen te ver splinteren en vaak te omsingelen, zoodat deze bolsjewistische afdeelin- gen hun vernietiging tegemoet gaan. In deze zóne van ruim 100 k.m. diep woedt de strijd en men heeft den in druk, dat de verdediging der Sovjets langzaam maar zeker ineen stort. Het Sovjetcommando heeft zijn afdeelin- gen blijkbaar niet meer geheel in de hand. Het lijkt er op, dat deze afdee- lingen op eigen verantwoordelijk heid het dreigende onheil trachten af te wenden. Er zijn tot dusverre geen teekenen geweest voor een groot- scheepsch tegenoffensief. Het Duit sche commando is niet alleen nauw keurig onderricht van het verloop der verschillende gevechten, het heeft ook de groote doelen der ope raties geenszins uit het oog verloren en doet zijn geweldigen druk op de steeds zwakker wordende Sovjet verdediging voortduren. Hoewel het Sovjetcommando in zijn legerberich- ten wanhopige pogingen doet om zijn meer dan ongunstigen toestand te verbloemen, blijkt uit de instelling der politieke commissarissen duide lijk genoeg, hoever het met de Sov jet-weermacht gekomen moet zijn. De verdeeling van het vroeger uni forme opperbevel over drie verant woordelijke generaals en de benoe ming der politieke commissarissen, zijn in 't algemeen kenmerkend voor den wanhopigen toestand. Met ijze ren hand moeten de commissarissen de revolutionnaire orde en de oor logsdiscipline herstellen, die echter wel reeds verloren gegaan moeten zijn. Het zal moeten blijken, of bij de beslissende gevechten van thans een dergelijke wanhoopsmaatregel niet juist de tegengestelde uitwerking zal hebben. Daar in dezen oorlog de vijande lijke propaganda steeds weer tracht haar volken moed in te spreken door vergelijkingen met den wereld oorlog, is het wensehelijk, dat er met nadruk op gewezen wordt, dat in den wereldoorlog het leger van den Tsaar wel meermalen terrein kon winnen, doch nooit, een beslissend succes heeft weten te behalen. De centrale mogendheden slaagden er herhaal delijk in de Russische aanvallen af te slaan en haar tegenstander aanzien lijk te verzwakken, doch zij be- scchikten nooit over voldoende strijdkrachten om een vernietigende en beslissende overwinning te beha len. Bovendien kon het Tsaristische commando steeds weer door mees terlijke terugtochten dergelijke be slissende gevechten voorkomen. In dezen veldtocht echter zijn reeds be slissende overwinningen behaald door den dubbelen slag van Minsk en Bialystok en door het bedwingen vande Stalinlinie. In den tijd van nauwelijks vier weken. Men kan aannemen, dat ten Oosten van de Stalinlinie binnenkort nieuwe beslis singen zullen worden afgedwongen. DE ALKMAARSCHE COURANT is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320. INLEVERING VAN METALEN Verzonden oproepingen. De Burgemeester van Alkmaar maakt bekend, dat zijn verzonden de oproepingen der përsonen, die op MAANDAG 21 JULI 1941 en DINSDAG 22 JULI 1941 moeten verschijnen voor de inlevering van metalen. Op MAANDAG 21 JULI 1941 moeten verschijnen de hoofden van gezinnen en alleen-wonende per sonen of nun vertegenwoordigers, wonende a. Limmerhoek (even vanaf 38); Hof, Veerstraat en Ramen (t/m. 24) in het GYMNASTIEK LOKAAL aan de SCHOOL STRAAT. b. Spoorstraat (even vanaf 30) Stationstraat (oneven t/m. 65) in het GYMNASTIEKOLOKAAL der NIC. BEETSSCHOOL, SNAARMANSLAAN. c. Ropjeskuil, Liefdelaan en Akers laan (oneven-zijde en even-zijde t/m. 8), in de BOSCHKLEUTER SCHOOL nabij den Houtweg). d. Overdiestraat (even-zijde, on even vanaf 51) en Voormeer t/m. 34) in het GYMNASTIEK LOKAAL der ROCHDALE- SCHOOL, Bleekerskade. Op DINSDAG 22 JULI 1941 moeten verschijnen de hoofden van gezinnen en alleen-wonende per sonen of hun vertegenwoordigers, wonende: a. Ramen (vanf No. 26); Kanaal kade; Koningstraat en Achter straat (oneven-zijde, even-zijde t/m. 30a) in het GYMNASTIEK LOKAAL aan de SCHOOL STRAAT. b. Stationstraat (oneven vanaf 67 en even-zijde), Geestersingel (t/m. 29) in het GYMNASTIEK. LOKAAL der NIC. BEETS SCHOOL, Snaarmanslaan; c. Akerslaan ((evenzijde vanaf 10), Akerspad en Nieuwlander- singel in de BOSCHKLEUTER SCHOOL (nabij den Houtweg) d. Voormeer (vanaf 35), Turf markt, Achterwezel, Sanders- buurt, Raaksje en K. van 't Veerstraat (oneven-zijde t/m. 45) in het GYMNASTIEK LOKAAL der ROCHDALE SCHOOL, Bleekerskade. De inleveringsplichtigen worden met nadruk erop gewezen, dat het feit, dat zij geen oproeping ont vangen hebben, hen niet ontheft van de verplichtingen, welke hun ingevolge de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied Nr. 108/ 1941, betreffende de inleve ring van metalen zijn opgelegd. Tot het ontvangen der toege kende vergoedingen bestaat gele genheid ten kantore van den Ont vanger der Gemeente Alkmaar, Breedstraat 11, iederen werkdag, behalve Zaterdag, van 2 tot 4 uur des namiddags. Alkmaar, 18 Juli 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. DE BOTERPRIJZEN. ALKMAAR, 19 Juli 1941. Op de heden gehouden botermarkt waren in totaal 155 stuks van 14 kg aange voerd waarvan de prijs voor klein handel 1.201.30 per kg. Han del matig. ALKMAAR, 18 Juli 1941. (N.V. Alkm. Exportveiling)Aardbeien 22.50, Aalbessen 5.5016, Bieten 12.20, Doperwten 16, Druiven 150, Rabarber 1215.60, Roode kool 9.5012.90, Snijboonen 26, Dubbele spercieboonen 26, Tuin- boonen 8, Tomaten 25 per 100 kg; Bloemkool 8.80—11 2e s. f 2.60— 7, Kropsla 18, Komkommers 4.80 12, Meloenen 3751 en Perziken 518 per 100 stuks; Peterselie 2.60—3.90, Radijs 1.90, Selderie 3.806.10, Uien f 512.40 en Wor telen 6.409 per 100 bos; Postelein per bakje 0.60—1; Spinazie per bak (16 pond) 1.21—1.67. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Juli. (Lang. Groentenveiling). 46400 kg Roode kool 9.60—12.20, 1000 kg Gele kool 14.40—14.50; 300 bos Uien 10.80; 13000 kg Tomaten 25; 210 kg Razarber 10.60—11.30; 2800 bos Peeen 8; 500.000 kg Aardappe len: Schotsche muizen 6.50, Kriel 2.50, Eigenheimers 6.50 en BI. Eigenheimers 6.50; 800 kg Slaboo- nen 26; 500 kg Zilveruien (nep) 25.40; 800 kg Tuinboonen 8. de strijd aan het finsche front. Helsinki, 18 Juli. (D. N. B.) Het staatspersbureau deelt mede, dat de aanval der Finsche weermacht in Ladoga-Karelië, die op 10 Juli werd ingezet, reeds thans tot resultaten van beslissende beteekenïs heeft geleid. De Finsche troepen hebben de aanvankelijk plaatselijke succes sen tot een volledigen doorbraak uit gebreid. Voor aanzienlijke vijande lijke strijdkrachten is de terugtocht afgesneden. Bij deze operatie hebben eenige Finsche afdeelingen in zes dagen een opmarsch van 150 K.M. volbracht. Het veroverde gebied wordt thans gezuiverd. Mag ik vandaag eens iets ver tellen over onzen geliefde Ste- fansdom, onzen „alten Steffel"? Dat geen echte Weener iets an ders als Steffel tot hem zegt, weet naturlijk iedereen dit behoeft geen nadere verkla ring. Zijn hooge gothische to renspits in het herkennigsteeken van Weenen dat dengene, die in Weenen terugkeert of er voor het eerst aankomt, magisch aantrekt. Ketters beweren wel is waar, dat de Stefansdom niet goed tot zijn recht komt, omdat hij te veel ingezwachteld ligt in het gewirwar der nauwe steeg jes van de oude stad; indien hij midden op een breed, vrij plein zou staan, pas dan zou men hem echt kunnen bewonderen, zeg gen zij. Dat is mogelijk. Maar, wat ons Weeners aangaat, onzen Steffel echt te kunnen bewon deren, daar gaat het niet om. Wij willen van hem houden en van hem houden kan men het beste juist daar waar hij staat en zooals hij is: midden in het gewirwar van onze steegjes en onze gevoelens, midden daarin en innig verbonden met het leven van allen dag. Maar ik wou niet van onze gevoe lens voor onzen Steffel praten, doch concrete dingen van hem vertellen en niet van historisch of architecto nisch standpunt gezien dat kan iedere gids beter doen dan ik en daar vindt u ook meer over in een van die vele geleerde en prachtige werken die wachten op lezers. Wat ik vandaag doen wil, is mijn lezers mee nemen tot op den hoogsten om gang en tot in de diepste diepte van onzen Steffel: op den Stefanstoren en in de catacomben. Hoogten en diepten zijn steeds een beetje bezwaarlijk. Daarop moe ten wij ons dus instel len en het niet zoo willen doen als die brave broeder uit het oude rijk, die mij onlangs in den Dom in vollen ernst gevraagd heeft of er geen lift in den Stefanstoren was gebouwd? Neen, dames en heeren, die is er niet. Wie in de hoogte wil, moet er moeite voor over hebben en die moeite omvat, precies uitgerekend, 313 treden en 72 M. die bestegen moeten worden, steeds maar langs een weinig gemakkelijken, oer ouden wenteltrap. Hierbij komt nog dat deze 72 m. slechts de helft van de werkelijke hoogte van de Ste fansdom omvatten, daar de toren immers 158 m. hoog is. Laat ons dus door de smalle deur van het huis van den koster naast de ,Singertor" binnengaan en be ginnen met onzen pelgrimstocht naar de hoogte van den Stefanstoren. Het is een duistere beklimming; de steile treden zijn door millioenen torenbeklimmers uitgehol; men kan niet naast elkaar loopen en men schen, die naar beneden gaan, heel moeilijk laten passeeren. Tot troost is echter om de vijftien treden een kijkvenster aangebracht, waardoor men Weenen al stijgende in oogen- sehouw nemen kan. Eerst zijn het ilechts de geveldaken der oude stad die onder ons liggen. Dan wordt het dakperspectief vlakker en zijn het nog slechts eenjge kerktorens en koepels die uitsteken; de terras vormige kolos van den wolkenkrab ber, Weenens eenige concessie aan den super-modernen bouwstijl, tee kent zich af en tenslotte liggen Pra ter, Lobau en de heuvels van het Weener Woud onder ons in het klare zicht van de voorjaarszon. Dit alles kan men onderweg, op een balkon op een hoogte van 25 m. zien. Maar wij willen 72 m. omhoog! Snuivend en met een lichte hartklopping de 313 treden komen wij tenslotte v/aar wij zijn willen: bij den toren wachter van St. Stefan. Die is altijd een hoofdfiguur in het leven en het bedrijf van Weenen geweest en al leen daarom is het reeds de moeite waard, -zooveel treden omhoog te gaan om den man te zien, die ambt en waardigheid, net als eeuwen ge leden reeds het geval was, bekleedt De torenwachter van St. Stefan was en is heden ten dage nog de hoogste brandbeschermingsautori teit van onze stad, omdat hij op zijn luchtige hoogte de kleinste verdachte rookkolom kan bespeu ren. Vroeger beschikte hij als brandmelder slechts over een reus achtig groote hoorn en de kracht zijner longen. Door zijn luid ge blaas opgeschrikt of door zijn vlag- of lampsignalen op de plaats van den brand geattendeerd, moest de poortwachter van den toren snel naar het tuighuis van de beroeps brandweer loopen. Daar luidde hij de alarmklok en onmiddellijk daar op vloog de brandweer met ge reedschappen en wagens in de rich ting van den brand. Heden ten dage is de torenwachter uitgerust met de nieuwste draadlooze en telefoonapparaten en zijn ambt is minder romantisch maar toch niet minder verantwoordelijk gewor den. „Wat doet de wachter als hij een een heelen dag lang geen brand te melden heeft?" vraagt een nieuws gierig man. „Nieuwsgierige toren beklimmers op hun duizenden nieuwsgierige vragen antwoorden' verzekerde men hem en dat zal wel kloppen. Het begint met den weetgierige, aan wie hij de beide zware ijzeren kogels moet vertoo nen, die door de Turken in het jaar 1683 tégen den Staffel werden ge schoten en daarin zijn blijven zit ten. Dan is er de uiterst nauwkeu rige aan wien hij met zijn vinger als ware het op een landkaart den Prater Schönbrunn, Grunzin of de Jozef stad als de vrager ten minste daar woont toonen moet, Ook moet hij antwoord geven op deskundige vragen naar de ge schiedenis en de architectuur van den Dom en tenslotte moet hij de menschen, die hun naam in het gastenboek van den Steffel naast beroemde namen willen schrijven te woord staan. Hij moet al deze menschen te woord staan met Weensche vriendelijkheid en hen met Weenschen humor van ant woord dienen. Ondertusschen zijn zijn bezoekers echter de 313 treden en 72 m. weer afgegaan en links om den Dom heen bij een uitbouw, die veel op een kapel lijkt, aangekomen: de ingang tot de catacomben. Zoo steil als het eerst naar boven ging, zoo steil gaat het nu omlaag en zoo min als er in den Stefanstoren een lift is, er ook een lift die ons naar de catacomben brengt. Electrisch licht is er al evenmin. De catacombengids ontsteekt een dikken teerfakkel en gaat voorop de smalle trap af. Nauwelijks heeft hij een paar stappen voorsprong of zijn stem klinkt als kwam zij uit de diepte van het graf: „Ik verzoek de dames en heeren braaf bij elkaar te blijven en in geen geval een zijgang in te slaan. De catacomben van de Ste- fanskerk zijn zeer vertakt; wie eige ner beweging een wandeling er in onderneemt, loopt gevaar zóó te ver dwalen dat wij hem uren*- ja mis schien dagen lang niet terug zullen vinden". De waarschuwing helpt, Ons troepje schaart zich wat angstig om de teerfakkel. Intusschen moeten wij reeds diep onder de Stefanskerk zijn want de gids zegt: „Wij zijn hier precies onder het groote midden schip, hoort U?" Wij staan stil en uit de verte klinkt dof en zwaar het rui- SCHAGEN, 17 Juli 1941. Veemarkt: ning: N. J. G. te Alkmaar, 1 31 Geldekoeien (mag.) 260360; 5 Kalfkoeien f 300—425; 7 Nuchtere kalveren (fok) 22—35; 82 Lamme ren 2232; 5 Bokken en Geiten 5 30; 6 Varkens (mag.) 32; 39 Big gen 1420; 56 Konijnen 16; 15 Kippen 1.503; 14 Eenden 0.50. WARMENHUIZEN, 18 Juli 1941. 136000 kg Aardappelen: Schotsche muizen 6.50 en 1050 kg Rabarber 10.50. NOORDSCHARWOUDE, 19 Juli. (Noordermarktbond). 1600 kg Rabar ber 10.5010-90; 633700 kg Schot sche muizen 6.50. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 18 Juli 1941. Schriftelijke uitspraken. J. J. te Harenkarspel, overtreding van de Vleeschkeuringswet, 40 boete of 20 dagen hechtenis. W. J. K. te Amsterdam, overtreding van het Rijtijdenbesluit, 3 boete of 2 da gen hechtenis. W. v. d. B. te Alk maar, overtreding van de vleesch keuringswet, 40 boete of 20 dagen hechtenis. Mondelinge uitspraken. Overtredingen van de verduisteringsverorde- boete of 1 dag hechtenis. P. N. B. te Uitgeest, 2 boete of 1 dag hechte nis. W. B. te Velsen, T. Z. te Eg- mond aan Zee, M. V. te Winkel, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. R. S. te Barsingerhorn, R. J. de H. te Beemster, ieder 3 plus 1 boete of 2 plus 1 dag hechtenis. A. J. G. K. de R. te Groet, 6 boete of 6 da gen hechtenis. Overtredingen van de motor- en r ij wie 1 wet: P. J. v. d. A. te Haarlem, berisping, N. H. P. L- te Alkmaar, berisping, D. M. te Assendelft, 1 boete of 1 week tuchtschool. C. B. te Zaandam, C. K. te Noordscharwoude, C. P. K. te Schoorl, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. E. F. te Heiloo, 2 boete of 1 week tuchtschool. J. W. te Scha- gen, N. P. T. te Schermerhorn, R. M. te Hoorn, E. C. B. te Alkmaar, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. P. D. L. te Noordscharwoude, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. A. O. te Broek op Langendijk, f 3 boete of 1 week tuchtschool. F. V. te Zijpe, H. G. te Sint Pancras, P. W. te Noord scharwoude, M. S. de V. en H. B. te Alkmaar, K. G. te Winkel, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. A. G. te Alkmaar, 3 boete óf 2 dagen hech tenis met toewijzing der civiele vor dering ad 2.75. W. S. K. te Heiloo, G. S. te Beverwijk. J. V. te Zijpe, C. D. te Alkmaar, J. H. B. te Broek op Langedijk, H. M. J. te Hoorn, ieder 4 boete of 2 dagen hechtenis. W. A te Allernaar, H. J. E. B. te Amster- schen van het orgelspel dat de 12-uur mis begeleidt. Het kon net zoo goed middernacht zijn het uur van de geesten zoo griezelig drukt het zwijgen hier onder de stad der doo- den. STAD der dooden, dat zijn de cata comben van St. Stefan tijden ge weest: van de 14e tot in de 17e eeuw werden de Weensche dooden door groote schachten uit de kerk in de diepte gelaten. Zoodra een kamer tot aan het plafond toe met lijk kisten gevuld was, werd hij dicht gemetseld en begon men de volgen de te vullen. Op het oogenblik zijn nog lang niet alle, uit meer dan één verdieping bestaande, catacomben open gemaakt. Volgens de sage zouden zij zich zelfs uitstrekken tot de plaatsen waar de oude stadsmuren lagen. Het meest griezelig zijn wel de catacomben uit den tijd, dat de pest in Weenen heerschte. Een luid gekraak onder onze voeten toont aan, dat wij over een tapijt van been deren loopen. Tengevolge van het vreeselijk besmettingsgevaar en de afschuwelijke uitbreiding van de epidemie werden toendertijd de lijken van hen die aan de pest ge storven waren, zonder kist, genaaid in een zak of in linnen, bij massa's door de schachten in de diepte ge worpen; de schacht werd dan met kalk gevuld en luchtdicht afgesloten. Als tegenstelling van deze pestcata- comben is de „Herzogsgruft" van een gewijde plechtigheid: 'n echte graf kamer waar in de, langs de wanden opgestelde, mooie metalen kisten de gebalsemde hertogen uit het Habs- burgsche Huis rusten en boven iedere kist op planken in metalen urnen de resten der ingewanden van den betreffenden doode staan. MINDER vreedzaam ziet de beenderennis aan het eind van den blootgelegden gang er uit. In vele lagen op elkaar zijn daar men- schenbeenderen opgestapeld en daar tusschen in lig$ menig grijn zend doodshoofd, wiens blik uit leege oogkassen ons op onzen ver deren tocht schijnt te achtervolgen. Dat is de oogst van de blootgeleg de catacomben-schachten, die hier uit den weg geruimd en keurig ge laagd wachten op den dag der we deropstanding. Hoelang dwalen wij reeds door Weenens doodenstad? Eén uur of vele uren? Hoe dit zij, iedereen herademt opgelucht als een smalle trap ons weer -boven brengt en het helle zonlicht ons op het Stefans- plein in de armen sluit. Onwille keurig gaan onze blikken omhoog naar de slanke torenspits hoe veel troostrijker ademt men daar boven dan beneden in de afschu welijke diepte van de doodenstad. „Da blickt der Steffel lachelnd auf uns nieder..." neuriet iemand het refrein van een oud Weensch liedje. dam, ieder 5 boete of 3 dagen hechtenis. N. M. te Alkmaar, 2 x 3 boete of 2 x 2 dagen hechtenis. F. S. te Amsterdam, f 4 plus f 2 boete of 2 plus 1 dag hechtenis. W. G. te Zaandam, f 2 plus f 8 boete of 1 plus 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de verordening op verkeer s- beperking (te laat op straat): P. L. te Bergen, C. F. O. te Alk maar, ieder f 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. B. te Uitgeest, 3 boe te of 3 dagen hechtenis. P. K. te Beemster, H. V. te Alkmaar, ieder 4 boete of 2 dagen hechtenis. C. A. W. te Alkmaar, 5 boete of 1 week tuchtschool. J. C. H. te Heiloo, f 5 boete of 3 dagen hechtenis. N. M. L. te Warmenhuizen, C. M. te Beem ster, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis. R. R .te Leeuwarden, f 8 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de Igemeene politieverorde- ingen: S. de V. te Amsterdam, A. H. te Allernaar, E. B. -te Alk maar, ieder 1 boete of 1 dag hech tenis. M. E. B. te Amsterdam, A. K. te Koedijk, ieder 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. C. van H. te Alk maar, B. v. d. W. te Alkm ar, G. W. te Alkmaar, E. V. te Wieringen, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. N. S. te Heiloo, 4' boete of 2 dagen hechtenis. J. J. H. H. te Heerhugo- waard, f 3 plus 2 boete of 2 plus I dag hechtenis. Overtredingen van de erordening op de identi- teits plicht: H. F. H. te Alk maar, geen straf opgelegd. M. G. S. te Alkmaar, 1 boete of 1 dag hech tenis. C. G. N. te Wormerveer, P. Th. L. te Nieuwe Niedorp, G. L. V. te Stolpen, ieder f 3 boete of 2 da gen hechtenis. Overtredingen van arti kel 46.1 van het Wetboek n Strafrecht (loopen over verboden grond): G. D. te Alkmaar, P, W. de W. te Egmond aan Zee, ieder teruggave aan de ouders zon der toepassing van straf. C. B. te St. Pancras, W. de J. te Sint Pancras, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van de vleeschkeuringswet: D. L. te Alkmaar, 15 boete of 10 dagen hechtenis. vertredingen van ar*3- |-, 453 van het Wetboek n Strafrecht (openb. dron kenschap): J. van E. te Alkmaar, boete of 6 dagen hechtenis, vertreding van de scherijwet: S. K. te Zaan dam, 3 boete of 2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag genomen hengel. el 01

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5