D E VREESEl VERDENK STAD EN OMGEVING De politie achtervolgt distributiezondaren. IKIIEN is KOOFEN bu CLOECÏ AGENDA DISTRIBUTIE-NIEUWS PUBLICATIES RECHTSZAKEN AMSTERDAMSCHE BEURS KERK EN SCHOOL De Wilhelmstra de rede van SteuiCietcm ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 26 AUGUSTUS 1941. Pagina 2 Alkmaar, Dinsdag. Te hooge prijzen. Wegens het verkoopen van ma gere melkpoeder voor 2.08 per kilogram, is door den, economischen dienst van de politie alhier ter zake van overtreding van de prijsvoor- schrif.ten, tegen een grossier en een winkelier in deze gemeente proces verbaal opgemaakt. Dezé melk poeder werd voor 1 per kilogram te duur verkocht. Ter zake van het te koop aanbie den van een tweedehandsch hee renrijwiel voor 85, terwijl de waarde van dit rijwiel door des kundigen werd vastgesteld op hoogstens 25, is tegen den aan' bieder procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van de prijs voorschriften. Het rijwiel is in be slag genomen. Door een brandstoffenhandelaar hier ter stede werd brandhout en wel aanmaakhout, in zakjes van 800 gram verkocht tegen den prijs van 26 per 100 kilogram. Aange- zien de maximum-verkoopprijs van brandhout is vastgesteld op 4 per 100 kilogram, is ook"" tegen hem procesverbaal0 opgemaakt. Ondeugdelijke cacaodoppen als theesurrogaat. Bij gehouden contröle werd door de politie geconstateerd, dat in een winkelbedrijf in pakjes van 125 gram een theesurrogaat werd ver kocht tegen den prijs van 0.25 Bij onderzoek bleek de inhoud te bestaan uit gemalen cacaodoppen, v/elke bovendien voor menschelijke consumptie door den Keuringsdienst voor Waren werden afgekeurd. Bij den leverancier hier ter stede die dit waardelooze product in den handel had gebracht, is nog een groote partij achterhaald en in beslag genomen. Procesverbaal is opgemaakt. Kaasmerken vervalscht, Een caféhouder in deze gemeente, die in den smokkelhandel een partij kaas had verkocht tegen sterk ver hoogden prijs, is aangehouden en aan het bureau van politie alhier, ingesloten. Uit het onderzoek bleek bovendien, dat deze caféhouder van de betreffende kazen, den kwali teitsstempelafdruk had vervalscht, door van de 2'0 plus 40 plus te maken. Verboden opslaan van aardappelen. Dezer dagen werd door den eco nomischen dienst van de politie ontdekt, dat in een pakhuis hier ter stede een partij aardappelen lag opgeslagen die door een land bouwer uit Heerhugowaard frau duleus in de gemeente Alkmaar waren binnengesmokkeld, teneinde deze aardappelen, zooals hij ver klaarde, later met groote winst van de hand te doen. Tegen den betrok ken landbouwer is procesverbaal opgemaakt, terwijl de aardappelen in beslag, genomen zijn en op nor male wijze in de consumptie zullen v/orden gebracht. Overtreding slachtverbod. Door den economischen dienst is in samenwerking met de ambtena ren van het gemeenteslachthuis procesverbaal opgemaakt tegen een landbouwer, wonende te Sint- Pancras, gemeente Koedijk, wegens overtreding van het slachtverbod (schapen). In de woning van dezen landbouwer werd het grootste ge deelte van een door hem geslacht schaap aangetroffen en in beslag genomen. Bovendien is tegen hem procesverbaal opgemaakt wegens het verkoopen van vleesch zonder bonnen, boven de maximaal vast gestelde prijzen. Verkoop zonder bonnen. Tegen een slager in deze gemeen te. is procesverbaal opgemaakt we gens het verkoopen van een ossen- tong zonder bonnen, terwijl een andere slager is geverbaliseerd wegens het verkoopen van rundvet zonder bonnen. In beide gevallen is ook tegen de koopers strafrechte lijk opgetreden. Ter zake van, het verhandelen van anthraciet zonder inlevering van bonnen is tegen een brandstof fenhandelaar te Bergen en een in woner van deze gemeente proces verbaal opgemaakt. De 'betreffende partij anthraciet is in beslag- ge nomen. MUZIKALE WANDELING, De arbeidersmuziekvereeniging Excelsior, die, zooals bekend, Zon dag een mooi succes' behaalde, zal hedenavond (te beginnen om half 8 bij de Graanbeurs) een muzikale wandeling maken door verschillen de straten der stad. GESLAAGD. Voor het examen hoofdakte afd. B. is te Haarlem o. a. geslaagd de heer J. Stins te Hoorn. DE DIEFSTAL IN HEILOQ. Men meldt ons uit Heiloo, dat het ons door onzen correspondent toe gezonden bericht inzake ophelde ring van den diefstal van 3800 ten huize van den em.-pastoor Suidgeest op een onjuiste mededee- ling berust. Wel is de daarin ge noemde J. M. gearresteerd geweest en heeft men zijn dochter, die in het huisje werkte, als verdachte ge hoord, maar eenige schuld aan den diefstal kon niet bewezen worden waarom er geen termen tot eenige nadere arrestatie waren. Dat het meisje zou verklaard hebben, den diefstal op aandringen van haar vader bedreven te hebben is on juist en van het geld is tot dusverre geen spoor gevonden Wij hebben onzen correspondent, die o. i. op zeer lichtvaardige gron den ons het bewuste en betreurens waardige bericht heeft toegezonden ter verantwoording geroepen. Inmiddels had hij zelf ons reeds de volgende mededeeling doen toe komen: Gister meldden we dat de 3800, ontvreemd ten nadeele van den em.-pastoor, Suidgeest, terecht waren. We kregen Zondagmiddag bezoek van een jongeman die zich als rechercheur aandiende en verna men dé bijzonderheden zooals ,we die berichtten. We hebben geen oogenblik aan de juistheid getwijfeld, ook al niet omdat 't Zondagmiddag, tijdens den kijkdag voor de verkooping van pastoor S, als een blijde mare door het dorp ging dat het geld terecht was. Thans deelde de heer Geertsema ons méde dat het bericht onjuist is, althans bij de politie is hef onbe kend. We betreuren dit van harte. Alleen is juist dat J. M. in vrijheid is gesteld. CARRE'S VARIETE-REVUE IN HET GULDEN VLIES. Na twee opvoeringen van ,,In t Gouden Haantje" met Piet Kohier in de hoofdrol, (de voor stelling van hedenavond was van morgen reeds geheel uitverkocht, terwijl voor Woensdag nog maar weinig plaatsen beschikbaar zijn) volgen in het kermisweekprc gramma in het Gulden Vlies drie schitterende variété-revue-dagen. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag vinden telkens twee voorstellingen plaats, 2 uur en half acht, van Carré's Variété Revue, een uitge breid programma van de beste nummers op variétégebied, num mers die in Carré een groot succes waren. In vlot tempo wordt een programma van twintig nummers gebracht van de beste artisten. Wij noemen slechts de internationale dansgroep „de 6 Carré-girls", de marmerbeeldengroep van de Poncia's, de opera-zangeres Betty Rossi, de Spaansche danseres Ma ria Solidad, het succesnummer van de excentrieken de 2 Brechts, de Twee Tokita's een groote verras sing, de clown Borano, de bekende snelteekenaar Max Roland, de populaire humorist Kees Manders en de vroolijke sketchspelers van Bob van Leersum, alles begeleid door Kappers orkest. Voor familiebezoek zijn de ma- tinee's bijzonder geschikt. Het programma is dan gelijk aan dat van de avondvoorstellingen. Inderdaad, dit programma is iets bijzonders voor Alkmaar. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. Deze week eiken avond in 't Wa-1 pen van Heemskerk Willy's Melody- band. Tentoonstelling. In den kunsthandel De Takel te I PETROLEUM VOOR VERLICHTING. De leider van den Distributie- dienst, kring ALKMAAR, maakt Bergen tot 1 Sept. tentoonstelling bekende dat vanaf Woensdag 27 tot werken Mia van Regteren Altena en Marijke Visser. Bioscopen. Victoria-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Wraschkonzert (rom.); hoofdrollen Ilse Werner en Carl Rad- datz. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Cinema-Theater, 7.15 uur, hoofd nummer Operette (rom.-muzikaal), hoofdrollen Willy Forst, Maria Holst, Paul Hörbiger en Leo Slezak. Toe gang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Alkm. Bioscoop-Theater, 7.15 uur, ■hoofdnummer De Indische Graftem pel, le deel De Tijger van Eschnapoer (rom.);1 hoofdrollen Frits van Don gen, La Jana en Gustav Diessl. Toe gang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer De laatste wals (rom.); hoofdrollen Camilla Horn, Ivan Pe- trovich, Adèle Sandrock en Tibor von Halmay. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 26 Augustus. 7.30-uur, 't Gulden Vlies, opvoering „In 't Gouden Haantje", klucht met zang en dans. Woensdag 27 Augustus. 7-.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering en met Vrijdag 29 Augustus 1941 ten kantore van den Distributiedienst, Oudegracht 168, ingang Ridder straat, tusschen 912 of 1.304 uur, inlichtingenformulier'en MD 73, ter verkrijging van petroleum voor ver lichting, kunnen worden ingevuld door de hoofden van gezinnen, die voor de verlichting van hun woning uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen en op geen enkele andere wijze hierin kranen voorzien (door aansluiting op het gas- en electrische net, het gebruik van een bron- of butaan gasinstallatie, windkracht of op an dere wijze.) Invulling mag niet geschieden door hen, die op kamers, in een pen sion of in een hotel wonen. Alkmaar; 26 Augustus 1941. De leider voornoemd H. BAKKER. BROEK OP LANGENDIJK Zijn kind gered. - Maandag viel het zoontje van den héér K. alhier bij het hengelen te water. De drem keling verkeerde reeds in zinkenden toestand, toen de vader het ongeval bemerkte en hem na sprong. Het gelukte hem zijn kind te redden. Een droevig sterfgeval De heer J. S. uit Grootebroek, die, na bij een familie in Haren' karspel te hebben gelogeerd, zich per trein weer naar huis zou be geven, is in de vestibule van het station Noordscharwoude door een hartverlamming getroffen en in elkaar gezakt. Dr. Schreuder van Oude-Niedorp constateerde den dood .De heer S., die 39 jaar oud was, laat een vrouw met 5 kinderen achter. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De Directeur van het Gemeente ,In 't Gouden Haantje", klucht met I lijk Bureau voor Sociale Zaken zang en dans. deelt aan belanghebbenden mede,' 8 uur, orgelconcert in de geref. dat gedurende het tijdvak van kerk aan de Oudegracht. Woensdag 27 Augustus tot en met Donderdag 28 Augustus. j Dinsdag 2 September 1941 de 2 en 7.30 uur, 't Gulden Vlies, volgende kleuren bons geldig zijn: optreden Carré's varieté-revue. ring besloten een commissie uit on derwijskringen in te stellen, die deze aangelegenheid in studie zal nemen, peciaal wat betreft een voor de scholen bewerkte geschiedenis in den geest van het streven naar be-1 vordering van de heemkunde. Margarinebonnen oranje kleur; Vetbonnen blauwe kleur. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. Alkmaar, 26 Aug. 1,941. EEN FIETS GESTOLEN. Nadat zijn eigen rijwiel was verdwenen. Do:r de marechaussee werd ge arresteerd de landarbeider B., af' komstig uit Axel, Zeeuwsch-Vlaan deren, wegens diefstal van een rij v/iel. De man was tijdelijk werk zaam bij een landbouwer in de Wie- ringermeer. Op een dag, zich naar Medemblik begevende om eenige boodschappen te doen, kwam hij, nadat hij een winkel had bezocht, tot de ontdekking, dat zijn fiets ver dwenen was. In plaats van naar de politie te gaan en aangifte te doen, nam hij in een andere straat een onbeheerd, rijwiel weg en reed daar mede naar de Wieringermeer terug. Toen hij eenig dagen later op dit rijwiel weer in Medemblik terug keerde om wederom boodschappen te doen, hield de politie hem aan. B. is naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht en ter be schikking van de justitie gesteld. EEN GESCHIEDBESCHRIJVING VAN WESTFRIESLAND. Naar aanleiding van het voorstel van den heer W. Porte te Beemster in de algemeene vergadering van het Historisch Genootschap op 30 Juli te De Rijp, bedoelende een onderzoek naar de mogelijkheid van de uitgave van: a. 'n wetenschappelijke geschie denis van Westfriesland (eventueel Hollands Noorderkwartier) en/of b. een bewerking van een beschrijving van land en historie voor den be langstellenden leek (o.a. voor school gebruik), heeft het bestuur in zijn CAFEBEZOEKER BESTOLEN. De politie heeft te Den Helder I een vrouw aangehouden, die wordt Doch pok het onder a gf^!m_de I verdacht in een café ten nadeele van een 60-jarigen bezoeker uit een der omliggende gemeenten een por- temonnaie, inhoudende circa 37, te hebben ontvreemd. De bezoeker, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, had eenigen tijd met deze vrouw aan een tafeltje gezeten. Nadat zij de zaak verlaten had, miste de heer zijn porte- monnaie, die hij kort te voren nog I zijn bezit had, zooals uit verschil lende getuigenverklaringen bleek. punt zal onder de oogen worden ge zien. En wanneer de verwezenlijking daarvan mogelijk zou blijken en het beoogde resultaat bereikt, zou daar door aan een lang gekoesterden wensch worden voldaan en in een gevoelde behoefte voorzien. Immers eeds omstreeks 1820 heeft het toen bestaande Nutsdepartement te Hoorn hiertoe een actie in het le- Nutsdepartement te Enkhuizen zijn instemming betuigde en medewer king toezegde. De bemoeiingen te dier zake hebben echter niet het ge- wenschte resultaat opgeleverd. Niet' temin is het verlangen naar een be werking van de rijke historie van dit gewest, waarover in de jaarbundels van het Genootschap regelmatig, maar zonder onderling verband be' langrijke détails worden gepubli' ceerd, blijven voortleven. Eenige ja ren geleden ontving het bestuur een proeve van zoodanige bewerking (loopende tot 1581), dat echter om verschillende redenen (ook van fi- nanciëelen aard) toen niet voor pu blicatie in aanmerking kon komen. SLECHTE OOGSTVOORUIT- ZICHTEN. Men schrijft ons uit Koedijk: In het volst van den oogsttijd en dan al vier weken eiken dag regen geeft wel een triesten aan blik voor de te velde staande gra nen en peulvruchten. De opbrengst had al sterk geleden door de droogte en nu komt er nog een kwaliteitsvermindering van De vrouw kon door de politie worden opgespoord. Hoewel zij ont kende zich de portemonnaie te heb ben toegeëigend, is zij naar Alkmaar overgebracht. HEERHUGOWAARD Klapperende steenen, Iedereen in de Waard weet, dat men op een paar punten in den Middenweg, wanneer men daar per rijwiel of motorrijwiel voor het eerst langs gaat, plots verdacht toe luistert, denkende, dat er iets aan zijn voertuig mankeert. Even snel als het gekomen is, is het gerammel echter weer over en men gaat ge rust verder tot op een gegeven mo ment alweer Doch dan komt men tot de conclusie, dat het in de steenen zit. Een volgenden keer gaat men gerust verder. Vreemd doet het echter wel aan, als men in een uithoek van het land vertoevende, in den loop van het gesprek zegt dat men uit Hugo- waard komt en dan opeens van een der aanwezigen te hooren krijgt: „O ja, dat is die gemeente met die klapperende steenen." Van bevoegde zijde deelde men ons mede, dat dit „klapperen" van de steenen veroorzaakt werd, door' dat op een paar weggedeelten, de steenen. die altijd een weinig scheg- vormig (taps) zijn, in plaats van met den breedsten kant naar boven, op dezen breedsten kant in den grond zijn gelegd. Het snelverkeer zuigt het tusschen de steenen ge voegde zand er tusschen uit, zoodat iedere steen als duikelaar dienst doet, wanneer men er over rijdt, waardoor het bekende geklapper wordt veroorzaakt. SCHERMERHORN. Oprichting Notstandsbeihilfe. - Maandag is in het gymnastieklokaal van de openbare school geopend de Notstandsbeihilfe. De Beauftragte van den rijkscommissaris voor de provincie Noordholland heeft in overleg met den Geschaftsführer van de Notstandsbeihilfe te Rotter dam de gemeente Schermerhorn aangewezen, om ook hier zooveel mogelijk den nood te lenigen van de bevolking der gemeenten, die door werkloosheid en onder den druk der huidige tijdsomstandigheden meer dan anderen heeft geleden. OUDKARSPEL D.T.S. gaat bouwen. - De voet- balvereeniging D.T.S. alhier, in hét vorige seizoen gepromoveerd naar Rigide derde klasse, heeft zich daar- producten, die ons dagelijks voor door genoodzaakt gezien het kleed een groot deel moeten voeden. De I lokaal te vergrooten. Men is thans aardappeloogst vraagt eveneens begonnen met de uitbreiding. om droogte. Het gewas vertoont op vele plaatsen neiging tot z.g. door wassen, waardoor de knollen slechts matig groeien en de kwa- j liteit ook vermindert. De verschillende koolsoorten staan er op het oogenblik goed voor, draaihartigheid komt vrijwel niet voor. De thans oogstbare kunnen echter niet groot wórden, zoodat het te oogsten aantal kilo grammen niet meer dan middel matig zal zijn. EEN BRUTAAL STAALTJE. Banden gestolen van een onbeheerd staande fiets. Maandagmiddag had de heer Blom uit Aagtdorp zijn fiets te Schoorldam tegen een damhek geplaatst, om even verderop te gaan werken. Later weer terugge komen, bemerkte hij, dat het rij wiel verdwenen was. Na eenig zoeken werd het teruggevonden zonder banden! Desgevraagd deel de men op een boerderij in de onmiddellijke nabijheid mede, dat men te pl.m. 4.15 uur een paar opgeschoten jongens met een fiets ter. bezig had gezien, maar daarop verder geen acht geslagen had. De binnenbanden (merk „Turner"), zoowel als- de buitendito's („Tur ner" en „Nelson") waren verdwe nen met de daders, die in de rich ting KoedijkAlkmaar vertrokken waren. KOEDIJK. De Harmonie. - Zondagmiddag gaf de Harmonievereeniging haar twee de en laatste buitenconcert in dit seizoen, en werd daarbij begunstigd door zulk weer dat alleen dit al een verkwikking was bij de trieste weersgesteldheid van den laatsten tijd. Maar ook de muziek droeg bij tot die verkwikking en het publiek, dat echter ook nu weer niet talrijk was, toonde dat met een dankbaar applaus voor elk nummer. Vooraf had het bestuur bij de burgerij per circulaire gevraagd om het voortbestaan in dezen moeilij ken tijd mogelijk te maken door toetreding als lid of begunstigers. Dat het bestuur hierin zal mogen slagen is zeker wel de wensch van het overgroote deel der burgerij. EGMOND AAN ZEE Betaling metaalwaarde. - Voor hen die tot' nu toe verzuimden het hun toekomende bedrag voor inge' leverde metalen te incasseeren, zal de gemeente-ontvanger te zijnen kantore voor de laatste maal morgen zitting houden van 9 tot 12 uur. Opheffing distributiekantoor. - In verband met de opheffing van het distributiekantoor in onze ge meente en de overplaatsing naar Egmond aan den Hoef, wordt er de aandacht op gevestigd, dat vanaf 1 September a.s. alle voorkomende aanvragen aan het distributiekan toor te Egmond aan den Hoef dienen te geschieden. Dit kantoor is alleen geopend op Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag, des voormid dags tusschen 9 en 12 uur. Op alle andere dagen en uren is het kantoor gesloten voor hét publiek. Voor détaillisten zal het kantoor geopend zijn op Dinsdag, des voor middags tusschen 9 en 12 uur. De toewijzingen zullen dan onmiddellijk worden meegegeven. Reeds op 2 September a.s. dienen de bonnen te Egmond aan den Hoef te worden in geleverd. BENZINE GESTOLEN. De vorige week stond voor den Alkmaarschen politierechter te recht een groentenhandelaar uit Schagen, die in October 1940, op aanstichten van een berucht Scha- gensch jongmensch, in den vroegen morgen twee vaten met elk 150 liter benzine had gestolen ten nadeele van de firma Deutekom. De officier had 4 maanden ge vangenisstraf gevorderd. De rechter, uitspraak doende, veroordeelde den groentenhande laar tot 150 boete of 80 dagen. EMERITAAT PREDIKANT. In eene gecombineerde vergade ring van kerkeraad en kerkvodgdij van de herv. gemeente deelde onze predikant, ds. Ch. Boerendonk, me de, dat hij tegen Mei 1942 emeritaat zal aanvragen. Dr. Boerendonk is hier thans 23 jaar werkzaam en heeft den leeftijd van 70 jaar be reikt. INGEZONDEN STUKKEN DE SNOEKDREG. Geachte Redacteur. Verzoeke beleefd eenige plaats ruimte in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Eenige „gedupeerden" stelden de vraag of het visschen met de snoekdreg verboden is. Wettelijk is dit verboden, want het artikel van de visscherijwet vermeldt als verboden vischtuig: de harpoen, den Elger, de aalschaar, de zeelt- klauw, de snoekdreg, het tjoek- vischje of eenig ander vischtuig, hetwelk geëigend is de visch te verwonden. Nu hebben „gedupeerden" hun vraag, volgens mij, verkeerd gesteld. Zij hebben n.l. gevischt met een haak, bestaande uit eenige haken, welke met elkaar zijn verbonden in den vorm van een dreg, dus een dregvormige haak. Hieraan werd het aas bevestigd en werd normaal gievischt op snoek en was er geen sprake van de visch te verwonden. Mijns inziens is dit wettelijk ge oorloofd. Gaarne zou ik hier een antwoord op tegemoet zien of mijn zienswijze juist is in het belang van vele hengelaars. Hoogachtend, C. J. KLUGT, Hekelstraat 10 alhier. (Het feit, dat tegen gebruikers van de zoogenaamde snoekdreg procesverbaal is opgemaakt heeft beroering in de hengelaarswereld veroorzaakt, wat te begrijpen is nu juist in dezen tijd zeer druk ge vischt wordt. Het heeft inderdaad den schijn, dat de inzenders van het glister opgenomen stuk de zaak eenigs- zins scheef gesteld hebben. Zij vroegen namelijk of de snoekdreg verboden hengeltuig is en dit is, zooals wij mededeelden, ook naar de opvatting der politie in derdaad het geval. Is er dus procesverbaal opge maakt terzake van het visschen met de snoekdreg dan is dat terecht ge schied. Van hengelaarszijde deelt men ons evenwel mede, dat er van het visschen met de snoekdreg geen sprake is geweest.- De snoekdreg is een combinatie van vrij groote werphaken waardoor de visch wordt getroffen. Wat men hier evenwel gebruikt heeft is geen snoekdreg zooals die wettelijk verboden is, maar een combinatie van 3 kleine haakjes, die niet worden uitgewor pen om de visch te treffen, maar waaraan zich althans aan een der haakjes het aas bevindt waarin de snoek moet happen. Hiermede wordt thans door hon derden stadgenooten gevischt en dit is geenszins wettelijk verboden, zoodat, wanneer ter zake proces verbaal werd opgemaakt, daaraan, naar wij veronderstellen, geen ver der gevolg zal worden gegeven. Red. Alkm. Crt.) OPGAVE K AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar.- van Dinsdag 26 Augustus 1941 STAATSLEENINGEN. Vor.k. Nederland 1941 100 Nederland 1940 II" 99% BEEMSTER. Door den commissaris van" de provincie Noordholland is ingetrok ken de aan den-heer J. M. Muntje, werff alhier verleende aanstelling als onbezoldigd gemeenteveldwach-, 20 Augustus gehouden vergade-1 zijn in bejag genomen. VERBODEN AARDAPPEL- VERVOER. Tegen een tweetal personen uit I de gemeente Bergen, die resp. 3 en zakken aardappelen vervoerden zonder geleidebilj et, werd proces-1 verbaal opgemaakt. De aardappelen HEILOO. Gegund. - Aan den heer J. den Das te Bergen is gegund voor een bedrag van 12525 het bouwen van een woonhuis met garage aan den Zeeweg te Heiloo voor rekening van den heer S. Goezinne te Zaandam. Architect is de heer J. Roggeveen te Heiloo. HENSBROEK. 40 jaren in één betrekking. - De heer J. Dekker heeft dezer dagen herdacht dat hij veertig jaren onaf gebroken in dienst bij den heer Jac. ran alhier is geweest. BENOEMING R.K. GEESTELIJKEN. In het bisdom Haarlem zijn o.a. benoemd: tot pastoor te Zwaag A. J. M. van der Horst; te Schermer J. Th. van Bemmelen, thans kape laan te Delft; tot kapelaan te Den Helder (H. H. Petrus en Paulus) H. C. M. de Goede; te Wervershoof A. J. J. M. van Liet; te Medemblik J. W. A. M. Merks; te Grootebroek J. A. M. Bon en te Wieringen G. A. de Bol, neonist. OP DE VOORDRACHT. De heer H. J. Schut, onderwij zer aan de openbare school te Koe dijk, komt als no. 2 voor op de voordracht voor onderwijzer aan een opleidingschool te Kampen, zijn ge boorteplaats. BENOEMD. De heer J. Gorter, onderwijzer en waarnemend hoofd aan ijde open bare lagere school te Egmond aan Zee, is benoemd tot onderwijzer aan een openbare lagere school te Arn hem. 92% 95Vs 3>/2 Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1939 BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 123VS Handel Mij. Cert. v. 2.50155 Koloniale Bank 195i/s Ned. Ind. Handelsbank 139 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 149i/a Calvé Delft Cert. .10U/s Nederl. Ford .346 Lever Bros160 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 255 CULTUUR MAATSCH. H. V. A462i/s Java Cultuur .265 Ned, Ind. Suiker Unie 255 plm 2u 100 993 92% 95 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. Holland-Amerika lijn Java-China-Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah U4 279% 298'/, .240 •160 •178 •148 145 163 1861/» 1981/» 2491/2 298'/, .244l/s 1241/, 155 197 139 149 1021/0 345 1571/, 254 460. 268 260 1321/, 281 298 245 165 180 145 161-2 186 198 249 295 244 Hoofdredacteur en Buitenland Tj. N. Adema, Alkmaar. Plaatsverv. hoofdred. D. A. Klomp, Bergen. Binnenland: B. Daalder, Bergen. Stad en Prov.: G. H. W. ter oeven. Alkmaar. ALKMAARSCHE Berlijn, 25 Auf „Wij zijn den heer der dankbaar voor zegd heeft. Wij zullen overeenkomstige lessen quenties trekken". Aldus verklaarde ironisch in de Wilheln aanzien van de gisteren Britschen ministerpresid radio gehouden redevc hier beschouwd wordt ste want meest van al zijn tot dusver klaringen'. Bijzonder acht men de godslasteri in arm met het bolsjes s „overwinning van het het kwade" te willen rigens is het voldoem meening van dezelf slechts enkele punten Churchill geboden voorschijn te halen on lijkheid en zijn politiek riseeren. Wanneer hij de ontm Roosevelt op den Oceaan „symbolisch" inderdaad een symbol: onverbloemden eisch ton, nu eindelijk aan den te doen, omdat volgens „de een na den ander" Amerika aan de beurt Juist dit „de een na krijgt in het licht van op Iran een heel bijzon kenis. Het karakteriseer! sche politiek: ofwel den ander in den oorlog land hitsen, of den eeh der overvallen. De in één adem tegen uite dreigementen voi men hier verder opmerl schimping, waarvan mei Tokio overlaat ten aanzi een standpunt te bepak aangezien men daar de van de door Churchill spreuk „de een na den niet over het hoofd gezie ben. Churchills besprekir toestand in de bezette volgens het oordeel van kringen hoogstens een voor het al lang bewezt Engeland al die landen, onverantwoordelijke wij oorlog gestort heeft, nie wil laten komen, en ooi hongeroorlog niet Wanneer hij tegelijkertijd „vertrapt Europa" spree] men slechts eraan te door wien in het Westen ten sinds de aftochten streken vernietigd en vei Als van beteekenis acht voorts in kringen van de strasse, dat Churchill zekert, dat men in het geprobeerd heeft, de vredesdoeleinden definitie stellen. Eigenlijk, zoo verklaart neemt hij dus terug, wat kort geleden als begin var later zou komen, in het zicht stelde, en wel heel o'aarom, omdat hij met he de wenschen van de bols; vrije hand wilde houden latere ontwikkeling. De Berlijnsche p< rede. Berlijn, 25 Aug. (D.N.B lijnsche avondbladen bre deelS in scherpe bewoordii mentaar op de rede van Vooral halen de bladen ken aan die in recht tegenspraak staan tot uitingen en Churchill tot ticus van tegenspraken" sl Japansch coa In een commentaar van bureau Domei wordt ge: de rede van Churchill is o op volkomen valsche geg veronderstellingen. Wannes chili erover spreekt, dat J voorbeeld van Hitier en met betrekking tot zijn op China volgt, dan moet me chili er aan herinneren, Chineesche conflict twee den Europeeschen oorlog broken. Wat Indo-China bs de Japansche troepen da door pöilippa pi 51) aan^n n uf Marash in zich elf-e een Seweldi mzich opstijgen, als een «ge zwarte golf, die 7, nfeta dreigde te st°rte "lets anders dan het rond van Marash, dat onder steeds dichter bg het hare te komen. „Is dit waar?" vroeg hij 1 "Ja> volkomen waar" „Goed. Dan komen we brieven, die u hem vlak v moord, hebt geschreven Ik m zijn lessenaar. Het ware ge brieven, met groote oi beid geschreven, waarin sts ohff?- g6ld beschiibaar hs obligaties en aandeelen te -00 gesteld, dat iemand, dis den zou, er niets verdachts

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2