KLOMPERTJE KLOMP 'STILIi NO. 9 DASHIELL HAMMETT - 193 Aanvulling overheids personeel. De gas- en electriciteits- distributie. Uitgifte van nieuwe postzegels. Het luchtbombardement en wij. Registratie van Duitschers. KERK EN SCHOOL EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 1 SEPTEMBER 1941. Pagina 4 GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND In reservegroepen ook leden van de N.S.B. en Nat. Front. De Nederlandsche Staatscourant van 29 Augustus bevat een beschik king van den secretaris-generaal van het Departement van Binnen- landsche Zaken, waarbij in de „Plaatsingsverordening overheids- en semi-overheidspersoneel 1940" eenige wijzigingen en aanvullingen zijn aangebracht. Het voornaamste daarvan betreft: 1. Uitbreiding van het aan tal categorieën van personen, waaruit vacatures bij den over heidsdienst moeten worden vervuld, en wel met leden der N..B. en van Nationaal Front, die als zoodanig op 15 Mei 1940 reeds bekend waren; 2. Bevoegdheid van den secre taris-generaal van het Departement van i Binnenlandsehe Zaken om de benoeming of indienststelling van personeel nietig te verklaren in gevallen, dat zulks is geschied in strijd met de bepalingen der Plaat- singsverordening, en 3. Wijziging, van de in die veror dening vervatte regeling nopens het toekennen van verhuiskosten aan hen, die op grond van de bepa lingen der verordening in eene functie zijn geplaatst buiten hunne tegenwoordige woonplaats. JOODSCH GRONDBEZIT. 's-G r a v e n h a g e, 30 Aug. Het rijkscommissariaat maakt bekend: de verzoekschriften tot góedkeu ring overeenkomstig de verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 154/1941 over het Joodsche grondbezit (par. 10-13) moeten worden ingediend foij den rijkscom missaris (commissaris-generaal voor financiën en economie) afdeeling „Wohnungs- und Siedlungswesen", Den Haag, Juliana van Stolberg laan 45. Boetes en ai- sluitingen. "s-Gravenhage, 30 Aug. In de maand Augustus is over ons geheele land een intensieve controle gehou den ten aanzien van de naleving der rantsoeneeringsbspalingen voor gas en electriciteit. Het blijkt, dat he,t publiek lang zamerhand de ernst van den toe stand gaat beseffen en een groot deel der bevolking blijft dan ook binen de door de rantsoeneering ge stelde grenzen. Dit is ook wel bijzonder ge- wenscht, want de strafc volgt hier onvermijdelijk op de overschrij ding. Voor een te hoog electrici- teitsverbruik zijn in de afgeloo- pen weken niet minder dan 7244 boetes opgelegd. In 485 gevallen moesten de bedrijven tot afsluiting overgaan. Voorts staan nog 433 andere gevallen op de lijst om te wor den afgesloten, tenzij de over treders hun stroomverbruik met zeer bijzondere motieven kunnen rechtvaardigen. r Ten aanzien van het gasverbruik is de toestand niet veel anders. Nauwkeurige gegevens en cijfers over Augustus zijn thans nog niet beschikbaar, doch wel staat vast, dat het aantal overschrijdingen van het gasrantsoen nog grooter is dan van het electriciteitsrantsoen. De boetes en afsnijdingen zullen ook hier zeer velen treffen. 140 banden verduisterd. - Ten Den Haag is verdacht van verduistering van 140 fietsbanden aangehouden de 32-jarige rijwielhersteller J. .J. van G. In December kreeg deze man van een grossier in rijwielen de op dracht 70 rijwielen te monteeren. De order ging echter niet door. Toen de grossier zich dezer dagen met den rijwielhersteller in verbinding stelde en teruggave der verstrekte banden verlangde, bleek dat de rij wielhersteller de in dezen tijd z;oo kostbare banden had verkocht. Mededeeüng van ir. M. H. Damme. In het Parkhotel te Amsterdam is Zaterdag de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Nederlandschen Bond van Vereeni- gingen van Postzegelverzamelaars. De vergadering, welke o.m. werd bijgewoond door den directeur- generaal der P. T. T., dr. ir. M. H. Damme, en den vertegenwoordiger van den Duitschen Rijksbond voor Philatelisten, den heer - Erich Schlaikjer, was zeer druk bezocht. De bondsvoorzitter, dr. H. C. Val- kema Blouw, gewaagde met vreugde van het contact, dat de P. T. T. met den bodn heeft gezocht, in verband met de uitgifte van nieuwe postzegels en de maatregelen ter bestrijding van postzegelvervalschingen Aan het einde van de vergade ring hield dr. ir. M. H. Damme een toespraak, waarin hij mede deelde, dat het aanzien van den Nederlandschen postzegel zal worden herzien, en beloofde steeds zijn zorg eraan te zullen wijden, dat de philatelistische wereld bevredigd zal worden. Kindermoord. - De Haagsehe re cherche heeft in eeri perceel in de binnenstad een geval van kinder moord geconstateerd. Het lijkje werd gevonden in een kast op zol der. De moeder een 20-jarige on gehuwde vrouw, die het kind door worging om het leven heeft ge bracht wordt reeds eenige dagen in het ziekenhuis van den Zuidwal verpleegd. Haar toestand is .zeer |zorgwekkend. in verband waar mede de jonge vrouw nog niet ge hoord kan worden. Dieven gearresteerd - De politie te Koekengen (Utr.) heeft 3 personen gearresteerd onder verdenking van diefstal van konijnen, capucijners en rijwielen. Zij had een aanwijzing gekregen, dat het drietal zich in een ■schuur ophield. Bij het bezoek aan deze schuur trof zij niet alleen de drie gezochte inwoners van Koeken gen aan, maar eveneens een hoe veelheid ontvreemde voorwerpen. Uitwerking van bommen uit een in nood verkeerend vliegtuig. (Vervolg van Zaterdag). Daar zwaait het bomvliegtuig als een weggeworpen ding achter het dennebosch, vlak in onze nabijheid. Een daverende slag weerklinkt, die onze hersenen pijnigt. Onderdeelen van seconden verloopen wij wach ten, met verbeten gezichten, de han den tot vuisten gebald, maar toch in een volmaakt onmachtig gebaar wij wachten Er gebeürt niets. De rust van den zomeravond ligt weer over de heide en hét bosch, en wij, vacantiegan- gers, kijken elkaar aan. Iedereen weet, waar de ander aan denkt: de bommen, waarmede het vliegtuig in zijn wilde vaart tegen den grond is gevlogen. Hoe staat het nu eigenlijk met de gevaren van het bombardement, of laat ons liever zeggen van het lucht gevecht tussehen bommenwerpers en andere vliegtuigen voor de bur gerbevolking? Over de kwade kansen van het luchtbombardement zelf voor hen die in de omgeving van 'n bedreigd punt wonen, behoeven wij niet te spreken. De groeiende lijst van noodlottige gebeurtenissen, welke reeds nu onder de burgerbevolking van ons land een aantal dooden en zwaar gewonden telt, zooals vroeger slechts bij 'n nationale ramp voor kwam, spreekt voor zichzelf. Bepalen wij ons dus slechts tot een antwoord op deze twee vragen: kan het vliegtuig dat zich vlak boven ons hoofd van zijn bommen wil ont doen, ons kwaad doen? en wat is de uitwerking van een met hommen geladen, neergeschoten vliegtuig op onze persoonlijke veiligheid? Het is een merkwaardig feit, dat het bomvliegtuig recht hoven ons geen kwaad kan stichten, althans onze eigen veiligheid niet kan be dreigen. Men moet er steeds reke ning mede houden, dat een losge laten bom de snelheid van het vlieg tuig meekrijgt en waar deze snel heid zeker een 400 km per uur be draagt d.w.z. zoo iets als 110 meter per seconde dwaalt de vallende bom steeds een zeer be hoorlijken afstand van de verticaal af. Hierbij mag worden opgemerkt, dat dit verschijnsel één van de grootste moeilijkheden bij het rich ten van de bommen is. Wil men een bepaald doel treffen, dan is het noodzakelijk dat He hommenlast. reeds op groe ten afstand voordat het vliegtuig zich boven dit object bevindt, wordt afgeworpen en het richtprobleêm betreft nu deze vraag: hoe groot is die afstand? Er bestaan instrumen- +en, zeer geraffineerd uitgevoerde richtkijkers, waarmede de bommen werper zijn „voorhoudhoek" kan bepalen, maar als men weet dat zich hierbij tal van storende factoren voordoen, zooals de invloed van den wind op de baan van het vliegtuig en het afdrijven van de bom gedu rende zijn val door dienzelfden wind (welke echter op verschillende hoogten weer wisselt!), dan zal het duidelijkzijn dat een werkelijk goed gericht bombardement slechts onder de gunstigst mogelijke om standigheden en in elk geval alleen overdag kan worden uitgevoerd. Maar wat de zaak waar het nu over gaat betreft zoodra een vliegtuig zich loodrecht boven ons hoofd bevindt, is de op dat oogen- blik losgelaten bom voor ons zelf niet meer gevaarlijk. Hij treft naar gelang van de valhoogte op eenige honderden meters, je wellicht zelfs meer dan een kilometer afstand den grond. Dit geruststellende woord wij mogen het niet verzwijgen heeft overigens slechts een zeer betrekke lijke waarde. De kans, dat een bom vliegtuig zijn last gedurende het luchtgevecht loslaat, bestaat inder daad. Wel moet men daarbij beden ken dat het door <lit te doen ook de uitvoering van zijn opdracht welke het bombardeeren van be paaldelijk aangegeven doelen e(n niet het lukraak wegsmijten van zijn bommen beoogt! prijsgeeft, maar er komen omstandigheden voor, waarin de bommenwerper zoo duchtig wordt bestookt, dat hij als laatstelijk redmiddel om uit de be nauwenis te geraken zijn exploisie- ve lading laat vallen. Welnu, kun nen wij dan zeggen of en wanneer het vliegtuig zich van zijn bommen ontdoet? Neen, dat is niet het geval het is zelfs zeer wel mogelijk, dat de worp wordt uitgevoerd vóórdat het toestel onze verticaal passeert en dat wij ons dus toch in de ge varenzone bevinden. De bom blijft gedurende zijn val theoretisch d w.z. afgezien van afwijkingen door den wind en door een mogelijke schommeling van het toestel op het moment van loslaten precies tonder het viegtuig. Zij heeft de 'vliegsnelheid medejgekregen en al valt zij daarbij ook, toch behoudt d-e bom de beweging van het vlieg tuig. Hetgeen dus wil zeggen, dat het oogenblik, waarop een bom vliegtuig vlak over ons hoofd vliegt, toch het gevaarlijkste is niet in verband met de kans dat het juist op dat moment zijn projectielen laat vallen, maar omdat d)t reeds eerder kan zijn geschied. Een inrichting als die, welke wij vroeger in Indië kenden, waarbij de bcm naar willekeur „gewapend" of „ongewapend" kon -worden afge worpen en het den vlieger dus steeds mogelijk was om zijn last in noodgevallen zonder ernstig gevaar voor de bevolking te laten vallen, schijnt d-oor de Britsche luchtmacht helaas niet te worden toegepast. En nu de andere kwestie. Kunnen wij gevaar loopen als een afgescho ten toestel in onze nabijheid neër- tuimelt? Om te beginnen dit. De ontplof bare lading van een bom wordt niet onmiddellijk door een schok tot ex plosie gebracht. De eigenlijke ont steking wordt ingeleid door de- ont ploffing van een veel lichter ont vlambaar materiaal dat in de z.g. bombuis is opgenomen en dit ontste kingsmiddel werkt eerst dan, als de „zekering" is weggenomen. Zoo lang de bom zich nu in of aan het vliegtuig bevindt, is zij voorzien van ceze zekering of veiligheid ook gedurende den tijd dat het vliegtuig valt en dus ook op het moment dat het vallende toestel d-en grond raakt. Zoo beschouwd kan de kwaadaar dige lading van het bomvliegtuig de omgeving geen kwaad doen. Heel iets anders is het echter als het neergeschoten toestel in brand vliegt. In de ontzettende hitte der oplaaiende benzinevlammen kan het ontstekingsmiddel tot 'zijn ontplof- fingspunt worden verwarmd en ontbrandt dit, dan volgt onmiddellijk daarop de groote explosie van de eigenlijke ontplofbare stof. CLAUDIUS. MR. F. J. VAN LANSCHOT NAM AFSCHEID. In een plechtige zitting heeft de gemeenteraad van Den Bosch gis teren afscheid genomen van zijn voorzitter, burgemeester F. J. van Lanschot, nu deze, na vier en twin tig jaren dit ambt te hebben ver vuld, wegens het bereiken van de gestelde leeftijdsgrens,' eervol ont slag uit zijn functie heeft gevraagd. In deze zitting heeft de heer Jos Meyring namens het raadscollege een rede uitgesproken, waarin hij den dank van het college en van de burgerij vertolkte voor het onzeg baar vele, dat burgemeester van Lanschot voor zijn stad heeft ge- daafi en wat in zijn tijd tot stand is gekomen. Spr. deed mededeeling, dat burge meester van Lanschot benoemd was tot eere-burger van 's-Herto- genboseh. Onder luid applaus werd deze titel de burgemeester aange boden als ook de bij dien titel be- hoorende gouden eerepenning. Burgemeester van Lanschot sprak vervolgens voor de laatste maal den raad toe. Spr. zeide reden te hebber zich te verheugen over veel wat gfe- durende zijn ambtsperiode is tot stand gekomen. De gemeenschappe liike arbeid van raad en voorzitter is niet vergeefsch noch onvrucht baar ge.weest. Er is gewerkt voor het welzijn van 's-Hertogenbosch er. zijn burgerij, vooral voor een betere volkshuisvesting, speciaal die der arbeidende klasse. Dat werk is met 100 pet. goeden wil gedaan, waarbij steeds het dienen voor het alge meen belang op den voorgrond heeft gestaan. Vervolgens sprak de burgemees ter een woord van dank tot de Ne derlandsche regeering, die hem in staat stelde gedurende 24 jaren Bra bants hoofdstad te besturen, aan de hoofdambtenaren dep onderschei dene departementen, aan den com missaris der provincie, gedeputeerde en provinciale staten, rijkswater staat, ambtenaren der secretarie en gemeentelijke diensten en de ver- eeniging en instellingen, welke steeds mede in het belang der stad zijn werkzaam geweest. Tenslotte dankte hij voor de hem geschonken onderscheiding van eere-burger der stad. DE RUIL GING NIET DOOR. Dezer dagen kreeg een bakker te Amsterdam een aanbieding van een meelhandelaar, wonende aan de Houtmankade. Deze laatste had nog drie balen Amerikaansche patent- meel, welke "hij tegen de noodige bijbetaling natuurlijk wilde ruilen voor evenzooveel regeerings- bloem. De bakker hield zich, alsof hij inderdaad wel iets voelde voor een dergelijke transactie en vroeg den handelaar nog eens terug te komen. Hij waarschuwde echter de politie en toen de handelaar weer kwam, zat een rechercheur in een kast verbor gen, die'het geheele gesprek afluis terde en den handelaar daarop we gens overtreding van de distributie- wet arresteerde. De patentbloem, een hoeveelheid van 450 kg, alsmede 69 balen rogge meel en een partij witte boonen wer den te zijnen huize in beslag geno men. Onder vallend gesteente gedood. - In de Domaniale mijn te Kerkrade is Vrijdag de 35-jarige gehuwde kinderlooze mijnwerker W. Everz, onder vallend 'gesteente bedolven en gedood. 's-G r a v e n h a g e, 3 0 ^ug. In het heden verschenen Verordenin genblad is opgenomen een verorde ning van den rijkscommissaris voor het. bezette Nederlandsche gebied betreffende de registratie der Duitschers. Hieraan ontleenen wij het vol gende; Alle personen van Duitsche na tionaliteit, die in het bezette Ne derlandsche gebied wonen of ver blijf houden, zijn verplicht zich in den tijd van 1 tot en met 15 Octo ber 1941 aan te me-lden bij den voor hun woon- of verblijfplaats plaat selijk bevoegden gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor de provincies politie-officier In afwijking hiervan is tot de aanmelding verplicht: voor personen, die handelings onbekwaam zijn of wier hande lingsbekwaamheid beperkt is, hun wettelijke vertegenwoordiger of, voor het geval deze voortdurend afwezig is, degene, die de daadwer kelijke zorg voor den betreffenden persoon op zich heeft genomen; voor personen, die verblijf hou den in gestichten, gevangenissen en huizen van bewaring, de direc teuren dezer inrichtingen. Het gezinshoofd is, afgezien van zijn nationaliteit, verplicht voor een behoorlijke aanmelding van alle personen in zijn gezin, die de Duit sche nationaliteit bezitten, zorg te dragen. De verplichting op grond van de leden 1 tot en met 3 bestaat niet, indien het verblijf in het bezette Nederlandsche gebied niet langer dan zes weken duurt. De aanmelding geschiedt door afgifte of toezending van een in drievoud registratieformulier van door den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor de openbare veiligheid) vastgestelde model. Personen van Duitsche nationali teit moeten telkenmale bij het bin nentreden in het bezette Neder landsche gebied of bij eenige ver andering van woon- of verblijf plaats binnen zeven dagen hiervan kennis geven. Niet geregistreerd worden: de personen, behoorende tot een der bureaux van den rijkscommis saris voor het bezette Nederland sche gebied; de personen, behoorende tot de Duitsche weermacht en de „Waffen- SS." en het overige personeel hier van; de personen, behoorende tot de Duitsche orde- en veiligheidspolitie en den rijksarbeidsdienst. De registratie van deze personen wordt door instructie van den rijkscommissaris geregeld. Niet-nakoming kan worden ge straft met hechtenis van ten hoogi- ste 'zes weken of met geldboete van ten hoogste honderd en vijftig gulden. De Nederlandsche voorschriften met betrekking tot den aan- en afmelding bij de bevolkingsregisters en de ver blij fs-régisters blijven ook voor personen van Duitsche natio naliteit onaangetast. VOOR 2000 AAN STOFFEN GESTOLEN. Een stoffenhandelaar aan de Kal- verstraat te Amsterdam, had, ge dachtig de vele inbraken, welke de laatste maanden vooral ook in dit soort zaken gepleegd worden, zijn winkel tot een ware fortificatie ver sterkt. De winkeldeur was herme tisch gesloten en voor den kelder deur had hij een z waren ijzeren boom laten maken, terwijl de ramen met ijzeren platen waren afgesloten. Helaas had hij waarschijnlijk niet met de mogelijkheid rekening gehou den, dat er voor eventueele dieven nog een andere wijze bestond, om binnen te komen en wel, door zich overdag te laten insluiten. Dat is blijkbaar gebeurd, althans Vrijdag ontdekte het personeel, dat er een partij stoffen, ter waarde van 2000 gestolen was. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de dieven de winkeldeur niet hadden kunnen openen en daarom via de kelder deur waar zij slechts van binnen af den afsluitboom behoefden weg te nemen het perceel hadden verlaten. LUCHTBESCHERMINGS- ONGEVALLENFONDS. 's-Gravenhage, 30 Aug. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen- generaal van sociale zaken en bin nenlandsehe zaken betreffende de instelling van een luchtbescher- mingsongevallenfonds. Hierin wordt bepaald dat aan het eerste lid van artikel 1 der on gevallenwet 121 bepalingen worden toegevoegd, waardoor als ongeval len, hun in verband met hun dienst betrekking overkomen, worden be schouwd ongevallen, aan werklie den in verzekeringsplichtige be drijven overkomen in verband met: door hen verrichte werkzaam heden ten behoeve van de luchtbe scherming in de onderneming, in welker dienst zij werkzaam zijn; door hen verrichte werkzaam heden ten hehoevè van de bedrijfs brandweer van de onderneming, in welker dienst zij werkzaam zijn. Niet beschouwd als ongevallen, hun in verband met hun dienstbe trekking overkomen, worden on gevallen, aan werklieden in de verzekeringsplichtige bedrijven overkomen in verhand met werk zaamheden bij den luchtbescherr mingsdienst. Ten aanzien van de land- en tuin- bouw-ongevallenwet 1922 worden dezelfde regelingen getroffen. Het besluit treedt heden in wer king. Liquidatiebesluit 1941. - Gepubli ceerd is een besluit van den secre taris generaal van het departement van financiën betreffende vrijstel ling of vermindering van belasting bij ontbinding van naamlooze ven nootschappen (liquidatiebesluit' '41). Markenfcelastinghesluit 1941. - Het verordeningenblad van Zaterdag bevat een verordening van den rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied, krachtens welke het geblokkeerde markenbelasting- besluit 1941 wordt opgeheven. GROOTE DRUKTE OP KAPEL. In geen jaren zijn het aantal bedevaarten naar O. L. Vr. ter. Nood op Kapel zoo groot geweest als in 1941. In de afgeloopen week waren het (behalve de kleine) Schiedam, Westfriesland en Haar lem. Ook voor de maand Septem ber, anders een stille maand, is er druk' bezoek te verwachten. 157. Maar het moest een groot geheim blijven, zei de koning. Geen nood, Klom- pertje was niet van plan, om wat hij hier te horen zou krijgen, zo maar uit te bazuinen. Een echte Holland se jongen kan op zijn tijd zwijgen als een graf. Wat deed Koning Mana Rexo -Itn MOS. W -,TTT 1 XIII geheim- tiOfiri .wJnT Jt zot. TT i t>ï-VEi-i £ri onfiRow- Z1ÏÏ1112. Xi6t JE CiE.Me.lME p«-4 i cevoorI was zeker iets nt. niÊTinvREEMoe - .4 heel gewich- tigs. Ja hoor, daar had je het al. Klom- pertje moest geheime pa pieren gaan halen, papie ren, die zeker heel belang rijk waren, want de ko ning drukte hem op het hart, ze aan niemand an ders te geven dan aan hem.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6