DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. .Duitschland strijdt voor Europa.. Zeventien Sovjetdivisies verslagen. De industriestad Cherson genomen. Na twee maanden strijd in het Oosten. Het strategisch plan. SPOORWEG WEGEN 20 km - kaart van peut ALKMAARSC COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. RERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 197. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Acht pagina's. Vrijdag 22 Augustus 1941 Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 21 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Z. der Oekraine hebben formaties der Waffen-S.S. de ha- ven- en industriestad Cherson, aan de monding van den Dnjepr, genomen. De slag in het gebied rondom en ten N. van Gomel is, zooals reeds in een extrabericht is mede gedeeld, geëindigd met een zware nederlaag voor de Sovjet-weer macht. Divisies infanterie, gemoL toriseerde en gepantserde divisies hebben in samenwerking met de luchtmacht deelen van zeventien divisies infanterie, vijf divisies cavalerie, twee pantser- en een gemotoriseerde divisie, alsmede twee over land aangevoerde bri gades luchtlandingstroepen ver slagen, vernietigd of gevangen ge nomen. De bloedige verliezen van den vijand zijn opnieuw zeer groot. Het aantal gevangenen is tot 84.000 gestegen. Het aantal ka nonnen tot 848. Bovendien vielen 144 pantserwagens en twee pant- sertreinen in onze handen. Tusschen het Ilmen- en Peipus- meer werd na hevige gevechten, welke verscheidene dagen hebben geduurd, een door den vijand zwaar versterkte en bijzonder hardnekkig verdedigde stelling doorbroken. De steden Nowgorod, Kingisepp en Narwa zijn geno men. Onze troepen zetten hun ze gevierenden opmarsch voort. Formaties van de luchtmacht hebben de uit Odessa en Otsjakow over zee vluchtende Sovjet-troe pen, alsmede vijandelijken colon nes ten O. van de bocht aan den Dnjepr opnieuw zware verliezen toegebracht. Zij brachten op de Zwarte Zee een transportschip van 6000 brt. tot .zinken en be schadigden drie andere groote koopvaardijschepen. Bij den aanval op de Britsche kust hebben motortorpedobooten een krachtig beschermd vijande lijk convooi aangevallen en een tankschip van 5000 brt. en een vrachtboot van 4000 brt. tot zin ken gebracht. Gevechtsvliegtui gen hebben in het zeegebied rond om Engeland overdag uit een con vooi een vrachtboot van 3000 brt. vernietigd. Aan de Kanaalkust verloor de Britsche luchtmacht tijdens lucht gevechten vier jachtvliegtuigen. Vier andere Britsche vliegtuigen werden door mijnvegers en pa trouillevaartuigen neergeschoten. Een poging van enkele Sovjet bommenwerpers om in den afge- loopen nacht het N.-Duitsche kustgebied aan te vallen, leverde geen resultaat op. Berlijn, 21 Aug. (D.N.B.) In aan vulling op het weermachtsbericht van heden verneemt het D.N.B. van militaire zijde: Vandaag wordt de tweede maand van den veldtocht tegen de Sovjets afgesloten. In deze twee maanden heeft de Duitsche weermacht in het Oosten letterlijk het bovenmensche- lijke gepresteerd. Zij staat over het algemeen hemelsbreed gemeten, zes tot achthonderd kilometer van haar aanvangsstellingen, in succesvolle en voortdurende gevechten met de Sovjettroepen. Zij heeft in die twee maanden de in aantal menschen en materiaal sterkere Sovjetlegers in verscheidene groote vernietigende gevechten op zoodanige wijze uit elkaar geslagen, dat zij zich gedeel telijk in wanorde moesten terug trekken en tevens zeer waardevol oorlogsmateriaal in aanzienlijke hoeveelheden moesten prijsgeven. Bijzonder in het oog loopend zijn de cijfers omtrent buitgemaakte en vernietigde pantserwagens en vlieg tuigen, die eens de kern vormden van de offensieve kracht der Sov jetlegers. Volgens de tot dusver ont vangen berichten zijn rond 14.000 pantserwagens, meer 1 dan 14.000 stukken geschut, waaronder pant ser- en luchtafweerkanonnen en meer dan 11.000 vliegtuigen door de uitwerking der Duitsche wapens vernietigd of door Duitsche troepen buitgemaakt. Tegelijkertijd werden meer dan 1.200.000 gevangenen ge maakt. Daar de weermachtsberich- ten er telkens weder op hebben ge wezen, dat de bloedige verliezen der Sovjets een veelvoud der gevange nen bedragen, kan in totaal worden aangenomen, dat rond vijf millioen Sovjetsoldaten vërloren zijn gegaan. Al deze getallen bewijzen met wel ke vernietigende slagen de Duitsche weermacht de tegen midden-Euro pa opmarcheerende Sovjetlegers tpstf upejoj 0a3isuojjo unxj uba beroofd. Doch ook de terreinwinst der Duitsche en verbonden strijd krachten in de afgeloopen twee njaanden van den strijd is enorm. Gahcië, Bessarabië en de W. Oekrai ne tot aan den Dnjepr zijn op zeer kleine stukken na, practisch in Duitsche handen. Hetzelfde geldt van Wit-Roethenië en de Baltische landen tot aan de Finsche golf. Dat is een oppervlakte van ruw ge schat 870.000 vi.erkante kilometer, dus meer dan het Duitsche rijk en de nieuw daarbij gekompn gebie den in. het O. en W. en het protec toraat Bohemen en Moravië en het gouvernement-generaal. De Sovjet- Unie heeft haar belangrijkste ha vens aan de Zwarte zee en een deel van haar belangrijke Oekrainsche industriegebieden verloren, .terwijl het overige deel daarvan reeds on middellijk door de Duitsche troepen wordt bedreigd. Verder heeft de Sovjet-Unie practisch haar in de ja ren 1939-1940 naar het W. voortge- schoven machtspositie en haar stel ling aan de Oostzee ingeboet. Ook haar eenige Europeesche mogelijk heid tot onmiddellijke aansluiting aan het wereldverkeer in het gebied van de IJszee wordt reeds door de Duitsche en Finsche troepen, die in Karelië en op het schiereiland Kola oprukken, bedreigd. Daar ook het Duitsche luchtwapen de bewape ningsindustrie in het gebied van Moskou reeds gevoelig heeft getrof fen, zal het de 'Sovjet-Unie moeilijk vallen binnen afzienbaren tijd het door de uitwerking der Duitsche wapenen ontstane enorme verlies aan wapens en materiaal weer te compenseeren. Zoo gaat de Duitsche weermacht de derde maand van den geweldigen strijd tegen het bolsje wisme in, vol vertrouwen op de door niets verzwakte kracht van haar wapens en in het bewustzijn van haar volle superioriteit over het reeds door zware slagen getroffen Sovjetleger. In het O. bevecht de Duitsche weermacht thans de voor waarden voor de definitieve afre kening met Groot-Britannië, door de vernietiging van den laatsten Britschen degen op het vasteland. Voorloopig wordt daarom de strijd tegen Gr.-Bitannië zelf nog uitslui tend door de Duitsche oorlogsmari ne en het luchtwapen gevoerd. Het nieuwe succes van Duitsche motor torpedobooten bij een aanval op de Britsche kust, waarbij 9000 brt. Britsche scheepsruimte werd tot zinken gebracht, is opnieuw een bewijs voor de onverzwakte offen sieve kracht der Duitsche wapens in den strijd tegen den voornaam- sten tegenstander, Gr.-Britannië. Hoe meer wij het einde van het tweede oorlogsjaar naderen, des te onmiddellijker en uitsluitender richt zich deze' door de Engelschen ver oorzaakte oorlog tegen henzelf. De operaties aan het Oostelijke front. Berlijn, 21 Aug. (D.N.B.) In het centrale deel van het Oostelijk front werden op 20 Augustus door het Duitsche luchtwapen in het gebied van Wjasma troepenconcentraties, colonnes en batterijen der Sovjets aangevallen. Het spoorwegtraject GomelNowsk werd veelvuldig ge stagneerd, waarbij drie troepen transporttreinen voltreffers kregen. Bovendien werden de barakken van een bolsjewistischen troepenstat vernietigd. De Duitsche vliegers konden op hun doelen overal zware ontploffingen en rookwolken waar nemen, In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front werden gisteren de havenwerken van Odessa door Duit sche gevechtsvliegtuigen hevig ge bombardeerd. Vernietigende tref fers op kaden en hangars alsmede op troepenformates berokkenden den bolsjewisten zware verliezen aan menschen en materiaal. Bij aanvallen opschepen werd een Sovjet-schip van zesduizend ton be schadigd. Bij Otsjakof werden twee koopvaardijschepen der Sovjets van tezamen 7000 ton beschadigd en werdlen talrijke treffers geplaatst op een luchtdoelbatterij. Bolsjewis tische colonnes en treintransporten ten Oosten van de bocht van den Dnjepr werden met -bommen en bcordwapens aangevallen en in dit gebied werden in totaal 120 vracht auto's vernield, vier transporttrei nen ontspoorden, een munitietrein is opgeblazen en nog een batterij luchtdoelgeschut werden tot zwijgen gebracht. In het Noordelijke deel van het Oostelijke front waren de voor naamste aanvallen van Duitsche vliegtuigen in samenwerking met de formaties van het - leger op 20 Augustus gericht op bolsjewistische troepenconcentraties in het gebied ten Zuidwesten en Zuiden van Sta- raja-Russa, alsmede ten Oosten van Nowgorod. Spoorlijnén werden her haaldelijk gestagneerd en talrijke stations verwoest. De succesvolle aanvallen op colonnes en spoorlijnen in het gebied ten Zuiden van St. Petersburg werden voortgezet. Bij Narwa werden verscheidene pant serwagens en talrijke vrachtauto's vernietigd. In de Finsche Golf geraakte een koopvaardijschip van 1500 ton door twee treffers in brand, zoodat het zeer spoedig slagzij vertoonde en zonk. In totaal werden door het Duitsche luchtwapen in dit gebied 14 pantserwagens, 294 vrachtauto's, 5 locomotieven, 2 spoortreinen en 4 bruggen vernietigd en drie batte rijen luchtdoelgeschut tot zwijgen gebracht. Negen Sovjet-vliegtuigen werden in luchtgevechten neerge schoten en tien andere machines op den beganen grond vernietigd. In het frontbericht uit Moskou meldt de Exchange Telegraph, dat in den Noordwestelijken sector het leger van Worosjilof heeft moeten terugtrekken ten Westen en ten Zuiden van Leningrad op de ach- terwaartsche verdedigingsstellin gen. De Duitsche troepen, zoo wordt verder gemeld, zijn via Nowgorod opgerukt en hebben een „betrekke lijk diepe doorbraak in de verdedi gingslinies der Sovjets" tot stand gebracht. Het offensief van de Duit sche troepen in de Westelijke Oekraine wordt in het bericht ge schreven als „zeer doeltreffend", terwijl in de Zuidelijke Oekraine de aftocht van de Sovjets wordt voort gezet. Achtervolging van verslagen bolsjewisten. Berlijn, 21 Aug. (D.N.B.) Voorbij Gomel zijn de Duitsche ^regimenten opgetrokken om de verslagen bols jewisten te achtervolgen. Den op- rukkenden Duitschen soldaten wordt weer het beeld geboden van een verschrikkelijken vernietigenden slag. Nog liggen op de slagvelden de duizenden gesneuvelde bolsjewisten, wier wanhopige aanvallen in het vuur van de Duitsch infanteriewa- pens en artillerie ineengestort zijn. In de bosschen hangt nog de scher pe rooklucht van de granaten, ont ploffingen en branden, ziet men nog de resten van pantserwagens en voertuigen van allerlei soort, als ge tuigen van de trefzekerheid der Duitsche artillerie. Daar waar de wegen voor den Duitschen opmarsch zijn vrijgemaakt, stapelt zich het vernietigde en kapotgeschoten oor logstuig van de bolsjewisten hoog op: geweren, machinegeweren, stuk ken geschut en ransels welker in houd ver over het land is verspreid, kisten met documenten en kaarten, gasmaskers en stalen helmen en groote hoeveelheden onbruikbare levensmiddelen en munitie. Uit de bosschen rondom Gomel worden steeds nog kleine troepen verspreide Sovjet-soldaten te voorschijn ge haald, die gevoegd worden bij de eindelooze colonnes gevangenen langs de wegen. Honderden gewon den worden door de gevangenen wier verbanden met bloed door drenkt zijn meegedragen naar de verbandplaatsen: een stoet van el lende en vernietiging van de versla gen Sovjets, Stockholm, 21 Aug. (D.N.B.) De New-Yorksehe correspondent van de Daily Express, zoo meldt Nya Dagligt Allehanda uit Londen, zou van bevoegde zijde bijzonderheden vernomen hebben over een door Roosevelt en Churchill opgesteld strategisch plan, volgens hetwelk de Sovjet-Unie met alle uitvoer bare middelen voorzien zou worden van materiaal, opdat Duitschland in het Oosten zoolang mogelijk zou worden bezig gehouden. China zou verder hulp blijven krijgen, opdat Japan in het verre Oosten geïso leerd blijft. Japan zou voortdurend gewaarschuwd worden -'oor de omsingeling en het gevaar van een ernstige botsing met de Ver. Sta ten, Groot-Britannië of de Sovjet- Unie, wanneer Japan de belangen van deze staten zou verwaailoozen. Het Britsche Middellandsche Zeegebied zou met vooriaden uit de Amerikaansche wapenarsenalen voorzien worden. Er zouden „zoo spoedig mogelijk" leveranties Hoe Odessa geteisterd wordt. Berlijn, 21 Aug. (D.N.B.) Duitsche verkenningsvliegtuigen bevestigen de' verschrikkelijke vernietiging, die onder den geconcentreerden aanval der Duitsche en Roemeensche for maties en onder den hagel van ijzer der Duitsche artillerie en der ge vechtsvliegtuigen boven de in Odessa opgesloten Sovjet-formaties is los gebroken. De verovering van Nikolajev. Berlijn, 21 Aug. (A.N.P.) Aan de verovering van Nikolajev en de om singeling van Odessa moet een bui tengewoon groote beteekenis worden gehecht. Voor de Sovjets zijn deze beide Zwarte Zeehavens thans uit geschakeld en hierdoor is de situatie in het Zwarte Zee-gebied beslissend veranderd. De vloot der Sovjets in de Zwarte Zee is thans van 2 zeer belangrijke steunpunten beroofd. Dit springt temeer in het oog, indien men bedenkt, dat Nikolajev uitge strekte scheepswerven voor oorlogs schepen bezit, terwijl in Odessa scheepsmachines worden vervaar digd. Bovendien beteekent de verove ring van Nikolajev, dat Duitschland en zijn bondgenooten nu op gemak kelijke wijze kunnen voorzien in de ravitailleering van de verbonden legers, aangezien de Dnjeprmonding zich thans in hun bezit bevindt en zij van dezen waterweg met zijn vertak kingen tot diep in de Oekraine ge bruik kunnen maken. En tenslotte mag niet over het hoofd worden ge zien, dat de Sovjets door het verlies van de genoemde havens niet meer in staat staat de Donaumonding ern stig te bedreigen, zoodat het verkeer op deze belangrijke rivier ongehin derd kan plaats vinden. De strijd bij Gomel. Berlijn, 21 Aug. (D.N.B.) In een grooten aanval hebben afdeelingen van het Duitsche leger op 19 en 20 Augustus de bij Gomel ingesloten bolsjewistische troepenresten vernie tigend verslagen. De dichte golven der Duitsche infanterie drongen de zwaar geteisterde en in ontbinding verkeerende Sovjetafdeelingen steeds dichter op elkander. Een typisch voorbeeld voor den omvang der Sov- jetverliezen geeft de prestatie van een Duitsch infanterieregiment. In een hevig vuurgevecht vernietigde dit regiment de resten van twee Sovjetdivisies, die met gebruikma king van alle beschikbare krachten en op een strategisch punt de door braak trachtten te verhinderen. De in breed front toestormende Sovjet- infanterie werd vernietigd door het geconcentreerde vuur van Duitsche machinegeweren, infanteriegeschut en granaatwerpers. Steeds weer ble ven de aanvalsgolven der Sovjets, die door hun commissarissen werdén opgejaagd, steken. De Duitsche sol daten zagen, dat de lijken zich meer en meer ophoopten. Daarna ging de Duitsche infanterie tot den storm aanval over. Zij drong in de laatste centra van verzet binnen en veegde de overblijfselen der bolsjewistische troepen weg. De bolsjewisten, die in de bosschen gevlucht waren, gaven zich over. De gevangenen verklaar den, dat zij hun commissarissen had den neergeschoten om niet in een zinneloozen dood gedreven te wor den. plaats vinden van in Amerika ge maakte bommenwerpers voor re kening van Engeland. Alle strate gische punten zouden „bezet of ge flankeerd" worden. Boodschap van Roosevelt aan het congres. Washington, 21 Aug. (D.N.B.) President Roosevelt, die van avond weer een vacantie gaat ne men, heeft het met het oog op de critiek, welke de verklaring in zake de ontmoeting tusschen hem en Churchill in het congres en in katholieke kringen heeft verwekt, noodig geacht, het congres nog vóór zijn vertrek een boodschap te doen toekomen. Daarin verklaart de Amerikaansche president, dat elkeen, die een compromis met het nationaal-socialisme van de hand wijst, instemt met de door hem en Churchill opgestelde verklaring. In dit verband veronderstelde Roosevelt bij Duitschland weer „plannen voor overheersching van de wereld". Het nationaal-socia lisme, zoo verklaarde hij, mag men geen pauze gunnen, daar het die slechts zou gebruiken om door verdere oorlogvoering zijn controle ook over de Vereenigde Staten uit te breiden. Met betrekking tot de verklaring welke na de conferentie op den Atlantischen Oceaan is be kend gemaakt zeide hij, dat zij vanzelfsprekend ook de vrijheid van godsdienst en berichtgeving inhoudt. Roosevelt maakte verder bekend, dat in de conferentie ook besprekingen gehouden zijn over militaire- en vlootaangelegenheden betreffende een doeltreffender or ganisatie van de z.g. „hulp aan Engeland". Op het oogenblik wor den door hem en Churchill voorbe- reidingen getroffen tot eeh confe rentie met de Sovjet-Unie, om de ze bij haar verdediging te onder steunen. Japan en de Amerikaansche leveranties aan de Sovjet- Unie. Tokio, 21 Aug. (D.N.B.) De Ko- koemin Sjimboen schrijft, dat het vervoer van Amerikaansche oor logsmateriaal naar Wladiwostok door de Japansche wateren bij het geheele Japansche volk en de re- geering groote verontwaardiging heeft gewekt met het oog op de onbeschaamde houding van de Vereenigde Staten en de Sovjet unie. „In de meest uiteenloopende kringen", aldus het blad, „eischt men Japansche maatregelen. Het volk hecht aan deze aangelegen heid een buitengewoon groote be teekenis. De Engelsch-Amerikaan- sche hulpverleening heeft ten doel de gevechtskracht der Sovjet-Unie te vergrooten. Als leidende mo-' gendheid in het verre Oosten kan Japan echter een uitbreiding der wapening in dit gebied, in welken vorm die ook tot stand moge ko men, niet onverschillig zijn. De hulpverleening via den Stil len Oceaan beteekent uitbreiding van den Europeeschen oorlog naar het verre Oosten". Het vervoer van benzine. Tokio, 21 Aug. (Domei). Welin- lichte kringen hebben, naar aan leiding van berichten omtrent het vervoer van benzine voor vliegtui gen naar Wladiwostok in Ameri kaansche, Canadeesche en Sovjet- tankbooten, verklaard, dat deze kwestie voor Japan, zoowel in po litiek als in economisch en militair opzicht, van belang is. Zij gaven als hun meening te kennen, dat de naar de Sovjethaven in het verre Oosten gezonden brandstof in wer kelijkheid bestemd is tot steun voor het Sovjetleger in het verre Oosten, eerder, dan voor de Sovjetstrijd krachten in het Europeesche deel der Sovjet-Unie, om aldus den druk op de grens van Mandsjoekwo te versterken. De Vereenigde Staten, zoo ver klaarde men, trachten de Sovjets te helpen en tegelijkertijd Japan's aandacht op het Noorden geves tigd te houden en af te leiden van den Stillen Oceaan. Zij voorspel den, dat de Vereenigde Staten er naar zullen streven Japan's aan dacht op het Noorden gevestigd te houden in samenwerking met de Sovjet-Unie, Engeland enTsjoeng- king, terwijl zij de omsingeling van Japan in den Stillen Oceaan uit breiden. Zie verder Buitenland pag. 7. DE STRIJD OM ODESSA. Momenteel zijn de Duitsche en verbonden troepen de stad Odessa genaderd, welke thans geheel ingesloten is. De kaart geeft het strijdgebied om deze belangrijke stad weer. Na de verovering van de stad Akkerman zijn de Duitsche-verbonden troepen langs de Dnjestr opgerukt, zijn deze rivier ten westen van het Koetsjoergan Meer overgestoken en hebben een omtrekkende beweging gemaakt op ongeveer 25 K.M. ten noorden van Rosalewka, hier wisten zij de spoorweg van Lemberg naar Odessa af te snijden, blokkeerden alle verkeer tusschen Odessa en Nikolajef (Wjernoleninsk) en wisten op 20 K.M. afstand ten oosten van het Koejalnik Meer de Zwarte Zee te bereiken. Het gevolg hiervan was, dat Odessa omsingeld werd door den linkervleugel, terwijl de Duitsche rechtervleugel de belangrijke industriestad en vlootsteunpunt Nikolajef nam. De strijd om Odessa duurt intusschen met alle hevigheid voort. V

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1