9 H 8 e! H w z w DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. J z z O m to M M I M s .DuiiscMand strijdt voor Europa Aanvallen op Britsche ravitaillee- ringsscheepvaarf. Commentaren op de Roosevelt. onfmoeting Churchill- Italianen bombardeeren Cyprus. De strijd in het Oosten. BEKENDMAKING. VERDUISTERINGS TIJDEN van 21.05 tot 6.25 van 21.03 tot 6.26 op 1.20 onder 16.11 op 1.20 onder 17.08 M W VI O B M Ch H M r* W M so M 0 u tn 3 a a 3 o a a a e a a a. (A end bakmeel mengd, meel) ig-sauspoeder lijst vermelde enerator- gemerkte stus 1 hl. tjes V of rator-turf innen 50 11 Augus- Juni tot zijn de de b^i- j. de van de k als- 1)3, 04, 05, de' bon- 1 elk iopen van Een. bovenge- io. 05, 06, rden en io. 05, 06, „haarden het koo- urf (300 turf (450 Peel af- overige ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargong No. 192. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Zaterdag 16 Augustus 1941 Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 15 Aug. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een extra-be richt is bekend gemaakt, werd Odessa door Roemeensche, Niko- lajef door Duitsche en Hongaar- sche troepen ingesloten. Ten Oos ten van de Boeg hebben snelle Duitsche formaties in onophoude lijke achtervolging van den ver slagen vijand het belangrijke erts- gebied van Kriwoi Rog veroverd. Ook aan de overige deelen van het O. front verloopen de gevech ten met succes. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart heeft het luchfwapen voor de Oostkust van Schotland een vrachtschip van 5000 brt. vernietigd en een ander groot koopvaardijschip ern stig getroffen. Andere gevechts vliegtuigen brachten O. van Cro mer en Great Yarmouth twee koopvaardij schepen met tezamen 15.000 brt. tot zinken, die deel uit maakten van convooien. 'Twee vrachtschepén werden ernstig be schadigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan de Oostkust van Engeland. In Noord-Afrika plaatsten ge vechtsvliegtuigen een voltreffer op een Britsehen torpedojager, ten N. van Sidi el Barrani. Bij den aanval van een vrij sterke Duit- schë gevechtsformatie op het vliegveld Ismailia in den nacht van 13 op op 14 Aug. ontstonden groote branden in hangars en ba rakken. Aan de kust ^an het Ka naal schoten jagers en luchtdoel artillerie gisteren negen Britsche jachtvliegtuigen omlaag. De vijand liet vannacht op ver- schillende plaatsen in N.W.- en N.-Duitschland brisant- en brand bommen vallen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten tien der aanvallende Britsche bom menwerpers neer. Het oordeel van Berlijn. Berlijn, 15 Aug. (A.N.P.) „In dien ge ons wilt ontwapenen komt dan hier en haalt onze wapenen", aldus een der talrijke uitlatingen, die men vandaag in Berlijnsche po litieke kringen kon hooren naar aanleiding van de verklaring van Roosevelt en Churchill. Men vestigt er hier de aandacht op, dat de ont moeting der beide staatslieden door de Engelsche en Amerikaansche pers met een bijzonderen nimbus is omgeven en dat de propaganda-ma- chinerie der westelijke democratieën de belangstelling der wereld tracht te te richten op deze gebeurtenis, met de leuze: de wereld zal Van een sensationeele verklaring kennis ne men. In vergelijking met het lawaai, waarmede de ontmoeting is aange kondigd, noemt men in officieuze kringen den inhoud van het ge meenschappelijke communiqué een uiting van verlegenheid, vol van slechte fantasie en ideologische leu zen, waarmede Churchill en Roose- welt de zaak van Engeland een slechten dienst hebben bewezen. De politieke situatie, waarin de beide staatslieden Duitschland hebben ge manoeuvreerd, acht men in de Wil- helmstrasse zoo voordeelig, dat men gaarne lang in die situatie wil blij ven. Men verwijst vooral naar den commentaar van den diplomatieken redacteur van Reuter, welke vol gens politieke kringen hier als de lijkrede" op de ontmoeting moet worden beschouwd en welks welge kozen woorden niet voldoende zijn om het feit uit de wereld te helpen, dat Roosevelt en Churchill met hun communiqué „gezakt" zijn, niet al leen in het oog van hun tegenstan ders, maar ook volgens hun eigen volken. Men acht het bijzonder opmerke lijk, dat de diplomatieke redacteur van Reuter zich blijkbaar zoo be perken moet, dat hij de verklaring der staatslieden nog slechts een openhartige politieke gedachtenwis- seling noemt. Teekenend acht men, het ook, dat Reuters commentaar tracht het te doen voorkomen, alsof de ontmoeting slechts op Roose- velts initiatief berust. Het dQel daarvan is klaarblijkelijk, dat men het magere resultaat op rekening van den Amerikaanschen president wil schrijven. Het is zeer begrijpe lijk, aldus wordt hier gezegd, dat zoowel te Londen als te Washington een „katerstemming" valt waar te nemen. Men neemt er hier kennis van, dat de verklaring niet van een Volken bond spreekt, De punten der verkla ring gelijken op de beroemde en -be ruchte punten die reeds eenmaal in ander gewaad en in betere taal zijn opgediend door Wilson. Niet alleen Duitschland, aldus zeide men in de Wilhelmstrasse, maar geheel Europa heeft met die 14 punten van Wilson slechte ervaringen opgedaan. Daar om verbaast Europa er zich over, dat men thans opnieuw met een derge- lijke verklaring komt. In de Wil helmstrasse zeide men het beneden zijn waardigheid te achten, zich met de details van dit pamflet bezig te houden. Men sluit zich aan bij de woorden van een Spaansch blad, dat in zijn commentaar spreekt van be ginselen, die „in de kraam van een Joodschen advocaat voor kwade zaken thuisbehooren". Officieuze kringen beschouwen de zoogenaamde politieke gebeurtenis dan ook reeds thans als afgehandeld, al wijdt de Duitsche pers er ook nog groote artikelen aan. In deze artike len, in de gesprekken van den ge wonen man, in de politieke kringen hoort men steeds .weer argumenten, die men Roosevelt en Churchill min of meer als tegenvragen op hun acht punten .zou kunnen voorleggen: Bestaat er een vrijheid ter zee voor iedereen en dus ook voor de autori taire landen? 'Is Roosevelt bereid zich te onderwerpen aan een inter nationale controle en de steunpunten der Ver. Staten te sloopen, daar die dan overbodig zijn geworden? Is hij bereid, het plan van een twee oceanen vloot, en dus de omsingeling van Japan, op te geven? Is hij bereid de Monroeleer te herstellen en af stand te doen van den economischen oorlog? Wat uenkt Roosevelt van zijn kant voor de bestrijding van het bolsjewisme ti| doen? Deze en vele dergelijke vragen, die volgens de opvatting van offieuze kringen Europa en de wereld veel meer belang inboezemen dan de punten der laakbare verklaring, wor den hier levendig besproken. Met vroolijkheid heeft men kennis geno men van de opmerking van bepaalde Engelsche bladen, dat de Ver. Staten en Engeland grooten dank verschul digd zijn aan de beide staatslieden, die het risico van een gevaarlijke reis op den oceaan hebben genomen. Als bepaalde bladen de punten der verklaring „Roosevelts oorlogstjoel" noemen, is dat onjuist, want Roose velt kan in het geheel geen oorlogs doel opstellen, aangezien Duitsch land niet in oorlog is met de Ver. Staten. Italië. Rome, 15 Aug. (D.N.B.) De Italiaan- sche bladen noemen de gemeen schappelijke verklaring van Roose velt en Churchill een nieuwe oplage van de 14 punten van Wilson. De „Popoio di Roma" schrijft, dat noch Engeland, noch Amerika sedert den wereldoorlog en het laatste dictaat iets hebben geleerd. De ontwapening van Duitschland, Italië en wellicht ook Japan, opstanding van den Vol kenbond, waarin Sovjet-Rusland in plaats van Frankrijk de rol op zich zou nemen van gerechtsdienaar, dat is de kern van het EngelschAmeri kaansche voorstel. Al het overige i_ kletspraat. Wat de verklaring over het grondstoffenvraagstuk betreft, weet ieder wat hij moet denken van een dergelijk sirenengezang. Duitsch land en Italië strijden immers juist om hun levensruimte en den toegang tot de grondstoffen der wereld. De „Popoio d'Italia" schrijft: Het EngelschAmerikaansche plan be helst niets anders dan de volgende drie eischen: 1. Angcmksische be- heersching der wereld; 2. ontwape ning van de geknechte menschheid; 3. onveranderlijkheid van deze knechtschap van het menschelijk ge slacht onder dc hegemonie der En- gelsch-sprekende volkeren. Drie eischen, aldus het blad, die de men- schelijke waardigheid echter met verontwaardiging van de hand wijst. De Am. pers. New York, 15 Aug. (D.N.B.) De ontmoeting 'tusschen Roosevelt en Churchill beheerscht het beeld van de New Yorksche ochtendbladen, die de beteekenis van de conferentie voor de EngelschAmerikaansche landen kenmerken door kolommen- lange commentaren, enorme op schriften en talrijke foto's. Uit de -foto's blijkt, dat minstens eenige der besprekingen hebben plaats gehad aan boord van den Amerikaanschen kruiser Augusta en van het Britsche slagschip Prince of Wales. Op de officieele foto's ziet men als deelne mers aan de besprekingen behalve Roosevelt en Churchill, den Ameri kaanschen vice-minister van buiten- landsche zaken Sumner Welles, den chef van den admiralen staf, Stark, den commandant van de Ameri kaansche vloot op den Atlantischen Oceaan, admiraal King, alsmede de persoonlijke adjudanten en zoöns van Roosevelt. De bladen zijn alge meen van oordeel, dat men thans zal probeeren, op de onderhandelingen der conferentie zoo spoedig mogelijk dienovereenkomstige practische maatregelen te laten volgen. De Washingtonsche correspondent van de „New York Times" is van opvat ting, dat de regeering het congres spoedig om goedkeuring zal verzoe ken tot het uittrekken van een nieuw bedrag van 7 tot 10 milliard dollar tér ondersteuning van Enge land. Men vraagt zich in Washington af, zoo meldt de correspondent, of de acht punten beschouwd moeten wor den als een vredesoffensief van de democratie, of als een nieuwen stap in de richting eener actieve deelne ming aan den oorlog van de Ver. Staten. De „New-York Daily News" zegt, dat „Roosevelt aan Churchill blijk baar de „vier vrijheden" verkocht heeft". Het blad vindt het bijzonder opmerkelijk, dat men zwijgt over de vrijheden van den godsdienst. De Daily-News is van meening, dat dit met het oog op den nieuwen bond genoot Stalin geschiedt. De Washington-correspondent van de „New-York Herald Tribune" noemt het resultaat van de onder handelingen samenvattend een „eco nomisch en militair offensief tegen de asmogendheden". „De acht punten", zoo meent het blad, „zijn als verplichting bindender dan de 14 punten van Wilson, omdat daardoor elk volk garant wordt voor het doel en de practische uitvoering daarvan van het andere volk". Japan. Tokio, 15 Aug. (D.N.B.) Bevoegde Japansche. kringen geven a-ls com mentaar op de Engelsch-Amerikaan- sche verklaring naar -Domei meldt dat de verklaring in de eerste plaats een Britsche verplich ting tegenover de Ver. Staten be- teekent, om den oorlog voort te zet ten en geen éénzijdigen vrede met Duitschland te sluiten. Voorts is on derstreept de verklaring de Engelsch-Amerikaansche doelstel lingen na den oorlog, welke een Angelsaksische wereldoverheer- sching beoogen. De verklaring die gelijkenis vertoont met Wilsons 14 punten, wijst op een volkomen wan begrip t. a. v. de oorzaken van dén Europeeschen oorlog. De Tokio Asahi Sjimboen" noemt de verklaring van Roosevelt en Churchill de „onthulling der misda dige voornemens van Engeland en de Vereenigde Staten". Er bestaat geen kans op vrede meer, daar Engeland en Amerika naar de wereldheerschappij streven. De ,,Nitsji Nitsji" spreekt .van de sluwe politiek van Engeland en de Vereenigde Staten. De verklaring staat gelijk met een oorlogsverkla ring. Natuurlijk hebben beide lan den ook onderhandeld over hun po litiek tegenover Japan. Transatlantisch vliegtuig neerge stort. (D.N.B.) - Officieel is in Lon den bekend gemaakt, naar Reuter in een extra bericht meldt, dat een vliegtuig van den transatlantischen dienst Donderdag is -neergestort. Alle 22 inzittenden, 12 Amerika nen en 10 Engelschen zijn gedood. - Italiaansch legerbericht. Rome, 15 Aug. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 437 maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: Eenheden van het Italiaansche luchtwapen hebben gisteren doel treffend opslagplaatsen en benzine depots op het eiland Cyprus gebom bardeerd. Des nachts hebben ande re Italiaansche vliegtuigen bommen van groot kaliber laten vallen op de vliegvelden van Malta, waarbij tref fers werden geplaatst op de gestelde doelen. Noord-Afrika: In den sector van Tobroek activiteit van vooruitge schoven posten en artillerie. De luchtmacht van den as ging voort met haar doeltreffende actie. De verdedigingswerken en havenin richtingen van de vestingen Tobroek en Mersa-Matroe werden getroffen alsook een koopvaardijschip van 3000 ton in de wateren van Marsah- Luch en een torpedojager ten N. van Sidi el Barrani. Britsche vlieg tuigen deden een aanval op Tripolis. Oost-Afrika: In den sector van Gondar hebben detachementen van een onzer stellingen een stoutmoe dige verkenning ondernomen, waar bij zij vijandelijke groepen ontmoet ten en op de vlucht dreven. En gelsche vliegtuigen bombardeerden weer woonwijken van Gondar. In den afgeloopen nacht hebben Brit sche vliegtuigen Catania en Augus ta aangevallen. Te Catania vielen drie dooden en twintig gewonden. De onmiddellijke en hevige reactie van ons luchtdoelgeschut noopte den vijand zijn meeste bommen in zee te laten vallen. Een der toe stellen werd brandend neergescho ten en stortte in zee. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN JAPAN EN THAILAND. Tokk 15 Augustus (Domei). Japan en Thailand hebben besloten de wederzijdsche gezantschappen tot ambassades te verheffen. Als eerste Japansche ambassa deur te Bangkok is benoemd Tsoe- bokami, vroeger onder minister van Overzeesche zaken en president van de maatschappij tot kolonisatie in Mandsjoerije. In een te Tokio gepubliceerde verklaring wordt gewezen op de traditioneel» vriendschap tusschen beide landen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio heeft verklaard, dat Thailand de eendge zelfstandige mogendheid aan den Stillen oceaan in en sedert lang vriendschappe lijke betrekkingen met Japan on derhoudt. De woordvoerder voor spelde dat deze betrekkingen tus schen beide landen nog zullen wor den versterkt door het besluit tot verheffing der wederzijdsche ge zantschappen tot ambassades. LUCHTGEVECHTEN BOVEN HET KANAAL. Berlijn, 15 Aug. (D.N.B.) Giste ren en in den afgeloopen nacht zijn in totaal 19 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. De Engelschen ver loren 10 bommenwerpers bij hun aanval van vannacht op het Duit sche Rijiksgebied. De andere 9 ja gers werden gistermiddag bij luchtgevechten boven het Kanaal en aanvallen op het Fransche kust gebied, vernietigd. Een gering aantal Sovjet-bom menwerpers heeft in den nacht van 15 op 16 Augutus een aanvals- poging gedaan op het noordooste lijke deel van het Duitsche rijk, welke zoinder resultaat bleef. Slechts een vliegtuig slaagde er in den rand van Berlijn te bereiken, waar het door het luchtdoelgeschut werd verdreven. Berlijn, 15 Aug. (D.N.B.) In aan vulling op het weermachtsbericht van heden verneemt het D.N.B. van militaire zijde: In de W. Oekraine teekent zich steeds sterker de volledige ineen storting af van de Sovjetlegers al daar. In het gebied ten W. van het Z. deel der Boeg werden de daar nog aanwezige vijandelijke strijd krachten vernietigd. De beide ha vensteden Odessa en Niklajew zijn thans door de verbonden troepen ingesloten. Ten O. der Boeg heeft de opmarsch, die zonder ophouden door de snelle Duitsche afdeelingen werd voortgezet, geleid tot de ver overing van het belangrijke ertsge- bied en industriecentrum van Kri woi Rog, gelegen in de bocht van de Djnepr op ongeveer 150 km ten N. der Zwarte zeekust. Voor zoover de geslagen vijand nog in staat was terugtrekkende bewegingen uit te voeren, heeft het Duitsche luchtwa pen deze dicht opeen gedrongen co lonnes met succes aangevallen en daarbij talrijke pantserwagens en voertuigen vernield. Ook kan wor den aangenomen, dat de vijand groote troepenverliezen heeft gele den, zoodat er nog slechts schamele overblijfselen dier troepen uit den vernietigingsslag in de W. Oekraine gered zullen kunnen worden. Ook de overgangspunten van de Dnjepr zijn blootgesteld aan de doorloopen- de slagen van het Duitsche luchtwa pen, dat veerbooten tot zinken heeft gebracht en pontonbruggen vernield. De legers van den Sovjet maarschalk Boedjenni hebben dus in de W. Oekraine niet alleen zelf zware vernietigende slagen ontvan gen doch tevens de belangrijkste havens aan de Zwarte zee en een der belangrijkste industrie- en grondstof-gebieden der Sovjet-Unie moeten prijsgeven. Uit de tot nu toe ontvangen be richten is gebleken, dat aan deze zuivering der W. Oekraine van de bolsjewisten behalve de Duitsche ook Roemeensche, Hongaarsche en Slowaaksche afdeelingen hebben deelgenomen. Een van de extra- berichten, die gisteren werden ge publiceerd, heeft thans ook voor de eerste maal melding gemaakt van de daar in den strijd gebrachte Ita liaansche troepen, die zooals bekend eenigen tijd geleden door den Duce ter bestrijding van het bolsjewisme naar het O. front zijn gezonden. Van de in de Oekraine strijdende verbonden troepen zijn de Roe meensche het sterkst in aantal. Zij staan zooals men weet onder per soonlijke leiding van den Roemeen- schen generaal en staatsleider Anto- nescu, die de groote voldoening heeft gesmaakt de in 1940 door de Sovjet-Unie afgeperste gebieden, de Noordelijke Boekowina en Bessara- bië, weer voor Roemenië terug te veroveren. Het zijn ook Roemeen sche troepen die de belangrijke ha venplaats Odessa hebben ingesloten. Telkens weer hebben de Duitsche weermachtsberichten ook met lof melding gemaakt van de in de Oekraine strijdende Slowaaksche en Hongaarsche afdeelingen, die in trouwe wapenbroederschap schouder aan schouder stonden met de Duit sche weermacht. De aldaar in den strijd gebrachte Slowaaksche af- deeling heeft bewezen een kranige en succesvolle medestrijder te zijn en de jonge Slowaaksche weermacht alle eer aangedaan. Van de Hongaarsche troepen zijn het vooral de gemotoriseerde snelle afdeelingen en de vliegers geweest, die in ononderbroken strijd meege holpen hebben den taaien weer stand der Sovettroepen betrekkelijk vlug te breken. Eind Juni rukten zij op van de voormalige grens tusschen Hongarije en de Sovjet-Unie aan de Karpathenpassen en zij staan thans, na de bevrijding van Galicië om streeks zevenhonderd kilometer van hun aanvangsstellingen, met de Duitsche troepen aan het Z. deel der Boeg. De tot nu toe genoemde verbon den strijdkrachten bestonden uit formaties geregelde troepen van Roemenië, Hongarije, Slowakije er. Italië. Zij zullen binnen afzienbaren tijd worden aangevuld met de af deelingen vrijwilligers uit Spanje en Portugal, uit Vlaanderen en Kroatië, alsmede uit geheel Scan dinavië, die zich voor den strijd te gen het bolsjewisme onder het Duit sche opperbevel hebben geplaatst. Na de overwinningen der Duitsche weermacht en haar bondgenooten is de definitieve bevrijding van Euro pa van het bolsjewisme niet meer twijfelachtig. De strijd in het Zuiden. Berlijn, 15 Aug. (D.N.B.) Op 13 en 14 Augustus hebben de bolsje wisten getracht, door nieuwe afdee lingen in het vuur te brengen, de Sovjettroepen, die ten O. van de Boeg en ten N. van Nikolajev zijn ingesloten, te ontlasten. Al deze o'ntzetpogingen leverden, aldus het D.N.B. geen resultaat op, evenmin als de verschillende pogingen der ingesloten troepen om door te bre ken. Herhaaldelijk heb ik de Ne- derlandsche bevolking ervoor gewaarschuwd op eenigerlei wjjze de vijanden van Duitsch land te begunstigen. Deson danks is weer een ernstig ge val van begunstiging van den vijand voorgekomen. Op 7 Au gustus j.l. moest op Neder-' landsch gebied een Britsch ge vechtsvliegtuig een noodlan ding maken. De ongedeerd gebleven bemanning, bestaande uit 6 personen, kreeg bij baar poging om te vluchten steun van Nederlanders, die geld ga ven, levensmiddelen en butger- kleeding. Nog dienzelfden dag werden de Engelschen gevan gen genomen. De personen, die hulp verleend hadden bij de po ging om te vluchten, zijn ter stond voor een Duitschen krijgsraad gebracht. Deze ver oordeelde vijf hunner ter dood en drie anderen tot langdurige, deels levenslange gevangenis straf. w.g. Fr. CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 17 Augustus Maans op- en ondergang 16 Augustus: 17 Augustus: PeruEcuador. (D.N.B.) - De Pe- ruaansche bladen publiceeren een officieel communique volgens het welk de Peruaansche regeering den drie bemiddelden mogendheden gis teren heeft medegedeeld, dat de mi litaire attache's van Argentinië, Brazilië en de Vereenigde Staten als welkome gasten van het Pe ruaansche leger in het grensgebied verwacht worden, waar zij zich kun nen overtuigen van den toestand en van de wijzg, waarop Peru zijn ver plichtingen nakomt. Onder Canadeesche controle? (D. N.B.) - De Exchange Telegraph meldt uit Ottawa, dat volgens in lichtingen uit ingewijde diplomatie ke kringen Canada besloten zou heb ben, de controle op zich te nemen ever de Fransche eilanden St. Pierre en Miquelen aan de baai van de St. Laurence. De eilanden zijn gelegen in de nabijheid van de vlootbases New-Foundland en Nieuw-Schot- land. Duitsche troepen hebben in de Oekraine op 14 Aug. de onvermoei de achtervolging van de verslagen Sovjettroepen voortgezet. Op ver schillende plaatsen konden de bols jewisten tot den strijd worden uit gedaagd. De Sovjets hadden haastig reservetroepen in den strijd gewor pen. De Duitsche troepen braken óyeral het verzet van de Sovjets en zetten hun opmarsch voort. In deze gevechten leden de Sovjets bloedige verliezen. Voorts meldt het D.N.B. van alle sectoren van het front successen der Duitsche luchtmacht. Het Finsche front. Aan het Finsche front hebben de Sovjets^ geprobeerd het optreden der Duitsche en Finsche troepen door tegenaanvallen te keeren. Daarbij bleven 1300 doode Sovjets op het slagveld achter. Duitsche sol daten namen opnieuw waar, dat Sovjet-soldaten bij de poging zich over te geven door politieke com missarissen werden neergeschoten. Deze waarneming werd door Sovjet gevangenen later bevestigd.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1