Denemarken in oorlogstijd V=VICTORIE het prol schade-ui Goede vooruitzichten voor den oogst. FILMNIEUWS. PUBLICATIES VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels Bij allerlei pijnen: V V iTUpificvzdtjeó LAND- EN TUINBOUW KERK EN SCHOOL Duitschland wint voor Europa op alle fronsen. SxuilteUm [\E VREESE VERDEN! ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 33 AUGUSTUS 1941. mtmmmtmr—u—. as Pagina 4 do Helsinki, in Augustus. Ofschoon in Denemarken oogstvooruitzichten 1015 onder het normale blijven, zij de perspectieven voor de levens middelenvoorziening in de ko mende periode in dit landi gunstiger dan in de overige Noord-Europeesche landen. De betrekkelijk gunstige toestan den op het gebied van verzor ging met levensmiddelen maken het mogelijk, dat Denemarken ook in de toekomst een deel van zijn landbouwproductie kan uit voeren. Het Deensch-Finsche handelsverkeer is in tegenstel ling met het Zweedsch-Finsche voor uitbreiding vatbaar en men hoopt in Finland, in ruil voor de houtwarenproducten datgene te kunnen ontvangen, wat Denemarken van zijn nieu wen oogst kan missen. Zulke verwachtingen koestert men uiteraard ook in Noorwegen. De oogstvooruitzichten in Dene marken zijn in onderlinge vergelij king gunstiger dan in Finland, Zwe den of Noorwegen. Al zijn den laat sten tijd veranderingen ingetreden bij de richtlijnen van de Deensche productie, de landbouw is in Dene marken toch als steeds de voor naamste factor gebleven in 's lands nationale economie. In de afgeloo- pen maanden is de boterproductie krachtig opgevoerd, zoodat deze niet meer als aanvankelijk na het uitbreken van den oorlog 40 be neden het normale is gebleven doch nog slechts 1520 De eieren productie is als gewoonlijk om streeks dezen tijd van het jaar lang zaam afnemend; de aanvoer van eieren op de markt is voor ongeveer de helft beneden de normale ver houdingen gebleven. Uit de door het Staatsbureau voor Statistiek ver strekte rapporten betreffende de oogstvooruitzichten blijkt, dat de nieuwe oogst voor het geheele land op circa 10 beneden het normale wordt geschat. Een uitzondering wordt evenwel gemaakt voor .boek weit, waarvan de oogstopbrengst zou varieeren tusschen 70 en 78 van het normale. Toch is ook dit resultaat grooter dan het vorige jaar, toen de boekweitoogst gedeelte lijk te niet gedaan werd door de strenge vorstperiode. Veranderde landbouw. In de exploitatie van den Deen- schen akkergrond is reeds verleden jaar een aantal veranderingen inge treden. Aan de roggeproductie is de grootste aandacht 'gewijd. In aan zienlijke mate en in snel tempo is het rogge-areaal uitgebreid, in het tij zonder op de Deensche eilanden. Dit is mede te wijten aan de om standigheid, dat vele boeren het vorige jaar slechte ervaringen had den opgedaan met de boekweit, die niet in staat bleek, om de gevolgen van de strenge winterkoude te over leven. Onder de overgangscondities die ook landbouw en veeteelt in De nemarken kenmerken, is het in de eerste plaats de landbouw, die de Deensche economie moet schragen en de mogelijkheden verschaft, om grondstoffen en halffabrikaten ten behoeve van de industrie in te voe ren. Door bemiddeling van de Natio nale Bank in Denemarken hebben de boeren belangrijke voorschotten verkregen op hun exportverdien sten. De mogelijkheid, dat deze ver diensten zoo groot konden zijn, is voor een groot deel toe te schrijven aan de verhouding tusschen de Deensche kroon en de Duitsche mark. Zoo ontstond door den Deen- schen landbouwexport naar Duitsch- land een belangrijk tegoed, dat tot dusver niet bij benadering gedekt kon worden door uitvoer van goe deren van het zuiden uit, naar De nemarken. Philatelistendag te Amsterdam. - Tijdens den 32sten Nederland- schen Philatelistendag, welke op 30 Augustus a.s. in het Parkhotel te Amsterdam zal worden gehouden, zal aldaar een tijdelijke postinrich- ting worden opengesteld. De cor respondentie, welke daar wordt ge post, zal van een bijzonder stempel worden voorzien. Ernstig ongeluk. - Gisteren werd te Heemstede de 34-jarige me vrouw J. van der Beek, wonende te Pijnacker, onwel in de tram. Zij stak haar. hoofd uit het raam van de rijdende tram. Hierbij kwam zij in aanraking met een ijzeren mast van de bovenleiding, waardoor zij een schedelbasisfractuur en ernstige hoofdwonden opliep. Zij is in ern- stigen doch niet levensgevaarlijken toestand naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. Textielroovers. - Personeel van een winkel in de Jan Evertsenstraat te Amsterdam ontdekte gisteren, dat nachtelijke klanten in de zaak wa ren geweest. Een ruit naast de win keldeur was ingeslagen, waarna de inbrekers de deur hadden geopend en hun slag geslagen. 19 Jasseft, ter gezamenlijke waarde van 470, weiden vermist. De distributie- Surrogaten spelen natuurlijk ook in dit land een belangrijke rol on der oorlogstijd en op tal van artike len heeft men zich noodgedwongen moeten bezuinigen. Zoo is, om een klein voorbeeld te noemen, het noo dig gebleken, het vetgehalte in zeep van Juli af terug te brengen van 60 op 40 pet. De maaltijden in de restaurants zijn aanzienlijk be snoeid; van de vroeger zoo uitge breide „smorgasbord", de bekende tafel met een keur van voorgerech ten (naar Zweedsch gebruik), niet veel meer overgebleven en naast de vleeschlooze dagen in het heele land kent men in sommige districten ook een broodloozen dag. De koffievoorraden zijn geheel al verbruikt en op dit gebied slechts surrogaat het wachtwoord Ook met rookbaar rookgerei zit men krap, zoodat men overgegaan is tot grooter verbouw van tabak, In 1938 had men een oppervlakte van 124.000 vk. K.M. voor tabaks- verbouw bestemd, in 1940 niet min der dan 313.000 vk. K.M. De productieregeling van textiel waren moest tengevolge van schaarschte aan grondstoffen dezer oagen opnieuw verscherpt worden, Ondanks den nog tamelijk belang rijken invoer hiervan moest een zelfde proces ook toegepast worden ten aanzien van de voorraden ijzer en metalen. Een belangrijk deel van 's lands voorraden diende in de eer ste plaats bestemd te blijven voor d« bouwnijverheid, die in tegenstel ling met den toestand in Zweden beter in gang kon blijven. Ook wat brandstoffen betreft, al gaat de in voer van -steenkool en cokes gedeel telijk door, is de situatie netelig. In dit opzicht kent Denemarken dezelf de moeilijkheden als Noorwegen en Zweden. Men streeft in Denemar ken naar een zoo groot mogelijken invoer van brandstoffen, terwijl men tegelijkertijd de inheemsche productie hiervan aanmerkelijk wil bevorderen. Dit jaar rekent men op een verdubbeling van de turfpro- ductie (circa 4 millioen ton). Eiland als amusementsstad? De wielerbanen in Ordrup en Klampenborg en de harddraverijen op Amager hebben nog nooit zulke goede zaken gedaan als in dit sei zoen. Er is een record aan inkomsten gebeurd. Ook bij het wedden zijn topcijfers voorgekomen. De Deen snakt naar afwisseling en als de beurs maar goed gevuld is, waagt hij graag een gokje. Terwille van wat méér vertier en méér gelegenheid voor de Kopen hagenaars, om hun geld te laten rol len. heeft men nu het plan opgevat, om het Deensche eiland Saltholm (gelegen in d-e Oresund tusschen Ko penhagen en Malmö) binnen af- zienbare-n tijd te herscheppen in een oase van vermaak en een badplaats. Als amusementsoord zou hier dan een tweede Tivoli verrijzen, maai één van landelijker karakter. Met de uitvoering van deze plan nen voor algeheele restauratie van het eiland Saltholm, dat tot dusver een vredige idylle van grazende koeien en weiden was, is een be kend Deensch ingenieur, G. R Kristoffersen, belast. Hij wil er plantsoenen aanleggen, breede bad- stranden en de noodige terreinen reserveeren voor een „amusements stad", hotels en pensions. Zijn plan nen zijn vooral in één opzicht wel kom; veel jeugdige werkloozen zul len er arbeid door vinden. Men rekent ook op druk bezoek in de toekomst uit Zweden. De aanleg een onderzeesche tunnel door de Oresund, een plan, dat niet nieuw is, waar wel steeds strandde waardoor een vaste verbinding tus schen Zuid-Zweden en Denemar ken zou zijn geschapen, is opnieuw als object opgedoken, maar aan Zweedsche zijde acht men zulk een onderneming toch te riskant en iet wat fantastisch. DE INDISCHE GRAFTEMPEL. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Eerste deel: dé tijger van Eschnapoer. De maharadja van Eschnapoer heeft een beeldschoone vrouw, die in het Oostersche paleis natuurlijk een vogeltje in een gouden kooitje is. Zij heeft een stoet van bedien den en vorstelijke vertrekken maar zij is, naar Oosterschen trant, een gevangene in haar eigen huis, het onbetwistbare eigendom van den Maharadja. Vroeger was de maharini danse res en uit haar Parijschen tijd kent zij een Rus, die haar heeft liefge had en haar niet kan vergeten. Men begrijpt dan wel wat er gaat gebeuren. Hij waagt zich in het gebied van den maharadja en dringt door tot de vertrekken van de maharini. Natuurlijk wordt hij ontdekt, hij wordt gegrepen en in den tijgerkuil geworpen, maar de vrouw die hij lief heeft redt hem, zij vluchten en slagen er in samen in Europa te komen, waar de vrouw weer als danseres optreedt. De maharadja en zijn onbetrouw- baren neef zoeken geheel Europa af en vinden de vrouw terug in een groot Berlijnsch cabaret. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE GEMEENTELIJKE AVOND SCHOOL VOOR LAGER NIJVER HEIDSONDERWIJS MET VOORT GEZETTE KLASSEN TE ALKMAAR. De inschrijving van leerlingen zal olaats hebben van DINSDAG 26 Augustus tot en met VRIJDAG 29 Augustus a.s. des avonds van 6)48 Yi uur in het gebouw der Ambachtsschool. De leerlingen moeten om tot de le klasse te worden toegelaten, bij den aanvang van den cursus: a. ten minste 12 jaar en 8 maanden oud zijn en tevens voldoende lager onderlijs hebben genoten, of b. indien zij 12 jaar, doch nog geen 12 jaar en 8 maanden oud zijn een bewijs overleggen dat zij het zevende leerjaar eener lagere .school met vrucht hebben door loopen. Leeilingen die een dagschool be zoeken worden niet toegelaten. Laatste RAPPORTCIJFERS moe ten voor nieuwe leerlingen worden medegebracht. Leerlingen met einddiploma Am bachtsschool 2-jarigen cursus kun nen tot de 4e klasse en met eind diploma 3-jarigen cursus tot de 5e klasse worden toegelaten. Leerlin gen met einddiploma Gem. Avond school voor lager Nijverheidsonder wijs kunnen toegelaten worden tot de voortgezette klassen. De school duurt 5 jaar, voor den typografencursus 4 jaar. De voort gezette klassen duren 2 jaar. Het schoolgeld, geregeld naar fi- nancieele draagkracht der ouders en grootte van het gezin, is laag ge steld. De leermiddelen worden door de school verstrekt. De cursus vangt aan DONDER DAG 2 October, 's avonds 6 y2 uu,r. Inlichtingen bij den directeur J, ARNOLDUS. ALLE LEERLINGEN MOETEN ZICH OPNIEUW LATEN IN SCHRIJVEN. Alles is gereed om de vrouw op nieuw te ontvoeren, maar weer slaagt de Rus er in haar te bevrijden. Hij sticht brand in het theater en in de algemeene ver warring stapt hij in haar auto en dwingt met zijn revolver den Indi- schen chauffeur uit te stappen waarna hij diens plaats aan het stuur inneemt en den wag'en laat keeren, zoodat het vliegtuig dat de vrouw zou vervoeren, niet kan opstijgen. Frits van Dongen en de bekende danseres La Jana vervullen de hoofdrollen in deze fraaie film vol Oostersche sfeer en Oostersche tafreelgn, terwijl Theo Lingen daarin voor de komische noot zorgt. Hoe het verder met de vlucht van de maharini afloopt blijkt eerst de volgende week, als het vervolg en het slot van deze film wordt gegeven. De beelden zijn hier thans bij zonder duidelijk, en het talrijke publiek heeft met spanning deze fraaie Oostersche film bekeken. Vooraf veel Tobis-nieuws en een schitterende natuurfilm over Vuurland. DE LAATSTE WALS. Harmonie. Men dient den titel van deze film niet al te tragisch te interpreteeren Want men behoeft allerminst over profetische gaven te beschikken om voorzien, dat dit „laatste" alleer. maar tijdelijk is. Als de officier uit het Rusland van vóór den wereld oorlog met zijn toekomstige gade nog juist gered uit de handen van een heerschzuchtig grootvorst de vrijheid tegemoet rijdt, dan mag verwacht worden, dat het ook op dit stuk wel in orde zal komen. Het wordt Camilla Horn en Ivan Petrovich intusschen niet gemakke lijk gemaakt. Dat is nu eenmaal usance in een dergelijke romanti- che historie. De toeschouwer, die meent, dat men naar zijn moderne begrippen teveel omslag maakt vóór de twee gelieven elkaar veilig en wel in de armen kunnen sluiten, heeft blijkbaar geen gevoel voor de iieilige traditiën, die dit romantisch genre beheerschen. De laatste wals" is van het begin tot het eind een typische vertegen woordigster van dit soort films. Er is natuurlijk hofbal, met geroddel, ridderorden en staatsiekleedij, dat den achtergrond vormt van de bijna noodlottige rivaliteit tusschen der. grootvorst en deh officier om een bekoorlijke jonge vrouw. Zooals te doen gebruikelijk trekt de groot vorst aan het langste eind, althans voorloopig. Dan worden er plannen gesmeed om den officier uit zijn ge vangenschap te bevrijden. Dat ge lukt, maar de man vlucht niet: hij gaat naar zijn geliefde met het ge volg dat hij weer wordt gear- esteerd, nu met haar samen. En het slot is dan, dat zij, met de welwil lende medewerking van den door den grootvorst voor de vrouw be stemden 60-jarigen echtgenooj-, sa men per rijtuig over de grens trek ken. Camilla Horn en Ivan Petrovich, (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handscb goederen. uitsluitend a contant. Te koop: gebruikte variabele con densatoren met mica en lucht- isolatie voor alle doeleinden. Alle onderdeelen voor Ultra Korte-golf voorzetapparten in voorraad. Techn Bur. Kamper, Laat 203, Alkmaar Gevraagd: Konijnenhok minstens 4 afd. DE JONG, Steynstraat 4. Te koop: een buffet, spiegel, man gel, theetafel, beeld. Te bevragen KENNEMERPARK 14, tusschen 1;2 en 6—8. Te koop: pracht heerenfiets, banden prima, z. g. a. nieuwe achterband, Torpedonaaf en Nordlicht. JULIANASTRAAT 32. Te koop: kl. mod. Salamander kachel, in zeer goeden staat. Tevens een Jacquet en Vest fl. maat. Adres te b-evr. bur. v. d. blad. Te koop: zwart gielakt ijzeren 1 pers ledikant met springbak en kapok matras voor 30. Te zien 's mor gens van 11—12 ROZENSTRAAT 2. Te koop: 2 Transportbinnenbanden 2-8 x ls/« en zwart leeren tasschen. OUDEGRACHT 114. Te koop een prima laag model Heerenrijwiel, beste banden. LANDSTRAAT No. 19. Te koop: een zeer goed onderhou den Kolenfornuis. FRIESCHEWEG 42 (links vanaf de Friesche brug). Te koop: een damesrijwiel met beste banden en twee fornuizen. NOORDERKADE 13. Te koop gevr. een in goeden staat zijnde re-kenlat. Brieven onder letter P 461 bureau van dit blad. Te koop Jongensfiets 26 x 154. LANDSTRAAT 43. Te koop: z. g. a. n. Costumes ook buikmaten (o.a. 2 nieuwe costu mes), tweed gummijas, ratiné winterjas. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Te koop: 1 Mah.h. linnenkast, 1 Ulfthaard, 1 Gaskachel, 1 gegalv. Badkuip, 1 Schrijfmachine. .BROUWERSTRAAT. 17. Te koop: prachtige zwarte door- draagmantel, mantelpakjes, blauwe gummicape e. a. dameskleeding, z. g. a. n. DEN HARTOG, Koningsweg 72. Te koop gevraagd: Huisraad en Inboedels, Piano's en Orgels, Gra- mofoonplaten, Naaimachines, On geregelde goederen, Meubelen, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. ,1-fygiëna", Achterstraat 45. Telef. 2/052 Alkmaar, koopt en verkoopt gebruikte Invalidenwagens. Te koop: een zoo goed als nieuwe bruin leeren Damesjas. Adres te bevragen bureau van dit blad. spelen hun rollen zóó als dat in dit geval verwacht mag worden. We mogen verder niet vergeten Adèle Sandrock te noemen, die haar rol van een even cude als vinnige adel lijke dame niet zonder humor ver vult. Vooraf gaan de twee journaals en een propaganda-filmpje voor .Vreugde en Arbeid". Helpen veilig en vlug. Doos 10 en SOct gast mag mede genoemd worden. Vooraf gaat het binnenlands nieuws (o.a. het Nederlandsch kam pioenschap wielrijden), het buiten landsch journal met o.a. veel foto'; van den oorlog, in Oost-Europa) en een vacantie-film van het N.V.V. OPERETTE. Cinéma Opnieuw heeft Willi Forst's film Operette een uitstekenden indruk gemaakt. De Weensche operette uit den tijd van Strauss, Suppé en Millöcker, staat in het middelpunt der handeling, die zich voorname lijk afspeelt tusschen de twee lei dende figuren uit die periode: Ma rie Geistinger en Franz Jauner. De eerste is als directrice van het Wiener Theater de ongekroonde operette-koningin. De kennisma king mpt Jauner, die zij aan haar theater verbindt leidt tot botsin gen, omdat hier twee sterke per soonlijkheden tegenover elkaar staan. Marie ontslaat Jauner, die daarna als directeur van het Carl Theater geweldige successen boekt, zelfs tot directeur van de Hofopera wordt aangesteld en in den adelstand wordt verheven. On danks zijn persoonlijke gevoelens voor Marie trouwt Jauner met Emmi. Bij een nieuwe ontmoeting met Marie blijkt wat beide voor elkaar gevoelen. Hij legt zijn func tie als directeur der opera neer en zal met Marie weer in het Ring- Theater gaan samenwerken. Deze heeft echter, om dreigende conflic ten te voorkomen, een reis naar Amerika ondernomen. Het gaat dan met den teleurgestelden Jau ner hard achteruit. Hij verzorgt zijn zaken slecht en als zijn theater afbrandt, is hij zelf niet aanwezig, Hij verspeelt de sympathie der Weeners en slechts Marie kan na haar terugkeer met opffering van haar eigen gevoelens die sympathie weer terugkrijgen, wat ook ge beurt. Een film vol tempo, die niet al leen door spel en opnamen, maar vooral ook door muziek en zang boeit. De operette-muziek viert in deze film hoogtij. Willi Forst en Maria Holst zijn de gxoote hoofd figuren, maar ook Paul Hörbiger, Leo Slezak en Dora Komar (als Emmi) trekken ten zeerste de aan dacht. Een film, die lang in her innering blijft. Het voorprogramma bracht een mooi Tobis Holl. Nieuws, met een vacantiefilm van 't N.V.V., een we tenschappelijke film over de zout winning in Japan en een uitgebreid Ufa-journaal, waarvan het groot ste gedeelte opnamen brengt van den strijd in Oost-Europa. WUNSCHKONZERT. (Een stem uit den aether.) Victoria-theater. t Is niet voor de eerste maal, dat deze film hier „loopt", maar- juist de eerste vertooning zal een dusda nigen indruk hebben gemaakt, dat er in deze nieuwe filmweek een zeer talrijk bezoek kan worden ver wacht. Wunschkonzert" kan ongetwij feld gerekend worden tot een der beste Duitsche karakterfilmc, die hier vertoond zijn en het succes, dat zij heeft, is zeer zeker verdiend, om- zoowel de opnamen van de Olym pische Spelen in Berlijn als de foto's van veel oorlogsgebeuren, de zie kenhuis-opnamen en die van het Wunschkonzert logisch en zonder schokken op het witte doek komen. De regisseur Ed. von Borsody, heeft gezorgd voor een levendige tempo, waarin het Duitsche karakter, voor al de vriendschap onder de militai ren, sterk naar voren komt en de gewenschte afloop van het roman netje, dat door de film is heenge- vlochten, niet uitblijft. Er wordt zeer knap spel gegeven in deze film, waarin de hoofdrollen worden gespeeld door Ilse Werner, Carl Raddatz en Joachim Brennec- ke, terwijl mede als optredenden in het Wunschkonzert o.a. genoemd mogen worden de omroeper Heinz Goedecke, Marika Rökk, Paul Hör biger en Heinz Rühmann. Het pia no- en orgelspel van Walter Laden- Veilingen in Kennemerland. Dank zij den krachig door ge- voerden regeerin-gsmaatregel waar door paal en perk werd gesteld aan het verkoopen op de tuinen een euvel dat bedenkelijke afmeting had aangenomen is de aanvoer niet terug gegaan en de kwaliteit verbeterd. Het was toch de laatste weken gewoonte, dat men een vrij groot kwantum uitschot naar de nlarkt bracht en een handel apart er op nahield. Ook de groentehan delaren en winkeliers in groente en fruit waren hieraan debet door clandestien te verkoopen, gewoon lijk tegen hooge prijzen. En nu weten we wel, dat er veel particu lieren zijn die jaarlijks snij- en spercieboonen inmaken en die dit ook dit jaar weer doen, maar daar tegen gaat de streng doorgevoerde controle niet in de eerste plaats. De getroffenen zijn veeleer de hamster-aars, die veel méér in de wacht sleepen dan voor een nor maal wintergebruik noodig is, waarvan de menschen met smalle beurzen de dupe zijn. Zooals gezegd, was de aanvoer van boonen weinig minder dan de vorige week en de kwaliteit der stamboonen was nog vrij goed. Met sr.ijboonen die dit jaar een mis lukking zijn - was het droevig gesteld, want de onbeduidende kwantums die nog worden aange voerd, zijn niet mooi en dragen de sporen van den storm, en de slag regens. De prijzen der stamboonen (dik z. dr.) waren van 11.20 tot 14, dunne (enkele) 16 a 20, snijboonen 11 a 14 en pronkboo- nen 8 a 10 per 100 kg. Bloem kool (beperkte aanvoer en matige kwaliteit) werd voor 14 a 17 voor eerste soort en de andere kwaliteit naar evenredigheid van 4.50 tot 9 per 100 vlug verhan deld. Ook roode en groene kool ging voor vaste prijzen van 4 a 5 per 100 kg vlug van de hand. Spinazie vond plaatsing voor 18 a 2'0, postlein- voor 8 a 10 per 100 kg en sla voor 3 a 4 per 100 stuks. Rabarber en bospeen werd spaarzaam aangevoerd tegen vasten prijs van 4 a 5 per 100 bos. Oolc de andere bosgroente ging voor een matigen prijs van 2 a 3 per 100 bos. Tomaten waren gewild en de prijs van. 12 a 17 per 100 kg is allerminst laag. Kom kommers, waarvan een bescheiden aanvoer, waren duur, .eerste soort 8./5-0 a 13, tweede soort 5 a 7.-50 per 100 stuks. Prei staat al- geruimen tijd op den hoogen prijs van 18 a 20 per 100 kg. Aan de fruitmarkt is nog een be perkte aanvoer van roode en witte bessen, vaste prijs 22.50 per 100 kg. Vruchten (appelen, peren en ook al pruimen) werden aangevoerd in betrekkelijk kleine kwantums. Keukenperen golden 12 k 15, tafelperen (kruideniers en Précose de Prévoux) 10 a 32, appelen (Yellow Transparant en Perzik appel) 13 a 31, pruimen 35 a 35, druiven 60 a 65 p. 100 kg. Bramen 1.35 a 1.65 per slof, aardbeien 0.40 a 0.55 per doosje. HET POOTGOEDVRAAGSTUK. Slechts gekeurde aardappelen in den handel. Ten aanzien van het pootgoed- vraagstuk in het komende seizoen, een zeer belangrijke aangelegenheid, vooral wat betreft de binnenland- sche pootgoedvoorziening, wordt in het speciale pootaardappelnummer van het Centr. Orgaan v. d. handel in Groenten en Fruit het een. en an der opgemerkt, dat zeer zeker de be langstelling zal hebben. Daarin wordt n.l. behandeld het vraagstuk van het gebruik van goedgekeurd of van ongekeurd poot- goed. Eigenlijk is dit voor degenen, die in de aardappelteelt goed thuis zijn, geen vraag meer, aangezien men reeds jaren er wel van over tuigd is, dat het gebruik van ge keurd pootgoed verre de voorkeur verdient. Toch is de omzet van on gekeurd pootgoed nog steeds van groote beteekenis geweest ondanks het groote gebruik van goedgekeur- de poters. Door de regeeringsmaat- regelen van dit jaar zal daarin ech ter verandering komen. Alleen door den N.A.K. gekeurd pootgoed zal in den handel gebracht mogen worden. Aangezien het wel te verwachten is, dat het beschikbare pootgoed van de klassen A, B en C niet voldoende zal zijn om aan de groote binnen- landsche vraag te voldoen, is ook nog een N-klasse ingesteld. Deze laatste klasse zal dan het vroegere ongekeurde pootgoed moeten ver vangen. Het is wel zeker, dat deze N-klasse, welker velden steeds on der controle zijn van den N.A.K., betere resultaten zullen geven dan het ongekeurde pootgoed. De regee- ringsmaatregelen moet men zoo doende zien als een verbetering in de pootgoedvoorziening van ons land. Hier wordt met de beschikbare middelen het mogelijke gedaan om te bereiken, dat het aardappelge was het volgende jaar zoo goed mo gelijk zal zijn. Ten aanzien van de vooruitzich ten van. den pootaardappelhandel verwacht het C.O., aangezien een uitbreiding van de aardappelteelt verwacht wordt, dat er een verhoog de vraag naar pootgoed zal komen. De handel staat waarschijnlijk voor een gunstig seizoen, speciaal door dat de afname van door den N.A.K. gekeurd pootgoed grooter zal zijn dan vorige jaren. Het is niet onmogelijk, dat er te weinig goedgekeurd pootgoed zal zijn, maar met zekerheid is dit niet te zeggen, aangezien de keuringen nog niet ten einde zijn. De vroeg te rooien soorten hebben wel van de droogte geleden, maar de latere zul len nog heel wat van den regen hebben kunnen profiteeren. Voorts zijn nog maatregelen te wachten t.a.v. den pootaardappel handel, bijv. over de prijszetting, de erkenning van handelaren enz. Het is wel zeer lastig, gezien de groote vraag naar pootaardappelen, dat het bekendmaken van die maatregelen zoo lang op zich laat wachten. Doch tenslotte zullen die maatrege len, hoewel zij misschien wat moeite voor den handel zullen meebrengen, toch ook weer werken in het belang van den bona fiden handel in het algemeen. Er wordt gewezen op den goeden invloed, welke van den poterhande laar kan uitgaan bij zijn werkzaam heden als schakel tusschen produ cent en gebruiker. Het gebruik van goedgekeurd pootgoed aanbevelen ai de goede verstandhouding tus schen handelaar en afnemer slechts bevorderen, wat in het voordeel van beide partijen is. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. Zondag 24 Augustus. Groote Kerk, 5 uur, ds. J. W. Roo- bol, van Egmond aan Zee (vacature- ds. Warners). Kapelkerk, 10 uur, ds. H. Bakker, an Amsterdam (voor ds. Kleyne). Geloofs-Gemeenschap Leger des Heils, Limmerhoek 40. Donderdag 28 Augustus 7 uur n.m. Stonde gewijde zang en muziek. Leiders Clacys en br. van Doesburg. ALKMAARSCHE COl De dat goe er gen (Van onzen Rotter correspondei Dezer dagen diendi zonder trieste affaire v terdamsclien politierech een winkelier terecht, verwoest door den bra veertienden Mei van he Die brand deelde zich geruimen tijd na de oo gen aan zijn winkel me nog kans had gezien van den inventaris te ondanks had hij aar Enquête Commissie eer lies opgegeven. Het trieste van dez heid had meerdere ka eerste plaats natuurlij tot oplichting met een inslag. Voorts de mee een ambtenaar van Enquête Commissie, d meer gevallen van oj tieve aangiften besta diens bewering, dat anonieme brieven binne helzende waarschuwing hoog opgegeven schader was ook de verontscl den verdachte, dat „ze deden" en nog meer die clementie, omdat hij r zat, zulks hoewel zijn ring reeds was afgekomi Uit een en ander bli, Rotterdam nog volop te met het probleem der st ringen, een probleem, wordt naarmate de tijd De grondgedachte, we middellijk van geheel Nederland heeft meest< was, dat de oorlogs nationale aangelegenheid stemde tot vreugde, maa dit verband reeds bevre de regeling der schade\ niet het woord schadeve bruikte, doch een en ant als rijksbijdrage in d oorlogsschade. In de eerste plaats he drage. Er is een' princip tusschen een vergoeding bijdrage in geleden schat wel niemand de aanwt een moreel recht te dt ontkeiit werd het een b alleen in naam, maar daad. In geen opzicht w delfjker dan door het on een beroepsinstantie. Is eenmaal vastgesteld, da geen mogelijkheid meer gestelde bedrag verander gen. Pogingen daartoe noeg zonder uitzondering hetgeen den indruk verst eer sprake van een gesel van een uit recht voo vergoeding. De huis Het mag zeer verheu noemd worden, dat er laatsten tijd zulk een s tracht is met het uiket huisraadschade. Het wachten daarop is een grootere kwelling ge men gewoonlijk bleek aai Maar bij eenig nadenken een beseffen, wat het bete hebben voor die duizend daar hun geheele, in maai gevallen met zooveel zorg DOOR PHILIPPA I 49) Audrey schudde het ho „Ik heb niets dan een 1 aan Shane om Tne op de b< den. Neen, het is veeleer c van de politie, de ged Shane in deze woning g die ik niet kan verdr maakt mijn verlies zoo t verdoezelt vrijwel de ged de heerlijksteHaar te, maar ze glimlachte toe heb gezegd, met u te wil en nu is dit het gevolg huilbui." „U hebt altijd mijn sch al heb ik geen reukzo hand." „Ik zal mijn best doen te kunnen. Weet u al, aanstaanden Dinsdag met trouwen?" ,,Ja, maar u deed be kranten te lezen", berispt zachtjes. ,,Er heeft te veel over gestaan, als u dat bedoelt bericht had ik verwacht, ik wil hier liever vandaan dat het gebéurt en daan op het woningbureau geze met de verhuring moest maken." ,,Ik zou ze graag van u ren."

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6