KIJKEN is KOOPEN eu CLOECK OPROEP. Saneering van den veestapel. AGENDA LAATSTE BERICHTEN Groenten- en fruit prijzen. SPORT VRIJWILUGERStEGIOEN NËDBRLAND De verplichte veelevering dienstbaar aan veeverbetering. EERSTE BLAD OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE x VOOR DE PRIJZEN. Bericht No. 19. -De hieronder volgende groenten- en fruitprijzen zijn geen vast gestelde maximumprijzen. Zij zijn bedoeld om den consument een richt lijn te geven voor de prijzen, die hem ten hoogste in rekening gebracht mogen worden gedurende de periode van 13 tot en met 19 Augustus. Boven deze prijzen Zullen in dit tijdvak in geen geval groenten of fruit mogen worden verkocht, ook niet w.anneer deze van de beste kwaliteit zijn. In de meeste gevallen zullen de groenten- en fruitprijzen lager moeten zijn dan de onderstaande prijzen, die gebaseerd zijn op de beste kwaliteiten. GROENTEN. Bloemkool: Roode kool: 0.10 p. kg sorteering I "f 0.20 p. st. Savoye kool: 0.10 sorteering II 0.16 J» 11 Witte kool: 0.08 Tomaten; Spitskool: 0.08 goede kwaliteit 0.31 P- kg Komkommers: misvormd 0.25 19 J» boven 85 gr. 0.22 st. kleine 0.18 J> 19 70-85 gr. 0.19 Wortelen: 60-70 0.15 met lof per bos (een 50-60 0.11 bos weegt ruim 1 kg) 0.10 bos stek 0.08 kg zonder lof, fijn 0.11 kg Doperwten extra: 0.25 middelgr. 0.09 11 Doperwten: 0.20 grof 0.08 11 11 Peulen: 0.25 Stokboonen: Tuinboonen: o.u princesseboonen 0.32 11 19 Uien: 0.11 snij- (spek)boonen 0.23 19 19 Zilveruien: 0.20 Stamboonen: Sjalotten: 0.14 princesseboonen Bieten, ronde zonder draad 0.23 19 11 en lange: 0.08 princesseboonen Kropsla: 0.08 met draad 0.20 19 11 Andijvie: 0.14 andere soorten Stoofsla: 0.14 stamboonen 0.17 19 11 Rabarber: 0.12 Pronkboonen 0.17 11 19 Postelein: 0-17 FRUIT. Aardbeien: 0.54 p. kg Morellen: 0.46 p. kg Kersen: 0.60 11 19 Perziken: Aalbessen: 0.35 19 19 groote 0.40 p. st. Zwarte bessen: 0.63 11 kleine 0.20 Frambozen: 0.75 11 11 Appelen: Kruisbessen: 0.25 11 19 Yellow-Transpa- Meloenen: rant, 'Zigeunerin groene ananas 0.65 19 19 en Perzik-roode andere soorten 0.38 11 19 zomerappel Druiven: A-kwaliteit 0.39 p. kg Muscaat, Westfrisia, ■v B-kwaliteit 0.24,, Leopold, Golden Cham Codlin-Keswick, pion en Colman 1.20 11 11 Early Victoria Frankenthaler i.io 19 11 A-kwaliteit 0.32 andere soorten y Peren: 1.05 il 11 B-kwaliteit 0.20 andere sortee-' Kruideniers ringen 0.17,, (Oomskinderen) alle overige A-kwaliteit 0,45 p. kg variëteiten B-kwaliteit 0.24 19 11 A-kwaliteit 0.24 p. kg Précoce de Trévoux B-kwaliteit 0.17 A-kwaliteit 0.40 11 19 stek-, val- B-kwaliteit 0.17 11 11 wormstekige peren 0.10 Het zal in geen geval geoorloofd zijn, extra kosten aan het publiek in rekening te brengen voor thuisbezorging, schoonmaken of andere be werkingen; zoo mag b.v. voor het schrappen van wortelen niets extra worden gevraagd. De verkooper mag de wortelen wel kosteloos schrappen en hij is dan gerechtigd, ze van te voren te wegen. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Zij geldt van 13 Augustus tot en met 19 Augustus 1941. Alkmaar, Dinsdag. .VIS JUBILEA. De heer G. Kusters, chef-com mies 'bij de Ned. Spoorwegen, werkzaam als chef van het plaats kaartenbureau aan het station alhier, zal Donderdag a.s. zijn 25- jarige werkzaamheid bij de Spoor- I wegen herdenken. Des morgens om 10 uur zal er een receptie wor den gehouden in de 2e klasse wachtkamer. Velen zullen hier zeker hem hun opwachting maken, omdat de jubilaris, die hier reeds vele jaren werkzaam is, in breeden kring bekendheid geniet. Zaterdag zal een andere stadge noot, de heer P. C. Nicolaï, assistent le kl. bij den P.T.T., zijn 40-jarig ambtsjubileum herdenken. Ook hem zal het zeker dien dag niet aan belangstelling ontbreken. GESLAAGD. De heer G. L. Hagenaar alhier is te Den Haag geslaagd voor het exa men Nijverheidsonderwijs Nb (tim meren). BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter gemeente-secre tarie, afd. bevolking. Anna Cornelia Baltus, geboren te Alkmaar, 24 November 1898, voorheen woonachtig Overdiepad 19. STERFTE ONDER DE KONIJNEN. Er wordt onder de kcmijen in Oudkarspel vrij veel sterfte gecon stateerd. Bij sommigen is het heel erg. Eén der konijnenhouders heeft in korten tijd niet minder dan acht tien dieren'verloren. Men schrijft deze sterfte toe aan de verandering van het weer, waardoor het gras thans veel voch tiger is dan eenigen tijd geleden. De overgang zou te sterk zijn. HEILOO. Een krasse maatregel- Maan dag heeft de veilingleider van de coöp. veilingsvereeniging „St. Wil- librordus" te Heiloo bekend ge maakt, dat die tuinders (leden en inbrengers), die groente uit de hand of thuis verkoopen, van de veiling worden uitgesloten. Ook zij, die clandestien koopen, worden uitge sloten bij de toewijzing van groen te enz. Bovendien stellen bedoelde personen zich bloot aan strafrech terlijke vervolging. Het koopen van boonen enz. van de tuinders wat in andere jaren regelmatig gebeurde is hiermede van de baan. Controleurs komen dagelijks kijken of de voorschriften worden overtreden. Onderlinge veeruiling. Op initiatief van de Coöp. Zuivelfabriek Excelsior te Heerhugowaard werd Zater dagavond aldaar een vergade ring gehouden van de leden van de Rundveefokvereeniging met die dei vereeniging T. B. C.-bestrijding onder het rund vee. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer D. Kriller, deze druk bezochte bijeenkomst en stelde in het licht dat zij was belegd om de verplichte veelevering dienstbaar te maken aan de gezondmaking en economische verbetering van onzen veestapel. Inleiding van den heer E. Dz. Govers uit Alkmaar. Veeruiling is een begrip van den laatsten tijd, want koop en verkoop waren gewoonte. De bedoeling van de thans voor gedragen zaak is deze tot beider nut te doen zijn en tegelijkertijd het algemeen belang te dienen. Dat het zeer goed mogelijk is om met veeruiling goede resultaten te bereiken, toonde spreker aan door de vereeniging te Stompetoren als voorbeeld te noemen, waar het met de medewerking van velen gelukt is door ruiling van 84 reactiedieren tegen evenveel vrije dieren, 29 stallen t.b.c.-vrij te maken, waar door het percentage vrije stallen in die vereeniging steeg van 41 tot 65. 41 tot 65 Aangemoedigd door dit resultaat werden de nog overschietende zes t.-b.c.vrije kalfdragfende dieren aan den provinciale voedselcommissaris ter omruiling aangeboden. Dit aan bod naast de vele klachten dat men niet anders dan niet voor exxport geschikt drachtig vee had om te leveren, gaf den provincialen voed selcommissaris aanleiding het sa- neeringsvoorbeeld voort te zetten. Waar door de oorlogsomstandig heden in de inundatiegebieden vele gebrekkige, althans onproductieve dieren waren ontstaan, werd aller eerst gedacht een poging te doen hier hulp te verkenen. In zes we- Als men nu ook maar eens kijkt naar de winkeliers die van 80 tot 100 pet. winst maken op de boonen, enz., want dit is óók niet geoor loofd, aldus voegt onze correspon dent aan dit bericht toe. Verhuurd. - B. en W. hebben i aan den heer P. C. CouwenhoVen, ambtenaar bij den voorlichtings dienst en beheerder van den proef tuin Heiloo, het woonhuis, gelegen op het Gemeentelijk grondbedrijf, verhuurd. Daardoor komt hij mid den in zijn werk, daar de proeftuin op genoemd bedrijf gelegen is. WIERINGERWAARD. Een legaat. - Naar wij verne men hebben wijlen de heeren Gebr. Jans, vroeger landbouwers aan den Barsingerweg alhier, laatst gewoond hebbende te Schagen, hun boerderij alhier, groot 18 ha, onder bezwaar van vruchtgebruik vermaakt aan de diaconie der herv. gemeente alhier. Zeker een daad van burgerzin die algemeen op prijs zal worden ge steld. OBDAM. De kermis gaat door. - De ker mis in onze gemeente zal dit jaar doorgaan en wel op 17, 18 en 19 Aug. a.s. De harddraverijvereeniging „Ob- dam" heeft besloten op den Zondag een z.g. hemdenrace te organisee- ren, d. i. een draverij voor boeren paarden met hindernissen. Ter aanmoediging van de deelname be sloot het bestuur voor elk paard, wat geen prijs kan bemachtigen, 2.50 beschikbaar te stellen, ter dekking van te maken ontkosten. Brutaal, - De visscherman v. Leyen miste al geruimen tijd een fuik, zonder er in te kunnen slagen deze weer op te sporen, totdat hij de vorige week met zijn schuit plotseling vastliep op een stok on der water, waaraan de fuik bleek vastgemaakt. Onbevoegden hadden zich aldus de fuik niet alleen wederrechtelijk toegeëigend, maai er bovendien nog mee gevischt in het water wat door den heer van Leyen wordt gepacht. CASTRICUM. Begrafenis B. A. Res. - Gister morgen heeft onder gropte belang stelling de begrafenis plaats gehad van onzen oud gem.-ontvanger B. A. Res. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door pater Scheerman, nefef v. d. overledene. Onder de aan wezigen merkten we o.a. cp den gemeente-ontvanger van Heems kerk, den heer Van Benthem. Na mens het gemeentebestuur waren aanwezig de heeren Van Lunen gem.-secretaris, wethouder Hellinga en gem.-ontvanger v. d. Bergh. Voorts was vertegenwoordigd 't be ken tijds werden daar 200 minder waardige dieren vervangen door t.b.c.-vrij drachtig of melkvee. Het behoeft geen betoog, aldus spreker, dat deze omruiling op breedere schaal op meer moeilijk heden stuitte dan die in beperkten kring met bekende menschen en in vereenigingsverband. Tevens bleek dat de provinciale voedselcommissaris noch degene, die voor hem deze ruiltransacties tot stand bracht, deze affaire op den duur voor hun rekening konden nemen. Zeer terecht hebben de Bond van Rundveefokvereenigen en de Provinciale vereeniging voor t.b.c.- bestrijding onder het rundvee de omruiling op breedere basis over genomen, zich daarbij op het stand punt stellende, dat- de te leveren dieren werkelijk pok meerwaardige dieren moeten zijn, waarvan èn het t.b.c.-vrij-zijn en het productiever mogen op voldoende wijze vast staat. Zeer terecht ook heeft de nieuwe leiding er op gewezen, dat in de eerste plaats getracht moet worden den veestapel in eigen om geving te saneeren, niet alleen uit gezondheids-, doch ook uit econo misch standpunt Het is daarom een verheugend feit, zei spreker, dat elders en hier in Heerhugowaard de vereenigin- gen bijeen komen om te trachten tot onderlinge veeruiling te komen. Met klem waarschuwde spreker tegen het t.b.c.-spook, dat steeds groote verwoestin gen aanricht onder de veesta pels en hij vroeg zich bezorgd af hoeveel reactiedieren dezen winter open-vorm zullen wor den, nu het er met de kracht- voervoorziening zoo bitter slecht voor staat. Laat ons daarom allen medewerken zoo veel mogelijk reactiedieren op te ruimen en de t.b.c.-vrije te behouden. De regeling der zaak. Om deze zaak van veeruiling zoo vlot mogelijk en met de minste moeilijkheden te doen verloopen, gaf spreker enkele wenken van or- Tentoonstelling. In den kunsthandel De Takel te Bergen tot 1 Sept. tentoonstelling werken Mia van Regteren Altena en Marijke Visser. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer De Schandvlek (rom.-sens.); hoofdrollen Olga Tschechowa, Al- brecht Schönhals, Friedrich Kayssler en Maria v. Ditmar. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer De kuische geliefde (rom.); hoofdrollen Maria Landrock, Willy Fritsch en Camilla Horn. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 12 Augustus. 2.30 uur, kindermiddag in 't Gul den Vlies; opvoering „Zwaan, kleef aan", door „Het kindertooneel". Kermis te Stompetoren; hard draverij bij Renses. Woensdag 13 Augustus. 8 uur, orgelconcert in de geref. kerk aan de Oudegracht. 2.30 uur, kindrmiddag in 't Gul den Vlies; opvoering „Zwaan, kleef aan", door „Het kindertooneel". stuur der coöp. boerenleenbank, het bestuur van het Witte Kruis en bloembollencultuur afd. Castricum. De baar werd bedekt met een krans Van het gemeentebestuur. Talrijke ingezetenen woonden de plechtighe den bij. Aan de groeve werd volgens gebruik niet gesproken, maar gebe den voor de zielerust van den over ledene. Hij ruste in vrede. Ongecorrigeerd. VOOR DE RADIO. Hedenavond zal over den zender Hilversum I van 19.20-19.30 uur de luitenant-generaal b.d. Seyffardt, commandant van het vrijwilligers legioen Nederland, een actueele toe spraak tot het Nederlandsche volk houden. Vrijdag 15 Aug. a.s. wordt de eerste van een vijftal radiolezingen uitgezonden, waarin prof, dr. R. van Genechten antwoord geeft op de vraag: „Wat is nationaal-socialis- me?" De uitzending heeft plaats over den zender Hilversum II van 21.15:21.30 uur. De overige vier lezingen worden op de volgende Vrijdagavonden uitgezonden over den zender Hilversum I van 20.45- 21.00 uur. HOOFDPRIJZEN STAATS LOTERIJ. 's-Gravenhage, 12 Aug. Prijzen van: 1000 1445 15505 19169 400 3098 200 15107 17421 19823 21572 100 3666 10245 16289 19465 19605 ganisatorischen aard, waaruit bleek dat het noodig was twee commissies te benoemen van elk drie personen, die het algemeen vertrouwen en voldoende menschen- en veekennis hebben. De eerste commissie moet het voorbereidend propagandistische en administratief werk verrichten. Heeft degene, die een meerwaardi ge koe noodig heeft, een keuze ge daan, dan bepaalt de tweede com missie den overnameprijs, welke voor beide partijen bij voorbaat bindend is. Deze taxatiecommissie heeft een boerenveehandelaar tot leider, terwijl de beide andere leden naast het beest ook eventueel het afstammingsbewijs moeten kunnen beoordeelen. De veehandelaar zal de taxatie gratis moeten leiden, doch zal het te vervangen beest aan de N.V.C. krijgen te leveren. De beide andere leden doen, evenals de eerste com missie, het werk gratis uit boeren- en tevens uit vereenigingsbelang. Als taxatiebasis moet worden genomen de marktwaarde plus 10 gulden voor t.b.c.vrij vee plus een bedrag van 5 tot ten hoogste 50 gulden voor fokwaarde. Dit laatste bedrag is voor een eerste klas pro ductie- en fokdier, b.v. een keur- stamboekkoe, met fokprestatie; die zal zeker slechts zeldzaam worden 'aangeboden. Om geschillen te voorkomen, dient elke transactie te geschieden op voorwaarde dat kooper en ver kooper zich houden aan het vee- arbitragevoorschrift. Op deze basis kunnen gezonde zaken tot stand komen. Echter moeten allen goed begrijpen dat de veelevering voor ieder verlies brengt en een extra belasting oplegt en dat de omrui ling van vee alleen een poging moet zijn om het leed te verzachten en tevens een poging om tot den grootst mogelijken opbouw onzer bedrijven en vereendgingen te komen. Een commissie benoemd ter regeling van veeruiling in Heerhugowaard. Verschillende vragen uit de ver gadering werden nog door den heer Govers beantwoord. Hierna werd besloten ook hier in eigen kring te trachten tot vee ruiling te komen, waarvoor bij stemming uit de vergadering een ccmmissie werd gekozen, bestaan de uit de heeren P. Borst, P. S. Eenhoorn en Kl. Reijne. Krachtig optreden tegen prijsopdrijving. De gisteravond aangekondigde prijslijst, van groenten en fruit, gel dende voor de periode van 13 tot en met 19 Augustus, welke werd opge steld door den gemachtigde voor de prijzen is verschenen en hierbij, op deze pagina opgenomen. Deze lijst wil het voornaamste instrument zijn in den strijd tegen de te hooge groenten- en fruitprijzen, het in strument namelijk, waarvan elke huisvrouw zich dagelijks bij haar inkoopen zal kunnen bedienen. Slechts door een onafgebroken con trole van het koopend publiek, dat immers de eerste belanghebbende is, kan aan deze ongewenschte toe standen een einde worden gemaakt. Met nadruk wordt nogmaals gewe zen op het karakter van deze prij zen. Het zijn geen vastgestelde maximumprijzen, die zonder meer door eiken groentenhandelaar bere kend mogen worden. Het zijn ech ter wel de hoogst denkbare prijzen. Zij zijn berekend voor groenten van de allerbeste kwaliteit, gekocht te gen den maximum veilingprijs, waarop de hoogst denkbare kosten voor verpakking en vracht zijn ge legd. Daarbij zijn dan nog de hoogst toelaatbare winstmarges voor grossier en kleinhandelaar in aan merking genomen. In zeer vele gevallen zullen dus de prijzen, welke door een bepaal den groentenhandelaar gevraagd mogen worden, belangrijk lager zijn. De kwaliteit kan minder zijn, de kosten van verpakking en van de vracht zullen zeer vaak lager blij ven. Ook de groentenhandelaren, die zelf op de veilingen koopen, waarbij dus geen grossier optreedt, wat vooral in de kleinere steden dikwijls voorkomt, moeten lagere prijzen noteeren. Wanneer de huisvrouwen van de haar geboden hulp nu een goed ge bruik maken, zal aan vele overtre dingen een eind gemaakt worden en daardoor in voedselvoorziening vooral van de minst-draagkrachti- gen beter verzekerd zijn. Een scher pe en doeltreffende controle van de zijde der daartoe aangewezen In stanties zal de juiste naleving dezer prijsvoorschriften nog bevorderen. Groenten en fruit moeten geprijsd zijn. De gemachtigde voor de prijzen vestigd er nogmaals met nadruk de aandacht op, dat handelaren, die groenten en fruit aan het publiek verkoopen, verplicht zijn deze te prijzen. Zooals bekend, blijft deze ver plichting niet beperkt tot winkels, maar strekt zij zich uit tot groenten- en fruitstalletjes, groentenwinkels, handkarren of andere voertuigen, waarop groenten en fruit ten ver koop worden aangeboden. De prijsaanduiding moet op een voor een ieder duidelijk zichtbare en leesbare wijze geschieden: hierbij moeten voorzoover het de prijslijs ten betreft, de gebruikelijke bena mingen gehezigd worden, terwijl bovendien op de prijslijsten en prijs kaartjes de sorteeringen, maten of nummers vermeld moeten staan, zoo als dit in de officieele publicatie van den gemachtigde voor de prijzen, welke elders in dit blad is opgeno men, zijn gebezigd. Op stipte naleving van deze voor schriften zal nauwlettend worden toegezien. Overtreders stellen zich aan strenge straffen bloot. Athletiek DE ZWEEDSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Nu de Zweedsche athletiek-kam- pioenschappen zijn beslist onge veer op denzelfden dag als de kam pioenschappen in ons land zijn aardige vergelijkingen mogelijk. Op de 100 m slaan wij een goed figuur. Osendarp 100 m 10.4 sec, Strandberg 100 m 10.7 sec. Maar dan wordt het minder. Osendarp 200 m 24.1 sec., Strandberg 22.2 sec. Blok 400 m 50.5 sec., Ljundgren 48.9 sec. Bouman 800 meter 1 min. 59.1 sec., Malmberg 1 min. 51.5 sec. Op de 1500 m maakte de Zweed Gunder Haegg een nieuw wereldre cord, n.l. 3 min. 47.6 sec., Frits de Ruyter werd hier kampioen in 4 min. 14.4 sec., alzoo een verschil van 26.8 sec. Op de 5000 m verschillen de tijden al heel sterk. Hellströhm (Zw.) 5000 meter in 14 min. 33.4 sec., Petit (Ned.) 16 min. 4.7 sec. (verschil 1 min. 31.3 sec.) Discuswerpen: de Bruijn 45.15 m, Bergh (Zw.) 47.65 m. Kogelstooten: de Bruijn 13.88 m, Bergh (Zw.) 14.58 m. Nu dient men bij deze vergelijkin gen niet te vergeten, dat Zweden behoort tot één der eerste athletiek- landen ter wereld en dat vooral de langere afstanden speciaalnummers van de Zweden zijn. De prestaties van onze landgenoo- ten zijn goed, maar voor internatio naal peil nog voor heel wat verbete ring vatbaar. OVERVAL OP OUDEN MAN. 1 Geld en distributiebescheiden gestolen. Gistermiddag omstreeks half vier, toen de 66-jarige koopman in klee- den A. R. in zijn woning aan de Van der Neerstraat te Den Haag alleen thuis was, vervoegden zich bij hem twee mannen, die voor gaven te komen onderhandelen over den koop van een tapijt. Toen R. zich op een oogenblik bukte om een kleed op te rapen, grepen de mannen hem vast en wikkelden hem, na een korte worsteling, in een kleed; bonden en kne velden hem. De overweldigers doorzochten toen het huis en namen uit een doos in de keuken een be drag van ongeveer 1500 gulden en distributiebescheiden weg, waarna zij verdwenen. Na ongeveer tien minuten kon het bejaarde slachtoffer zich be vrijden en zich naar het raam be geven, waarna de politie werd ge waarschuwd. De centrale opspo ringsdienst heeft een oiderzoek ingesteld naar de daders. DEKSCHUIT GEKAPSEISD. Machinedrijver verdronken. In het water van het open haven- front nabij het Droogbak te Am sterdam is gistermiddag een motor dekschuit gekapseisd, waarbij de machinedrijver het leven heeft ver loren. Het was ongeveer kwart voor vier, toen de 18-jarige machinedrij ver van het kleine vaartuig 20 ton groot naar het vooronder ging om den motor op gang te brengen. De boot, waaruit een lading ijzer was gelost, lag nog vastgemeerd aan den wal en lag ge reed om te vertrekken. Een snel varende' motorboot veroorzaakte zware deining, waardoor de restee- rënde lading van de dekschuit 6 a 7 ton ijzer in beweging raak te, tengevolge waarvan de boot omsloeg en in het water verdween. Eerst vijf uren later gelukte het met behulp van een drijvende kraan van da firma Sijmons Bergen het vaartuig te lichten en kon het ':k van den machinedrijver gebor gen worden, waarna het naar het Binnengasthuis werd overgebracht. De kapitein van het vaartuig, die zich, toen het ongeluk geschied de, op het dek bevond, had zich nog tijdig in veiligheid weten te stellen. Dammen DE WEDSTRIJD BOM-HUISMAN. Er wordt thans een wedstrijd ge speeld tusschen onzen nationalen kampioen J. M. Bom en den Leid- schen kampioen Huisman. Er zijn nu 5 partijen gespeeld. De eerste, tweede en vierde werden re mise. Bom won de derde en vijfde. Stand 73 voor Bom. 's-Gravenhage, 12 Augustus. NOSTRA RES AGITUR. Dat beteekent: onze zaak wordt verdedigd. Zoo is het ook. Onze zaak, dat wil zeggen, de zaak van het Nederlandsche volk, van geheel Europa, wordt verdedigd aan het Oostfront. Daar strijdt de Duitsche weermacht, samen met de legers der verbonden mogend heden, samen met de legioenen uit alle beschaafde landen, tegen de Sovjet-horden. Daar aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd en af doende, dat bewijzen de berichten die geregeld binnenkomen en waarin in sobere bewoordingen de geweldige successen worden ver meld. Daar aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd en daarom, Nederlanders, is het onze plicht, dat zooveel mogelijk land- genooten aan den strijd deelnemen. Inderdaad er strijden reeds dui zenden Nederlanders in de Waffen- S.S. Er zijn pas weeft- eenige con tingenten vrijwilligers naar Kra- kau vertrokken, maar er zijn nog tienduizenden flinke kerels, die wakker geschud moeten worden, om tot besef te komen, dat een Ne derlandsche zaak door Nederlan ders verdedigd moet worden. Aan het Oostfront wordt onze zaak ver dedigd, het is dus ook uw dure plicht om u te melden bij het: Koninginnegracht 22, 's-Gravenhagc. PURMEREND, 12 Aug. 1941. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 47000 kg. Hoogste prijs 40+ 51—56, 20+ 32—43.50. Handel vlug. Kaasmarkt. 2 stapels Kleine boe renkaas 55 per 50 kg. 106 Geldekoeien 340—425, 95 Melkkoeien 365—525, 35 Pinken 210280, 4 Nuchtere kalveren 28 40 30 Magere varkens 3042, 233 Biggen 1422, 630 Lammeren 18 —32, handel matig; 87 Bokken 25— 65 handel vlug; Kipeieren 1.07 per kg; 3400 Oude kippen en hanen 90 cent per kg; Konijnen 90 cent per kg en 1300 Eenden 90 cent per kg- Voor de levering: 205 Vette koeien, 15 Stieren, 8 Vette kalveren, 188 Nuchtere kalveren, 292 Vette var kens. Hoofdredacteur en Buitenland Tj N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2