AMERIKA IN ÖE W TIJD. ERELD VAN DEZEK Een telegram van Hitier aan maarschalk Mannerheim. s Brifsche oorlogsschepen bi,' Tobroek gebombardeerd. KANTONGERECHT KLEINE TUINEN RADIOPROGRAMMA BOEKEN Interessante grepen uit het programma van den dag. MARKTBERICHTEN SPORT ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 1 SEPTEMBER 1941. Pagina 5 1 II. (V.P.B.) Amerika heeft aan den vorigen oorlog deelgenomen niet om de democratie te redden doch uitsluitend gedreven door financiee- le en economische belangen, aldus schrijft de Duitsche publicist Joa chim W. Hartnack. De V.S. meen den, dat zich na den oorlog een stroom van goud en welvaart zou uitstorten over „Gods Onw Country" en het is onzacht uit dezen gouden welvaartsdroom ontwaakt. Kort na den wereldoorlog moest Amerika een crisis doorstaan, die zijn weerga niet heeft gekend en welke het niet te boven kon komen. De farmer en de fabrikant zagen hun bestaan ver nietigd en het aantal werkloozen steeg tot over de twaalf millioen. Hoe lager de sociale standaard zonk, des te hooger steeg de schul denlast van Washington. En de eeni- ge hulp bestond uit beloften en on- beteekenende steunuitkeeringen. Alle experimenten moesten wel mislukken, omdat het volk in zijn geheel niet achter de regeering stond. Ieder probeerde slechts zoo veel mogelijk munt te slaan uit de hulpacties. Roosevelt vindt een oplossing. Op een slechten dag zou de regee ring geen bonus en geen dollar steun meer kunnen betalen en moest zich de eerste werkelijke Amerikaansche catastrophe voltrekken. Roosevelt heeft naar hulp gezocht en gevonden. Deelneming aan den Europeeschen oorlog en hulp aan Engeland zullen de noodige voor waarden schepen voor het consoli- deeren van den binnenlandschen toestand. Om de zoo hoog noodige rust in het binnenland te verkrijgen is Roosevelt bereid tot alles, zelfs tot een oorlog. Met behulp van een tot het uiter ste opgedreven bewapeningspro gramma denkt hij voldoende geld in omloop te kunnen brengen om het totale inkomen van het volk van 75 milliard dollar op 100 milliard te brengen. Bovendien hoopt hij door een verhoogden goederenruil met Z.- Hoofd! wartier van den Führer, 30 Aug. (D.N.B.) De Führer en opperste bevel hebber der weermacht heeft als gevolg van de verovering van Viipuri aan den opperbevelhebber der Finsche weermacht, veldmaar schalk Mannerheim, het volgende telegram gezonden: „De strijd, welke Finland voor zijn bevrijding voert, heeft thans met de inneming van Viipuri een bekroning gevonden. Tezamen met mij neemt het Duitsche volk, in het bijzonder de Duitsche weer macht, in volle bewondering voor de dapperheid van uwe soldaten deel aan de trotsche vreugde van het Finsche volk. Als uiterlijk teeken voor de verbondenheid van de Duitsche en de Finsche weer macht in den gemeenschappelijken lotsstrijd en als waardeering voor uwe dapperheid en de dapperheid van uwe troepen verleen ik u na mens het Duitsche volk het Rid derkruis van het IJzeren Kruis, alsmede met de gespen van het IJzeren Kruis 1ste en 2e klasse van 1914. Een telegram aan den Finschen president. Hoofdkwartier van den Führer, 30 Aug. (D.N.B.) De Führer heeft aan den president van de Finsche repu bliek, Risto Ryti, het volgende tele gram gezonden: Bij de inneming van de stad Vii puri door de Finsche troepen doe ik uwe excellentie de hartelijke geluk- wenschen van mij en het geheele Duitsche volk toekomen. Dit groote succes is een belangrijke mijlpaal op den weg naar een algeheele bevrij ding van Finland van den vijand en naar de definitieve overwinning op het bolsewisme, dat de volken ver nietigt. DE SOVJETS EN IRAN. New York, 31 Aug. (D.N.B.) Naar Associated Press uit Teheran meldt, heeft de Anglo Iranian Oil Co,, me degedeeld, dat Sovjetvliegtuigen nog 24 uur na het staken van den Iraan- schen tegenstand petroleumopslag- plaatsen bij Kas vin hebben aange vallen, waardoor duizenden gallons benzine vernietigd werden. De di recteuren der maatschappij noemen dezen aanval een „reusachtige dom heid". Associated Pres meldt verder, dat de Sovjets na den wapenstilstand nog bommen hebben geworpen op de steden Sjaroed en Hoshar, het geen verontwaardiging heeft ge wekt bij de bevolking van Teheran. Naar uit Teheran gemeld wordt, is daar bekend geworden, dat, on danks het staken der vijandelijkhe den van Iraansche zijde, de Sovjet- opmarsch naar de hoofdstad wordt voortgezet. Te Teheran zijn daarop troepen mobiel gemaakt. Zaterdag avond hebben Sovjetvliegtuigen pamfletten uitgeworpen boven de Iraansche hoofdstad. Zij werden door het afweergeschut hevig be schoten., Amerika de afzetcrisis te overwin nen en een einde te maken aan de werkloosheid. Al deze hulpmiddelen zijn echter niet blijvend. tGeen land kan jaar in, jaar uit, straffeloos bewapeningsma teriaal produceeren, zonder voor een gezond evenwicht met de productie van consumptie- en verbruiksartike- len te zorgen. Geen land kan onge straft voortgaan met het beleenen van agrarische producten, met het betalen van premies voor braaklig gende gronden en geen land kan het geheele volksvermogen omzetten in bewapeningsmateriaal, zonder zekere garanties te kunnen seven voor het nuttig ffect van deze Beleggingen. De noodlottige cirkel. Hoe meer Roosevelt het land drijft naar den Europeeschen oorlog en hoe grooter de Amerikaansche hulp aan Engeland wordt, des te nauwer zal zich het Europeesche continent aaneensluiten. De overige afzetgebieden hebben zelf een grooten export. Ongetwij feld zullen de V.S. een van de groot ste producenten zijn en zal Amerika nog geruimen tijd enorme hoeveel heden artikelen voor consumptie kunnen exporteeren. Maar dit pro ces zal niet altijd gunnen voortdu ren. Door de steeds verder gaande afbraak van prijzen zal de algemeene koopkracht ook van de importeeren- de landen worden ondermijnd en het onvermijdelijke slot zal zijn, dat Amerika in zijn eigen vet zal moe ten verstikken. Amerika heeft Euro pa noodig als afzetgebied om verder te kunnen bestaan. Europa heeft echter Amerika niet meer noodig. De schuld hieraan dragen voor geen gering deel Roosevelt en Cordell Huil zelf. Roosevelt probeert zich, door deel te nemen aan den Europeeschen oorlog te beschermen tegen het spookbeeld van den dreigenden on dergang door de ontbindende bin- nenlandsche elementen. Hierdoor worden deze machten echter niet onschadelijk gemaakt, in tegendeel, het gevaar wordt er slechts acuter door. Bij een oorlog kan Amerika niets winnen, doch al leen verliezen. DE TOESTAND VAN LAVAL IETS BETER. Parijs, 30 Aug. (D.N.B.) Volgens een bulletin dat in het ziekenhuis te Versailles is uitgegeven over den toestand van Pierre Laval heeft deze een rustigen nacht gehad en heeft hij geslapen. Er valt een lichte verbetering te const.ateeren. Marcel Déat's toestand is over het algemeen goed. Nader wordt gemeld: Parijs, 31 Aug. (D.N.B.) Volgens het vanochtend vroeg uitgegeven bulletin heeft zich in den toestand van -Laval en Deat een beslissende verbetering voorgedaan. Laval heeft een rustigen nacht gehad, zijn tem peratuur daalt gestadig. De kogel, die in het lichaam is gebleven, schijnt zich op een ongevaarlijke plaats vast te zetten. De toestand van Deat is na de zware operatie zoo gunstig als men maar kan wenschen. De dokters zijn van meening, dat hij gered is. Ook over Laval lieten zij zich vanochtend optimistisch uit. EEN RADIOREDE VAN FINSCHEN MINISTER VAN OORLOG. Helsinki, 30 Aug. (D.N.B.) Naar aanleiding van de irfneming van Viipuri heeft de Finsche minister van oorlog, generaal Walden een radiorede gehouden, waarin hij uit drukking gaf aan de vreugde van het Finsche volk over deze overwin ning. De geschiedenis van Viipuri, zoo verklaarde hij, wordt geken merkt door den ononderbroken strijd tusschen het Oosten en het Westen, waarbij het Finsche volk den direc- ten en zwaren plicht was opgelegd te waken over de waarden van het Westen en het Noorden. Derhalve drukte de last der verantwoordelijk heid in dezen strijd niet alleen op de schouders van Finland alleen, doch op het geheele Noorden. Finland voert thans in korten tijd na elkaar met denzelfden vijand den tweeden oorlog. Het Karelische volk moet we derom het zwaarste lijden onder gaan, het volk, dat reeds ontelbare malen op de puinhoopen van den oorlog zijn land opnieuw moest op bouwen. Thans echter is het vertrou wen van het Finsche volk op de toe komst onwankelbaar. JAPANSCHE ACTIVITEIT IN DE LUCHT. Tokio, 31 Aug. (Domei). Japansche legervliegtuigen hebben een aanval gedaan op Lantsjau in het Z.O. der provincie Kansoe, waar twee vlieg velden werden vernield en zware schade werd aangericht aan andere militaire doelen,, naar gemeld wordt van een basis van het Japansche leger in centraal-China. Andere esca drilles bombardeerden Tiensjoe, eveneens in het Z.O. der genoemde provincie en Nantsjang in het zuid westen der provincie Sjensim, waar bij hangars en andere gebouwen^op vliegvelden benevens munitie-wa gons het moesten ontgelden. Te Wiangsjan in het O. der provincie Setsjsoean hebben Japansche vlieg tuigen benzineopslagplaatsen van een vliegveld, pakhuizen en fabrieken vernield. Italiaansch legerbericht. Het ïtaliaansche legerbericht van 30 Augustus luidt als volgt: In Noord-Afrika levendige acti viteit van artillerie aan het front van Tobroek. Duitsche batterijen bestookten een in de haven voor anker liggend vrachtschip met haar vuur en beschadigden het schip ernstig. ïtaliaansche vlieg tuigen bombardeerden vijandelijke inrichtingen in de case van Dzja- raboeb. Duitsche jachtvliegtuigen schoten bij Solloem twee vijande lijke machines omlaag. Vijande lijke vliegtuigen ondernamen vluchten naar Catania en Ben- ghasi. Er werden geen slachtoffers gemaakt en er ontstond geen schade. In Oost-Afrika zijn in den sector Celga botsingen tusschen vooruit geschoven afdeelingen gunstig voor onze troepen verloopen, die den vijand verliezen toebrachten, zonder zelf verliezen te lijden. Onze op den Atlantischen Oce aan opereerende duikbooten onder bevel van den eersten luitenant Mario Pollina hebben een moder nen Engelschen torpedojager van het type Jervis alsmede een koop vaardijschip van 2600 ton tot zin ken gebracht. Rome, 31 Aug. (Stefani) Het 453ste communique van het ïtaliaan sche hoofdkwartier luidt: „In Nloord-Afrika wederzijdsch artillerievuur aan het landfront. Duitsche vliegtuigen hebben Brit- sehe oorlogschepen in de haven van Tobroek gebombardeerd. De Engel- sche luchtmacht heeft een aanval op Tripolis gedaan, waardoor eenige slachtoffers te betreuren zijn en eenige schade is aangericht. Een onzer torpedobooten heeft voor Tri polis een grooten vijandelijken bom menwerper neergeschoten, Gister middag hebben vijandelijke vlieg tuigen bommen laten vallen op woonwijken te Licata: Vier burgers werden gedood, negen gewond. In Oost-Afrika, in den sector Wol- sjefit, Britsche luchtaanvallen zon der resultaat, in de andere sectoren van het front van Gcndar hebben onze troepen met succes plaatselij ke operaties ondernomen. In de Middellandsche Zee hebben onze jagers 'n formatie vijandelijke bommenwerpers aangevallen: twee vliegtuigen van het type Wellington werden neergeschoten", DE TIMES ACHT DEN TOESTAND AAN HET OOSTELIJKE FRONT ERNSTIG. Stockholm, 30 Aug. (D.N.B.) De militaire medewerker van de Times oordeelt in zijn wekelijksche over zicht den stand van zaken in het N. van het O. front als zeer ernstig. De val van Baltisch-Port zal voor de Sovjets groote gevolgen hebben voor de geheele situatie aan het geheele N. front. Even ernstig is de stagnatie in het treinverkeer tusschen Moskou en het sterk bedreigde Petersburg. Naar de meening van de Times zouden de 'nieuwe Duitsche succes sen in het N. een zeer ernstigen terugslag hebben op de positie van de Sovjetvloot in de Oostzee. Ook de positie aan het centrale front wordt als zeer moeilijk voor de „Sovjet-verdedigers" geschilderd. Ook het industriegebied ten O. van den Dnjepr wordt als gevolg van den slag van Gomel bedreigd. De kwestie van het weerstandsvermo gen der Sovjets moet als gevolg van de industrieele verzwakking welke de Sovjets door de jongste Duitsche successen in het Z. gele den hebben, steeds meer in twijfel getrokken worden. Zitting van 29 Augustus 1941. Overtredingen veror- óeningidentiteitsplicht: C. B. te Noordscharwoude, P. K. te Heerhugowaard, D. S. te Alkmaar, A. S. v. S. te Bergen, C. N. te En schede, P. V. te Ilpendam, A. S. te Barsingarhorn, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. Overtredingenvandever- duisteringsverorde n in g: P. de J. te Alkmaar, 1 boete of 1 dag hechtenis. F. J. P. te Am sterdam, W. V. en J. E. V. te Alk maar, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. J. S. S. te Barsinger horn, 2 plus 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. C. de B. te Broek op Langendijk, C. J. C., J. S., A. V. en B. Th. L. te Alkmaar, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. H. G. te Sint-Pancras, A. P. J. K. te Alk maar, P. H. te Schagen, ieder 3 pips 2 boete of 2 plus 1 dag hechtenis. Ov ertredingen motor- en r ij w i e 1 w e tJ. L. W. te Sant poort, vrijspraak. H. A. M. R. te Amsterdam, P. P. te Zijpe, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. P. A. v. L. te Heemskerk, 2 boete of 1 week tuchtschool. P. C. G. H. te Zijpe, P. J. C. S. te Akersloot, J. B. te Alkmaar, A. M. B. en G. H. L. te Amsterdam, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. P. V. te Bergen, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. J. H. R. te Amsterdam, S. B. te Spanbroek, R. A. L. B. te Egmond aan den Hoef, A. v. D. te Noord- wijkerhout, H. B. te Beemster, N. J. L. en A. S. te Heerhugowaard, Th. P. B. te Zijpe, C. M. K. te Bever wijk, A. B., G. M„ C. v. B„ F. B. K. en J. H. S. allen te Alkmaar, S. de V. te Hoorn, J. V. te Badhoevedorp, J. R. te Zuidscharwoude, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. M. M. en C. D. te Medemblik, ieder 4 boete of 2 dagen hechtenis. M. S. te Haarlem, 10 boete of 8 da gen hechtenis. Overtredingverordening verkeersbeperking (te laat op straat): F. J. D. te Broek op Langendijk, 2 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding van het rij— tijdenbesluit: J. V. te Op meer, 8 boete of 6 dagen hecht. Overtreding van deleer- p 1 i c h t w e tL. K., F. S. V., F. S. V. en F. S. V., allen te Jisp, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtredingenvandevis- s c h e r ij w e tP. L. K. en M. K. te Zaandam, J. S. te Alkmaar, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. H. B. te Alkmaar, 2 plus 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. Overtredingen van arti kel 427 van het wetboek vanstrafrecht: C. G. te 't Zand, C. S. en W. B. te Zijpe, ieder 4 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de jachtwet: C. B. te Egmond aan Zee, 3 boete of 2 dagenhechtenis met vernietiging van de i» beslag genomen klem. Overtredingen artikel 461 W. v. Str. (loopen over verbo den grond)J. K. te Limmen, W. J. V. te Oudorp, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. Overtreding van de poli tieverordening: C. M. te Alkmaar, 2 boete of 1 dag hecht. KUNST EN WETENSCHAP HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Bij het Nederlandsch Tooneel, directeur en artistiek leider „Cor van der Lugt Melsert, zijn voor het komende seizoen nog geëngageerd mevrouw Caroline van Dommelen en de heer Willem de Vries. ALS DE VRUCHTEN RIJPEN. Meer dan ooit verlangen we naar het fruit uit eigen tuin* dat we dit jaar met meer zorg omringd hebben dan anders, en waarvan we hopen een kleine winterprovisie bijeen te kunnen brengen. De vroege appels en peren pluk ken we zoo spoedig mogelijk, want als deze te rijp aan den boom wor den, verliezen zij veel van hun sap pigheid en worden melig, daarbij zijn zij niet te bewaren. Het plukken is nog niet zoo een voudig als het er uitziet, want doen we het te vroeg, dan heeft het fruit nog niet den vollen smaak en geur en wachten we te lang, dan is het te droog geworden. Het op tijd pluk ken is dus een belangrijke factor om volop van onze vruchten te kunnen genieten. Gelukkig wordt in de meeste gevallen de juiste pluktijd wel aangegeven, doordat enkele gave rijpe vruchten van den boom vallen, niet te verwarren met zieke en wormstekige exemplaren die on tijdig naar beneden rollen en met rijpheid niets te maken hebben. Zijn we er nog niet heelemaal zeker van, dan kunnen we probee- ren of de vruchten uit zich zelf los laten, wanneer we ze een beetje op beuren, en wanneer dat het geval is, kunnen we met een gerust hart met oogsten beginnen. De juiste wijze van plukken bij appels en peren is het opbeuren met de volle hand en met den wijsvinger op de natuurlijke breuk van den steel drukken, waardoor het fruit niet beschadigd wordt en het hout evenmin. Daarom maken we ook zoo min mogelijk gebruik van vruchten plukkers, omdat jonge scheuten vol belofte voor het volgend jaar er zoo gemakkelijk door vernield worden. Een perzik wordt zoo rijp moge lijk geplukt, omdat zij dan de op perste graad van zoetheid bereikt heeft, de achterkant van de vrucht moet dan ook gekleurd zijn 'en niet groenig meer zooals de exemplaren in de winkels. Boygndien kunnen we bij den steel voelen of de vrucht al zacht is, waarna zij met de volle hand geplukt wordt om haar niet te beschadigen. Late appels en peren laten we zoo lang mogelijk aan de boomen, waar door zoowel de kwaliteit als de houdbaarheid beter worden. Zeifs een weinig nachtvorst zal geen schade doen. Ongeveer half Octo ber, eenigszins afhankelijk van het weer, halen we de vruchten binnen, die dan onze winterprovisie moeten vormen. Gekneusde en aangetaste exemplaren worden er uit gehou den en meteen genuttigd of in ap pelmoes verwerkt. De-^ave vruch ten leggen we uit op een koele luchtige plek, liefst in een enkele laag, zoodat zij vrij liggen. Is de bewaarplaats te warm en te droog, dan zullen zij ontijdig rimpelen, is zij daarentegen te koel, dan kunnen de vruchten door het vocht gaan schimmelen, zoodat opletten gebo den is. A. C. MULLER—IDZERDA. DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pL 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Schriftlezing en me ditatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gr.pl. 11. Voordracht. 11.20 Zang, piano en gr.pl. 12.Gr.pl. 12.25 Het kwartier van den arbeid. 12.40 Almarjfc. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1. Cello en piano. 1.30 Boyd Bachman en Klaas van Beeck en hun orkes ten. 2.45 Revida Sextet. 3.30 Zang met pianobegeleiding. 4.Bijbelle zing. 4.20 Gr.pl. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5.30 De Ramblers. 6.Alleen voor mannen. 6.15 Caba retprogramma. 6.45 Rep. 7.Act. halfuurtje. 7.30 Haarl. Orkestver. en solisten. 8.45 Voor den boer. 9.Or gelconcert. 9.30 Gr.pl. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.BNO, Eng. uitz.: Economie News from Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45—8.— Zie Hilversum I. 8.BNO: Nieuws ber. 9.15 Gr.pl. 10.20 Pianovoordr. 10.40 Gr.pl. 11.Omroeporkest en solisten (e.o.) 12.Ensemble Rent meester. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Orgelconcert en zang. 1.30 Ensemble Jonny Ombach. 2. Gr.pL 3.30 Zonnestralen in zieken zalen. 4.Causerie met muz. bege leiding. 4.30 Gr.pL 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Amabile-sextet. 6.15 Causerie over het Ziekenfondswezen (II). 6.30 En semble Bandi Balogh. 6.45 Cyclus: In een nieuw licht bezien (voorbe reid door de N.S.B.) 7.Act. half uurtje. 7.30 Rep. 7.45 Ensemble Bandi Balogh. 8.Radiotooneel. 9.Voor de werkende vrouw. 9.15 Gr.pl. 9.45 BNO: Nieuwsber. 10.Avondwij ding. 10.0510.20 Politiek week- praatje (e.o.) Holland, door Piet Bakker. Uit geverij De Librye te Haarlem. „Schrijf eens een boek over Hol land", zei een uitgever met origi- neele ideën tegen Piet Bakker. „Daar weet ik zoo weinig van", was het bescheiden antwoord, maar de uitgever bedacht, dat het boek dan althans niet vertroebeld zou worden door deskundigheid en dus zuchtte Bakker maar eens, zei: „Vooruit dan maar" en is toen gaan schrijven. Zoo kwam er een boek tot stand, dat den titel draagt: „Holland" en den ondertitel „ze zeggen, je bent maar zoo klein en dat wij als be woner van datzelfde Holland met groote belangstelling hebben gele zen. Wat dit werkje allereerst zoo aan trekkelijk maakt is dat het niet vol gepropt is met statistieken over in- en uitvoer, met spaarbanksaldl over diverse jaren en dat het even min een overzicht geeft over verze keringsmaatschappij en, wiskundige reserves en dubieuze posten. Piet Bakker is journalist, hij heeft als man van de groote reportage alle deelen van ons landje in vreugde en verdriet gekend, hij heeft vriend schappelijk een borrel gedronken met visschers en blauwe zeeridders en bij kleine keuterboertjes huiselijk om de roodgloeiende potkachel ge zeten. Hij heeft gezeild met de Friezen en met de menschen van Nijmegen naar de kruiende rivier gekeken, hij heeft in do schamele plaggenhutten van Drente vertoefd en met de Urkers en Schokkers ge peinsd wat er van hen zal moeten worden als Nederland voortgaat steeds grootere stukken van de zee in bouwland te veranderen. Van dat alles kan Bakker op pret tige wijze vertellen en tusschen al zijn herinneringen door publiceert hij de meest bekende Hollandsche gedichten, waarin over onze wijde luchten, over ons polderland, onze zeevaart of onzen akkerbouw wordt gezongen. Bakker heeft Holland lief zooals hij het heeft leeren kennen, hij heeft niet alleen de schoonheid van Twente gezien, maar ook de betee- kenis van zijn industrie gevoeld, hij heeft niet slechts uit nieuwsgierig heid een herhalingsschool voor vol wassenen bezocht, maar de gedachte aan dit onderwijs en aan al het vak onderwijs neergelegd in een korte, populaire beschouwing over het ont wikkelingspeil van onze landgenoo- ten. Hij zag achter elke kleine ge beurtenis den achtergrond, welke het tijdsbeeld heeft geschapen en heeft ons doen voelen hoe Holland en zijn bewoners aan de spits der beschaving staan. Maar bovenal dringt door deze populair geschreven schetsjes 't ge voel, dat hij Holland lief heeft, Hol land zooals het nu eenmaal is met al zijn deugden en fouten. Hij houdt van dit merkwaardige stukje drassigheid waaruit we iede- ren dag weer het water moeten pompen om het te kunnen behou den en waar een taai menschenge- slacht is opgegroeid in voortduren- den strijd met de zee en met de landen die zooveel meer in de melk hebben te brokkelen dan wij. „Leest dit boekje met Uw hart", zegt hij, „zooals het ook met een hart is geschreven". Inderdaad, wie dit leest met een hart, dat aan Hol land gehecht is zal het ten volle kunnen genieten. Tj. Adema. Ernstige muziek. De cellist Bram Hemerik en de pianist Fred. Bos- hart spelen van 13.13.30 uur Hil versum I de sonate in A gr. terts, opus 69, no. 3, van Beethoven. Van 19.1519.45 Hilversum I speelt Simon Jansen op het orgel van de groote kerk te Arnhem, de sonate No. 2 in d kL terts, opus 60 van Max Reger. Reportages. Van 19.3020.uur Hilv. II geven verschillende repor tages in een reportage getiteld „zout" een beeld van de zout- industrie te Boekelo. Hierbij komt tot uitdrukking, dat de te Boekelo aanwezige hoeveelheid zout zoo groot is, dat een te kort onmogelijk is. Voor de jeugd. In een uitzending van 16.4517.15 uur vertelt Karei Nort voor de jeugdige voetballers een en ander uit de geschiedenis van het voetbalspel. Gesproken woord. Van 12.2512.40 uur Hilv. II wordt in een uitz. het kwartier van de arbeid uitgezon den onder den titel: Van man tot man in gesproken woord en druk werk: de propaganda van het N.V.V." Luisterspelen. Van 20.21.Hilv, II wordt in een uitz. getiteld „So crates en Kritoon" in schoonen vorm verklaard, hoe Socrates in gevangenschap raakte, ter dood veroordeeld werd, hoe hij echter eenigen tijd op de uitvoering van dit vonnis moest wachten, de gele genheid kreeg te ontvluchten, doch daarvan geen gebruik wilde ma ken. Voor de vrouw. Van 21.21.15 uur Hilv. II mevr. J. Holsbergen breekt in een causerie, getiteld: „Waar werken onze vrouwen en meisjes" een lans voor de confectie- naaistertjes met betrekking tot de opleiding en arbeidsvoorwaarden. NOORDSCHARWOUDE, 1 Sept. '41. (Noordermarktbond). 5400 kg Roode kool 4; 8400 kg Gele kool 4; 1000 kg Peen b 4; 1500 bos Peen (afwij kend) 4; 51000 kg Vroege witte kool 2.80; 3500 kg Slaboonen 14. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Sept. (Lang. Groentenveiling). 61700 kg Roode kool 4; 17600 kg Gele kool 4; 500 kg Bieten f 3.50; 500 kg Ra barber 3.40—5; 102700 kg Vroege witte kool 2.80; 350 kg Slaboonen 14. WARMENHUIZEN, 30 Aug. 1941. 275100 kg Aardappelen: Schotsche muizen 3.90, Eigenheimers f 4.05, Bintjes 3.90; 4900 kg Roode kool 4; 2125 kg Gele kool 4; 2400 kg Witte kool 2.80; 3100 kg Slaboonen 14; 2150 kg Peen 4—6. Paarden DE COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de gisterenmid dag te Duindigt gehouden draverijen waren: I. Race der driejarigen, draverij van meet voor driejarige Nederland- sche paarden over 1600 meter: 1. Freddy Scott, eig. U. W. de Jong te Oranewoud, kilometertijd 1 min. 32.2 sec.; 2. Filly Gay, eig. L. J. v. Har- lingen te Wassenaar; 3. Flying Gay, eig. M. Francen te Zeist. Totalisator: 1 winnend 3.50, 1. plaats 1.40; 2. plaats 1.30; 3. plaats 1.60. II. Rustroest-prijs, prij zendraverij 2e en 3e klasse over 2000 meter: 1. Zoon van Silladar, eig. stal Good Luck, km-tijd 1 min. 29.5 sec.; 2. Dutch Hanover, eig. stal R.; 3. Ama zone G., eig. G. Poppen te Hippoly- tushoef; 4. Charles Scott, eig. H. Timmerman te Oldeholtwolde. Tota lisator: 1. winnend 3.90; 1. plaats 1.40; 2. plaats f 1.30; 3. plaats 1.50 en 4. plaats 1.30. III. Curagaoprijs, handicap over 2100 meter: 1. Guignols Pride, eig, D. Siem Jr., tijd 2 min. 25.6 sec.; 2, Echillais, eig. F. Frowijn te Ooster beek, op 4 lengten; 3. Red Tag, eig. D. C. T. Modderman te de Steeg. To talisator: 1. winnend f 1.70; 1. plaats 1.20; 2. plaats 2.30; 3. plaats 1.80. IV. De heat van Duindigt, heatprij- zendraverij le klasse over 1640 m.; Ie heat: 1. Zoon van David Guy, eig. H. v. d. Pol te Heemstede, km-tijd 1 min. 27.9 sec.; 2. Allouez, eig. J. «de Vlieger te Nieuw Vennep; 3. Crack, eig. G. J. v. d. Elshout Pzn. te 's-Gra venhage. Totalisator: 1. winnend 4.10; 1. plaats 1.30; 2. plaats 1.20; 3. plaats 3.80. 2e heat: 1. Bonnie's Norton, eig. stal Vita Nova, km-tijd 1 min. 28.5 sec.; 2. Allouez; 3. Mons. le Major, eig. M. Werenga te Emmen. Totali sator: 1. winnend f 2.90; 1. plaats 1.40; 2. plaats 1.70; 3. plaats 2. 3e heat: 1. Bonnie's Norton, km-tijd 1 min. 29.2 sec.; 2. Lord Maire, eig. G. J. v. d. Elshout Pzn. te 's-Graven- hage; 3. Mons. le Major. Totalisator: I. winnend 1.90; 1. plaats 1.60; 2. plaats f 2.80. Totalisator heat definitief: Bonnie's Norton winnend 2.60, plaats 1.20; Lord Maire plaats 1.50; Mons. le Major plaats 1.40. V. Prijs van Scheveningen, over een afstand van 1700 meter: 1. Bon Voyage, e igenaar D. Siem Jr. te 's-Gravenhage, totaaltijd 1 min. 53 sc.c.; 2. Quadrantal, eig. stal Prosepe- ro te 's-Gravenhage met een halve lengte: 3. Gatinaise, eig. G. van Ype-

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3