fauilletm [\E VREESELIJKE W VERDENKING De taak van W. H. N. en N. V. D. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1941. Pagina 3 EEN MACHINE MET 110 VLUCHTE N NAAR DEN VI JANDNiettegen- staande zij een voltreffer van het luchtafweergeschut kreeg, landde zij veilig. (Weltbild-Polygoon). DE FüHRER BIJ DE OPERATIES IN HET OOSTENEen bespreking fcM&mAmPm. met den Opperbevelhebber van het Leger, Generaal-Veldmaarschalk von Brauchitsch en de Chef van den Generalen Staf, Generaloberst Halder, in het Hoofdkwartier. (Atlantic-Hólland). DE LUIDSPREKERWAGEN VAN EEN PROPAGANDA-COMPAGNIE. - lokt de burger-bevolking uit haar huizen. Muziek en een paar bekend makingen vroolijken de menschen op. (Plenik-Hoffmann) DEKKING ZOEKEND hebben de mitrailleurschutters een stelling betrokken, waaruit de tegenstander met effect onder vuur genomen kan worden. (Atlantic-Holland). Wat het verschil is. 's>-Gravenhage,' 14 Aug. Meer dan eens blijkt, dat er nog verschei dene landgenooten zijn, voor wien niet duidelijk is het verschil - het groote principieele onderscheid zelfs tusschen het. werk van de stich ting „Winterhulp Nederland" (W. H. N.) en dat van den onlangs opge- richten Nederlandschen Volksdienst (N. V. D.) Er zijn zelfs menschen, die de vraag hebben gesteld waar om de W. H. N. van naam is veran derd. Ter verduidelijking van den be- staanden we mogen, organisato risch gedacht, haast spreken van idealen toestand en van de ont wikkeling, welke hiertoe heeft ge leid, volgt hieronder allereerst een uiteenzetting, welke verscheidenen landgenooten een beter begrip zal geven nopens het verschil in doel stelling en werkwijze der beide ge noemde instellingen. Toen de stichting „Winterhulp Nederland" in den herfst van het vorige jaar op zeer korten termijn en haast zonder voorbereiding, haar werkzaamheden begon, stond bij het Nederlandsche volk de wensch voorop, dat hulp zou worden gebo den aan hen, die hulp dringend noodig hadden. In de gegeven omstandigheden kon het werk der W. H. N. niet be perkt blijven tot zuivere "winter hulp, maar strekte haar arbeid zich uit over een zeer groot deel van het sociale terrein. De W. H. N. kreeg hiermede een taak, welke in wezen ver uitging boven het doel, waar voor zij in het leven was geroepen. Want niet alleen werd aanvullende steun verleend aan hen, die door de strengheid van den winter dien steun noodig hadden, maar werden ook noodtoestanden bestreden en opgeheven, welke niet direct het gevolg waren van de koude. Wil men de taak van de W. H. N. heel in het kort zuiver weergeven, dan kan men zeggen, dat zij de op dracht heeft op redelijke wijze den nood op te heffen in die gezinnen, waar als gevolg van den winter kleeding, dekking, voeding en brandstoffen onvoldoende zijn, door aanvullende geldelijken steun, even tueel door deze goederen in natura te verstrekken. Dat is de taak van de W. H. N. en niet méér. Door de oprichting van den Ne derlandschen Volksdienst is deze taak thans zuiver uit te voeren. De N. V. D. en nu komen we tot het groote verschil tusschen bei de instellingen beschouwt de in- dividueele sociale behoeften van elk gezin apart. De N. V. D. heeft tot taak alle behoeften in den grootst mogelijken omvang op te heffen. Hij biedt hulp en bijstand aan elk Nederlandsch gezin, dat leeft beneden het normale peil, dat ais minimum moet worden aange nomen om zijn taak de taak dus van het gezin naar buiten te vervullen, alsmede om zich als ge zin-uit te leven. De N. V. D. stelt het probleem van een bepaald ge zin in zijn vollen omvang: gezond heidstoestand, woningtoestand, kleeding, hulp in de huishouding, iijdien deze taak de huisvrouw te boven gaat, kinderverzorging, ënz., enz. De duur en de omvang van den steun worden bepaald door den nood, welke moet worden opgehe ven om het gezin tot een meer nor maal leven te brengen. Deze steun, die zich kan uitstreken tot alle zij den van het gezinsleven, zal van korten duur kunnen zijn, hij kan echter ook voor langen tijd noodig blijken. ,,Zorg voor moeder en kind" dat is het motto, waaronder de N. V. D. werkt en de verwerkelijking van de schoone gedachte, welke in deze v/oorden is weergegeven, zal zeer zeker ieders sympathie en daadwer kelijken steun hebben. Als draag ster van het gezin zal daarbij de moeder de eerste zijn, die in het middelpunt van de belangstelling staat. Op welke wijze deze zorg voor moeder en kind in de praktijk zal worden gebracht en wat de N. V. D. in de naaste toekomst dus van plan is te doen, daarover zal in een volgend artikel een uiteenzet ting worden gegeven. CLANDESTIENE SLACHTINGEN. En prijsopdrijving van schoenen. De Zwolsche politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een aan tal personen, die frauduleus ge slacht hebben en tegen de koopeis van het vleesch. Het betreft hier ongeveer 150 personen, waarvan ongeveer 130 „klanten" waren. Er bleken in totaal 15 koeien, 7 kalveren en 60 varkens in den frauduleuzen handel verdwenen te zijn, die in kisten, zakken en zelfs per taxi Zwolle binnen gesmokkeld waren. Verder werd een levende koe, die reeds aan den slager P. ver kocht was, op het nippertje van den frauduleuzen slachtdood ge red en ter beschikking van den provincialen voedselcommissaris gesteld. Voorts heeft de Zwolsche politie terzake van prijsopdrijving den winkelvoorraad van den schoenen winkelier P. in beslag genomen. Het betreft hier 1900 schoenen. Ook de voorraad van den winkelier K. M. werd in verband met prijs opdrijving in beslag genomen. DURE KOFFIE EN THEE. De economische rechter te Gro ningen heeft den manufaCturier U. D. te Blij'ham wegens het afle veren van koffie en thee buiten de distributie om veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Hij had aan eenige ingezetenen van Nieu- weschans 50 pond thee en 50 pond koffie geleverd tegen resp. 18 gul den en 9 gulden per pond. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. 's-G r a v e n h a g e, 13 Aug. Het Erganzungsamt van de Waffen-S.S. Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat de eerstvolgende keurin gen voor de S.S.-regimenten West- land en Noordwest gehouden zullen worden in de hieronder volgende plaatsen. Nederlanders in den leeftijd van 17 tot 40 jaar en met een minimum lengte van 1.65 M. worden aange nomen. Er wordt zorg gedragen voor hun familieleden (voor zoover de goedgekeurden kostwinners zijn). Een vrijbiljet voor de reis van de v/oonplaats naar de plaats van keu ring "kan aangevraagd worden bij de Erganzungsstelle te Den Haag, Stad houderslaan 132. Retourbiljetten worden bij de keuring uitgereikt, on verschillig bf de sollicitant wordt aangenomen of niet. Keuringen voor Nederland van 16—21 Aug 1941: 16 Augustus 1941, 10 uur-s Utrecht, Deutsches Haus. 16 uur: Amsterdam, School Iepeweg 13, 17 Augustus 1941, 10 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 15 uur: Groningen, Concertgebouw, Poelestr. 18 Augustus 1941, 10 uur: Zwolle, School aan de Turfmarkt. 14 uur: Deventer, Parkweg 2. 17 uur: Arnhem, Willemskazerne. 19 Augustus 1941, 10 uur: Eindhoven, Huis Maria, Kruisstr. 53. 17 uur: Heerlen, Rest. Kloeren, Emmastraat. 20 Augustus 1941, 10 uur: Tilburg, Werkliedenvereeniging, Tuinstraat 68. 14 uur: Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark. 21 Augustus 1941, 11 uur: Den Haag, Koninginnegracht 22. DE LARENSCHE INBRAAK. Het gestolene opgespoord en 3 personen gearresteerd. In vérband met de geruchtma kende inbraak de vorige week in een villa te Laren (Noordholland), waarbij o.m. voor een bedrag van 10.000 gulden aan juweelen en gouden sieraden werd gestolen, kan thans worden medegedeeld, dat het aan de Larensche politie in samen werking met de Hilversumsche recherche -gelukt is al het gestolene op te sporen en in beslag te nemen. Er zijn reeds drie personen gear resteerd, terwijl da mogelijkheid niet is uitgesloten, dat nog meer arrestaties zullen volgen. NIJMEEGSCHE DIEVENBENDE ONTMASKERD. De politie te Nijmegen heeft in verband: met - verschillende inbra ken, welke gedurende de laatste weken aldaar gepleegd waren in fabrieken en levensmiddelenpak- huizen, twaalf personen gearres teerd. In den avond van 23 Juli werd ingebroken in een zeepfabriek. De inbrekers werden gestoord en lie ten op hun vlucht een luchtpistool achter. De politie stelde bij winke liers aldaar een onderzoek in en toen bleek, dat dit luchtpistool was gekocht door een negentien jarigen jongen. Deze werd weldra gearres teerd- en na een bekentenis ter be schikking van de justitie in Arn hem gesteld. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, wie de vrien den waren van dezen verdachte. Al deze jongelui werden Vrijdag ge arresteerd. Gebleken is, dat deze jongemannen, twaalf in getal, met eenige ouderen, een dievencomplot vormden, dat gedurende de laatste maanden in verschillende combina ties inbraken in fabrieken en pak huizen had gepleegd. Zoo werden uit een schoenenfabriek vijftig paar schoenen en uit een andere dertig paar schoenen gestolen plus nog een hoeveelheid leer. Uit levens middelenpakhuizen is voor hon derden guldens aan -zeep, thee en andere levensmiddelen gestolen. De daders hebben bekend en zitten nu in arrest. Tevens zijn eeni ge pogingen tot inbraak opgehel derd. BOMMEN OP ONS LAND. 's-Gr a ve nh a ge13 Augus tus. In den afgeloopen nacht vloog een aantal Britsche vliegtuigen boven ons land. Zooals reeds zoo zoo vaak geschied is, werd ook dezen keer een aantal brisant- en brandbommen zeer willekeurig en blijkbaar zonder bewust doel neer geworpen. Er werd een boerderij verwoest, daarbij werd een man gedood. Aan de kust werd een visscher met machineigeweervuur bestookt en gewond. Voorts werd aan diverse huizen glasschade aan gericht. In een stad in Noord-hol land werden een elftal huizen min of meer zwaar beschadigd, daarbij werden een kind gedood, een vrouw en drie kinderen zwaar gewond. DOODELIJKE VAL UIT BOOM. De zevenjarige M. van Leuken uit Lieshout kwam, toen hij in een boom wilde klimmen, te vallen, als gevolg waarvan hij een arm- en beenbreuk, alsmede een zware hersenschudding opliep. Overge bracht naar het St. Antoniusgast- huis te Helmond, is hij daar over leden. LANDBOUWVERLOF EN LEERPLICHT. In enkele bladen is aangedrongen op schrapping van het twee- weeksch lan-dbouwverlof uit de leerplichtwet. Naar aanleiding hiervan wordt uit Den Haag gemeld, dat men in landbouwhringen ervan overtuigd is, dat ook in den landbouw de kinderarbeid moet worden ge weerd, doch dat verschillende lich te bezigheden onder toezicht van de ouders zonder ernstig bezwaar wel door kinderen, zij het met mate, kunnen worden uitgevoerd. Door hen deze bezigheden te laten ver richten, kan dan arbeidskracht voor volwassenen, die nuttiger aanwen ding vindein kan, worden vrijge maakt. Nu er minder volwassen arbeids krachten voor het landbouwbedrijf beschikbaar zijn dan gewoonlijk het geval is en de oogstwerkzaamheden bovendien dit jaar méér arbeid vorderen dan adders, is het ge- .wenscht het landbouwverlof voors hands te handhaven. Een definitieve regeling kan bij het terugkeeren van normale om standigheden een onderwerp van overleg vormen. Door duisternis verdronken. - Gistermorgen heeft de rivier politie te Rotterdam uit de Maas haven het lijk van den 24-jarigen F. Stuit, die sedert Maandag j.-l. werd vermist, opgehaald. Hij moet, door de duisternis misleid-, te water zijn geraakt. DOODELIJK ONGELUK. Dinsdagmiddag is in den polder bij Kethel (Z.H.) een doodelij-k ongeluk gebeurd, waarvan de 54- jarige veehouder L. Hofstede het slachtoffer is geworden. Hij moest een koe van een erf halen, dat aan den overkant ligt van de wetering in den kleinen polder, langs den polderweg, uitkomend in de pol dervaart. Over de wetering ligt een rolbrug. Toen de man met de koe zich op deze brug bevond, aornpte deze plotseling, waardoor hij tegen de schoeiïng werd geslin gerd. Bovendien viel het zware beest op hem. Omstanders haalden den zwaar gewonden man uit het water. Op advies van den dokter werd hij naar een ziekenhuis te Schiedam, vervoerd, waar hij even wel korten tijd later aan zijn ver wondingen is overleden. DIEFSTALLEN TE AMSTERDAM. Gisteren zijn onbekenden tijdens afwezigheid van de bewoners met een valschen sleutel een woning aan -de Jacob van Lennepkade te Amsterdam binnengekomen. Zij maakten een tasch met eenig geld buit, alsmede de distributiekaarten en een spaarbankboekje met 6-0-0. In een perceel aan de Keizers gracht werd ten nadeele van een schoenengrossierderij een aanzien lijke partij schoenen gestolen ter waarde van ongeveer 2-000. Van efen motorschip aan de De Ruyterkade zijn 200 stukken zeep gestolen. DOOR PHHJPEA PRESTON 41) Leyton smeet de krant neer en nam de andere achter elkaar op om de portretten en verdere bijzonder heden na te zien. „Jammer, dat ze die niet bij die dramatische onderbreking van het onderzoek gezet hebben. Daar hoor den ze beter bij". De inspecteur keek vermoeid op. „Schei uit, Leyton. Je bent niet goed wijs. Ik heb geen tijd om naar die kletspraatjes te luisteren". Leyton voelde zich gekrenkt. „Alles telt toch mee, chef? We zijn nog aan het zoeken, maar we schij nen niet goed te weten, waar we moeten kijken". Na nog enkele punten besproken te hebben, dacht hij aan Marash en ging er van door. Aan diens woning iri de Park Avenue gekomen, hoor de hij, dat deze uit was, zonder boodschap achtergelaten te hebben, wanneer hij terug zou komen. Marash zelf had er geen idee van gehad, hoe laat hij terug zou zijn, want hij had een langen dag voor den boeg, die heel veel takt en aar dig wat dollars voor fooien van hem zou eischen. Op zijn weg naar de -benedenstad, waar de reederijkanto- ren zij aan zij gelegen waren, stap te hij even bij zijn bank binnen om een chèque in te wisselen voor een heel bundeltje ééndollar-biljetten. Wat hij van plan was te doen, was nu juist geen gemakkelijke taak. Klerken, die het druk hebben met het inboeken van passagiers, die met het eerstvolgende schip zullen vertrekken, hebben geen tijd om daarmee op te houden en passagiers lijsten van zeven jaar geleden na te gaan, maar ten slotte kreeg Ma rash met zijn gemoedelijken glim lach, door enkele dollars gesteund, het toch van hen gedaan. Hij bezocht vijf kantoren, voordat hij vond, wat hij hebben moest. Juist, mijnheer Leonard Peters had een dubbele hut voor zich en zijn echtgenoote besproken op een boot, die 26 December 1933 uit de New- Yorksche haven was uitgevaren. Marash liep op zijn teenen heen en weer, zooals hij altijd deed, wan neer hij gejaagd was. Een vijf-dol- lar-biljet en 'een lange brief ver wisselden van eigenaar en Marash verliet het kantoor met een verlicht hart. Het volgende bezoek gold de ac trice Lila Langley. Want daar haè Peters het pakje met de effecten vandaan gekregen. Zij moest dus bij de zaak betrokken zijn geweest, al had ze bij het getuigenverhoor strak ontkend, iets ermee te maken te hebben. Ze had verteld, dat zij en Peters oude vrienden waren en dat hij vaak dingen, die voor hem bestemd v/aren, bij haar liet bezorgen, om dat hij zoo zelden op zijn eigen ka mers was. Hij verwachtte een nieuw pak van zijn kleermaker en was komen oplooperi om haar uit te noodigen, mee te gaan lunchen en was daarna bij haar blijven wachten, tot het pak zou komen op den dag, dat zijn neef vermoord werd. Ze had zich aan die verklaring vastgehouden en de politie zag er geen kans toe, te bewijzen, dat ze onwaarheid verteld had. Marash vond haar op haar kamer, de eenige, die ze bewoonde, en ze zag er al net zoo verloopen uit, als ze in werkelijkheid was. „Wat moet u van me hebben?" vroeg ze, zijn kaartje, dat ze nau welijks bekeken had, op een tafeltje naast de deqr gooiend. Hij glimlachte innemend. „Ik kwam eens even met u pra ten, als u een paar minutjes voor me hebt. Ik geloof, dat u een goede kennis bent van een mijner vrien den, mijnheer Leonard Peters, is het zoo niet?" Oogehblikkelijk namen de mage re, verloopen trekken een uitdruk king van ijzigen afkeer aan. „Komt u binnen en doe de deur dicht. We kunnen er hier op de gang niet over praten. Daar staat een stoelnee, die nietdie heeft een slappen poot. Ik heb u niets over mijnheer Leonard Peters te vertellen; dat weet de politie ook". Ze ging weerbarstig zitten, blijk baar niet wetend, of ze Marash zou laten blijven, of hem wegsturen. Hij keek haar met een vriendelijk glimlachje aan. „Nee, maar daarover kom ik u ook niet uithooren. Ik wilde alleen maar weten, of u reeds bevriend waart met juffrouw Beverly, toen ze dat groote Kerstfeest in 1933 gaf?" Het op goed geluk af geloste schot was raak. „Hoe weet u iets van dat feest af?" „Ik heb verslagen ervan in de kranten gelezen". „En mijn naam stond_ er heele- maal niet bij. Het was schande van ze, dat ze hem niet vermeld hebbgn, en dat terwijl ik Leonerd Peters beter kende, dan een van de ande ren en hem zelf naar dat feest had meegeLila hield zich plotseling stil. Marash scheen geheel verdiept te zijn in zijn sigaar, die hij met haar verlof had opgestoken en waarvan het dekblad losgelaten had. „Een van mijn kennissen had het erover, dat u juffrouw Beverly kende". Hij dacht aan Shane, die met zoo'n tegenzin de namen der vrienden van Peters had opgenoemd. „Toch waar?" Lila meende, dat Marash niet opgemerkt had, dat ze zich zoo versproken had. „Maar waarom komt u dan eigenlijk bij mij? Ik heb niets met moorden en beroovingen te maken en de kran ten schijnen over niets anders te kunnen schrijven, zoodra ze den naam van Leonard Peters maar noemen. Hij is met recht op de voorpagina terecht gekomen". „Juist. Eigenlijk wel wat te veel; nu is hij zoo volkomen verdwenen, dat niemand ook maar een spoor van hem vinden kan. Ik meende, dat u wellicht in staat zoudt zijn, me een indruk te geven van de ver houding, die er tusschen juffrouw Beverly en Leonard Peters be stond". De fletse oogen kregen een gesle pen uitdrukking. „Ik weet nergens van af. Toen ik van dien moord hoorde, dacht ikWeer Hield ze op en werd vuurrood. Ze was in den laatsten tijd erg zorgeloos geweest en ze hield zichzelf voor, dat dit nu eens uit moést zijn, wan,t ze kon haar tong niet stilhouden en zei dingen, die beter ongezegd bleven. Ze moest voorzichtiger zijn. Marash blies een groote rookwolk uit. ,,U moogt mijnheer Peters ook graag lijden, niet waar? Hij schijnt wel heel erg gezien te zijn". „Natuurlijk. Als Elma Beverly er niet geweest was, zou ik met hem getrouwd zijn". „Zoo? Dat is ongelukkig, of, ge zien alle omstandigheden, misschien gelukkig. Ik veronderstel, dat juf frouw Beverly ook wel erg uit haar humeur is, dat hij niet met haar ge trouwd is, niet?" Haar oogen keken hem wantrou wend aan. „Ik wil er niet meer over praten. U kunt wel heengaan". Marash zag, dat ze het meende en hij stond bedaard op, waarbij hij den stoel, waarop hij gezeten had, achteruit schoof. Het vertrek was klein en toen hij dit deed, gooide hij den stoel achterover en die viel op zijn beurt tegen een tafeltje, dat omver viel, zoodat de lade eruit schoot en de inhoud daarvan over den vloer rolde. „Wat doet u nu? Laat maar lig- geq. Ik raap het wel op!" schreeuw de Lila, doch Marash had zich reeds gebukt en haalde den boel bij elkaar en slaagde daarbij er heel handig in, de revolver, die tusschen de massa linten, doosjes, oude brieven en pa pieren was komen uitrollen, weg te moffelen en in zijn zak te steken. ,,Het spijt me heel erg. Ik ben ook zoo onhandig". Ze keek hem achterdochtig aan. „Vooruit, gaat u nu maar. Ik be grijp zelf niet, waarom ik u binnen gelaten heb-" „Ik bedank u wel, dat u zooveel tijd voor me over gehad hebt. Het spijt me alleen maar, dat ik uw ka mer in wanorde heb gebracht, maar ik geloof, dat alles nu wel weer op crde is". Hij keek rond naar de ta fel en den stoel met den gebroken poot. „Goedendag!" zei ze kortaf. Ma rash ging buigend heen en liep de trap af; hij had wel langs de leuning omlaag willen glijden, blij als hij was. Hij hield de hand op de revol ver in zijn zijzak. Wat een vondst! (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5