DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De groote strijd in het Oosten. hoe controleer ik mijn electriciteitsmeter 0ü ®jSl htswaarde [)uitsche ïn. .Duitschland strijdt voor Europa., De vernietiging van Sóvjetafdeelingen voortgezet. Moskou opnièuw gebombardeerd. De terreur der politieke commissarisseri. in tn muiumj!! 0® ui èB De strijd aan het Westelijk front. Juli. De A.N.P.-cor- :ldt: het bombarde- :ou brengt verschillen- ir de aandacht, die 3e strategische positie >nt doch ook op de latie van het Duitsche t licht werpen. ;ming van Smolensk ;che troepen in een nds de dagen van 2, geen vijand meer nuren heeft gekend, mede op 350 km. af- Sov jet-hoofdstad >epen zijn, of liever verder doorgestooten boj een zeer ver ach- gelegen zijn van de e zwaarste bombar- binnen twee uur en bereiken. Hetgeen hebben gedaan. De rking moet nog groo- ie aangerichte mate reken der vijandelijk- de Sovjettroepen op nog geen 500 km van hadden zij hun beete snheden samengebald tselingen overval op Daar waren ook assa's tanks en vlieg- eld. :skundigen waren ten iwd naar den uitslag Deting der Duitsche e roode oorlogsmachi- xrafgaande jaren her- ïigend op het Roode kou geparadeerd had. ilangstelling had1 men ïiunistische valscherm- tarmede het Kreml me had gemaakt. ;el snel had Göring's srschappij in de lucht ostelijke front ver- 1 met de Sovjet-tanks nog grondiger werd fan het gebruiken van ingers in een aanzien- is geen sprake. Slechts ;en hoort men iets van die volgens be- nlichtingen vaak in gestoken zijn om zaamheid der Duit- men ontkomen, en die c de opdracht hebben ;t front tot vernielin- gaan. zijn de Sovjets niet 'eest, een luchtaanval xd uit te voeren. In een xgen van den Oostelij1- t hebben wij1 in Berlijn gemerkt, dat de Duit- iten tp een luehtraid 'aren, gelijk zij steeds dualiteiten voorbereid daarvan merkt men Toen echter kon men iwijgen van een radio- m en dat is alles ge- Ie roode luchtmacht Duitsche Rijk heeft t te richten. Ik punt van het Ooste- :n ver van de Duitsche 'erwijderd als het al in West-Engeland. xrmede ook geografisch xnt geworden van de larover het beveelt. HET COMMUNISME. insche reservisten in ïghai opgeroepen. 22 Juli (D.N.B.) De eservisten in Sjanghai 3 wapenen geroepen, r den woordvoerder xnsche leger, luitenant- yuma is medegedeeld, oor dezen maatregel :ven, dat het noodzakei- .sche reservisten op te ode de weermacht dus- sterken, dat zij in staat situatie het hoofd te Kwo Min Tang en de xmunisten. 22 Juli (D.N.B.) De ;r van het Japansche xant-kolonel Akiyama, met betrekking tot de den Amerikaan Latti- rsjoengking tusschen de r en de communisten te meegedeeld, dat de ge fleerd heeft, hoe de /an den communisti- :d slechts met machts- ogelijk is. srgelijke Amerikaan- ieling, aldus Akiyama, .slukken, want de Chi- txmunisten, wier troe- >lgens een overeenkomst Kai jek slechts 45.00'0 xdragen, zijn in werke- .O'OO man sterk en zou- ans bereikte machtspo eier prijs geven. AARSCHE MINISTER IN ROME. Juli (D.N.B.) de Bul- mier, Filoff en de mi- buitenlandsche zaken, Dinsdag om 11 uur 30 ius XII in particuliere tvangen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 172. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Donderdag 24 Juli 1941 Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 23 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In de Oekraine dringen "Duitsche, Roemeensche, Hon- giaarsche en Slowaaksche troe pen in onvermoeide achtervol ging verder op. In de overige sectoren van het O. front wordt de omsingeling en vernietiging van kleine en groote afdeelin- gen der Sovjets voortgezet. Bij zijn overal mislukte uitbraak - pogingen en ontlastingsaanval- len leed de vijand ongewoon bloedige verliezen. Aan het Finsche front verloopen de operaties volgens de plannen en is opnieuw terrein gewon nen. Het luchtwapen heeft ook in den afgeloopen nacht met sterke strijdkrachten militaire inrichtingen van Moskou ge bombardeerd. Door bomtreffers van zv^ar en het zwaarste ka liber alsmede door groote hoe veelheden brandbommen wer den nieuwe ernstige verwoes tingen aangericht. Branden uit de aanvallen van den vorigen nacht waren nog niet ge- bluscht. In het zeegebied om Engeland brachten gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van 5009 brt. tot zinken. Andere luchtaan vallen waren vannacht gericht op havenwerken aan de Hum- ber en in Zuidoost-Engeland alsmede op verschillende vlieg velden. Overdag schoten aan de kust van het Kanaal jagers en luchtdoelartillerie elf, ma rine-artillerie en patrouille booten vier Britsche vliegtuigen omlaag. Britsche gevechtsvliegtuigen wierpen vannacht op verschil lende plaatsen van Zuidwest- Duitschland zonder uitwerking een gering aantal brisant- en brandbommen neer. De strijd in den sector Leningrad. Berlijn, 23 Juli (D.N.B.) Een Duit sche afdeeling artillerie nam op 22 Juli in den sector van Leningrad een groot stuk bosch onder vuur, waar in zich sterke Sovjet-achterhoeden genesteld hadden. Na korten tijd meldden vooruitgeschoven waarne mers de doorslaande uitwerking van het Duitsche vuur. Bevend over het geheele lichaam, kwamen 26 bolsje wisten met opgestoken armen naar de Duitsche linies overgeloopen. Zij meldden, dat zij de laatste overle venden waren. Alle anderen waren gedood. Een -sergeant verklaarde, dat de politieke commissarissen de laatste dagen tot de afschuwelijkste dwangmiddelen hun toevlucht had den genomen. Verscheidene solda ten, die na dagenlang waken waren ingeslapen, wérden eenvoudig dood geschoten. WW het rapport van een politieken commissaris. Berlijn, 23 Juli (A.N.P.) In een bolsjewistisch vliegtuig dat een noodlanding gemaakt had na door Duitsch luchtdoelgeschut zwaar be schadigd te zijn, werd een rapport gevonden van een politieken com missaris van het N.W. front, dat ge richt was aan het noofdbestuur van ae politieke Sovjet-propaganda. Het rapport behelst bijzonderheden over de zware bolsjewistische verliezen, die in de dagen om den tienden Juli aan de Sovjet-legers zijn toege bracht. Daarin wordt, letterlijk ge zegd: Het derde gepantserde leger corps dat al zijn wagens verloren heeft, bestaat niet meer. Ook de an dere pantserformaties hebben zware verliezen aan materiaal geleden. Het twaalfde pantsercorps en het eerste pantsercorps verloren 819 gevechts wagens. Even groot zijn de verliezen aan manschappen en officieren. Het twaalfde pantsercorps heeft 11.944 man verloren. Dientengevolge is het twaalfde pantsercorps uit het strijd gebied gehaald. Het rapport bewijst, dat de verliezen aan menschen en materiaal geweldig zijn. 4000 Sovjet-soldaten gesneuveld. Berlijn, 23 Juli (D.N.B.) In het ge bied ten N.O. van Sjitomir werden op 21 Juli de ingesloten resten van verscheidene bolsjewistische divisies vernietigd. De bloedige verliezen der Sovjets bedroegen in dezen sec tor ruim 4000 dooden. Talrijke bolsjewisten geraakten gewond en ongewond in Duitsche gevangen schap. Elders werd bij een zuive ringsactie een groot aantal gevan genen van 18 verschillende Sovjet divisies binnengebracht en werden twintig pantserwagens en dertig stukken geschut vernietigd, resp. buitgemaakt. De strijd bij Smolensk. Berlijn, 23 Juli (D.N.B.) De wan hopige pogingen van de bij Smo lensk ingesloten Sovjet-formaties om den ring van Duitsche troepen te breken, duren voort, waarbij de Sovjets bloedige verliezen lijden. Op 20 Juli hééft een Sovjet-pantserfor matie getracht een deel van de inge sloten troepen te ontzetten. Deze formatie was gevormd uit verstrooi de en voor een deel beschadigde en met moeite gerepareerde Sovjet pantserwagens. In het vuur van den Duitschen afweer stortte de aanval ineen. Zeventig der aanvallende pantserwagens werden vernietigd. Twee regimenten infanterie vernietigd. Berlijn, 23 Juli (D.N.B.) Een in het gebied van Smolensk optredende Duitsche pantserdivisie stiet op 21 Juli bij haar verderen opmarsch op de eerste afdeelingen van een ver- sche divisie welke door de Sovjet uit de omgeving van Moskou was aangevoerd. De Duitsche pantser divisie, welke in de eerste weken van den veldtocht reeds meer don 1200 kilometer al strijdende had af gelegd, liet de Sovjet-divisie geen tijd om zich op te stellen. Iti een dapperen aanval bestormden de Duitsche pantserwagens twee Sov jet-regimenten infanterie, welke to taal vernietigd werden. Het aan de Sovjet-divisie toegevoegde regiment pantserwagens werd in den strijd van pantserwagen tegen pantserwa gen deels in de pan gehakt en deels uiteen gedreven. Bijna zonder eigen verliezen werden 44 Sovjet-pantser wagens vernietigd. Geheele Sovjet-divisie om singeld. Berlijn, 23 Juli (D.N.B.) Bij de gevechten in het gebied van Smo lensk is op 20 Juli een geheele Sov jetdivisie door Dutische troepen om singeld. In bloedige gevechten van man tegen man verijdelden de Duit sche infanteristen en pantserwagens de uitbraakpogingen van de bolsje wisten. Hoewel de Sovjet-divisie van haar in een bosch gelegen mu nitiedepot reeds was afgesneden, werden steeds nieuwe golven bolsje wistische soldaten naar de Duitsche stellingen gedreven. De Sovjets kwamen in dichte gelederen en wer den door de Duitsche machinegewe ren neergemaaid voordat zij de Duitsche stellingen dicht konden, na deren. In gevechten welke twee" da gen duurden werd zoo de geheele divisie vernietigd. De actie der luchtmacht. Berlijn, 23 Juli (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, in scheervlucht op 22 Juli ten W. van Moskou een in volle vaart zijnden goederentrein aange vallen. Veertien voltreffers ver woestten den trein en de spoorlijn. In denzelfden sector werd een mu- nitietrein door Duitsche vliegtuigen getroffen. De wagons van dezen Overal zijn groote spandoeken, landkaarten en affiche's aangebracht met de V van Victorie, want Duitschland wint voor Europa op alle fronten. (Polygoon). trein vlogen na elkaar in de lucht, waardoor tevens »de spoorlijn en de rails over een vrij grooten afstand onbruikbaar werden. Verscheidene aanvallen van for maties Duitsche gevechtsvliegers hebben op 22 Juli Sovjettroepen, die op den N.W. oever van het Peipus- meer waren ingesloten, vernietigd. Bovendien werden kleine voertui gen aan den oever van dit meer ver nield. Tijdens groote vluchten hebben Duitsche gevechtsvliegers op 22 Juli ver in hét achterland der Sovjets verkeerswegen, stations en bruggen gebombardeerd. Duitsche gevechts vliegers hebben op 22 Juli ten Z. van het visschersschiereiland een Sovjetkoopvaardijschip waargeno men. In duikvlucht werd dit schip met bommen bestookt en zwaar be schadigd. Odessa gebombardeerd. Berlijn,, 23 Juli (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 22 Juli de havenstad Odessa aangeval len. In de belangrijke militaire in richtingen in het W. deel der stad ontstonden door bomtreffers hevige ontploffingen en branden. De tanks in de oliehaven werden eveneens doeltreffend met bommen bestookt. Verscheidene ontploffingen met daarop volgende branden werdén waargenomen. De verliezen der Sovjet luchtmacht. Bei-lijn, 23 Juli (D.N.B.) De bols jewisten hebben op 20 Juli in lucht gevechten 67 vliegtuigen verloren. Bovendien werden 33 toestellen op den beganen grond vernield. De Sovjets beweerden in hun officieele rapporten, dat zij slechts 14 vliegtui gen verloren hadden. In werkelijk heid verloren zij echter, naar men hier verklaard, honderd machines. Ook de bewering van het Sovjet- persbureau, dat talrijke vliegtuigen zijn neergeschoten, kenmerkt men hier als onjuist. Op 22 Juli zijn aan het O. front slechts zeven Duitsche vliegtuigen verloren gegaan. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 24 Juli. Max Blok zijl spreekt hedenavond om 7.30 uur ever den zender Hilversum 2 over het onderwerp „Zooals de waard is vertrouwt hij z'n gasten". GöRING WENSCHT RIJKS COMMISSARIS GELUK. 's-Gravenhage, 23 Juli. Dinsdagavond heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijks minister Seyss-Inquart het onder staande gelukwenschtelegram ont vangen van rijksmaarschalk Göring: Op dezen dag wenschen mijn vrouw en ik u, geachten minister Seyss-Inquart, van harte geluk. Heil Hitier Uw Göring, Rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche rijk. De strijd aan het Ladoga- meer. Berlijn, 23 Juli (D.N.B.) Op 21 en 22 Juli hebben Duitsche en Fin sche troepen den bolsjewistischen tegenstand ten O. van het Ladoga- meer gebroken en zijn diep in het gebied der Sovjets doorgedrongen. De politieke commissarissen van de bolsejwisten dwongen bemanningen van pantserwagens die dienst wei gerden door beschieting met eigen artillerie verderen nutteloozen te genstand te bieden. De Duitsche en Finsche eenheden brachten den Sov jets 'Zware bloedige verliezen toe. Op 22 Juli werden de omsingelin gen om de sterke Sovjet-formaties, die in den centralen sector van het front waren opgesloten, steeds nau wer toegehaald. De tegenstand wel ke door de politieke commissarissen met dwangmiddelen vei-kregen werd, werd verder gebroken. Daar bij leden de bolsjewisten buitenge woon zware verliezen. VAAPT VAN PELT HET GEBIED VAN SMOLENSK. De kaart geeft het operatieterrein aan, van de middensector van het Oostelijk front, o.a. „het gebied van Smolensk". Volgens het D.N.B. rukken de Duitsche troepencolonnes ten Oosten van Smolensk verder op, met de grootste kracht wordt hier de op marsch in de richting van Moskou voortgezet. De Duitsche weermacht heeft tot op heden een scherpe frontwig in „de StaLnlinie" gedreven die er als volgt uitziet, men raadplege hierbij de kaart. Het front begint 50 k.m. ten Zuid-Westen van Newel, (deze plaats ligt ten Noorden van Witebsk), loopt via Gorodok langs Witebsk en Roednja, tot Smolensk; hier gaat het front verder tot in de omgeving van Solowjewa. De andere zijde van de wig begint 50 k.m. Oostelijk van Orsja gaat via deze laatste stad verder langs de rivier den Dnjepr via Smolensk tot in de zóne van Solowjewa, Men meldt ons van officieele zijde: In verband met de verscherpte rantsoeneering van electriciteit, is het voor de verbruikers van veel belang, dat zij regelmatig door het aflezen van den stand van den electriciteitsmeter htm verbruik con troleeren. Zij kunnen dan zelf vaststellen, of zij inderdaad voldoende op hun electriciteitsverbruik bezuinigen en hun plicht in dit opzicht dus vervullen. Aldus kunnen zij zich met zekerheid vrijwaren tegen de sancties, die bij het overschrijden van het toegestane electriciteits verbruik worden toegepast. Hoe wordt nu de stand van een electriciteitsmeter afgelezen en daaruit het verbruik bepaald? Het eenvoudigste model electriciteitsmeter heeft één cijfertelwerk, dat het verbruik in kilowatturen, en wel meestal tot in tienden kilo watturen nauwkeurig, aangeeft. De scheiding tusschen de cijfers, die de heele kilowatturen aangeven en die, welke tienden kilowatturen regis- treeren, wordt veelal gemarkeerd door een komma en bovendien door een afwijkende kleur van het vakje, waarin het laatste cijfer staat. (Zie fig. 1)'. FtG.t FIG. 3 LAAG TARIEF HOOS TARIEF TOTAAL NACHT FIG. 2 FIG. Het telwerk van fig. 1 geeft een verbruik van 361,3 kilowatturen aan. Wees het telwerk bij de vorige aflezing b.v. 320,1 kilowatturen aan, dan is het verbruik over de periode tusschen beide aflezingen dus 361,3 320,1 41,2 kilowatturen geweest. Bij een deel der verbruikers zijn in verband met het tarief, waar tegen de stroomlevering plaats vindt, electriciteitsmeters opgesteld, die twee cijfertelwerken bezitten, omdat de stroom tegen twee prijzen wordt geleverd, b.v. tegen een lagen prijs in de nachturen en een hoo- geren prijs gedurende de overige uren van het etmaal. Elk der beide cijfertelwerken is dan op dezelfde manier ingericht als het zoojuist beschreven cijfertelwerk van een eenvoudigen electriciteitsmeter. Voorbeelden van dergelijke telwerken zijn in de figuren 2 en 3 aan gegeven, en wel in fig. 2 voor telwerken, die boven elkaar zijn ge plaatst en in fig. 3 voor telwerken, die naast elkaar zijn geplaatst. Indien de telwerken zijn aangeduid met „Laag Tarief (LT)" en „Hoog Tarief (HT)", dan wordt op het eene telwerk het verbruik vol gens het lage tarief en op het andere dat volgens het hooge tarief geregistreerd. Men moet beide telwerken aflezen en op den stand van elk der beide telwerken den stand bij de vorige aflezing in mindering brengen. Zoo vindt men dan het verbruik volgens het lage tarief en het verbruik volgens het hooge tarief; de som van beide verbruiken is het totale verbruik, waarop het aan komt. Er zijn ook gevallen, waarin stroom volgens twee tarieven wordt geleverd en waarbij het eene cijfertelwerk het totale verbruik regis treert en het andere b.v. het verbruik tegen het lage (nacht)tarief. De telwerken van zoo'n meter zijn b.v. ingericht als in fig. 4 is aangege ven. Het is duidelijk, dat men dan voor het contróleeren van zijn ver bruik slechts den stand van het telwerk voor het totale verbruik behoeft af te lezen en dat men dus den stand van het andere telwerk buiten beschouwing kan laten. Men vergewisse er zich dus zeer goed van, of men een electriciteits meter heeft, waarbij het verbruik volgens elk der beide tarieven afzonderlijk wordt geregistreerd, dan wel een electriciteitsmeter, waarvan een der beide telwerken het totale verbruik registeert. In bijzondere gevallen worden ook wel eens electriciteitsmeters met drie telwerken toegepast, omdat de electriciteit tegen drie stroom- prijzen wordt geleverd. Het is duidelijk, dat dan voor de drie tel werken dezelfde gedragslijn moet worden gevolgd als hierboven voor twee telwerken is omschreven. Luchtslag aan het Kanaal. Berlijn, 24 Juli. (D.N.B.) De luchtslag van 23 Juli aan het Ka naal en aan de Nederlandsche kust heeft geleid tot een der zwaarste nederlagen voor het Britsche lucht wapen. In den middag had de vijand, naar reeds gemeld is, dertig vlieg tuigen o.m. zeven gevechtsvliegtui gen, door het optreden der Duitsche jagers en luchtafweer verloren. Bij een laatste aanvalspoging in den loop van den avond schoten Duit sche jagers volgens tot dusver ont- vagen' berichten nog 13 jagers van het type Spitfire neer. Verwacht moet worden, dat het aantal Duit sche luchtoverwinningen nog groo- ter zal zijn. Op het oogenblik is dus het volgende resultaat verkregen: Het Blritschie uchtwapen verloor in den middag en avond van 23 Juli in het geveehtsgebied van het Ka naal 43 vliegtuigen. Lt. kol. Galland behaalde bij deze gevechten zijn 71- ste en 72-ste luchtoverwinning. Drie eigen toestellen worden vermist. Dertig vliegtuigen schoten. neerge- Berlijn, 23 Juli. (D.N.B.) Het aan tal der heden aan het Engelsche Ka naal neergeschoten Engelsche vlieg tuigen is van 27 tot 30 gestegen, naar het D.N.B. verneemt. De drie laatste vliegtuigen, te weten een Bristol Blenheim bommenwerper en twee Spitfire jagers, werden door de Duitsche luchtdoelartillerie om laaggehaald. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. Berlijn, 24 Juli. (D.N.B.) In den nacht van Woensdag op Donderdag is een aantal Britsche vliegtuigen naar Z.W. Duitschland gevlogen. Zij wierpen brisant- en brandbommen, die nergens militaire schade aan richtten, maar bijna allen in het open veld of in de woonwijken van eenige steden en plaatsen neerkwa men, waar zij geringe materieele en persoonlijke schade veroorzaakten. De Engelsche luchtaanval op Napels. Rome, 23 Juli. (D.N.B.) Volgens een officieele opgave van het aan tal slachtoffers van den Engelschen luchtaanval op Napels in den nacht van 20 op 21 Juli zijn hierbij 20 per sonen gedood, waaronder zeven leden van de weermacht en 37 per sonen, waaronder 12 leden van de weermacht, gewond. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e bL

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1