De zestiende West-Friezendag. ■*h Hoofdpijn en Kiespijn. Wat de Nederlandsche voiksdienst wil. OOK DAT NOG. AGENDA AMSTERDAMSCHE BEURS EERSTE BLAD 2 Alkmaar, Donderdag, WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. Het N. M. I. te De Bilt meldt: In het etmaal van 's avonds 28 Juli tot 's avonds 29 Juli is in Friesland, Zeeland, Noordholland (in de om geving van Obdam) en in het midden van het land de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. HET PENSIONBEDRIJF TE BERGEN. De directeur-generaal van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf heeft ook aan de ingeschreven pensionhouders, die hun bedrijf uitoefenen in de gemeente Ber gen, toegestaan gedurende de maanden Juni tot en met Sept. 1941 logies tegen betaling te ver strekken voor korteren duur dan 5 dagen. Zooals men weet was het verzoek daartoe gedaan door de V.V.V. EXTRA BROODKAARTEN VOOR TUINBOUWERS. Naar de „Tuinderij" mededeelde, heeft het Centraal Distributiekantoor aan het Centraal Bureau der Veilin gen medegedeeld, dat aan de plaat selijke distributiediensten een in structie is gezonden, waarin mede gedeeld wordt, dat de regeling van het verstrekken van een volle extra broodkaart aan tuinders en him arbeiders geldt tot 15 October a.s. Dank zij de bemiddeling van het Centraal Bureau is dit bereikt. BURGEMEESTER VAN WIERINGERMEER. Naar wij vernemen, is de heer P. C. J. Peters, burgemeester van Me- demblik, door den commissaris der provincie Noordholland tijdelijk be last met de waarneming van het ambt van burgemeester ,der nieuwe ge meente Wieringermeer. DIERENBESCHERMING. Zwerven is aangetroffen in de ■omgeving van de Regulierslaan een jong ,wit poesje met donkere vlek op den kop. Eigenaar of liefhebbers •kunnen zich vervoegen bij den heer C. Verwer, inspecteur dierenbe scherming; Baanstraat. GESLAAGD. Voor het examen handteekenen l.o. is te Den Haag geslaagd de heer G. J. Bakhuis alhier. De heer G. van Wieringen alhier behaalde te Den Haag het diploma boekhouden m. o. K12. BROEK OP LANGENDUK. De laatste dag. - Dinsdagavond heeft de gemeenteraad in intiemen kring afscheid genomen van den bur gemeester, waarbij den heer Schel haas vriendelijke woorden werden toegesproken en "de bes% wenschen werden uitgesproken t.a.v. zijn nieu wen werkkring als burgemeester der nieuwe gemeente Langedijk. Woensdagmorgen is hij te Haar lem als zoodanig door den commis saris der provincie, mr. A. J. Backer, beëedigd. Vrijdag zal hij het bestuur over de nieuwe gemeente op zich nemen. Ontevreden handelaren. - Onder de handelaren bestaat eenige onte vredenheid over de Wijze, waarop de groenten thans worden afgezet. Er zijn verscheidene handelaren, die wat meer vrijheid voor den handel zouden prefereeren. Zooals bekend is, worden de groenten thans zoo goed als allemaal verdeeld volgens een puntenregeling, welke als grond slag heeft den omzet van het vorige jaar. Er worden pogingen gS- daan een vergadering van De Koop handel te beleggen, om over een en ander te spreken. WIERINGERWAARD. Bedrijfsvereeniging voor den landbouw opgericht. - Uitgaande van drie afdeelingen van de H. M. v. Landbouw, n.l. Waard en Groet, Anna Paulowna en Wieringer- waard, had Dinsdagavond bij den heer R. Breed een bijeenkomst plaats ter bespreking van de op richting van de bedrijfsvereeni ging. De leiding was aan den heer A. J. Waiboer van Groetpolder. Uit de besprekingen bleek, dat Waard en Groet voor 908 ha deel neemt, Wieringerwaard 1000 ha en Anna Paulowna 1300 ha. De ver- eeniging zal den naam dragen van ,Drie Zeepolders". Zij heeft ten doel de behartiging van de ge meenschappelijke belangen harer leden, welk doel zij tracht te be vorderen door: a. het organiseeren van een individueele bedrijfsvoor lichting, o.a. door het aanstellen van één of meer technische hulp- Veilig en vlug als i^een ander helpen hierbij a tijd een poeder ot cachet van Mijnhardt, Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos .10 en 50 ct De uitslag van den tooneel- en voordrachtwedstrijd. Meer dan 200 West-Friezen waren gisteren naar het uit historisch oog punt zoo belangrijke dorp de Rijp gekomen om deel te nemen aan den J6den West-Friezendag onder aus piciën van het 468 leden tellende Historisch Genootschap Oud-West- Friesland. Dit beteekende een record aantal, wat op geen der West-Frie- zendagen bereikt werd. Zooals het bezoek, liet ook de geest van dezen West-Friezendag niets te wenschen over. Daar waren er van alle leeftij den, hoewel het jongere element niet het sterkst vertegenwoordigd was; dat waren West-Friezen uit steden en dorpen van allerlei klassen en standen, van verschillende religie en inzicht, doch zij waren allen een van ^gevoelen en een van geest, een geest van gemoedelijkheid en hartelijk heid. Doch er was ook iets wat ons teleurstelde; buiten de 10 meisjes uit Spierdijk, die met haar 10 mannelijke dorpsgenooten in Westfriezendans en zangnummers optraden, droegen slechts twee 'vrouwelijke bezoeksters, n.l. het bestuurslid mevrouw M. Buis handMolen en mej. Maartje Bier man, de bekende West-Friesche voor drachtkunstenares, de karakteristieke boerenkap met het gouden oorijzer en daarbij dient toch opgemerkt te worden dat de costumes van de 10 Spierdijker meisjes niet zooals men zou vermoeden uit familie bezit afkomstig waren doch van een verhuurder van tooneelcostuums. Een somber teeken, dat de West- Friezenkleederdracht steeds méér in onbruik geraakt en onze West-Frie zinnen de stadsche kleeren boven de schilderachtige historische draagt. Wellicht kan het historisch genoot schap, dat zich toch toelegt op het behoud van het eigen karakter van West-Friesland in de toekomst eens pogingen aoen om de hoerendracht in eere te herstellen. De voorzitter, de heer G. Nobel uit Lutjewinkel, heette in het bijzonder welkom burgemeester van Staveren uit de Rijp en gaf verder de verzeke ring, dat het historisch genootschap ook in den nieuwen tijd, waarin, naar hij hoopte, liefde 'en vrede zal heerschen, zijn taak zal blijven ver vullen en het schoone en goede wil leeren zien in historisch licht. Spr. verheugde zich over de toename van het ledental en wekte allen op be langstelling te blijven toonen voor de historie opdat veel wat verloren dreigt te gaan door het genootschap en zijn leden behouden kan blijven. Van den heer W. Porte uit Midden Beemster was een .schrijven ingeko men, waarin een onderzoek ge vraagd werd naar de mogelijkheid van e.en geschiedkundige beschrij ving van West-Friesland, eventueel ook van Hollands Noorderkwartier. De inzender bedoelde naast een we tenschappelijk werk een populaire uitgave voor belangstellenden en voor het onderwijs op de scholen. Uit de vergadering gingen verschil lende stemmen op die dit verzoek ondersteunden, waarop het bestuur gemachtigd werd, als de gelden zulks toelaten, tot de uitgave van bedoelde werken over te gaan. Jaarverslag. Vervolgens bracht de secretaris, de heer Th. Wortel uit Alkmaar, het jaarverslag uit, waarin hij mede deelde, dat het aantal leden steeg van 439 tot 476. Het aantal bescher mers bleef negen. Spr. herdacht het verscheiden van mr. dr. A. baron Roël), vanaf 1929 beschermer van het genootschap. Voorts deelde spr. mede, dat de bronzen gedenkplaten, die de nage dachtenis aan onze pioniers voor het nageslacht levend zullen houden, zijn aangebracht aan de woningen van deze personen of aan enkele open bare gebouwen. Spr. vroeg belang stelling voor een fotoverzameling van het genootschap, welke onder hoede van den heer Kerkmeer in het Westfriesch museum te Hoorn be rust. Het bestuur deed pogingen tot het behoud van verschillende molens van het gewest, steunde met een sub sidie het pogen van „Hendrik de Keyzer" tot restauratie en behoud van perceel Breedstraat 32 te Enk huizen. Pogingen om opgravingen te doen op het terrein van het voor malige klooster te Westerblokker konden, daar de huurder van het land niet medewerkte, niet slagen. Verheugender nieuws was, dat het onderzoek naar de zgn. Vikinggraven onder Wervershoof binnenkort zal worden begonnen. Het bestuur overwoog enquêtes in te stellen naar oude volksfeesten en volksgebruiken. Voorts wees spr. op de toenemende belangstelling van de wetenschap voor West-Friesland, daarbij verwijzende naar een proef schrift van mr. dr. A. de Goede uit Wij denes over de Westfriesche rechtsgeschiedenis en op de dialecto- logische beschouwingen van dr. K. H. Heeroma in zijn proefschrift „Hol- landsche dialectstudies". Deze belangstelling, aldus besloot spr., zal ons prikkelen om onze taak met meer ijver te vervullen. De financiën. Blijkens het financieel jaarver slag bedroegen de ontvangsten 1711.95; de uitgaven 1414.04, al- zoo een batig saldo van 297,91. De aftredende bestuursleden mej. Ruy terman, P. Kikker en Th. Wortel krachten, wier werkprogramma nader zal worden geregeld; b. het houden van vergaderingen en c. alle andere wettige middelen die aan het. doei bevorderlijk zijn. De heer Raap, van Anna Pau lowna, had inmiddels een ontwerp statuten gemaakt, alsmede een huishoudelijk reglement. Beide werden door den voorzitter voorge lezen en, behoudens een kleiine toe voeging aan één artikel, onveran- dered- vastgesteld. Na gehouden stemming werden als bestuursleden aangewezen: voor Anna Paulowna: de heeren R. C. Waiboer, P. Keizer en D. Rezel- man Cz.; Waard en Groet: G. de Heer, N. Geertsema en P. Kiste- maker r.; Wieringerwaard: C. Kay, K. Koster en A. Rot. Op voorstel van den heer A. J. Waiboer werd de heer P. Kistemaker Sr. aange wezen als voorzitter. De heer Waiboer bracht dank voor alle medewerking om tot de oprichting te kunnen overgaan en in 't bijzonder aan den heer Raap voor de welwillende medewerking zijnerzijds, waarna de leiding werd overgegeven aan het nieuwe bestuur. De heer Kistemaker bracht nu allereerst de contributieregeling ter sprake. Moeten we een inge nieur uit Wageningen, of wel een consulent met of zonder subsidie van 't Rijk? Na eenige discussie werd dit aan 't bestuur overgelaten. Besloten werd de contributie voorloopig vast te stellen op 0.75 per ha. Ten slotte werd op voorstel van den voorzitter de heer Raap be noem dtot eerelid, voor welke eer hij echter bedankte, omdat hij meende daarvoor nog niet in de termen ta vallen, waarop hij werd benoemd als. adviseerend lid, het geen door hem werd aanvaard. HENSBROEK. Schoolfeest. - Woensdag hebben de kinderen van de openbare school hun jaarlijksch schoolfeest gevierd. Tengevolge van de tijdsomstandig heden had men gemeend zich te moeten bepalen tot het houden van kinderspelen en het laten op treden van het gezelschap Lotte en Alex Wins met een voor kinderen zeer gevarieerd programma, 's Mor gens om half tien zouden op het sportterrein achter de school onder leiding van het onderwijzend per soneel de kinderspelen worden ge- LAATSTE BERSCHTEM Ongecorrigeerd. 's-Gravenhage, 31 Juli. In een persconferentie op het departe ment van volksvoorlichting heeft de leider van den Nederlandschen Voiksdienst, de heer C. Piek, ge sproken over het doel van den kort geleden opgerichten Neder landschen Voiksdienst. Na een in leidend woord van den persadviseur Hulstijn zeide de heer Piek o.m.: Er zijn in ons volk altijd men- schen, die geholpen moeten wor den. Gezinnen wier inkomen on toereikend is om in dringend noo- dige zaken te voorzien en die zich geen andere middelen weten te ver schaffen. Winterhulp-Nederland heeft in den nog betrekkelijk kor ten tijd van haar bestaan veel en moeilijk werk verricht en ondanks allerlei tegenwerking en wanbe grip haar onmisbaarheid bewezen en thans een zekere populariteit verkregen. De stichting van den Nederland schen voiksdienst houdt daarmede verband,aldus de heer Piek, die als dir. gen. van W. H. N. vele er varingen heeft opgedaan, waarvan de N. V. D., zooals de nieuwe in stelling bij afkorting genoemd wordt, profijt kan trekken. Beide instellingen zullen voortaan -onder zijn leiding werken en zij zullen el kander aanvullen. Beide berusten op den grondslag van vrijwillige medewerking, met een zoo gering mogelijk aantalbetaalde krachten. Over de resultaten van de Win terhulp is de heer Piek dankbaar, doch niet voldaan. Van October af heeft de Winterhulp een omzet van zeven millioen gulden bereikt, er zou echter het dubbele noodig ge weest zijn om in alle gevallen de gewenschte hulp te verschaffen. houden, maar door het slechte weer moesten deze worden gehouden in de zaal van Kossen, wat ook zeer goed ging. Vol vuur werd om de prij zen gekamd, zoowel door de jongens als door de meisjes. Af en toe werden de kinderen ge- tracteerd en werd volop genoten. 's Middags trad het gezelschap Wins op, waarvan de kinderen ook buitengewoon veel hebben genoten. Een woord van dank aan het on derwijzend personeel en bestuur van de vereeniging „Getrouw schoolbezoek" en verder allen die hebben medegewerkt dit mooie kinderfeest zoo schitterend te doen slagen. werden herkozen terwijl de heer P. C. J. Petters herkozén werd als lid van de commissie voor lande lijk schoon. In memoriam D. Pijper. De heer H. Langendijk uit Spier dijk herdacht vervolgens de op 19 Juli 1940 op 87-jarigen leeftijd over leden mede-oprichter van het ge nootschap, Dirk Pijper uit Opmeer, die naast vele andere Westfrièscht lectuur ook een Westfriesch volks lied gedicht heeft dat door den heer J. M. Overtoom uit Spierdijk is ge toonzet. Door dit lied thans hier ten ge- hoore te dóen brengen door een ge mengd koor uit Spierdijk, lost spr. een gelofte in, tien jaar geleden door hem aan wijlen den heer Pij per gedaan. Onder groote belang stelling van de aanwezigen werd dit Westfriesche volkslied hierna onder leiding van den heer Over toom door de zangers en zangeres sen ten gehoore gebracht. Nadat de heer T. P. van Houwe- lingen de aandacht had gevestigd op de tentoonstelling van prenten, oorkonden, schilderijen en geschrif ten uit Het Rij per-museum, waar onder veel teekeningen van de schilders Spaarman Sr. en Jr. uit de Rijp, bracht de heer H. Galis uit Nibbixwoud verslag uit namens de commissie voor landelijk schoon. Uitslag tooneelwedstrijd. Mevr. Wegener Sleeswijkvan Balen Blanken uit den Haag, die met de heeren D. Brouwer uit An- dijk, H. Galis, P. Kooiman en J. Ro- selaar een commissie vormde voor een tooneelwedstrijd, bracht hierna verslag uit met de mededeeling, dat elf tooneelstukken waren inge zonden en negen voordrachten. In de beoordeeling van het werk con stateerde de commissie dat het Westfrieslandsche dialect nog le vend is en gesproken wordt, doch als elke levende taal verandert. Het fonetische bleek moeilijk vast te leggen, terwijl het zangerige van het Westfriesch voor de inschrij vers niet in de schrijfwijze was weergegeven. Uit haar verdere uit eenzettingen bleek, dat de meeste inzenders aan de eischen hadden voldaan en dé geest en het karakter van het Westfriesche leven goed hadden getroffen. De uitslagen. De prijzen werden door de .jury als volgt toegekend: Tooneelwed strijd eerste prijs Genootschapsme daille plus vijftig gulden: mevr. LoevensJongejan met „De gast dag", veertig punten. Tweede prijs: mr. S. Sieswerda, Wieringerwaard met „Met duizend Vezelen", 35 pun ten (medaille plus dertig gulden). Een derde prijs werd toegekend aan Johan Ridderikhof te Hoorn voor „Het was maar een vreemde" en aan mej. D. Klomp te Zandvoort met „Zoo moet het wezen" met 34 punten. Beide kregen tien gulden met de medaille van het Genoot schap. Voordrachtenwedstrijd. Eerste wedstrijd. P. Kroon Jr. uit Alkmaar met „de Voetbalwed strijd" 25 gulden met de medaille. Tweede prijs, medaille met vijftien gulden J. J. Onnekes uit Haarlem met „De haan en de prutleerzen" van Oome Dirk. Derde prijzen wer den toegekend aan mevr. Bakker Mantel, Noord-Beemster, voor „Het oude of het nieuwe" en aan Johan Ridderikhof uit Hoorn voor „Als iemand verre reizen doet". Mevr. Wegener hoopte, dat de bekroonde stukken nog vele malen opgevoerd zouden worden en dan zouden bijdragen tot de liefde tot onzen geboortegrond. De voorzitter feliciteerde de prijswinnaars en dankte de commissie voor haar werk. Hij deelde voorts mede, dat hij de belofte, om tweehonderd nieuwe leden erbij te winnen, niet heeft kunnen inlossen. Spr. bracht het tot 193 leden, welke mededee ling met aplaus werd begroet. Staande de vergadering gaf zich nog een vijftiental leden op. (Ap plaus). Nadat eenige boekwerken koste loos waren verloot, werd besloten de volgende Westfriezendag in de Zaan streek te houden, waarvoor de heer Honig zijn medewerking toezegde. De voorzitter sloot daarop de ver gadering, waarna men zich naar het stadhuis begaf voor een officieele ontvangst door het gemeentebestuur. Burgemeester van Staveren hield hier een welkomstrede, waarin hij den bouwer van het raadhuis Jan Leegwater herdacht, welke rede door den heer G. Nobel werd beantwoord. Hierna werden door de in West- friezenboerendracht gestoken paren uit Spierdijk, ond'er leiding van den heer Overtoom een twaalftal oude dansen uitgevoerd, met muzikale be geleiding op de harmonica van den heer P. Schilder. Ondanks den drui- lerigen regen bestond hiervoor groote belangstelling; het bleek zelfs, dat het publiek de oude volksche deun tjes ook kende en meezong. Na den ge"zamenlijken koffietafel hield de heer G. Köhne uit de Rijp, onder groote aandacht van zijn auditorium, een zeer interessante inleiding over de historie van de Rijp en Graft, waarvoor de voorzitter hem dank bracht. Tenslotte werd een be zoek gebracht aan de Ned. Herv. Kerk, waar vooral de 23 gebrand schilderde ramen bewonderd wer den. De heer v. Houwelingen gaf hier nog een uitvoerige uiteenzetting van de geschiedenis van het gebouw en zijn kunstschatten. De schrik sloeg mij om het hart toen ik in de krant het bericht las over „verboden papierwaren". Het is dus al zoover met ons gekomen dat er papieren voorwerpen zijn dis niet meer gemaakt mogen worden. En allemaal van die hoogst belang rijke en onmisbare onderdeelen van de hedendaagsche samenleving. De slager zal geen kartonnen Schaaltjes meer onder het rqok- vleesch kunnen doen. Wat heoben we aan driehonderd gram vleesch in zeven dagen als we die schaal tjes moeten missen? 0 Geen caisses meer onder bonbons en gebakjes. Wat een gemis. En bij een paar schoenen, laarzen of pantoffels krijgen we geen doos meer cadeau. Er zullen zelfs geen. schoenendoozen-bons worden ver strekt. Dat moet dus voortaan zoo maar bloot in den kast gezet wor den. Ook zullen er geen papieren drup pelvangers meer gemaakt worden om onder kopjes en glazen te leg gen. Al die druppels gaan dus voortaan zoo maar rechtstreeks in de schoteltjes en onderzetters. Er zullen geen nieuwe reclame borden van karton meer in de éta lages kunnen verschijnen. Hoe kun nen we nu nog te weten komen welke sigaret de lekkerste welk zeepmiddel het reinigendst en welke pyama het charmantste is? Zelfs de imitatie-grasmatten zul len niet meer vervaardigd worden. En is er wel iets heerlijkers denk baar dan op zoo'n papieren gazon te liggen? De overhemdenkartons zullen van het tooneel verdwijnen. Wat heb je nu aan een nieuw overhemd als het niet meer om een stuk karton ge spannen is bij den aankoop. De prospectussen van verzeke ringsmaatschappijen zullen niet meer worden gemaakt. En dat was toch de interessantste lectuur die iemand zich kon wenschen. Zelfs de kalenders met reclame- opdruk het sieraad van iedere salon zal niet meer aan den wand kunnen verschijnen. Ik begrijp niet hoe de huisvrou wen nog kunnen juichen over een verhoogd vleeschrantsoen, nu we dat allmaal in de naaste toekomst zullen moeten missen. In de z.g. „betere" buurten, aldus de heer Piek, werd veelal de deur direct dichtgesmeten, in de volks buurten werd over het algemeen met liefde geofferd.- Op de grondslagen van Winter hulp is nu de Nederlandsche voiks dienst opgebouwd. De Winterhulp zal worden voortgezet in het ko mende seizoen en aan de voorbe reiding wordt in deze zomermaan den binnenskamers hard gewerkt. De Nederlandsche voiksdienst is uit de Winterhulp geboren en hij zal een speciale taak hebben, die voornamelijk op de bescherming van moeder en kind, wat breeder op leniging van de nooden in het gezin, is gericht. De Nederlandsche Voiksdienst is niet gebonden aan eenige politieke partij of confessioneele opvatting. Het Nederlandsche volk in zijn ge heel bepaalt de beteekenis en den aard van zijn werk. Als peet heèft de Duitsche natio- naal-socialistische Volkswohlfahrt" aan de sponde gestaan bij de ge boorte van den N. V. D. Van haar jarenlange ervaring, die tot bewon derenswaardige resultaten heeft geleid, is bij de stichting van den Nederlandschen Voiksdienst een profijt getrokken, dat de beste ver wachtingen voor een voorspoedi- gen groei waarborgt. Men kende ta onzent wel allerlei charitatieve genootschappen en vereenigingen, doch zij hielden geen rekening met de volksge meenschap in haar maatschappe lijk verband. Men kan niet het ge- heele volk dienen wanneer men zich aan een bepaalde politieke partij of kerkelijke richting bindt. De tijd der politieke partijen is thans in Nederland voorbij. De overgebleven kerkelijke richtingen zullen den Nederlandschen Voiks dienst niet van den voorgenomen koers kunnen afbrengen. .Het eeni ge doel van den N.V.D. zal zijn de verhooging van de volksgezond heid. Hiervoor roept de N.V.D. zijn vrijwillige medewerkers op.. Als leidende figuren zullen de elf provinciale directeuren en de drie stedelijke directeuren, (Am sterdam, Rotterdam en den Haag) van de Winterhulp worden inge schakeld. Wie lust heeft een deel van zijn vrijen tijd ter beschikking van'den N.V.D. te stellen, kan zich bij een dezer directeuren aanmel den. Voorts rekent de N.L.D.. op toetreding van zeer vele Neder landers tot het lidmaatschap ad 1 minimum per maand. Men kan ervan op aan, dat deze maande- lijksche gulden op de meest doel matige wijze ten bate van onze volksgezondheid zal worden be steed. N.S.B. OPENT KINDERTEHUIS. De persdienst van de N.S.B. meldt, dat het eerste van de- reeks kindertehuizen, dat de N.S.B. binnen afzienbaren tijd hoopt te stichten, Woensdagmiddag door den leider der N.S.B., ir. Mussert, is geopend. Het heerenhuis „Westerhelling" op de grens van Berg en Dal en Nijme gen, is voor dit doel ingericht. Direc trice van het kindertehuis is mej. Marinkelle uit Bergen aan Zee. THAILAND BLIJFT STRENG NEUTRAAL. Tokio, 31 Juli. (D.N.B.) De plaats vervangende minister van buiten- landsche zaken vpn Thailand heeft in een interview verklaard, dat Thai land ook na het FranschJapansche accoord en de'zending van Japansche troepen naar Fransch Indo-China de meest strikte neutraliteit zal blijven handhaven. Alle andersluidende ge ruchten dementeerde de plaatsver vangende minister. HOPKINS ONTVANGT DE PERS TE MOSKOU. Helsinki, 31 Juli. (D.N.B.) Naar de Sovjetradio meldt, heeft de persoon lijke vertegenwoordiger van presi dent Roosevelt, Harry Hopkins, na zijn onderhoud met Stalin en Molotof de, correspondenten der buitenland- sehe pers ontvangen en verklaard, dat hij op speciaal verlangen van Roosevelt naar Moskou -is gekomen om met Stalin te spreken. Hopkins kondigde aan, dat hij nog twee of Tentoonstelling. Berger Kunsthandel b. d. Ruïne té Bergen, tent. interieurs oude Holl. kerken. Kunstzaal „De Takel", Dorpsstraat 14 Bergen, tot 8 Augustus expositie van werken van J. M. Graadt van Roggen. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer De baas in huis (kom.); hoofdrollen Hans Moser, Maria An- dergast en' Leo Slezak. Toegang voor eiken leeftijd. Harmonie-theater, 7.30 uur, hobfd- nummer De Zweedsche nachtegaal (rom.); hoofdrollen Use Werner, Joachim Gottschalk en Karl Ludwig DiehL Toegang voor eiken leeftijd. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer De school des levens (hum.- rom.); hoofdrollen Kathe von Nagy, Lucie English, Ilse Werner en Theo Lingen. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Gevaarlijke vrouwen (sport film) hoofdrollen Erminio Spalla, Augusto Lanza en Evi Maltagliati. Toegang boveh 18 jaar. drie besprekingen met Stalin zal voe ren. Voorts gewaagde Hopkins van de „bewondering", die in de Ver. Staten waargenomen kan worden voor den strijd der Sovet-Unie, van de hulp, die de Ver. Staten den Sov jets willen verleenen, echter zonder dat hij bijzonderheden omtrent deze hulpverleening verstrekte. Omtrent de kwestie der betaling van de Ame- rikaansche leveranties aan de Sovjet- Unie verklaarde Hopkins nog, dat Stalin daardoor geen moeilijkheden zou krijgen. Hopkins is, naar de Mos- kousche radio hieraan toevoegde, vergezeld door twee Amerikaansche deskundigen. Hij heeft zijn intrek ge nomen in de ambassade der Ver. .Staten. Inlevering non-ferro-metalen. - Rijksduitschers moeten de door hen in te leveren non-ferro-metalen af geven ten kantore van de „Orts- gruppe" der N.S.D.A.P. binnen wier terrein zij verblijven. Tegelijk moe ten zij de hun door den plaatselij ken burgemeester verstrekte aan- meldingskaart terzelfder plaatse in dienen. OPGAVE i AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Donderdag 31 STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 II 331/a Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1939 BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 2.50 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Phil. Gloeil. Gem. Bezit CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Sensmbah Juli 1941 Vor. k. 99% 99ls/i<; 93'/Ï 94 118% 132 1 84% 121 „89% Si 1 130% 222% 417% 248 230 118 243 26'.% 219 137 159 130 118% 144 165 174% 225 277 223 plm 2 u 997/8 92%« 94 118% 132 184 121 143% 89 315 123% 222% 411 248 2?0 116 239% 264 217 137 160 129 117% 142 164 1U% 225 276 223 Uw drukwerk, groot of klein is bij ons in handen van goede vaklieden. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2