KLOMPERTJE KLOMP 'STILLE NO. 9 Mannen en ook Vrouwen Rijbewijzen electrische auto's. SPORT Iedere zwemmer een redder. WQROL-tandpasta is de beste i RADIOPROGRAMMA EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN 185 GELDK alkmaarsche courant van vrijdag 22 augustus 1941. Fagina 4 die de veertig zijn gepasseerd en lijden aan Rheumatische pijnen, moeten noodig maatregelen nemen, om te voorkomen, dat ze de dupe worden vanhun leeftijd. Want met de jaren verslappen de bloed zuiverende organen, verzwakt ook de spijsvertering. Dan gaan zich on zuiverheden vormen in het bloed, en die hooperi zich op; men gaat zich onbehagelijk voelen, niet fit meer, vaak met een ongezond pafferig gevoel en neiging tot corpulentie. Zulke menschen moeten Kruschen Salts nemen. Kruschen houdt de bloedzuiverende organen jong, pn- zuiverheden in het bloed krijgen geen vat op het gestel, omdat ze regelmatig en langs natuurlijken weg worden afgevoerd. Niet zonder reden wordt Kruschen over de heele wereld erkend als het middel tegen rheumatische pijnen en als voor behoedmiddel tegen ontijdige ouder- domskwaaltjes als corpulentie, trage stoelgang, auto-intoxicatie; schijnbaar onschuldig in aanvang, maar pijnlijk en sloopend. - Daarom, wapen U intijds, neem iederen dag de kleine dosis Kruschen - het oude beproefde recept sinds 1889. - Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. Voorstel der K.N.A.C. De verschijning op den weg van de kleine electrische auto's heeft een nieuw probleem geschapen voor de rijbewijzen, schrijft de K.N.A.C. Ingevolge de bestaande wet is voor het besturen der bedoélde electrisch aangedreven voertuigjes een rijbewijs A noodig; hetzelfde rijbewijs dus als voor gewone per- sonenautos en vrachtauto's. De an dere soorten Nederlandsche rijbe wijzen (B en C) gelden slechts voor tweewielige motorrijtuigen. Voor degenen, die reeds in het bezit zijn van een rijbewijs A geeft een en ander vanzelfsprekend geen moeilijkheden. Anders is het ech ter voor degenen, die nog een rij bewijs moeten verkrijgen. Gezien de redactie van de wet zou de vaar- digheidsproef voor het verkrijgen van het benoodigde rijbewijs A kunnen worden afgelegd met het electrische wagentje. Dit geeft naar de meening van c'e K.N.A.C. onvoldoende zeker heid, dat deze houder van het rij bewijs A t.z.t. ook motorrijtuigen met explosie-motoren voldoende vaardig zou kunnen rijden, men denke slechts aan het schakelen onder verschillende omstandig heden. Een eventueel te stellen eisch, dat de rijproef voor het rijbewijs A slechts op een auto met explosie motor zou mogen worden afgelegd, lijkt de K.N.A.C. in hooge mate on billijk, omdat voor den nieuwen houder van een electrische auto practisch geen gelegenheid zal be staan te oefenen op een auto met explosie motor. Teneinde de verschillende moeilijkheden te ontgaan heeft de K.N.A.C. thans aan den Secretaris-Generaal van het Departement vhn Waterstaat voorgesteld in afwijking van de bestaande voorschriften te be palen, dat voor besturing der electrische wagentjes slechts een bewijs C zal zijn voorge schreven. Dat zoodoende het besturen der genoemde voertuigen ook wordt toegestaan aan personen tusschen 16 en 18 jaar lijkt de K.N.A.C. in het geheel geen bezwaar gezien de geringe maximum-snelheid dezer voertuigen. Integendeel acht zij het nuttig, dat jongere personen op deze ongevaarlijke wijze de noodige wegroutine verkrijgen voor een eventueel later rijbewijs A, dat dan voor auto's met explosiemotor ge reserveerd blijft. ONTPLOFFING TE ALMELO. Een jeugdig paartje dat Zaterdag te Almelo in het huwelijk zou treden, heeft zich door een onfor tuinlijke omstandigheid genood zaakt gezien de huwelijkssluiting uit te stellen. Terwijl man en vrouw in spe met enkele familieleden bezig waren Donderdagavond de woning in te richten, is een ont ploffing geschied, tijdens het werk nam men een sterke gaslucht waar en bij het zoeken naar een lek .be ging een der aanwezigen de on voorzichtigheid een lucifer te ont steken. Er volgde toen een zoo hevige ontploffing dat het huis grootendeels vernield werd en onder het aanwezige huisraad pas gekocht met het oog op het huwelijk een ware verwoesting aangericht werd. Door den lucht druk sloeg een juffrouw met haar hoofd tegen het plafond. Zij moest wegens een hersenschudding naar het ziekenhuis vervoerd worden. De andere personen liepen lichte kwetsuren op. Een begin van brand kon met behulp van buren ge- bluscht worden. GOUDEN LETTERS. Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront. Natuurlijk. Nooit is Nederland achtergebleven als er, waar ook, hulp geboden moet wotden aan den lijdenden mensch. Onze geschiedenis, ook de jong ste, heeft tal van bladzijden waar op met gouden letters vermeld staat: Hier toont bet Nederlandsche volk zich van' zijn beste zijde. Wederom ligt een geschiedenis- blad voor ons. Het is nog onbe schreven, slechts staat aan het hoofd: 1941, Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront Het woord en de daad is thans aan u, Nederlanders. Zorgt u ervoor, dat er gulden letters op geschreven worden. Werkt mede aan de totstandkoming van de Nederlandsche ambulance. Stort uw bijdrage op gironummer 87600 ten name van de Nederland sche Ambulance, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. degedeeld, dat het college van oor deel is, dat een einde gemaakt moet worden aan de z.g. bedrijfsvoetbal competitie. Bovendien is hierbij be paald, dat het in de toekomst verbo den zal zijn, dat een elftal van een bedrijfsvoetbalvereeniging onder den naam van het bedrijf deel neemt 'aan de voetbalcompetitie van den Nederlandschen voetbalbond of een van zijn onderafdeelingen. Na tuurlijk geldt deze bepaling niet voor reeds jarenlang bestaande ver- eenigingen als P.S.V. te Eindhoven, dat met het bedrijfsvoetbal, zooals wij dat in den laatsten tijd hebben zien ontwikkelen met een eigen competitie, niets te maken heeft. Dit verbod geldt natuurlijk niet voor de beoefening van het voet balspel in bedrijfsvereenigingen ten dienste van lichamelijke ontspan ning van het personeel. Ook blijft de mogelijkheid bestaan, dat be drijfsvereenigingen zullen uitkomen in competitieverband van den N.V. B. of een van zijn onderafdeelingen doch dan niet onder den naam van het bedrijf. In de practijk komt deze beperking van het bedrijfsvoetbal neer op de totale stopzetting van de competitiewedstrijden tusschen be- drijfsvoetbalvereenigingen onder ling. Inbraak in kleermakerij. - Gis ternacht is een inbraak gepleegd m een kleermakerij aan de Lelie gracht te Amsterdam, waar de die ven binnenkwamen door de buiten deur te forceeren. Eenige costuums en een partij heerenstoffen werden ontvreemd. De waarde van het ge- stolene kon nog niet nauwkeurig worden opgegeven, doch is in elk geval aanzienlijk. Jeugdherbergen opengesteld. - Medegedeeld wordt, dat de jeugd herberg te Delden voor de trekkers is opengesteld. In antwoord op de vele vragen, bericht de N.J.H.C., dat de jeugdherberg te Rhenen geopend is. Verdronken. - Gistermiddag geraakte het vierjarig jongetje J. Bos te Groningen bij het spelen te water. Een der omstanders sprong het kind direct na en had het vrjj spoedig te pakken. De levensgees ten waren evenwel al geweken. Voetbal gesloten seizoen van 15 juli—15 augustus. Naar het A.N.P. verneemt heeft het college van gevolmachtigden voor de sport bij het departement van lichamelijke opvoeding, weten schap en cultuurbescherming be paald, dat het tijdstip van 15 Juli tot 15 Aug. als gesloten seizoen zal v/orden verklaard voor alle takken van wintersport, waaronder voetbal ongetwijfeld de voornaamste plaats inneemt. Door de vereenigingen, die gewend zijn voor den aanvang van de nieuwe competitie seriewedstrij - den te organiseeren, zal deze bepa- ling van het college met vreugde worden ontvangen. geen gedrukte vereenigingsorganen meer. Naar het A.N.P. verneemt heeft het college van gevolmachtigden voor de sport bij het departement van lichamelijke opvoeding, weten schap- en cultuurbescherming het bestuur van den Nederlandschen voetbalbond in kennis gesteld van het door het college uitgevaardigde verbod ten aanzien van het uitge ven van gedrukte vereenigingsorga- nen. Dit verbod wordt gebaseerd op de noodzakelijke beperking van het gebruik van papier. Dit verbod is dus niet van toepassing voor de bondsorganen, speciaal dus de orga nen van de bonden, die door het college van gevolmachtigden voor de sport officieel zijn of worden er kend. Voor de vereenigingen be stond reeds het veibod van het uit geven van gestencilde bladen en periodieken. Door het laatste ver bod is de mogelijkheid voor publi catie voor de vereenigingen vrijwel geheel uitgesloten. het einde van de bedrijfs voetbalcompetitie. Naar het A.N.P. verneemt heeft het college van gevolmachtigden voor de sport bij het departement van lichamelijke opvoeding, weten schap-, en cultuurbescherming aan het bestuur van den Nederland schen voetbalbond een schrijven doen toekomen, waarin wordt me- Zwemmen nog betere tijden van ragnhild hveger. De Deensche wereldrecordzwem ster Ragnhild Hveger blijkt dit sei zoen in uitstekenden vorm te zijn. Nauwelijks slaagde zij er eenige dagen geleden in het wereldrecord op de 800 meter borstcrawl te ver beteren, of nieuwe succesvolle po gingen worden door haar onderno men ter verbetering van reeds op haar naam staande wereldrecords. Zoo gelukte het haar gisteren te Kopenhagen het sinds 3 Juli 1938 op haar naam staande en eveneens te Kopenhagen gevestigde wereld record op de 1500 meter borstcrawl met 48.7 sec. te verbeteren en van 21 min. 45.7 sec. te brengen op 20 min. 57 sec. Bij deze geslaagde poging verbe terde zij bovendien het eveneens op haar naam staande wereldrecord op de 880 yards (Stockholm 28 Fe bruari 1937) met 11 min. 16.1 sec. Zij noteerden thans op dezen afstand 11 min. 8.7 sec. Tenslotte noteerde zij ook op de 1000 meter een beteren tijd. Het wereldrecord op dezen afstand staat reeds sinds 1936 op haar naam (23 Augustus 1936 Helsingoer 14 m. 35.6). en werd vervolgens in Febr. 1937 (Stockholm 14 min. 12.3 sec.) en 11 Augustus 1940 in Helsingoer .door haar verbeterd en gebracht op 14 min. 9.2 sec. Gisteren noteerde zij op deze afstand 13 min. 54.4 sec. De eischen, die worden gesteld. De Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen schrijft ons o.m.: De dagen worden korter en de plicht tot verduisteren ïs voor schrift. Het toenemen van de duisternis brengt voor velen een moeilijke en gevaarlijke tijd mede. Wij allen behoeven slechts te den ken aan de donkere avonden en nachten van den vorigen winter en ons hierop voor te bereiden, om het aantal drenkelingen van dat tijdvak lager te brengen. Zeer vaak mochten de helpers succes oogsten, doch heel dikwijls bleek daarbij, dat men niet op de meest practische wijze zijn hulp had verleend. Reeds 24 jaren bestaat de Neder landsche bond tot het redden van drenkelingen en gedurende al dien tijd is den zwemmers vdorgehouden de leuze „Iedere zwemmer een redder". Thans is de bond gegroeid tot ruim 100 brigades met plm. 15.000 leden. Al die duizenden doen dat geheel vrijwillig. Het redden van menschen uit het water gaat niet op bevel. Dit ge schiedt alleen dan goed, wanneer zulks uit den drang der naasten liefde naar voren komt. Onze leus „zoolang nog niet iedereen kan zwemmen, moet iedere zwemmer kunnen redden" vond bij velen weerklank. De eischen om als een goede redder te kunnen op treden, zijn niet moeilijk. Iedere goede sportzwemmer, die geen last van z.g. dieptevrees heeft, kan het gemakkelijk leeren. Ons le diploma genoemd A (niet te verwarren met dat van den K.N.Z.B. dat sedert eenige jaren is ingesteld en alleen in de over dekte baden wordt verkrijgbaar ge steld) vraagt slechts voor de p r a c t ij k het volgende: gekleed uit te voeren: le. In hurkval te water gaan, 20 meter zwemmen, circa 3 meter diep duiken, een pop ophalen en deze of een eveneens gekleede drenkeling vervoerfcn over een afstand van pl.rn. 20 meter in den kopgreep en rustig aan den wal brengen. 2e. De uitvoering van de be vrijdingsgrepen te water bestaande uit boven- onder- en enkele pols- greep, voor en achterhalsgreep en lendengreep. In badpak: 3e. Na duiken, zonder eerst boven te komen, 10 meter onder water zwemmen. 4e. Te water gaan in hurk- sprong, en een drenkeling van on geveer gelijk grootte vervoeren in kopgreep, bovmarmgreep, pols- greep, schoudergreep, telkens over 10 meter en nekgreep (Nelson) en zeemansgreep telkens over een afstand van 5 meter. 5e. Met vlakke duik (zgn. start- duik) te water gaan en 100 meter schoolslag gevolgd door 50 meter rugslag, af te leggen binnen vijf minuten, zwemmen. Bij den rugslag de handen op de heupen te houden. 6 e. Practisch kunnen werken met een reddiögshaak en reddings- k,os. Theoretische kennis. 7e Kennis, van het optreden als redder bij alle mogelijke water- en ijsongevallen, alsmede bekendheid met de diverse reddingsmiddelen, bootbegeleiding en de gevaren der zee. Medische eischen; 8e. Bekendheid met hef opwek ken der levensgeesten bij schijn- doode drenkelingen, theoretische en practische kennis van de methoden: Laborde, Sylvester, Van Hasselt, Schaf er en van hartmassage. In circa 7 a 8 lessen heeft een goede zwemmer dit geheele pro gramma onder de knie en doet hij examen. Dat dit programma niet moeilijk^ is, bewijzen de vele zwemmers, die eerst op middelbaren leeftijd be gonnen, met succes aan de eischen van dit examen kunnen voldoen. Een goede zwemmer van 50 jaar of ouder kan het zwemend redden nog keren. Bij verdere opleiding kun nen de leden van den bond zich nog bekwamen voor de diploma's B en C en de leden van de kust- brigades voor het kustwacht diploma. Volgens een statistiek van dr. Mijnlieff te Amsterdam verloren in een tijdperk van 1903 en 1910 ge middeld per jaar 939 personen het leven door verdrinking. In de periode van 1934 tot en met 1940 verdronken er gemiddeld per jaar 568 personen, niettegenstaande de bevolking in die 30 jaren tusschen het le en het 2e tijdperk was toegenomen met meer dan 2.5 millioen zielen, was het gemiddelde verdrinkingscijfer dus met 40 pro- cént verminderd. Het aantal verdrinkingsgevallenf kan echter nog belangrijk lager worden, wanneer alle zwemmers zich aansluiten bij de plaatselijke brigades en (of) medewerken tot oprichting van nieuwe brigades in plaatsen waar deze nog niet be staan Leens DijkstrhL. Stumpers A. BroerTh. de Jong 1-0. Groep 2: S. A. CroesH. Linden 1-0. Groep 4: Ruben 0-1. 0-1; v. d W. Dijkstra—J. B. N te Schaken het bondstornooi leeuwarden. De uitslagen van de gisterochtend in de eeregroep van de bondswed strijden te Leeuwarden gespeelde partijen luiden: Chr. Vlagsma, Rot terdamir. H. J. van Steenis 1-0; dr. J. H. O. Graaf v. d. Bosch, Hil versumH. Kramer, Leeuwarden 0-1; A. Wijnands, den HaagN. Cortlever, Amsterdam A - A De stand in deze eeregroep luidt thans: dr. J. H. O. Graaf v. d. Bosch 2'/, pt.; N. Cortlever 2A pt.; H. Kramer 2% pt.; Chr. Vlagsma 2 pt.; A. Wijnands 1 pt. en 1 afgebro ken partij; ir. H. J. vann Steenis 1 pt. en 1 afgebroken partij. Groep la: D. HolwerdaA. Broer 1-0; L. StumpersTh. de Jong 1-0; R. A. J. MeijerK. M. Mulder van Leens Dijkstra A-'A en A. J. v. d. HoekG. Kapsenberg 1-0. Groep; lb: S. van Mindenomr. E. Mulder 0-1; ir. A. M. A. Wij nandsE. Ploegh '/>-'A; H. Kleef - straC. A. v. d. Berg Jr. 0 1 en'F. H. Gaarenstroom-J. Wellinga 'A-A- Groep 2: H. v. d. LindenL. Reijnders 'A-Y; C. OrbaanJ. C. Apking 'A-'AG. F. Facee Schaef- ferL. J. M. Caminada 0-1; W. J. WolthuisS. A. Croes A-'A- Groep 3: P. SchoenmakersE. D. v. d. Waal 0-1; S. van Zijldr. To ren 1-0; J. F. WaterreusC. v. d. Gaag 1-0; W. A. FreenJ. Boers A-A- Groep 4: R. PosthumaW. Dijk stra 1-0: D. J. M. de Hondtdr. C. J. van Royen -'AP. SeewaldP. Bronkhorst 'A-'A en J. B. Ruben J Fernhout 1-0. De uitslagen van de afgebroken partijen, welke werden uitgespeeld waren: Eeregroep: ir. H. J. v. Steenis A. Wijnands 0-1. Wijnands heeft thans 2 pt. err ir. van Steenis 'A pt. Groep la: G. KapsenbergR. A. J. Meijer A-'/*; K. .M. Mulder van P a a r^e-n "harddraverij te purmerend. Onder groote belangstelling had den gisteren in Purmerend korte- baandraverijen plaats, waarbij der tien paarden aan den start versche nen. De uitslag was: 1. Zora (éig.' J. Wagenaar) 290 m 300; 2. Absirtus W. Koelemay 280 m 100; 3. Xer xes R. van Wieringen 290 m 50: 4. Anzelor J. de Vlieger 285 meter 25. Elke vergelijkende proef bevestigt U dit terstond. In tuben van 60, 40 en 25 cent. zaterdag. hilversum i, 415,5 m. 6.45 Gra- mofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnas tiek. 7.Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.Ernstige muziek (opn,). 12.Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.Gramofoonmuziek. 2.-— Voor het gezin. 2.20 Na gedane arbeidmuziek en vroolijkheid. 4.Bijbellezing (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 4.20 Zang met pianobegeleiding. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Orgelspel. 6— Gramo foonmuziek. 6.15 Voor de binnen schippers. 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.Actueel halfuurtje. 7.30 Gevarieerd programma. 8.45 Causerie „Als ik 't voor 't zeggen had". 9.De Romancers. 9.30 Gra mofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuws berichten. 10.10.15 BNO: Engelsche uitzending: Dutch News Reel. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.— Zie Hilversum I. 8.— BNO: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.Morgenwijding. 10.20 Revue programma (opn.). 11.— Omroep orkest en solisten (opn.). 12.Gra mofoonmuziek. 12.15 Ensemble Jonny Ombach. 12.45 BNO: Nieuws-, econo mische- en beursberichten. 1.Zang, clavecimbel en piano. 1.40 Voor de jeugd. 2.— .Utrechtsch Stedelijk or kest. 2.45 Causerie „Stad en land". 3.Utrechtsch Stedelijk orkest en solist. 3.50 Gramofoonmuziek. 4. Amusementsorkest en solist. 5. Godsdienstige uitzending. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Pianokwartet „Die Haghe". 6.15 Delfshavens Gemengd koor. 6.45 Gramofoonmuziek. 7. Actueel halfuurtje. 7.30 Luchtvaart cursus. 7.45 Reportage. 8.Zeppa- roni-kwartet. 9.Cyclus „Onze eigen taal". 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.Dag sluiting (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.0510.20 „Bran dende kwestie's", causerie (opn.). Interessante grepen uit hei programma van dien dag. Ernstige muziek. De symphoniecon- certen worden deze week besloten met een orkest van de Utr. Sted. Orkest o.l.v. W. van Otterloo van 14.14.45 en van 15.16.uur over Hilv. II. De Zuiderzeesymph. van Cornelis Dopper neemt in dit progr. de belangrijkste plaats in. Van 18.1518.45 uur over Hilv. II voert het Delfthavensch gemengd koor o.l.v. J. J. van den Bos com posities uit van Palestrina, Di Lasso, e.a. Om 16.20 uur over Hilv. I brengen Jouck Cuperus, alt, en Herman Kruyt piano, de cyclus „Frauen- liebe-und Leben" van Schumann ten gehoore. Des avonds om 20.01 over Hilv. II speelt 't Zepparoni-kwartet strijk kwartetten van Boccherini, Haydn en Schubert. Voor de jeugd. Van 13.4014.over Hilv. II gaat drs. J. C. van Wijk verder met zijn voorlichting over het onderwerp „Welk beroep zal ik kiezen?" Vandaag wordt' het tim mervak en de machinale houtbe werking behandeld. Voor den boer. Dirk van den Hul spreekt om 20.45 uur over Hilv. I in zijn causerie „Als ik het voor het zeggen had" over de juiste plaats van den landarbeider op de boerderij en in het volk. Reportage. Van 19.4520.uur over Hilv. II. ,„De tabaksteelt in Ne derland". Rep. Herman Felderhof geeft een ooggetuigeverslag van deze oude cultuur en op welke wijze zij in nieuwe banen is ge leid. 141. Vol be wondering zag de koning, hoe Klompertje den rover van de ster achter na zette. Dat was nog eens een kerel. Die mensen van de aarde moesten toch wel heel dappere lui zijn en vooral die jongens uit Palingdam. Wat kon dat ventje lopen. 142. Maar Klompertje was nog maar jong en dus kunnen jullie begrijpen, dat hij het in snel heid tegen den dief moest af leggen. Hij deed wel zijn best, maar te gen zulk een kerel moest hij het toch afleg gen. Geen nood echter, daar zag hij een dik touw. GESCHREVEN DOOR DASHIELL HAMMETT TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND Elk der volgende bonnen 24 AUG. t/m 30 32-4 Brood 32 Brood 32 Bloem 32 Vleesch 32 Vl.waren 32 Kaas Eieren 32 Melk I 32 Reserve 10 AUG. t/m 6 S 107 Algemeen 108 Algemeen 109 Algemeen 110 Algemeen B Rijst 111 Algemeen B Havermout 112 Algemeen 21 AUG. t/m 6 S 29-30 Boter 29-30 Vet N.B. De b De b De b voor De met „28" ge worden aangew

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6