ÜDE IKEN AAN... lies wil de IPAGflNDA EN VERZEKERING JR VNDVERZORGING AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND OPROEP. Ouderdomsgrens voor rechters. Van 70 tot 65 jaar verlaagd. BUITENLAND Engelsche kruiser door torpedo getroffen. Gondar gebombardeerd. SPORT y&uMeJUm. E VREESELIJKE VERDENKING EERSTE BLAD Dosheid en onver- l die nog in vele eerscht ten aanzien dat tandbederf heet, kt ongegronde angst rde voorstelling als geregelde mondver- istbaar moeten zijn, eele bezwaren die tegen een beetje 3 behandeling doen ofiteeri van de Proveial SN WETENSCHAP NTOONSTELLING. Carl Ernst Osthaus- Hagen is gisteren stelling van „Neder- ïst van den tijd" door aagen geopend. Deze ig, welke gehouden t kader der Neder- sche cultuuruitwisse- Janiseerd door het de- van volksvoorlichting in samenwerking met ndschDuitsche cul- chap en staat onder rschap van den rijks rijksminister dr. Seyss- tentoonstelling omvat derd werken van on- iderd Nederlandsche en geeft een represen- van de Nederlandsche t, grafische en beeld- /an onzen tijd. De Ne- musea hebben tal van deze tentoonstelling afgestaan, leningsrede sprak dr. n o. m. van de sterke ;schap tusschen Ne- Westfalen en Rijnlan- tegenstelling tusschen en romaansche kunst. 3 en West-Duitschers, >t hij, zijn van eende- idem en van een ger ed. Wij moesten elkaar oral als wij elkaar het ïdelste toonen, waartoe zijn. Hierop verklaarde lagen de tentoonstel- opend. en vólk. 6.30 Gr.pl. 6.45 rtclub. 7.BNO: Vra- n dag. 7.15 Voor de 'rouw. 7.30 Rep. 8.— vsber. 8.15 Gr.pl, 8.30 9.05 Gr.pl. 9.45 BNO: 10.— Avondwijding door het Vrijz. Prot. 10.05—10.20 Politiek :iek. Hilversum II. (14.— rnh. Orkestver. coneer- v. Jan van Gilsen en t den „Zang van de zee" 3randts Buys. ;d. Hilversum I. (16.45 lort en spel. Een zwerf- r de Geldersche Achter- Twente. OPGAVE 1 AMSTERDAMSCHE BANK If.V. Bijkantoor Alkmaar. - van Maandag 21 Juli 1941 STAATSLEENINGEN. Vor.k.; 4 Nederland 1941 99J/< 4 Nederland 1940 II y<3Vs 331/, Nederl. 1938 92% 3 Ned.-Indië 1939 94% BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank .119 Handel Mij. Cert. v. 2.50 1353/, Koloniale Bank .19 H/t Ned. Ind. Handelsbank 1251/2 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 1473/s Calvé Delft Cert. 893/4 Nederl. Ford .316 Lever Bros129i/f Phil. Gloeil. Gem. Bezit 225 CULTUUR MAATSCH. H. V. A427 Java Cultuur 255 Ned. Ind. Suiker Unie 244'/, Verg. Vorstenlanden .122 PETROLEUM. Kon. Petr226'/, RUBBERS. Amsterd. Rubber 273 Deli Bat. Rubber 222 Hessa Rubber 1371/, Oostkust *161'/, Serbadjadi .1373/. SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn .118 Java-China-Japan lijn 147'/, Kon Ned. Stoomboot 1683/. Scheepvaart Unie .177'/, TABAKKEN. Deli Batavia 2253/, Oude Deli286 Senembah226 plm 2 u 937/s WVs 92% 9 3i/j 119i/, 135 i/s 192 125 146-7 893/, 315 1303/, 225-61 428-30 250 240 123 248-50 274-5i 222 139 160 138 118 14,l/s. 168 V 7^-8 228 287 221V, Ongecorrigeerd. ren in Krakau staat een groot kleu rig transparant. In Noorwegen is het V-parool eveneens uitgegeven. Overal hangen aanplakbiljetten en spandoeken. Het oostelijk en westelijk station zijn getooid met groote transparanten: „De overwinning van Duitschland is de overwinning van Noorwegen". Parijs en de Fransche provincie steden staan eveneens in het teeken der V-actie. Niet alleen van den Eif- feltoren maar ook van alle andere markante gebouwen stralen de V- transparanten en vlaggendoeken. Alle auto's dragen op de carosserie een V. Bij een Roode Kruis-collecte in Parijs werden speldjes in den vorm van een V met een lauwer krans verkocht. DE V-ACTIE. Berlijn, 21 Juli. (D.N.B.)) Het Europeesche cc tinent staat in het teeken van de V-actie: „Victoria overwinning Duitschland wint op alle fronten, Duitschland over wint joden, plutocraten en bolsje wisten, Victoria voor Europa" uit alle landen, uit de hoofdsteden en provinciale steden komen berich ten over den buitengewonen weer klank van deze actie. In België zijn alle auto's, vracht- ï.wagens, trams en locomotieven voorzien van een V. Transparanten staan op de meest markante pun ten van alle steden. Ook in het protectoraat is de V-actie over het gèheele land verspreid. Praag wordt in den avond overheerscht door het reusachtige lichtteeken „V" op den Veitsberg. De grootste winkelstraat der stad, vroeger de Volksstrasse, heet thans Victoria- strasse. Het bekende Batahotel in Zlin heet thans Viktoriahotel. Op straten, pleinen en gebouwen in Praag en andere steden straalt de V., die meestal in rood-witte kleu ren is geschilderd. De grootste bioscoop van Praag heeft reeds een nieuwen naam, Viktoria, het be- kende café „Slavia" is herdoopt tot café Viktoria, de poststempels zijn I voorzien van het woord Viktoria. Alle belangrijke dagbladen hebben I sedert Zondag als opdruk een kleu- frige V. Overal leest men het motto „Viktoria de overwinning van l Groot-Duitschland in den oorlog is de overwinning van Europa in den H vrede". In het gouvernement-generaal is H al dagen geleden de V-actie begon- E nen. In alle steden en op alle straten H| ziet men transparanten, aanplakbil jetten, vliegtuigen werpen insignes j met een V neer. Op den raadhuisto- Duitschers, Noren, Finnen, Denen, Slowaken, Hongaren, Roemenen, Italianen en Span jaarden strijden gemeenschap pelijk tegen het bolsjewisme, den vijand van de wereld. Waar blijft Nederland? Nederlanders, meldt u aan voor de Waffen S.S. bij het Bureau Nordwest, Den Haag, Stad houderslaan 132. Nederlanders, het gaat om Uw eer. Eer en trouw, dat zijn de hoog ste waarden voor den man. Geen grievender beleediging is denkbaar, dan dat men een man verwijt, dat hij trouw- en eerloos is. Hun eer en hun trouw, die heb ben onze voorvaderen in tientallen oorlogen verdedigd en bewezen. Nog steeds zijn eer en trouw de kenmerkende eigenschappen van de ware Nederlanders. Het is de eer van ons volk en de trouw aan ons vaderland, die het voorschrijven zijn aandeel te leve ren in den strijd die gestreden wordt, terwille van het behoud van de Europeesche beschaving en cul tuur, ter bescherming van het christendom tegen de horden, die alles dreigen te vernietigen wat ons lief en dierbaar is. Reeds hebben vele duizenden Ne derlanders begrepen dat langer af wachten een misdaad jegens ons volk en vaderland zou zijn. Reeds maken deze duizenden zich gereed mede den strijd te strijden met de zegevierende Duitsche legers en de legioenen die optrekken aan het Oostfront, tegen de duivelsche Sov jet-machten. Maar er zijn er nog die aarzelen, die niet beseffen hoe groot de be zwaren zijn die gekeerd moeten worden, wil Europa niet ten onder gaan. Hen herinneren wij aan hun plicht, hun roepen wij toe: „Neder landers het gaat om uw eer!" Wij vragen hun zich te bezinnen en te beseffen dat er plichten zijn die bo ven alles gaan, die een man ver vullen moet, die hem dwingen te doen wat er van hem verwacht wordt. Nederlanders, het gaat om Uw eer toont dat u Uw plaats in ons volk waard zijt doet uw plicht; meldt u aan bij: Het Vrijwilligerslegioen Ne derland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. 's-Gravenhage, 19 Juli. In het heden verschenen Verordenin genblad is opgenomen een veror dening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende vaststelling van de ouderdomsgrens voor rechters. Hierin wordt o.a. het volgende bepaald: Den rechters wordt met in gang van de maand, volgende op de maand, waarin zij den vollen ouderdom van vijf en zestig jaren hebben bereikt, ontslag verleend. Onverminderd het bepaalde bij artikel 3 wordt aan rech ters, die op den dag van het in werking treden van de veror dening den vollen ouderdom van vijf en zestig jaren reeds hebben bereikt, met ingang van dien dag ontslag verleend. Wanneer het belang der rechts pleging zulks eischt kunnen rech ters bij wijze van uitzondering wor den gehandhaafd. Behoort de rechter, wiens aan blijven in verband met het 'bepaal de bij het vorige lid in overweging is genomen, tot die ambtenaren, wier benoeming de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied zich heeft voorbehouden, dan wordt de beslissing in den zin van het vorige lid door dezen gegeven; in alle andere gevallen beslist de secretaris-generaal van het departe ment van justitie. Tegelijk met een beslissing over eenkomstig de twee vorige leden wordt het tijdstip bepaald, met in gang waarvan den rechter ontslag zal worden verleend. Artikel 5. Deze verordening treedt in wer king op 1 September 1941. Officieele toelichting. Als motieven voor deze verlaging van de leeftijdsgrens worden van officieele zijde de volgende ge noemd: 1. op deze wijze wordt een verjonging van het rechterscorps bereikt; 2. voor de jongere krach ten wordt zoodoende de mogelijk heid geschapen sneller dan tot dusver in een rechterlijke functie benoemd te worden (tot dusver was dat in Nederland slechts na het 40ste levensjaar mogelijk; voor bekwame, maar minder be middelde krachten is op deze wijze snellere promotie mogelijk ge maakt. MAXIMUMPRIJS VOOR CITROENEN 5 CENT. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, zijn er met in gang van vandaag maximumprijzen vastgesteld voor citroenen. De con sument weet nu waar hij aan toe is, zoodra er weer citroenen ver krijgbaar zullen zijn. Er zal niet meer dan 5 cent per stuk voor mo gen worden gevraagd. In het vorige seizoen berekende men voor groo te en kleine citroenen verschuilen de prijzen. Dit zal, nu er één maximumprijs, onafhankelijk van de grootte, is vastgesteld, niet meer mogen voorkomen. Op de Middellandsehe Zee heeft een van onze duikbooten, onder be vel van luitenant ter zee Zanni, een Britsche torpedoboot jager getorpe deerd en tot zinken gebracht. Een tweede eenheid van hetzelfde type, onder bevel van luitenant ter zee Migliorini, heeft een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Een Engelsche duikboot is tot zinken ge bracht door onze torpedobooten on der bevel van de luitenants ter zee Gamaleri en Martinoli. STALIN VOLKSCOMMISSARIS VOOR DE VERDEDIGING. Stockholm, 20 Juli (D.N.B.) Vol gens een bericht van den Moskou- schen omroep is Stalin benoemd tot volkscommissaris voor de verdedi ging. Maarschalk Timosjenko is be noemd tot zijn plaatsvervanger. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Juli. (Lang. Groentenveiling)52000 kg Roode kool 8.8010.80; 200 bos Uien 11; 140000 kg Aardappelen: Schotsche muizen 5.50, Kriel 2.50, BI. Eigenheimers 5.50; 400 kg Sla- boonen 26; 200 kg Züveruien (nep) 20. NOORDSCHARWOUDE, 21 Juli. (Nr.ordermwktbond). 2000 kg Ra barber 10.40; 156500 kg Aardappe len: Schotsche muizen 5.50, Kriel 2.50; 50 kg Tuinboonen 8; 600 kg Zilvernep 16.9018.40. WARMENHUIZEN, 19 Juli 1941. 230.000 kg Aardappelen: Schotsche muizen 6.50; 25 kg Slaboonen 26. Rome, 20 Juli (Stefani). Het leger- óericht no. 410 luidt als volgt: De luchtbases van Malta zijn op nieuw gebombardeerd in de beide laatste nachten. In Noord-Afrika activiteit van de wederzij dsche artillerie aan het front van Tobroek. De luchtmacht van de spil is voortgegaan met het bombar deeren van vijandelijke barakken en versterkingswerken in de sterkte. Twee Italiaansche vliegtuigen heb ben een aanval ondernomen op een Engelschen kruiser van 10.000 ton bij Mersa Matruh en hem met een torpedo getroffen. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Benghasi en Tripolis. In Tripoli hebben onze jagers een Blenheim brandend neer gehaald. In Oost-Afrika hebben Britsche "liegtuigen Gondar gebombardeerd. Een van onze duikbooten, die op dei. Atlantischen Oceaan" opereerde is niet teruggekeerd. PROPAGANDA-ACTIE IN GEHEEL EUROPA. Berlijn, 20 Juli (D.N.B.) Bijna ge heel Europa staat thans in het teeken van een unieke propaganda-actie, welke als een soort plebisciet de ver bondenheid van honderden mil- lioenen menschen met den Duitschen strijd en de Duitsche overwinning symboliseert. Deze verbondenheid komt tot uiting in de letter „V", de beginletter van het woord Vitoria als het teeken voor de zekerheid der Duitsche overwinning in den strijd voor Europa, doch ook als teeken, dat slechts diegene toekomt, wiens vanen nog nooit een terugtocht heb ben aanschouwd, doch steeds weer de overwinning. Dit teeken be- heerscht de straten in ontelbare ste den op het continent. Het dringt zich in de pers onweerstaanbaar aan den lezer op. Vliegtuigen schrijven in de lucht het teeken V, de radio zendt het in den aether. In Noorwegen staat het op aan plakzuilen en op de muren der hui zen, meestal met de spreuk: de over winning van Duitschland is ook de overwinning van Noorwegen. In Ne derland en België straalt dit teeken temidden van het straatverkeer den voorbijgangers van vluchtheuvels en trottoirs tegemoet, In het gouverne ment-generaal staat het op boerde rijen en hekken, in het protectoraat beheerscht dit teeken de pers, even als in andere landen. In Parijs straalt het van den Eifeltoren tot ver in den omtrek. Daar wordt dit teeken door verzammelaars voor het Roode Kruis verkocht. Overal dragen de menschen dit teeken in het knoopsgat. Het is het teeken, dat thans al degenen, die zich bewust zijn van de Duitsche over winning aan alle fronten, vereenigt. vlaggen visrsierde Rivièra naar Abazzia, waarna zij per auto naar Fiume terugkeerden, om hun reis naar Rome voort te zetten. Het doel van de reis. Belgrado, 20 Juli (D.N.B.) De Bulgaarsche minister-president Filof heeft op zijn doorreis naar Rome te Belgrado aan den hoofd redacteur van de „Donau-Zeitung" verklaard, dat de reis naar Rome een gevolg is van een initiatief der Bulgaarsche regeering. Het doel van de reds is te komen tot een al- gemeene uitwisseling van gedachten en tevens de vriendschappelijke betrekkingen die tusschen Bulgarije en Italië bestaan te bevestigen. HET BEZOEK DER BULGAREN AAN ROME. Rome, 21 Juli D.N.B.) Aan den vooravond van het officieele bezoek van de Bulgaarsche staatslieden aan Rome wijst de diplomatieke medewerker van 't agentschap Ste fani op de diepe sympathie van het Italiaansche volk voor Bulgarije, dat steeds een serieuze en tot weer stand bekwame natie is gebleken. Traditioneele banden van vriend schap, de verwantschap der vor stenhuizen en een diplomatieke so lidariteit, aldus de medewerker van Stefani, vereenigen sedert lang de beide naties, waarbij thar.s nog ge meenschappelijke grenzen bij Al banië komen. Men is te Rome van opvatting, dat de Italiaansch-Bul- gaarsche solidariteit op dit oogen- blik het sterkste element der orde en veilighëid op den Balkan vormt. De beide naties hebben dus tot taak in het belang van de algemeene Europeesche rust hun activiteit verder te ontwikkelen. Rome, 21 Juli (D.N.B.) De Bul gaarsche minister-president Filoff, en de minister van buitenlandsche zaken, Popoff, zijn Zondag, verge zeld van den Italiaanschen gezant in Sofia, Magistrati, in Fiume aan gekomen, waar zij werden ontvan- gei. door vertegenwoordigers van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken en door de hoogste instanties van partij en autoriteiten aldaar. Na een rond vaart door de haven reden de Bul gaarsche gasten langs de rijk met Paarden COURSES OP DUINDIGT. De uitslagen van de Zaterdag middag op Duindigt gehouden cour ses waren als volgt: I. Prijs van Vogelenzang. Handi cap a voor paarden van 3 jaar en ouder, die dit jaar noch een prijs van 400 noch twee prijzen van 300 gewonnen hebben, afstand cir ca 800 meter, gewonnen door Gracques van stal Carolina-hoeve met een halslengte in een 'tijd van 2 min.'3 sec. Totalisator: winnend 1.80. II. Karikal-prijs. Prij zendraverij 4e klasse, afstand 2240 meter. Ie pr. Darnon van stal Hollandia te Naar- den. Km-tijd 1 min. 37.9 sec. Totali sator: winnend 2.30, plaats 1.40. 2e pr. Croton van A. R. Nottelman te St. Maartensbrug. Totalisator; plaats 1.60. III. Van Ostade-prijs, voor paar den van 3 jaar en ouder. Afstand on geveer 1350 meter. Gewonnen door Sarata van D. Siem Jr. te den Haag, met vele lengten in een tijd van 1 min. 26.4 sec. Totalisator: winnend 1.30. IV. Koedaprijs, handicap-draverij le klasse, afstand 2400 meter. Ie pr. Barones Spencer van mevr. de wed. J. Oosting te Wolvega. Km-tijd 1 min. 29.3 sec. Totalisator: winnend 1.40, plaats 1.50. 2e pr. Crack van G. J. van der Elshout Pzn. te Den Haag. Totalisator: plaats f 2.50. V. Zuiderzee-prijs handicap a voor paarden van 3 jaar en ouder. Af stand circa 2100 meter gewonnen door Janicule van P. van Weelden te Bilthoven met 5 lengten in een tijd van 2 min. 23 sec. Totalisator: winnend 1.40. VI. Killer-prijs, prij zendraverij 2e en 3e klasse. Afstand 2240 m. le pr Allouez van J. de Vlieger te Nieuw- Vennep. Km-tijd 1 min. 28.9 sec. To talisator: winnend 3.80, plaats 1.20. - 2e pr. Admiral Guy van E. G. in 't Veen te Voorburg. Totalisator: plaats 1.10. 3e pr. Diana Norton van H. van de Pol te Heemstede. To talisator: plaats 1.20. VII. Troostprijs. Handicap b voor paarden van 3 jaar en ouder, die dit jaar minstens twee keer zijn gestart en noch een prijs van 300 noch twee prijzen van 250 gewonnen hebben. Afstand circa 2100 m. lo pr. Mon Petit Ami van G. C. Dekkers te den Haag met een halve lengte in een tijd van 2 min. 27.8 sec. Totali sator: winnend 2.40, plaats 1.50. 2e pr. Hardie Jolie van stal Caroli- nahoeve. Totalisator: plaats 1.30. Zeilen DE KAAGWEEK. Dank zij de medewerking der ele menten heeft ook de Kaag-Zondag een prachtig verloop gehad. Zooals gewoonlijk was het ontzaggelijk druk op het water. Waar honderden scheepjes kris-kras door elkaar voe ren, doch dank zij verschillende or demaatregelen werd voorkomen, dat de deelnemers aan de wedstrijden ernstige overlast ondervonden van de pleziervaarders. Holland nam in den teamwedstrijd der regenbogen tegen Friesland de leiding, hetgeen voor een deel te danken was aan het feit, dat dr. v. d. Zijp na een bak boord-stuurboord aanvaring met Leen de Wit den strijd moest opge ven. Ook in den open regenboog wedstrijd weerden de Friezen zich kranig. In de eerste afdeeling be zette de Dolfijn van K, Vrolijk de derde plaats na de Duke 2 van v. d. Velde en de Eelko van Bergsma en in de Parallelklasse zegevierde de bekende Sneekerzeiler D. Oppenhui- ben met de „Windekind" gevolgd door de „Karekiet" van D. Scheer der en de oude „Saendem" gevaren door S. de Wit. In de middaguren draaide de wind van Z.W. tot N.W. en nam aanmer kelijk in kracht toe, zoodat de jolle- tjes het hard te verduren kregen. Zij brachten het er evenwel zonder ongelukken af. Tennis DE NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN. De nationale kampioenschappen tennis zijn gisteren te Scheveningen beindigd. De uitslagen waren: heeren-enkelspel: avn Swol slaat Hughan 6-2, 4-6, 7-9, 6-0, 6-3; dames enkelspel: mej. Rollin Cou-, querque slaat mej. Klein 4-6, 6-2, 6-1; heeren dubbelspel: van Swol en v. d. Heide slaan Karsten en Tesch- macher 6-1, 6-2; gemengd dubbelspel: mevr. Blais se-Terwindt en van Swol sl. mej. v. d. Wal en Hughan 6-3, 6-2; dames dubbelspel: mej. Rollin Couquerque en mevr. van Berkel Belser sl. mej. Mechel en mej. Knottenbelt 6-1, 6-1; Om den derden prijs dames-en kelspel mevr. Blaisse-Terwindt slaat mej. Mechel 10-8, 5-7, 6-3; om den derden prijs heerendub belspel: Rinkel en Jacobson slaan de Brauw en Borren 6-2, 1-6, 6-1. v Paarden DRAVERIJEN OP MEREVELD. De uitslagen van de gisteren op „Mereveld" gehouden draverijen waren als volgt: I. Aanvangsprljs, prijzendraverij 4e klasse. 1. Eulogie Scott van stal Nederhorst. Km-tijd 1 min. 34.6 sec, Totalisator: winnend 2.80, plaats 1.20. Belinda van J. Wagenaar te Amsterdam. Totalisator: plaats 1. 3. Dave Scott van H. B. van der Veen te Ruinerwold. Totalisator: plaats 1. II. Gemeente Bunnik-bekerprijs. Heat-handicap-draverij Ie klasse voor paarden, welke voor den slui tingsdatum ten minste 1.28 km-tijd hebben getoond. Afstand 1660 m. le heat: 1. Allegheny van M. France te Zeist. Km-tijd 1 min. 24.3 sec: Tota lisator: winnend 12.20, plaats 1.90; 2. Determination van G. van Brussel te Weert. Totalisator: plaats 1.30; 3. Young Ooststar van stal Peellandt te Deurne. Totalisator: plaats 1.40; 2e heat: 1. Allegheny, km-tijd I min. 23 sec. Totalisator: winnend 2.30, plaats 1.40; 2. Bonnie's Norton van stal Gruno te Groningen. Totalisator: plaats 1.60. 3. Determination. Totalisator: plaats 2.20. Totalisator over beide heats: Allegheny, winnend 4, plaats 1.40; Bonnie's Norton, plaats 1.30 en Determination, plaats 2.40. III. Edelprijs. Prijzendraverij 3e en 4e'klasse, afstand 2040 m: 1. Do- num Vita van C. Stein te Hilversum. Km-tijd 1 min. 28.5 sec. Totalisator: winnend 2.10, plaats 1.10; 2. Du mas Hanover van S. Kuyper te Zaandam. Totalisator: plaats 2.10; 3. Captain Norton van L. Ensing te Wassenaar. Totalisator: plaats 1.20. IV. Amateursprijs. Handicap-dra verij op basis 1.33. Afstand 2400 m: 1. Bon Esprit van J. Klarenbeek te Amsterdam. Km-tijd 1 min. 33.2 sec. Totalisator: winnend 1.70, plaats 1.30; 2. Determination van G. .van Brussel te Weert. Totalisator: plaats 2.10. V. Korte baan-prijs, afstand 690- 800 meter: le serie: Dumas Hano ver van S. Kuyper, tijd 1 min. 2 sec. Totalisator 3.10; 2e serie: Edel •Scott van H. B. van der Veen, tijd 1 min. 6.8 sec. Totalisator 1.60; 3e serie: Donum Vita van C Stein, tijd 59 sec. Totalisator 1.30; 4e serie: Bobichon van stal Nederhorst, tijd 1 min. 1.4 sec. Totalisator 1.40. Be slissing: 1. Donum Vita in 58.9 sec. Totalisator winnend 1, plaats 1.10; 2. Bobichon. Totalisator: plaats 1.20. 22) DOOR PHILIPPA PRESTON 'E' „Toch waar? Daar ben ik nu juist zoo benieuwd naar". Peters stond van zijn stoel op en stak zijn handen in zijn zakken. „Kijk eens hier, ik heb 'n vrij ruwe klant en als ik mijn eigen weg wil gaan, dan verniel ik alles, wat me wil tegenhouden. Stel je eens voor, dat ik het hoofdbureau opbel en hun alles vertel. Je kunt deze kamer niet uit. We worden hier samen gevonden. Shane zal van moord worden beschuldigd en het ..8 zal voor iedereen een beroerde ge- te schiedenis worden. En wat je veron derstelling betreft, dat ik niets om je geef ik ben méér dan ver liefd. Nou, dat is een heele veran- Idering in me en veronderstel nu leens verder, dat ik nog meer veran- tder en een goede man, voor je i word?" Hij trachtte als van ouds Son ia door zijn mannelijk optreden te overheerschen, .doch ze sloeg de handen voor haar oogen. „Schei uit. Ik kan het niet ver dragen. Hoe kan ik ooit iets om je gegeven hebben?" De bittere min achting in haar stem deed hem de schouders ophalen. „Je hebt het toch gedaan en nu je niets meer om me geeft, ben ik veel van je gaan houden. Ik denk, dat het mijn oernatuur is. Ik ver lang naar wat ik niet hebben kan en ik verlang naar jou en zal je heb ben! Als ik toch denk, hoe lief je tegenover me geweest bent en nu vecht je tegen me als een wilde kat! Kom, over een half uur gaan we weg. Het is niet noodig, iemand te laten weten, waar je heengaat en je hebt geen koffers noodig. Ik ben vanmorgen uitgeweest en heb zelf een en ander voor je aangeschaft. Het zit allemaal in dat koffertje daar." Hij wees op een handkoffertje en Sonia zag, dat het een heel duur ding was. „Om den hoek staat mijn wagen te wachten", vervolgde hij, „en we zullen den staat New-York uit zijn, voordat je het zelf weet". Sonia staarde Peters met een ge voel van koud afgrijzen aan. Ze had niet het' gevoel, dat ze flauw zou vallen of in tranen uitbarsten, ze voelde zich alleen maar versuft, verslagen, bijna wezenloos. Ze kon zich niet voorstellen, dat ze voor haar jeugdige onbezonnenheid moest boeten! Ze had Peters ontmoet op een zo merverblijf van een der meisjes, die op de Westchester kostschool haar vriendinnen waren geweest. Peters was toen een buitengewoon aantrekkelijke jonge man, de zoon van een millionnair, die nog pas van zijn vrijheid begon te genieten. Hij zag in Sonia het lieftallalige jonge meisje, dat iedereen het hof maakte van het oogenblik af, dat ze als een bloeiende debutante in New-York verschenen was. Dat v/as anderhalf jaar geleden en in dien tijd was Peters in den maal stroom van het loszinnige leven meegesleurd en Sonia was hem ge volgd. En nu kon ze niet meer uit dien draaikolk omhoog komen. Ze begreep, dat ze mee moest gaaneven goed als ze wist, dat Peters de telefoon zou opnemen en het hoofdbureau opbellen, als ze weigerde. X Een huwelijksreis. In een geweldigen bontmantel ge wikkeld zat Sonia in de groote auto, die door den nacht voortraasde; ze v/as bleek en afgemat en een bran dend gevoel in haar keel vervulde haar met doodsangst. „Misschien ga ik nu wel dood. Mis schien gebeurt er wel iets, waardoor ik morgen niet meer levend ben". En intusschen dacht ze aldoor aan Shane en John en keek dan weer naar het profiel van Peters, die naast haar zat. Hij had den kraag van zijn jas hoog opgeslagen en zijn pet diep in de oogen getrokken, zoodat ze slechts een stukje van zijn neus en zijn wang kon zien. Drie uur geleden waren ze uit New-York weggereden; drie uren, die net zoo goed drie eeuwen hadden kunnen zijn en Sonia had er niet het minste idee van, waarheen ze gingen. De dag brak aan, toen ze Anton- ville binnenreden. De lange straat bestond uit niets anders dan garages, restaurants en goedkoope loge menten, die in dat vroege uur niets anders waren dan stomme reeksen van gesloten luiken en deuren. Een hond snuffelde aan een vuilnisvat, den vorigen avond buiten gezet en een vaal-kleurige kat holde hard over den weg op het getoeter van Peters. Plotseling stopte hij voor een roodgeschilderd huisje met 'n heel kleine veranda, die met groote rieten gordijnen was afgesloten, waarin zulke gaten zaten, dat ze muggen en andere insecten den vrijen toegang lieten. „Wacht hier even, tot ik dien dominé uit zijn bed getrommeld heb". Peters stapte uit. Sonia ver roerde zich niet; ze voelde zich suf en lamgeslagen. „Ga je gang". Ze klemde haar kleine handen in haar schoot samen en haar gezichtje zag er in het licht van de opgaande zon akelig spichtig uit. Echt nog een angstig klein kind. Doch Peters voelde zich juist door haar jeugd aangetrokken en en bovendien zou Sonia's geld hem goed te pas komen. Hij ging de trap op, duwde de deur van horrengaas open en hamerde op de voordeur totdat deze geopend werd door 'n mageren verwaarloos den man, die haastig wat kleeren aangetrokken had en met een melkflesch onder den arm naar buiten kwam. „O!" zei hij zenuwachtig. Peters duwde de melkflesch weg. „Ik ben de melkboer niet. Ik wou graag, dat u dadelijk naar uw bureau ging om ons in het huwelijks- register in te schrijven en te trouwen. We willen in het geheim trouwen, maar ik heb u erover opgebeld, weet u nog? Mijn naam is Peters. Maakt u alsublieft voort, want we hebben geen tijd te verliezen". „Ik moet toch eerst even mijn bril halen". De vermoeide zielige man schuifelde terug in de donkere schaduwen van de gang en trok daar een overjas aan, om zijn schamele kleeding wat te verbergen. Toen riep hij: „Als u naar de deur hiernaast wilt gaan, dan kom ik zoo dadelijk". Peters keerde naar den wagen terug. „We zijn er, kindje. Stap uit en kijk nou niet, of je net je harp wilde grijpen om naar den hemel te vliegen," Hoewel het reeds warm werd, klom Sonia koud en verstijfd uit den wagen en liet den zwaren bont mantel van zich afglijden. Ongedul dig raapte Peters hem op, gooide hem in den wagen terug en greep haar bij haar arm. „Sonia, waarom kun je nu niet een beetje vroolijker kijken? Een paar maanden geleden zou je er alles voor gegeven hebben, dat dit gebeurde", (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3