DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. nr DE GROOTE STRIJD IN HET OOSTEN. 143e Jaargang No. 205. Maandag 1 September 1941 Sovjettroepen bij Viborg vernietigend verslagen. Havenwerken aan de Engelsche Oostkust gebombardeerd. De Japansch-Ameri- kaansche betrekkingen De bijeenkomst tusschen Hitler en Mussolini. - Victorie/ Duitschland wint voor Europa op alle fronten. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 Iranco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. fiERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj, N. ADEMA, Alkmaar. Zes pagina's. .Duttschland strijdt voor Europa.. Het Duitsche legerbericht. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 30 Aug. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een extrabericht is bekend gemaakt, heeft de Duit sche marine en het luchtwapen den zeestrijdkrachten en de transport- vloot der Sovjets in de Finsche Golf zeer zware verliezen toege bracht. Bij pogingen om uit Reval uit te breken en andere havens te bereiken, zijn door mijnoperaties van de marine twee torpedojagers, negen mijnvegers en drie pa trouillevaartuigen der Sovjet marine gezonken. Twee andere torpedojagers en een mijnveger werden door mijnen zwaar bescha digd. Gevechtsvliegtuigen hebben in hardnekkige aanvallen een kruiser der Sovjets alsmede twee torpedo jagers tot zinken gebracht en door bomtreffers drie andere torpedo jagers alsmede een hulpkruiser be schadigd. De transportschepen, die de vijand voor het vervoer van troepen en oorlogsmateriaal uit Reval had willen gebruiken, zijn onder escorte van oorlogsschepen midden in de Duitsche mijnversper- ringen geraakt. Totdusver zijn 21 transportschepen met tezamen 48.200 b.r.t. gezonken, acht trans- sportschepen werden door mijn- treffers zwaar beschadigd. Ge vechtsvliegtuigen vernietigden 22 koopvaardijschepen, voornamelijk troepentransportschepen, met te zamen 74.000 b.r.t. en troffen 39 schepen zoo hevig, dat ook van deze vaartuigen een groot deel als verloren beschouwd moet worden. In de wateren om Engeland heeft het luchtwapen overdag voltref fers geplaatst op een tankschip ten Zuiden van Ierland en een groot koopvaardijschip bij de Faroër beschadigd. In den afgeloopen nacht kreeg een vrachtschip ten Oosten van Tynemouth een vol treffer van zwaar kaliber. Ge vechtsvliegtuigen bombardeerden militaire inrichtingen aan de Brit- sche Oostkust en vielen verschil lende Engelsche vliegvelden met succes aan. Aan de kust van het Kanaal ver loor het Britsche luchtwapen gis teren 17 vliegtuigen, waarvan 13 in luchtgevechten, twee door lucht doelartillerie en twee door mijn- vegers en marine-artillerie. •Britsche vliegtuigen deden van nacht met geringe uitwerking aan vallen op het gebied van Rijn en Main. Luchtdoelgeschut haalde drie vijandelijke bommenwerpers omlaag. Hoofdkwartier van den Führer, 31 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Zooals reeds in een speciaal be richt is medegedeeld, hebben Fin sche troepen na hevige gevechten de Sovjetstrijdkrachten in het ge bied van Viipuri (Viborg) vernie tigend verslagen en op 30 Augus tus de stad zelf heroverd. Tegelij kertijd rukten Finsche afdeelingen in het centrum der Karelische landengte met groote terreinwinst in de richting van St. Petersburg op. Aan de Engelsche Oostkust heb ben gevechtsvliegtuigen in den af geloopen. nacht verschillende ha venwerken gebombardeerd. An dere aanvallen waren gericht op vliegvelden in midden-Engeland. Schepen der marine hebben aan de Nederlandsche kust acht Britsche vliegtuigen neergeschoten, jagers aan de Noorsche kust drie. Eenige Britsche bommenwerpers drongen in den afgeloopen nacht in het noordwesten van Duitsch- land door. Luchtafweergeschut heeft een der vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten". Finnen trekken Viipuri binnen. Helsinki, 30 Aug. (D.N.B.) Uit het Finsche hoofdkwartier wordt gemeld: ,,Op den ochtend van 30 Aug. zijn onze troepen de stad Viipuri (Wiborg) binnengetrokken. Te vens wordt onze aanval in den vorm van een diepen wig met bijzonder succes op het centrale deel van de Karelische landengte voortgezet. In heel Finland, en vooral in de Finsche hoofdstad heerscht over dit succes een ge weldige vreugde. Het bericht werd terstond in extra-edities ver spreid. Aan vele huizen der hoofdstad werd spontaan de vlag uitgehangen. De strijd in de Finsche Golf. Berlijn, 30 Aug. (D.N.B.) Ver schillende van de voor Reval lig gende eilanden zijn, naar het D.N.B. verneemt, door de Duitsche troepen genomen. Na de inneming van Re val en Baltisch Port zijn de Duitsche troepen overgegaan tot de zuivering van de omgeving van Reval van verstrooide Sovjet-troepenonder- deelen. Gisteren in den loop van den dag werden de zuiveringsacties op het schiereiland ten N. O. van Re val voltooid. In den centralen sector van het O.-front werden op 29 Aug. op ver scheidene plaatsen zuiveringsacties uitgevoerd. Talrijke verstrooide Sovjettroepen-onderdeelen wer den uit hun schuilplaatsen te voor schijn gehaald en vernietigd. Na den strijd oin Reval. Berlijn, 30 Aug. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, hebben de Duitsche troepen met dfc inneming van Reval opnieuw een belangrijken phase van den strijd in het O. afgesloten. Reeds op 24 Aug. meldde het bericht van het opper bevel der weermacht, dat de in het Estlandsche gebied strijdende Duit sche troepen tot een concentrischen aanval op Reval waren overgegaan. De stad Reval zelf was door de bolsjewisten wegens haar groote be- teekenis als steunpunt voor de Oost-' zeevloot der Sovjets door zware vei sterkte kazematlinies en veldstel- lingen in gereedheid gebracht. Ten einde den Duitschen aanval af te slaan, gooiden de Sovjets al hun pantserwagens, waarover zij in dit gebied beschikten, zonder eenige te rughouding in den strijd. In een dikwijls bloedige worsteling en in ge vechten van man tegen man door braken de Duitsche troepen de li nies der Sovjets en vernietigden de pantserwagens. Van zee uit meng den eenheden van de Sovjet-marine met hun artillerie zich in den strijd te land o.a. de thans zwaar bescha digde zware kruiser „Kirov" en vuurden ononderbroken op het aan- valsgebied der Duitsche troepen. Vanaf het ten N. W. van Reval lig gende schiereiland Viinsi mengden zich acht zware Sovjet batterijen en vanuit het gebied van Nomme negen andere batterijen in den strijd. In een ononderbroken aanval wist de Duitsche artillerie de Sovjet batte rijen tót zwijgen te brengen. For maties van het Duitsche luchtwapen en de marine vernietigden in samen werking met de artillerie van het leger een deel van de op de reede van Reval liggende Sovjet-oorlogs schepen. In den loop van 27 Aug. bestorm den Duitsche infanteristen de hoog te 48, ten Westen van Kobe, welke de haven van Revla beheerschte en stelden zich zoodoende in het bezit van een punt, dat voor het verloop van den strijd om Reval van beslis sende beteekenis was." Andere een heden Duitsche infanterie drongen op 27 Aug. reeds tot aan het park aan den N. O.-rand van Reval door. Ten N. van de spoorlijn naar Pe tersburg oprukkend, drongen nog op denzelfden dag Duitsche infanteris DE ONTMOETING TUSSCHEN HITLER EN MUSSOLINI. Van links naar rechts tijdens de bespreking: Cavallero, de Duce, generaal- veldmaarschalk Keitel, de Führer en Jodl. (Telefoto Hoffmann-Stapf) ten in het Z. O. deel van Reval bin nen. Terwijl op 28 Aug. het artille rieduel in onverminderde hevigheid voortdurde, dronge de formatie infan terie al strijdende verder naar het stadscentrum op. Nadat om ieder huis, om iedere straat hevig gevoch ten was, was de stad op 28 Aug. om 14.45 uur stevig in Duitsche handen. Reval voor verwoesting gespaard. Berlijn, 30 Aug. (D.N.B.) Het snelle oprukken van de Duitsche troepen heeft het voornemen van de Sovjets verijdeld, zoo wordt van mi litaire zijde verklaard, Reval in puin te leggen. Op den avond van den intocht der Duitsche troepen in Reval trok da bevolking door de straten der stad, omringde de parkeerende auto's der Duitsche weermacht en juichte de Duitsche soldaten toe. Bij de gevechten aan de rivier de Loega zijn talrijke bolsjewistische soldaten gevangen genomen. Het bleek, dat het 15- en 16-jarige kna pen waren uit Petersburg en omge ving, die voor enkele maanden door de bolsjewisten in een uniform ge stoken waren. De militaile opleiding van deze knapen was gebrekkig. Zij waren blij in gevangenschap geraakt te zijn, daar het hun onder dienst niets bevallen had. Na den intocht der Duitsche troe pen in de gebieden om Reval is öe plattelandsbevolking weer naar haar dorpen teruggekeerd. De strijd bij den Dnjepr. Berlijn, 30 Aug. (D.N.B.) De bols jewisten hebben op 29 Aug. hun po gingen om den W. oever van den Dnjepr te heroveren, ondanks de bloedige verliezen, die zij in de vo rige dagen hadden geleden, voort gezet. Ook deze nieuwe poging stort te in het samengebundelde vur van de Duitsche troepen ineen, voordat de Sovjet stoottroepen den W. oever van den Dnjepr konden naderen. De ontwikkeling van den strijd. Berlijn, 30 Aug. (D.N.B.) Sedert de drie groote vernietigingsslagen van Bialystok en Minsk, van Smo lensk en van Oeman heeft de toe stand aan het O.-front, zich als volgt ontwikkeld: Op den Z.-vleugel veroverden de Duitsche en verbonden troepen de Oekrainische kust van de Zwarte Zee met de havens Nikolajef en Cherson en omsingelden zij Odessa. In een rusteloobe achtervolging werd het geheele gebied ten O. van den Z. boeg tot aan den Dnjepr ver overd, waarbij de belangrijke indus trie-gebieden van Krowoi Rog, Sa- poroshje en Dnjepropetrowsk in Duitsche handen vielen. Daar gedu rende deze zelfde periode ook ten N. van Kiev Duitsche troepen na de verovering van Korostan langs en aan de overzijde van den Dnjepr, is thans tot op enkele uitzonderingen in het centrale stroomgebied, de ge heele Dnjepr in Duitsche handen. De ver naar het O. uitspringende bocht van den Dnjepr vormt de bes te springplank voor nieuwe groot scheepsere operaties tegen het Z. stuk van het Europeesche deel der Sovjet-unie. In het midden van het front heb ben de vernietigingsslagen bij Go mel en Welikije Loeki dusdanige successen opgeleverd, dat ook een aanzienlijke terreinwinst is verkre gen. De op het oogenblik aan den gang zijnde aanval voorbij Gomel 1 naar hetZ. moet binnenkort een be dreiging vormen voor de Sovjets, daar hij in den rug van hun front is begonnen. De beweging van het Duitsche front is hierdoor geenszins benadeeld. Op den N. vleugel werd de Lowat- sector ten Z. van het Ilmenmeer veroverd en naar het O.-terrein ge wonnen. Tusschen het Ilmenmeer en de Finsche Golf gelukte het den Duitschen formaties de steden Now- gorz, Luga, Jamburg (Kingisepp) en Narwa in te nemen en de voorste linies zoo dicht voor Petersburg op te schuiven, dat de belangrijkste wegen en spoorlijnen vandaar naar het binnenland reeds in Duitsche handen zijn. Daar de Finnen onder- tuschen op de Karelische landengte een aazienlijk stuk naar het Z. zijn opgerukt en de belangrijke, voorma lige Finsche havenstad Wiborg heb ben veroverd, is de verdediging van Petersburg reeds tot op een klein gebied samengedrongen. Aan de Finsche Golf zijn intus- schen Reval en Baltisch Port ver overd, zoodat thans alle belangrijke Oostzeehavens in Duitsche handen zijn. Dit overzicht toont duidelijk, dat in de tweede helft van Aug. de Duitsche opmarsch van den Z vleu gel is uitgegaan. Dientengevolge kan echter het volgende worden opge merkt: In het Zuiden: De verovering van het geheele Westelijke deel der Oekraine met haar belangrijke in dustriegebieden aan de Zwarte Zee. In het Noorden: Door het ver overen .van de Zuidelijke kust van de Finsche Golf en de Oostzeestaten in het algemeen is een direct con tact tot stand gebracht met den bondgenoot Finland. Hierdoor is te vens de controle over het O.-deel van de Oostzee verkregen. De laatste gevechtshandelingen. Berlijn, 31 Aug. (D.N.B.) In den Noordelijken sector van het Ooste lijk front zijn gisteren bij luchtge vechten 100 Sovjetvliegtuigen neer geschoten. De Duitsche luchtmacht bombardeerde op denzelfden dag troepenconcentraties en spoorweg installaties in den Zuidelijken sec tor. Bij Saporoshje verrasten Duit sche gevechtsvliegtuigen de bolsje wisten op verscheidene plaatsen bij het overladen van troepen. Deze troepen leden zware verliezen, ter wijl de transportinstallaties vernield werden. In hetzelfde gebied werd een af geeling bolsjewistische cavale rie vrijwel geheel vernietigd. Bij Odessa is een koopvaarder van 4000 ton zoo zwaar beschadigd, dat hij met zware slagzij bleef lig gen. Aan de Newa, tusschen het Lado- gameer en de Finsche Golf, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen twee kanonneerbooten, een sleepboot en een transportschip tot zinken ge bracht en een tweede kanonneer boot ernstig beschadigd. In het ge bied van Tsjoedowa waren de aan vallen der Duitsche gevechtsvlieg tuigen gericht op troepenconcentra ties en stellingen. Talrijke pantser wagens werden vernietigend getrof fen, verscheidene batterijen buiten gevecht gesteld en vrachtauto's ver nield. Op 30 Aug. en in den afgeloopen nacht heeft de Duitsche luchtmachi strategische doelen in en om Brjansk met goed gevolg gebom bardeerd. De stationsgebouwen en -emplacementen van dit belangrijk"-' knooppunt kregen zware treffers. MAX BLOKZIJL SPREEKT. 's-Gravenhage, 1 Sept. Max Blok ■zijl spreekt Maandagavond over den Hilversumschen zender van kwart voor acht tot acht uur over Hilver sum II over: „Niet kletsen, maar doen".. New York, 31 Aug. (A.N.P.) Naar United Press uit Washington meldt, voorzien de diplomatiek© kringen aldaar, een periode, waarin de be trekkingen tusschen Japin en de Vereenigde Staten koeler zullen worden. Weliswaar aarzelen deze di plomatieke kringen nog om zich te uiten over het resultaat, dat de be sprekingen tusschen Roosevelt en Nomoera zullen opleveren, maar toch zijn zij algemeen van oordeel dat Amerika de Japansche ver overingen in Azië niet erkennen zal. Ook gelooft men in dezelfde Ame- rikaansche kringen niet, dat de Ver eenigde Staten hun houding ten op zichte van Tsjoengking zullen wil len wijzigen. Men neemt aan, dat president Roosevelt zeer spoedig op de persoonlijke boodschap van Ko- noje zal antwoorden. De boodschap van Konoje aan Roosevelt. Tokio, 30 Aug. (D.N.B.) 2de bood schap van den Japansohen minister president Konoje aan Roosevelt heeft, zoo schrijft Domei, in de ge heele wereld weerklank gevonden, doch uit het commentaar valt op te maken, dat er misverstanden of een kwaadwillige verdraaiing van de ware bedoelingen der boodschap in het spel zijn. Hoe deze boodschap ook wordt uitgelegd, het bijleggen van het conflict met China en de' nieuwe orde in Oost-Azië zijn, zoo meldt Domei van welingelichte zij de, de onwrikbare pijlers van de Ja pansche staatspolitiek, evenals het bondgenootschap met Duitschland en Italië het vaste draaipunt van de Japansche buitenlandsche politiek vormt. Petroleuinleveranties aan Japan. New York, 30 Aug. (D.N.B.). As sociated Press meldt uit welingelich te kringen te Washington, dat de controle autoriteiten voornemens zijn de petroleumleveranties aan Ja- jan opnieuw te beperken. Een Ame- rikaansch ambtenaar heeft ver klaard, dat na het jongste beper kingsdecreet van Roosevelt geen pe troleum meer naar Japan is verzon den. De 34ste Leipziger Messe. (D.N. B.) - De heer Gutterer van het Duit sche ministerie van volksvoorlich ting en propaganda heeft gister ter gelegenheid der opening van de najaarsbeurs, die den eersten dag reeds meer dan 100.000 bezoekers heeft ontvangen, een rede gehouden voer vertegenwoordigers der bin nen- en buitenlandsche pers. Verscheidene munitie-opslagplaat sen in de nabijheid der stad vlogen in de lucht. In de streek van Orel zijn verscheidene troepentransport treinen tot ontsporing gebracht. Bij luchtgevechten in den centra len sector zijn 43 Sovjetvliegtuigen neergeschoten, zonder dat de Duit sche luchtmacht verliezen leed. De opmarsch in het noorden. Berlijn, 31 Aug. (D.N.B.) De laatste dagen hebben de bolsjewis ten getracht den opmarsch der Duitsche troepen in den N. sector door het aanleggen van talrijke mijnversperringen tot staan te brengen. De Sovjet mijnen werden overal door Duitsche pioniers op geruimd, zoodat de Duitsche op marsch kon worden voortgezet. In den sector van een enkel Duitsch legercorps werden op 29 Aug. meer dan elf honderd mijnen door de pioniers gevonden en onschadelijk gemaakt. Finsche troepen bereiken de vroegere grens. Berlijn, 31 Aug. (D.N.B.) Naar zoojuist vernomen wordt, hebben de Finsche troepen na vaak hevige ge vechten het grensgebied heroverd, dat zij volgens het vredesverdrag van Moskou hadden moeten af staan. Ten N. O. van het Ladoga- meer hebben de Finsche troepen op alle plaatsen de vroegere grens tus schen Finland en de Sovjet-Unie be reikt. Op een deel van het front hebben zij die grens reeds over schreden. Duitsche avondbladen over de ontmoeting Hitler-Mus- soiini. Berlijn, 30 Augustus (D.N.B.) De Berlijnsohe avondbladen leveren nog commentaar op de ontmoeting tusschen den Führer en den Duce, waarbij zdj vooral wijzen op de te genstelling, welke bestaat tusschen deze ontmoeting en de bijeenkomst van Churchill en Roosevelt op den Atlantischen Oceaan. Naar de Berliner Nachtausgabe schrijft, waren het besprekingen, waarbij niet haarklovende politici doch soldaten beslissingen hebben genomen. Wanneer de Führer en de Duce besluiten hebben genomen, zoo schrijft het blad verder, dan i3 de lijn van de ontwikkeling van de zen oorlog en de revolutionnaire verandering in het lot van Europa naar een werkelijken vrede nauw keurig vastgelegd. Geen storm gspo- gin-g van de vijanden van de Euro peesche orde al is zij zoo groot, kan hieraan iets veranderen. De Deutsche Algemeine Zeitung schrijft, dat er geen scherpere te genstelling denkbaar is .tusschen den geest en het verloop van de ont moeting tusschen den Führer en den Duce te midden van het strijdende leger en het heimelijke complot van Churchill en Roosevelt in een hoek je van den Atlantischen Oceaan. De tegenstelling strekt zich in haar volen omvang uit tot de van beide zijden uitgegeven communiques. Terwijl de bluf van die punten, die de wereld hadden moeten doen wan kelen, reeds gelogenstraft is door de wreede werkelijkheid van den Britsch-BO'laejewistischen overval op Iran, openen zich voor de volken van Europa de groote perspectieven van een samenwerking in het tee- ken vam de overwinning. Stefani over de ontmoeting. Rome, 30 Aug. (Stefani). Omtrent de ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini, schrijftStefani o.a.: Het contrast tusschen de ontmoe ting der beide leiders van de as en de ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill, welke plaats had in een welbeschutte baai onder be scherming van talrijke Britsche en Amerikaansehe oorlogsbodems is te treffend om daaraan nog commen taar te wijden. De twee groote lei ders van den wereldstrijd tegen 1MM bolsjewisme hebben elkaar ont moet aan het front van de beide re voluties waar de legers van het nieuwe Europa den eindstrijd voe ren tegen het bolsjewisme. Het officieele communique ken schetst het militaire en politieke karakter van de ontmoeting waar zich voor de oogen der beide groote leiders het geheele panorama ont rolde van oorlog en vrede. Het of- ■ficieele communique onderstreept dat de beschouwing van dit pano rama is uitgeloopen op het onwrik bare voornemen van beide volkeren en beide leiders, den strijd voort te izeten tot aan de overwinning. Voor de oogen der beide leiders doemde tegelijkertijd op het visioen van den vrede, van een eensgezind en werk lustig Europa, bevrijd van de bedrei ging van het communisme en van de uitbuiting der plutocratie. In plaats van de acht punten slechts een enkel punt: de vooruitgang van de wereld. De ontmoeting van den Führer en den Duee heeft jegens de strijders aan de heide revoluties bevestigd, dat het staat waaruit de Duitseh- Italiaansche as gesmeed is, harder en sterkt is dan ooit. V Zie verder Buitenland pag. 5. I

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1