0 Verkeersongevallen Me 29 Dooden. LAND- EN TUIGBOUW Veilingen in Kennemerland. FÏLMNIEL1WS. VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels AANVRAAG BILJET PROVETA LANGESTRAAT 78a ALKMAAR. TWEEDE BLAD De K. N. A! C. schrijft: De laatste gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek in zake de slachtoffers van verkeers' ongevallen op den openbaren weg vertoonen voor de maand Mei 1941 ongeveer hetzelfde beeld als voor April. De cijfers voor de eerste 5 maan den van het jaar zijn als volgt (tus schen haakjes de overeenkomstige cijfers van vorig jaar): ernstig gedood gewond Januari 44 (27) 188 (281) Februari 43 (34) 142 (225) Maart32 (45) 185 (180) April 28 (63)149 (352) Mei 29 (49) 154 (247) Wederom blijkt het aantal onge vallen in de groote steden met meer dan 100.000 inwoners relatief zijn toegenomen. In de 8 groote ste den (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Haar lem, Eindhoven en Tilburg) be droeg het percentage van het aan tal dooden ten opzichte van de cij fers voor het geheele land 34.5 (vorige maand 28.6 pet.) en dat der ernstig gewonden 61.7 (vorige maand 53.0 pet.). Meer dan ooit is het dus zaak, meent de K. N. A. C„ de grootste voorzichtigheid te betrachten in het stadsverkeer. Er moge nog eens op worden gewezen, dat men ver plicht is aan militaire voertuigen onder alle omstandigheden voor rang te verleenen. Bovendien be denke men zulks in verband met het eveneens zeer groote aan tal niet-militaire Duitsche voertui gen hier te lande dat inDuitseh- land het motorische verkeer bi) kruispunten altijd voorrang heeft boven het niet-motorische verkeer (rijwielen, bakfietsen, karren). ONDERWIJSINSPECTEUR IN ALG. DIENST. Dr. D. G. Noordijk. 's-Gravenhage, 19 Juli. Met het nieuw ingestelde inspectoraat van het onderwijs in algemeetten dienst is volgens beschikking van den secretaris-generaal van opvoe ding, wetenschap en cultuurbe scherming belast de heer dr. D. G. Noordijk te 's-Gravenhage. De nieuwe functionairis is belast met het toezicht op de opvoeding tot een juist besef van orde en tucht aan alle scholen, behalve aan de universiteiten en hoogescholen, dus aan scholen voor voorbereidend hooger en middelbaal onderwijs, middelbaar en- lager nijverheidson derwijs, middelbaar en lager land en tuinbouwonderwijs, uitgebreid lager onderwijs, gewoon en buiten gewoon lager onderwijs, alsmede het toezicht op de handhaving van de orde en de rust aan deze scho len, dit alles onder oppertoezicht van den secretaris-generaal. Hij heeft het recht, indien hij bij de uitoefening van het toezicht op de opvoeding tot een juist besef voor orde en tucht en op de hand having van de orde en de rust aan de scholen tot de gevolgtrekking komt, dat hetzij incidenteele, hetzij algemeene maatregelen van staat- wege noodzakelijk zijn aan den se cretaris-generaal daaromtrent voor stellen te doen. Dr. Noordijk is geboren in 1883 te Vlaardingen, bezocht de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Schiedam en studeerde Duitsche taal en letter kunde, Hij is in het bezit van alle middelbare en academische be voegdheden voor dit vak en promo veerde in 1925 aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam op het onderwerp: „Untersuchungen auf dem Gebiete der kaiserlichen Kanz- leisprache in 15 Jahrhundert. In 1910 werd hij leeraar aan de Rijks H. B. S. te Veendam, in 1914 aan de Rijks H. B. S. te Gouda en aan het gemeentelijke gymnasium aldaar. Sedert 1924 was hij leeraar aan het gemeentelijk lyceum aan het Stokroosplein te 's-Gravenhage, ook enkele jaren aan het 1ste gymnasium aan de Laan van Meerdervoort. Van af 1 September 1925 is hij mede docent aan de stichting „school voor taal en letterkunde" te 's-Graven hage. Jaren lang was hij lid van de commissie voor de lagere en middel bare examens in de Duitsche taal. De laatste jaren is hij speciaal belast met de leiding der acte examens 1. o. Duitsch. Dr. Noordijk is lid van het opvoe- dersgilde en medewerker aan het orgaan „Opvoeding in volkschen geest". ZAKEN DOEN IS DIENEN. Men moet zijn cliëntèle met raad en daad terzijde staan. Zij stellen dit op hoogen prijs en voor U, die toch ook Uw oog op de toekomst gericht moet houden, heeft het 't onschat bare voordeel, dat Uw naam en die van Uw artikelen in de herinnering van het publiek blijven voortleven. Het nauwste contact onder houdt U door een serie wel overwogen advertenties in de Nederlandsche dagbladen. Ook in deze tijden is couranten- reclame niet te vervangen, INLEVERING METALEN DOOR KUNSTHANDELAREN EN ANTIQUAIRS. 's-Gravenhage, 18 Juli. Het inlichtingenbureau kunstvoor werpen en antiquiteiten maakt het volgende bekend: a. Antiquairs en kunsthandela ren en daarmede gelijk te stellen bedrijven dienen op één of meer exemplaren van het formulier model II .verkrijgbaar bij het in leveringsbureau in hun cmoeping genoemd, alle voorwerpen, ver vaardigd van aan de verplichting tot inlevering onderworpen metalen te vermeiden, voorzoover deze zijn ts beschouwen als antiquiteiten, kunstvoorwerpen e. d. en deze for mulieren op de voorgeschreven wijize in te leveren bij den burge meester. Bij de invulling der formulieren model II dient met het volgende rekening te worden gehouden: le. bovenaan het formulier, links van de letters A en B, dient duide lijk het woord „antiquair" te wor den vermeld (ook door kunsthan delaren). 2e. Bij de opgave der voorwerpen kan vermelding van het gewicht in grammen, het land van herkomst, alsmede van de waardeschatting in guldens achterwege blijven. b. Antiquairs en kunsthandelaren en daarmede gelijk te stellen bedrij ven dienen de n i e t onder de defi nitie antiquiteiten, kunstvoorwer pen e. d., als vermeld in artikel 5 lid 1 onder 1 en 2 van de verorde ning no. 108/1S41, vallenue voor werpen, welke derhalve onder de verplichting tot inlevering vallen, ter plaatse genoemd in de oproe ping model I in te leveren. Deze inlevering dient vergezeld te gaan van een door- hen in duplo ingevulde inventarislijst model VI, welke door of vanwege den burge meester voor accoord wordt getee- kend of geparafeerd en van den gemeentestempel Voorzien (een en snder na vergelijking met de inge leverde voorwerpen), waarna aan den inleveringsplichtige worden te ruggegeven de beide exemplaren van bedoelde inventarislijst, waar bij tevens gevoegd wordt een enquêteformulier schaderegeling in tweevoud model VII (voor hande laren), met bijbehoorer.de lijst(en). Antiquairs en kunsthandelaren zenden het volledig ingevulde en quêteformulier (model VII b) in tweevoud, alsmede het eerste exemplaar van de inventarislijst model VI rechtstreeks aan het Rijksbureau voor nor.-ferro metalen afdeeling inlevering metalen scha deregeling, postbus 95, 's-Graven hage. - Ongeval in Staatsmijn Hendrik. - Donderdagmiddag is de 44-jai'ige houwer B. A. Nijenkamp bij ander- grondsche werkzaamheden in da staatsmijn Hendrik te Heerlen door vallend gesteente getroffen, waar door hij ernstige verwondingen aan den rug opliep. Hij werd onmiddel lijk naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Daar is hij gisteren overleden. Het slachtoffer was ge huwd en vader van vier kinderen. - Vijftien varkens verbrand. (A- N.P.) - Door onbekende oorzaak is te Loosduinen in een groote schuur, die gedeeltelijk als varkensstal was ingericht en gedeeltelijk diende voor de berging van groote partijen riet matten, brand ontstaan. De schuur brandde geheel uit, terwijl een 15- tal varkens in de vlammen om kwam. De nablussching van de riet matten heeft geruimen tijd in be slag genomen. - Opsporing verzocht. - De fun- geerend chef van het bureau kin derpolitie te Amsterdam verzoekt namens de moeder de opsporing van de minderjarige Dijmphy Vetter, crud 14 jaar, die sedert 16 dezer wordt vermist. Zij heeft een flink postuur (lijkt 17 jaar), donkerbruine oogen, donkerblond haar (kuif), schraal gezicht, frissche gelaats kleur, draagt blauwe blouse, don kere gebreide rok, bruine schoenen en beige koüsen. De aangevoerde groente zag er deze week meer presentabel uit, nu de brandende zon en verzen gende hitte heeft plaats gemaakt voor „gewoon weer" zooals de tuinders zich uitdrukken. Het is nog altijd kurkdroog en het rui men van de tuinen gaat veel te snel. Het zal spoedig zóóver zijn, dat er weinig meer te halen is, want alles is gelijk klaar; vooral de peulvruchten, waarmede het in enkele weken afloopt. Trots de ruimere aanvoer, is er veel te kort en het is gelukkig althans voor den consument met een smalle beurs dat er maxi mumprijzen zijn .anders zou de prijs een ongekende hoogte krijgen en dat is in dezen tijd niet verant woord. Over het generaal genomen ziet de aanvoer er middelmatig uit. Bloemkool en peulvruchten dragen de sporen van het onna tuurlijke weer en dat is ook met de andere groenten min of meer het geval. Bloemkool, le soort, gold 8,50 tot 11, 2e soort 2,50 tot 6,sla was peperduur, al thans le soort, de prijzen 1,50 tot 4,20 per 100 stuks. Andijvie was niet bijster in trek, de prijzen 6 tot 8. Postelein matige kwali teit gold 7 tot 10, waschpeen was duur, de prijs 10 tot 12 per 100 kg, komkommers blijven duur, n.l. 8 tot 11 en tot 7 per 100 stuks. Snijboonen en sperde- boonen (dubb., z. dr.) worden al in beduidende partijen aangevoerd vooral de laatste voör zoover niet afwijkende kwaliteit waren de prijzen 55 en 52 per 100 kg. De prijzen der peulvruchten waren, gezien de kwaliteit, aan den hoo gen kant. Doppers golden 12 tot 16, ras- pers 20 tot 26, capucijners (w) 19 tot 22, idem bruin f 18 tot 26, peulen 12-tot f 16 en tuin- boonen 6 tot 8, per 100 kg. Bos- groente was gewild en voor zoover geen vaste prijzen, hooge prijzen vooral voor uien en rabarber. De roteeringen waren: rabarber f 12 tot 20 per 100 kg, uien 6 tot 9. wortelen 6 tot 8«radijs f 1.50 tot 2.20, selderie f 5 tot f 7, per 100 bos cf 100 kilogram. Tomaten waren duur, n.l. f 20 tot 25 per 100 kg. Da bescheiden aan voer van spinazie werd voor f 5 tot 12.50 per 100 kg verhandeld, een zeer hoogen prijs. De fruitmarkt. Met de aardbeien is het zoo goed als 'afgeloopen. In het begin dei- week was er nog wat, dqch op het einde alleen een bescheiden aanvoer 2e en 3e kwaliteit. De prijzen waren 30 tot f 35 per 100 kg en f 12 tot 16 per 100 doosjes. Frambozen gol den f 1.20 tot f 1.50 per slof, kruis bessen 1.30 tot f 1.40 en rood. bessen waarvan een ruime aan voer 18 tot 22.50 per 100 kg. De eerste pruimen en peren (Clapp's Favorite) werden reeds aangevoerd tegen prijzen van 10 tot 19 en f 16 tot 39 per kg. De overige aanvoer een be scheiden aanvoer van enkele artike len en kool laten we onbespro ken. ZAADONTSMETTING. Hoewel de zaaitijd nog niet is aangebroken, vestigt de Planten- ziektenkundige Dienst reeds thans de aandacht erop, dat het gewenscht is het zaaizaad, voordat het uitge zaaid wordt, te ontsmetten. Door deze ontsmetting met chemi sche middelen, of in enkele gevallen met warm water, is het mogelijk de op en in het zaad aanwezige schim mels of sporen van deze te dooden. Wanneer het zaad een goede kiem- kraeht bezit, zal de verbouwer, wanneer hij het zaad ontsmet, groo- tere zekerheid hebben, dat, wat hij zaait, ook zal opkomen en een nor male plant zal leveren. De bedrijfs zekerheid en de productie worden daarom door de ontsmetting ver hoogd Hierbij komt, dat in vele ge vallen de gebruikelijke hoeveelheid zaaizaad verminderd kan worden, wanneer ontsmet zaad wordt ge bruikt. Mede met bet oog op de bui tengewone omstandigheden kan daarom de raad gegeven worden alle zaaizaad te ontsmetten, zoodat geen korrel onontsmet worde uitgezaaid. Ofschoon er alle reden bestaat om aan te nemen, dat dezen herfst aan de behoefte aan ontsmettingsmidde len voldaan kan worden, is het toch ten zeerste gewenscht om zekerheid te hebben, dat zij op het juiste oogenblik aanwezig zijn, de benoo- digde hoeveelheden tijdig te bestel len, Men wachte met bestellen dus m geen geval tot de zaaitijd aange broken is. JACHT ZONDER GENADE. Victoria-theater, Een film van houtvesters en stroopers met mooie boschtafreelen waarbij men de herten in de vrije natuur ziet. Er zijn heel wat stroopers, die op dit edele wild loeren, maar de boschwachters, onder leiding van den ouden Kühnert trachtten dag en nacht de wilddieven te betrap pen. Walter Gruber heeft uit lichtzin nigheid' mee gestroopt en hij wordt verdacht daarbij den bosphwachter Kühnert te hebben aangeschoten. Hij krijgt anderhalf jaar gevange nisstraf en als hij weer vrij komt is zijn compagnon Thiele getrouwd met Greta, de dochter van Küh nert die een kind van Walter heeft en met wie Walter getrouwd zou zijn als zijn varoordeeling er niet tussehen gekomen was. Onder leiding van den caféhou der Gotzeit is een bende georgani seerde wilddieven eiken nacht op het pad. De kelders van het café worden als bergplaats van het ge stroopte wild gebruikt en het stroopen neemt zulke groote afme tingen aan, dat de politie uit de hoofdstad er zich mee gaat bemoei en. Op den avond, dat men de wilddieven denkt te pakken wordt de oude Kühnert doodgeschoten. Walter is in het bosch geweest om zijn broer te waarschuwen en wordt van den moord verdacht. Er volgt een schepzinnig politieonder zoek. Walter wordt opnieuw ver dacht en op het laatste oogenblik wordt de ware dader Thiele ontmaskerd. Walter trouwt met Grete en de film krijgt aldüs een alleszins bevredigend slot. Viktor Staal, Carl Raddatz en (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsinitend a contant. Net gedragen Costumes, Mantels en Japonnen te koop. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Van part, te koop' gevraagd een in goeden staat zijnde piano. Brieven onder letter L 342 bur. van dit blad. 2 weinig gebr. witte schorten en mutsen v. Huish. school te koop. DIJKGRAAFSTRAAT 14, Alkmaar. Te koop gevraagd, liefst van par ticulier, reiswiegje. Brieven letter IJ 353 bureau van dit blad. Te koop gevraagd: Piano's en Gramofoonplaten tegen flinken prijs. .Tevens Huisraad en Inboedels, Naaimachines, Invalidenwagentjes, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: een pracht Mandoline, merk Silvestri. Te bevragen J. SCHIPPER, Oudegracht 116. Damesrijwiel te koop. le TUINDWARSSTRAAT 25. Te koop: een Invaliden-rijwiel (driewieler), prima banden, ook geschikt voor lichte bakfiets. Te be vragen RITSEVOORT 46, Alkmaar. Gebruikte dames-, heeren-, jongens- en meisjesrijwielen te koop gevraagd (met goede banden). C NIEROP Heerenstraat 10. Inkoop van Lompen, Couranten, Flesschen en Metalen. Hoogste waarde. Wordt afgehaald. BESTELHUIS, Ramen 2. Gebruikte Invalidenwagens, Rol stoelen, Babyweegschalen. In- en verkoop. „HYGIENA", Achterstraat 45, Alkmaar. Te koop z. g. a. n.: v. Delft's Kin derwagen, lichte kleur. WILLIBRORDUSWEG J 245 A, Heiloo. Te koop: gebruikte beste Brand kast, 70 x 43 x 55. Adres Broek op L. no. 562. Te koop van part.: zoo goed als nieuw divanbed en kapokmatras, tevens 2 lampen. Adres Langestraat 92 boven Roxy Theater, liefst Maandagavond tussehen 8 en 9 uur. Ruth Hellberg spelen in deze span nende film op gelukkige wijze sa men. Vooraf; veel actueel nieuws uit binnen- en buitenland, een in teressante Ufa-film en een aller aardigste éénacter. ATTENTIESPIONNAGE. Theater Harmonie. Spionnage en contra-spionnage is een bedrijf, dat de ontwikkeling tot ons moderne cultuur-niveau met ge mak heeft kunnen bijhouden. En wel vermoedelijk omdat het zich altijd zoo heeft mogen verheugen in de bizondere zorgen van de wereld, die steeds meende dit als hoeksteen voor de fundamenten van haar wan kele bouwsels te moeten gebruiken. Een actueel onderwerp dus is het dat in de film „Achtung, Feind hort mit" wordt behandeld. Uit den titel van deze tendenzfilm is te conclu- deeren, dat ditmaal deze meeluis teraar in Londen zit. Deze probeert de samenstelling van een bepaalde legeering in handen te krijgen en stuurt daartoe enkele menschen van t „vak" op pad. Nu werken ook deze niet altijd feilloos en zoo is 't natuur lijk ook in dit geval. De spion en zijn vrouwelijke collega hebben aanvan kelijk succes, maar tenslotte loopt het nog juist fout: het geheim van den metalen draad met „noch nie da- gewesene" kwaliteiten, is behouden en de kabelballons van wie men verwacht dat ze de industriegebieden in den oorlog afdoende zullen weten te beschermen zullen hun dienst kun nen doen. De Duitsche filmindustrie heeft in het produceeren van dit genre films altijd 'n bizondere vaardigheid gehad. Deze film maakt op dien regel geen uitzondering; ze is zeer spannend en slaagt erin van het begin tot het eind de aandacht van den toeschouwers vpst te houden. René Deltgen en Kirsten Heiberg leveren als het samenwerkend spionnenpaar vlot spel evenals Lot te Koch en Rolf Weib» de twee slachtoffers van de eersten, die den dans ontspringen. Anderen zijn niet zoo gelukkig en in twee ge wonden, één doode en twee dood vonnissen vindt deze strijd om één onnoozele formule zijn slot. Voorprogramma: buiten- en bin- nenlandsch journaal en een film over Mantsjoerije. Toen ik boven kwam zei tante: „Nee, oom is er nog niet, maar ik verwacht hem elk oogenblik. Ga zitten, dan krijg je thee. Nog altijd hulpverslaggever derde klas? Je ziet er uit om een cent te geven. Zoo is tante. Als ik, vroeger, in de jaren van den jongenskiel die zoo zalig glijdt, met neef Karei kwam spelen, schold ze me de huid vol, maar bij het weggaan kreeg ik een dubbeltje, wat veel was voor 'n schoolknaap. Ze ver wacht inmiddels niet, dat je in gaat op haar critische opmerkin gen, weshalve ik ging zitten en informeerde: „Waar is oom naar toe?" „Dat kon je weten", meende ze. „Als oom op straat loopt gaat hij naar een verkooping of keert er juist van terug. Ze hadden hem nooit met pen sioen moeten sturen, want sinds hij niets om handen heeft, wil hij alles koopen wat niet met ijzeren bouten vast geklonken zit". „Nou", zei ik vergoelijkend. „Hij heeft toch veel mooie dingen voor een schijntje op den kop getikt. Dat is „Je moet eens in de keukenkast - kijken", vond tante. „Daar staat zijn grootste kunststuk: een kist met 24 linker schoenen. Ik geef een avondje, als jij me vertelt wie de rechter heeft". „Nou jazei ik, maar toen kwam oom. „Hoor 'm stommelen op den trap", sprak tante. „Die heeft z'n armen weer vol, wat ik je smoes". 't Was zoo. Bepakt en gezakt stond hij een minuut later in het vertrek. Hij zag er opgewonden uit, als een kind dat een Sinter klaasfeest heeft bijgewoond. „Goeie middag, samen", sprak hij. „D.aar zijn we weer". „En niet alleen", constateerde tante. „Wat hebben we er nou weer bij?" Oom droeg zijn pakjes voorzich- ig naar de tafel. Zijn hoed wierp hij achteloos op een zetel en met de jas aan, begon hij uit te pak ken. „Reuze koopjes", riep hij ver hit. „Jullie zult verbaasd staan". Het eerste papiertje was verwij derd. Voor oris lag een stapel dun ne boekjes. Oom gaf er me een paar. Het waren opera-teksten. „Tweehonderd stuks!" juichte hij. „En weet je wat ik er voor gege ven heb? Een kwartje!" „Da's niet veel", zei ik, want zoo luidde mijn meening. Tante rea geerde anders. Ze nam de stapel in haar handen en vroeg zakelijk: „Zal ik ze meteen wegsmijten, of wil je er eerst nog wat mee spe len?" Daar gaf oom geen antwoord op. Hij opende het tweede pak en legde een forsche dwarsfluit voor me neer. „Eén vijftig", zei hij waardig, want nu voelde hij zich zeker van onzen bijval. Tante was in den fauteuil tegen over me gaan zitten. „Leer het gauw, Andries", zei ze. „Dan doen we de radio weg". Oom probeerde dit niet te ver staan. Hij greep het derde pak en riep: „Nou moet je opletten! Dit is werkelijk iets crimineels!" Het bevatte een zwarte doos, met een nikkelen slot. Toen ik het deksel oplichtt, zag ik dat er aller lei instrumenten in waren. „Over- beck's Rejuvenator", stond er op. Er lagen twee metalen harken bij, waaraan een electrisch snoer kon worden bevestigd. Oom deed het en stopte de stekker in het stopcontact. Meteen ging het licht uit, in alle vertrekken. „Kortsluiting", zei tante kalm en 't was zoo. Oom deed de harken op den tast in het etui. „Een heel duur apparaat" sprak hij. Nieuw kost het zoowat hon derd gulden, maar ik heb er een riks voor gegeven". „Zoo?" zei ik. „En wat kun je met het ding doen? Wat is het eigenlijk?" „Tja, dat weet ik niet", ant woordde oom in 't duister. Maar voor één rijksdaalder, denk je eens in! Dat kon ik toch niet laten loopen?" Toen ben ik maar een electri- cien gaan halen. S. CARMIGGELT. DE EEUWIGE RHAPSODIE. City-Theater. De groote musicus Franz Liszt staat in het middelpunt van deze zeer geslaagde film, die uitmunt door spel en schitterende muziek. Maria Dubay, wier moeder reeds een begaafde leerlinge van Liszt was, komt ten zeerste onder den invloed van den grooten meester, als zij hem op een privé-concert in Boedapest hoort. Zij is zoo goed als verloofd met den luitenant Otvos, maar zij merkt spoedig, dat haar hart de idealen vindt in een ander milieu. Tegen den zin harer ouders gaat zij naar Weimar om zich te voegen onder de leerlingen van Liszt en daar leert zij ook Hans Wendland kennen, iemand die op gaat in de muziek, een groot pia nist is en Maria ten volle begrijpt. Na de kennismaking, laat de toe nadering tussehen Maria en Hans niet lang op zich wachten, wat tot een heftig optreden van den luite nant voert, met als gevolg een duel. Hans wordt gewond, herstelt gelukkig, maar kan voortaan nog slechts dirigeeren, doch niet meer pianospelen. Op het feest te Boe dapest ter eere van Liszt's jubi leum treedt Hans als orkestleider op en Maria als piano-soliste. Het wordt een groot succes en den lui tenant wordt 't duidelijk gemaakt, dat Maria en hij niet bij elkaar passen. En met zijn beroemd mu ziekstuk: Liebestraum brengt Liszt tenslotte een muzikale hulde aan de liefde van Maria en Hans. Prachtige opnamen en schitte rende Liszt-muziek trekken de bij zondere aandacht. Maar ook het spel. Franz Herterich maakt van Liszt een pracht-figuur, terwijl Erika Dannhoff de rol van Maria zeer gevoelig speelt. Hans Söhnker als de luitenant en Olga Tschecho- wa dienen eveneens genoemd. Het voorprogramma bracht eigenlijk als inleiding tot de hoofd film een uitstekende uitvoering van Liszt's Tweede Hongaarsche Rhapsodie, met een opmerkelijke pianiste. Verder het Ufa-journaal met een uitgebloeide reeks beelden uit den strijd in Rusland; een aar dige eenacter en een Tobis Holi, Nieuws met actueele opnamen. Als geheel een mooi programma. DISCRETIE VERZEKERD. Roxy-Theater. Een alleraardigste vlotte film, waarin mr. Hopkins, de scheep vaart-directeur, het lang niet ge makkelijk heeft. Want hij wil zijn dochter Mary laten trouwen met een man met een titel, n.l. Lord Benton. Maar daar moet Mary niets van hebben. En op aanraden van haar vriendin Lilian wordt een heer op bestelling geëngageerd, die met haar een auto-tochtje van^een week zal mgken. Zij zal dan in de oogen van lord Benton onmogelijk zijn. Door diverse bijzondere om standigheden wordt de plaats van den bestelden heer ingenomen door den jongen uitvinder Peter, wien juist door papa Hopkins de deur is gewezen. Peter accepteert gaarne, maai; de moeilijkheden komen al direct bij oom en tante, die hen voor man en vrouw aanzien. Papa en detectives achtervolgen de jon gelui, maar de idylle wordt ver stoord door een zekere Dolly waar PROVETA Naam. wonende te verzoekt zonder eenige verplich ting zijnerzijds ingelicht te wor den over de propaganda en ver zekering voor tandverzorging. t' Verzoeke beleefd dit biljet te willen invullen, uitknippen ea op te sturen in een (ongefran- keerde) enveloppe, waarop adres: Mary jaloersch op wordt. Toch komt het tot een huwelijk, maar dan moet er nog heel wat gebeuren en vele verrassende en komische avonturen geeft de film te genie ten. Dat lord Benton zich met de vriendin troost, zal ieder genoegen doen. De film wordt uitstekend ge speeld door Ralph A. Roberts als de papa en Heli Finkenzeller als de dochter. Hans Holt js de uitvinder Peter, terwijl Lilian en lord Benton vertolkt worden door Fita Benk- hoff en Theo Lingen. Een aardige tante geeft Ida Wüst. Als geheel een film, waarbij men zich best vermaken zal. Een uitgebreid voorprogramma, met veel binnen- en buitenlandsch nieuws in beeld, gaat aan het hoofdnummer vooraf. nagekomen predikbeurten. Groote Kerk, 5 uur, ds. H- K. v. Wingerden van Arnemuiden. heiloo, Nederl. herv. evang. verg., a. d. Kerklaan, v.m. 10 uur, ds. ijalkman, van Amsterdam. oterleek—stompetoren 10.30 te Stompetoren ds. de Jong. Kapelkerk, 10 uur, de heer Borghardt. Cand. t. d. h. d. (voor ds. Warners). Het bolsjewisme, de vriend van de goddeloosheid, de vijand van elke beschaving, moet ver nietigd worden. Europa is tegen hem opgestaan. Nederland mag niet ter zijde staan. Meldt u aan bij de Centrale van de Waffen S.S., Bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 8