Vervallen emolumenten voor personen bij de werkverruiming. Ontploffing in een laboratorium. Geen omzetbelasting van kellnerfooien. Grijpt het zwaard. RADIOPROGRAMMA TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 JULI 1941. Amsterdam, 23 Juli. De N.V.V.- persdienst meldt: Nu het besluit loonbepaling werk verruiming afgekondigd is en op 28 dezer in werking zal treden, heeft de wnd. secr.-gen. van het departement van sociale zaken in aansluiting hier op het volgende aan de gemeente besturen medegedeeld. Tot dusverre werden aan diegenen, die bij de werkverruimingsobjecten waren geplaatst, boven het loon in geld zgn. emolumenten verstrekt. Daar bij de samenstelling van het loonbesluit de gedachte voorgezeten heeft, de arbeidsvoorwaarden in de werkverruiming zou nauw mogelijk aan te passen aan die, geldende in het vrije .bedrijf, zal er, wanneer de nieuwe régeling in werking is getre den, geen plaats meer zijn voor de bedoelde emolumenten. Voor de personen, die bij de werk verruimingsobjecten geplaatst zijn, tullen met ingang van 28 dezer niet jneer gelden: L De regeling tot verstrekking yan goedkoope levensmiddelen; 2. De regeling voor extra-hulp in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel (zgn. B-steun) 3. De zgn. spaarregeling; 4. De regeling voor de brandstof- fenbijslag; 5. de regeling voor toekenning van een extra-bijdrage van inwonende kinderen; 7. De in enkele Groningsche ge meenten geldende regeling voor den industrie-bijslag. Er zal geen enkel bezwaar tegen bestaan, dat de gemeentebesturen doorgaan met het verstrekken aan bij de werkverruiming geplaatste personen van een tegemoetkoming in de contributie wegens het lidmaat schap van een ziekenfonds. Eén doode. j (A.N.P.) Gisterochtend 11.40 is 1 in het op de tweede verdieping van 't gebouw van den. cemtralen opspo ringsdienst der politie te Den Haag aan de Laan Copes no. 13 gelegen laboratorium, waar scheikundige werkzaamheden werden verricht, door tot nu toe niet vastgestelde oorzaak een noodlottige ontploffing geschied, waardoor de 31-(jarige commies B. W. V. op slag werd ge dood, terwijl drie recheurcheurs lichte verwondingen opliepen. De heer V. was gehuwd en vader van een kind. De materieele gevolgen waren ernstig: de buitenmuur van het laboratorium werd op het genoem de gedeelte van het gebouw uiteen gerukt, zoodat groote brokken steen en dakstukken op straat neerstort ten, waarbij gelukkig geen voorbij gangers werden getroffen, In het gebouw zelf werden nagenoeg alle vertrekken beschadigd, hetzij door dat ruiten sprongen en plafonds scheurden, dan wel doordat deuren en binnenmuren uit hun verband werden gerukt. Ongeveer twintig personen waren in het gebouw, toen de ontploffing geschiedde, doch met uitzondering van de genoemden zijn zij er allen zonder letsel afge komen. Een van de gewonde fecher- cheurs, J. K., moest met een kwetsuur aan den linkerschouder worden opgenomen in het zieken huis aan den Zuidwal. De overigen konden, na ter plaatse verbonden te zijn, hun arbeid hervatten. Een begin van brand werd met eigen middelen gebluscht, zoodat de mo torspuit van den brandweerpost Laan Copes geen dienst behoefde te doen. De ladderwagen werd ge bruikt bij het opruimen van muur stukken en puin op de plaats des onheils. Een auto, die voor het ge bouw geparkeerd stond, was door vallend gesteente zwaar bescha digd. In verband met het feit dat er in specteurs der omzetbelasting waren, die de fooien der kellners beschouw den als „inkomsten wegens bewezen diensten", met het gevolg, dat zij hiervan omzetbelasting verlangden van de kellners, heeft het hoofdbe stuur van den Nederlandschen R.K. bond van hotel-, café- en restaurant geëmpl. Sint Antonius zich tot het departement van financiën gewend. Naar aanleiding hiervan is van de Bij de van het departement een aan schrijving gericht tot de desbetref fende ambtenaren der invoerrechten en accijnzen, waarin wordt medege deeld, dat kellners, ook al ontvangen Bij geen vaste vergoeding, doch uit sluitend fooien, niet geacht kunnen worden zelfstandig een beroep uit te oefenen in den zin van het besluit op de omzetbelasting 1940 en derhalve niet als ondernemer kunnen worden aangemerkt. Jongen verdronken. - Dinsdag middag is het 2-jarig zoontje van den heer Agrieola te Hemelum (Fr.) nabij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Het gezin verloor 2 jaar geleden op dezelfde wijee een sQontje, Het gaat om Europa De Sovjet-Unie, een land, waar de beschaving ten onderging aan een regiem, dat zich slechts hand haven kan door dood en verderf te zaaien onder hen, die er tegen op komen. Een land, waar de boeren stand uitgemoord en uitgehongerd werd, waar de kinderen in een com mune werden opgevoed en echt scheidingen even oorbaar en ge makkelijk zijn als het verwisselen van een hoed. Lemiberg, een stad in de Sovjet- Unie, wier historie na de gruwelda den der vluchtende communistische horden met bloed in het boek der historie geschreven zal worden, een stad waar gewonden, vrouwen, kin deren en grijsaards als beesten wer den neergeschoten. Dat is de terreur van het bolsje wisme, de terreur van een duivelsch regiem, dat in eigen land 14.000 ker ken platbrandde en 428.000 geestelij ken vermoordde. Zulk een lot stond Europa te wachten. Zulk een lot stond ook ons land te wachten. Reeds had de Sovjet-Unie tallooze divisies dreigend, gereed tot den sgrong, langs de Oostgrens van Europa opgesteld. Reeds vlogen de Sovjet-vliegtuigen over de demar- catiegrenzen tot het doen van ver kenningen. Toen kreeg het Duitsche leger marschbevel. Op het juiste moment bond het den strijd aan. De inzet is Europa, zijn beschaving, zijn vrij heid en zijn kerk. De inzet is ook onze Nederland- sche cultuur, ook onze kerk, ook onze vrijheid. Waar het gaat om het hoogste goed kunnen wij in dezen strijd niet toe zien en aan den kant blijven staan. Nederlanders, uw volksgenooten, de Geuzen van den nieuwen tijd, strijden reeds in de, Waffen S.S. tegen de bolsjewistische horden. Zij gaven het goede voorbeeld, zij bleven niet aan den kant staan, doch zetten zichzelf in. Nederlanders, u kunt niet blijven toezien, grijpt het zwaard en ver dedigt uw bodem, uw huis en haard tegen de bolsjewistische wereldpest. Nederlanders, meldt u aan bij: het „vrijwilligerslegioen loeder land", Koninginnegracht, 22 's-Gravenhage. NIEUWE BEHOEFTEN 'zijmi er steeds. Als mem het verstaat om deze behoeften te leiden in bepaalde, gewenschte banen, zal men eir van kunnen profiteeren. Ook nu zijn er nog zeer vele mogelijkheden. Laat daarom ook in deze tijden ds vlag van Uw bedrijf wapperen ADVERTEER! UITGEBREIDE FRAUDULEUZE HANDEL. Sigaren, vleesch, gouden tientjes, schoenen en levens middelen. Kortgeleden werd in Zwolle iemand aangehouden, verdacht van ongeoorloofden handel in koffie. Hij zeide, deze te hebben gekocht van zekeren K. H. N. te Kampen. Bij onderzoe kdoor de politie aldaar bleek, dat er nog heel wat meer aan verbonden was. Zoo kwam o.m. aan het licht, dat door den sigarenfa brikant K. te Kampen 15.000 onge- banderolleerde sigaren in omloop waren gebracht, waarbij zes perso nen betrokken waren. Verder kwam men op het spoor van een fraudu leuze vleeschaffaire. Hierbij waren, voorzoover kon worden nagegaan, zeven personen betrokken. Het vleesch was afgeleverd aan den veehouder W. F. te IJsselmuiden, die voor verdere distributie zorgde. Eveneens werd ontdekt, dat er verboden handel in gouden tientjes was gedreven, waarbij prijzen van 28 tot 3'0 per stuk waren be steed. De gouden muntjes, voor-- zoover ze er nog waren, wesden in beslag genomen. Vier personen hadden zich aan dezen verboden deviezenhandel schuldig gemaakt. Na de deviezen kwam men bij schoenen terecht. Twee winkeliers, H. B. en R, W., hadden, buiten de distributie om pl.m. 700 paar schoenen verhandeld en tegen te hooge prijzen verkocht. Bij deze zaak waren negen personen be trokken. Tenslotte ontdekte de politie ook nog een koffie- en theezaakje, waar bij bleek, dat K. N. een groote partij gekocht had van T. te Kampen. Bij dezen laatsten zijn groote partijen gehamsterde levensmiddelen in be slag genomen. In totaal zijn bij al deze overtredingen 35 tot 40 perso nen betrokken. Groote partijen goederen konden worden aange haald. Er werden ook eendge ar restaties verricht, doch nadat de verdachten bekend hadden, werden ze weer op vrije voeten gesteld. LOODSWEZEN, BETONNING ENZ. BIJ WATERSTAAT. 's-Gravenhage, 23 Juli. Bij be schikking van den secretaris-gene raal van het departement van water staat en het hoofd van het afwikke lingsbureau van het departement van defensie, gepubliceerd in de Staats courant van hedenavond, wordt de zorg voor het loodswezen, de beton- ning, de bebakening, de verlichting en den stormwaarschuwingsdienst, voor zoover deze zorg niet reeds be rust bij het departement van water staat en de vredeskustwacht overge bracht van de departement van de fensie naar het departement van wa terstaat. Deze beschikking wordt ge acht van kracht te zijn geworden op 22 Juni 1940. DE ZAANDAMSCHE „BRUG DER ZUCHTEN" GAAT VERDWIJNEN. De 150 meter lange, doch slechts enkele meters breede magere brug over de Zaan, welke de Zaandammers met blijdschap, en wellicht ook met een tikje weemoed, binnenkort zullen zien verdwijnen. (Polygoon). DE RESTAURATIE VAN DE GROOTE OF ST. LAURENSKERK ALHIER VORDERT GOED. Het geheele bouwwerk staat rondom in de steigers. Alle daken zijn reeds voorzien van een nieuwe onder bedekking. (Polygoon). TOT BIJZONDER HOOG LEERAAR BENOEMD. Dr. T. Goedewaagen en dr. R. van Genechten. 's-Gravenhage, 23 Juli. De raad van beheer van de Nederlandsche stichting tot bevox'dering van de studie van het nationaal-socialisme, daartoe gemachtigd bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming, heeft benoemd tot bijzonder hoog leeraar in de nieuwere' wijsbegeerte aan de universiteit te Leiden dr. T. Goedewaagen te 's-Gravenhage, secretaris-igeneraal van het depar tement van volksvoorlichting en kunsten. Voorts heeft voornoemde raad van beheer benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de volkshuishoud kunde aan de universiteit te Leiden dr. R. van Genechten, procureur- generaal bij het gerechtshof te 't-Gravenhage. Dr. Goedewaagen is op 15 Maart 1895 te Amsterdam geboren en heeft te Utrecht klassieke letteren en wijs begeerte gestudeerd, waarin hij in 1923 met lof promoveerde. In 1925 werd hij privaat-docent in de ge schiedenis der philosophie na Kant aan de universiteit te Utrecht en in 1940 secretaris-generaal van het De partement van Volksvoorlichting enz. Van zijn hand is o.a. een inlei ding in de philosophie, een werkje over de philosophie in de 20e eeuw, een over Nietsche en voorts een groot aantai kleine geschriften en artikelen in wijsgeerige tijdschrif ten verschenen. Hij is lid van het Bolland-genoot schap en heeft vele lezingen over wijsbegeerte gehouden. In 1939 werd hij aan het weekblad „De Waag" verbonden, eerst als leider der Waagkringen, daarna als redacteur en tenslotte als hoofdredacteur; deze functie heeft hij tot zijn benoeming tot persleider van de N.S.B. ver vuld. Dr. van Genechten is op 25 Oct. 1895 te Antwerpen geboren. Hij heeft te Gent rechten gestudeerd en na 1918 te Utrecht, toen hij wegens zijn Vlaamsch activisme naar het Noor den was uitgeweken hij is in 1919 bij verstek tot 8 jaar gevangenis straf veroordeeld. Te Utrecht ver wierf hij in 1924 den meesterstitel; in 1927 promoveerde hij cum laude op proefschrift „Ontwikkeling dei- Waardeleer sinds 1870". Daarna is hij te Utrecht als privaatdocent in de Staathuishoudkunde opgetreden; voor een hoogleeraarszetel te Lau sanne heeft hij in 1938 bedankt, daar hij kort te voren de leiding van de afdeeling Vorming der N.S.B. op zich had genomen. Hij is na den oorlog tot procureur-generaal bij het Gerechtshof te Den Haag be noemd. Sinds 1936 is hij leider van het nationaal-socialistiseh wetenschap pelijk tijdschrift „Nieuw Nederland". De redactie van „De economist" heeft hij het vorige jaar verlaten, toen de redactie van dit tijdschrift weigerde een Joodsche mede-redac teur te ontslaan. NEDERLANDSCHE ORGANISTENVEREENIGING. Te Utrecht is de ledenraadsver- gadering der Ned. organistenver- eeniging gehouden. Op deze verga dering, waarvoor groote belangstel ling bestond, werden' verschillende belangrijke hesluiten genomen. Het bestuur werd in zijn geheel herko zen. Besloten werd de biblotheek der vereeniging te verrijken met een groot aantal werken op het ge bied van muziektheorie, compositie, muziekgeschiedenis, orgelbouw en orgelgeschiedenis en met oude en moderne orgelcomposities. De nieu we catalogus, die door de vereeni ging zal worden uitgegeven, zal den leden in de gelegenheid stellen van de bibliotheek een rationeeler gebruik te maken dan tot nu toe mogelijk was. Tevens werd beslo ten in de toekomst nog grooter aan dacht te schenken aan de ideëele belangen der vereeniging. Zoo ligt het in de bedoeling door het orga- niseeren van orgelconcerten en le- OP DEN TERUGTOCHTSWEG DER SOVJETS. Een door bommen vernielde spoorbrug in de Oekraïne. Een goederentrein werd hier getroffen. (Wette-Hoffmann). VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.- BNO: Nieuwsber. 8.15 Schriftlezing en me ditatie (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gewijde mu ziek (gr.pl.) 8.40 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 11.Het Syl- vestre Trio. 12.Frans Wouters en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.En semble Willy Kok en gr.pl. 2.Het Symph.-orkest ,,'s-Gravenhage" en solist en gr.pl. 4.Cursus: „Een dominee over de kerk" (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 4.20 Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Gr.pl. 6.Kwartetconcert en gr.pl. 6.30 Sportwetenswaardigheden. 6.45 Gr.pl. 7.BNO: Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gr.pl. 7.30 Onze cursus fotografie. 7.50 Gr.pl. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Sport. 8.40 Klaas van Beeck en zijn orkest en het Rococo-octet. 9.30 Ber. (Eng.) 9:45 BNO: Nieuwsber. 10. BNO: Uitz. in de Eng. taal: Economie News from Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 10.20 Piano voordracht en gr.pl. 11.:Voor de jeugd. 11.20 Zang met pianobegelei ding en gr.pl. 12.Politieber. 12.15 Musiquette en soliste. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Ensemble Jack'der Kinderen. 1.40 Orgelconcert en zang. 2.10 Gr.pl. 2.30 Mandolinis- ten. 3.i Voor de vrouw. 3.45 En semble Jonny Kroon. 4.30 Voor de jeugd. 5.Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 De Ramblers., 6.Onder de leeslamp (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 6.15 Orgelconcert. 6.45 Toeristische raad gevingen. 7.-— BNO: Econ. vragen van den dag. 7.15 Amabile-sextet en gr.pl. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Het R'damsch Philh. orkest (in de pauze boekbespr.) 9.35 Gr.pl. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.Avondwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot, Kerkcomité), 10.0510.15 Gr.pL Ernstige muziek. Hilversum H. (20.15 21.45). Het R'damsch Philh. Or kest o.l.v. Antonio Votto voert als hoofdnummer uit Beethoven's Achtste Symphonie. Hilversum I (18.18.30). De jonge Haagsche componist Arie Verhaar brengt twee eigen composities, te weten een trio voor piano, fluit en cello en één voor piano, fluit en harp. Verhaar bespeelt hierbij den vleugel. Gesproken woord. Hilversum XL (20.4521.Henri Bruning be spreekt de schetsenbundel „Poli tik und Seele Hollands" door dr. H. Krekel. Deze schetsen werden geschreven van den zomer 1935 af tot aan het voorjaar 1940 en wer den gepubliceerd in de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden". Hilversum H. (18.4519.„Wij trekken er op uit". In een serie toeristische raadgevingen vertelt Herman Felderhof ons waar wij dit weekeinde naar toe kunnen gaan. ARBEID VOOR VROUWEN IN DUITSCHLAND. Het A.N.P. meldt o.m.: Terwijl het eigen land niet voldoende ar beidsmogelijkheden biedt, zijn in Duitschland talrijke arbeidsmoge lijkheden van velerlei aard aan wezig. Duizenden Nederlandsche mannen hebben in het Duitsche rijk werk gevonden, maar ook aan vrou wen en meisjes worden in Duitsch land veelzijdige en goede aiheids- mogelijkheden geboden. In den landbouw kunnen vrou wen en meisjes van 15 tot 40 jaar en in de huishouding van 18 tot 40 jaar werken. Zij behoeven niet over eenigerlei vakkennis te beschikken. De betrekkingen zijn alle gecontroleerd. Een met begrip opleiden voor het werk, goede be handeling en goed loon worden toe gezegd. De meisjes worden zoo veel mogelijk aan werk geholpen in de naburige Duitsche streken. In bijna alle steden, die in aanmerking ko men, werken reeds Nederlandsche meisjes, zoodat te allen tijde contact verkregen kan worden met Neder landsche vrouwen en meisjes. Ook voor arbeidsters, zoowel ge schoolde als ongeschoolde, bestaan talrijke arbeidsmogelijkheden in zingen de belangstelling voor de orgelkunst in breeden kring te sti- muleeren. Duitschland. In den regel zijn ook hier de plaatsen waar werk wordt aangeboden, gelegen in naburige Duitsche streken. De Nederlandsche meisjes werken tegen dezelfde voor waarden als haar Duitsche collega's. Bij een normale arbeidsprestatie wordt een goed loon verkregen. Voor onderhoud, logies en het bezig houden van de meisjes in den vrijen tijd wordt voldoende zorg gedragen. Aangezien de Nederlandsche meisjes steeds groepsgewijze in bedrijven worden aangesteld, blijven zij met elkander in contact en wennen zij snel aan de nieuwe omstandigheden. Voor goed onderlegde kantoorbe dienden zijn goed betaalde posten in Duitschland in grooten getale aanwezig. Beheersching van de Duitsche taal in woord en schrift is voorwaarde voor een aanstelling. De arbeidsters in Duitschland zijn „in staat gewoonlijk haar familie economisch te steunen. Iedere solli citante wordt van te voren medisch onderzocht en krijgt uitvoerig ad vies ten aanzien van de soort van arbeid, de plaats waar gewerkt wordt, de loonvoorwaarden enz. Met de wenschen der sollicitanten wordt bij het aannemen in hooge mate rekening gehouden. Nauwkeurige inlichtingen verstrekken de Neder landsche bemiddelaarsters der ar- beidsbureaux tezamen met de Duit sche vakbemiddelaarsters. Het in winnen van inlichtingen bindt tot niets, de bemiddeling is volkomen vrijwillig.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5