Instelling van een vereveningsheffing. Ten behoeve van sociale maatregelen. Ontslag van personeel. Hoofdpijn - Migraine OOP 7Ttyniuvzdtfe* KERK EN SCHOOL OPROEP. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941. Pagina 3 Het Verordeningenblad bevat een besluit van de Secretarissen-Generaal van de Departementen van Sociale Zaken en van Financiën betreffende de Vereveningsheffing. Hierbij wordt het volgende be paald: Artikel 1. 1, Van werkgevers wordt een Ver eveningsheffing geheven. 2. Als werkgever wordt beschouwd hij, die aan een werknemer loon ver schuldigd is; als werknemer wordt beschouwd hij, die volgens de artike len 2 en 3 van het besluit op de loon belasting 1940 (no. 224/1940) en de met betrekking tot die artikelen uit gevaardigde uitvoeringsvoorschriften aan de loonbelasting is onderworpen. Artikel 2. 1. De heffing wordt naar den maat staf van het loon geheven. 2. Het loon wordt opgevat en be rekend volgens de artikelen 4, 5 en 6 van het besluit op de loonbelasting 1940 en de met betrekking tot die artikelen uitgevaardigde uitvoerings voorschriften met dien verstande, dat niet als loon worden aangemerkt: 1. Belooningen, welke uit een vroe gere dienstbetrekking van den genie ter of van een ander worden genoten. 2. Belooningen, welke als commis saris van een vennootschap, vereeni- ging of andere rechtspersoon worden genoten. 3. Belooningen, welke worden ge noten uitsluitend of nagenoeg uit sluitend wegens het verrichten van huiselijke diensten in de huishouding yan private personen. 4. Belooningen, welke anders dan ingevolge een arbeidsovereen komst uit een publiekrechtelijke dienstbetrekking worden genoten. 5. Belooningen, welke als leer kracht in dienst bij een inrichting of instelling van onderwijs worden genoten, indien de leerkracht door het rijk pensioen is verzekerd. 6. Belooningen voor verrichten arbeid indien den werknemer te dier zake.door het rijk pensioen is verzekerd. 7. Belooningen, welke in dienst van een publiekrechtelijk lichaam worden genoten, indien den werk nemer bij een verordening welke voldoet aan de in artikel 36 der in validiteitswet gestelde voorwaarde, pensioen is verzekerd bij invalidi teit en ouderdom. 8. Belooningen, welke in dienst van een ondernemer van een spoor wegdienst, als bedoeld bij de spoor wegwet, worden genoten, indien voor den werknemer een regeling betreffende pensioen bij invaliditeit en ouderdom is getroffen, welke voldoet aan de in art. 38 der inva liditeitswet gestelde voorwaarden. 9. Belooningen, welke ingevolge een dienstbetreking worden genoten, waarbij ten aanzien van pensioen bij invaliditeit en ouderdom een re geling is getroffen, welke voldoet In akkerbouw- en veehouderijbedrijven. Krachtens het bepaalde in het eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken betreffen de de verordening van den rijks commissaris inzake het beperken van werk, is de directeur-generaal van den arbeid bevoegd uitzonde ringen vast te stellen op den regel, dat het aan leiders van 'onderne mingen verboden is werknemers te ontslaan, tenzij art. 1639 p van het burgerlijk wetboek op hen van toe passing is. Gebruik makende van deze bevoegdheid heeft de directeur- generaal van den arbeid, met ingang van gister aan de telers van akkerbouwbedrijven en veehouderijbedrijven, die niet gecombineerd zijn met bedrij ven van anderen aard, vergun ning verleend om mannelijke arbeiders, die korter dan ge durende acht maanden per kalenderjaar bij hen in dienst betrekking zijn, te ontslaan, onder voorwaarde, dat in het bedrijf een genoegzame aantal mannelijke arbeiders van 14 jaar of ouder werkzaam is en blijft aanhouden De personeelsbezetting zal als genoegzaam worden aangemerkt indien zij aan de hieronder nader uiteen te zetten vereischten beant woordt. In uitsluitend akkerbouw- b edr ij ven. zal de leider van het bedrijf niet medegerekend als vaste kern gedurende het gehee- le jaar een aantal werkkrachten met volledige dagtaak van ten minste een per 12 ha bedrijf sopper- vlakte in het bedrijf aanwezig moeten zijn en daarenboven gedu rende de maanden Maart, April Mei, Juni, Juli, Augustus, Septem ber en October een zoodanig aantal dat het aantal werkkrachten, de vaste kern inbegrepen, ten minste een per 8 ha bedrijfsoppervlakte be draagt. Voor akkerbouwbedrijven, gelegen in den Wieringermeerpol- der en in de veenkoloniën, is echter als vaste kern een aantal van een werkkracht per 15 ha en tijdens hetzij aan de in artikel 39 der inva liditeitswet, hetzij aan de in artikel 40 der invaliditeitswet gestelde voorwaarden. 3. Onder commissarissen worden voor de toepassing van lid 2 onder 2, verstaan de personen, die, - onder welken naam ook, belast zijn met het toezicht op het bestuur, onge acht of zij bijkomstig ook aan de besturstaak deelnemen. - Artikel 3. 1. De heffing bedraagt 4 y2[ ten honderd van het loon. 2. De heffing is verschuldigd ten dage, waarop het loon is uitbe taald, verrekend of op eenigerlei andere wijzeter beschikking van den werknemer of van een derde is gesteld. Voorschotten worden als uitbetaald loon aangemerkt. Artikel 4. 1. De heffing is verschuldigd door den werkgever. 2. Met toestemming van de dooi den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken in gevolge artikel 5 der verordening no. 217/1940 aangewezen instantie (college van rijksbemiddelaars) mag de werkgever op het loon van den werknemer een bedrag van 154 ten honderd inhouden. Artikel 5. 1. De werkgever is verplicht de heffing af te dragen indien ook loonbelasting afgedragen moet worden tegelijk met deze met overeenkomstige toepassing van de bepalingen, welke gelden voor de loonbelasting. 2. Het loon, waarover de heffing is berekend, en het bedrag van de heffing worden op de aangifte van de loonbelasting bedoeld bij arti kel 19, lid 1, van het besluit op de loonbelasting 1940, afzonderlijk vermeld. Artikel 6. De loonbelasting en de inkom stenbelasting worden slechts ge heven over het bedrag, dat na de inhouding ingevolge art. 4 lid 2 overblijft. Artikel 7. De artikelen 22 tot en met 24 en 26 tot en met 40 van het besluit op de loonbelasting 1940 zijn van overeenkomstige toepassing. Artikel 8. 1. De heffing wordt voor de eer ste maal geheven naar den maat staf van de loonen over loontijd- vakken, welke na 31 Augustus 1941 eindigen en wordt niet meer geheven naar den maatstaf van de loonen over loontijdvakken, welke na 31 December 1942 eindigen. 2. De heffing wordt voor de eer ste maal geheven naar den maat staf van de in art. 10 lid 1 van het besluit op de loonbelasting 1940 bedoelde belooningen, welke na 31 Augustus 1941 worden betaald, en wordt niet meer geheven naar den maatstaf van zoodanige beloonin gen, welke na 31 December 1942 worden betaald. Artikel 9. 1. Dit besluit treedt heden in werking. de vermelde acht maanden een werkkracht per 19 ha als een vol doende bezetting aan te merken. In veehouderijbeedrven alsmede in gecombineerde akker bouw en veehouderijbedrijven zal de leider van het bedrijf niet medegerekend als vaste kern ge durende het geheele jaar een aan tal werkkrachten met volledige dagtaak van ten minste een per 10 ha oppervlakte in het bedrijf aanwezig moeten zijn. Als bedrijfs oppervlakte komt hiervoor in aan merking de oppervlakte van den grond, verminderd met 10 ha voor die gevallen, waarin de leider van het bedrijf regelmatig daarin per soonlijk mede arbeidt. Voorts heeft de directeur-gene raal bepaald, dat, bij de berekening van de personeelsbezetting een arbeider van 21 jaar of ouder voor een werkkracht, van 20 jaar of ouder voor 0,9, van 19 jaar of ouder voor 0,8, van 18 jaar of ouder voor 0,7, van 17 jaar voor 0,3, van 16 jaar voor 0,5, van 15 jaar voor 0,4, van 14 jaar voor 0,3 werkkracht zal worden geteld. Ten slotte zij er de aandacht op gevestigd, dat voor ontslag van personeel dat langer dan acht maanden in dienst is, of voor ont slag van personeel in gevallen, waarin de hiervoren omschreven personeelbezetting niet aanwezig is, een bijzondere vergunning dient te worden gevraagd bij het districtshoofd der arbeidsinspectie., DADERS VAN INBRAAK GEGREPEN. De Winschoter politie heeft de hand gelegd op de daders van de inbraak van Zondag j.l. in de goederenloods der N.V. Stoom tramwegmaatschappij Oostelijk- Groningen te Winschoten, waarbij voor een waarde van ongeveer 5l09 gulden aan pakketten boter, kaas sigaretten enz. was ontvreemd. De daders hadden hun buit verborgen in een in de onmiddellijke nabijheid liggend leeg schip, waar deze bij toeval werd ontdekt. Het onder zoek bracht aan het licht, dat. vijf personen aan de inbraak schuldig waren. Zij hebben een bekentenis afgelegd. Nog meer arrestaties zijn te verwachten. NIEUWE VERORDENINGEN. 's-G ravenhage, 15 Aug. Vandaag verscheen Verordenin genblad nr. 34, dat de verordenin gen nr. 153-161 bevat: Verordening nr. 153 is een ver ordening, volgens welke op in structie van den rijkscommissaris aan universiteiten of hoogescholen het be heer kan worden overgedragen van het cura torium op den presideerenden cu rator. Verordening nr. 154 behelst regelingen omtrent het Joodsche grondbe zit voorzoover dit niet reeds als landbouwgrond onder verordening nr. 102/41 valt. Het Joodsche grondbezit met inbegrip van hypo theken moet vóór 15 September 1941 aangegeven worden bij het Nederlandsche kadaster in Den Haag. Dit is gemachtigd het beheer van het Joodsche grondbezit over te nemen. Bovendien wordt iedere wijziging in den eigendom of den toestand van Joodsch grondbezit onderworpen aan een goedkeuring van den rijkscommissaris, Verordening nr. 155 behelst een aanvulling op de bestaande veror dening betreffende het binnen- reizen in ofvertrekken uit het 1 a n d. Er is een straf bepaling ingevoerd. Verordening nr. 156 behelst de v or ming van enkelvou dige kamers bij bepaal de landgerechten en van een politierecht bank in Den Haag voor de uitsluitende behandeling van alle feiten, die de politieke rust binnen de volksgemeenschap in gevaar brengen of uit politieke beweeg redenen worden gepleegd. Verordening nr. 157 regelt een aanpassing van den tekst der verordeningen op de loon belasting aan de verordening op de inkomstenbelas ting. Verordening nr. 158 voert een van den werkgever te heffen nivelleering s- bijdrage van het loon in, waarvan de opbrengst bestemd is voor dekking van de door de volgende verordeningen ontstaan de grootere uitgaven op het gebied van de sociale verzekering. Verordening nr. 159 voert de verhooging in, van de uit- keeringen volgens de wet op de invaliditeit en op het ouderdomspen sioen door toekenning van een specialen toeslag van 25 tot 50 pet., die voor gezinsleden nog hooger wordt. Verordening nr. 160 vormt de principiëele verordening betref fende de reorganisatie van de ziekenfondsen. Deze worden onder toezicht van den staat gesteld. Er wordt een verplichte verzekering ingevoerd en de prestaties worden verbeterd. Verordening nr. 161 brengt w jj- ziging van de ziekte- verzekeringswet door het invoeren van een bijdrage voor kraamvrouwenhulp voor de ge zinsleden van den verzekerde. pel pen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct MELKVAARDER OMGEKOMEN. Schouw met melkbussen omgeslagen. De ongeveer 60-jarige melkvaarder J. Stroband uit Sloten is Donderdag avond met zijn schouw met melk bussen ten gevolge van een wind vlaag omgeslagen op de Brandemeer De man wist zich nog aan een mast vast te grijpen, doch aangezien hij niet kon zwemmen, bleef hij den geheelen nacht ronddrijven. Zoo vond men hem gisterochtend. Bij het aan wal brengen gaf hij nog teekenen van leven, doch korten tijd daarna is de man tengevolge van uitputting overleden. DE INBRAAK TE LAREN. In verband met de inbraak, de vorige week gepleegd in een villa te Laren, waarbij o.m. voor een bedrag van 10.000 gulden aan juweelen en gouden sieraden werd ontvreemd, welke goederen even wel reeds eenige dagen later door de Larensche politie in samenwer king met de recherche uit Hilver sum weder konden worden opge spoord en in beslag worden geno men, terwijl tevens drie van deze inbraak verdachte personen werden gearresteerd, wordt nog gemeld, dat gistermiddag ongeveer half zes in een logement te Den Haag nog een vierde persoon is gearresteerd, wiens opsporing door den burge meester van Laren was verzocht. INBRAKEN TE AMSTERDAM. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben ongewenschte be zoekers een visite gebracht aan een woonhuis op den Wiltemsparkweg, waar zij met behulp van een val- schen sleutel binnen kwamen. Uit een kast, waarvan de deur werd geforceerd, stalen zij een bedrag van 250 en twee cheques. In de Zeilstraat is men bij een schoenenwinkelier via de boven woning binnengekomen. Er werden 98 paar dameskousen, 9 paar da messchoenen en 375 aan contan- m gestolen. BELANGRIJKE DIEFSTAL OPGEHELDERD. Vijf arrestaties. Binnen korten tijd is de Amster- damsche recherche erin geslaagd, een belangrijken diefstal, einde Juli bij een groothandel in de Uilenbur gerstraat aldaar gepleegd, op te hel deren. Een groote partij huishoude lijke artikelen, zooals zeep, schuur middelen, scheerkwasten, gummi- ringen voor inmaakflesschen 39.000 stuks), portemonnaies, theelichten, enz., ter waarde van ongeveer 3.000, werd daarbij buitgemaakt. Het is thans gebleken, dat de in brekers per roeiboot aan de ach terzijde van het perceel dat aan het water grenst zijn gekomen, waarna zij zich door verbreking van een deur toegang verschaften. Twee nachten Zaterdag op Zondag en Zondag op Maandag zijn de heeren „aan het werk" ge weest. Het gestolene werd in de boot geladen en naar een oud, leeg staand pakhuis aan den overkant van het water gebracht, vanwaar het successievelijk per bakfiets naar de overzijde van het IJ werd ver voerd en o.a. in Landsmeer opgesla gen. Nadat de centrale recherche een spoor in handen had gekregen van een der helers, zocht een inspecteur als pseudo-kooper met dezen con tact. Hij kreeg verschillende mon sters, welke alle tot het gestolen goed bleken te behooren en toen duurde het niet lang meer, of de partij kon grootendeels worden ach terhaald en in beslag genomen. Vijf mannen inbrekers en he lers werden daarna door de po litie gearresteerd. MOEDIGE MANNEN EN VROUWEN Onder het gebulder van de kanonnen, in rook en smook ver richten de ambulances aan het Oostfront hun werk. Moedige mannen en vrouwen, doktoren en verpleegsters hebben zich vrijwillig voor deze taak gemeld. Hun werk is niet zonder gevaar... Ons land telt vele moedige man nen en vrouwen, die bereid zijn ginds in het Oosten aan het menschlievende ambulancewerk deel te nemen. Zij wachten op u. Want zij moeten met de Neder landsche ambulance uitrijden. Uw gave wordt nog verwacht. Helpt u ook mede, opdat straks de Nederlandsche ambulance kan vertrekken. Stort, uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0. Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage NAGEKOMEN PREEKBEURTEN. ZONDAG 17 AUG. Geloofsgemeenschap Leger des Heils, Limmerhoek no. 40; 10 en 7 uur godsdienstoefening; Dinsdagav. 7.30 uur bijbellezing voor leden; Donderdagav. 7.30 uur godsdienst oefening; leidster der diensten as sistente J. Jansen. Ned. Leger des Heils, Hekerstraat no. 9; 10 uur wijdingdienst, 5 uur kindersamenkomst, 8 uur verlos singsamenkomst; de samenkomsten worden geleid door adjudante G. Does, van Rotterdam, bijgestaan door envoye. Does en luitenante Koopman; Dinsdag- en Donderdag av. 8 uur samenkomsten; Vrijdag- av. 8 u. ontspanning-bijeenkomst voor mannen; leidster kapiteine M. van Stein, DUITSCHE TROEPEN IN NOORD-AFRIKAIn een stelling van het Duitsche Afrika-corps, op 12 K.M. van Tobroek. Op den achtergrond be schermt een mitrailleurpost de stelling. (Orbis-Holland) DE RING SLUIT ZICH. Het Sovjet-weerstandsnest staat in lichterlaaie. (Orbis-Holland) DE DUCE EN VITTORIO MUSSOLINI BIJ DE BEGRAFENIS VAN BRUNO MUSSOLINI. Telegrafisch overgebrachte foto. (Atlantic-Holland) KOOLZAAD VOOR DE VETVOORZIENING. Op de Zeeuwsche akkers is de oogst in vollen gang. Vrouwen verzamelen de halmen om ze naar de plaats te vervoeren, waar gedorscht wordt. (Schimmelpenningh-Dellaert) Oproep medici. Tot nu toe heeft de organisatielei ding van de Nederlandsche ambu lance oostfront slechts eenmaal een oproep gedaan aan de Nederlandsche medici om medewerking. Velen hebben zich reeds opgegeven om daadwerkelijk mede te werken aan den mensehlievenden arbeid, welke ginds wacht, doch vooral wat de chi rurgen betreft wénscht de organisa tieleiding over 'n grootere keuze te beschikken, Imimers deze ambulance moet de beste worden, die ooit door Nederland werd uitgezond. Neder land zal imet zijn ambulance zijn tra ditie hoog houden: een klein land met groote daden. Ondanks het feit, dat de voorbereidende werkzaam heden normaal voortgang vinden, is nog geen leider voor de Nederland sche ambulance aangewezen en ook daarom is het van belang, dat men de beschikking heeft over een groot aantal aanmeldingen. Het zal ook hier .zijn: de juiste man op de juiste plaats. Onder zijn leiding en onder die van de beste Nederlandsche dok toren en chirurgen, zal de ambu lance uit deze lage landen in het oosten spoedig tot de beste hulp expedities behooren, die daar arbei den. Het zij hier nogmaals uitdruk kelijk vermeld: de ambulance vraagt in de eerste plaats medici; rij vraagt' niet naar een politieke- of geloofs overtuiging. Zij, die onder de witte vlag met het Roode Kruis arbeiden vragen niet naar richting, geloof, rang of stand. Nederlandsche medici, een schitte rende taak wacht u. Geeft u zoo spoedig mogelijk op bij de Neder landsche ambulance. Schriftelijke aanmeldingen met uitvoerige inlichtingen kunnen ge zonden worden aan de organisatie leiding ambulance oostfront. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. MELKDIEVEN GEARRESTEERD. Bij een groote melkinrichting te Amsterdam zijn vijf man van het personeel aangehouden, die zich ge durende de laatste maanden regel matig aan verduistering van melk hadden schuldig gemaakt. Zij ge bruikten deze melk gedeeltelijk zelf en verkochten de rest aan derden. Weliswaar was de dagelijks gestolen hoeveelheid slechts gering enkele liters doch over een lange periode werd dit toch een aanzienlijk kwan tum. VORDERING GRIENDPRODUCTEN EN TEENHOUT. Bij beschikking van den secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij is be paald, dat ieder, die griendproduc- ten en teenhout (al dan niet be- of verwerkt) voorhanden of in voor raad heeft, verplicht is deze produc ten bij de Akkerbouwcentrale in te leveren zoodra zulks door de Ak kerbouwcentrale wordt verlangd.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5