het probleem der schade-uitkeeringen. HxuUletm RADIOPROGRAMMA BOEKEN PUZZLE hE VREESELIJKE VERDENKING ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1941. Pagina 5 De uitkeering beteehent voor vele Rotter dammers slechts een zeer gedeeltelijke ver goeding der geleden schade. Anderszins zijn er ook, die er een voordeeiig zaakje van gemaakt hebben. aat toch, ook als de uitkeeringen volledig geschied zullen zijn, zal blijven bestaah. (Van onzen Rotterdamschen correspondent). Dezer dagen diende een wel bij zonder trieste affaire voor den Rot terdamschen politierechter. Er stond een winkelier terecht, wiens zaak is verwoest door den brand van den veertienden Mei van het vorig jaar. Die brand deelde zich evenwel eerst geruimen tijd na de oorlogshandelin gen aan zijn winkel mede, zoodat hij nog kans had gezien een flink deel van den inventaris te redden. Des ondanks had hij aan dc- Schade- Enquête Commissie een volledig ver lies opgegeven. Het trieste van deze aangelegen heid had meerdere kanten. In de eerste plaats natuurlijk de poging tot oplichting met een zoo treurigen inslag. Voorts de mededeeling van een ambtenaar van de Schade- Enquête Commissie, dat er wellicht meer gevallen van opzettelijk fou tieve aangiften bestaan, zoomede diens bewering, dat er zeer vaak anonieme brieven binnen komen, be helzende waarschuwingen over te hoog opgegeven schaden. Maar triest was ook de verontschuldiging van den verdachte, dat „ze het allemaal deden" en nog meer diens beroep op clementie, omdat hij niets meer be zat, zulks hoewel zijn schade-uitkee- ring reeds was afgekomen. Uit een en ander blijkt wel, dat Rotterdam nog volop te maken heeft met het probleem der schade-uitkee ringen, een probleem, dat moeilijker wordt naarmate de tijd voortschrijdt. De grondgedachte, welke zich on middellijk van geheel weldenkend Nederland heeft meester gemaakt, was, dat de oorlogsschade een nationale aangelegenheid was. Dat stemde tot vreugde, maar het was in dit verband reeds bevreemdend, dat de regeling der schadevergoedingen niet het woord schadevergoeding ge bruikte, doch een en ander aanduidt als rijksbijdrage in de materieel' oorlogsschade. In de eerste plaats het woord bij drage. Er is een principieel verschil tusschen een vergoeding van en een bijdrage in geleden schade. En hoe wel niemand de aanwezigheid van een moreel recht te dezen aanzien ontkent werd het een bijdrage, niet alleen in naam, maar ook metter daad. In geen opzicht werd dit dui delijker dan door hetontbreken van een beroepsinstantie. Is de bijdrage eenmaal vastgesteld, dan bestaat er geen mogelijkheid meer in het vast gestelde bedrag verandering te bren gen. Pogingen daartoe lijden nage noeg zonder uitzondering schipbreuk, hetgeen den indruk versterkt, dat er eer sprake van een geschenk is dan van een uit recht voortspri rde vergoeding. De huisraadschade. Het mag zeer verheugend ge noemd worden, dat er in den laatsten tijd zulk een spoed be tracht is met het uikeeren der huisraadschade. Het wachten daarop is voor velen een grootere kwelling geweest, dan men gewoonlijk bleek aan te voelen. Maar bij eenig nadenken moet ieder een beseffen, wat het beteekend moet hebben voor die duizenden, dat zij daar hun geheele, in maar al te veel gevallen met zooveel zorg en moeite bijeengegaarde meubeltjes met één slag verloren zagen gaan, dat zij zich moesten behelpen met weinige, veelal schamele meubelen in kleine behuizingen. Maandenlang hebben die gedupeerden moeten wachten, eerst op de zekerheid, dat hun schade tenslotte vergoed zou worden, later op de verwezenlijking daarvan. Gelukkig werd, toen dit tweede wachten al te lang ging duren, de gelegenheid opengesteld om zich te voorzien van meubelen, huishoude lijke artikelen en kleeding in voor schot op de schade-uitkeeringen. Niet lang daarna kwamen de uitkeeringen zelf, die weer geheel andere pro blemen met zich brachten, proble men, die nog veel moeilijker tot een oplossing te brengen zijn. Aanvankelijk had men gedacht, dat het den gedupeerden wegens ge brek aan materiaal niet mogelijk zou zijn bij het afkomen der schade- uitkeeringen naar behooren goede ren te koopen. Dit is tenslotte zeer meegevallen. Wel is waar was de keuze soms niet erg groot, maar over het algemeen was de herbevoorra ding dusdanig geregeld, dat de mo gelijkheid tot inkoopen op dragelijk bevredigende wijze bestond. Het was tenslotte wel een schromelijke, op het ergerlijke af zijnde misken ning van de Rotterdamsche toe standen, dat hier en daar de meening werd verkondigd, dat Rotterdam on evenredig 'werd bevoordeeld bij de bevoorrading. Wie dergelijke mee r.ingen lanceert blijkt nog steeds geen notie te hebben van waar het hier om ging. En zoo iemand zal wel heelemaal niet in staat zijn zich te verplaatsen in den toestand der ge troffenen, die zoo volmaakt alles wat hen aan stoffelijke bezittingen dier baar was, ook van die vriendelijke prulletjes, die elk huis rijk is, ver loren hebben zien gaan. Die getroffenen werden dan einde lijk in de gelegenheid gesteld zich opnieuw te installeeren. Maar ook dat bracht moeilijkheden met zich. Wij doelen hierbij niet op het intus- schen evenmin weg te cijferen na deel van de waardevermindering van het geld, een nadeel dat geheel ten laste komt van de getroffenen. Maar er is nog een moeilijkheid, die niet door maatregelen weg te werken of te ondervangen is, n.l. het niet op gewassen zijn tegen de consequenties van een plotseling bezit. Er behooren tallooze zeer eenvou- digen onder de getroffenen, die plot seling een bedrag ter beschikking krijgen, grooter dan zij ooit bijeen hadden. Het gevolg is, dat de doel matigheid van het besteden der gel den wel eens in het gedrang komt en dat er heel droevige gevallen ontstaan van een wel zeer onnut be steden der uitkeeringen. Maar ook zij, die met zorg koopen, besteden de uitkeering lang niet altijd zoo goed mogelijk. Er bestaat een zekere angst, dat er binnenkort „niets meer te krijgen zal zijn". Daarom koopt men zoo gauw mogelijk, waarbij het meer dan eens voorkomt, dat men al te spoedig spijt heeft van een ge dane koop en dat men wat erger is tot de conclusie komt, dat men de uitkeering reeds vrijwel besteed heeft en dat er toch eigenlijk nog geen sprake is van een volslagen herstel der huishouding. Dit is een probleem, dat zich nog niet zoo direct in volle sterkte doet gevoelen, maar Zwakke punten van de schaderegeling. En dan zijn er nog eenige zeer zwakke punten uit de schade regeling waardoor sommigen ook na ontvangst der volledige uit keeringen geheel buiten hun schuld zwaar gedupeerd blijven. Dit betreft vooral verscheidene winkeliers, die bij hun winkel wonen. Met het oog op de personeele be lasting is de huur van zulke panden meestal vrijwel geheel op den winkel afgewenteld. De huurwaarde van het woonhuis is dus zeer gering en het is die huurwaarde, die als maat staf dient voor de schade-uitkeering met betrekking tot het huisraad. Zoo ontstaan er soms uitkeeringen, waar van de bedragen een fractie uit maken van hetgeen werkelijk ver loren is gegaan. Men zou nu kunnen aanvoeren, dat die winkeliers dan toch maar jaren lang een belasting voordeeltje hebben gehad, maar men verliest daarbij uit het oog, af gezien nog van de wanverhouding tusschen die voordeeltjes en het thans ontstane nadeel, dat alle niet getroffen, bij hun winkel wonende winkeliers hetzelfde voordeel gehad hebben en bovendien, dat het wonen bij een winkel meestal een weinij begeerenswaardige noodzakelij kheid is. Dit alles betreft dan nog slechts de problemen, verband houdend met de vergoedingen inzake de huisraad- schaden. Nog veel omvangrijker zijn de problemen, die betrekking hebben op de bedrijfsschaden. Residu waarden, af schrij vingsmoeilij kheden, immaterieele schade, het vormt een geheel dat voorloopig niet alleen de gemoederen, maar ook de bestuurs- instanties ten zeerste zal bezig hou den. En daarbij heeft zich dan nog het probleem gevoegd van hen, die geprobeerd hebben zich met de schade-uitkeeringen te bevoordeelen. Twee maanden gevangenisstraf heeft de Rotterdamsche politierechter in dit eerste voor het gerecht dienende ge val opgelegd, maar hij zegde even tueele andere delinquenten toe, dat zoo noodig aanzienlijk strengere straffen zullen worden uitgedeeld. Athletiek, door J. Blankers. (Sportuitgave). In de nieuwe reeks Weten en Kunnen van de N.V. Uitg. Mij. „Kos mos" te Amsterdam is onder den titel „Athletiek" als no. 224 versche nen een boekje van Jan Blankers, den bekenden athletiektrainer. Het is bedoeld als een handleiding bij de beoefening der athletiek. In het voor woord constateert de schrijver, dat tot nu toe in onze taal een handlei ding ontbrak, niet alleen voor- den leider maar ook voor den athleet, die het zonder leiding moet stellen, waarin de voornaamste richtlijnen zijn aangegeven om volgens de nieuwste begrippen de athletiek te beoefenen. Daarom heeft de auteur getracht in een niet te uitgebreid werk iets te vertellen van de tech niek en de training van en voor de meest belangrijke nummers van het athletiekprogramma. Na beschrijving van de algemeene voorschriften en grondbeginselen, worden de verschillende loop-, spring- en werpnummers degelijk onder de loupe genomen en allen, die als trainer of als beoefenaar van eenig onderdeel met de athletiek te maken hebben, zullen in dit boekje een betrouwbaren gids vinden. G. C. v. Gulik. ZONDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 8— Gewij de muziek (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. 9.30 Orgel concert (opn.) 10.Uitz. voorbereid door de Christ. Radiostichting: a. (10.Wijdingswoord, b. (11.30) Gr.pl. c. (11.40) Rondom het orgel. 12.Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Het ordenen van sibbe- kundige gegevens. 1.15 Eerste Ne- derlandsche Radiomuziekfeest voor harmonie- en fanfare-orkesten. In de pauzes: Declamatie en gr.pl. 3.15 Radiotooneel. 3.45 Verv. van 1.15. 4.10 Gr.pl. 4.30 Klaas van Beeck en zijn orkest en de Romancers. 5.30 Voor de jeugd. 6.Gr.pl. 6.10 Sport van den dag. 6.35 Gr.pl. 7.Act. halfuurtje. 7.30 Cabaretprogr. 8.10 Radiotooneel. 8.45 Omroeporkest en solisten. 9.30 Gr.pl. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.10.15 BNO: Eng. uitz.: An American sees Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 8.— Gr.pl. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. 9. Vroegdienst. 10.Zondagmorgen zonder zorgen. 12.Cyclus „Eens Christen's. reize naar de Eeuwigheid in dezen tijd" (opn.) (voorbereid door de Christ. Radiostichting). 12.15 Bachcantate (gr.pl.) 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Kurt Ho- henberger en zijn orkest en gr.pl. 2.Boekbespr. 2.15 Gr.pl. 2.30 Rott. Philh. Orkest, solist en gr.pl. 4. Wijdingswoord (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.Ge wijde muziek (voorbereid door de Crist. Radio Stichting). 5.30 ANP: Sportber. 5.35 Gr.pl. 6.Deel. 6.10 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten en gr.pl. 7.Act. halfuurtje. 7.30 Gr.pl. 7.45 Rep. 8.Abu Hassan", komische opera. 9.Gr.pl.. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.10.15 Gr.pl. interessante grepen uit het programma van den dag. Ernstige muziek. De matinee in het Kurhaus te Scheveningen van 14.30 16.uur over den zender Hil versum II staat onder leiding van Willem van Otterloo. 't R'damsch Philh. Orkest voert onder meer eenige Slavische dansen van Dvorak uit, terwijl de jeugdige vioolster Jiri Strokaa zich zal doen hooren in het vioolconcert in A, opus 53 van denzelfden Tsjechi- schen meester. Van 12.1512.45 uur voert het Collegium Musicum o. 1. v. Hans Brandts Buys over den zender Hilv. II de Bachcantate No. 39 „Brich dem Hungrigen dein Brot" uit. Lichte muze. Van 19.1020.uur over den zender Hilv. I wordt een programma uitgezonden met den titel „Gemengde berichten". Wan neer wij dagelij ksch ons dagblad lezen, dan beseffen wij veelal niet, welke tragiek er soms achter de sobere berichten en advertenties schuil gaat. In een reeks liedjes en schetsen van de hand van Anton Beuvinger wordt ons een tipje van de sluier opgelicht en maken wij kennis met den ernst en luim, die zich in onze krant verbergt. Hoorspelen. Van 15.1515.45 uur over Hilv. I hooren wij een Vlaamsch luisterspel door Guus Brandt, getiteld „Mijnheer Ver- manderen". Dit is een geschiedenis van twee oude Vlaamsche joffers, die iets prettigs uit hun leven zien verdwijnen, omdat zij zich teveel van het gepraat der menschen heb ben aangetrokken. Des avonds van 20.1020.45 over Hilv. II wordt een luisterspel uit gezonden, geschreven door Hasco Dekker. Er zijn zonden, die vol gens menschenlijke gerechtigheid niet ongestraft kunnen blijven. Het „Tout savoir e'est tout pardonner" voert in de praktijk, strikt toege past, tot voor de gemeenschap on aanvaardbare consequenties. Hier van geeft bovengenoemd luister spel, getiteld „De menschen kun nen het niet", gebaseerd op authen tieke feiten een duidelijk voor beeld. Reportages. Van 19.4520.uur Hilv. II geeft de reportagedienst een uitz. onder de titel „Lijzige folianten en vergeeld perkament". Het betreft hier een bezoek aan het gemeentearchief van Amster dam. Voor de jeugd. Van 17.30—18.— uur Hilv. I de tweede uitz. van het seriehoorspel „Lijsje Lorresnor' naar het bekende gelijknamige boek van mevrouw J. M. Selliger Elout. i MAANDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Gewijde muziek (opn.) 8.4Ó Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 11.Molto Cantabile. 11.25 Deel. 11.45 Molto Cantabile. 12.Gr.pl. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Orgelconcert en gr.pl. 2.Omroeporkest en solist. 3.Voor de vrouw. 3.45 Gr.pl. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Musiquette. 6.Orgelconcert. 6.15 Voor de vrouw. 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.Act. halfuurtje. 7.30 R'damsch Pianokwartet. 8.15 Zang met piano begeleiding. 8.50 Praatje over volks- weerkunde. 9.05 Zang met- piano begeleiding. 9.30 Gr.pl. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.10.15 BNO, Eng. uitz.: Things worth knowing about Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.— Zie Hilversum I. 8.BNO: Nieuws ber. 8.15 Gr.pl. 10.Morgendienst (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.20 Gr.pl. 11.— Deel. 11.20 Gr.pl. 12.15 De Melodisten en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en ecop. ber. 1.Frans Wouters en zijn orkest en gr.pl. 2.Haarl. Orkest- vereen., solisten en gr.pl. 4.Kurt Hohenberger en zijn orkest. 4.30 Gr. pl. 5.Causerie „De verhouding van moeder tot dochter" (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Pianovoordr. 6.Wijdings woord. 6.15 Musette-orkest „Les gars de Paris" en soliste. 6.45 Gr.pl. 7. Act. halfuurtje. 7.30 Gr.pl. 7.45 Poli tiek weekpraatje. 8.Klaas van Beeck en zijn orkest. 8.35 Radiotoo neel. 9.De Romancers, soliste en Dameskoor „Aethercharme". 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.10.15 Gr.pl. Interessante grepen uit het programma van den dag. Ernstige muziek. Het programma van vandaag geeft eenige belangrijke werken op het gebied van kamer muziek. De pianiste Amalie Trisch speelt te 17.30 uur Hilv. II de Variaties er Fuga over het thema van J. S. Bach opus 81 van Max Reger. Het Rott. pianokwartet speelt een werk van Telemann en het eerste pianokwartet van Gabriel Fauré (19.30 uur te Hilv. I). Liefhebbers van Schubert's liede ren zijn valavond in de zeldzame gelegenheid de volledige cyclus „Die schone Mühlerin" te hooren. De uitvoerenden zijn Max Kloos en Anton van der Horst. Van 13.14.uur Hilv. I voert George Robert op Het orgel in de Sint Bavokerk te Haarlem werken uit van Bach, Andriessen, Jos Jonge en Flor Peters. Onze Derde Augustus-Opgave. Welke plaatsen? De 17 bedoelde plaatsen waren: 1. Oldenzaal; 2. Oosterbeek; 3. Sittard; 4. Tinaarlo; 5. Wijdenes; 6. Enkhuizen; 7. Stavoren; 8. Ter- heiden; 9. Takozijl; 10. Heemstede; 11. Uitgeest; 12. Ierseke; 13. Schie dam; 14. Bloemendaal; 15. Eiber gen; 16. Sliedrecht; 17. Tilburg. Zooals men ziet vormen de eerste letters van boven naar beneden gelezen het spreekwoord: Oost West, thuis best. Een niet te moeilijke p-uzzle, met vele goede oplossers. Onze Nieuwe Opgave. No. 4 der Augustus-serie) Optellen en aftrekken. Van let ters tot cijfers. Hieronder vindt, men de optel ling en aftrekking van twee getal len van tien cijfers, maar in letters. Dezelfde letter stelt steeds het- elfde cijfer voor. Optelling DSPHMKNZMD ZATNSADKZM KTDDTMDPTN Aftrekking. DSPHMKNZMD ZATNSADKZM MDAKZAZASM Gevraagd wordt beide sommen in cijfers in te zenden. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 29 Augustus 12 uur aan den Puzzle-Redacteur van de Alk- maarsche Courant. CORRESPONDENTIE. Een inzender vraagt ons wat hij met een fuchsia en een geranium moet beginnen, die witte puntjes on der de bladeren krijgen, wat waar schijnlijk bladluis zal worden. Wij hebben ons licht hierover op gestoken bij een deskundige, die be spuiting aanbeveelt met een meng sel van 100 L. water, 2 kg. groene zeep (daarin opgelost) benevens 2% L. brandspiritus.,; De inzender behoeft niet te schrikken bij de gedachte van waar zij in dezen tijd 2 kg. zeep vandaan moet halen, want hij zal natuurlijk geen 100 L. vloeistoff noodig hebben en de hoeveelheid zeep ook naar verhouding kunnen verkleinen.. Men kan ook stof van tabak ne men, de plant op den kop houden en de natgemaakte bladeren daarmee bestrooien. Deze methode lijkt een voudiger maar brengt natuurlijk de moeilijkheid hoe men de plant op haar kop moet houden als deze niet in een bloempot maar in den grond staat. De methode wordt ook op rozen toegepast. Het is niet zeker of de witte stippen aankomende luizen zijn. Worden zij na' enkele dagen bruin, dan verdwijnen zij in den regel. Red. Alkm. Crt. Reportage. Van 18.1518.30 Hilv. I. In een reportage ervaren wij de belevenissen van de kleuters, die voor het eerst naar de groote school gaan. Voor de vrouw. Van 15.3015.45 Hilv. I houdt mevr. v. d. Schaaf Costen een causerie over het on derwerp „Hoe kunnen wij onze woning gezellig maken", waarin zij belangrijke aanwijzingen geeft voor de woninginrichting wat be treft kleurenharmonie, opstelling van siervoorwerpen enz., terwijl daarenboven gewezen wordt op het belang van een goede woning inrichting. DOOR PHILIPPA PRESTON 49) Audrey schudde het hoofd. „Ik heb niets dan een herinnering aan Shane om ine op de been te hou den. Neen, het is veeleer de schaduw van de politie, de gedachte,, dat Shane in deze woning geweest is, die ik niet kan verdragen. Het maakt mijn verlies zoo tastbaar en verdoezelt vrijwel de gedachte aan de heerlijksteHaar stem stok te, maar ze glimlachte toch nog. ,,Ik heb gezegd, met u te willen praten huilbi het gevolS bijna een mijn schouder nog, al heb ik geen reukzout bij de hand." „Ik zal mijn best doen er buiten to kunnen. Weet u al, dat Shane aanstaanden Dinsdag met Elma gaat trouwen?" ,,Ja, maar u deed beter, geen kranten te lezen", berispte hij haar zachtjes. ,,Er heeft te veel over mezelf in gestaan, als u dat bedoelt. Maar dat bericht had ik verwacht. Alleen ik wil hier liever vandaan zijn, voor dat het gebéurt en daarom heb ik op het woningbureau gezegd, dat ze met de verhuring moesten voort maken." ,,Ik zou ze graag van u willen hu ren." ,,U?" vroeg Audrey verbaasd. ,,In plaats van de Park Avenue en dat heerlijke huis waar u nu woont?" „M'n waarde juffrouw Merivale, zooals u voor uw herinneringen wilt wegloopen, zoo wil ik ze misschien juist opzoeken." Zijn ronde, kinderlijke oogen ke ken zoo smeekend en droevig, dal Audrey medelijden met hem kreeg. ,,Ik zou het heerlijk vinden, als u ze nam, als u ten minste werkelijk meent, wat u zegt" „Mag ik de woning dan huren, juist zooals ze nu is? En als u dan een and.ere gevonden hebt en de meubels noodig hebt, wilt u er dan cm sturen? Dan zal ik zorgen, dat ze keurig.j worden ingepakt." Wanneer?" Audrey's stem beefde, Nu ze haar besluit had genomen, had ze er ook al weer spijt van en Marash begreep, dat ze naar haar woning terugverlangen zou, omdat het on dragelijk voor haar zou worden, er niet meer in te wonen. Hij vond er een zeker smartelijk genoegen in, 'haar dezen kleinen dienst te kunnen bewijzen. Dienzelfden middag verliet John Andrews met een opgelucht hart het kantoor van de reederij. Hij had tegen zijn trots, zijn vooroordeelen en zijn gevoelens omtrent de vrou wen moeten strijden, maar hij had passage naar Europa 'geboekt en wilde Sonia in Milaan gaan zoeken. Haar brief was ontzettend voor hem geweest en hij had hem herhaaldelijk overgelezen, tot hij hem uit zijn hoofd kende. Ik ben weggegaan, omdat je na het onderzoek er achter moet komen, hoe bevriend ik met Leo nard Peters geweest ben. Ik be sef, dat je me dat nooit vergeven zult en daarom is het maar beter voor me, je niet meer terug te zien. Ik heb er nog over gedacht, naar je toe te gaan, maar ik deinsde terug voor wat je tegen me zeggen zou. Over een jaar of zoo zal ik naar New-York terugkomen, maar niet eerder, want Shane en ik zijn in die tragedie zoo verwikkeld geweest, dat jij niet meer over me denken kunt, zooals je vroeger over me dacht. Shane heeft mijn adres, maar ik heb liever, dat je het hem niet vraagt. Maisie komt hier bij me en ik zal dus veilig en wel be zorgd zijn. Je erg domme Sonia. John Andrews was h.._r adres aan Shane gaan vragen, die het niet dan na veel aandrang gegeven had, om dat hij ervan overtuigd was, dat Sonia andere redenen, dan die ze op gegeven had, moest gehad hebben om naar Europa te trekken. Hij had na een heelen tijd iets van haar ge hoord, maar het was slechts een her haling van wat ze al geschreven had. Ze voegde er nog bij, overtuigd te zijn, dat John haar toch nooit zou begrijpen en vergeven. Shane had dit tegen John verteld, die ernstig geantwoord had: „Ik ben een verschrikkelijk stijve dwaas, maar ik ben van mijn hooge voetstuk afgedaald en met een smak op den grond terecht gekomen. Ik heb mijn nuchtere verstand weer terug. Ik ga haar opzoeken". En nu had John zijn passagebiljet gekocht en zou den volgenden dag uitvaren. Met bijna jongensachtige begeerte zag hij uit naar het einde van zijn reis en naar Sonia, die zoo teer en zwak was, dat ze dringend bescherming noodig had. Voordat hij vertrok had hij echter nog één ding te doen en dat was, een bezoek brengen aan het-hoofd bureau om te informeeren, of ze al iets van Peters gehoord hadden. Hij kon niet weggaan met die onzeker heid in zijn binnenste. Hij zou zoo graag in staat zijn, tegen Sonia te zeggen: „Peters is verdwenen. Je zult nooit meer door hem worden lastig ge vallen. We zullen hier in Milaan trouwen en dan morgen naar huis teruggaan". Reeds vaak had hij overdacht, hoe hij dit tegen haar zeggen zou; hij dacht er ook over, toen hij zijn kaartje afgaf voor den inspecteur, die het met een zucht aan Leyton overreikte. ,,Die man maakt me nog gek. Geluk kig dat we nu spoedig zullen weten, hoe het met die effecten zit." „Wanneer we Peters eenmaal hier hebben, zal hij er wel mee voor den dag komen. Er is geen enkele aan wijzing te vinden, dat ze hier ver zilverd zijn, maar hij kan kans ge had hebben, ze naar Europa te ver zenden." De inspecteur trok een bedenke lijk gezicht. „Misschien wel maar ik ben een zaak van m'n leven nog nooit zoo zat geweest, als dit beroerde geval. Je wroet in alle mogelijke hoeken en gaten naar gegevens en dan komt me die ellendige Marash hier aandragen met inlichtingen, die hij van ingewijden heeft weten te krijgen, net of iedereen het op die manier niet zou kunnen uitvis- schen". Hij zweeg bij het binnenkomen van John Andrews., „En, mijnheer Andrews, hoe staat het leven?" „Dat gaat nog al. Ik vaar morgen af naar Europa en zou graag weten, of er nog eenig nieuws betreffende Leonard Peters is. Die effecten ko men er minder voor me op aan. maar ik heb mijn redengn om graag te weten, wat er met de oorzaak van al onze moeilijkheden gebeurd is." De inspecteur draaide een pen houder tusschen zijn vingers rond en steunde met zijn ellebogen op zijn vloeiblad. „Ik heb net bericht gekregen, dat hij in den middag onder politiege- leide naar New-York wordt overge bracht. Hij is ernstig gewond ge weest bij een auto-ongeluk in de buurt van Antonville en heeft een tijd in een hospitaal gelegen onder den naam van Lawson. 'n Vreemde geschiedenis. Hij schijnt in gezel schap te zijn geweest van een jonge dame en we hebben zoo'n idee, dat De inspecteur zweeg en floot voor zich heen. „Gaat u door!" drong Andrews aan. „Wel hm ziet u, mijnheer Andrews, ik dacht er zoo gauw niet aan, dat u misschien in die jonge dame belang stelde, maar voor zoo ver wij kunnen nagaan, was juf frouw Sonia Carter bij hem. Ze wer den door een voorbijkomenden auto mobilist opgepikt. Peters heeft zijn ruggegraat gekneusd en zal nooit meer kunnen loopen, terwijl juf frouw Carter slechts enkele schram metjes had opgeloopen. We ver wachten elk oogenblik den verderen uitslag van het onderzoek. Er zijn slechts twee wegen, waarlangs ze kunnen hebben gereden en we zul len gauw genoeg erachter zijn, wat er gebeurd is, voordat ze tegen dien boom zijn opgevlogen". „Wat wat is er verder met juffrouw Carter gebeurd?" John vond het afschuwelijk, dit te moe ten vragen, omdat daaruit bleek, dat hij het nog niet wist. Niemand had hem verteld, waarheen Sonia die geheimzinnige vacantie was gaan doorbrengen en nadien had hij niet meer geweten, dan wat ze hem ge schreven had. „We weten slechts, dat ze, na in het hospitaal verbonden te zijn, naar New York teruggekeerd is en, zoo als u weet, nog op tijd voor de te rechtzitting. Ik veronderstel, dat u v/el weet, dat ze nu in Europa zit". „Ja, 'dat weet ik." John wendde zijn blik van den politiebeambte af naar de blinden, die de gloeiende zomerzon buiten het vertrek moes ten houden. Zou hij op slot van zaken wel naar Milaan kunnen gaan? Wat zou het geven, haar ver giffenis te schenken, als hun ver dere leven toch verduisterd zou wor den door duistere geheimen, die met de jaren wellicht aan den dag zou den komen? Ja, hij moest nu juist gaan. Zij zou hem zeker opheldering kunnen geven van alles, wat er ge beurd was, en hij twijfelde niet of alles zou weer terecht komen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 7