DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE INVAL IN IRAN. Goede vorderingen in het Oosten. DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. De haven Great Yarmouth gebombardeerd. De Britsche troepen zijn op verzet gestuit. VERDUISTERINGS TIJDEN van 20.43 tot 6.41 Vliegtuiggevechten. Pagina 4 N KOREA omei) De ;te in het voltooid, de rivier is tusschen vormt. Op rivier op- evenveel vorden ge- inhoud van De grootste ran 10 m. en .2 millioen [endam in de hoogte van van 900 m. iraagt slechts ÏCHTIG- YSER. .B.) Bij den het gewel- rlogsgedenktee- den Vlaam- is gisteren, wereldoor- gehouden ter lden, die hun eeuwen voor pgeofferd. van voor- het Vlaam- vertegenwoor- tsche militaire werd in de ïtigen kruisvor- een herden- gehouden, ische leiders roeringen de iigheid van ,et verkrijgen ïeid Vlaande- AANSCHE MALTA. (Stefani). Een van Stefani vliegtuigen acht het vlieg- alta met hon- brandbommen Op het veld werden ver landingsterrein waargeno- vliegtuigen, iut en jagers keerden alle bases terug. LARIJ IN '(D.N.B.) Bij vrijmetselaars- e afdeelingen, de neven- en es, alle stich- elarij en andere onmiddeïlij ken >ntbonden. Het ontbonden ver- ellingen wordt komt aan den Het oprichten anisaties of ge lederen aard edrijvigheid in >ntbonden ver oden. Overtre- tuchthuis of ordening voor- en van tucht en lgische scholen, tijd is het her- >men, dat door dragen van door de leer- ontstaan en de vervulling der door werd be de nieuwe ver- rhalve aan de nrwelijke scho- nbare en parti- erboden een of ragen. Leeraren van hun leerlin- dulden, worden GTUIG DER RGEHAALD. D.N.B.) Het koe len opperbevel ordelijken sector rachten, maar- werd tot een ingen, toen het =n door Duitsche jveld laag boven In het vliegtuig rtijke belangrijke ran het opperbe- jding was het in lke de Sovjet- loskou liet over- uit een nauw- van de totale armeen in een en dagen hebben en verliescijfers iren dan men ge- de gevechtskracht onderdeelen bui- ed zoo niet ver- s een ontzaglijk s verloren ge- ros jilows klacht; ring niet meer - goed begrijpe- iren nauwkeurige motorrij wielen, e wagens met de Duitsche ambte en ingeboekt, sgtuig van den ovjet-Unie heeft t bewezen dan dat het Oosten met ke consequentie wordt voortgezet. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 iranco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 200. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. Dinsdag 26 Augustus 1941 DuUschland strijdt voor Europa Het Duitsche legerbericht Hoofdkwartier van den Führer, 25 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De operaties in het oosten ma ken overal goede vorderingen. Zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, hebben duikboo- ten en in overzeesche wateren opereerende oorlogschepen 25 vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 148.200 ton vernietigd. Hiervan hebben de duikbooten alleen in een achtervolging van verscheide ne dagen en na waren strijd uit een convooi, dat van Engeland naar Gibraltar voer, 21 koopvaar dijschepen van 122.000 brt. in totaal weggeschoten. Bovendien hebben zij in een strijd tegen zeer sterke escortevaartuigen een torpedoja ger van de Afridi-klasse, een kor vet en een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht ov.erdag de haven van Great Yarmouth met bommen van zwaar kaliber be stookt. Tijdens den nacht waren luchtaanvallen gericht op haven werken aan de Britsche oostkust alsmede op verscheidene vliegvel den op het eiland. Patrouillevaartuigen schoten voor de Nederlandsche kust een Britsche bomenwerper neer. Een gering aantal Britsche vlieg tuigen wierp in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in West- Duitschland brand- en brisant bommen neer. De schade is onaan zienlijk. Nachtjagers schoten drie der aanvallende vliegtuigen neer. Berlijn, 25 Aug. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, hebben de bolsjewisten de laatste dagen hef tige aanvallen ondernomen in een sector aan het centrale front, om den opmarsch der Duitsche troepen tot staan te brengen. Ter ontlasting van hun verslagen afdeelingen wierpen zij sterke gepantserde strijdkrachten, die door artillerie gesteund werden, in den strijd tegen de stellingen van een Deut sche infanteriedivisie. In een heldhaftigen strijd, die dagenlang duurde, sloegen de Duitschers alle aanvallen af en brachten zij den Sovjets verliezen toe. In drie dagen bleven 95 Sovjet pantserwagens voor de Duitsche stellingen liggen. Achtmaal zonden de Sovjets hun aanvalsgolven te gen de Duitsche stellingen, acht maal smoorde het Duitsche vuur de aanvallen. Op denzelfden dag rukten Duitsche pantserwagens tegen de bolsjewistische strijd krachten op en brachten haar op nieuw zware verliezen toe. Het aantal gesneuvelde en ge wonde bolsjewisten is nog niet be kend. Veel oorlogsmateriaal viel in Duitsche handen. Nog 28 Sov jetpantserwagens werden vernie tigd, 31 stukken geschut en 30 vrachtauto's vernield of buitge maakt. Gevechten bij Reval. Berlijn, 25 Aug. (D.N.B.) Bij de gevechten in de richting Reval is een Duitsche compagnie infanterie diep in de stellingen der Sovjets doorgedrongen. Hierbij trof zij een vliegveld der Sovjets aan, waarop zestien Sovjet-vliegtuigen voor vertrek gereed stonden. Door het vuur van hun machinegeweren vernietigenden de infanteristen dertien op den beganen grond staande machines en schoten drie vliegtuigen omlaag, die door snel op te stijgen zich aan de vernieti ging hadden probeeren te onttrek ken. Een groep van deze compagnie veroverde in een gevecht van man tegen man een luchtdoelbatterij der Sovjets. De operaties der Duitsche marine met mijnen in het O. bekken van de Oostzee heeft nieuwe successen opgeleverd. Nadat de Sovjets op 22 Augustus drie groote transport schepen als gevolg van mijnen verloren hadden, zijn, volgens de jongste berichten, eén torpedo jager der Sovjets, drie koopvaar dijschepen en twee mijnenvegers op Duitsche mijnen geloopen en hmnen zeer korten tijd gezonken, in dezelfde wateren brachten Duitsche zeestrijdkrachten een tankschip der Sovjets door artille rievuur tot zinken. 0Iïi de laatste bols jewistische bruggehoofden aan den Dnjepr hebben snelle Duitsche formaties op 24 Augustus nieuwe successen behaald. Er werden weer 5.500 gevangenen gemaakt. De bolsjewisten verloren daarbij tal rijke stukken pantserafweerge- sehut, pantserwagens, kanonnen en andere wapens. Vijf Sovjetvlieg- tuigen konden niet meer onttrok ken worden aan een plotselingen Duitschen aanval op een vliegveld. Voorts werden op de bolsjewisten 800 paarden buitgemaakt. Het verkeefsnet der Sovjets bestookt. Berlijn, 26 Aug. (D.N.B.) Duit sche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben op 25 Aug. in onophoudelijke aanvallen in het noorden van het oostelijk front spoorwegen, transport- en ravitailleeringswegen der Sovjets met bommen van elk kaliber be stookt. In het gebied van Reval werden Sovjetbatterijen en veld- stellingen door bomtreffers vernie tigd. Een Sovjetkoopvaardijschip van 3.000 brt. werd in de Finsche golf zwaar beschadigd. In het centrale deel van het O. front werden Maandag belangrijke spoorlijnen door aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen meer dere malen verbroken en treinen vernield. Een olieopslagplaats werd in brand geworpen, talrijke colonnes vrachtauto's en vijf stuk ken geschut werden vernietigd. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden de gevechtshan delingen van de Duitsche lucht macht in den zuidelijken sector van het O. front op 25 Aug. met onver minderde kracht voortgezet. In het gebied ten O. van Dnjepropetrowsk werden bij aan vallen op de terugtochtscolonnes der bolsjewisten verscheidene stukken geschut en talrijke vrachtauto's vernietigd. Bij aan vallen op een vliegveld ten O. van Kiev werden talrijke vliegtuigen op den grond beschadigd. Negen Sovjetvliegtuigen werden in lucht gevechten neergeschoten; op den Dnjepr werd een Sovjet-monitor door bomtreffers tot zinken ge bracht. De toestand aan het Fin sche front. Helsinki, 25 Augustus. (D.N.B) Omtrent de situatie aan het Finsche front wordt van welingelichte zijde megedeeld: Viipuri (Wiborg) staat op het punt te vallen. Van het noordoosten en oosten hebben de Finsche troe pen de stad op kanonschotsafstand genaderd. Onder den druk van den kraehtigen opmarsch der Finsche troepen ten westen van het Lado- gameer is ook de laatste tot dusver intact gebleven W. sector van het Sovjetfront aan den N. oever van de Finsche Golf bij Saekkijaervi in gevaar gekomen. Deze sector was bijzonder zwaar versterkt. De in richting der grensvestingen met bomvrije kazematten was hier het verste gevorderd. Ook waren hier reeds in den vorigen winteroorlog tegen Finland beproefde Sovjet divisies "gebruikt, waaronder de bekende divisie 123, die voor den doorbraak van de Mannerheim- linie onderscheiden werd met de orde van Lenin. Dichter bij Viipuri hebben de bolsjewisten met het front naar het westen en noord westen een stelling gebouwd als een soort bruggenhoofd. Onder be scherming daarvan probeeren zij een deel van de divisie, die gebruikt is op den westelijken oever van de baai van Viipuri terug te trekken op den oostelijken oever in de chting van Koivisto. Evenals in Leningrad zouden, Hoe de inval beoordeeld wordt. Berlijn, 25 Aug. (D.N.B.) Reuter meldt, dat de Britsche strijdkrachten, die heden Iran binnentrekken onder opperbevel staan van generaal Wa- vell, den opperbevelhebber in Britsch-Indië. De Britsche marinestrijdkrachten in de Persische Golf staan onder be vel van adm. Sir Geoffrey Arbuthnot, den opperbevelhebber in de Ooste lijke Indische wateren. De Engelsche inval. Berlijn, 25 Aug. (D.N.B.) Reuter meldt, dat een Britsch contingent van zee uit bij Bandarsjakpoer aan den Perzischen Golf geland is. De Britsche troepen zijn op verzet ge stuit. Het is echter nog niet bekend, waar dit verzet begonnen is en hoe sterk het is. De Britsche strijdkracb ten bestaan uit Britsche en Indische troepen, doch niet uit troepen van de Dominions. Drie Britsche colonnes. Tunis, 26 Aug. (D.N.B.) Volgens hier ontvangen berichten opereeren drie Britsche colonnes van Irak uit tegen Iran. In Noord-Iran werd de aanval begonnen vanuit Ravanduz en Rayat met het doel naar de Aser- beidsjan opereerende Sovjets door te stooten. De middelste colonne rukt van Khanakin via Kars-Schirin aan de Iraansche grens op. Het Zuide lijke operatiegebied wordt gevormd door de streek aan de Perzische Golf bij Bender-Schapur en door het petroleumgebied van Abadan. Iraansche gezant hij Summer Welles. Washington, 25 Aug. (D.N.B.) De Iraansche gezant heeft vandaag een onderhoud gehad met den onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles. Na afloop verklaarde hij, naar Associated Press meldt, dat hij de positie van Iran volledig had uiteengezet en voorts had betoogd, dat Iran open kaart heeft gespeeld. De BritschBolsje wistische beweringen over een groot aantal „Duitsche agenten" zijn slechts een voorwendsel voor den inval geweest. Er zijn geen Duitsche agenten in Iran. Dit land heeft steeds den wensch gekoesterd tot vriend schappelijke betrekkingen met zijn buren. De Sovjetnota aan Iran. Riga, 25 Aug. (D.N.B.) Naar de be richtendienst te Moskou meldt, heeft de Sovjetregeering er in een nota aan de Iraansche regeering op gewe zen, dat Iran de eischen van de Sov jet-Unie heeft afgewezen. Derhalve aldus de nota heeft de regee ring der Sovjet-Unie „het recht ge nomen, tijdelijk Sovjettroepen in Iran te laten binnenrukken". Als motief geeft de nota een „Duitsch ge vaar" aan. De Sovjetgezant te Teheran heeft deze nota vandaar aan de Iraansche regeering overhandigd. Op de hoogte gesteld. Berlijn, 25 Aug. (D.N.B.) De Lon- densche nieuwsdienst meldt, dat de Britsche regeering heden de regee ringen van Turkije, Egypte, Afgha nistan en Saoedi-Arabië op de hoogte heeft gesteld van de tegen Iran ge troffen maatregelen. Het doel van den overval. Rome, 25 Aug. (Stefani). De in val in Iran is een zeer ernstige ge welddaad, die de Britsche willekeur bevestigt. Na Syrië en Irak is het de beurt van Iran te constateeren, dat het politieke, economische en maatschappelijke lot van een volk, dat het ongeluk heeft zich op het strategische schaakbord van Enge land te bevinden, uitsluitend van de Britsche willekeur afhangt Het Iraansche bloed, dat zal vloeien, bezwaart geenszins het geweten van Engeland, welks vlag reeds geheel bespat is met Mohamedaansch bloed Op hetzelfde oogenblik, waarop Churchill zich per radio tot de ge heele wereld richtte met de verze kering, dat Engeland strijdt voor de vrijheid der vólken, gaven de Brit sche generaals overeenkomstig volgens tot dusver nog onbevestig de berichten, de bolsjewisten te Viipuri last gegeven hebben tot het opstellen van formaties uit de ar beiders, die daarmede een soort militie zouden vormen. Churchill's aanwijzing de laatste be velen aan de Britsche troepen, die enkele uren later de grens van Iran moesten schenden om zoo in de practfjk aan alle volken der aarde te bewijzen, wat Londen verstaat onder vrijheid der naties en souve- reiniteit der staten. Het eigenlijke doel van Engeland bestaat in de totstandbrenging van een Engelsch-bolsjewistisch front in den Kaukasus ten einde zich van de Iraansche petroleum te verzeke ren, voor het geval dat de olie van Bakoe veijioren mocht gaan. Om dit doel te bereiken, moesi men kiezen tusschen schending van de neutrali teit van Turkije, Iran of Afghanistan De bewapening van Turkije en en kele vernederende militaire erva ringen der Engelschen in Afghanis tan deden het raadzaam lijken Iran te kiezen. De bolsjewiki zijn uitge noodigd aan de operaties deel te ne men ter bevestiging van de leiden de rol, die Londen en Washington in Europa en het Oosten aan het bolsjewisme hebben toegekend. DE MEENING IN DIVERSE LANDEN. De Berlijnsche pers over den inval. Berlijn, 25 Aug. (D.N.B. De inval van Britsche en Sovjettroepen in Iran noemt de Deutsche Allgemeine Zeitung „een infame overweldiging' van een fier land, dat lang tusschen het Britsche en Tsaristische imperia lisme in de bankschroef gehoudenis. Door nieuwe regeerings- en bestuurs- methoden en steunend op een pas sende weermacht, heeft de Sjah aan Iran zijn ware souvereiniteit terug gegeven, welke thans weer ten offer gevallen is aan een gemeen spel van intriges van Engelschen en Bolsje wisten. De rol van Roosevelt is daar bij meer dan twijfelachtig. Geen van de Amerikaansche journalisten in de conferentie te Hydepark heeft zijn betuiging van onschuld geloofd. Zoo ziet de leiding over de wereld eruit, zooals de Engelsch sprekende vo-lke- réh deze voor zich opeisehen. Laat dunkendheid en leugenachtigheid paren zich aan geweld en bedrog. De Berliner Boersen-Zeitung schrijft: Degenen, die pas een heilige eed ge zworen hebben, eerbied te zullen hebben voor den vrijen wil en het souvereine recht van zelfbeschik king der volkeren, zijn een land binnengevallen, dat op de meest on miskenbare wijze zijn wil tot neutra liteit en vrijheid verkondigd heeft. Engeland zet zich met deze openlijke daad van agressie over alle eigen nationale rechten der Iraniërs heen alsook over het ondubbelzinnige standpunt van Turkije en Afgha nistan ten aanzien van de rechts positie, met welke beide landen Iran door het pact van Saadabad verbon den is. Het oordeel in Duitsche kringen. Berlijn, 25 Aug. (D.N.B.) De ont wikkeling van de SovjetEngelsche manoeuvres om Iran heeft in toon aangevende Duitsche kringen geen verrassing gewekt. De inval in een land, dat tot het laatst vasthield aan zijn neutraliteit, die niet in twijfel getrokken kon worden, is naar de hier heerschende meening in zekeren zin slechts de cynische consequentie van de bewust onjuiste bewering, dat Iran resp. de SovjetEngelsche belangen in Iran bedreigd werden door de Duitschers in het land. Ge heel afgezien van het feit, dat deze bewering is gelogenstraft door de ge tallen omtrent de weinige Duitschers in Iran en door de verklaringen der Iraansche regeering zelve, staat het volgens de opvatting der Wilhelm- strasse vast, dat Engeland er de schuld aan heeft, dat opnieuw een land, of althans een deel daarvan, aan het bolsewisme is overgeleverd. De door den omroep te Moskou ge publiceerde rota van Molotof aan de Iraansche regeering, waarin de Sov jetcommissaris zich beroept op een verdrag met Iran van 1921, acht men slechts opmerkelijk, omdat het Enge land is geweest, dat de Sovjets aan dit verdrag heeft herinnerd ter rechtvaardiging van den thans on dernomen inval. De opvatting in Iran. Ankara, 25 Aug. (A.N.P.) De ge- heele Iraansche natie verzamelt zich om den staat, teneinde getrouw aan haar eed, de politiek voort te zetten, welke in het belang van het land noodzakelijk is, zoo verklaarde gis teren de radiozender van Teheran. Verder werd er op gewezen, dat de regeering van Iran haar politiek als een politiek van strenge neuetrali- teit" heeft gekenmerkt. Zoowel in tijden van vrede als van oorlog heeft de Sjah er naar gestreefd de sociale verhoudingen in het land te verbeteren, terwijl hij er tevens zorg voor droeg, dat Iran buiten de internationale verwikkelingen ge houden werd. Engelsche rechtvaardiging. Berlijn, 26 Aug. (D.N.B.) Wat de Engelsche rechtvaardiging voor den overval op Iran betreft, deze wordt door de rede van Eden, van 6 Aug. weerlegd. In deze rede, waarin de aanval op ondubbelzinnige wijze wordt aangekondigd, bevinden zich zooals hekend duidelijke drei gementen aan het adres van Iran. Hiermede is bewezen, dat de. over val op Iran reeds sinds lang tot het oorlogsprogram van Engeland voor het nabije Oosten behoort. Tegen iederen prijs moest een voorwendel gevonden worden en het werd ge vonden, ofschoon de Iraansche re geering door een correcte en matige houding alles deed om den Britten en Bolsjewisten zelfs niet den schijn van een dergelijk voorwendsel in handen te spelen. De waarde van de garanties van de beide aanvallers, dat het Iraan sche gebied slechts tijdelijk bezet en later ontruimd zal worden, blijkt uit de z.g. pacten van bijstand der Sovjet-Unie met Litauen, Estland en Letland duidelijk. Deze pacten leid den tot annexatie en bolsjewiseering van de Oostzeestaten. Thans neemt Engeland deel aan de agressie tegen Iran waardoor de deelen van dit land welbewust aan het bolsjewisme worden uitgeleverd. Londen over den inval. Stockholm, 25 Aug. (D.N.B.) In Londen werd er heden op gewezen, zoo meldt Reuter in een extrabe- richt over de kwestie Iran, dat het antwoord der regeering van Iran op de Britsche en bolsjewistische stappen van 1 Aug. bewijst, dat het niet bereid is, dienovereenkomstig rekening te houden met de aanbe velingen van deze regeeringen. Het is nu duidelijk, zoo merkt men in Londen op, dat andere stappen op gelijke basis geen nut zouden heb ben en dat de Britsche regeering en de regeering der Sovjets ter be scherming van haar belangen tot andere middelen moeten overgaan. Overigens motiveert Reuter de actie van Engeland en de Sovjets tegen Iran met de „aanwezigheidvan een overmatig groot aantal Duitschers in Iran en noemt Iran ,,een bron van nazi-intriges". Iran was be stemd, zoo meent Reuter, om als springplank voor een Duitschen aanval op Britsch-Indië te dienen, en ook een aanvaisactie tegen de Sovjet-Unie moest van daar uit plaats hebben. De Italiaansche meening. Rome, 25 Aug. (D.N.B.) In toon aangevende Italiaansche kringen wordt de hedenochtend bekend ge worden opmarsch van Sovjet- en Engelsche troepen in Iran als een openlijke schending der neutraliteit en als een brutale inbreuk op de na tionale souvereiniteit en onafhanke lijkheid van den iraneeschen staat beschouwd. Groot-Britannië, zoo verklaart men hier, heeft met zijn niets ontziend optreden tegen Iran, behalve, het oprichten van een nieuw front de ten nauwste daar mee samenhangende politiek-kapita- listische belangen in het oog. De Fransceh pers over den overval op Iran. Parijs, 26 Aug. (D.N.B.) De och tendbladen van vandaag hebben den overval van Engeland en de Sovjet- Unie op Iran met groote koppen 'gepubliceerd. In een verhouding van 20 tot 1 stortten de bolsjewisten en de Engelschen zich op Iran, zoo schrijft de Cri du Peuple. Van vier kanten tegenlijk zijn de Britten en de Bolsjewisten Iran binnengevallen, zoo verklaart de „Aujourdhui". De Oeuvre noemt deze bolsjewis tische invasie een „illustratie bij de verklaring van Roosevelt en Chur chill". Algemeen verklaren de bla den, dat Engeland opnieuw een land aan het bolsjewisme heeft uitge leverd. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans opr en ondergang 27 Augustus: op 11,11 onder 22.25 29 Augustus Eerste Kwartier Italiaansch legerbericht. Rome 25 Aug. (Stefani). Het 447ste communique van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Van de fronten te land valt niets bijzonders te melden. In den nacht van 24 Aug. hebben vijandelijke vliegtuigen brandbommen neerge worpen op Tempio Pausannia (Sar- sari) waardoor 1 pers. gedood en 4 gewond werden. De aangerichte schade is onbeteekenend. Tijdens een operatie boven de Middellandsche Zee werd een onzer vliegtuigen aangevallen door een vijandelijke formatie jagers. Hoewel ernstig getroffen en met gewonden aan boord slaagde het toestel er in te ontsnappen, na een vijandelijk vliegtuig te hebben neergeschoten. ENGELANDS VERGEEFSCHE STRIJD TEGEN DUITSCHE DUIKBOOTEN. Berlijn, 25 Augustus (D.N.B.) De wanhopige Britsche afweerpogingen tegen Duitsche duikbooten hebben geen succes opgeleverd, zoo verneemt het D.N.B. als aanvulling op het weermachtsbericht Het gebruik van duikbootvallen, van korvetten en patrouillevaartuigen is wel rondge bazuind met de hoop de Britsche ge moederen tot rust te brengen, doch heeft noch de Duitsche aanvallen, noch de vernietiging van waardevol scheepsmateriaal kunnen verhinde ren. Het beste bewijs daarvoor is de vernietiging van een voor Gibraltar bestemd Engelsch convooi door Duit sche duikbooten, van welk convooi 21 schepen tot zinken gebracht wer den, terwijl de overige acht schepen hun toevlucht zochten in Portugee- sche wateren. De Duitsche duikboo ten hebben zoo flink den strijd aan gebonden met de beschermingsstrijd- krachten, dat de huidige vorm van bescherming onvoldoende geacht moet worden. Daarbij werden een Engelsche torpedojager, een korvet en een patrouillevaartuig vernietigd. Het hardnekkige en steeds weer suc cesvolle gebruik van Duitsche strijd krachten boven en onder water, als mede van het Duitsche luchtwapen heeft tot gevolg, dat de Atlantische Oceaan en de wateren om Engeland steeds leeger worden en dat in ver band daarmede de Britsche verzor ging steeds rampspoediger wordt belemmerd. AMERIKAANSCHE MARINE BEZET AMERIKAANSCHE SCHEEPSWERF. New-York, 25 Aug. (D.N.B.) Vol gens een bericht uit Kearny (New Jersey) heeft de marine gisteren middag de „Federal Shipbuilding and Drydock Co." bezet, waar sinds 7 Aug. wordt gestaakt. Admiraal Bowen verscheen verge zeld van het lid der directie van het federale productiebureau, Daniel Ring, op de werf. Ring zal tezamen met het ministerie van marine de leiding van het bedrijf op zich ne men. De stakende vakbond, aange sloten bij het C.I.O., heeft besloten Dinsdagochtend het werk te hervat ten. De scheepswerf heeft orders voor het bouwen van rond tachtig oorlogs- en koopvaardijschepen. MEER DAN 45 MILLIOEN AUTO'S IN DE WEREL». Washington, 25 Aug. (A.N.P.) Blijkens een taxatie van het Ame rikaansche ministerie van handel waren er aan het begin van dit jaar 45,4 millioen auto's in de wereld. Het aandeel der Ver. Staten hierin wordt met 32,6 millioen opgegeven. Van het bovengenoemde cijfer zijn 36,3 millioen personenauto's, waarvan 27,8 millioen in Amerika en 8,4 millioen vrachtauto's (4.9 millioen in de Ver. Staten). Zie vervolg buitenland pag. 5.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1