DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Opnieuw een uitgebreide aanval op Moskou. .Duitschland strijdt voor Europa De strijd in het Oosten. Roosevelts volmachten uitgebreid. Duitsch-Mexicaansche notawisseling. Syrië en Indo-China. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FftONÏÊN Tegen de Sovjets 876 00 VERDUISTERINGS- TIJDEN van 21.24 tot 6.09 op 20.40 onder 5.15 Weygand rechtstreeks onder Darlan. De Sovjet-ambassades in Parijs en Berlijn doorzocht. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 183. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Woensdag 6 Augustus 1941 Het Duiische legerbericht. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 5 Aug. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt békend: In de Oekraïne werden uitvals- pogingen van de in een nauw ge bied samengedrongen vijandelijke strijdkrachten verijdeld. Deelen van den vijand werden daarbij in den pan gehakt. Bij de uitbreiding van het gebied van doorbraak werd op 100 kilometer ten Z.O. van Smolensk een nieuwe vijan delijke afdeeling deels vernietigd, deels ingesloten. In Estland werd de stad Taps ingenomen. Gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht zonder ophouden militaire voor de oorlogvoering belangrijke inrichtingen te Moskou op succes volle wijze met brisant- en brand bommen. Bij aanvallen op de Brit- sche ravitailleeringsscheepvaart bracht het luchtwapen ver ten W. van Ierland en in het kanaal van St. George twee koopvaardijsche pen met tezamen 10.300 brt. tot zinken. In Noord-Afrika mislukte bij Tobroek een aanval van sterke Britsche strijdkrachten onder zwa re verliezen voor den vijand. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden ook vannacht aanvallen op Britsche steunpunten aan het Suez-kanaal. In den nacht van 3 op 4 Augustus vernietigden zij op de reede van Suez twee Britsche koopvaardijschepen met tezamen 18.000 brt. en troffen een groot passagiersschip op ernstige wijze. De vijand vloog- noch overdag, noch des nachts naar het gebied van het Duische rijk. In den strijd tegen de Britsche koopvaardij- scheepvaart brachten marine en luchtwapen in de maand Juli 407.600 brt. vijandelijke koopvaar- dijscheepsruimte tot zinken. Bo vendien werd een groot aantal vijandelijke koopvaardijschepen zoo zwaar beschadigd, dat zij voor geruim en tijd niet voor de ver zorging van het Britsche moeder land gebruikt kunnen worden. De verliezen, die de vijand als gevolg van mijnen geleden heeft, zijn in deze getallen niet inbegrepen. Het Duitsche opperbevel is tevreden. B e r 1 ij n, 5 Aug. (A.N.P.) De oorlog tegen het bolsjewis me in Sovjet-Rusland is thans de zevende week ingegaan. Uit dit feit, dat een ieder op de kalender kan aflezen, concludeert de propaganda van den vijand, dat de militaire toestand in het Oosten er ongunstig uitziet voor Duitsch land, waarvan weer een stroom van geruchten, beweringen, en combina ties het gevolg is, zuivere wensch- droomen, die zullen blijken niets anders te zijn geweest dan propa gandistische wenschdroomen. Be weerd wordt, dat de Duitsche mili taire leiding de Russen heeft on derschat, dat de Blitzkrieg mislukt is, dat de terreinmoeilijkheden on overwinnelijk zijn, dat de Russische moraal onbuigbaar is en dat de aan voer van materiaal voor het Duit sche leger belemmerd is, enz. enz. Steeds weer motiveert men deze be weringen met er op te wijzen, dat de zevende week van dezen veld tocht thans is begonnen. 'Wie echter over eenig geheugen beschikt, zal zich herinneren, dat precies dezelf de beweringen ook bij alle vorige veldtochten in dezen oorlog geuit zijn. Bij de actie in Noorwegen sprak Chamberlain zijn beroemde woord over de gemiste autobus. Churchill sprak van een beslissende fout der strategie van Hitier. Deson danks waren de operaties in iets meer dan vier weken ten einde. Tijdens den veldtocht in het Westen kwam er een reeks soortgelijke illus- sies: maar onder het gewicht der feiten, vielen zij alle in duigen. Het Duitsche ,-,reisplan". Toen de Duitschers in Noord-Afri ka den strijd aanbqnden, wees men er op, dat de Duitsche soldaten in dit klimaat niet gewend waren te strijden en dat de Engelschen de heerschappij hadden op de Middel- landsqhe Zee. Toch dreef generaal Rummel de Britsche legers terug naar de grenzen van Egypte. Daar staat hij thans, niet omdat de Engel schen zijn reisplan hebben onder broken, maar omdat het Duitsche reisplan zóó en niet anders luidt En alleen op het Duitsche reisplan komt het in dezen oorlog aan, op den Duitschen politieken en militai ren tijdtabel. Dit reisplan function- neert ook in Rusland. Het wordt daar met dezelfde regelmatigheid verwezenlijkt als in de vroegere veldtochten. Maar niet .met dezelf de punctualiteit zou men zeggen. Wat echter is punctualiteit in den oorlog. Een oorlog is geen wedren van hazewinden, waarbij de tijden op een stopwatch worden opgeno men. De oorlog onderscheidt zich van den vrede door het voorko men van toevalligheden, door factoren, die slechts b*j bena dering maar niet precies van te- varen kunnen worden bepaald. Niemand kon van te voren be palen, dat de oorlog in Polen precies 18 dagen, in Noorwegen 4 weken, in Frankrijk 6 weken zou duren. De tijden volgen uit het verloop der operaties. Be slissend is niet, wanneer deze. afloopen, maar hoe en waar zij zich afspelen. Gebrek aan sensatie Wanneer de oorlog in het Oosten voor de wereld dér toeschouwers een teleurstelling is, omdat hij de behoefte aan sensatie van eenige boulevardbladen niet even goed be vredigt als de vroegere veldtoch ten, dan is dat een zaak op zichzelf. Het Duitsche opperbevel is tevre den. Hoe tevreden het juist op dit oogenblik is, kan om militaire rede nen niet verraden worden. Daarover zal eerst het definitieve operatie- verslag opheldering geven. Dat is zoo de Duitsche gewoonte. Men be hoeft daarom niet in te gaan op strategische bijzonderheden. Rus land is tienmaal zoo groot als Po len, Noorwegen, België, Frankrijk, 'Griekenland en Kreta tezamen. De Russische veldtocht behelst de moei lijkheden en problemen van alle tot dusver gevoerde veldtochten bij elkaar. Iedere afzonderlijke hinder paal is reeds ergens eens overwon nen. Voor iedere moeilijkheid be staat een precedent. Des te natuur lijker is het, dat deze hinderpalen ook thans worden overwonnen. De autobus naar Moskou en nog ver der is niet gemist. Het stuur van dit voertuig ligt in Duitsche hand en het doel van de reis zal bereikt worden, evenals alle doelen, waar heen de autobus tot dusverre koers zette. De Duitsche tactiek. Het D.N.B. meldt uit Berlijn:-» Naar Associated Press uit New- York bericht, klampen bepaalde Londensche kringen zich krampach tig vast aan de stroohalm, dat de Duitsche troepen aan het O. front de uitputting nabij zouden zijn. Ook zou de val van St. Petersburg nog weken lang op zich kunnen laten wachten en ook zou er geen sprake zijn van de vernietiging van de Sov jet-legers in het gebied rondom Smolensk. Deze kringen, zoo wordt gemeld, doen wanhopige pogingen hun illusies ten aanzien van den toe stand in het O. staande te houden, terwijl de vernietigingsslag der Duitsche weermacht tegen de inge sloten Sovjetlegers zich met wiskun dige zekerheid in een niet te stuiten tempo voltrekt. Met het noemen van willekeurige namen van steden wil men in Londen de aandacht af leiden van het feit, dat het in dezen strijd niet gaat om het bezetten van steden, maar om de vernietiging van alle Sovjet-strijdkrachten. Smolensk zelf bevindt zich sedert 16 Juli vast in Duitsche handen, alle Londensche berichten ten spijt, Washington, 6 Aug. (D.N.B.) Het Huis van Afgevaardigden heeft goedkeuring gehecht aan het wets voorstel, waarbij de president der Ver. Staten gemachtigd wordt be slag te leggen op particulieren eigen dom, wanneer dat in het belang van de landsverdediging noodzakelijk geacht wordt. Het voorstel is naar den senaat doorgezonden. Naar Associated Press meldt, heeft het Huis van Afgevaardigden met 369 tegen 30 stemmen zijn goedkeu ring gehecht aan de nieuwe belas tingwet, waarmede men in het ko mende financieele jaar een begroo ting van 3.200.000.000 dollar moet dekken. Daardoor worden de belas tingen voor den middenstand bijna verdrievoudigd. Volgens Associated Press is een belastingontwerp van zoo grooten omvang nooit eerder in de Ver. Staten aangenomen. Het ontwerp gaat thans naar den senaat. De senaat heeft Dinsdag met 50 tegen 27 stemmen het voorstel van den republikein Taft afgewezen, dat beoogde den militairen diensttijd met slechts 6 maanden te verlengen. De Amerikaansche regeering eischt, zoals bekend is, een onbeperkte ver lenging van den diensttijd. Uitgaven in Juli. Washington, 5 Aug. (A.N.P.) De regeering der Ver. Staten heeft in Juli een bedrag van een rnjjliard dollar uitgegeven voor bewapenings doeleinden, zoo wordt uit Washing ton gemeld. Sedert den wereldoorlog is dit het hoogste bedrag, dat de Ver. Staten in den tijd van een maand voor de bewapening hebben beschikbaar gesteld. Vergeleken bij Juni is 130 millioen dollar meer uit gegeven, dat door belastingbetalers zal moeten worden 'opgebracht. Berlijn, 5 Aug. (D.N.B.) Tusschen den Mexicaanschen minister van buitenlandsche zaken en den Duit schen gezant in Mexico heeft een notawisseling plaats gevonden ten aanzien van de kwestie der „zwarte lijsten". Over de nota van den Mexicaan schen minister aan den Duitschen gezant méldt de „Dienst aus* Deutschland", dat men in de Wil- helmstrasse den toon van de nota niet in overeenstemming met het in ternationale gebruik acht en ver klaart, dat ook de inhoud van de nota de aangelegenheid in kwestie geen recht doet wedervaren. De Duitsche gezant heeft zijn stand punt ten aanzien van de „zwarte lijsten" zakelijk uiteengezet met een beroep op het Mexicaansche recht en het volkenrecht en de aandacht geweest op de ernstige schade, die de Duitsche handel in Mexico dooi de zwarte lijsten moet lijden. Hij heeft in zijn nota de Mexicaansche regeering ook voorstellen gedaan om benadeeling van den Duitschen handel te voorkomen. Indien men den vertegenwoordi ger der Duitsche regeering het recht betwist, zijn standpunt in deze aan gelegenheid te bepalen, dan is dit, aldus zegt men in de Wilhelmstrasse, onjuist, want het is het natuurlijke recht en zelfs de plicht van gezan ten, dat zij op de bres staan voor de handelsbelangen van hun lan den. De nota van den Mexicaanschen minister heeft, aldus vervolgt de „Dienst aus Deutschland", te meer verwondering gewekt, omdat de Mexicaansche regeering vroeger meermalen iedere inmenging van vreemde mogendheden in de struc tuur van het Mexicaansche econo mische stelsel heeft afgewezen. Men begrijpt niet, waarom men zich in Mexico opwindt over den stap van den Duitschen gezant, die in over eenstemming met het internationale gebruik is. Men acht het opvallend, dat Sumner Welles, in wien men den ontwerper der geheele actie meent te herkennen, zich op de zelfde wijze uitlaat als de officieele Mexicaansche kringen. Oilicieus oordeel. Vichy, 5 Aug. (D.N.B.) In een of ficieuze beoordeeling van de verkla ringen van den Amerikaanschen on derstaatssecretaris Sumner Welles wordt er op gewezen, dat het Syri sche probleem in geen enkele wijze te vergelijken is met het Indo-Chi- neesche. Syrië is het voorwerp van een aanval geweest, hetgeen niet het ge val is met Indo-China. De Indo-Chi- neesche Unie kan zich niet afzijdig houden, terwijl zich gebeurtenissen voltrekken, die het evenwicht in het Verre Oosten kunnen wijzigen. Ja pan heeft de Fransche souvereini- teit over het geheele gebied der Indo-Chineesche Unie erkend, en in den loop der onderhandelingen, die vooraf gegaan zijn aan de recente overeenkomst tusschen vice-premier Darlan en ambassadeur Cato, de stelling geponeerd, dat Indo-China bloot gesteld is aan bedreiging van de zijde der mogendheden, die zich verzetten tegen de Japansche rijks gedachte. Overigens heeft Sumner Welles twijfel geuit, of Frankrijk wel energiek genoeg kon zijn voor het geval zijn imperium op eenigerlei wijze zou worden aangevallen. Daar tegenover verklaart men in het offi cieuze communiqué tot slot, dat de heroieke tegenstand van de Fransche troepen in Syrië tegen de Engelsche aanvallen voldoende antwoord kan worden geacht. Het D.N.B. meldt uit Parijs, dat de aanval van Sumner Welles op Frankrijk naar aanleiding van de Japansch-Fransche overeenkomst .tot gemeenschappelijke verdediging van Indo-China eenstemmig afwijst. Volgens de Paris Söir is de ma noeuvre van Welles duidelijk: Enge land wenscht nieuwe, ongevaarlijke rooftochten te ondernemen en Wel les kondigt aan, dat de Ver. Staten daaraan willen deelnemen. Het Fransche koloniale rijk wordt be dreigd, maar uitsluitend door de Angelsaksische mogendheden, en te gen die mogendheden moet het ver dedigd worden. Slechts op deze wijze zal de wapenstilstand met Duitschland gerespecteerd worden. ENGELSCHE BOMMEN OP W.- EN Z.-DUITSCHLAND. Berlijn, 6 Aug. (D.N.B.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn Britsche bommenwerpers naar West- en Zuid-Duitschland gevlo gen. De op verscheidene plaatsen neergeworpen brisant- en brand bommen vernielden en beschadigden eenige woonhuizen en veroorzaak ten verscheidene dooden en ge wonden. De afweer schoot zes vijandelijke vliegtuigen neer. Voorts hebben enkele Britsche vliegtuigen in den nacht van 5 op 6 Augustus getracht de Noorsche kust te naderen. Goedgericht af- weervuur dwong de Britten echter van koers te veranderen, voor zij het kustgebied hadden kunnen be reiken. Daarbij schoot Duitsche ma rineartillerie twee Britsche vlieg tuigen neer. Gistermiddag 'zijn, aldus het D.N. B., drie Britsche jagers van het type Spitfire aan de Fransche Kanaal- kust door Duitsche jagers omlaag geschoten. De drie Brirtten hadden met een vrij groote formatie een poging gedaan tot nadering van de Fransche Kanaalkust. Reeds boven volle zee werden zij evenwel door Duitsche jachtvliegtuigen aangehou den en in hevige luchtgevechten ge wikkeld. De Duitsche toestellen keerden zonder eigen verliezen op hun steunpunten terug, nadat de Britsche machines de wijk hadden genomen. Zie vervolg Buitenland pag. 2, 2e bL Ook Madeira versterkt. (D.N. B.) - De Portugeesche regeering heeft besloten thans ook het garni zoen van het eiland Madeira han- zienlijk te versterken. Woensdag zullen aan boord van het s.s. Lima troepentransporten haar Funchal vertrekken. V-VICTORIE Daartegen zal ook het Vrijwilligerslegioen Nederland strijden De Nederlandsche mannen, die straks aan het Oostfront hun leven wagen, doen dit, teneinde Europa, dus ook Nederland, dus ook u en de uwen, te beschermen. Nederlandsche mannen trek ken op tegen de Sovjets en wij Wij zullen etrvoor zorgen, dat zij de beste am bulance hebben, die uitgerust kan worden! Dit is het minste, wat wij kunnen doen! Daarom storten wij, die achterblijven, iets méér dan wij eigenlijk kunnen missen, op girorekening no.: Nederlandsche Ambulance te Den Haag, Koninginnegracht 22. Havenarbeiders staken. (A.N. P.) De Londensche correspondent van het Göteborg handels- en scheepvaartblad meldt, dat de ha venarbeiders te Liverpool Maandag het werk hebben neergelegd. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 6 Augustus: Vichy, 5 Augustus. (D.N.B.) De algemeene gedelegeerde van de Fransche regeering in Afrika, gene raal Weygand, is krachtens een in het staatsblad van heden gepubli ceerd decreet rechtstreeks onder den plaatsvervangenden minister-presi dent, admiraal Darlan, geplaatst. In alle kwesties, die principieele be slissingen en de algemeene politiek betreffen, verstrekt de plaatsver vangende minister-president aan den algemeenen gedelegeerde recht streeks de aanwijzingen van de regeering. Berlijn, 5 Aug. (D. N. B.) Het D. N. B. verneemt van welingelichte zijde: De rijksregeering had reeds eenige dagen na het uitbreken van de vij andelijkheden tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie kennis ervan ge kregen, dat de Sovjetregeering on middellijk na het vertrek van de Duitsche diplomatieke vertegenwoor diging tot een onderzoek in de Duit sche ambassade was overgegaan. Om die reden hebben de bevoegde Duitsche instanties een onderzoek in gesteld in de vroegere Sovjet-ambas sade te Parijs en, Berlijn. Het resul taat van het onderzoek in het ge bouw van de vroegere Sovjet ambassade te Parijs, ,dat het laatste als consulaat gebruikt werd, beves tigde opnieuw, dat de diplomatieke vertegenwoordigingen der Sovjet- Unie als buitenposten van de Ko mintern de centrales zijn van oor- logsophitsende en revolutionaire kuiperijen in de afzonderlijke lan den. In den volkomen geïsoleerden vleugel van de ambassade bevonden zich de dienstvertrekken van de Gepeoe. De toegangen'tot deze ruime vertrekken waren door zware pant serdeuren beschermd, zoodat het openen van deze vertrekken met ge bruik van technische speciale hulp middelen verscheidene uren ver- eischte. Geluiddempende muren, zware electrisch bediende pantser deuren, gecamoufleerde waarne mingsluiken en schietgaten naar de gangen en afzonderlijke kamers, als mede als kernstuk een oven met een kuip om lijken stuk te snijden, vorm den buiten tallooze inbrekerswerk tuigen, boormachines, zuurstofappa raten, gasmaskers, twintig hand boeien en gitampullen 'van allerlei aard de inventaris. De naast uit gebreid radio-materiaal gevonden complete zendinstallaties met toebe- hooren en onderdeelen, waaronder koffertoestellen, schakelaars, ver sterkers en honderden radiobuizen en verschillende ontvangst- en film toestellen bewijzen, dat de geheele diplomatieke en consulaire inrichting van de Sovjets in Parijs voor de doeleinden van den inlichtingen dienst bestemd was. Voorts werden lonten en onderdeelen daarvan, machinegeweren en machinepistolen, zes pistolen en ruim 3500 patronen machinegeweermunitie, alsmede kof fers en kistenmet ontplofbare stof fen gevonden. In de werkvertrekken van den vroegeren militairen attache der Sovjets in Frankrijk werden bovendien machinegeweren en pis tolen, ontplofbare stoffen, sigaren met ontplofbaren inhoud, lonten, verscheidene kisten munitie en zelfs twee valschermen in beslag geno men. De in de folterkamers van de centrale der Gepeoe ingebouwde groote chemische ovens waren voor de verbranding van menschen in gericht. Het is daarom zeker, dat niet alleen de destijds verdwenen leider van de Russische emigranten, gene raal Miller, daar vermoord en zjjn lijk verbrand is, doch dat ook gene. raai Koé'tjepoff en andere vooraan staande personen van de witte emi granten en van de Sovjet-oppositie in Frankrijk langs dezen weg ver moord en uit den weg geruimd zijn. Te Berlijn. Naar het D.N.B. uit goed ingelich te kringen verneemt, heeft het on derzoek te Berlijn een opvallende overeenkomst met de resultaten op geleverd, die verkregen werden na het onderzoek der ambassade in Parijs. Het geheele complex van de Sov jet-ambassade bevat meer dan hon derd lokaliteiten. Op de derde ver dieping zijn tal van kamers aan wezig, die van de overige deelen van het gebouw door een sterk tra liewerk zijn gescheiden. In het af gesloten gedeelte zijn wederom tal van lokaliteiten, die door middel van bijzondere zware gepantserde deuren van elkander gescheiden zijn. De ramen van deze kamers zijn van ge pantserde luiken voorzien. Zonder twijfel waren dit geraffineerde bij zondere gevangenissen, die door de bolsjewisten werden gebruikt, ten einde zich van ongewenschte perso nen, die van bepaalde feiten op de hoogte waren, te ontdoen. In een der gepantserde deuren werden de gaten van 25 revolverschoten geteld. In een kamer, die als donkere ka mer voor fotografische doeleinden gebruikt werd, vond men glazen buisjes die met geconcentreerd zwa velzuur waren gevuld. Verder buis» jes met geconcentreerd salpeterzuur, geconcentreerd phosphorzuur en tal van andere chemicaliën, die in geen geval voor phototechnische werk zaamheden zouden kunnen worden gebruikt. Andere lokaliteiten be schikken over inderhaast gedemon teerde draadlooze zend- en ont- vanginstallaties. Op de binnenplaats der ambassade heeft men in een auto een volledige ontvangst- en zendinstallatie gevonden. OCn een kelder heeft men onder verbrande papierresten tal van metalen zegels gevonden, waarvan er één b.v. de inscriptie droeg: „Consulado de la republica de Chile en Breslau". De bolsjewisten hebben dus buitenland sche stempels gebruikt, teneinde politieke vervalschingen te vervaar digen. Verder heeft men dum-dum kogels gevonden, snijapparaten met zriurstofflesschen, groote voorraden zegellak, zoowel van binnenlandsch- als ook van buitenlandsche maaksel, die gebruikt werden om belangrijke documenten te openen, en vervol gens na onderzoek weer te sluiten. Het spreekt vanzelf, dat ook de Sovjethandelsvertegenwoordiging in de Lietzenburgerstraat als filiaal van de Sovjetambassade aan het „Untei; den Linden" was ingericht. Zoo werden hier o.a. drie volledige radiozendinstallaties gevonden.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1