DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De groote slag voltooid. bij Smolensk De verliezen aan het Oostfront. Amerikaansche dienst tijd verlengd. Bruno Mussolini verongelukt. De Nederlandsche Volksdienst. Het Italiaansche legerbericht. het hof had I de feiten en gevaarlijk weerhouden zegt nu wel, dgebrek doet, ;re mensehen nu op een leven ver gleden geeft u het gevoel oorgoed zal Waarom is ten Pinkster- ïkomen. t u nu gaan leoefent u? sen bekwaam ider; dat heb iltijd gedaan. :etuigen ge- iussee en de alsmede setenen van srdachte ech- verhoor van snel tempo, verklaringen, sank te Alk den procu- in Dullemen» deel gewijd sn ommekeer sn verdachte, e reeks van g gemaakt en jaar in de gebracht. Het de jaar, toen aak tot zes 0 werd ver- rift van 45 achte schreef toegezonden, autobiografie, ren van zijn au de om me- eggen heeft n leven, tot ebracht in de and met een kon spreker agen van de e Alkmaar- oon hij1 de in mindering ïgen. Van het lachte in de icht afhangen komt) voor S. de Rode, lachte sedert slechts acht geweest. De n echter het Rode eonclu- oog op den 1 het gemoed Iheeft plaats e. Augustus e.k. 16. Ze liepen loor een deftige sal en daar stond ■oor een gordijn en lakei in zijde [ekleed, die eer- liedig zijn punt- ioed voor de wee bezoekers :fnam en een liepe buiging naakte. Met een ierlijke zwèai choof hij het ware gordijn op- ij. ng verouder- 1 door, zag en wendde Ze had wel rennen en we hun alles vluchten; al- intduiken en vaarheid, nu zoo". iuffrouw Car- weten uw dien moord? de president of andere nijnheer Pe- daarna een irk gaan ma- tweede maal ontdekte hij, ukkig maar, het schetsen van zijn be- eenig idee al willen we- ontweek So- j heeft er me :r gesproken", emen, waar- ijn afgelegd?" iet". t vervolgd). ALKMAARSCHE CGURA Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door bet geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 185. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Vrijdag 8 Augustus 1941 .Duitschland strijdt voor Europa.. Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 7 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend': Zooals reeds in een extra- bericht is bekend gemaakt, heeft de legergroep van den generaal-veldmaarschalk Von Bock in samenwerking met de luchtvloot van generaal- veldmaarschalk Kesselring den grooten slag van Smo lensk zegevierend voltooid. Bij matige eigen verliezen zijn de bloedige verliezen van den vijand ongewoon hoog. Rond 310.000 gevange nen vielen in onze handen. 3205 pantserwagens, 3120 stukken geschut en een on afzienbare hoeveelheid an der oorlogsmateriaal werden buitgemaakt. Het Sovjet luchtwapen verloor 1098 vliegtuigen. Over het verloop van den slag kan thans het volgende gemeld worden: Nog voor het einde van den dubbelen veldslag bij Bialystok en Minsk waren snelle formaties van het leger en van de Waffen SS. op de krachtig verdedigde Stalin-iinie gestooten, welke loopende achter den Dnjepr en den bovenloop van de Duna in de versterkte plaatsen Mohi- lew, Orsja, Witebsk en Polosk over geweldig uitgebreide steun punten beschikte. Onder hevige gevechten gelukte het aan beide zijden van Polosk bruggehoof- den te vormen. Op 11 Juli werd Witebsk ge nomen en braken wij door den taai verdedigden sector van den Dnjepr ten zuiden van Mohilew en Orsja in een stelselmatigen aanval, welke gesteund werd door plaatselijke verrassende overtochten over de rivier. De volgende dagen drongen vervol gens de snelle formaties aan beide zijden van den weg Orsja- Smolensk over een breed front naar Jiet Oosten door. Op 16 Juli werd het door den vijand bijzon der taai verdedigde Smolensk door een gemotoriseerde divisie infanterie in een gevecht met de blanke wapens ingenomen en tegen voortdurende woedende aanvallen van den vijand in bezit gehouden. Terwijl de doorbraak ten zuidoosten, oosten en noord oosten van Smolensk door for maties pantsertroepen en gemo toriseerde divisies infanterie, on danks de hevigste tegenaanval len werd verscherpt, dekten de daarop volgende divisies infan terie onder buitengewone marsch en gevechtsprestaties de door den vijand steeds weer aangeval len flanken van den stoottroep en namen de omsingeling op zich van den vijand, die door de snelle formaties was doorbroken en in afzonderlijke nog strijd vaardige groepen was verspreid. In een gebied van 250 km breedte en 150 km diepte ont stond daarmede een geweldige veldslag, van welks voornaamste brandpunten behalve Smolensk de plaatsen Witebsk, Polosk, Newel en Mohilew genoemd moeten worden. Met den moed der wanhoop en onder de bloe digste offers probeerden de in gesloten deelen van den vijand in een worsteling van bijna vier weken hun vrijheid te heroveren, terwijl versehe troepen in den strijd geworpen werden om hun verlichting te brengen. Al deze pogingen liepen spaak op de be- wegelijkheid en taaiheid van onzen troep. Het lot van de in het ge bied tusschen den Dnjepr, Duna en Smolensk ingesloten formaties der Sovjet-weermacht was be zegeld. Aan de superioriteit der Duitsche leiding, aan het initia tief van de onderaanvoerders en aan de dapperheid en het uit houdingsvermogen van den troep is het te danken, dat hier on danks de allermoeilijkste omstan digheden voor de aanvulling, een succes kon worden behaald, dat voor de voortzetting van onze operaties van doorslaggevende beteekenis is. Het luchtwapen heeft een be langrijk aandeel in deze over winning. In onvermoeid optre den verrichtten de formaties legervliegtuigen de verkenningen welke als grondslag dienden voor het voeren van den strijd op de aarde. Jachtvliegtuigen, duikbommen werpers en formaties gevechts vliegtuigen, gesteund door ver kenners op langen afstand, voer den onder de moeilijkste omstan digheden den strijd tegen de ope ratieve reserves van den vijand en zijn ingesloten legeronderdee- len. Zij grepen vastberaden in, waar het er om ging, het verzet van den vijand te breken, zijn tegenaanvallen af te slaan en in samenwerking met de luchtdoel- artillerie zijn actie uit de lucht onschadelijk te maken. 126 trei nen, zes pantsertreinen, duizen den automobielen en 15 bruggen werden hierbij vernield. Ook aan den strijd tegen de vijandelijke stellingen kazemat ten en stukken geschut alsmede tegen de pantserwagens van den vijand heeft het luchtwapen on der groote resultaten meege werkt. Aan het verloop van de zen geweldigen slag hebben de legers van generaal-veldmaar- schalkVon Kluge en van General- oberst Guderian en Hoth, als mede de formaties van het luchtwapen van de generaals der vliegers Lörzer en Freiherr Von Richthof en op roemvolle wijze deelgenomen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht weer Moskou aangevallen. Talrijke voltreffers van bommen werden geplaatst op een vliegtuigfa briek. In de bocht van de Mos- kwa en oostelijk daarvan ont stonden. verscheidene groote branden. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart brach ten gevechtsvliegtuigen in den nacht van 6 op 7 Augustus aan de Britsche Oostkust ,een koop vaardijschip van 10.€00 brt. tot zinken. In Oost- en Midden- Engeland werden verscheidene vliegvelden met goede uitwer king gebombardeerd. Patrouillevaartuigen schoten in het Kanaal een Britschen bom menwerper omlaag. In Noord-Afrika plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen bomtreffers van zwaar kaliber op pakhuizen en opslagplaatsen van materiaal bij Tobroek en Mersa Matroeh. Een andere suc cesvolle luchtaanval, die werd ondernomen door een sterke Duitsche formatie gevechtsvlieg tuigen, was gericht op de haven werken van Suez. De vijand liet vannacht op verschillende plaatsen van West en Zuid-West-Duitschland brand en brisantbommen vallen. De burgerbevolking leed" eenige verliezen aan dooden en gewon den. Nachtjagers en luchtuoelar- tillerie schoten vijf Britsche bommenwerpers omlaag. Berichten over den strijd. Berlijn, 7 Aug. (A. N. P.) In poli tieke kringen alhier noemt men de taktiek der Britsche propaganda, om door het verspreiden van gefanta seerde reusachtige verhezen der Duitsche troepen in het Oosten een vergeefsche poging te doen den sterken indruk, die de gisteren gepu bliceerde overwinningsberichten van het opperbevel der weermacht op de openbare meening der wereld hebben gemaakt, te verzwakken, lomp en zonder eenige fantasie. In dit ver band herinnerde men er vandaag in het bijzonder aan, dat het Engelsche ministerie van propaganda en de Londensche radio ook bij de vroegere veldtochten reeds op dezelfde plompe wijze zijn opgetreden, door zoowel de successen der Duitsche wapenen in Polen als de Duitsche overwinning in Noorwegen, Neder land, België, Frankrijk en op den Balkan steeds daardoor te trachten te verkleinen, dat zij, nadat de be kendmaking daarvan door de Ber- lijnsche officieele instanties had plaatsgevonden, de leugens ver spreiden van reusachtige verhezen der Duitsche legers, welke dan later naar men weet in alle gevallen onjuist zijn gebleken. Van Duitsche zijde neemt men daarom van de her haling van deze Britsche propaganda- taktiek met betrekking tot de opera ties in het Oosten met gelatenheid kennis en stelt vast, dat de berichten- makers aan de Theems blijkbaar niets nieuws hebben geleerd. In werkelijkheid, zoo ver klaarde men heden in de Wil- helmstrasse, bewegen zich ook de verhezen der Duitsche legers bij de gevechten in het oosten binnen de gebruikelijke grenzen en gaan zij nergens de verhou dingsgetallen van de afgeloopen veldtochten te buiten. Verwoestingen te Dorpat. Berlijn, 7 Aug. (D. N. B.) Ver schillende wijken der groote Estland- sche stad Dorpat, die door de aftrek kende bolsjewisten zwaar is geteis terd, bieden nog een beeld van vreeselijke verwoesting, aldus ver neemt het D. N. B. in een speciaal bericht. Talrijke zaken zijn geplun derd of vernield door de bolsjewis tische soldaten onder aanvoering van hun commissarissen. Er werden 200 geëxecuteerden gevonden op de binnenplaats van het tuchthuis. De boekerij van de universiteit van Dorpat, een der kostbaarste van Europa, werd voor een deel vernield, voor een ander deel weggevoerd. Kostbare manuscripten lagen stuk gescheurd op de straten, toen de Duitsche troepen binnentrokken. Het D. N. B. meldt van het luchtwapen aan het noordelijk front verschillende successen. De sector van Smolensk. Berlijn, 7 Aug. (D. N. B.) Bij een uitbraakpoging van ten oosten van Smolensk ingesloten bolsjewisten zijn, naar het D. N. B. verneemt, twee regimenten cavallerie volkomen vernietigd. Met inspanning van hun laatste krachten hebben, zoo meldt het D. N. B. voorts, op 5 Augustus ten oosten van Smolensk ingesloten bolsjewisten getracht een bree- den, naar het oosten leidenden auto weg te bereiken om daarheen uit te breken. Een versterkte Duitsche in- fanteriecompagnie sloeg echter dezen wanhopigen- tegenaanval met de bloedigste verliezen voor de Sovjets af. Op 6 Augustus hebben Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen ten zuidoosten van Smolensk 16 rivier- stoombooten, die door de bolsjewis ten werden gebruikt voor vervoer- doeleinden ter Vervanging van de vernielde spoorwegen, Vernietigd. Bij aanvallen op transportcolonnes wer den 234 vrachtauto's der Sovjets vernield. Er worden nog verschillen de andere successen van het lucht wapen gemeld. De strijd in de Oekraïne. Berlijn, 7 Aug. (D„ N. B.) In de Oekraïne drongen de Duitsche troe pen op 6 Aug. vluchtende Sovjetfor maties binnen en konden daarbij ver scheidene treinen met materiaal en uitrustingsstukken buitmaken. Dyna- miet-commando's der Sovjets kon den vernietigd worden alvorens zij bun taak konden uitvoeren. Kleine1 verstrooide groepen Sovjets, die het contact met hrm wijkende formaties verloren hadden, probeerden door de voorste linies der Duitsche troepen heen te dringen. Op 6 Aug. werden deze bolsjewistische strijdkrachten door de Duitsche en verbonden troepen opgevangen en vernietigd. De rest van de in de Oekraïne inge sloten Sovjet-troepen staat de ver nietiging te wachten. Bij wanhopige uitvalspogingen leden de bolsjewis ten zware verliezen. Finsch communiqué. Helsinki, 7 Aug. (D. N. B.) Van officieele zijde wordt medegedeeld: Een vijandelijke pantsertrein is Dins dag op de lijn Suojaervi-Petroskoi door Stuka's gebombardeerd, waar bij de trein een voltreffer kreeg, waardoor hij in twee stukken brak. Slechts de locomotief en een wagon konden naar het oosten ontkomen. De vijand heeft geen luchtbombarde menten op vaderlandsch gebied on dernomen. De luchtafweer heeft gis teren drie vijandelijke toestellen omlaag gehaald. Washington, 7 Aug. (D.N.B.) De senaat heeft vandaag met 44 tegen 28 stemmen de wet aan genomen, die den diensttijd met anderhalf jaar verlengd, zoodat deze thans 2jaar bedraagt. Het Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen, dat den minister van marine toe staat den diensttijd voor de marine troepen en de kustwacht zooveel te verlengen als noodig blijkt. Hulp aan de Sovjet-Unie. Washington, 7 Aug. (D.N.B.) De minister van binnenlandsche zaken, Ickes, heeft vandaag op de perscon ferentie bekend gemaakt, dat vier Amerikaansche tankbooten voor het transport van vliegtuigbenzine aan de Sovjet-Unie zullen worden afge staan. Iniden men er niet in mocht sla gen, zoo verklaarde Ickes verder volgens Associated Press, de produc tie van benzine met een hoog octaan- getal te vergrooten, dan dreigt schaarschte aan vliegtuigbenzine. De benzineleveranties aan de Sov jet-Unie kunnen ook bijdragen tot tijdelijke benzineschaarschte aan de Westkust der Vereenigde Staten. In de nabije toekomst is gedwongen, benzinerantsoeneering aan de Oost kust waarschijnlijk tengevolge van het gestegen benzineverbruik. De New York Sun en de New York Times waarschuwen tegen een te nauwe samenwerking der V.S. met de Sovjet-Unie. Men moet, al dus zeggen zij, rekening houden met en eventueele volkomen militaire nederlaag der Sovjets. De Baltimore Sun is van meening, dat doeltref i'ende steun aan de Sovjet-Unie nut tig is, doch slechts zoolang de Sov jet-Unie den oorlog voortzet. BRITSCHE BOMMEN OP BERLIJN. Berlijn, 8 Aug. (D.N.B.) De vijand is in den nacht van 7 op 8 Augus tus met zwakke strijdkrachten West- Duitschland binnengevlogen. Het gelukte aan enkele toestellen tot Berlijn door te dringen. Door het neerwerpen van een gering aantal brisantbommen ontstond schade aan gebouwen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. LUCHTGEVECHTEN BOVEN HET KANAAL. Berlijn, 7 Aug. (D.N.B.) Vandaan hebben de luchtgevechten bij het Kanaal weer een grooteren omvang aangenomen. In totaal zijn 10 Spit fires neergeschoten. Nadat reeds vanochtend voor Calais een Spitfire was neergehaald trachtten tegen den middag Britsche bommenwerpers, krachtig beschermd door Jagers, het bezette gebied aan de Belgisch- Fransche grens binnen te vliegen. Het kwam tot levendige luchtge vechten met Duitsche jagers, waar bij volgens de tot dusverre ontvan gen berichten negen Spitfires wer den neergeschoten. Een gemengde formatie, die des avonds naderde, verloor in de Kanaalzone door een afweer van Duitsche jagers twaalf toestellen. Aan Duitsche zijde deden zich geen verliezen voor. Rome, 7 Augustus. (Stefani). De kapitein-vlieger Bruno Mus solini, een zoon van den Duce, heeft hedenochtend om 10 uur een rcemvcllen dood gevonden, als gevolg van een ongeluk dat hem overkwam in de omgeving van Pisa tijdens een proef vlucht met een nieuw type. Over de toedracht meldt Stefani het volgende: Gisterochtend werd op het vlieg veld San Giusto van Pisa een proef vlucht ondernomen met een nieu wen viermotorigen bommenwerper, deel uitmakende van een eskader, dat gevormd wordt voor de komen de oorlogshandelingen. Toen het toestel wilde landen stortte het plot seling door onbekende oorzaak ter aarde. Onder de omgekomen leden van de bemanning bevonden zich de kapitein-bestuurder Bruno Mus solini, commandant van het eskader, de luitenant-bestuurder Francesco Vitalini en een adjudant-mecanicien Angelo Treccini. De vijf andere leden der bemanning werden ge wond. Zoodra de Duce het bericht van den dood van zijn zoon vernomen had, begaf hij zich per vliegtuig naar Pisa, in gezelschap van den chef van den generalen staf voor de luchtvaart, generaal Pricolo. Na de bemanning van het vliegveld geïn specteerd te hebben begaf de Duce zich met zijn zoon Vittorio naar het hospitaal Santa Chiara, waar hij verbleef bij het stoffelijk overschot van zijn zoon. Vervolgens begaf de Duce zich naar de plek waar het vliegtuig was neergestort. Hierna begaf de Duce zich naar het zieken huis om eer te bewijzen aan het overschot der twee vliegers, die met Bruno Mussolini zijn omgekomen. Vervolgens bracht hij een bezoek aan de gewonden. Mevrouw Musso lini arriveerde te 17 uur per vlieg tuig uit Rimini. Later werd hez stoffelijk overschot der gevallen vliegers overgebracht naar het ge bouw van de fascio, waar een cha- pelle ardente is ingericht. De koning-keizer heeft den Duce het volgende telegram doen toeko men: „Nu ge zoo zwaar wordt getroffen door den dood van uw zoon, wen- schen de koningin en ik, die leven dig deelnemen in uw smart, jegens u uiting te geven, aan onze diepe ontroering. Uw zeer toegenegen neef, Victor Emanuel". De Paus heeft den Duce zijn meest diepgevoelde condoleanties aange boden. Ook Hitier heeft aan Mussolini telegrafisch zijn deelneming betuigd. Voorts werden condeleantie-tele- grammen ontvangen van generaal Franco en den Spaanschen min. v. buitenl. zaken Serrano Suner. Bruno Mussolini was op een na de oudste zoon van den Duce. Hij is in 1918 te Milaan geboren. Als vlieger nam hij deel aan den veldtocht tegen Abessinië. In 1938 leidde hij de vlucht naar Rio de Janairo van de „Groene muizen", drie Italiaansche bommenwerpers. Later werd hij be noemd tot directeur-generaal van de Italiaansche luchtvaartmaatschap pij op Zuid-Amerika, Lati. In den veldtocht tegen Albanië heeft hij zich herhaalde malen onderscheiden. 0.p den eersten dag van den Ita- liaansch-Griekschen veldtocht, 28 De cember 1940, nam hij deel aan den aanval op den Piraeus. RABINDRANATH TAGORE OVERLEDEN. Berlijn, 7 Aug. (D.N.B.) Naar de Londensche berichtendienst meldt, is Rabindranath Tagore hedennacht overleden. Verdragend geschut vuurt op Dover. (D.N.B.) - Batterijen ver dragend geschut der Duitsche ma rine hebben Woensdag voor den oorlog belangrijke doelen in de stad Dover en de haveninstallaties met succes onder vuur genomen. Staking. (D.N.B.) - Het zes duizend man sterke personeel van twee scheepswerven der Bethlje- bem Steel Company te Brooklyn zijn een proteststaking begonnen wegens de vertraging in de loonsonderhan- delingen tusschen de vakvereeni- ging en de maatschappij. De Nederlandsche Volks dienst heeft zich tot taak gesteld het Nederlandsche volk op sociaal gebied op grootsche wijze te verzorgen. Hierbij zal niet de nadruk worden gelegd op dt mate- rieele verzorging, doch meer op de onderlinge hulp en steun, die onze landgenooten elkaar willen verleenen. De N. V. D. hoopt door een groot aatal medewerkers, die alom in den lande, in iedere stadswijk, in elk huizenblok, in ieder dorp en gehucht werkzaam zullen zijn, dit breede bemiddelende contact tusschen alle Nederlanders te kunnen leggen. Tieduizenden kunnen hier bij worden ingeschakeld. Ie&ere man en vrouw, die in een sociale taak, groot of klein, een opgave ziet, melde zich als vrijwilliger (ster) aan bij het onderstaande adres (sen), waar alle inlichtingen zijn te verkrijgen. De uitvoering van het sociale werk van den N. V. D. brengt natuurlijk kosten met zich mede. Daar de bijstand zal bestaan uit een directe, verantwoordelijke hulp van een mede-landgenoot en niet van een ambtelijk bureau, dienen de uitgaven bestreden te worden uit volbewuste offers van hen, wien het lot van ons volk ter harte gaat. Daartoe is door den N. V. D. een lidmaatschap ingesteld, waaraan een vaste maande- lijksche bijdrage is verbonden. Meldt U aan als lid van den N. V. D. en helpt mede het welzijn van ons volk te ver zorgen. Inlichtingen en aan melding bij het bureau van den N. V. D. in uw stad of provincie. Provinciaal directeur van den Nederlandschen Volks dienst voor Noordholland is de heer D. G. Avenarius, Kenaupark 1, Haarlem. Rome, 7 Augustus. (Stefani.) Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Onze torpedovliegtuigen hebben in. het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee een vijande lijke scheepsformatie aangevallen en met torpedo's twee torpedojagera getroffen. In Noord-Afrika werd een vijan delijke afdeeling, die een aanval op onze stellingen in den Oostelijken sector probeerde te ondernemen, door onze troepen in een tegenaan val genoopt, zich onder verliezen terug te trekken. Luchtformaties van de as hebben verdedigingswer ken, magazijnen en haveninrichtin gen van Tobroek gebombardeerd, waardoor branden en ontploffingen ontstonden en een in de haven lig gend schip met voltreffers getroffen werd. Bovendien werd een vijande lijke luchtbasis met bommen be stookt. In Oost-Afrika heeft het vijande lijke luchtwapen opnieuw de woon wijk van Gondar gebombardeerd. Onder de inlandsche bevolking wer den vijf personen gewond. In den nacht van 5 op 6 Augustus hebben Britsche vliegtuigen eenige bommen laten vallen op Augusta en Catania. Een persoon werd ge dood, eenige personen werden ge wond. Een van onze duikbooten onder bevel van den luitenant-kapitein Giuliano Prini heeft op den Atlan- tischen Oceaan twee schepen met tezamen 11.000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Slaapziekte in de Ver. Staten. (D.N.B.) - Volgens een bericht van Associated Press heerscht in North Dacota sedert eenigen tijd een slaapziekte-epidemie, waar aan thans zestig menschen ten offer zijn gevallen. De epidemie breidt zich van North Dacota naar South Daco ta en Minesota uit. Ter bestrijding van de ziekte zijn speciale troepen van den gezondheidsdienst in actie gekomen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1