I Oproep vart tot de com STAD EN OMGEVING „Het Noord-Hoüandsch landschap". OP ZOEK NAAR RUST. LAATS AGENDA KERK EN SCHOOL EERSTE BLAD r EERSTE BLAD Alkmaar, Vrijdag. ER IS VOLDOENDE VLEESCH. Er is deze week op bon 28 en dit geldt ook voor de Vrijbank voldoende vleesch bij de slagers ver krijgbaar. Wij herinneren er aan dat bon '28 tot en met Zaterdag nog geldig is. maar daarna niet meer. Vanaf Zondag 3 Augustus tot en met Zaterdag 9 Augustus is bon 29 voor vleesch en vleeschwaren gel dig. Deze bon maakt een uitzonde ring op de bepaling, dat alle bonnen welke geldig zijn van 3 tot 9 Augi reeds Zaterdag 2 Aug. kan worden gebruikt. Zaterdag gebruike men dus alleen bon 28 en de volgende week bon 29. Een rantsoen vleesch is 100 gram. hat gewicht van been inbegrepen. Elke vleeschbón geeft recht op een half rantsoen, elke bon „vleeschwa ren" op een heel rantsoen. Voor „vleeschwaren" geldt voor diverse soorten een verschillénde gewichts bepaling. DE KAASMARKT. De regen was oorzaak van een gering vreemdelingenbezoek op de markt. De aanvoer 41000 kg kaas was 12000 kg minder dan de vórige week, zoodat de droogte van de laatste maand, met als ge volg een verminderde melkgift, door bet weinige gras op het land, na den hooioogst, zich reeds ge ducht deed gevoelen. De regen van deze week was dan ook voor de veeteelt en akker bouwproducten zeer welkom. Ver wacht mag worden, dat zich nog een flink grasgewas ontwikkelt, met als gevolg een verhoogde kaasaanvoer over enkele weken. Slechts een enkele partij kaas werd, als zijnde te duur verkocht, afgekeurd. Over het algemeen werden de maximumprijzen be steed. VACANTIE CENTRALE WERKPLAATS. Van 4 tot en met 9 Augustus is de Centrale Werkplaats voor Jeugdige Werkloozen wegens vacantie geslo ten. GESLAAGD. De heeren R. van Amerongen en C. Kostelijk alhier zijn geslaagd voor het toelatingsexamen van de universiteit, diploma A (Staatsexa men). VOOR 5800 OPGELICHT. Een bewoner van Amsterdam en een uit C&stricum hebben aangifte gedaan, dat een Haarlemmer hen heeft opgelicht voor 5800. Hij zou hun nieuwe rijwielbanden leve ren, welke leverantie echter niet is doorgegaan. DE ERWTENOOGST VALT TEGEN. De stand van de erwten valt aan den Langendijk over het alge meen erg tegen. Nu men begint met het losmaken van de strui keen, komt m€n tot de ontdek king, dat er veel zwarte scheden aan zitten, terwijl er veel worm in de erwten voorkomt. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE HEERHUGOWAARD. Gistermorgen heeft zich in deze gemeente een geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan in een als tijdelijke woning ingerich te kippenschuur. Toen de bewo ner, de heer R., een uit Den Hel der gekomen „vluchteling", ont waakte en wilde opstaan, -'erd hij overvallen door een duizeling, waardoor hij tegen den Vloer viel en zijn hoofd verwondde. Twee medebewoners ondervonden de zelfde verschijnselen van duizelig heid. Een terstond geroepen ge neesheer constateerde kolendamp vergiftiging en adviseerde tot een rust gedurende een paar dagen. De toestand van de patiënten is thans rede-lijk goed. HONDJE KOMEN AANLOOPEN. Aan het bureau van politie te Alkmaar zijn inlichtingen te beko men omtrent een klein bruin hond je met witte borst en witte streep over den kop, dat bij een der inge zetenen is komen aanloopen. Hqt dier zal eenige dagen ter be -, schikking van den eigenaar wor den gehouden. CAFE DE HENGELAAR TE OUDORP. Het bekende café De Hengelaar te Oudorp, dat verdwijnen gaat in ver band met den aanleg van den pro vincialen weg, zal Zondag de slui ting vieren met het optreden van het gezelschap Jopie Keizer en Piet Groenendaal, terwijl er natuurlijk ook muziek zal zijn, en wel van de Sonny Band. Ook Dinsdag zal op deze wijze de sluiting worden gevierd, waarna om 10 minuten vóór elf de definitieve sluiting zal plaats hebben. Dan zal het gedurende een halve eeuw door de fam. Leering gedreven café hebben opgehouden te bestaan. WEINIG ANDIJVIEPLANTEN. Er fvorden thans weinig andijvie- planten geteeld door dè Langedijker tuinbouwers. Velen telen niet eens genoeg voor hun eigen bedrijf, zoo dat er van anderen moet worden gekocht. Men moet echter naar el ders. Doch ook in de omgeving en vederop zijn er weinig te verkrijgen. RIJKSDUITSCHE KUNSTENAARS IN NEDERLAND. 's-Gravenhage, 30 Juli. Tot alle in Nederland wonende Rijksduitschers, die zich als beroep of nevenberoep op kunstzinnig terrein bewegen, als kunstschilders, teekenaars, musici, architecten, tooneelspelers, artisten en schrijvers, wordt hiermede het verzoek gericht, hun naam, beroep en geboortedatum schriftelijk mede te deelen aan het volgende adres: Leiding van het „Arbeitsbereieh" der N.S.D.A.P. in Nederland, Kul- turamt, den Haag, Andries Bicker- weg 6. Het Kulturamt neemt de zorg en de bescherming over alle Rijksduit- sche kunstenaars in Nederland op zich. Dit veTzoek tot aanmelding geldt niet voor de leden van het Duitsche arbeidsfront. Nadere inlich tingen zijn bij het Kulturamt ver krijgbaar. Drukwerk is meestal haastwerk. Wij zijn daarvoor speciaal ingericht. N. V. HEKMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. Jaarvergadering te Sint Maartensvlotbrug. Te Sint Maartensvlotbrug, waar men eenerzijds uitziet over het fraaie, vlakke polderland en aan e.e andere zijde de duinen een goud blonde afsluiting vormen van het Landschap, heeft de stichting „Het Noord-Hollandsch Landschap" Donderdag haar jaarvergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer H. de Bordes. Deze sprak in zijn openings woord zijn voldoening uit over de groote opkomst en herdacht den overleden eere-voorzitter der stichting, mr. dr. A. baron Röell, aan wiens arbeid op het gebied van natuurbescherming de stichting zoo veel te danken heeft. Tal van landschappen zijn mede door zijn werk als provinciale goederen blij ven voortbestaan.. In het jaarverslag, dat de secre taris, mr. H. Westermann, daarop uitbracht, wordt herinnerd aan den aankoop van het bosch „Wildrijk" ir. de gemeente Zijpe, dat, nadat hierin verschillende werken waren uitgevoerd, op 22 Mei j.l. voor het publiek onder zekere voorwaar den werd opengesteld. Verder gelukte het de stichting een terrein te pachten van het de partement van defensie, ongeveer 5 ha groot, gelegen ten Noorden van de spoorbaan Amsterdam Haarlem, even voorbij Halfweg en dat den naam draagt van „De Batterij". Het is een oud militair werk met een steenen koepel en een geschutsvoetstuk en diende het laatst als munitiebergplaats. Ook over een aangrenzend ter- reintje van 2 ha, het „Spaarnwou- derven", is een zekere zeggenschap verkregen. Het ligt in de bedoeling in de toekomst 'beide terreinen, welke uit natuurkundig oogpunt belang rijk zijn, als eigendom der stich ting te verwerven, doch op het oogenblik is het nog niet mogelijk, dit plan te verwezenlijken. Het Twiske-gebied. Minder opgewekt is de toon van het jaarveerslag, waar het gaat -ovetr het plassengebied tusschen Oostzaan en Landsmeer. Onver moeid heeft de stichting, tezamen met de contact-commissie inzake natuurbescherming, sinds 1937 al les in het werk gesteld om ,het voor dit gebied, vooral ornitholo gisch van groote beteekenis, drei gende onheil in den vorm van ontginning af te wenden. Helaas heeft niets mogen baten en zijn de ontginningswerkzaamheden waar van de kosten op circa 10.00-0 per ha werden* begroot) inmiddels be gonnen. Zelfs de terreinen van de Ver .tot behoud van natuurmonu menten, in dit gebied gelegen, ble ken zoo schrijft de secretaris niet veilig voor deze ontginnings woede. Toch heeft het bestuur der stich ting eenige hoop, dat de krachtige actie voor het Twiske nog eenig. resultaat zal hebben en wel in de toekomst voor andere, soortgelijke gebieden. Ten slotte maakt het jaarverslag met ingenomenheid kennis van de instelling van een rijksdienst voor het nationale plan en van de be noeming van het medebestuurslid dr. ir. F. Bakker Schut tot direc teur van dat bureau. Blijkens het verslag van den penningmeester, dat daarna aan de orde kwam, is 1940 ook financiee: een gunstig jaar voor de stichting geweest. Het aantal contribuanten is, vooral sinds de openstelling van .Wildrijk", aanzienlijk toegeno men en ook het eerste halfjaar van 1941 heeft goede verwachtingen gewekt. De volgens rooster aftredende bestuursleden, de heeren W. M. Dudok, P. Kikkert,- G. Nobel, mr. H. C. Leepiorst, G. J. Lovink, G. Ritmeester en J. L. Tadema, wer den bij acclamatie herkozen, waar na het voorstel tot het verleenen van volmachten aan het dage lij ksch bestuur met betrekking tot eventueele aankoopan van terrei nen zonder discussie werd aange nomen. Aan het slot der vergadering kwamen nog verschillende onder werpen ter sprake, xo.a. het behoud van het duinterrein tusschen Haar lem, IJmuiden, Zandvoort en Vel- sen, pl.m. 3000 ha groot, dat lang zaam maar zeker achteruitgaat; de kleine plassen ten Westen en ten Zuiden van het Alkmaardermeer; de afgravingen van de zanderijen bij de spoorbaan te Bussum en de plannen tot verbetering van de omgeving van het oude Wasch- meer ten Noorden van Hilversum. De voorzitter zegde toe, dat aan al deze terreinen de noodige aandacht zal worden geschonken. Daarna ving het gezelschap een wandeling aan naar het nabijgelegen „Wildrijk", de nieuwe aanwinst van de stichting, welke met veel belang stelling in oogenschouw werd ge nomen. In den namiddag Werd een bezoek gebracht aan het „Zwanenwater". DE PROEFPOLDER IN HET GEESTMER-AMBACHT. Het bestuur, van de veilingsver- eeniging „De Noordermarktbond" heeft Donderdagmiddag een excur sie gemaakt naar het proefbedrijf van de provinci<? Noordholland in den proefpolder aan den nieuwen weg. Het gezelschap heeft onder lei ding van den bedrijfsleider, den heer C. Kliffen, de heele inrichting var, het bedrijf bezichtigd. Er worden op dat bedrijf verschillende belang rijke proeven genomen. Zoo zijn er twee koolschuren, één volgens de oude methode ingericht en één, waarbij gebruik is gemaakt van de nieuwste principes. De resultaten van de "bewaring in deze schuren worden nu al een paar jaar met el kaar vergeleken. Ook is er een moderne poterbe waarplaats, in welk glazen huisje ongeveer 7000 kg. poters kunnen worden bewaard. Een groot gedeelte van het be drijf wordt ingenomen door allerlei proefnemingen. Zoo is er een ge deelte, waar niet minder dan 710 aardappelsoorten worden gekweekt, om daaruit een geschikten aard appel te selecteeren.Voorts zijn er proeven met verschillende soorten boonen en erwten en uien. Onder die proefnemingen is er ook een, uit gaande van ir. Van Beekom, van de Uienfederatie, met z.g. pootuitjes. Deze uien worden, als ze een door snede hebben van ly, a 2 c.m., ge plukt en daarna tot het volgende jaar bewaard onder een bepaalde temperatuur. In het Voorjaar wor den ze uitgeplant met het resultaat dat de op deze wijze gepote uien veel vroeger klaar zijn dan de ge wone eaai-uien. Dit kwam duidelijk tot uiting in deze proef, waarbij zaai-uien als vergelijkingsmateriaal naast de poot-uien waren gezaaid De gepote uien waren veel grooter Men hoopt hierdoor te bereiken, dat er eerder uien aan de markt ko men, waarvoor dan in normale tij den ongetwijfeld betere prijzen zul len worden besteed. Op het bedrijf worden ook andere proeven geno men, bemestingsproeven. Dit alles werd door den bedrijfsleider duide lijk toegelicht tijdens den rondgang over het bedrijf. Dit is geheel ten dienste 'van den tuinbouw en staat voor iedereen open. Aangezien de meening nogal heerscht dat het be drijf niet toegankelijk is voor het publiek, vestigen wij er de andacht op, dat ieder in de gelegenheid is, dit bedrijf te bezichtigen, de be drijfsleider staat het publiek gaar ne ten dienste. Vermelden wij nog, dat een ge deelte van het bedrijf thans in ge bruik is bij menschen, die door de herverkaveling van den Zuidschar- w,euder polder hun land een jaar moesten missen. Deze tuinders zou den eerst land krijgen in de Wierin- germeer, maar nu is deze oplossing gevonden. Men is daardoor lang zoo ver niet van huis, hetgeen wel van belang is in dezen tijd, met zijn ver voersproblemen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar, op alle Woens- en Zaterdagen van des voormiddags 11 uur tot des namid dags 1 uur, de volgende voorwer pen, als gevonden gedeponeerd in het tijdvak van 23i—30 Juli 1941: een zil verbon a 1, een huissleutel, een sierspeld, een ledig étuitje, een cein tuur van een regenmantel, een speld je „Hosanna", rechter gummilaars, een doublé horlogerandje, een ge breid kinderportemonnaitje, een grijze heerenhoed, een bruine dames handschoen, een bruine damestasch met inhoud, een textielkaart, een sleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende personen, de volgende voorwerpen, als gevonden aangegt ven in hetzelfde tijdvak: een nikke len heerenarmbandhprloge, van Hug- ten, Wildemanstraat 24; een duim stok, Verhogen, Frans Halsstraat 1; een barnsteenen sierspeld, Heyden- rijk, van Houtenkade 48; 3 midden standszakboekjes, de Vries, Luttik Luttik Oudorp; zilverbon a 2.50, Goudsblom, Heilooërdijk 24} porte- monnaie inh. postz., Kaandorp, Nieuwpoortslaan 12; een zakmes, Den Hartig, Spoorstraat 59. Een ringetje met rood steentje, Vellinga, Friescheweg 30; beige sportjasje, Smiers, Uitenbosschstr. 2; dop van afsluitfilter dieselmotor, Borjesortj Kanaaldijk 18; portemon- naie met inh., Voorman, Boterstr. 16; zwempak in handdoek, Oudhoff, Hoeverweg 11; blauwe sjaal, Zwaan, v. d. Boschstraat; kapje v. e. re genjas, Ibink, Laat 181; een lepel tje, Jacobse, Emmastraat 62; witte ceintuur, Harder, Achterstraat 44; bos sleutels, Postkantoor; een gym schoentje, Gerritsen, Oüdegracht 231; een garbardine regenjas, E. de Geus, p.a. Wijdenes, Noordzijpad 26, Opperdoes; een bruine dames hoed, Kramer, Stationsweg 112; een paar blauwe dameshandschoenen, Tappe, Westerweg 258; portemon- naie met inh., Bourgogne, Metius- straat 8. Indien men wederom in het be zit is van een verloren voorwerp dient men hiervan kennis te geven aan het bureau van politie te Alk maar. INGEKOMEN PERSONEN. A. Zee, N.H., broodbakkers knecht, Koningsweg 36, van Lands meer. M. C. den Hartog, Ger.K., verpleegster, Wilhelminalaan 11, van Renkum. N. Mostert, N.H., verpleegster, Wilhelminalaan 11, van Renkum. A. M. Karhof, R.K., zonder beroep, Zilverstraat 2, van Beemster. A. Bloem, geen, zonder beroep, Luttik Oudorp van Heemstede. R. P. Jansen, geen, zonder beroep, Nieuwpoorts laan 170, van Arnhem. R. Prins, D.G., typograaf, en echtgenoote, Stuartstraat 4a, van Schagen. A. van Vliet, N.H., automonteur, en echtgenoote, en kind, Nieuwesloot 4a, van Schiedam. C. J. Schut, geen, timmermansknecht, en echt genoote, Houthavenstraat 7, van Den Helder. M. B. Kuilboer, R.K., zonder beroep, Westerweg 10, van Goor. W. Roorda, Ger.K., zonder beroep, Heilooërdijk 13, van Groningen. C. ManshandePut- ker, R.K., zonder beroep, Baan- singel 37a, van Oudkarspel. P. de Vries, R.K., drogistbediende, Omval 45, van Heiloo. J. C. Oud, R.K., kappersbediende, Sta tionsweg 98, van Bergen. J. M. de Vriesde Graaf, R.K., zonder beroep, Omval 45, van Heiloo. C. Spaan, R.K., tuindersknecht, Nieuwpoortslaan 101, van Heiloo. H. Rol, N.H., kamermeisje, Pr. Julianalaan 14, van Bergen. G. de WitZwakman, N.H., zonder beroep, Pr. Julianalaan 14 van Heiloo. B. Cohen, N.I., dienstbode, Macl. Pontstraat 9, van Cuyk. W. J. Hakhoff, N.H., dienstbode, Prinses Julianalaan 14, van Zwaag. P. J. van Harselaar, geen, asp. instrument maker, Brouwerstraat 7, van Bever wijk. W. van Duin, R.K., aanne mer, en gezin, Liefdelaan 1, van Vel- sen. N. Ham, geen, h. in de huish., Prinses Julianalaan 14, van Doorn. G. de Lange, R.K., dienstbode, Kenn.straatweg 115, van Beverwijk. M. A. van der Veerde Winter, R.K., z.b., Brêedstraat 23, van Castri- cum. G. J. Huiberts, R.K., groen- tenboer, Leegwaterstraat 1, van Oudorp. J. A. Ruijterman, N.H., leerl. verpleegster, Wilhelminalaan 11, van Laren (N.H.) E. J. H. van Leeuwen, N.H., ambt. Ned. Heide Mij. Macl. Pontstraat 18, van Enschede. N. A. B. Piek, R.K., melkknecht, Geestersingel 24, van 's-Gravenhage. J. J. Dijkers, R.K., monteur HABO, Snaarmanslaan 137, van den Helder. VERTROKKEN PERSONEN. R. B. Huiskamp, slager, R.K., van Metiusstraat 14 naar Rheden. J. C. Goemans, vertegenwoordiger, R.K., van Leeuwenhoekstraat 17 n. Wormerveer. M. J. H, Koppe, wed. van Th. Pater, z.b., R.K., van Fnidsen 115a naar Zuilen. M. W. Schakel, onderwijzer, G.K., van Maclame Pontstraat 18 naar Meer kerk. A. Schaper, echtg. van J. L. C. Thomas, z.b., R.K., van,Fnidsen lila naar Bussum. W. G. Schie- veis, echtg. van J. Kamp, z.b., R.K., van Lyceumstraat 51 naar Delft. A. H. de Krijger, dienstbode, G.K., van Clarissenbuurt 21 naar 's-Gra venhage. K. IJff, kantoorbedien de, geen, van Kennemerstraatweg 40 naar Enkhuizen. E. Schuur man, kleermaker, geen, van Ooster burgstraat 17 naar Koedijk. W. C. Swart, monteur, geen, van Friesche weg 42 naar 's-Gravenhage. J. G. Prins, echtg. van J. J. Kooger, z.b., R.K., van Boomkampstraat 44a naar Amsterdam. P. J. Kooger, R.K., van Boomkampstraat 44a naar Amersfoort. G. A. Hermse, z.b., N.H., van Prinses Julianalaan. 1 naar Rotterdam. T. van Til, dienstbo de, geen, van Stuartstraat 31 naar den Helder. H. J. M. Zweerus, leerling academie voor beeldende kunsten, geen, van Ruysdaelkade 3 naar Amsterdam. E. A. Frielink, onderwijzeres, geen, van Rem- brandtstraat 17 naar 's-Gravenhage, G. A. Fakkel, koopman in sport artikelen, N.H., ee echtg., van Bis Op zoek naar een vacantie-oord van rust en stilte heb ik de bemid deling ingeroepen van een centraal propaganda-bureau van een fede ratie van Vereenigingen voor vreemdelingenverkeer in een be paalde streek van dit land. En per keerende post ontving ik een stapel prospectussen waarin zoo rumoerig geschreven wordt over de stille rust en de rustige stilte in elk der twintig aangesloten plaatsjes dat ik er lichelijk onrustig van geworden ben. Het is ook zoo vermoeiend dat de V. V. V.'s in kleinere gemeenten meenen het aan de rust van hun dorp verplicht te zijn je een lijst voor te leggen van het volledige be stuur van de Vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenver keer: van dén eere-voorzitter, den edelachtbaren heer burgemeester, tot en met den tweeden commis saris, die tevens kapper is. Het zal wel heel belangrijk zijn, maar wat kan het me schelen hoe de dorpsgenooten heeten die an- sichtskaarten, koekjes, huishoude lijke artikelen en schrijfbenoodighe- den verkoopen. Het is wel erg interessant maar wat heeft het 'met de plaatselijke rust en stilte te maken dat het postkantoor daar geopend is van 912, 23 en van 67 uur en dat een tandarts er eenige malen per week zitting houdt. Het is erg vriendelijk dat men mij per prospectus mededeelt dat „mannen als Edison, Ford en zoo vele andere groote uitvinders zich den tijd gunden om te visschen en vacarttie te houden, om daardoor hun zenuwen weer te kalmeeren en daardoor met onverzettelijke wils kracht hun geestelijke vermogens aan het werk te zetten". Maar als rustzoekende is mijn wilskracht niet meer zoo onverzettelijk dat ik me daarin wensch te verdiepen, want mijn geestelijke vermogens vragen voorloopig alleen maar rust en stilte. Het is hoopgevend als men ineen proispe'ctus leest dat „ons dorp een rustig oord" is. Men kijkt evenwel vreemd op in datzelfde geschrift te lezen: „Wanneer de tijd daarvoor is aangebroken trekt de fanfare onder groote belangstelling door de stra ten en dan vliegen de deuren en de ramen open om toch maar niets te missen van de vroolijke klanken die dan de lucht vullen". Maar dan lees ik plotseling in zoo'n reclame-drukwerkje deze re gels: „Rust, die uitgaat van het stillé ven, van de uitgestrekte heide de bosschen en de akkers; rust, die u hoort in het kabbelen der vele beken; rust, die zich manifesteert in de kronkelende rivierIk ben tot rust gekomen, want ik weet nu waar ik heen moet. Tentoonstelling. Kunstzaal „De Takel", Dorpsstraat 14 Bergen, tot 8 Augustus expositie van werken van J. M. Graadt van Roggen. Bioscopen. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Vuur in den nacht (rom.); hoofdrollen Anna Dammann, Ernst von Klipstein, Gertrud Meyen en Otto Wernicke. Toegang boven 18 jaar. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Burgemeester-comediant (kom.); hoofdrollen Weisz Ferdl; Paul Rich ter en Irene Ander. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag voorstelling om 2 uur, 4.15 en 7.15 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Artistenpension (hum.); hoofd rollen Ida Wüst, Theo Lingen en Sabine Peters. Toegang voor alle leeftijden. Zondag voorstelling om 2 uur, 4.15 en 7.15 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Krambambuli (rom.-sens.); hoofdrollen Victoria von Ballasko, Paula 'Pfluger, Sepp Rist, Rudolf Prack, en de hond Krambambuli in de titelrol. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 3 Augustus. Sluitingsfeest in café De Hengelaar te Oudorp. ZUIDSCHARWOUDE. Afscheid burgemeester. - Don derdagavond hebben de ambtenaren en de burgerij in intiemen kring af scheid genomen van burgemeester jhr. van Spengler, die tengevolge van de samenvoeging der gemeenten als burgemeester heengaat. De schei dende burgemeester heeft zich mo gen verheugen in vele blijken van belangstelling. schop Bottemannestraat 72 naar Lei den. D. Spaan, kantoorbediende, N.H., en echtg., geen, van Comans- straat 21 naar Amsterdam. W. J. Kemp, kruidenier, N.H., van Berger- weg 42 naar Apeldoorn. T. Baar- da, z.b., G.K., van Kennemerstraat weg 33 naar 's-Gravenhage. N. J. van Leeuwen, advocaat en procu reur, R.K., van Oudegracht 245 naar 's-Hertogenbosch. P. A. M. Mes- selaar, echtg. van H. B. Brummel- huis, z.b., R.K., vanWaerdendelstraat 8 naar Denekamp. C. Sint, ma chinist, N.H., en gezin, van Dijk 30a naar Wisch, Terborg. A. C. Loos, leerl.-verpleegster, R.K., van Van Everdingenstraat 18 naar 's-Graven hage. D. Oudes, stoffeerder, H.A. Z., van Eilandswal 10 A naar 's- Hertogenbosch. J. M. Holtes, accountant, H. Ev. L., en ge zin, geen, van Costerstr&at 9 naar Voorburg. T. Koopman, slager, R.K., van Spoorstraat 10 naar Zuid- scharwoude. C. A. Eerkens, sto ker-olieman, R.K., en gezin, van Tienenwal 60 naar den Helder. J. J. van Stein, bakkersknecht, R.K., van Langestraat 44 naar Heemskerk. A. C. Pieters, verpleegster, geen, van Wilhelminalaan 11 naar Kat wijk. L. N. Kouwen, dienstbode, N.H., van Nassaulaan 51 naar Haam stede. S. C. Siewers, z.b., geen, en echtg., N.H., van Stuartstraat 89 naar Anna Paulowna. K. M. Koopman, leerL-verpleegster, R.K., van Van Everdingenstraat 18 naar Rotterdam. A. E. Pronk, kleer maker, R.K., van Zeglis 25 naar Hei loo. J. J. Kroone, opz. R.W.S., N.H., van Van Everdingenstraat 2E naar Arnhem. B. J. Kaandorp, Werker Ned. Arbeidsdienst, en ge zin, R.K., van Stuartstraat 27a naar 's-Gravenhage. K. A. Klugt, rij wielbewaarder, geen, van Heul 14 naar Heiloo. C. Müller, leeraies Lyceum, R.K., van Kennemerstraat weg 117 naar Heiloo. J. de Haas, dienstbode, R.K., van Kennemer straatweg 117 naar Heiloo. W. C. Olthoff, hotelhouder, geen, en ge zin, van Prinses Julianalaan 1 naar Zeist. D. M. Oosterdag, kraamver zorgster, N.H., van Nicolaas Beets- kade 66 naar Berlijn. J. Olie, monteur, geen, van mr. P. J. Troel- i strakade 56 naar Oldenzaal. NOORDSCHARWOUDE. De adrdappelveilingen. - De Noordermarktbond zal, naar wij ver nemen, te beginnen met de volgende week, ook om den anderen dag vei ling .houden voor aardappelen. De veilingdagen hiervoor zijn Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Schoolfeest r.k. par. school. - Het schoolfeest van de r.k. par. scholen, dat Donderdagmorgen op het voet balterrein achter de r.k. kerk zou worden gehouden, is uitgesteld tot hedenmiddag in verband met het slechte weer. 's Middags werd in De Burg een filmvoorstelling gegeven, verzorgd door de bioscoop van Kok Co., welke itstekend geslaagd kan v/orden genoemd. „Soli Deo Gloria". - De chr. zang- vereeniging „Soli Deo Gloria", direc teur Paul Kok, welke heeft deelge nomen aan het bcndsconcours te Zeist, behaalde den lsten prijs met 314 punten. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 3 AUGUSTUS 1941. ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, ds. Lans, van Vlaardingen (voor ds. Kleyne); 5 uur, ds. Kalkman, van Am sterdam (vac.-ds. Warners); 7 uur, jeugddienst, ds. J. C. Ko ningsberger, van Amsterdam. Kapelkerk, 10 uur, ds. Prins van Wijngaarden. Remonstrantsch Geref. Gemeen te, 10,30 uur, dr. Haentjens, em. pred. Ev. Luth. Kerk (Oudegracht), geen dienst. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 en 5 uur, ds. Couvée, van Hillegersberg (extra coll. diaconie). Herst. Apost. Gem., Toussaint- straat, 9.30 en 4 uur en Woensdag avond 7.30 uur, dienst. Vrije Ev. Gem., Koorstraat 10, 10 en 7 uur, ds. Ruys; onderwerp: „Het bruiloftskleed". Ned. Chr. Gemeenschapsbond, 3.30 uur jongeliedensamenkomst; Vrijdagavond 8 uur bijbelbespre king vrouwen, Oudegracht 208; Za terdagmiddag 4,30 uur bidstond, Oudegracht 208. Ned. Léger des Heils, Hekelstr. no. 9; 10 uur dankofferdienst, 5 uur kindersamenkomst, 8 uur heilsbij- eenkomst; Dinsdag- en Donderdag avond 8 uur samenkomsten; Vrij dagavond 8 uur ontspanningsbij eenkomst voor mannen; alle diens ten staan o. 1. v. kapt. M. v, Stein. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. van Mullem; (onderwerp: „Een linnen gordel" (Synodetekst: Jeremia 13 1—11). BERGEN, 9.30 uur(doop), ds. van den Kieboom. Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Minnen. „Luistert niet r verkeerde raadgc Amsterdam, 1 commissaris voor de vak gen, de heer H. J. Wouden den volgenden oproep roomsch-katholieke en pre christelijke arbeiders geri „Sedert 25 Juli 1941 ber den rijkscommissaVis voor Nederlandsche gebieden bi commissaris van het R.K denverbond en het Chris Vakverbond. Deze benoeming heeft vonden ip het belang van landschen arbeider, nu en komst, en heeft in geen zicht de bedoeling de goi overtuiging van de leden nisaties aan te tasten of f te doen. Mijn benoeming heeft h de tweeledige karakter: 1. De noodzakelijke ec ordening in Nederland, wa een hechtere samenvatti Nederlandsche arbeidei noodzakelijk is, te bevorde 2. De bestaande rechter ganiseerde arbeiders te bi te handhaven en te verbei Deze béide voor de 1 sche arbeiders belangrijke lingen kunnen alleen dai zenlijkt worden, indien i peeringen in de vakbewe traal worden geleid. He waarop dé sociaal-econom sitie van den Nederlands beider wordt bepaald, is Nederlandsche arbeiders schappelijk. Ten opzichte van de van de arbeidsvoorwaarde ciale maatregelen, hebben derlandsche arbeiders in beroep, in dezelfde fabrie! zelfde werkplaats, op kantoor, hetzelfde gefnee lijk belang. Deze nieuwe ook voor komst noodzakelijke order de religieuze gevoelens va beiders in geen enkel op; De practijk heeft reeds dat bij sociaal-economischi stukken, in welker oplo vakbeweging in eerste haar taak vindt, religieuzi scheidingen van geen t zijn. Zoowel het opheffen van loosheid, bij de sociale ve bij het arbeidsrecht, bij d< Evangelisatie Maranath uur, ds. 't Hoen, van Bussi BERGEN AAN ZEE, 11 van den Kieboom. BROEK OP LANG Doopsge. gem., geen diens DIRKSHORN, av. 8 uur Mooy. DRIEHUIZEN, 10 uur, ds EGMOND AAN ZEE,gei 9.45 en 4.30 uur, de heer Eerden, cand. (Heidelb. Ca dag 31; maandcoll.) Vrije Ev. gem., Woensda; uur, bij gunstig weer, str; king op het terras bij gen", door ds. Ruys. EGMOND AAN DEN HOI uur, ds. Bloemhoff (bevest: ds. Veenhuysen); intrede d huysen. GROET, geen opgave on GROOTSCHERMER, 10 i Bobeldijk. i HEILOO, n e g en u u Bloemhoff (tekst Rom. 1 derwerp: „Het Evangelie is Ned. herv. -evang. verg. Kerklaan, 10 uur, de heer hardt, van Alkmaar. HEERHUGOWAARD, geer KOEDIJK, 10.30 uur, i Korndörffer. LIMMEN, 2 uur, ds. van NIEUWE-NIEDORP, 3 i de Mooy. NOORDSCHARWOUDE, u., ds. L. J. v. d. Kam, vai (extra coll.) OBDAM, 10.30 uur, ds. K OOST-GRAFTDIJK, geei OTERLEEKSTOMPE 10.30 uur, dienst te Ston ds.J. M. de Jong. OUDE-NIEDORP, geen OUDKARSPEL, geen die: SCHAGEN, Geref. kerk, 2 30 uur, de heer Koolstn te Utrecht. SCHERMERHORN, 10 i Eoerendonk. SCHOORL, geen opgav vangen. STOMPETOREN, Evan 10 uur, de heer Poorter, var UITGEEST, 10 u., ds. Ha Evangelisatiegebouw Sedi uur, de heer Besselaar; 11 Zondagsschool. URSEM, geen dienst. VEENHUIZEN, 2.30 uur, J. van der Kam, van Zwolli WARMENHUIZEN, geen WEST-GRAFTDIJK, 7,30 Loysen. WINKEL, 10.30 uur, ds. d ZUIDSCHARWOUDE, geen ZUIDSCHERMER, geen

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2