DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. \STER1NGS. 1JDEN 11 tot 6.20 onder 14,13 .Duitsckïand strijdt voor Europa., O.K.W. meldt nieuwe successen aan 't Oostfront. De Engelsche lucht actie, Afscheid officieren Nederlandsche legioen. DISTRIBUTIE - NIEUWS Uitreiking van nieuwe boter- en vetkaarten. VERDUISTERINGS TIJDEN van 21.09 tot 6.21 op 0.12 onder 14.13 Het Nederlandsche legioen maakt het best. 5 Oct plicht te verduis- en zonsondergang ang, dus heden- - en ondergang augustus erbevel dat noodig den naam van den n soldaat hoog hou- -.oldaten van de over- ;sche legers. er hier in ons land ig spr. voort. Over- es opsnijderij. Zij Dij duizenden in de [isteraars dan alles g spr. zich af, en dan ij de veldtochten in jk, Noorwegen, den ië. rvolgde hij, die lie- alles wel, maar zij op deze wijze moed i. Zij sugereeren nog overwinning op het Europa, vooral nu de hulp snelt! En dan le ware vaderlanders, Dog hebben voor het ebeuren, waarvan de saboteurs niets be- Die schimpen dan, de oorlogsdagen van ten zijn. Neen, die 1 die droevige dagen Het was ook te ver- strijd tusschen broe- zijde aan zijde had- :hten tegen den eeni- n vjjdnd van den 5a. Toen die strijd en verloren, kwamen n weer tot bezinning at het onafwendbare Vant onze toenmalige il jaren aan den En- nd geloopen, had ige, schijnbare neu- bedreven, dat een oor niet om den. tuin sn leiden. Zij had was grootsche t leger, dat zij mate- in den grond had Dp te bouwen. Voort- -de spr. het hier te in de Meidagen van restatie van duizen- m. it die zelfde regee- ïssie van Engeland -laard met de Sov- de Westersche be- iltuur wilden gaan t optreden heeft me- :geven aan het be- rlandsch legioen te meevechten tegen :e bolsjewisme. Maar 5 ra ars dat alles niet len, komen zij weer en vragen: zijt gij duw vergeten, dien gelegd? Daarop kan neen vergeten is dat respect hebben voor og gebonden voelen, chtenswaardige man- oeld, dat zij geen onden hechten aan ver een regeering, dien eed gewrochte ig verbrak, toen zij n het meest kritieke ttenwerpers, gij treft rt legioen organisee- treft gij hen, wier ndheid het hun mo- daadwerkelijk ten sn. Zij hebben het /en, dat zij hun va- Deste wijze hebben 1 de toekomst bewij- j in uw schulp krui- wekte spr. op tot als dat niet moge met een gave aan ilance. 126. Ineens ging het licht weer aan. Dat was een op luchting en iedereen was blij dat er niets was ge beurd. Maar jawel, dat had den ze lelijk mis, want daar was me de fon kelende ster uit de kroon van den ko ning verdwe nen. De die naar, die Klompertje gebracht had, zag het onmid dellijk. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door bet geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 190. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Donderdag 14 Augustus 1941 Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 13 Aug. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht-maakt bekend: In de Z. Oekraine achtervolgen divisies infanterie en snelle troe pen van het Duitsche leger en van de bondgenooten den naar de ha vens van de Zwarte Zee wijken den vijand. De Sovjets werden tot den strijd genoopt en leden zware verliezen. Aan de overige deelen van het O. front brachten aanval len van Duitsche troepen nieuwe succesen. Vrij sterke formaties ge vechtsvliegtuigen bestookten, in den afgeloopen nacht belangrijke spoorwegknooppunten in het ge bied ten W. van Moskou op doel treffende wijze met brisant- en brandbommen. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart ver nietigden gevechtsvliegtuigen over dag bij de Faroer-eilanden twee vrachtschepen, met tezamen 14.000 brt. en brachten in den afgeloopen nacht voor de Oostkust van Schot land een koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken. Succesvolle nachtelijke aanvallen van het luchtwapen waren voorts gericht op wapenfabrieken in Birming ham, alsmede op havenwerken van Great-Yarmouth en Ramsgate. Andere gevechtsvliegtuigen bom bardeerden verscheidene vliegvel den op het eiland. Bij den in het weermachtbericht van 12 Aug. gemelden aanval van torpedomotorbooten in het Kanaal werd nog een schip van 4000 brt. getorpedeerd. In Noord-Afrika hebben Duit sche torpedovliegtuigen concentra ties voertuigen en auto's van den vijand ten Z.O. van Solloem ver nietigd. Bij een luchtaanval op het Britsche vliegveld Abu Sueir in den nacht van 11 op 12 Aug. wer den door bomtreffers groote bran den en hevige ontploffingen in hangars en munitie-opslagplaatsen veroorzaakt. Pogingen van het Britsche lucht wapen om gisteren overdag W.- Duitschland en de kust van het bezette gebied aan te vallen, mis lukten op den Duitschen afweer. Jagers, luchtdoelartillerie en ma rine-artillerie schoten hierbij 42 Britsche vliegtuigen omlaag. Er ontstonden geen eigen verliezen. Britsche bommenwerpers lieten vannacht op verschillende plaatsen van W.- en N.-Duitschland bom men vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Nergens ontstond schade aan bedrijven van militairen aard of bedrijven die van belang zijn voor de oorlogvoe ring. Nachtjagers, luchtdoelartille rie en marine-artillerie schoten 16 der aanvallende Britsche vliegtui gen omlaag. Duitsch commentaar. Berlijn, 13 Aug. (D.N.B.) In aan vulling op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde, dat de 12de Aug. weer eens een zwarte dag voor de Britsche luchtmacht was. Bij de aanvallen, overdag en des nachts ondernomen op de Kanaalkust, en op Duitsch ge bied, verloren de Engelschen in totaal 58 vliegtuigen, waartegenover geen Duitsche verliezen stonden. Bij den afweer der aanvallen van over dag werden 42 Britsche toestellen door jagers, afweergeschut en mari ne-artillerie neergehaald, des nachts werden 16 machines vernietigd. De versterkte Britsche luchtactie in het W. stuit dus voortdurend op den energieken en succesvollen Duitschen afweer, terwijl de Brit sche actie, die zooveel risico mede brengt, geen schade aan oorlogs industrie of militaire objecten heeft veroorzaakt. Men heeft den indruk, dat de grootere bedrijvigheid dar Britsche luchtmacht wordt ver klaard door druk van de Sovjets, die zooals begrijpelijk is, ontlast wen- schen te worden. Het Oostelijk front, Aan het O. front, zoo meldt het D.N.B. voorts, achtervolgen de ver bonden strijdkrachten in de Zuide lijke Oekraine den voortdurend te rugwijkenden vijand in onafgebro ken marschen. De achterhoede der Sovjets, die daarbij tot den strijd wordt gedwongen, lijdt dagelijks groote verliezen. Ook aan de res van het front worden de Duitsche aanvallen met succes voortgezet, waarbij opnieuw vijandelijke groe pen ingesloten en sommige harer vernietigd werden. De Duitsche luchtmacht bombardeert steeds weer belangrijke spoorwegknooppunten achter het Sovjet-front op doeltref fende wijze. Vergeefs trachten de Sovjets de nieuwe. Duitsche opera ties tot staan te brengen. Zuidelijke Oekraine heeft de Duitsche luchtmacht vandaag bijzonder hevige aanvallen gedaan °F jf, p™ten' waar steeds meer vluchtende Sovjettroepen aanko men, om den Dnjepr over te steken. Aan het Oostelijk front hebben de Sovjets, naar het D.N.B. meldt in de laatste 24 uur 184 toestellen vernietigd. Vier eigen toestellen keerden niet op hun basis terug Bïj een aanval van negen bommenwer pers dor Sovjets onder escorte van acht jagers, heeft Oberfeldwebel Wintergerst gisteren zeven bom. menwerpers neergeschoten. Er worden talrijke sucessen van de Duitsche luchtmacht gemeld van het Oostelijk front uit alle sectoren. De aanvallen op Berlijn. Berlijn, 13 Aug. (D.N.B.) Tegen over de door Moskou en Londen ver spreide fantastische berichten om trent de aanvallen van Sovjet-vlie gers op Berlijn verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde: De bolsjewisti sche vliegtuigen hebben Berlijn slechts een keer bereikt. Bij die ge legenheid hebben zij twintig bom men geworpen met een totaal ge wicht van een ton. Gedurende de drie daarop volgende nachten is het hun niet gelukt tot Berlijn door te dringen. Daarentegen zijn de Duit sche vliegers iederen nacht tot Mos kou doorgedrongen. Gedurende de afgeloopen nachten hebben zij ach tereenvolgens zestig, drie-en-vijftig, zeventig en veertig ton brisantbom men geworpen. Hiermede is een uiterst belangrijk industriegebied getroffen. VERLENGING DIENSTTIJD IN VER. STATEN. Met 203 tegen 202 stemme11 aangenomen. Washington, 13 Aug. (D.N.B.) Het huis van afgevaardigden heeft, volgens Associated Press met 203 stemmen tegen 202 stem men de wet aangenomen op grond waarvan de militaire diensttijd met 18 maanden wordt verlengd. De wet behelst verder een bonus van 10 dollar voor iedere maand bo ven den éénjarigen diensttijd, be nevens de afschaffing van de maxi mum-limiet van 900.000 man. De wet gaat thans naar de conferentie commissie van den senaat, die de bijzonderheden uitwerkt. De ple naire zitting van den senaat heeft de wet reeds eerder aangenomen. De begrootingscommissie van den senaat heeft met algemeene stemmen het aanvullende crediet verworpen ten bedrage van 1.234 millard, dat was aangevraagd door het ministe rie van oorlog voor het vormen van een voorraad tanks, pantserafweer- geschut en luchtafweergeschut voor het geval van een conflict. Dit is de eerste maal sedert het uitbreken van den Europeeschen oorlog, dat de begrootingscommissie credieten voor het ministerie van oorlog en marine met algemeene stemmen heeft ver worpen. Het verwerpen geschiedde naar de New Yrk Herald Tribune meldt, op grond van het motief dat Roosevelt deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog en uitzen ding van een groot expediteicorps voorbereidt. Deze opvatting van de commissieleden was in het bijzon der gegrond op de interpretatie van de verklaringen, die de onderstaats secretaris in het .ministerie van oor- Dinsdagmiddag werden de oud-officieren van het Nederlandsche leger, die naar Rusland gaan met het Nederlandsche Vrijwilligerslegioen, door derl Rijkscommissaris, Dr. Seyss-Inquart, in afscheidsbezoek ontvangen. De Rijkscommissaris begroet de officieren. (Schimmelpenningh-Klein). log Patterson in een geheime zit ting heeft afgelegd. Oorlogsbureau vergadert. New York, 13 Augustus (D.N.B.) Vice-president Wallace heeft, vol gens een hericht van Associated Press, als voorzitter van het onlangs opgerichte oorlogsbureau een ge heime vergadering belegd. Genoemd persbureou vermoedt, dat de bespre king gehouden werd om te beraad slagen over maatregelen, die noodig geworden zijn als gevolg van de ont wikkelingen in het Verre Oosten en als gevolg van de Fransche houding. Daar president Roosevelt afwezig is, heeft .deze bespreking tot allerlei vermoedens in Washington geleid. Zeven leden van het kabinet, te we ten Huil, Morgenthau, Stimson, Knox, Wickard, Jones en de plaats vervangende minister van justitie Biddler waren uitgenoodigd aan de besprekingen deel te nemen. LUCHTBASES DEB V.S. IN BRAZILIË? Huil weigert commentaar. New-York, 13 Aug. (D.N.B.) De Associated Press verneem uit welin gelichte kringen van het congres, dat de regeering der Ver. Staten on derhandelingen heeft geopend met Brazilië voor het aanleggen van luchtbases op Braziliaansch gebied. Voorts heeft de Amerikaansche re geering geprobeerd haar invloed aan te wenden op Brazilië, om de controle over een vliegveld op een niet-genoemd eiland nabij Natal te verkrijgen. De minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft vandaag op de persconferentie geweigerd commentaar te leveren op dit pers bericht. (Zie verder Buitenland, pag. 4). Toespraak van den rijkscommissaris. Disdgmiddag heeft de rijkscom missaris voor het bezette Nederland sche gebied, rijksminister Seyss- Inquart, in aanwezigheid van den hcheren S.S.-und Polizeiführer SS.- Gruppenführer Rauter, commissaris- generaal Schmidt en luitenant- generaal Seyffardt afscheid geno men van de Nederlandsche officie ren, die de eenheden van het Neder landsche legioen in den strijd tegen het bolsjewisme zullen leiden. Na dat de verschillende officieren door luitenant-generaal Seyffardt waren voorgesteld aan den rijkscommissa ris, richtte deze een toespraak tot hen, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn waardeering voor het vrije be sluit dat bij ieder afzonderlijk zijn oorsprong vindt in een Neder- landsch-volksch verantwoordelij k- heidsbewttstzijn. Later zal het Ne derlandsche volk dezen mannen dankbaar zijn, zoo zeide de rijks commissaris verder, dat zij in het historische conflict met vooruitzien- den blik hun plaats gekozen hebben aan de zijde, die den doodsvijand van het avondland en zijn cultuur den vernietigingsstrijd heeft aange zegd. Nederland is op grond van geografische en economische om standigheden niet in het rechtstreek- sche contact gekomen met het bols jewisme, dat Duitschland gedwon gen heeft tot den strijd op leven en dcod daartegen. Daarom komt den Nederlanders, die den juisten weg uit eigen beweging gevonden heb ben, bijzondere achting toe. De rijks commissaris wees vervolgens op de volgzame trouw, die een doorslag gevend kenmerk is geweest bij ieder groot historisch optreden van de Germaansche volkeren. Daarop be rust ook de met het volksche gewe ten van ieder overeen te brengen eed, dien de officieren van het Ne derlandsche legioen moeten afleg gen voordat zij den strijd aanbin den en waarin aan Adolf Hitler als oppersten oorlogsleider van in den strijd tegen het bolsjewisme aaneen gesloten naties onvoorwaardelijke trouw wordt beloofd. Nadat ïuitenant-generaal Seyf fardt een dankwoord had uitgespro ken, nam de rijkscommissaris met een handdruk en den „Sieg Heil"- greet afscheid van de officieren van het Nederlandsche legioen. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond van 7 uur 45 tot 3 uur spreekt voor de microfoon van den Nederlandschen omroep (Hil- versum-2) Max Blokzijl over „Vrij heid van meening in oorlogstijd". 's-Gravenhage, 13 Augustus, Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zullen de nieuwe boter- en vetkaarten (de 3de serie) in de verschillende gemeenten worden uitgereikt in het tijdvak van 18 tot en met 30 Augustus, Ook bij deze uitreiking is het verkrijgen van een boterkaart of een vetkaart afhankelijk van het gezinsinkomen. Bepaald is dat diegenen in aan merking komen voor een vetkaart, wier gezamenlijk inkomen ligt be neden de volgende normen: 1 gezinslid minder dan 1000, 2 gezinsleden minder dan 1100, 3 gezinsleden minder dan 1200, 4 gezinsleden minder dan 1300, 5 gezinsleden minder dan 1400, 6 gezinsleden minder dan 1500 en 7 gezinsleden minder dan 1600 enz. Uitsluitend zij die op grond van deze normen voor een vetkaart in aanmerking komen, moeten een daartoe strekkend formulier in dienen bij de uitreiking der kaar ten. Leveren zij geen formulier in, dan ontvangen zij boterkaarten. Voorts is de leeftijdgrens, ten einde in aanmerking te komen voor eene heele dan wel een halve bo ter- of vetkaart, thans bepaald op 4 jaren en derhalve gelijk gesteld aan de leeftijdsgrens voor de distri butiekaarten voor brood en vleesch. De personen, die voor 2 Septem ber 1937 geboren zijn, ontvangen derhalve een heele boter-, resp. vetkaart en zij, die geboren zijn na 1 September 1937, een halve. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 14 Augustus: Aanslag op Hiranoema. (D.N.B.) - Op den Japanschen minister van binnenlandsche zaken in het tweede kabinet-Komoye, baron Hiranoema, is een aanslag gepleegd. Naar ver luidt, is Hiranoema ernstig gewond. Kameraadschappelijke verhouding met Duitsche kameraden. Bij de opleiding te Krakau. (V.P.B.) Nu de eerste contingen ten van 't Vrijwilligerslegioen Ne derland naar 't O. zijn vertrokken, zitten velen met popelend hart te wachten op nader nieuws van deze mannen, die hun leven in de waagschaal stellen om te helpen in den strijd van Europa tegen het bolsjewisme. Een redacteur van de V.P.B. had een vraagge sprek met een der mannen van het eerste contingent, van wien hij de goede boodschap meekreeg om te verspreiden: Het gaat ons best! De brief, welken de genoemde re dacteur hierover schreef, luidt als volgt: Tegenover ons zit een jonge kerel, een kantoorman van even in de dertig, die wegens bijzondere om standigheden op het oogenblik weer in het vaderland is. Dit is voor hem inderdaad iets bijzonders, want hij maakte deel uit van het eerste con tingent van het vrijwilligerslegioen Nederland, dat op Zaterdag 26 Juli uit den Haag naar Krakau is ver trokken. Hij vertelt over den prach- tigen geest, die er onder de vrijwil ligers van het Nederlandsche legioen heerschte: „Je kon haast niet gelooven, dat het Hollandsche soldaten waren, zoo geestdriftig was de opvatting, die mijn kameraden van den dienst had den. De reis was lang, van Zaterdag avond tot Maandagavond, maar we hebben veel gezongen en gelachen. En over de politiek, waar iedereen het hier thuis zoo druk over heeft, hoorde je gelukkig weinig, hoewol we met vogels van verschillende pluimage uit waren. Maar het scheelt natuurlijk, dat wij allemaal één ge meenschappelijk ideaal hadden: Europa te behoeden voor het bolsje wistische gevaar. Op de stations on derweg zorgde de Duitsche N.S.V. voor koffie en zoo noodig nog voor iets te eten ook. Op een van de grensstations ont moetten wij een trein met Duitsche soldaten. De kennismaking was ge weldig hartelijk en we hebben na tuurlijk druk sigaretten en etenswa ren geruild. Begroeting in Krakau. „En hoe was de ontvangst in Kra kau?" Het was een geweldige verrassing, toen we Dinsdagmorgen om zeven uur aantraden op het stationsplein, om te zien hoe het héele plein ver sierd was met spandoeken, die ons in keurig Hollandsch welkom heet ten. Er was een eere-compagnie Waffen-S.S. aanwezig, die later uit sluitend uit landgenooten bleek te bestaan. De gouverneur hield een toespraak, waarin hij ons welkom heette en bedankte voor den steun, dien ook wij in den grooten Euro peeschen strijd wilden verleenen. En wij waren er natuurlijk trotsch op, dat hij ons tenslotte een compliment maakte over onze houding, ondanxs het feit, dat wij toen nog in burger pakjes gekleed waren. Na de toespraak van den gouver neur zijn we met muziek van de Griine Polizei naar onze kazerne ge marcheerd. We kregen uitstekend te eten en dien eersten avond hebben we tegelijk den smaak van de gezel lige avonden in de cantine te pakken gekregen. Dien eersten dag werden we tevens voorloopig ingedeeld, de officieren en onderofficieren werden uitgezocht. „Hebt u zelf ook gediend in het Nederlandsche leger?" „Ja, ik was sergeant bij de grena diers. In het legioen werd ik Grup- penführer. Er werd verder ook on derzocht, wie er goed Duitsch ver stond en spreken kon en de koks en administrateurs werden er uitgepikt. Discipline. De discipline was dadelijk goed, de Nederlandsche officieren en on derofficieren werden even vlot ge hoorzaamd als de Duitsche, hoewel de mannen van het legioen er voor al veel prijs op stelden om door Duit- schers gedrild te worden. Dat is bij de reputatie, die de Duitsche weer macht geniet, natuurlijk ook begrij pelijk. Men stelt er een eer in om daar onder Duitsche leiding geoe fend te worden. „De verhouding tot de Duitsche meerderen was dus goed?" „Voortreffelijk zelfs. Zij waren aanwezig op onze gezellige avonden en bewogen zich in het algemeen zeer prettig en kameraadschappelijk onder onze mannen. De eerstvolgende dagen hadden wij het druk met het leeren van de Duitsche commando's, het in ont vangst nemen van de uniformen. Exerceeren, zingen, bedden model opmaken en al die dingen van de militaire routine, die je toch moet kennen voordat je een volwaardig soldaat kunt worden. Je kreeg trou wens uit den omgang met de Duit sche meerderen den indruk, dat zij er niet aan twijfelden of het Neder landsche legioen zou zijn plaats naast -de Duitsche weermacht volko men waardig zijn. Dinsdag 5 Aug. gingen wij weer weg uit Krakau, dieper het Oosten in om onze ver dere opleiding te genieten. De stem ming bleef onveranderd geestdriftig. Krakau niet verduisterd. „Heeft u al iets gezien van den eigenlijke oorlog in het Oosten?" „Nog niet veel meer dan een transport Sovjet-krijgsgevangenen en een transport gewonde soldaten. Men heeft ons inderdaad niet teveel verteld over den verdierlijkten toe stand, waarin de Sovjets leven. Men heeft er hier in het W. eenvoudig geen idee van, dat er zulke toestan den bestaan en dat er zulke men- schen zijn in landen, die nog tot Europa gerekend worden. Bij het ge wondentransport is het mij opgeval len, welk een prachtig werk de N.S.V. verricht, die op de stations honderden pakketjes met vruchten voor de gewonde kameraden klaar had staan. Het meest verbaasd zijn wij ech ter eigenlijk nog geweest, dat er des avonds in Krakau niet verduisterd wordt. Alle lichten branden in volle glorie, want men heeft er nog nooit iets gemerkt van het Sovjet-lucht- wapen".

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1