LOMP ICITEIT, Nog driekwart millioen gulden wachten op U. JONGEN LOTERIJ WINTERHULP. Het Tivoli-cabaret uitgebrand, OPROEP. Kinderbijslag en werkloosheid. IIKT ZE NIET. ren, dat hij tengevolge ikdiefstal kou in zijn vat." e van me?" niet zoo dwaas, kind- it me liever de sappige die de ronde doen, :denk, dat ik vrijwel iws der wijde wereld t," niets te vertellen, dan en ben, niet met je mes dat je onmogelijk be- wat je gezegd hebt." ïste de wenkbrauwen, c heb ik dat wel ge- e gaan nu dadelijk weg. nd zijn we getrouwd, zen den heelen nacht we getrouwd zijn, zal ik lidsgeschenk vertellen, ieven te vinden zijn en tegen Shane zeggen, halen kan, ze verbran- onschuld aan den moord igelijk bewijzen." schuldig, dus dat doet er 5. En ik ga niet met ja i het tegen John vertel len gaan en de ellende ;nuivende verslaggevers vat ik jou ooit geschre- .-duren. Maar je kunt me en, met je te trouwen, igelijk. Beslist onmoge- (Wordt vervolgd). TWEEDE BLADALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 19 JULI 1941. n zo gebeurde nog zijn hoofd deed wel even st aan de kant eden en Klom- rr moest je wat oor zijn lieve is een galante gezegd. 's-G ravenhage, 19 Juli. Tij dens de warme zomermaanden, waarin wij thans leven, zullen wei nigen denken aan den winter. De mensch denkt immers in den zomer liefst zoo weinig mogelijk aan den kouden winter en men heeft ook de neiging in den zomer minder te den ken aan onze nationale instelling „Winterhulp Nederland", welke in den afgeloopen winter zooveel goed heeft gedaan en welke ook nu haar werk nog niet heeft gestaakt. Wel worden nu niet de maan- delijksche collecten gehouden, doch W.H.N. heeft reeds eenige maanden geleden een zeer aan lokkelijke loterij georganiseerd. Nog zijn alle loten niet verkocht en nog liggen f 750.000 aan prij zen te wachten op de winnaars. Een verslaggever van het A.N.P. heeft over deze loterij een onder houd gehad met de leiding van Win terhulp Nederland en deze deelde mede, dat reeds een kwart millioen gulden aan prijzen is uitbetaald, waaronder een aantal prijzen van 1000 en 500. Nog gisteren heeft men in de dagbladen kunnen lezen, dat een kleine pachter bij Goes een bedrag van 1000 heeft gewonnen, terwijl ook een inwoonster van Gin- neken een prijs van 1000 heeft ge wonnen. Opmerkelijk is, dat de meeste groote prijzen terecht zijn gekomen bij menschen, die het zeer goed kun nen gebruiken. Zoo liep dezer dagen een verloofd paar in Arnhem te wandelen, het regende. Toch bleven de beide jonge menschen even staan bij den lotenverkooper van W.H.N. en kochten enkele loten. Onmiddel lijk werden de enveloppen openge scheurd en het bleek, dat een lot recht gaf op een prijs van 500. Ieder begrijpt, dat het jonge paar, dat hoopt binnen niet al te langen tijd in het huwelijksbootje te stap pen, zeer gelukkig was met deze som. Het was een aardige aanvul ling van het spaarpotje, dat men in hun omstandigheden pleegt te ma ken. Een ander geval heeft zich te Bre da afgespeeld. Ook hier liep een paar jonge menschen te wandelen. Zij waren reeds eenigen tijd ge trouwd en de eerste spruit, een kindje van ongeveer een jaar, zat op moeders arm. Rijk was dit jonge paar in het geheel niet, zelfs niet wat men noemt bemiddeld, toch wilden zij van hun gering bezit een kleinig heid beschikbaar stellen voor Win terhulp Nederland. Zij wisten te of feren voor hun minderbedeelde land- genooten en wie zal hun kwalijk nemen, dat zij hierbij tevens hoop ten op een prijs uit de loterij. En werkelijk, het geluk was met .hen, bij openen bleek, dat ook op hun lot 500 zou worden uitbetaald. Dit zijn slechts enkele gevallen uit de vele. Verder deelde de leiding van Win terhulp Nederland mede, dat de directie van een der groote fabrie ken in het Zuiden des lands een zeer navolgenswaardig voorbeeld heeft gesteld. Zij heeft n.l. voor alle leden van het personeel een lot ge kocht. Dezer dagen zullen de loten aan de menschen worden uitge deeld. We zullen hopen, dat hier vele prijzen zullen vallen. Ten overvloede willen wij er nog maals op wijzen, dat de kleinere prijzen onmiddellijk door den loten verkooper worden uitbetaald. De hoogere prijzen moet men aan - de kantoren komen halen. Het aanlok kelijke van deze loterij is, dat men niet behoeft te wachten op de trek king. Men heeft dus geen kans te vergeten, dat men nog ergens een lot heeft slingeren. Men koopt zijn lot en men weet onmiddellijk waar men aan toe is. Trekt men een niet, welnu dan heeft men een goede daad gedaan. Het geld is voor Win terhulp Nederland, die er de min derbedeelde landgenooten mee steunt. Trekt men een prijs des te aangenamer, maar vergeet in dit geval de armen niet. Nog liggen drie kwart millioen gulden aan prij zen te wachten. Ieder die een lot koopt heeft kans op een prijs. Over al komt men de verkoopers van de loten tegen. Zij loopen op straat, zij zitten in hun kiosken. Men hoeft ze niet te zoeken. Koopt dus loten, wint ge een prijs, ge krijgt onmiddellijk betaald. Koopt dus laten, ge hebt kans op een prijs en helpt uw nood lijdende landgenooten. Loopt de ver koopers niet voorbij, maar koopt. (A.N.P.) „Tivoli" staat in brand was de tijding, die gistermiddag te ongeveer vijf uur in de binnenstad van Amsterdam de ronde deed, op welk bericht talloozen zich naar de Reguliersbeestraat spoedden, om, naar zij dachten-, het vlammenspel van een brandend bioscoopthéater gade te slaan. Daarin werden zij echter teleurgesteld, want welis waar golfden zware rookwolken uit net gebouw, doch geen vuur was er van buiten te bespeuren. Om ongeveer kwart voor vijf, waarschijnlijk tengevolge van kort sluiting, was brand ontstaan op net tooneel van het cabaret, dat, boven de ruime hal gelegen, onmid dellijk aan de Reguliersbreestraat 'grenst. Gelukkig was de middag voorstelling in de bioscoo.pzaal juist geemdigd en had het publiek het gebouw reeds vedaten. men aanvankelijk getracht had, het vuur met eigen middelen te bedwingen, hetgeen niet gelukte, werd de brandweer gewaarschuwd, die spoedig met uitgebreid mate rieel ter plaatse verscheen. Intusschen had het personeel van het theater, onder leiding van den heer N. van der Roer, inspecteur van het Tobis-filmconcern, reeds verschillende veiligheidsmaatrege len genomen» Onder leiding van den waarne mend commandant, den heer J. B. Schuitemaker, tastte de brandweer het vui# krachtig aan, waarbij twee slangen via de beide uitgedraaide mechanische ladders werden ge leid en vier slangen binnen door het gebouw werden gevoerd. De zware rook noodzaakte haar, daar bij van zuurstofapparaten en gas maskers gebruik te maken. De groote hoeveelheid water kon echter niet verhinderen, dat ook de bovengelegen cabaret-verdie ping vlam vatte. Toen was de kracht van het vuur evenwel ten einde en voordat een uur verstreken was, was de brand volledig bedwongen, zoodat tegen zes uur bijna alle wagens konden inrukken, Tijdens den brand was ook de burgemeester, de heer E. J. Voute, ter plaatse gekomen. Mede was de directeur-generaal van de Interna tionale Tobis Mij., mr,. ir. B. Koch, een kijkje komen neirnen. De beide, boven elkaar gelegen, cabarets, zijn geheel uitgebrand terwijl de hal en het trappenhuis aanzienlijke waterschade hebben geleden. De bioscoopzaal heeft ech ter dank zij ook de zwa-re beton- muren, welke haar van het cabaret scheiden niet het minste te lijden gehad. De politie had, onder leiding van commissaris G. H. Jutte, voor een *:osltreffende omlegging en regeling .van het verkeer gezorgd. AMBULANCE VOOR HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN. 's-G ravenhage, 18 Juli. Luitenant-igeneraal b. d. H. A. Seyffa-rdt, oud-chef van den genet- ralen staf, commandant van het Ned-erl. vrijwilligerslegioen, ver zoekt opneming van het volgende communiqué: Tijdens de oorlogen in Abessinië en Finland hebben Nedeirlandsche ambulances onmiddellijk hun me dewerking verleend, bij" de verzor ging der gewonden. Ook thans worden door het Nederlandsche legioen voorbereidingen getroffen, om een ambulance samer. te stellen, teneinde aan het Oostfront genees kundige hulp en bijstand te kun nen geven. Het vrijwilligerslegioen Neder-, land doet derhalve een beroep op de medewerking van medici, ver plegend personeel en hulpver pleegsters, Zij die wenschen opge nomen te worden in- de Nederland sche ambulance, worden verzocht zich s c h r i f t e 1 ijk te melden b&j het Hoofdkwartier van het vrijwil ligerslegioen Nederland, Koningin negracht 22, Den Haag, onder ver melding: afdeeling ambulance. Nadepre mededeelingen omtrent de definitieve samenstelling der ambulance zjrllen in de peirs wor den bekend gemaakt. DRAGEN VAN PADVINDER- UNIFORM VERBODEN. 's-Gr a ven h a ge ,18 Juli. De höbere S.S. und Polizeiführer, commissaris-generaal voor het vei' ligheidswezen, deelt mede: Op grond van de bepaling van den commissaris-generaal voor het veiligiieidswezen van 2 April en 17 Juli 1941, waardoor de Nederland sche padvindersorganisaties zijn ontbonden, wordt er op gewezen, dat voormalige le,den van deze ont bonden organisatie verboden is: le. het dragen van uniforme kleeding, deelen van de uni form, kampmessen, e. d. 2e. Het dragen van padvinders- insignes, (bijv. de „witte le lie") op de burgerkleeding. 3e. Het houden van gemeenschap pelijke betoogingen, marschen, tochten enz., zoowel in uniform als in burgerkleeding. De politie heeft opdracht met kracht op te treden tegen iedere overtreding. KINDEREN VERTROKKEN NAAR DUITSCHLAND. Rijkscommissaris nam afscheid. Dank zij het initiatief van de national sozialistische Volkswohl- fahrt der N.S.D.A.P. kunnen dezen zomer, zooals reeds is gemeld, een groot aantal kindaien uit Nederland een mooie vacantie in Duitschland doorbrengen. Een gedeelte is reeds van Amsterdam naar Württemherg- Hohenzollerni vertrokken. Gister middag is van het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage op nieuw een lange trein met 675, voor de grootste, helft Nederlandsche kinderen, vertrokken. Eenigen tijd voordat de trein zou vertrekken, verscheen de rijkscom missaris, rijksminister Seyss "ïh- quart, om aan het begin dezer va- cantiereis van zijn belangstelling te doen blijken. Van alle groepen nsm hij persoonlijk afscheid. Met hem was commissaris-generaal Oherdienstleiter Schmidt aanwezig. Het verblijf in Duitschland zal ongeveer vijf weken duren. EERSTE HULP VOOR DE GEVANGEN GENOMEN SOVJET-RUSSEN. Gretig drinken zij het hun aan geboden water. (Atlantic-Holland) 20 JULI A.S. EEN NIEUW SPOORBOEKJE. Sinds 5 Mei 1941, toen het laatste spoorboekje van de Nederlandsche spoorwegen verscheen, zijn tien wijzigingsbladen uitgekomen. De directieder Nederlandsche spoorwegen heeft besloten deze tien bladen in het op 20 Juli a.s. nieuw uit te geven spoorboekje vast te leggen. Slachtoffers der Gepeoe. De foto-pagina's der couranten brengen u de foto's van de afschu welijk verminkte slachtoffers der Gepeoe eni helaas, deze foto's geven nog maar een vaag tbeeld van de gruweldaden, bedreven door de beruchte geheime politie der Sovjets. De misdadigers der Gepeoe denkt u eens in, dat ook uw vrouw en uw kinderen, uw vader en uw moeder hun slachtoffers zouden worden. En zij' zouden in handen vallen van deze monsters, indien het communisme den strijd zou winnen. Zij zouden als weerlooze dieren worden afgeslacht door de roode terreurbenden van Stalin en zijn sadistische handlangers, indien daar aan het Oostfront niet een mil lioenenleger stond, waarin de beste en dapperste soldaten ter wereld strijden, samen met de legioenen gevormd door vastberaden kerels uit alle beschaafde landen van Europa. Tot die legioenen zal straks ook het vrijwilligerslegioen Neder land behooren en in dat legioen zullen duizenden dappere Neder landers de tanden op elkaar bijten, met de wapenen in de vuist optrek ken en niet rusten, voordat het ge vaar bezworen en de strijd ge ëindigd is met de algeheele vernie tiging van de Moskousche moord- benden. Hard zal de strijd zijn, maar de •bestrijders van dei Sovjetpest zullen overwinnen en in deze. overwinning moet en zal ons legioen een eervol aandeel hebben. Geen slachtoffers van de Gepeoe in Nederland Nooit! Dus meldt u aan bij: het Vrijwilligerslegioen Neder land, Koninginnegracht 22 te 's-Gi\avenhage. Technische nooddienst. - Naar het A.N.P. verneemt, zal in Neder land een technische nooddienst wor den opgericht, zooals men die in Duitschland kent onder den naam technische Nothilfe. Deze dienst, welke optreedt bij technische sto ringen, staat open voor Nederlan ders en Duitschers. Coloradokever gevonden. - Te Aarle-Rixtel zijn op eenige aardap pelveldjes larven gevonden van der. coloradokever. Van gemeentewege werden direct maatregelen getrof fen voor de verdelging der larven, terwijl tevens de Plantenziektekun- digé Dienst te Wageningen werd gewaarschuwd, Aijnextract gedronken. - Het ongeveer tweejarige zoontje van den landbouwer A. Rademaker te Ammerzoden. (N.Br.) dronk in een unbewaakt o'ogenblik uit een flesch- je azijnextraet. Het kind werd over gebracht naar het groot ziekengast- huist te Den Bosch, waar het aan de gevolgen is overleden. De persdienst van het N.V.V. meldt: Zooals men weet, werd op 1 Januari van dit jaar de kinderbij slagwet ingevoerd. De uitbetaling over het eerste kwartaal vond plaats na 1 April. Bij deze uitbetaling bleek, dat de gemeentelijke ambtenaren, belast met de steunverleening, van mee ning waren, dat de kinderbijslag, uitgekeerd aan arbeiders, die in de steunverleening waren opgenomen, gezien moest worden als loon, dat in een bepaalde week was ontvangen en hierdoor in aanmerking kwam voor de toepassing van de wachttijd regeling. Kwam een arbeider die over het eerste kwartaal had ge werkt en die dus kinderbijslag ont ving, na 1 April in den steun, dan moest hij eveneens eerst een wacht tijd doormaken, aangezien hij im mers geld in handen had. Hoewel deze opvatting formeel juist was, spreekt het wel vanzelf, dat zij in strijd kwam met de strek king van de kinderbijslagwet. Im mers, de kinderbijslag is bedoeld als toeslag voor groote gezinnen. Bo vendien is het geen loon, dat men op den uitbetalingsdatum ontvangt, maar geldt de kinderbijslag over een heel kwartaal. De arbeider, die voor de steunregeling in aanmerking komt, kan dezen kinderbijslag van zelfsprekend goed gebruiken voor extra-uitgaven en het ging dan ooi- niet aan, om hem dit als toeslag be doelde bedrag eerst te laten beste den voor zijn noodzakelijk levens onderhoud, alvorens hem in de steunregeling op te nemen. Het N.V.V. heeft zich dan ook, de onbillijkheid van deze toepassing in ziende, tot het departement van so ciale zaken gewend met het verzoek de gemeentebesturen erop attent te willen maken, dat de kinderbijslag, die aan een arbeider, die steun ont vangt, wordt uitgekeerd, dient uit gesmeerd te worden over het aantal weken, dat hij gedurende het kwar taal, waarover de bijslag werd bere kend, heeft gewerkt. Het resultaat van dit verzoek is, dat de waarne mend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken zich dato 14 Juli j.l. tot de gemeentebe sturen heeft gericht met het volgen de schrijven: „Ik acht het wensche- l.ijk u hieronder een nadere uiteen zetting te geven van de wijze, waar op met de kinderbijslag bij de vast stelling van de steunbedragen moet worden rekening gehouden. le. Waaneer de kinderbijslag aan een arbeider, die in de steunregeling is opgenomen, wordt uitgekeerd, heb ik er geen bezwaar tegen, dat dit bedrag wordt uitgesmeerd over het aantal weken, dat hij gedurende de periode, waarover .deze bijslag werd berekend, gewerkt heeft. Komt de werknemer, rekening houdende met het dan gevonden .weekloon, aan de hand van de ten uwent geldende wachttijdregeling, voor een wacht tijd in aanmerking, dan behoort hem alsnog een wachttijd te worden op gelegd. Bij de bepaling van dezen wacht tijd moet uiteraard rekening gehou- den worden met eventueele wacht- weken, welke hij al heeft doorge maakt, voordat hij in de steunrege ling werd opgenomen. Wellicht ten overvloede moge ik er de aandacht van uw college op vestigen, dat korting van de kinder bijslag in dit geval op het steunbe drag niet behoeft plaats te hebben. 2e. Wordt iemand na ontvangst van een kinderbijslag werkloos en meldt hij zich aan voor steun, dan kan eveneens bovenstaande ge dragslijn gevolgd worden. 3e. De kinderbijslag echtei', uitge keerd aan gedeeltelijk werkloozen en aan personen, die een tegemoet koming ontvangen, omdat zij door de bijzondere economische omstan digheden minder dan het normale loon kunnen verdienen, behoort voor 2/3 deel c.q. ten volle van de bere kende uitkeering te worden afge trokken. 4e. Is de kinderbijslag aan laatst bedoelde arbeiders uitgekeerd, toen zij nog hun normale inkomen had den, terwijl zij zich daarna voor een aanvullend steunbedrag of een tege moetkoming hebben aangemeld, dan behoort aan de hand van het boven staande- in bepaalde gevallen even eens een wachttijd te worden opge legd". Zooals men ziet heeft het N.V.V. hiermede een belangrijk resultaat bereikt voor die werkloozen, die recht hebben op kinderbijslag, Een onbillijkheid, waarvan zij de dupe werden, die de bijslag het beste kunnen gebruiken, is hiermede weg genomen. Welk voordeel hiermede voor den werklooze is bereikt, moge blijken uit het volgende voorbeeld: Voorheen werd n.l. in verschillen de gemeenten de volgende bereke ning toegepast: indien een arbeider tot en met 5 Maart steun had geno ten en op 6 Maart aan hel werk ging tot en met 26 Maart, tegen een loon van 28 per week en van 27 Maart af weer in den steun werd opgeno men, dan moest in April, wanneer hij b.v. f 6 kiderbijslag ontving, dit bedrag worden opgegeven, hetgeen dan voor 2/3 op den steun werd'ge kort. Thans wordt de kinderbijslag uitgesmeerd over het aantal weken, dat de betrokkene heeft gewerkt, zoodat in bovengenoemd geval het loon op 28 plus 2 wordt gesteld. Aan de hand hiervan wordt dan na gegaan, of een wachttijd doorge maakt zal moeten worden. Is dit niet het geval, dan komt de kinderbijslag van 6 geheel ten goede aan het gezin van den werklooze en behoeft niet op den steun te worden gekort. Dus ook niet de bijslag, welke over de week, eindigendë op 8 Maart, is verstrekt, over welke week tevens steun werd genoten. STOOTTROEP BIJ DE INNEMING VAN EEN SOVJET-VERSTERKINGSWEItK. worden vechtwagens ter versterking aangevraagd. Langs draadloozen weg Atlantic-Holland) HAAR MANNEN WERDEN DOOR DE SOVJETS DOODGESCHOTEN. In de talrijke dorpen en steden, welke de Duitsche troepen in het Oosten bezetten, moesten de Duitsche soldaten vaststellen, dat de Sovjets vele honderden en duizenden menschen brutaal en volgens echt bolsjewistische martelmethoden vermoord hadden. Ook in dit dorp in het Oosten was dit zoo. Hier vertellen Poolsche boerinen, wier mannen door de Sovjets kort voor hun vlucht doodgeschoten waren, den Duitschen soldaten over de gruweldaden. (Scherl-Polygoon) ui—

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 7