Berger Schoolvereeniging HuishoudprobSemen in oorlogstijd. STAD EN OMGEVING AGENDA castricum. LAND* EN TUINBOUW Veilingen in Kennemerland. Instelling van „vrede rechters" en „vrede gerechtshof". Tien geboden voor gasbezuiniging. i Pagina 2 f® Alkmaar, Zaterdag, BENOEMD. De heer J. R. Noorman te Den Helder is benoemd tot hoofd eener school te Den Haag. GESLAAGD. Te Utrecht is geslaagd voor acte Fransch l.o. mej. A. G. v. d. Too- ren, alhier. Bij het door de Eerste Neder- landsche Modevakschool „Ensaid" gehouden examen slaagden voor het diploma lingerie, sport- en huishoudkleeding de dames R. de Klerk te Alkmaar, A. Klomp te Heiloo en B. Schurer te Ursem; voor het diploma costumière mej. M. Wouters te Alkmaar. TURNLUST. Daar het turnlokaal aan de Schoolstraat voor gymnastieklessen nog eenigen tijd gesloten moet blij ven, heeft het bestuur van Turn- lust pogingen in het werk gesteld in andere lokalen de lessen door te doen gaan. Zij is hierin geslaagd en nu kunnen de lessen met ingang van a.s Maandag 18 Augustus ge geven worden in de lokalen aan de Ridderstraat eu de Snaarmar.slaan. Voor de gewijzigde lesuren zie men elders in dit blad. Deze wijziging zal natuurlijk van tijdelijken aard zijn, daar de lessen weer op de ge wone tijden zullen plaats hebben, zoodra het lokaal aan de School straat vrij wordt gegeven. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 17 Augustus is de apo theek van Mevr. SchoutenOele, Koorstraat 47, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedu rende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags ge opend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waar genomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 8 uur. VRIJZ. HEEV. ZANGKOOR. De Mattheus-Passion. Dit zangkoor heeft het plan opge vat in Alkmaar de „Mattheus Pas sion" tot uitvoering te brengen, waar voor het een woord van lof toekomt. Alkmaar en zijn wijde omgeving zullen dit nieuws met groote voldoe ning vernemen en straks, als het ge heel tot uitvoering komt, van een massale belangstelling blijk geven. Op 20 Augustus, de eerste repetitie na de vacantie, zal de heer Jonker voor de leden een inleiding houden over den inhoud en de beteekenis van dit machtige werk. In verband met de uiterst zware eischen die het stelt moet het koor met eenige dames en heeren worden uitgebreid. Zanglustigen kunnen zich Woensdag a.s. aan het gebouw, Heul 3, aan melden. Tevens kuniien jongens wor den geplaatst bij het knapenkoor dat eveneens optreedt in dit grootsche werk. In zijn laatste bestuursverga dering benoemde het bestuur den heer Nico Akkerman tot tweeden directeur van het koor. Deze jonge kracht is geen onbekende in het Alkmaarsche muziekleven. WATERSCHAPS ADMINISTRATIE. Het vraagstuk van de opleiding voor de waterschapsadministratie heeft tot nu toe, ondanks het groote belang, zoowel voor de wa terschappen als voor de admi nistratieve ambtenaren, slechts weinig belangstelling gevonden. Degenen, die er tot nu toe in slaagden zich een behoorlijk in zicht in de waterschapsadministra tie te verwerven bereikten dit resultaat als regel grootendeels door zelfstudie op den grondslag van hun vorming tot meester in de rechten of van hun opleiding voor de gemeente-administratie. Het bestuur der vereeniging van 'Noordhollandsche waterschappen is overgegaan tot het instellen van een tweejarigen cursus voor de op leiding in de waterschapsadmi nistratie. Voor nadere bijzonder heden zie men elders in dit blad. ZANG EN VRIENDSCHAP. Ie prijs behaald. Het Alkmaarsch Dubbel Man- nenkwartet „Zang en Vriend schap", dirigent de heer Corn. Jonker, welk kwartet reeds 23 jaar bestaat, behaalde op het gisteren te Amsterdam gehouden Gtoot Na tionaal Zang- en Muziek-concours een eersten prijs met 362 punten (26 punten boven het vereischte aantal). Het Kwartet zong „Naar Zee" van Fred. J. Roeske en „Zum Sanctus" van Schubert. De jury bestond uit de heeren Fred. J. Roeske, Ger. Leenders en B. D. Peters. Zij verklaarde o.m. in haar rapport over het gepresteer de door Z. en V.: „gezond van voordracht en muzikaal", „zeer fraai en uitstekend gezongen". SCHUITEN GEZONKEN. Tengevolge van den storm zijn Donderdagavond te Noordschar- woude twee schuiten, geladen met grond voor het nieuwe rijwielpad langs den Provincialen weg, ge zonken. FLORIMONT DE ZWERVENDE ZANGER. „Plorimont" de zwervende zan ger een prachtige muzikale operette van den componist H. Zaal, met tekst van Jan van Alfen en Luuk Uipkes, die vóór enkele maanden met overweldigend succes aan de Langedijk viermaal werd opge voerd, zal thans te Stompetoren twee opvoeringen beleven en wel op 7 en 14 September des middags. De zangvereeniging „Crescendo" te Stompetoren, die aan den Lange dijk meewerkte, nam hiervoor het initiatief en zal thans de leiding hebben, terwijl ditmaal de zang verenigingen van Noordscharwou- de en H.-Hugowaard hun medewer king zullen verleenen. De beroepssolisten die aan de voorstellingen 'te Noordscharwoude medewerkten zullen ook te Stom petoren hun medewerking verlee nen. Een beroepsorkest verzorgt 't muzikale gedeelte, terwijl de dan ken, onder leiding van mevrouw Zaal worden uitgevoerd. Deze ook aan prachtige costuums zoo rijke operette, die de schitte rendste revue evenaar.,, staat onder leiding van den heer H. Zaal. Aangezien men in Stompetoren een zaal mist van een omvang die een dergelijk grootschexperiment rendabel kan maken, heeft men het aangedurfd daarvoor beslag te leggen op een schouwburgtent, die plaats biedt aan 1000 bezoe kers. Wij vernemen voorts, dat de directie van Carré pogingen heeft aangewend Florimont veertien achtereenvolgene dagen in Am sterdam opgevoerd te krijgen. Aangezien de medewerkers voor het overgroote deel dilettanten zijn, die op werkdagen andere bezigheden hebben en de vervoers mogelijkheden zeer gering zijn, kon dit mooie plan geen werkelijk heid worden. Men krijgt dus nog uitsluitend 7 en 14 September gelegenheid deze bijzonder aantrekkelijke operette te Stompetoren te -ien en wel voor een billijken entreeprijs. De Schermeerders hebben er recht op, dat de omgeving het be wijs levert hun waarlijk grootsch initiatief op prijs te stellen. Per rijwiel is Stompetoren betrekkelijk nog gemakkelijk vanuit Alkmaar te bereiken. Reeds thans zijn de toegangskaarten verkrijgbaar. BROEK OP LANGENDIJK. Bloembollenveiling. - Vrijdag morgen werd in het veilingsge bouw van de Langendijker Groen ten-Centrale alhier de tweede droge bloembollenveiling gehou den. De bollen werden verkocht onder conditie van contante beta ling, waarvoor een korting werd toegestaan van y. per maand tot aan Mei 1942. Er was weer heel wat belangstelling voor deze bloembollenveiling. Er was een flink aantal kooplieden aanwezig, terwijl de kooplust niet slecht was. De animo voor bepaalde soor ten was niet groot, zooals voor Will. Pitt, Zwanenburg, Murillo, Pride of Haarlem en andere Dar win en vroege tulpen. Voor andere daarentegen bestond weer méér belangstelling, zoodat het ook dezen morgen weer vele malen is voorgekomen, dat te hoog werd af gedrukt, hetgeen tot gevolg had, dat om de partij moest worden ge loot. De aanvoer beliep ongeveer 750.000 stuks bloembollen, waar van een gedeelte was overgebleven van de eerste veiling. Van den to talen aanvoer van Vrijdagmorgen werden ongeveer 325.000 stuks verkocht, welke voornamelijk uit het nieuwe gedeelte afkomstig wa ren. Uit den' ouden voorraad wer den maar enkele partijen gekocht. WARMENHUIZEN. Veilingomzet. - De omzet aan de veiling alhier bedroeg in de afge- loopen maand: Vroege aardappelen- 2.019.500 kg, (Juli 1940 2.343.850 kg); Rabarber 17.925 kg, (Juli 1940 nihil); Slaboo- nen 8.10 kg, (Juli 1940 1.160 kg); Tuinboonen 520 kg, (Juli 1940 120 kg); Zilveruien 425 kg, (Juli 1940 3.475 kg); Peen 130 bos, (Juli 1940 nihil); Witte kool 3.500 kg, (Juli 1940 nihil); Roode kool nihil, (Juli 1940 1.275 kg); Snijboonen nihil, (Juli 1940 15 kg). De omzet bedroeg in Juli 1941 120.855,49 tegen 90.361,42 in Juli 1940. DE DEUR MOET VOOR U GEOPEND WORDEN. 'f Weet U, dat de ALKMAARSCHE COURANT de sleutel is, die de deur voor U kan openen? Gebruikt dan ook die sleutel. Tentoonstelling. In den kunsthandel De Takel te Bergen tot 1 Sept. tentoonstelling werken Mia van Regteren Altena en Marijke Visser. Bioscopen. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Het vlammende woud (rom.); hoofdrollen Paul Richter en Hansi Knoteck. Toegang eiken leeftijd. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Slotaccoord (rom.-dram.); hoofdrollen Lil Dagover, Willy Birgel en Maria von Tasnady. Toegang bo ven 18 jaar. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Van je familie moet je het maar hebben (kom.); hoofdrollen Heinz Salfner en Else von Möllen- dorf. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Sergeant Berry (avon turen); hoofdrol Hans Albers. Toe gang boven 14 jaar. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3, matinee. AFDEELING MEISJESSCHOOL. Aanmelden van nieuwe leerlingen bij Mei. G. J. Scholten, Dr. v. Pelt- laan 22, Bergen, Tel. 2260; bij afwe zigheid bij den heer A. M. de Lange, Hertenlaan 5, Bergen. Aanvang der nieuwe cursus 2 Sept. 9.30. Dit jaar slaagden 14 van de 15 candidaten voor het M.U.L.O.-exa- men. Er bestaat nog gelegenheid tot plaatsing van enkele leerlingen met M.U.L.O.-diploma in de 5e lilas. Prospectus wordt op aanvraag gaar ne toegezonden. De stierenkeuringen. - De uitslag van de stierenkeuringen was als volgt: G. Veldt, Egbert 9, 21-3 '40, toege laten voorloopig. L. Schermer, Claudius B2, 3-4 '39, toegelaten voor loopig. C. M. Poel, Julius II, 21-4 '39, toegelaten voorloopig. Nic. Noord, Constantijn I, 17-1 '39, toege laten voorloopig. R. Duijn, Egbert B5, 7-4 '38, toegelaten voorloopig. C. Poel, Mintjes, S.6. Hans, 3-4 '40, afgekeurd. C. Groen, Hermina's Frans 6, 11-3 '39, blijvend goedge keurd. C. Hes, Frans F3, 11-2 '40, goedgekeurd voorloopig. Diefstal. - De tuinder K. b. al hier kwam tot de onaangename ontdekking, dat uit zijn tuin een veelheid van 40 kilo geplukte hoeveelheid van 40 kilo geplukte BERGEN. Inenting tegen pokken. - Dins dagmiddag om half vier zal de ge legenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting of herinenting tegen pokken van hen, die zich daartoe in het wijkgebouw aan de Karei de Grootelaan aanmelden. Het is gewenscht, dat daarbij de trouwboekjes der ouders of de ge boortebewijzen der kinderen wor den meegebracht. Aanvraag-formulieren vetkaar ten. - De uitreiking van boter- en vetkaarten zal plaats vinden van 2529 Augustus 1941. Zij, die voor vetkaarten in aan merking denken te komen, kunnen formulieren verkrijgen op het distributiebureau, Kerkstraat 2. Groenten-distributie. - Onge bruikte groentenkaarten of gedeel ten daarvan kunnen aan het bureau voor sociale zaken, Karei de Grootelaan 15, worden ingewisseld uiterlijk tot en met Zaterdag 23 Augustus 1941, des voormiddags van 913 uur. SCHOORL. Uitbetaling ingeleverde metalen. - De wnd. burgemeester maakt be kend, dat de vergoedingen voor de ingeleverde metalen zullen worden uitbetaald onder overlegging van ae bij de inlevering terugontvangen verklaring B in het achter het Raadhuis gelegen lokaal en wel voor: Wijk A op 20 Aug. 1941 van 10 tot 12 uur; wijken B en D op 20 Aug. 1941 van 24 uur; wijk C op 21 Aug. 1941' van 1012 uur; wijken E en F op 21 Aug. 1941 van 2—4 uur. Na deze data zal geen uit betaling meer plaats vinden. Aanvraag-formulieren vetkaar ten - Zij. die in aanmerking meenen te komen voor vetkaarten moeten daartoe aanvraagformulieren in vullen, welke a.s. Maandagmorgen tusschen 9 en 12 uur op het distri butiekantoor kunnen worden af gehaald. Inlevering der volledig ingevulde formulieren, onder overlegging van den laatsten belastingaanslag dient te geschieden op het distributie kantoor: Wijk A op 20 Aug. van 1012 uur; Wijken B en D op 20 Aug. van 24 uur; Wijk C op 21 Aug. van 1012 uur; Wijken E en F op 21 Augustus van 24 uur. OUDKARSPEL. De kermis gaat door. - Evenals te Noordscharwoude zal ook de kermis te Oudkarspel doorgaan. WIERINGERWAARD. Middenstandsvereeniging. - Voor de eerste maal in dit jaar vergader de de afd. Wieringerwaard van den Handeldrij venden en Industrieelen Middenstand. Uit het korte jaarverslag bleek, dat het ledental (32) stationnair blijft. De rekening van den pen ningmeester werd accoord bevon den met inbegrip van 49.37 saldo vorig jaar op 176.37, aan ont vangsten 100.93, aan uitgaven; saldo 75.94 (v. j. 49.37). Als bestuursleden moesten perio diek aftreden de heeren P. Marrees en G. v. Zoonen (de laatste niet her kiesbaar). Eerstgenoemde werd her kozen en gekozen werd de heer K. Kruiten. Besloten werd om voortaan na 8 uur niet meer te verkoopen, terwijl nog besloten werd om gedurende de maanden November, December en Januari om 7 uur te sluiten. Aanvoeren verminderen. In de week van 11 tot 15 Aug. was er behalve van dubbele boo- nen een kleine aanvoer. We ko men zachtjes aan in een overgangs tijd en als de boonen hebben afge daan, zal er weinig meer overblij ven van de zomerproducten en ook voor de herfst- en wintergroenten zal het tegenvallen, want onze markten zijn in hoofdzaak op zo merproducten ingesteld. In deze week was er nog een flinke aanvoer van boonen, al was te zien dat de campagne teneinde loopt. De storm en de slagregens heb ben er toe bijgedragen dat alles in een korten tijd verloopt en het is vooral de toch al beperkte aanvoer van shijboonen en stokboonen die het loodje moest leggen. De kwali teit der stamboonen gaat ook al te rug, ook hieraan is de storm debet Over de prijzen is* men gauw uit gepraat. Deze zijn: stamboonen (dubbele zonder draad) 14, enkele idem f 20; snijboonen 14, alleen voor le soort; afwijkende kwaliteit naar verhouding. Bloemkool is er betrekkelijk weinig en de kwaliteit loopt zienderoogen terug. Eerste soort (is eigenlijk 2e soort) gold 9 tot 12, 2e soort 3 tot 7.10 per 100 stuks. Komkommers gaan in kwaliteit terug, doch zijn niettemin bijzonder in trek, wat blijkt uit de prijzen van 4 tot 13 per 100. Andijvie werd slechts weinig aan gevoerd tegen een prijs van 6 tot 8 per 100 kg. Kool begin méér los tè komen, vooral roode kool, die een gunstig onthaal vindt. Groene kool gold 4 tot f 4.50, roode kool 3.50 tot f 4.50 en savoye kool 3.50 tot 4.50 per 100 kg. Bosgroenten ging grif weg voor 3.50 tot 4.50 en bospeen voor 4 tot f 4.75 per 100 bos. Spinazie was duur, 1.40 tot 1.60 per kist. Postelein was min der in trek en de prijs van 0.50 tot 0.60 per kleine kist, is niet hoog. Kropsla maakte een goede beurt en bij een betrekkelijk klei nen aanvoer was de prijs 3 tot 4.60 per 100 krop. Augurken wer den in varieerende kwaliteit aan geboden tegen prijzen van 8 tot 27 per 100 kg. De overige aanvoer gewone, prijzen. Fruitmarkt. De laatste roode en witte bessen zijn aangevoerd. Hoe ook de kwa liteit en soort, de prijzen van f 22.50 per 100 kg staan vast en voor de (Ongecorrigeerd). In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het de partement van justitie betref fende de instelling van vrede rechters en van een vredege rechtshof. Daaraan ontleenen wij, dat bij de arrondissementsrechtbanken te 's- Hertogenbosch, Arnhem, 's-Graven- hage, Amsterdam en Leeuwarden, uit één lid bestaande (enkelvou dige) kamers worden ingesteld. De leden dezer kamers dragen den titel „vrederechter". De vrederechters zijn, voor zoo ver dit besluit niet anders bepasit, bij uitbuiting bevoegd in eersten aanleg kennis te nemen van alle mis. drijven en overtredingen, welke den politieleen vrede binnen de volksgemeenschap in gevaar brengen of de hoogste politieke belangen van de volksgemeenschap raken of uit politieke beweegredenen- zijn be gaan en voorts van de strafbare fei ten, welke met zoodanige misdrij ven of overtredingen door deelne ming of samenloop verband houden. Een bevel tot in verzekeringstel ling is gedurende ten hoogste vier dagen van kracht en kan eenmaal voor ten hoogste een gelijken ter mijn worden verlengd. Een verdachte kan hooger beroep instellen in de gevallen, waarin vrij heidsstraf of geldboete van meer dan tweehonderd gulden is opgelegd; het openbaar ministerie kan hooger beroep instellen in de gevallen, waarin een dezer straffen is gevor derd. Tegen vonnissen van den vrederechter bestaan geen andere rechtsmiddelen. Bij het gerechtshof te 's-Graven- hage worde een met drie leden recht sprekende bijzondere kamer inge steld, welke den naam „Vredege rechtshof" zal dragen. De proc.-gen. bij het gerechtshof te 's-Gravenhage is tevens proc.-gen. bij het Vrede- gerectshof. Dit is bij uitsluiting be voegd in hooger beroep kennis te nemen van de zaken, welke in eer sten aanleg door den vrederechter zjjn berecht. Het vredegerechtshof is voorts in eerste en in hoogste ressort bij uitsluiting bevoegd kennis te nemen van alle tot de bevoegdheid van de vrederechters behoorende misdrijven ten aanzien waarvan de proc.-gen. bij het vredegerechtshof van oordeel is, dat zij onmiddellijk bij het vredegerechtshof aanhangig ge maakt dienen te worden. De procureurs-generaal bij de ge rechtshoven en de officieren van justitie zijn verplicht den proc.-gen. bij het vredegerechtshof in alle strafgedingen ter zake van misdrij ven, als in lid 1 bedoeld, op diens verzoek het dossier toe te zenden, opdat deze de vervolging op zich neme, dan wel beslisse, of hij de vervolging op zich wil nemen. Het vredegerechtshof beslist steeds in hoogste ressort, tegen zijn beslis singen bestaan geen rechtsmiddelen. De op het tijdstip van inwerking treding van dit besluit bij eenig gerecht aanhangige strafzaken, welke voortaan tot de kennisne ming van den vrederechter behoo- ren, gaan in den stand, waarin zij zich op dat tijdstip bevinden, op den vrederechter over, voor zoover niet. overeenkomstig art. 9, lid 1, het vredegerechtshof bevoegd is. Het voorgaande geldt niet, wan neer in zulk een strafzaak bij de inwerkingtreding van dit besluit voor het tot dusver bevoegde ge- voor he ttot dusver bevoegde ge recht reeds een aanvang had ge nomen. Is een strafzaak, welke ingevolge art. 2 lid 1, tot de kennisneming van den vrederechter zou behoo- ren, vóór de inwerkingtreding van dit besluit beëindigd door een uit spraak, in kracht van gewijsde gegaan, dan kan het vrede-ge- rechtshof op vordering van den proc.-gen. de zaak opnieuw be handelen. Bijzondere voorschriften voor militaire strafzaken. Het vredegerechtshof is ook be voegd om in eerste en hoogste res sort kennis te nemen van misdrij ven, welke strafbare feiten van militairen aard zijn, als bedoeld in afd. 2 van het besluit no. 56/1940 betreffende de opheffing van de militaire gerechten en de over brenging van aanhangige strafza ken naar den gewonen strafrech ter. Ook in dit geval kan de zaak op vordering van den proc.-gen. op nieuw door het vredegerechtshof worden behandeld. CONFERENTIE TE MOSKOU OP KOMST. New York, 16 Augustus (D.N.B.) Associated Press meldt, dat Was- hingtoh den inhoud bekend heeft gemaakt van een brief, welke Chur chill en Roosevelt aan Stalin ge stuurd hebben. Daarin wordt het voorstel gedaan, dat hooge Britscha en Noord-Amerikaansche regee- rings-vertegenwoordigers in Moskou met Stalin besprekingen zullen voe ren, welke soorten oorlogsmateriaal de Sovjets noodig hebben. De brief is aan Stalin overhandigd door de ambassadeurs van de Vereenigde Staten en Engeland in Moskou. Churchill en Roosevelt prijzen hier in de tegenstand van de Sovjets te gen Duitschland en beloven Stalin dat Engeland en de Vereenigde Sta ten zullen samenwerken om Stalin te voorzien van het oorlogsmateriaal dat hij het dringendst noodig heeft. Talrijke schepen, zoo wordt ver der in den brief gezegd, zijn reeds met oorlogsmaterial onderweg. Bin nenkort zouden andere schepen vol gen. zwarte bessen 42 per 100 kg. Er komen méér druiven aan de markt en de prijzen van 70 tot 75 per 100 kg zijn aan den hoogen kant. Vruchten komen ook meer en meer naar voren. Yellow Transparant gold 15 tot 25, Kruidenierspeer 5.80 tot 26.50, Fransche Suiker 5 tot 8.50, per 100 kg. Meloenen, waarvan een vrij groote aanvoer, waren gewild en de prijzen waren hoog, n.l. 0.20 tot 0.45 per stuk. Den vorigen keer heb ik enkele recepten gegeven van gerechten, die geen brandstof vragen. Daar de brandstofbezuiniging op het oogenblik zeer onze aandacht vraagt, lijkt het mij goed hierbij nog even stil te staan. Om zoo zuinig mogelijk met gas te kunnen omgaan, moet de gas vlam blauw zijn. De blauwe vlam ontstaat, als het gas voldoende met lucht gemengd is, terwijl de gele vlam wordt verkregen als de lucht toevoer te klein is. De bezwaren van een gele vlam zijn, dat min der warmte aan de pan wordt af gegeven en de pan met roetaan- slag bedekt wordt. Brandt de vlam geel, tracht dit dan te verhelpen door den brander schoon te maken en den luchttoevoer grooter te ma ken, hetgeen meestal kan geschie den door middel van een schuifje. Kan men de vlam zelf niet ver beteren, roep dan de hulp van een deskundige in. Het in de pijp branden moet ook worden voorkomen. Het gas brandt dan op een verkeerde plaats en de warmte komt niet aan den pan bodem ten goede. Week de levensmiddelen zoonoo- dig. Erwten, boonen, gort, gedroog de groenten en -vruchten en stok- visch worden 2 X 24 uur en in warme zomerdagen 24 uur in koud water geweekt. Door het lange weeken wordt de kooktijd enorm bekort. Macaroni en rijst kunnen vóór het koken enkele uren in wa ter geweekt worden. Door de peul vruchten op te zetten met een stukje vet of boter zijn ze vlug zacht. Gebruik pannen, die goede mo dellen en de juiste grootte hebben. Papnen, die op het gas gebruikt moeten worden, hebben recht-op- staande wanden. De warmte kan dan langs de wanden omhoog strij ken. De pannen moeten in grootte overeenstemmen met den inhoud. Is de pan voor een klein gedeelte gevuld, dan wordt veel warmte verbruikt om de te groote pan te verwarmen. De pannen moeten daarom ten minste voor 2/3 gevuld zijn. Laat de Vlam nooit om de pan heenslaan, daar dan ongeveer de helft van de warmte niet aan de pan ten goede komt. Bij gebruik van een pan met een klein bodem oppervlak (b.v. steelpannetje) moet de glasvlam getemperd wor den, totdat de vlam geheel onder de pan is. Zet de gerechten met weinig wa ter op. Door de spijzen met weinig water op te zetten, duurt het kor ter voordat de spijzen koken en is er ook minder warmte noodig om den inhoud van de pan aan den kook te houden, dan wanneer met veel water gekookt. Hierbij denken we speciaal aan aardappelen en groen ten, die eiken dag klaar gemaakt worden. Door groenten en aardap pelen met zoo weinig water op te zetten, dat ze droog zijn als ze gaar zijn, wordt, gas b'espaard. Boven dien is een groot gedeelte van de vitaminen en zouten, die in aard appelen en groenten voorkomen, in water oplosbaar en deze stoffen gaan dan met het afgieten in den gootsteen verloren. Temper de gaspit zoodra de ge rechten koken. De spijzen worden op een groote pit aan den kook ge bracht en daarna wordt de gas vlam zoo laag gedraaid, dat de in houd van de pan nog juist kookt. Het kookpunt van water is 100 gr. Worden de gerechten nu hard of zacht, gekookt, de temperatuur blijft 100 gr. De meerdere warmte, die door een groote vlam wordt toegevoegd, dient voor de verdam ping van water. Door op een groote vlam te koken, wordt zeer veel gas verspild. Een groote glasvlam ver bruikt n.l. ongeveer 450 liter gas per uur en een spaarbrander onge veer 60 liter gas per uur; een groote vlam neemt dus ongeveer 7 maal zooveel gas dan een spaarbrander. Dit euvel om op een te groote gas pit te koken, komt helaas nog te veel voor. Bovendien vergrooten we door het harde koken de kans op aanbranden en stukkoken. Kook niet langer dan noodig is. Vaak worden spijzen te lang verhit. Behalve het grootere gasverbruik verliezen vele gerechten aan voe dingswaarde, smaak en geur (groen te). De meeste groenten zijn in een half uur gaar. Zet de spijzen vooral niet te vroeg op. Ze moeten dan later warm ge houden worden, waarbij de kans op aanbranden ontstaat, terwijl, als de spijzen zijn afgezet, ze weer warm gemaakt moetep worden. Houdt tij dens het koken het deksel zooveel mogelijk op de pan. De gewoonte van vele huisvrouwen om telkens het deksel van de pan te lichten, is uit den booze. Hierdoor ontwijkt warme lucht uit de pan, die plaats moet maken voor koude lucht. Zie vervolg Maandag. Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. tef Hoeven, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2