r\E VREESELIJKE W VERDENKING Muiêêetaa SPORT BUITENLAND De Japatische buiten- landsche politiek. Britsche aanvallen op Gondar. TWEEDE BLAD Sc'haken DR. EUWE VERLIEST VAN BOGOLJUBOW. De derde partij in den schaak wedstrijd tusschen onzen nationalen kampioen dr. Max Euwe en den Duitschen kampioen Bogoljubow, die gistermiddag te Karlsbad werd gespeeld, leverde een fraaie over winning op voor Bogoljubow, zoodat na deze derde partij de stand weder om gelijk is. De Duitscher zette ter stond bij de opening alles op alles, waartegenover onze landgenoot de Pruisische verdediging stelde. De Duitscher riskeerde daarbij even wel de buitengewoon scherpe voort zetting van zijn tegenstander. Om op zijn beurt tot den aanval te kïïn- nen overgaan ruilde dr. Euwe een toren tegen een looper. Bogoljubow offerde daarop een pion en verkreeg door een spitsvondig berekenden torenzet een kennelijken voorsprong. Hij kon reeds op den achttienden zet een stuk bemachtigen, doch liet toen zijn keus vallen op het behoud van kwaliteit. Op den twintigsten zet maakte dr. Euwe in een reeds vrijwel hopelooze positie een fout, hetgeen tot gevolg had, dat hij bij den 23sten zet moest capituleeren. De vierde partij wordt morgen ge speeld, daar de beide schaakkam pioenen vandaag een dag rust heb ben. Wielrennen R. V. ALCMARIA. Gisteravond heeft Alcmaria voor de A- en B-klasse 37 km laten ver rijden en voor de C-klasse 27 km. Direct na het startsein werd er een hoog tempo ingezet, met verschillen de demarrages, zoodat 't een zware wedstrijd werd. Het mocht dan ook niemand gelukken om weg te ko men. De eindsprint moest de beslissing brengen. Hier was het Jn. Pronk die wist te winnen voor Ekkers en Glas. In de B-klasse was het C.Schip per die won voor T. Kaal en K. de Groot. Wat de C-klasse aangaat, ook hier bleef alles bij elkaar. Ton wist te winnen voor C. Mijer en Jb. Hen- nink. De wedstrijd werd bijgewoond door vrij veel publiek. De uitslagen waren als volgt: A-klasse: 1. Jn. Pronk, 2. L. Ek kers, 3. Jn. Glas, 4. W. Visser, 5. Jb. Pool, 6. Wiemeersch, 7. van Weebe- len. B-klasse: 1. C. Schipper, 2. T. Kaal, 3. K. de Groot, 4. A. Koene, 5. K. Koete, 6. Jn. Hollebeek. C-klasse: 1. H. Ton, 2. C. Mijer, 3. Jb. Hennink, 4. Cor Kaal, 5. Jn. Hen- nink. Zwemmen ZWEMWEDSTRIJD TE OUDKARSPEL OVER 2 K.M. Gisteravond heeft de zwemveree- niging Eigen Kracht een prestatie tocht georganiseerd in de Ringvaart bij de zweminrichting. Er was veel belangstelling voor dezen tocht. Ook uit de omgeving waren verscheidene zwemsters en zwemmers opgeko men. De af te leggen afstand was ongeveer 2 km. Het ging niet om het snelst, doch iedereen die het par cours zwom, kreeg een herinne ringsspeldje. Er waren in totaal 68 deelnemers, 22 dames en 46 heeren. Er waren slechts vier uitvallers, al leen heeren. De dames hebben allen de 2 km gezwommen. Er was veel belangstelling voor dezen wedstrijd. De uitslag was, dat de heer Jb. AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY OVER SAMEN WERKING MET MOSKOU. Rome, 23 Juli (Stefani). Het blad van de' Diocees Canterbury publi ceert een artikel van den ver maarden aartsbisschop, primaat van de Anglicaansche kerk van Enge land. Deze heeft den moed het vol gende te schrijven. Wij moeten den moedigen rooden legers volledig succes in hun strijd toewenschen en wij moeten bereid zijn onze hulp te verleenen. Het kan vreemd lijken een bondgenoot schap met het bolsjewistische Rus land te vereenigen met onze ver klaring, dat wij strijden voor het behoud van dechristelijke bescha ving, maar dergelijke scrupules zijn misplaatst, omdat wij in werkelijk heid strijden tegen de machten van het kwaad, belichaamd in de lei ders van Duitschland. De aartsbisschop beëindigt zijn artikel met de verklaring, dat de Sovjets strijden voor een hoog be ginsel van vrijheid en onafhanke lijkheid. WREEDHEDEN DER SOVJETS. Berlijn, 23 Juli (D.N.B.) De be wijzen voor stelselmatige marteling van Duitsche krijgsgevangenen door Sovjet militairen hoopen zich steeds meer op, naar het D. N. B. verneemt. Zoo is onlangs bij den opmarsch der Duitsche soldaten een divisiebevel aan den comman dant van een regiment Sovjet-in- fanterie gevonden. Daarin wordt aanmerking gemaakt op het feit, dat Duitsche gevangenen zonder eenig verhoor en zonder gedwongen te zijn belangrijke militaire gege vens te verstrekken, zijn doodge schoten. In genoemd bevel komt o.a. de volgende passage voor: Gevange nen moeten zonder uitzondering voor verdere bewerking naar den divisiestaf worden overgebracht, ook als zij zwaar gewond zijn. Over het doodschieten van Duit sche gevangenen door de Sovjet troepen hebben twee Duitsche sol daten iets medegedeeld, die er on danks hun verwonding in zijn ge slaagd zich bij de Duitsche troepen in veiligheid te brengen Nadat zij gevangen genomen waren, werden zij met andere kameraden door de Sovjets gedwongen op korten af stand voor hen uit te loopen. Nau welijks hadden zij eenige stappen gedaan, toen zij van geringen af stand van achteren aangeschoten werden. De zwaar gewonde Duit sche soldaten werden op bajonet steken onthaald en in hun hulpe- loozen toestand achtergelaten. Ook uit den mond van een hoo- gen Sovjet-officier, die in Duitsche gevangenschap is geraakt, is een bevestiging van deze practijken der Sovjet-troepen vernomen. De bolsjewistische kolonel Antonof Georg,die in de nabijheid van Slo- nim was overgeloopen en verbin dingsofficier bij het tiende leger te Bialystok was, heeft het volgende verklaard: 22 Juni j.l. werd boven Bialystok een Duitsche vlieger om laag geschoten, die zich met zijn parachute in veiligheid kon brengen Hij werd gevangen genomen en bij den tweeden afdeelingsstaf van het tiende leger verhoord. Na dit verhoor werd hij zonder eenig mo tief doodgeschoten. Boonacker uit Schagen als eerste der heeren aankwam, in den tijd van 35 min. 55 sec. De eerste dame, mej. Nel Leek van Oude Niedorp. maakte een tijd van 42 minuten. De verdere uitslag was: dames: 2. Bets Hart, Oudkarspel; 3. Rie Meereboer, Oude Niedorp. Heeren: 2. P. Wolfs winkel te Oude Niedorp en 3. Co Wagenaar te Oudkarspel. DE TWEEDE AANVAL OP MOSKOU. Twintig groote branden. Berlijn, 23 April (D.N.B,) Om trent den tweeden grooten aanval op Moskou in den afgeloopen nacht verneemt het D. N. B. nog de vol gende bijzonderheden: De reusachtige branden van den eersten aanval waren nog niet ge- bluscht, toen de bolsjewistische brandweer haar werk moest sta ken, verdreven door de uitwerking van opnieuw uitgeworpen bommen. Ook bij dezen aanval braken weer reusachtige branden in voor den oorlog belangrijke doelen van de Sovjet-hoofdstad uit. Het bom bardement op het Moskousche kopstation belemmert de Sovjet verbinding met het front en de in- dustiegebieden van het achterland ten zeerste. Ook de bedrijven voor de burgerlijke voorziening, die men in de maanden voor het uitbreken van den oorlog nog zeer aanzienlijk heeft uitgebreid, zijn 'ten deele het doel van de Duitsche aanvallen ge worden. Moskou's aandeel in de totale in- dustrieele productie der Sovjet- Unie bedraagt voor vele artikelen zelfs 75 pet. Bij de herhaalde aan vallen van het Duitsche luchtwa- pen op Moskou zijn derhalve be langrijke fabrieken van oorlogs- en zware industrie getroffen. Nader wordt gemeld: Twintig nieuwe groote branden zijn door de bemanning van Duitsche bom menwerpers bij den aanval van den afgeloopen nacht op Moskou opgemerkt, naar thans bekend wordt. De grootste verwoestingen werden rondom het Kremlin en ten Zuiden van de bocht der Mos- kwa aangericht. De Duitsche vlieg tuigen zijn op één na op hun basis teruggekeerd. Het wolkelooze, doch iets - dam pige weer bleek voor de Duitsche vliegers zeer gunstig, daar zij niet zichtbaar waren en toch de doelen konden onderscheiden. Onder de uitgeworpen bommen bevond zich een groot aantal zware met aan zienlijke brisantwerking, waarbij nog 10.000 brandbommen kwamen. Het driemogendhedenpact is de* grondslag. Tokio, 24 Juli (D.N.B.) De mi nister van buitenlandsche zaken, Toyoda, heeft alle Japansche diplo maten in het buitenland nogmaals uitdrukkelijk instructies doen toe komen, inhoudende dat Japans politiek met de wijziging van het kabinet geen wijziging heeft erva ren, maar nog steeds het driemo gendhedenpact ten grondslag heeft. Ofschoon over deze houding van Japan algemeen geenerlei twijfel is gelaten, zoo schrijven de bladen, gaat de Engelsche en Amerikaansche propaganda zich verder te buiten aan ongegronde geruchten. Daar mede tracht men in de eerste plaats Japan in twee kampen te verdeelen, en in de tweede plaats de betrek kingen tusschen Japan en Duitsch land te vertroebelen. Sedert het uit breken van het Chineesche conflict hebben Engeland en de Ver. Staten hun vergeefsche pogingen niet op gegeven om een splitsing teweeg te brengen in de stemming van het Japansche volk. Dit optreden is sedert het sluiten van het driemo gendhedenpact nog versterkt. Met lokmiddelen en ten slotte met eco- nomischen druk heeft men Japan van dit pact willen afbrengen. Japan moet deze pogingen van En geland en de Ver. Staten des te aandachtiger in het oog houden, aangezien er geen twijfel aan is, dat tusschen Engeland en de Ver. Sta ten en Tsjoengking reeds zekere tegen Japan gerichte overeenkom sten bestaan. Door de Japansche regeering, zoo schrijft de Hotsji Sjimboen, welker politiek op het driemogend-hedenverdrag is opge bouwd, zullen nog nauwelijks nieuwe officieele verklaringen te verwachten zijn, want dat is over bodig. Sedert Tiet begin van het Chineesche conflict hebben de Japansche regeeringen te veel ver klaringen afgelegd en daardoor hun politiek te zeer vastgelegd, zoodat niet voldoende speelruimte meer aanwezig was. De verhouding Frankrijk- Japan. Vichy, 23 Juli (D.N.B.) In ver band met het Japansch-Fransche contact nopens de problemen in het Verre Oosten geeft men in welinge lichte kringen alhier te verstaan, dat de te Vichy ontvangen berich ten niet in strijd zijn met de in lichtingen over een bedreiging van Indo-China door Engeland, zooals deze de laatste dagen door de Ja pansche pers zijn gepubliceerd. Men vermoedt in deze kringen ook, cat juist is, dat troepenconcen traties in Burma en te Singapore geschieden. Voorts wijst men er op, dat ver tegenwoordigers van Engeland, Thailand en China bijeenkomsten hebben gehouden, die zonder twijfel een militair karakter hebben. De verklaring van den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, dat de overeenkomst tusschen Engeland en China tegen niemand is gericht, is in toonaangevende kringen alhier met groote terug houding ontvangen. Van welinge lichte zijde verklaart men, dat het onder bovengenoemde omstandig heden volstrekt begrijpelijk is, als Japan het gevaar in het Verre Oosten een feit acht. De beide voor naamste doeleinden der Japansche politiek bestaan in handhaving van de orde in het Verre Oosten en af wikkeling van den oorlog in China. Frankrijk heeft in Augustus 1940 erkend, dat Japan de mogendheid is, die het grootste belang heeft bij handhaving van de orde in het Groot-Aziatisch gebied. Als Japan deze orde nu bedreigd acht, dan is het niet onverklaarbaar, dat de Japansche regeering Frankrijk uit- noodigt gemeenschappelijk met Ja pan alle mogelijkheden na te gaan om dit gevaar te keeren. Een overeenkomst? Washington, 23 Juli (D.N.B.) Associated Press meldt, dat de Ja pansche ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat zij een be richt heeft ontvangen, volgens het welk Tokio en Vichy een overeen komst zouden hebben gesloten met betrekking tot Fransch-Indo-China. Een officieele bevestiging hier van is echter nog niet ontvangen. JAPANNERS VERLATEN ZUID-AFRIKA. Lissabon, 23 Juli (D.N.B.) Alle Japansche staatsburgers in Zuid- Afrika met drie uitzonderingen zullen deze week naar Japan terug- keeren, naar Reuter uit Johannes burg meldt. De leden van diplomatieken en consulairen dienst zullen met hun gezinnen eveneens naar Japan te- rugkeeren. De Manila Maroe neemt de geëvacueerden aan boord. Dit schip en de Belgium Maroe, die te Durban ligt, zijn de laatste, die voorloopig Zuid-Afrikaansche wa teren bevaren. Alle Japansche han delshuizen in Zuid-Afrika zijn reeds gesloten of staken hun werkzaam heden deze week. FRANKRIJK EN DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Parijs, 24 Juli (D.N.B.) Het direc tiecomité van de rassemblement na tional populaire heeft zich in zijn ge heel aangemeld voor het vrijwilli gerslegioen tegen het bolsjewisme. Het comité bestaat uit Marcel Deat, Eugene Delonckle, Jean Goy, Jean Fontenoy en Jean Vanor. Britsche aanvallen op Gondar. Rome, 23 Juli (Stefani) In zijn legerbericht no. 413 maakt het Ita- liaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika was aan het front van Tobroek activiteit van de artille rie. Duitsche vliegtuigen deden aanvallen op stellingen van lucht doelbatterijen in de vesting To broek. Aan het front van Solloem trad onze luchtmacht in actie en be stookte gemotoriseerde strijdmidde len en vijandelijke barakken. Britsche vliegtuigen bombardeer den de stad Benghasi. In Oost-Afrika deden vijandelijke vliegtuigen aanvallen op Gondar. ITALIË EN DE STRIJD TEGEN DE BRITSCHE KOOPVAARDIJ. Rome, 23 Juli (D.N.B.) Het Ita- liaansche duikbootwapen heeft, naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, tot dusver in totaal 500.000 brt. scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken gebracht. Hiervan werden 400.000 brt. op den Atlantischen Oceaan tot zinken ge bracht en 100.000 brt. op de Middel- landsche Zee. Bovendien hebben Italiaansche duikbooten sedert het begin van den oorlog 27 vijandelijke oorlogsschepen, waarbij 5 duikboo ten, tot zinken gebracht of zwaar be schadigd. Het Engelsche duikboot wapen, dat behalve de reeds gemelde 5 eenheden stellig nog 18 duikbooten heeft verloren, is er daartegenover slechts in geslaagd 2 Italiaansche duikbooten en een Italiaansche tor pedoboot tot zinken te brengen. AMERIKA EN DE OORLOG. Berlijn, 23 Juli (A.N.P.) De oor logsopruiing van Roosevelt zoo schrijft het Journal de Geneve bo ven een artikel, waarin het zegt: Maandenlang heeft Duischland jegens de Ver. Staten de grootste re serve getoond en slechts zwak ge reageerd op de aanvallen met woor den, waarvan het 't doelwit was. Thans echter bestaat er geen twij fel meer aan, dat president Roose velt niet zal afwijken van den weg, dien hij zichzelf heeft aangewezen, en dat hij toegeeft, een onvermijde lijk conflict onder oogen te zien. De Amerikaansche regeering heeft er de voorkeur aan gegeven haar po litiek voort te zetten en de openbare meening rijp te doen worden. Zij houdt haar in een alarmtoestand door steeds gewaagdere stappen te ondernemen. Zij tracht de zenuwen van het Amerikaansche volk te ver sterken, terwijl zij tegelijkertijd de Duitschers aan een zenuwbeproe ving onderwerpt, welke dezen tot dusver goed hebben doorstaan, aan gezien zij geenszins tegenstooten hebben ondernomen, 'op welke men aan gene zijde van den Atlantischen oceaan had gerekend. Dit spel zal zoolang duren, tot een bloedig inci dent ter zee het Roosevelt zal ver oorloven de gebeurtenissen met de Lusitania te doen herleven. Men wacht op een aanvaardbaar voor wendsel, op een bepaalde gebeurte nis, welke de eer der natie in het spel brengt. SPONTANE ACTIE DER BEVOLKING VAN OOSTKARELIE. Helsinki, 23 Juli, (D.N.B.) Het offi cieele nieuwsbureau maakt bekend dat 20 Juli in het dorp Wuokkiniemi gelegen in Oostkarelië een mas sale bijeenkomst, waar de heele be volking aan deelnam, heeft plaats ge had. Besloten werd Oostkarelië van Rusland te scheiden, te weten de provincies Viena en Aunus en deze gebieden bij Finland aan te sluiten. Generaal-majoor Siilasvuo die in dit gebied het bevel over de Finsche troepen heeft woonde de bijeen komst bij. De aansluiting zal door de leiding van de Karelische vrijheids beweging ten uitvoer worden gelegd. FILOFF EN POPOF UIT ROME VERTROKKEN. Rome, 23 Juü (D.N.B.) De Bul- gaarsche premier, Filoff, en de mi nister van buitenlandsche zaken, Popoff, zijn Woensdagmiddag om 12 uur 15 met een specialen trein uit Rome vertrokken. Onderweg wer den de Bulgaarsche staatslieden door de bevolking hartelijk toegejuicht. Op het station waren verschenen de minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano, de partijsecretaris, Serena, de Duitsche ambassadeur v. Moltke, de Japansche ambassadeur, de diplomatieke vertegenwoordigers der tot het driemogendhedenpact toegetreden staten en talrijke per soonlijkheden van partij, staat en weermacht. Op hun terugreis zullen de Bulgaarsche staatslieden particu lier een dag in Venetië blijven. NA IJSLAND LIBERIA? Washington, 24 Juli (D.N.B.) De bekende publicisten Pearson en Al len deelen mede, in de Times He rald, dat de mogelijkheid bestaat Liberia tot een tweede IJsland te maken. Liberia ligt in de nabijheid van Fransch West-Afrika. Het werkt met Amerikaansch geld en staat on der Amerikaansche controle ten aan zien van de douane-inkomsten. De vrije staat der zwarten kan derhalve goed gebruikt worden als steunpunt voor de Amerikaansche vloot. ONTPLOFFING IN SPAANSCHE MUNITIE-OPSLAGPLAATS. Sevilla, 23 Juli (D.N.B.) De bevol king van Sevilla werd hedenochtend door twee geweldige ontploffingen opgeschrikt, waarop een reeks klei nere ontploffingen volgde. Zij waren afkomstig van een artilleriedepot, waarvan de munitieopslagplaats als gevolg van de hitte, die hier op het oogenblik heerscht, door zelfont branding in de lucht gevlogen was. Talrijke woonhuizen, die schade geleden hadden, moesten ont ruimd worden. Over de ont ploffing wordt nog het volgende medegedeeld. Het munitiedepot be vindt zich op ongeveer vijf kilometer afstand van het centrum van Sevilla, in de nabijheid van de voorsteden Punta del Verde en Guadaire. De burgemeester en de minister van landbouw, Miquel Primo de Rivera, die zich op zijn inspectiereis te Sevil la bevond, begaven zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk. Door dit ongeluk zouden vijf per sonen gedood en verscheidene ge wond zijn. Het conflict tusschen Peru en Ecuador. (D.N.B.) - In extra-edities publiceeren de bladen een officieele mededeeling van de regeering vol gens welke strijdkrachten van Ecua dor opnieuw in de omstreden grens zone Peruaansche posten hebben aangevallen. De aanval werd over omstrèeks 50 km. ondernomen en werdvoltrokken tusschen 6 en 13 uur. Van Peruaansche zijde wordt een doode gemeld. Engelsche schipbreukelingen in Lissabon. (D.N.B.) - Aan boord van het Portugeesche s.s. Nijassa is Dinsdag een groep van 36 schip breukelingen aangekomen van het op 4 Juli j.l. door een Duitsche duik boot tot zinken gebrachte Engelsche s.s. Inverness. Drie Iraksche Arabieren te rechtgesteld. (D.N.B.) - Drie Irak sche Arabieren zijn op 13 Juli in Bagdad terechtgesteld, zooals blijkt uit een Iraksch krantenbericht. De veroordeelden waren er van be schuldigd, dat zij tijdens de ver warring in Bagdad van 1 tot 2 Juni Joden hebben gedood. 3.000 Fransche krijgsgevange nen vrijgelaten. (D.N.B.) - In Cha lons Sur Marne zijn 3.000 Fransche krijgsgevangenen aangekomen, die ook aan den wereldoorlog van 1914 1918 hebben deelgenomen. Na mens maarschalk Pétain werden zij door officieele vertegenwoordigers der regeering ontvangen. DOOR PHILIPPA PRESTON 25) De tearoom was zoowat leeg, want het was stille tijd en de eeni ge klant was een vriendelijk man netje met een rond gezich, die en kele minuten na Audrey binnenge komen was. Hij zat tegenover haar en deed, alsof hij zijn krant las, doch nu en dan keek hij er van op, nam een slokje jjswater en koffie om de beurt en tuurde over de krant heen naar het meisje. Hij had echter iets over zich, wat haar niet afstiet; hij was zoo rond en dik, en bij de komst van de kellnerine glimlachte hij als een plafondengel tje. Onder het lezen haalde hij een keer zijn schouders op en dat gaf Audrey weer den indruk van kin derlijke vriendelijkheid. Eindelijk vroeg zij om haar rekening en buk te zich bezorgd over den snel ver minderenden inhoud van het beurs je in haar handtasch. Bus- en spoorkaartjes, simpele maaltijden en andere kleine uitgaven, verslon den de dollars en stuivers en met centen scheen je niets te kunnen koopen, ook al had je er honderd bijeen. Opeens deed een stem haar op schrikken. Ze hief het hoofd om hoog en zag dat het dikke mannetje op den stoel tegenover haar was gaan -zitten. „Juffrouw Audrey Merivale, is het zoo niet?" „Ja, maar ik begrijp niet, hoe u mijn naam weet. Ik heb u nog nooit gezien". ,Neen, maar ik heb uw portret gezien". Hij wees op zijn krant. „En bovendien heb ik nog veel meer gezien. U bent vanmorgen naar vier betrekkingsbureaux ge weest en op zes kantoren, zonder werk te vinden". Audrey keek hem met wijd ver baasde oogen aan. „Bent u soms van de politie?" Als William Marash glimlachte, trok heel zijn gezicht in plooien, „Neen, maar ik ben amateur-de tective. Mijn stokpaardje. Ik was aan het wandelen, toen ik deze merkwaardige geschiedenis in de krant las en ik wijzigde mijn plan nen. Toen ben ik u gaan opzoeken, dat moet u me niet euvel duiden, want ik wilde weten,'hoe u er in werkelijkheid uitzag en of het me de moeite waard was, u aan te spreken, zooals ik nu trouwens ge daan heb". „Wilt u zoo goed zijn, me verkla ring te geven van wat dit allemaal beduiden moet?" Audrey raakte van streek en vreesde, dat dit een nieuwe val was, die voor haar neergezet werd. „U valt in mijn smaak en als ik een misdaad aan het naspeuren ben, werk ik graag voor iemand, die mijn zin voor 't aantrekkelijke bevredigt. Ik werk zelden voor den misdadiger zelf, maar wel voor hen, die noch het een, noch het an der zijn, doch door de omstandig heden in. de misdaad betrokken worden en zichzelf er niet uit we ten te redden". „Dat klinkt erg menschlievend, maar kunt u me ook zeggen, wat voor reden ik heb, om in U ver trouwen te stellen? Veronderstel nu eens, dat ik iets te verbergen had en dat u juist uw best deed, dat aan het licht te brengen!" Marash haalde glimlachend zijn portefeuille uit zijn zak. „Hier is mijn kaartje. Wilt u nu misschien even meegaan naar het bureau van de „Star?" Daar kunt u dan naar den redacteur vragen, die u zal verzekeren, dat ik rijk ben en niets omhanden heb en al leen voor tijdverdrijf aan het op lossen van misdaden werk". Ze nam het kaartje aan en las er een adres in de Park Avenue op. Wat onzinnig was het eigenlijk, met dit vreemde kereltje naar een dagbladbureau te gaan en daar te vragen, of hij de waarheid vertelde. Hij zag haar aarzeling. „Telefoneert u dan maar. Gaat u daar in die telefooncel en bel meneer Summers op; als hij het te druk heeft, om u te woord te staan, geeft u dan mijn naam op, dan zal hij niet meer zeggen, dat hij het te druk .heeft en u alles vertellen, wat u weten wilt". „Maar waarom wilt u dat doen?" „Zooals ik zeiuit lifehebberij". Inwendig dacht de kleine man, dat Audrey niet schattig, maar een prachtstuk was. Hij had heel wat mooie meisjes gezien, maar geen enkele met zooveel vitaliteit, met zulk een karakter, dat aan haar ge laat een uitdrukking van volkomen oprechtheid verschafte. Ze- draaide het kaartje tusschen de vingers rond en keek hem wei felend aan, om dan haar oogen op de telefooncel te richten. Het ver langen, zoo iemand te hebben om haar te helpen, was onweerstaan baar en juist vanmorgen nog had ze zoo graag gewild, rijk genoeg te zijn om de rampen, die haar eigen bestaan en dat van Shane bedreig den, te bestrijden. Het leek wel, of Marash uit den hemel was komen vallen als antwoord op haar wen- schen. „En als ik nu eens opbel, wat dan?" „Dan brengt u me bij mijnheer Shane Carter en u vertelt me alle bei, wat er gebeurd is op dien noodlottigen namiddag in die bi bliotheek". „Waarom moet mijnheer Carter dat nu weten?" Marash haalde glimlachend de schouders op. „Ik heb u bij het onderzoek ge zien en gisterenavond heb ik in mijn club gedineerd. Daar heb ik u samen gezien, bemerkt, dat u van elkaar houdt en samen een groot geheim moest bewaren. Wat kan dat nu anders geweest zijn, dan dat u beiden iets weet, wat u niet hebt verteld over Stanley Wilson, die in plaats van Leonard Peters is doodgeschoten?" Audrey's vingers beefden zoo, dat ze het kaartje bij haar po gingen om ze stil te houden, ver frommelde. „Wacht u hier dan even, dan ga ik opbellen", zei ze opeens. Hij wendde zich om, zoodat hij haar in de cel kon zien staan en intusschen speelde hij met zijn eene hand óp een onzichtbare piano de noten van een geliefde passage uit een symphonie van Beethoven, want muziek was zijn tweede lieffhebbe- rij. Toen Audrey terugkwam, weerspiegelde haar gelaat de meest tegenstrijdige gevoelens. „Ik heb mijnheer Summers ge sproken en hij zei me, dat hij u uitstekend kende en dat ik u in al le opzichten vertrouwen kon". „Bent u daarmee tevreden? Wilt u nu met me mee naar huis gaan, dan zullen we mijnheer Carter vra gen, daar ook te komen en daar kunt u me dan beiden alles, wat u maar weet, vertellen". „Alles is wel veel gezegd", zei Audrey aarzelend, maar ze kwam plotseling tot een besluit. „Als u nog even wilt wachten, zal ik mijn heer Carter wel opbellen". Ze keerde naar de cel terug en belde Shane op. „Wil je bij me komen op de Park Avenue Nummer 1002? Vraag daar naar de apartementen van mijnheer Marash, William M-a- r-a-s-h- en je kunt gerust op mijn oordeel vertrouwen, Sharie... je v/eet, het is nog al gezond". Ze hoorde Shane aan den ande ren kant lachen. „Ik zou desnoods naar de hel willen loopen, als jij me verzeker de, dat het daar koel was!" Ze belde af. Telefoneeren was voor hen een verboden luxe; het was niet altijd zoo veilig, als ze wel graag wilden. Toen ze buiten kwam, wachtte Marash haar al naast een taxi op en enkele minuten later stegen ze met de lift naar het „dakhuis", dat de kleine man zijn woning noemde. Hij bracht Audrey in een ruime, slordige kamer met een piano, sta pels oude kranten, planken vol Fransche klassieke werken en een verzameling detective-romans. „Hier woon ik en doe aan mijn liefhebberijen". (Wordt vervolgd.) 143e Jaargang Uit het hoofd! den Führer, 24 J Het opperbevel 1 macht maakt bek Aan. het gehee •worden de opera Duitsche weerma bondgenooten o: krachtigen plaats- stand en de moe: 'heid van- de wegi plannen voor.tge formaties gevec bestookten ook ir loopen nacht mil dere voor de oorli noodigde inrichtii stad Moskou met allerlei kaliber. 1 lueht-wapen leed- dag bij pogingen Zeer veel n v Berlijn, 25 Juli. (D houdelijke achtervc vooral in het Zuidelij Oostelijk front, de Du sche formaties de wij wisten na, zoo vernee Door dorpen en éti bolsjewisten op hu terugtocht in brand ken, gaat de weg troepen. Tallooze bolsjewisten liggen 1 marschwegen, als mi in de mais en graanv kniehooge klaver de en uitgebrande wrak jettanks. Ook de ge van 52 ton met de 15 hebben tegenver dei opmarsch der Duitse troepen niet kunnen Onafzienbare hoeveel tingen van allerlei a; bolsjewisten moeten Het aantal gesneuveld genomen Sovjet-solda nielde tanks is nog te overzien. Op 22 Ju zich tienduizenden bolsjewisten op de pe station van het tot - onbeschadigd gebleve: spoorlijn, die over de het Oosten leidt. Nab transportstation ligt e lange brug over den b Trein na trein, o] vluchtenden, rolde ve naar het Oosten. Op stonden lange treinen, bommenwerper deed de brug, bij verrassing uit de wolken. Getro: bommen helde de ma constructie van de op tende brug in het eers öeelte over en stortte bedding. Ook ten O. van Sji Duitsche opmarsch oprukken allen vijan- stand gebroken. Op 23 Juli drongen bataillons de Stalinlini gende regimenten ro' rend de veldversterki vernielden op èen brei alle bolsjewistische ten. Bij het aanbreken kwam een regen uite rievuur neer op de pl doorbraak. Troepen p de nog tegenstand bie en machinegeweernest menwerpers en gecon dingen aan. Zoo konde infanterieformaties fl: plaats van den doorb gen. Talrijke stukken chinewapens en 280- v< putte bolsjewisten we gebracht. De bemannii kele onaangetast gebk waren dood. De rest terugtrekken door de rechtstreeksch vuur g Een Hcngaarsche Boedapest, 24 Juli. chef van den generale: Honved deelt mede: Onze troepen zijn in dagen tijdens gevechtei

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6