DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. V=VICTORIE Tegenstand in W.-Okraine op punt ineen te storten. De strijd in het Oosten. Verklaring van Huil. .Duiischland strijdt voor Europa., Duitsche en Roemeensche troepen aan de Zwarte Zee. Opnieuw luchtaanval op Malta. Duitschland wint voor Europa op alle fronten. VERDUISTERINGS- TIJDEN van 21.07 tot 6.23 op 0.42 onder 15.13 ROOSEVELT ONTMOET CHURCHILL OP VOLLE ZEE. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 191. «au* Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj, N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Vrijdag 15 Augustus 1941 "V Victorie, Duiischland wint voor Europa op alle fronten. Speciaal bericht van het O. K. W. Hoofdkwartier van den Führer, 14/8 (D.N.B.) Het opperbevel der Weermacht deelt mede: „Onder den druk der Duitsche, Roemeensche, Hongaarsehe en Italiaansche afdeelingen, die, den vijand zonder ophouden achter volgend, tusschen Dnjestr en Dnjepr naar het Zuiden oprukken, staat de verdediging der Weste lijke Oekraine door de Sovjet weermacht op het punt, geheel in te storten. Odessa is door Roemeensche troepen omsingeld. Nikolajev is door Duitsch-Hongaarsche afdee lingen aan West- en Oostzijde in gesloten. Ten Westen van de boeg gaan sterke vijandelijke afdee lingen haar vernietiging tegemoet". Gemotoriseerde eenheden in gebied van Krywoi Rog. Hoofdkwartier van den Führer. 14 Augustus. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: Bij den opmarsch naar den bene denloop van de Dnjepr hebben Duitsche gemotoriseerde eenheden het ertsgebied van Krywoi Rog veroverd. Dit gebied bracht jaarlijks meer dan 19 millioen ton ijzererts van zeer goede kwaliteit op. De Sov jet-Unie heeft daardoor meer dan 61 procent van haar geheele erts productie verloren en een verlies van zeer groote beteekenis op het gebied der oorlogsproductie ge leden. Hevige gevechten in het Moorden. Berlijn, 14 Aug. (D.N.B.) In aan sluiting op het weermachtsbericht verneemt het D. N. B. van militaire zijde, dat de onafgebroken achter volging van den verslagen vijand in het Zuiden der Oekraine thans vruchten afwerpt. Ten Oosten van Odessa heeft men de kust der Zwarte Zee bereikt, zoodat de be langrijke havenstand thans aan Noord- en Oostkant van het achter land is afgesloten. Bij hun opmarsch tot aan den benedenloop van de Boeg hebben Duitsche troepen ook de tweede belangrijke Oekraineha- ven, Nikolajev, ingesloten. Trans portschepen, die bij Odessa en Ni kolajev gereed werden gehouden voor de vlucht der Sovjet-troepen, zijn door de Duitsche luchtmacht aangevallen, zoodat zich daar een nieuw Duinkerken ontwikkelt. Bij dee aanvallen zijn tot dusverre twee transportschepen met een gezamen- lijken inhoud van ongeveer 15.000 ton vernietigd en vijf groote sche pen zwaar beschadigd. De Duitsche en Hongaarsehe troe pen, die ten Oosten van de bene den-Boeg over een breed front op rukken, staan vlak bij Kriwoe Rog, waar zich de grootste ijzervoorra- den der Sovjet-Unie bevinden. De Duitschers naderen dus reeds den benedenloop van den Dnjepr. Ook de Duitsche marine neemt met aanzienlijke strijdkrachten aan den strijd in het Oosten deel. Als operatiegebied komen voor haar in aanmerking de Zwarte Zee, de Oostzee en de Noordelijke IJszee. Het zwaartepunt der operaties lag tot dusverre in het Oosten der Oost zee. Voor de Sovjets komt het er echter in de eerste plaats op aan de havens aan de Noordelijke IJszee open te houden, tot zij door den winter toch worden afgesloten. Nog onlangs bracht een Duitsche duik boot in de Barentsz-Zee een Sovjet torpedojager tot zinken, waarmede de bewaking der kust van Kola door de Duitsche vloot bewezen werd. Dit is van belang, omdat Moermansk en Archangel de eenige havens zijn, waarover de Engelsche en Amerikaansche hulp de Sovjet-Unie zou kunnen berei ken. Bovendien belemmert de blok kade van Archangel den uitvoer van mijnhout, dat in Engeland dringend noodig is. Zoo is overal aan het geweldige front steeds weer de zorgvuldig georganiseerde sa- "menwerking van alle deelen der Duitsche weermacht zichtbaar. Hevige strijd in het Noorden. Berlijn, 14 Aug. (D.. N. B.) In den noordelijken sector van het front hebben de Sovjets in hevige gevech ten bijzonder zware verliezen ge leden. De Sovjet-soldaten werden in dezen sector door hun politieke com missarissen in den strijd gedreven. Behalve de zware verliezen aan men- schenlevens verloren de bolsjewisten bij deze gevechten 26 pantserwagens. Bij de operaties in dit gebied haalde het Duitsche luchtwapen alleen op 12 Augustus 37 vijandelijke vlieg tuigen omlaag. Voorts worden succesvolle gevech ten van den centralen sector van het front gemeld. De Duitsche luchtmacht heeft naai' het D. N. B. meldt, aan het geheele front nieuwe successen behaald. In den nacht van 13 op 14 Augus tus werden met doeltreffende uit werking spoorwegcomplexen van de stad Gomel met brisant- en brand bommen bestookt. In den strijd tegen de Sovjetlucht macht hebben afdeelingen Duitsche jagers en gevechtsvliegtuigen in de afgeloopen 24 uur 110 vliegtuigen van den vijand vernietigd. Neergeschoten werden 71 toe stellen, op den grond vernield 39. De oorlog in de Oostzee. Berlijn, 14 Aug. (D. N. B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 11 (Aug. aan den ingang van de Finsche golf een Sovjet-Russische torpedo jager vernietigd. In het oostelijk deel van de Oostzee hebben lichte zeestrijdkrachten een formatie der Sovjets aangevallen. Een mijnveger der Sovjets van 250 ton werd tot zinken gebracht. Washington, 14 Aug. (D. N. B.) Naar aanleiding van de gemeen schappelijke verklaring van Roose velt en Churchill heeft men vandaag op de persconferentie den minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, gewezen op de omstandigheid, dat het Amerikaansche volk gege vens wenscht over de wijze, waarop men den oorlog denkt te winnen, tegen Vichy en Japan wil optreden en Engeland en Amerika de benarde Sovjets te hulp zullen komen. In zijn antwoord beperkte Huil zich tot de algemeene bewering, dat de gemeenschappelijke verklaring „fundamenteele beginselen" inhou(4 die de Ver. Staten zullen steunen tot zij in „de geheele beschaafde wereld" weer worden gehuldigd. Nadere in lichtingen weigerde Huil. Speciaal een antwoord op de vraag, of de pas sage in de gemeenschappelijke ver klaring, die spreekt van gelijk recht op de grondstoffen der wereld, met inachtneming van de bestaande ver plichtingen van Engeland en de Ver. Staten, wellicht beteekent, dat Enge land wil blijven vasthouden aan de overeenkomst van Ottawa en alle offers in dit opzicht aan Amerika wil opleggen. De New-Yorksche middagbladen publiceeren het bericht over de ont moeting tusschen Churchill en Roo sevelt onder zware koppen, waarin wordt medegedeeld, dat de twee het eens geworden zijn over de oorlogs doeleinden, waarvan er één vernie tiging van het nationaal-socialisme is. Commentaren ontbreken voorloopig nog. Uit Washington zijn de eerste reacties uit congreskringen ontvan gen. Associated Press meldt, dat in regeeringskringen de opvatting is geuit, dat aan de beginselen van Churchill en Roosevelt in alle „anti- aslanden" een goede ontvangst ten deel zal vallen. DE STRIJD AAN HET KANAAL. Berlijn, 14 Aug. (D.N.B.) Naar zoo juist bekend gemaakt is, hebben Duitsche marine-artillerie twee Brit zeven Britsche jachtvliegtuigen aan het Kanaal neergeschoten. Den 13den Augustus heeft de Duitsche marine artillerie twee Brit sche vliegtuigen omlaag gehaald en een Duitsch patrouillevaartuig één. Het Duitsche legerbericht Hoofdkwartier van' den Führer, 14 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In de Oekraine is bij de verdere, rustelooze achtervolging door Duit sche en Roemeensche troepen de kust van de Zwarte Zee tusschen Odessa en de monding van de Boeg bereikt. Ook aan de rest van het front verloopen de operaties vol gens de plannen. Het luchtwapen heeft gisteren zware slagen toegebracht aan de.- voor de vlucht der Sovjet-troe pen in gereedheid gehouden trans portschepen in het kustgebied van Odessa en Nikolajew. Het hêeft twee transportschepen met teza men 14.000 brt. inhoüd vernield en nog vijf groote schepen zwaar beschadigd. Aan de Britsche Oostkust heb ben gisteren vliegtuigen, die ge start waren voor gewapende ver kenningen, in scheervluchten bom- treffers geplaatst op een staalfa briek ten Z. van Whitby en op ra- vitailleeringbedrijven in de stad Sunderland. Marineartillerie heeft 2, een patrouilleboot één Britsch gevechtsvliegtuig neergeschoten. In Noord-Afrika hebben ge vechtsvliegtuigen groote deelen van een Britsch munitiedepot bij Tobroek vernield. Aan het Suez- kanaal hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht Britsche luchtsteunpunten aangevallen. Gevechtshandelingen van den vijand boven rijksgebied zijn over dag noch des nachts voorgekomen. Italiaansch legerbericht. Rome, 14 Aug. (Stefani.) In zijn weermachtsbericht no. 436 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den nacht van 14 Augustus hebben onze vliegtuigen de lucht basis Malta gebombardeerd. Noor d-A f r i k a De lucht macht van de as trof verscheidene malen de verdedigingswerken van Tobroék, waarbij branden en zware ontploffingen ontstonden. Twee vijandelijke torpedojagers werden aan de kust van het gebied van Marmari in Noord-Afrika met succes gebombardeerd. Ten Oosten van Solloem vielen onze vliegtui gen sterke concentraties Britsche gemechaniseerde strijdmiddelen aan, waarvan talrijke vernield werden. De vijand ondernam lucht aanvallen op Derna, Bardia en Tri polis. O o s t-A f r i k a: In den sector van Culquabert heeft onze artille rie een vijandelijk kamp bestookt en vernietigd. In andere sectoren hadden ontmoetingen met den vijand plaats, welke in ons voordeel eindigden. Britsche vliegtuigen op nieuw Gondar aangevallen. Een duikboot onder bevel van den eor- vetten-kapitein Giulio Chialam- berto heeft op den Atlantischen Oceaan twee groote schepen getor pedeerd. Het eene, dat een inhoud had van 8500 ton, is gezonken. In de Middellandsche Zee heeft een andere duikboot een vliegtuig van het type Blenheim neergehaald. BEZOEK AAN IJSLAND GAAT NIET DOOR. Washington, 15 Aug. (A.N.P.) Naar Associated Press meldt, heeft de voorzitter van de militaire commis sie van den Amerikaanschen senaat, Reynolds, medegedeeld, dat het be zoek, dat eenige leden van deze commissie aan IJsland zouden bren gen, niet doorgaat. De oorzaak hier van is dat er drijfijs in het N. deel van den Atlantischen oceaan is ge meld en dat een geschikt schip voor deze reis ontbreekt. LEVENSMIDDELEN EN MUNITIE. Washington, 15 Aug. (A.N.P.) Naar uit New York wordt ge meld, heeft president Roosevelt in een brief aan den minister van landbouw der V.S., Wickard, mede gedeeld, dat de Vereenigde Staten reserves aan levensmiddelen noo dig hebben in geval1 van nood. Le vensmiddelen vormen een wapen tegen het nationaal socialisme, evenals munitie, aldus de president der Ver. Staten in deizen brief. DE POSITIE VAN THAILAND. Tokio, 15 Aug. (A.N.P.) In de bij eenkomst van het Thailandsche par lement vroeg een der afgevaardig den of de' regeering het sluiten van een overeenkomst met Engeland overweegt. De Thailandsche minister-presi dent gaf hierop een ontkennend ant woord. Het Japansche blad „Tokio Nitsji Nitsji" brengt deze vraag in verband met het aanbod van den N.-Amerikaanschen gezant, .volgens hetwelk de Ver. Staten bereid zou den zijn, Thailand militairen steun te waarborgen. BULGAARSCHE COMMUNISTEN TER DOOD GEBRACHT. Sofia, 14 Aug. (D.N.B.) Het doodvonnis, dat het Bulgaarsche militaire gerechtshof heeft uitge sproken tegen negen personen die zich schuldig gemaakt hadden aan spionnage ten gunste van een bui- tenlandschen staat, is gisteren vol trokken. Voor alle negen beklaag den luidde het vonnis: de dood door den strop. DE AANSLAG OP BARON HIRANOEMA. Tokio, 14 Aug. (D.N.B.) Inzake den aanslag op baron Hiranoema wordt nog het volgende gemeld,: Hedenochtend tegen 8 uur drong de dader de particuliere woning van den baron binnen en verwondde hem door een revolverschot in den hals. De dader, die onder gebruik van geweld de woning was binnen gedrongen, kon door de bewakers van 't huis gearresteerd worden. Hij komt uit de streek van Sjimonoseki en heet Noahiko Nisji. Over zijn persoon en over de beweegreden van zijn daad is tot dusver niets naders bekend, •Ondanks zijn verwondingen nam baron Hiranoema zelf nog aan de achtervolging deel. Zijn toestand is ernstig. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. Berlijn, 15 Aug. (D.N.B.) Een po ging van Britsche vliegtuigen'om in den afgeloopen nacht de rijkshoofd stad aan te vallen is, naar het D.N.B. verneemt, mislukt, met zware verlie zen, door den krachtigen afweer, die alle vijandelijke bommenwerpers dwong rechtsomkeer te maken. Nachtjagers en afweergeschut schoten acht bommenwerpers neer. Opstand in interneeringskajnp. - Het D.N.B. meldt uit Agram, de Kroatische hoofdstad, dat bij een op stand in een interneeringskamp bij Trafnik in Bosnië 29 arrestanten zijn doodgeschoten. Voorts werden een en veertig standrechtelijk ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Te Essegg zijn drie personen stand rechtelijk doodgeschoten wegens communistische propaganda. Brand in Finsche papierfabriek. (D. N.B.) - In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een zware brand uitge broken in de vereenigde papierfa brieken van Valkeakoski (Finl.) welke oversloeg op een ongeveer honderd meter lange opslagplaats. Het blusschingswerk heeft den ge- heelen Woensdag geduurd. De brand moet geweten worden aan kortslui ting. De aangerichte schade be draagt ongeveer 15 millioen Finsche mark. NIEUWS IN 'T KORT Gaullisten in Tunis veroordeeld. (D.N.B.) - Door het militaire ge rechtshof van Tunis zijn 12 Fran- sche burgers, die zich in dienst van een vreeimde mogendheid gesteld hadden, tot zware tuchthuisstraffen veroordeeld. De meeste veroordeel den zijn aanhangers van de Gaulle. Schuldenlast der V.S. (D.N.B.) Naar het ministerie van financiën meedeelt bedroeg de schuldenlast der Ver. Staten - gisteren vijftig mil liard dollar, dus bijna het dubbele van den schuldenlast in den wereld oorlog, welke 26 >4 milliard dollar bedroeg. Per hoofd der bevolking is de schuldenlast daarmede gestegen tot 377 dollar. Benzine naar Wladiwostok. (D.N. B.) - De leider van de benzinevoor ziening in de Ver. Staten, de mi nister van binnenlandsche zaken, Ickes, heeft volgens Associated Press op de persconferentie meege deeld, dat gister de eerste Ameri kaansche tankboot met benzine on der Amerikaansche vlag uit Lós Angeles naar Wladiwostok vertrok. Andere tankbooten zullen binnen kort volgen. Credieten goedgekeurd. (D.N.B.) - De Amerikaansche senaat heeft goedkeuring gehecht aan aanvullen de credieten ten bedrage van 6.8 milliard dollar voor bewapenings- doeleinden der Ver. Staten. Boerenwacht opgericht. (A.N.P.) - Den 24en Juni is voor geheel Bel gië bij verordening een boerenwacht ingesteld. Deze moet den eigendom der boeren, zooals vee en gewassen voor en na den oogst tegen diefstal beschermen. Deze eigen hulp was noodzakelijk gebleken, daar den laatsten tijd diefstallen op den akker en op de boerderijen in ontstellen de mate toenamen. Tot nu toe zijn meer dan 100.000 vrijwilligers tot deze organisatie toegetreden. Verlenging diensttijd in Ver. Sta ten. (D.N.B.) - De Amerikaansche senaat heeft definitief het wetsni- werp tot verlenging van den dienst tijd aangenomen, dat thans Roose velt ter teekening wordt voorgelegd GEVOLMACHTIGDE VOOR 's-GRAVENHAGE BENOEMD. 's-G ravenhage, 14 Aug. De rijkscommissaris heeft op grond van art. 4, tweede alinea van ver ordening no. 3/40 betreffende de uitoefening der regeeringsbevoegd- heden in Nederland den gevolmach tigde voor de provincie Zuidholland, Oberverwaltungsgerichtrat Schwe- bel, tevens benoemd tot gevolmach tigde voor de stad 's-Gravenhage, zulks met ingang van 1 September 1941. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 15 Augustus: FRANSCH SCHIP IN MANILLA GEÏNTERNEERD. Tokio, 14 Aug. (D.N.B.) De Tokio Asahi Sjimboen meldt uit Saigon, dat het Fransche s.s. Marechal Jof- fre, dat op 8 Aug. vertrokken was, bij zijn aankomst in de haven van Manilla (Philippijnen) op 11 Aug. door de autoriteiten aldaar is gein- terneerd. Aan boord van het schip bevonden zich 50 uit Fransch Indo- China geëvacueerde burgers der Ver. Staten. BRITSCHE EXPORT NAAR JAPAN VERBODEN. Berlijn, 15 Aug. (D.N.B.) Het Britsche ministerie van handel maakt bekend, dat vanaf 15 Augus tus iedere export uit Groot-Britan- nië naar Japan en naar de door Japan bezette gebieden zonder speciale Vergunning is verboden. Verklaring omtrent het oorlogsdoel. New-York, 14 Aug. (D.N.B. Naar het Witte Huis officieel heeft medegedeeld, zijn Roose velt en Churchill het bij een geheime samenkomst in volle zee eens geworden over een „gemeenschappelijke verkla ring omtrent het oorlogsdoel". De officieele verklaring van het Witte Huis vermeldt, dat Churchill en Roosevelt het eens zijn geworden over een uit acht punten bestaand gemeenschappelijk programma en dat aan de besprekingen de voor aanstaande militairen hebben deel genomen. Zij hebben het geheele vraagstuk bestudeerd der levering van oorlogsmateriaal aan landen, die actief „tegen den aanval verzet bieden", o.a. ook het vraagstuk der leveranties aan de Sovjet-Unie. De Britsche minister Beaverbrook zal naar Washington reizen om verdere bijzonderheden te bespreken. In de verklaring wordt verder gezegd, dat gesproken is over maatregelen, welke beide landen zullen nemen om hun eigen veiligheid te waar borgen. Naar Associated Press meldt, be teekent de gemeenschappelijke ver klaring de meest concrete uiteen zetting over de oorlogsdoelen, welke tot dusverre van Britsche zijde ge geven is, waarvan het belangrijkste is, dat de afzonderlijke staten economisch samenwerken, voorzoo ver zij vredelievend zijn. Het hoog tepunt der oorlogsdoelen wordt ge vormd door de ontwapening van de spilmogendheden. Voorts verklaren Roosevelt en Churchill van mee ning te zijn, dat na de „definitieve vernietigiifg der nazi-tyrannie" de ontwapening van de „agressieve landen" van belang is met gelijk tijdige inrichting van een breeder en permanent stelsel van algemeene veiligheid. Radiorede Attlee. Berlijn, 14 Augustus (D.N.B.) In een radiorede heeft majoor Attlee omtrent de ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill op open zee medegedeeld, dat Roosevelt en Churchill een gemeenschappelijke verklaring hebben afgelegd, vol gens welke de Vereenigde Staten en Engeland geen territoriale veran deringen wensehen. Deze moeten overigens, zoo gaat de verklaring verder, slechts op wensch der be trokken volken tot stand komen. De verklaring spreekt verder van „economische samenwerking der volken", alsmede van een volledige „ontwapening van alle volken". Ofschoon gezegd wordt, dat alle volken den hun aangenamen regee- ringsvorm zelf kiezen moeten^ komen Roosevelt en Churchill op voor een vernietiging van den nationaal-socialistischen regeerings- vorrn, met de bewering, dat dit de voorwaarde is voor een vrede in veiligheid. Attlee verklaarde voorts, dat hun besprekingen drie dagen heb ben geduurd en dat daarbij niet slechts de voorzieningskwestie, maar ook de situatie in het Verre Oosten, de aangelegenheid-Dakar en de Duitsch-Bolsjewistische oor log zijn besproken. Berlijn: „Agitatiebluf'. Berlijn, 14 Aug. (A.N.P.) De theatrale gemeenschappelijke ver klaring van Roosevelt en Churchill kwalificeert men in politieke krin gen te Berlijn als een zeer onbe holpen agitatie-bluf en holle frasen. De oude zondaar Churchill poogt zich door dezen reusachtigen zwen del uit zijn benauwdheid te* redden. Churchill en Roosevelt dom en driest als steeds meenden ook thans nog scheidsrechtertje te kun nen spelen en Europa, dat op het punt staat zijn lot zelf in handen te nemen, te blijven bevoogden en ringelooren, zooals dit al tientallen jaren en nog langer geschiedde. Voorts wijst men in politieke krin gen te Berlijn op de overweldiging van Groenland, IJsland en Syrië.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1