Vereenvoudiging van de bonaanwijzingen. Distributie-perioden van resp. één en vier weken. OPROEP. VRIJWILUGERStEGIOEN NEDERLAHD Woudenberg commissaris voor confessioneele vakvereenigingen. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 JULI 1941. Zooveel mogelijk een eenheidsnummer. 's-Gravenhage, 25 Juli. Op de dagelijksche persconferentie heeft de heer S. de Hoo van het Centraal Distributiekantoor giste ren 'een toelichting gegeven op de vereenvoudiging der bonaanwij zingen. Het Centraal Distributiekantoor, aldus de heer de Hoo, heeft een open oor voor alle mogelijke wen- schen, welke uit den kring der con sumenten naar voren komen. Uiteraard wil dit niet zeggen, dat aan iederen wensch kan worden tegemoet gekomen, omdat dikwijls aan een dergelijken wensch meer dere vraagstukken vast zitten, dan men oppervlakkig hierbij zou ver moeden. Het is begrijpelijk, dat de huisvrouwen, die haar taak in dezen tijd aanmerkelijk zien verzwaard, er prijs op stellen, dat de distributie-administra tie zoo eenvoudig mogelijk wordt gehouden. Alle wen- schen, welke op dit punt naar voren komen, worden op het Centraal Distributiekantoor, voor zoover zij natuurlijk eenigszins aannemelijk schij nen, zorgvuldig nagegaan. Hierbij moet men echter be denken, dat ook met de be langen van den handel en handelsgewoonten wel dege lijk rekening moet worden gehouden. Het is practisch onmogelijk om de winkeliers goederen te laten af wegen in gebroken gewichten, terwijl sommige artikelen zoodanig zijn verpakt dat hierin geen ver andering is te brengen. Het nieuwe bonboekje is reeds een" stap in de richting van vereenvoudiging, al thans voor de huisvrouw. De win keliers zullen hiermede wel min der tevreden zijn, omdat het tot dusverre gevolgde systeem voor deze categorie grootere voordeelen bood. Ook hier is dus getracht een compromis te vinden. Het ideale is nog zeker niet bereikt en zal ook wel niet bereikt worden. Daarvoor is deze materie te gecompliceerd, doch verwacht mag worden, dat ook in de toekomst nog nieuwe verbeteringen zullen kunnen wor den aangebracht, waardoor de lei ding der distributie de huisvrouw aan haar zeker gerechtvaardigde verlangens zooveel mogelijk tege moet komt. Uniforme lijst. Ook de nieuwe bonnenlij st, wel ke vandaag ingaat is een belang rijke stap in de goede richting. In de eerste plaats zal in den vervolge deze lijst uniform in alle couranten en tijdschriften worden opgenomen, zoodat men in iedere courant op dezelfde wijze deze lijst kan raadplegen, doch ook de lijst zelf biedt belangrijke voordeelen. Vooral, indien men ziet, dat ook het systeem der bonaanwijzingen belangrijk is gewijzigd. Er is naar gestreefd om de weekartikelen alle op denzelf den dag te doen ingaan, even als de artikelen, welke over een langere periode loopen. Hiervoor waren intern zeer in grijpende maatregelen noodig, doch indien mocht blijken, dat in derdaad hierdoor de beoogde ver betering is bereikt, dan is de moeite van het Centraal Distribu tiekantoor zeker beloond. Wij kunnen thans onderscheiden: 1. Artikelen welker geldigheid is gesteld op een week, t. w. brood en gebak, vleesch en vleesch- waren, kaas, eieren, melk, aard appelen en voorts met ingang van 10 Augustus a.s. ook bloem en meel. 2. De artikelen, welker geldig heid is of wordt gesteld op vier weken: t. w. suiker, koffiesurro- gaat, jam e. d., rijst e. d., haver-> mout e. d., gort e. d., vermicelli e. d. en maizena e. d. A. Artikelen met dis tributieperiode van een week. Het is de bedoeling voortaan voor de weekartikelen zoo veel mogelijk bonnen van hetzelfde nummer aan te wij zen. Dus in een bepaalde week voor brood, aardappelen, vleesch enz. hetzelfde nummer van de respectievelijke kaar ten. De distributieperiode zal dan evenals thans aanvangen op Zon dag en eindigen op Zaterdag, met dien verstande, dat op de nieuw- aangewezen bonnen reeds Zaterdag voorafgaande aan den Zondag ge kocht kan worden. Daartoe worden de bonnen in de avondbladen van Vrijdag bekend gemaakt. Een uit zondering is er voor de vleesch- bonnen wat betreft den dag, waar op men daarop kan koopen. Deze dag is n.l. Woensdag volgende op den Zondag, hoewel men ze wel reeds vanaf den Zondag kan bezi gen bij het gebruiken van zijn maaltijden in café's, restaurants e. d. Slagers en winkeliers is het ver boden op de nieuwe bonnen Zon dag, Maandag of Dinsdag vleesch of vleeschwaren af te leveren, in verband met de technische uitvoe ring van de vleeschvoorziening. Na het verstrijken van den Za terdag, waarop de periode van de weekartikelen afloopt, zijn de bon nen ongeldig. Met uitzondering van kaas, teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen zich een ge heel Edammer kaasje of een groo- ter stuk kaas aan te schaffen, wel ke mogelijkheid tot nu toe ook be stond. In den vervolge zal men het zoo doen, dat iedere week een nieuwe bon wordt aangewe zen, die geldig zal zijn in een tijdvak van vier weken. Om een voorbeeld te noemen: een zekere bon voor periode 10 t/m. 16 Augustus blijft geldig t/m. 6 September; een andere bon voor periode 17 t/m. 23 Augustus ook geldig t/m. 6 September; weer een andere bon voor perio de 24 t/m. 31 Augustus ook geldig t/m. 6 September; tenslotte de vierde bon voor pe riode 31 Augustus t/m. 6 Septem ber, ook geldig t/m. 6 September. Bloem en meel. Voor bloem en meel komt er ook een verandering n.l. met ingang van 10 Augustus zullen wekelijks twee gelijkgenummerde bonnen' a 35 gram worden aangewezen. Daarom zullen op de met 10 Augustus in ge bruik te nemen nieuwe bloemkaart ook stellen van twee gelijkgenum merde bonnen voorkomen. B, artikelen met een pe riode van vier weken. Met ingang van 10 Augustus a.s. zullen deze artikelen eenzelfde distributieperiode hebben van. vier weken. Het groote voordeel hiervan is, dat men zich niet telkens zal hebben af te vragen of er een of meer bon nen afloopen, maar dat- men eens in de vien weken van alle bovenge noemde artikelen tegelijk kan na gaan of men van de afloopende pe riode nog bonnen in zijn bezit heeft. Voor deze bonnen geldt eveneens de regel, dat men reeds Zaterdag tevoren kan koopen op de bonnen, die Zondags d.a.v. ingaan. In verband met het instellen van samenvallende distributie perioden van vier weken, wordt voor eenige artikelen de perio de van acht weken terugge bracht op vier weken. Zoo bij havermout. Met in gang van 10 Augustus zal per perio de van vier weken een bon recht geven op 250 gram havermout of gort naar keuze. Hierbij kan worden opgemerkt, dat het rantsoen ongewijzigd blijft. Het is natuurlijk mogelijk, dat de winkelier geen havermout in voor raad heeft maar wel gort. Men be denke dan, dat havermout en gort dezelfde voedingswaarde hebben. Ook voor vermicelli e.d. komt een keuzebon, welke recht geeft per periode van vier weken op 100 gram vermicelli of 100 gram maizena. Ook hier blijft het rantsoen onveranderd. De bonnen voor boter (margarine, vet). De distributie van boter kan niet onder een van beide rubrieken ge rangschikt worden, ofschoon het een weekartikel si. Dat komt omdat het rantsoen van 200 gram per week niet als zoodanig in verpakking voorkomt, maar wel 250 gram. Daar om worden in den tijd van vijf we ken achtereenvolgens vier bonnen, welk recht gevende op 250 gram bo ter aangewezen. Daarom kan de bo terbon niet in de schematische voor stelling worden ingeschakeld. Overgangsmaatregelen. Teneinde op 10 Augustus met alle artikelen met een periode van vier weken „bij" te zijn, zullen de distri butieperioden van enkele artikelen moeten „verspringen". De periode van suiker eindigt 2 Augustus, zoo dat vermoedelijk voor de periode van 3 tot en met 9 Augustus een bon beschikbaar zal worden gesteld voor 250 gram. Ook voor koffiesurrogaat komt een overgangsmaatregel, en wel een die een voordeel brengt. De nieuwe periode zal op 10 Augustus ingaan, zoodat men 1/4 rantsoen extra krijgt. Resume der wijzigingen. 1. In plaats van 2 kaasbonnen (a 100 gram) per 14 dagen komt: 1 kaas- ban (a 100 gram) per week, met dien verstande, dat per tijdvak van 4 weken elke der 4 bonnen tot het einde daarvan geldig blijft. 2. In plaats van 8 gelijkgenummerde bonnen (a 35 gram) voor bloem of meel per vier weken, komt: 2 ge lijkgenummerde bonnen (a 35 gram) per week. 3. In plaats van 1 gortbon (a 250 gram) per acht weken plus 1 keu zebon (a 250 gram) havermout of gort per acht weken, komt: 1 keu zebon (a 250 gram) havermout of gort per vier weken. 4. In plaats van 1 vermicellibon (a 100 gram) per acht weken plus 1 maizenabon (a 100 gram) per acht weken, komt: 1 keuzebon (a 250 gram) vermicelli of maizena per vier weken. 5. Voor suiker komt als overgangs maatregel een periode van 3 tot en met 9 Augustus met een bon van 250 gram suiker. 6. Voor koffiesurrogaat komt als overgangsmaatregel, dat op 10 Augustus reeds de nieuwe bon zal ingaan, in plaats van op 17 Aug., waardoor men dus 1/4 rantsoen extra krijgt. Het schema. Voortaan komt in de courant dus een officieel schema, dat telkens voor den duur van een week wordt verstrekt. Het is duidelijk en spreekt voor zichzelf. De hoeveelheid waar op men recht heeft is zooveel moge lijk uitgedrukt in grammen of stuks. Bij brood en vleesch was dat niet mogelijk, omdat op de bonnen verschillende soorten gebak, of ver schillende soorten vleeschwaren ge kocht kunnen worden, waarvan het gewicht verschilt. Daarom is de hoe veelheid, waarop die bonnen recht geven, uitgedrukt in rantsoenen. De rantsoenen vindt men dan op de lijst nader aangegeven. Met betrekking tot het aantal rantsoenen, waarop personen van verschillende leeftijdsgroepen aan spraak kunnen maken, zij er op ge wezen, dat dê opgave voor zoover het a.a.r.d.a.p.p.e.l.e.n e.n vleesch het aardappelen en vleesch betreft, zonder meer een onjuisten indruk zou kunnen vestigen. In het schema is voor de week van 27 Juli tot en met 2 Augustus acter bon 28 reserve, recht gevende op 3 kg aardappelen vermeld: per sonen van 03 jaar 0 rantsoen. Dit komt doordat „28" een even bonnummer is, terwijl op de „halve"' aardappelkaarten voor kinderen van 0 tot en met 3-jaar uitsluitend de oneven bonnummers voorkomen. Iets dergelijks doet zich voor bij vleesch. De bonnen voor boter zijn, zooals men ziet_ afzonderlijk vermeld. Verder wordt op de lijst telkens aangegeven welke bonnen den vol genden dag na de publicatie hun geldigheid verliezen. Een belangrij ke herinnering! Nog een opmerking. Deze week komen op de lijst nog bonnen voor havermout, gort, vermicelli en mai zena voor, welke een geldigheids duur hebben van acht weken. Er moest natuurlijk rekening worden gehouden met den overgangstoe stand. Met ingang van 10 Augustus krijgt het schema dan ook zijn per manenten vorm. DOOR TRAM AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND. Doordat het paard schichtig werd en terzijde sprong werd hedenmid dag de 40-j. Th. Adema uit Oude- haske (Fr.), die zich met zijn pa troon, een veehouder uit Hasker- horne, met een boerenwagen naar het land wilde begeven om te mel ken, aangereden door een tram, ko mende uit de richting Joure. Adema werd zeer ernstig gewond en in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis te Joure vervoerd. Het paard kreeg zulke zware ver wondingen, dat het ter plaatse moest worden afgemaakt. De vee houder kwam met den schrik vrij. BOMMEN OP ONS LAND. 's-G ravenhage, 25 Juli. In den 'afgeloopen nacht vlogen weder om eenige Britsche vliegtuigen bo ven ons land en wierpen enkele bommen. De schade beperkte zich tot lichte beschadigingen van woon huizen; voorts werden zes koeien gedood. OP DE VEILINGEN IN „DE STREEK" heeft de aardappelaan- voer op het oogenblik het hoogtepunt bereikt. Er heerscht dan ook een groote drukte op de veiling te GrootebroekBovenkarspel. Voor het veilinggebouw. (Polygoon), ZIJ STRIJDEN NIET MEER TEGEN DUITSCHLAND. Vier bolsjewis ten komen, met witte doeken zwaaiend, uit een korenveld te voorschijn en worden nu naar het gevangenenkamp gebracht. (Lessmann-Hof fmann Daar waar het gevaar dreigt. Daar is de plaats van den man. Want het zijn slechts lafaard, die de gevaren ontwijken, die gebruik ma kende van alle mogelijke spitsvon dige argumenten, zich onttrekken aan hun plicht op te treden als be schermers van onze heiligste goede ren. En dat onze kerken, onze bescha ving en onze cultuur in gevaar zijn, dat de bolsjewistische barbaren ook bier niets of niemand zouden ont zien, wie durft dit nog te ontken nen, na de verpletterende bewijzen van de laatste weken? De moord- benden van Stalin doen hun werk grondig, niets is voor hen veilig. De chaos is hun doe-1. Een poel van el lende laten zij achter, overal, waar zij hun lusten kunnen botvieren, v/aar zij onder bevel van hun Jood- sche aanvoerders branden en roo- ven. Wie durft te ontkennen, dat hier gevaar dreigt, wie is zoor karak terloos om zich te onttrekken aan zijn plicht, om als Nederlander, onze vrouwen en kinderen dezen poel van ellende te besparen? Daar waar het gevaar dreigt., daar aan het Oostfront is de plaats voor Nederlandsche mannen, die pal staan voor de toekomst van ons land en volk. Aan het Oostfront, in de gelederen van "het vrijwilligers legioen Nederland mag straks uw plaats niet open blijven. Vandaag zijn de eerste duizend strijders ver trokken. Binnenkort ve-rtrekt het tweede contingent. Daar zult u bij zijn, omdat u weet, waar uw plaats is, omdat een man van eer, een waarachtig Nederlander weet wat hij wil, weet wat zijn plicht is, weet dat hij zich dient te' melden bij Koninginnegracht 22, Den Haag. Kinderen naar de Oostjnark. - In verband met het dezer dagen ge publiceerde bericht, dat op Vrijdag 8 Augustus ongeveer vierhonderd Nederlandsche kinderen voor een vacantieverblijf naar de Ooslmark zullen vertrekken, wordt ons van bevoegde zijde verzocht, mede te deelen, dat de daarvoor in' aanmer king komende kinderen reeds zijn aangewezen en dat uitbreiding van dit aantal, gelijk reeds in het be richt werd opgemerkt, in de gege ven omstandigheden niet moge lijk is. 's-G ravenhage, 25 Juli. De rijkscommissaris heeft thans, hij het voortzetten van de maatrege len, welke in de afgeloopen weken tegen verscheidene politieke par tijen zijn genomen, ook een com missaris benoemd voor de confes sioneele vakvereenigingen. Hier mede wordt ook een einde ge maakt aan de verschillende hou dingen, welke deze vakvereenigin gen aannamen ten aanzien van sociaal-economische kwesties, wel ke verschillende houdingen voort kwamen uit de verbindingen met confessioneele kringen. Verder zal de zorg voor de huiten Nederland te werk gestelde arbei ders vereenvoudigd en gecentrali seerd worden. Door deze maatregelen worden getroffen het Roomsch-Katholiek Werkliedenverbond, het Christelijk Nationaal Vakverbond, de hierbij aangesloten Vakgroepen, alsmede de Diocesane Arbeidersbonden. Tot commissaris is benoemd de huidige commissarisleider van het N. V. V., H. J. Woudenberg. Hij is in deze functie bevoegd de zaken van de besturen van de genoemde bonden waar te nemen en boven dien alle organisatorische, perso- neele en financieele maatregelen te treffen welke voortvloeien uit de werkzaamheden van de bonden en welke noodig zijn tot het vereen voudigen, alsmede tot liet samen gaan van de Nederlandsche arbei dersbeweging. De statuten van de genoemde bonden zijn niet in tegenspraak met de maatregelen van den com missaris. De rijkscommissaris heeft na drukkelijk bepaald, dat de rechten en aanspraken van de leden van de vakbonden, voor zoover deze van economischen aard zijn, van kracht blijven. OUDHEIDKUNDIGE VONDST TE ZUTPHEN. Bij de werkzaamheden aan de uit breiding der algemeene begraaf plaats te Zutphen zijn de arbeiders bij graafwerk gestoolen op stukken muur, eikenhouten palen, leisteen, oude dakpannen, benevens consoles van Bentheijner steen, welke er kennelijk op wezen, dat men hier te doen had met de overblijfselen van een heel oud gebouw. Vermoedelijk betreffen het hier de resten van het in 1572 verwoeste klooster Gali- leen. Uit de plaats der vondsten kon men afleiden met een groot gebouw of een complex vari gebouwen te doen te hebben. ALS BRUINVISSCHEN spartelen de Scheveningsche jongens om de log gers, welke in de haven liggen, terwijl nijvere handen deze schepen van een nieuw verfje voorzien. Schimmelpenningh). BIJEENKOMST „NEDERLAND EN EUROPA". Rede minister dr. Fischböck. Na de redevoeringen van prof. dr. S. A. Snijders en den heer H. C. van Maasdijk heeft dr. Fischböck op de bijeenkomst van het soe. ec. genootschap „Nederland en Euro pa" nog het woord gevoerd. Deze begon, aldus meldt het A.N.P., met zijn groote voldoening uit te spreken over de problemen, die hier ter sprake zijn gekomen. De heer Fischböck zegde den aanwezi gen zijn principeele bereidwillig heid toe, dat hij genegen is, een houding te bepalen ten opzichte van de uit te werken voorstellen. Verder verklaarde hij, dat hij het zeer toejuichen zal, wanneer aan de Duitsche instanties voorstellen en wenken worden toegezonden, die kunnen bijdragen tot de welvaart van het Nederlandsche volk. Zulks evenwel onder de voorwaarde, dat zij rekening houden met de eischen, die de tegenwoordige positie van het Duitsche rijk vereischt. De commissaris-generaal benutte de gelegenheid om met nadruk te wij zen op de mogelijkheid van een Nederlandsche economische mede werking. Bij den wederopbouw van Europa is aan het Nederlandsche bedrijfsleven een belangrijke taak toegedacht. Men mag niet slechts theoretiseeren, maar moet ook de egenwoordige siuatie practisch in oogenschouw nemen om hieruit nieuwe mogelijkheden te kristalli- seeren. Eeuwen geleden hebben de Nederlanders vruchtbaren pionier- arbeid in koloniaal opzicht gedaan. Wederom is op dit oogenblik weer een mogelijkheid voor het leveren van pionierarbeid aanwezig. Hierbij gaat het om een unieke gelegen heid, die het Nederlandsche be drijfsleven geboden wordt. Wanneer men dit goed be grijpt, dan kan een belangrijke bijdrage worden geleverd voor de toekomstige ontwikkeling van het Nederlandsche bedrijfsleven. KETTINGHANDEL IN CACAO ZWAAR BEBOET. Bij het nagaan van een partij thee, welke door een Rotterdam- sche winkelier buiten de distributie om zou zijn gekocht, trof de recher che behalve een hoeveelheid thee ook 115 pakken cacao aan. Bij on derzoek bleek deze cacao afkomstig van een fabriek van chocolade en suikerwerken. Deze was bij hét uit persen van cacaoboonen ter ver krijging van cacaoboter in het bezit gekomen van eenige honderden kilo grammen cacao en er toe overge gaan deze in den clandestienen han del te verkoopen. De weg van de fabriek naar den winkelier was echter wel lang ge weest. Niet minder dan vier tus- schenpersonen hadden eich bij dezen verkoop weten in te schakelen. Elk op zijn beurt had den prijs aanzien lijk verhoogd. De fabrikant, H„ had bij dezen kettinghandel „slechts" 3 per kg ontvangen, de winkelier echter betaalde reeds 5,25 en.ver kocht zelf weer voor 6 per kg. De prijs van 9 Mei 1940, vermeerderd met het toegestane verhoogingen bedraagt evenwel in geen geval meer dan 1.50 per kg. De tusschenpersonen werden ver oordeeld tot boeten van 350 tot 750. De winkelier S., de kooper, die reeds voor de derde maal de prijs voorschriften had overtreden, werd een boete van f 1.000 plus ver beurdverklaring van de in beslag genomen cacao en thee opgelegd. De fabrikant van de cacao tesslotte zag zich door den inspecteur van de pi ijsbeheersching te 's-Gravenhags wegens overtreding van de prij zen beschikking 1940 no. 1 tot 3.000 boete veroordeeld. Bovendien werd voor hem ook publicatie van het vonnis gelast.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5